Komend voorjaar renovatie van fietspaden langs Midden Peelweg en Wanssumseweg PEEL EN MAAS Oxposicie ^O&nwcf ^he oLö caLaIiau Qe pepeumoLeu Bestemmingsplannen nog eens kritisch bekijken Kritiek op het voorgestelde woonlastenbeleid Ruime aandacht voor onderwijs en cultuur Overige onderwerpen waar voor gemeenteraad aandacht vraagt r Vier regio-wethouders bezorgd over toepassing van Wet Geluidhinder EIGENAAR DREIGT MET AFSLUITING .CASTENRAYSE BERGEN' poRtmecceKemoqeo SCHOUWBURG- NIEUWS GEVONDEN Samen zie je nieuwe mogelijkheden Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 WETHOUDER W. CLAESSENS: HONDERDENVIERDE JAARGANG UIT DE BEGROTINGSBESCHOUWINGEN UIT DE BEGROTINGSBESCHOUWINGEN INGEZONDEN de Hng tooi n „Nog dit jaar zal de verbetering van fietspaden langs de Midden Peelweg en j)e Wanssumseweg door de provincie 'torden aanbesteed. Het ligt in de lijn :r verwachtingen, dat met de uitvoe- ing van het werk in het komende irjaar wordt begonnen". Dit deelde wethouder W. Claessens nbare werken) ons mede toen we vroegen naar de stand van zaken betrekking tot bet herstel van de in slechte staat verkerende fietspaden ngs beide provinciale wegen. Wij informeerden hierover by wet houder Claessens naar aanleiding van opmerkingen in de raad van Meerlo- Wanssum, over met name de slechte toestand van de [provinciale] Wanssum- gweg. In tegenstelling tot de Meerlo-Wans- imse wethouder J. Rutten kon wet- iouder Claessens ons nog meedelen, dat ktijdig ook de Wanssumseweg, die gevolg van spoorvorming in een :hle staat verkeert, zal worden opge lapt. I Navraag bij de provincie maakte wet houder Claessens duidelijk, dat de pro vincie van het ministerie geld heeft ge kregen voor het opknappen van provin ciale fietspaden en wegen. Een bedrag Can 3,4 miljoen zal worden besteed koor het renoveren van de fietspaden langs de beide zijden van de Midden Peelweg vanaf de Brabantse grens bij yredepeel tot aan de E-3 bij Sevenum. RENOVATIE Het is de bedoeling, dat de fietspaden lussen de bossen van een nieuwe toplaag Lorden voorzien. Buiten de bossen worden gedeelten fietspad volledig ver nieuwd middels een cementbetoncon- structie terwijl andere gedeelten worden uitgevuld, waarna een nieuwe deklaag van 2 cm. wordt aangebracht. In het kader van de renovatie zullen de fietspaden op een aantal kruispunten worden verlegd om een veiliger situatie voor de fietsers te bereiken. Dat gebeurt bij de kruisingen Eijkenhofweg/Paar- dekopweg, Griendtsveenseweg en Evertsoord. JARENLANG AANGEDRONGEN De dorpsraad van Ysselsteyn heeft jarenlang aangedrongen op verbetering van de fietspaden langs de Midden Peel weg. Diverse malen is zelfs al met acties gedreigd, wanneer het herstel zou uit blijven. Wethouder Claessens, zelf een Yssel- steyner, heeft alle waardering voor de aandrang, die het (Ysselsteynse) lid van provinciale staten, Harrie Philipsen, op het provinciaal bestuur heeft uitgeoe fend om de zeer slechte fietspaden te verbeteren. Ongetwijfeld zullen de Ysselsteyners het bericht van de renovatie met vreugde ontvangen. WANSSUMSEWEG Terwijl het Meerlo/Wanssumse col lege van b. en w., naar aanleiding van de in de raad gestelde vragen, slechts kon meedelen, dat het college bij de provincie zal blijven aandringen op ver betering van de weg en het fietspad van Wanssum naar Venray, wist wethouder Claessens al, dat het komende voorjaar niet alleen het fietspad, maar ook de weg zal worden opgeknapt. Wat betreft de fietspaden langs de Deumeseweg was het de Venrayse wet houder duidelijk geworden, dat uit het provinciale onderhoudsbudget alleen de slechte stukken zullen worden opge knapt. BEEKWEG/OVERLOONSEWEG Wethouder Claessens kon nog niets vertellen over de overname door de pro vincie van de Beekweg en de Overloon- seweg van de gemeente Venray. Hierover is sprake van in het nieuwe tertiaire wegenplan. De wethouder ver moedt dat dit nog wel enkele jaren zal duren. In ieder geval heeft de gemeente geen geld om de rijwielpaden langs de Beekweg een opknapbeurt te geven. De wethouders van ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting van de gemeen ten Roermond, Venlo, Venray en Weert hebben in een brief aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hun ernsti ge bezorgdheid uitgesproken over de toepassing van de Wet Geluidhinder. De vier wethouders, waaronder wet houder H. Willems van Venray, on derstreept hiermee in feite de brief van de VNG aan de minister-president over de regulering met als bijlage een notitie met voorstellen over deze materie. De veelheid van regels, die het verkeer tussen overheden - rijk, provincies en gemeenten - onderling beheerst en op tal van punten de kosten van besluitvor ming extra hoog opdrijft, vervult ook de vier wethouders van ruimtelijke or dening en volkshuisvesting met grote zorg. Zij zijn het die bij het opstellen van bestemmingsplannen steeds weer worden geconfronteerd met moeilijkhe den als gevolg van de Wet Geluidhin der. In de brief wordt er aan herinnerd dat bijna ieder bestemmingsplan vertraagd wordt en in de exploitatie extra kosten vergt als gevolg van de strakke normen, die in deze wet zijn opgenomen. Hierbij vragen de vier wethouders zich af of die normering niet ruimer moet worden gesteld, omdat verschillende waarden uit deze wet dikwijls afweging tegen an dere aspecten extra moeilijk maakt. Hoewel de schrijvers van de brief het vanzelfsprekend vinden, dat werkelijke geluidsoverlast dient te worden tegenge gaan, vinden zij toepassing van de Wet Geluidhinder, zoals dat thans moet ge beuren, zonder meer overtrokken. Als uitvoerders op lokaal niveau, vinden de wethouders vrijwel dagelijks de geld- en tijdverslindende procedures van deze, wat genoemd wordt, onoverzichtelijke wetgeving. Zij hebben dan ook grote be zwaren tegen deze, vooral in haar uit voering, dure wetgeving. Een afschrift van de brief aan de VNG hebben de vier wethouders gestuurd naar alle leden van de provin ciale staten van Limburg en de Lim burgse leden van de Eerste en Tweede Kamer van de Staten Generaal. - mm Yt: I De CDA-fraktie onderschrijft de peiling dat de economische teruggang et onvermijdelijk maakt de opzet van ie bestemmingsplannen te versoberen. )it mede om de woningbouw financieel aaibaar te maken. In dit verband oemt men het zinvol om de reeds in titvoering zijnde plannen kritisch door lichten, omdat de grondkosten een teeds groter deel van stichtingskosten aan vormen. Ook de PvdA ziet de noodzaak in om n de bestemmingsplannen maatregelen e treffen die hetzij tot een verhoging an de inkomsten, hetzij tot een verla- ing van de uitgaven leiden. Zo wordt al een grotere bebouwings lichtheid toegepast en vindt een verso- lering plaats op de groen- en speelvoor- ieningen. Hier zal, volgens de PvdA, iét initiatief door de buurtbewoners ge- lomen dienen te worden, omdat juist lij een grotere bebouwingsdichtheid neer behoefte zal ontstaan aan open- groen en speelweiden. De PSP, PPR, CPN konstateert dat iet huidige plan Landweert door de ver- ninderde groei van de bevolking 'oorlopig voldoende zal zijn. De voor de grondexploitatie noodzakelijke ver dichting van de woningbouw, zal de leefbaarheid van de woongebieden ver minderen, mede omdat men er geen geld heeft voor de noodzakelijke aan kleding. De CDA vindt de notitie inzake het gemeentelijk woonlastenbeleid wat te genvallen, in die zin, dat er geen daadwerkelijke suggestie gedaan wordt om de woonlasten-zélf struktureel te verlagen. UIT DE BEGROTINGSBESCHOUWINGEN Aan het hoofdstuk onderwijs en cuktuur hebben vooral het CDA en de PvdA ruime aandacht geschonken. Wij moeten ons de nodige beperkingen op leggen en citeren daarom als volgt: CDA: De verlaging van de uitkering bij het lager onderwijs heeft de nodige konsekwenties voor het vervoer van de kinderen. Met name voor de basis schoolleerlingen uit Ysselsteyn in de winter, maar ook voor de leerlingen van het buitengewoon onderwijs. We zullen Wn i-3o december, en. be pepermdjzn herzseniuspLein f4-i5. XDen rxy-ió/02. uur. de qouAerileeavc i+, X><2ttray-i&3o/o2. uur. In de maand december zal Jacques lypers in twee horecabedrijven in nray een collectie houtskool portret- exposeren die hij gemaakt heeft va- f1981. Alle portretten zijn gemaakt naar een orbeeld van een foto, waarbij Jac- es vooral de aandacht heeft besteed n hel perfekt weergeven van de gelij- ffi'tx Ook zijn er vijt gratiscne portretten in twee kleuren te bezichtigen, die voor al voor moderne smaak in trek zullen zijn. Het zijn schitterende exposities die het bezichtigen zeker de moeite waard zullen zijn. Voor eventuele vragen e.d. over de exposities kunt U zich wenden tot Jac ques Cuypers, Burggraaf 39, Venray tel. 04780-83496. het funktioneren van de Onderwijs Be- geleidings Dienst moeten toetsen aan doelstellingen en an een kritische analyse een duidelijk oordeel moeten geven hoe belangrijk en nuttig wij de OBD vinden. De school in Vredepeel mag tot augustus 1984 onderwijs geven. Een nieuwe aanvraag tot verlenging ligt klaar. Komen er nog meer van derge lijke problemen in de kleinste kernen van onze gemeente. Gepleit wordt voor openstelling van de Bibliotheek op za terdag. Bij de Vrije Akademie consta teert men een verschuiving naar vooral ballet- en dansvormen. Betekent dit, dat er nu voldoende ruimte is in het oude ziekenhuis? Bij het samenstellen van de ge meentelijke monumentenlijst gaat deze fraktie er van uit, dat het college zorg vuldig zal afwegen wat historische belangrijk en financieel haalbaar is. Gehoopt wordt dat alle financiële bronnen en zelfwerkzaamheid aange boord zullen worden, om de totale res tauratie van de Merselose molen te kunnen verwezenlijken. Geen geld reserveren voor dakreno vatie van de kleuterschool St. Anna, zo lang niet vaststaat wat er met deze school gaat gebeuren. Wanneer vindt de integratie plaats met de basisschool De Kemp? PvdA: Deze fraktie breekt allereerst een lans voor het vredesonderwijs op de Venrayse scholen. Inmiddels heeft de gemeente de scholen op de hoogte ge steld van wat er op dit terrein aan materiaal en kennis voorhanden is. Verdere bezuinigingen in de toekomst zouden wel eens fataal kunnen zijn voor de Onderwijs Begeleidings Dienst. Men is zeer benieuwd naar het voorstel hier over van het college. Gepleit wordt voor enkele malen per jaar overleg tussen de wethouder en de medezeggenschapsraden van de open bare scholen. Deze fraktie ziet oranjefeesten en carnavalsfeesten niet zo zitten. Wat de PvdA betreft mag men de daarvoor bedoelde subsidies schrappen. Ook de sunsidie aan het LSO ligt de fraktie zwaar op de maag. Vóór 1985 zal men dienen te beslissen of Venray zich terugtrekt uit de gemeenschappe lijke regeling inzake de financiering van het LSO. Duidelijke problemen heeft de PvdA met de schouwburg. Vorig jaar vervan ging van de stoelenbekleding, dit jaar een bedrag voor de verwarming, dak en puien. Wat staat ons het volgend jaar te wachten? Bovendien heeft men nergens iets kunnen vinden over de vervanging van de vloerbedekking. „We voelen ons gevloerd", aldus woordvoerder B. Kersten. Het voorstel van het college om inwoners van Venray, die dit jaar in aanmerking komen voor een eenmalige uitkering, een extra uitkering van 91,20 te geven, of-te-wel kwijtschel ding van de aft* alstoffenheffing [voor heen reinigingsrechten/huisvuil], werd door a lie frakties aan de orde gesteld. Die extra uitkering c.q. kwijtschel ding heeft niets te maken met woonlas tenbeleid. Desondanks wil het CDA dat voorstel positief benaderen, maar daar over pas in de decembervergadering een standpunt bepalen. De VVD is het helemaal oneens met het voorstel van b. en w. Niet, dat men geen begrip heeft voor de noden van degenen met de laagste inkomens, doch vanwege het principiële karakter van de zaak. De kwijtschelding van de afvalstof fenheffing gaat 64.000,— bedragen. „Neen", zegt de VVD. „Deze belasting betreft een door de gemeente aan iedere burger verleende dienst, en die dient dan ook door iedereen betaald te worden. „Samenwerking" daarentegen vindt de voorgestelde verlichting van de woonlasten voor de minst-draagkrach- tigen een stap in de goede richting, waar men ten voller achter kan staan. Ook de PvdA betuigt zijn instemming met bedoelde kwijtschelding. Zij pleit ervoor, de mensen die daarvoor in aan merking komen, via een gericht schrij ven er op te attenderen. Voor buitenlan ders moet dat in hun eigen taal gebeu ren. De PvdA wil zelfs nog verder gaan een ook demensen die in aanmerking komen voor kwijtschelding van de onroerendgoed-belasting te laten profi teren van de kwijtschelding der afval stoffenheffing. De PSP, PPR, CPN noemt de kwijt schelding van de afvalstoffenheffing feitelijk niet bij name. Zij spreekt over de „woonlastennotitie" van het college, die nauwelijks geacht wordt een aanzet te zijn tot nieuw beleid. Gezien de redaktie van deze notitie meent deze fraktie te mogen aannemen dat het college weinig waarde hecht aan het be lang van verlaging van maatschappelijk onaanvaardbare woonlasten. Het perceel bosgrond aan de Lolle- beekweg „De Castenrayse bergen" is door mij, in samenwerking met de Dorpsraad van Castenray en de ge meente Venray opengesteld voor o.a. de Schooljeugd van Castenray. Door de Gemeente Venray is er toen ten behoeve hiervan een tweetal rustbanken met tafel geplaatst. Er is mii echter gebleken dat van deze openstelling ernstig misbruik is gemaakt. Regelmatig wordt er zand afgegraven en weggehaald. Bij herhaling hiervan zal ik mij tot mijn spijt genoodzaakt zien genoemd perceel voor ALLE recreatieve doeleinden te sluiten. Waarschijnlijk ten overvloede wijs ik er op dat clandestiene afgraving en strafbaar zijn. Er zal hierop nauwlettend worden gecontroleerd. W.M. Tummers Stationsweg 43 Venray GROOTSCHEEPSE -VERKEERSCONTROLE Tijdens een grootscheepse verkeers- aktie welke door de Venrayse politie op de Venloscheweg werd gehouden, in samenwerking met de rijkspolitie, de verkeersinspectie en het korps gevaar lijke stoffen, werden in drie uur tijds ruim drieduizend voertuigen gecontro leerd (dat is één auto per drie seconden). Gecontroleerd werd op de vereiste bescheiden en op de technische toestand van de voertuigen. Tegen 30 bestuur ders werd proces verbaal aangezegd' één. personenauto werd van de weg gehaald omdat deze rijp was voor de sloop; één auto had een slechte band; één vrachtauto was te zwaar beladen de bestuurder kon ter plaatse 12 ton zand afladen. Het autoverkeer werd op de Venlose- weg afgesloten ter hoogte van de pick-nick plaatsen en over die parkeer plaats geleid. Het is niet uitgesloten dat 'n dergelijke aktie, welke niets met de stiptheidsak tie van de politie te doen heeft, in de toekomst nog meerdere malen zal worden gehouden. ZONDAG 4 DECEMBER 11.30 UUR ZONDAGOCHTENDCONCERT Fanfare „Ons Genoegen" uit Oirlo komt met een populair programma en na de pauze sppelt Fanfare Broekhui- zenvorst en Ooyen het volgende pro gramma: Under the double eagle/Wagner Chorol, Variationen en Fuge/Huber Moment for Morricone/Morricone Party Clan (4 delen)/Beck The Standard of St. George/Alford Een donkerrode handschoen met rits lichtrode want blauwe tas met gymspullen gouden trouwring met in scriptie 3-2-42 twee sleuters van een DAF auto fototoestel, Minolta knuffelbeestje, geel en rood. Voor inlichtingen kunt U zich wenden tot de administratie van de gemeentepo litie Venray, Leunseweg 4, tel. 04780- 84888, tst. 227. Een aantal gescheiden vrouwen orga niseert in samenwerking met de ALGE MENE HULPDIENST een bijeen komst in de vorm van een ontmoetings morgen voor alleenstaanden, gehuwden en ouders die er alleen voor staan. Samen ontdekken we misschien mo gelijkheden die we in onze eigen situatie nu niet zien. We denken hierbij aan: het opzetten van onderlinge hulp, het geven van informatie over b.v. echtscheiding, het invullen van formulieren, het elkaar helpen bij klusjes in huis, het organiseren van een gespreks groep voor gescheiden vrouwen, het regelmatig bij elkaar komen, de mogelijkheid om kennis met an deren te maken, te komen tot een gezamenlijke kerst viering, De bijeenkomst wordt gehouden op woensdag 7 december in het gebouw van het Plaatselijk Educatief Centrum (P.E.C.), Marktstraat 8, Venray. Voor meer informatie kunt u bellen naar: Wies Heijster, tel. 85254; Bertha Hendriks, tel. 10183, namens de Algemene Hulpdienst: Anita Peelers, tel. 87931. UIT DE BEGROTINGSBESCHOUWINGEN Reeds vorig jaar heeft de VVD-frak- tie te kennen gegeven voorstands ter te zijn van privatisering. Daarmee wordt bedoeld het door particulieren laten over nemen van wat der gemeente is. Zo zou het zwembad, het tennispark en andere gemeentelijke sportaccommo daties in particuliere handen moeten overgaan. Ook het uitdunnen van bossen zou men door particulieren kunnen laten doen. De zelfwerkzaamheid van vereni gingen en organisaties is eveneens een zekere vorm van privatisering. De PvdA voegt aan het idee van privatisering nog toe: het zonder chemische middelen ver delgen van onkruid, (door loonbedrij ven? Red.). Ook de fraktie „Samenwerking" meent dat privatisering van tot nu toe kostbare g' neentelijke diensten of taken tot belangrijke bezuinigingen kunnen leiden. Een onderzoek daarnaar zou de moeite waard zijn. VERKEERSLICHTEN Plaatsing van verkeerslichten op de kruising Noordsingel-Maasheseweg- Raadhuisstraat vraagt volgens de VVD een diepgaandere studie. Is er geen goedkopere oplossing te vinden om deze kruising veiliger te maken? Verlegging van oversteekplaatsen en verlegging inrit Mobil-tankstation zijn meer ge hoorde voorstellen. De VVD vraagt zich af of andere on veilige kruispunten geen voorrang die nen te hebben, met name die op de binnenring. Ook de PvdA heeft twijfels over deze verkeerslichten. Is deze dure oplossing wel de beste en brengen ze de gewenste verkeersveiligheid? De problemen con centreren zich rond de ochtend- en avondspits en zijn vooral toe te schrijven aan te hard rijden op de Noordsingel. VROUWENORGANISATIES Volgens de VVD biedt de huidige subsidieverordening aan alle organisa ties die op het terrein van de vrouwen emancipatie aktief zijn of willen zijn, voldoende ruimte om op basis van hun programma subsidie te krijgen. Zij zien dan ook geen gegronde reden om een bedrag van 10.000,— als prioriteit op de begroting te zetten. VERKOOP ONROERENDE GOEDEREN De VVD lanceerde nog eens haar be kende stokpaardje „verkoop van on roerende goederen", welke eigendom zijn van de gemeente maar niet in het gemeentelijk beleid nodig zijn. De frak tie hoopte, dat die verkoop in de loop van 1984 een tastbaar resultaat zou opleveren. MILIEU De PvdA zegt dat recente publikaties in een regionale krant haar niet van haar standpunt kunnen afbrengen, dat de voormalige weilanden van Van Dijck in het Venrays Broek niet meer voor landbouw gebruikt mogen wor den. De resultaten van de boorputbe- monstering op en rond de voormalige vuilnisbelt zal men kritische bekijken. Grote zorgen maakt deze fraktie zich over de bemestingsproblematiek. Steeds meer deskundigen wijzen op de schade lijke gevolgen voor de bodem, het op pervlaktewater en bet grondwater. Ven ray heeft heel wat intensieve veehoude rij. Zo zijn er dit jaar 75 hinderwetver gunningen afgegeven voor bedrijven, die met meststoffen werken. De PSP, PPR, CPN maakt zich ook zorgen over de verontreiniging van de Venrayse grond door mestoverschotten. Hoewel een biogasbedrijf het probleem niet oplost, is stimulering van een dergelijk projekt zeker de moeite waard. (Zie ons artikel over bio-gas in Peel en Maas van vorige week). GEWESTRAAD De PvdA is nooit een voorstandster geweest van het overhevelen van taken naar het Gewest, al realiseert men zich goed dat bepaalde taken zeer zinvol in gewestelijk verband geregeld kunnen worden. Klaar men blijft de zaak kri tisch bekijken, ook al omdat het Gewest nog veel verder af staat van de burgers dan de gemeente. Een eerste bezuiniging zou bij het Gewest al te vinden kunnen zijn door de Gewestraad te halveren. Vergaderen met zoveel mensen is inefficiënt en onnodig duur. De PSP, PPR, CPN heeft weinig of geen goed woord over voor het Gewest als instituut, waar kleinere frakties niet aan de bak komen en ook kleinere ge meenten steeds minder invloed op de besluitvorming hebben. POLITIE De PvdA pleit er voor bij het aanstellen van nieuw politiepersoneel prioriteit te verlenen aan mensen van kulturele minderheden en aan vrouwen. MATERIELE SCHADE Op de splitsing Veulenseweg-Hor- sterweg werden de voorrangsregels niet in acht genomen en daardoor ontstond een botsing tussen twee personenauto's. Een Venrayse autobestuurster zag al rijdende over de Dr. Poelsstraat een auto achteruit vanaf een inrit de weg op komen. Om een botsing te voorkomen remde zij af, maar haar auto geraakte in een slip en kwam links van de weg in een tuin tot stilstand. Alleen wat schade aan de tuinaanplant. Vrijdagavond stond een personen auto stil tegen een betonpaaltje op de Oostsingel, bij de aansluiting met de Oude Oosirumseweg. Een 17-jarige Venrayse knaap wilde de bestuurder hulp verlenen evenals een andere auto mobilist, die zijn personenauto op de ventweg parkeerde. Op dat moment reed de auto achteruit en daarna weer vooruit de ventweg op en passeerde daar de stilstaande auto en beschadigde die. De knaap welke hulp verleende kwam bijna klem te zitten tussen de twee auto's. De auto stopte weer, reed achteruit en vervolgde zijn weg over de ventweg zonder zich verder ergens over te bekommeren. Het werd niet uitgeslo ten geacht dat die bestuurder had gedronken. Het kenteken van de auto is bekend en het onderzoek naar de identiteit van deze onsportieve bestuur der wordt voortgezet.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9