(Muziekschool Venray PEEL EN MAAS W erken met of zonder behoud van uitkering falke SUflENE HOF M.B.D. (N)ooit van gehoord SILENE HOF SUflENE HOF SUflENE H#F 51 tl Grote/l-'brkföVenroK Manege Toernooi Nü 50,- kado Grote //erkt 5Venrq/ Volkstrauertag op Duits soldatenkerkhof (cacharel) Grote/, 'iarkr 5 Venrq/ daniel hechter Grote/i/tarklSVenrq/ De Muziekschool Venray bestaat \ïVi jaar. Voor de Venrayse Federatie Muziekgezelschappen aanleiding een korte beschouwing te geven ten izien van dit opleidingsinstituut op luzikaal gebied. De afgelopen 12 Zi jaar zijn het voor- idijk vooral de Hafaverenigingen reest, die van de Muziekschool een reldige ondersteuning hebben mogen lenieten bij de opleiding van hun muzi- ;anten. Met alle respect voor de eigen ileidingen die voor de komst van de C» Muziekschool her en der plaatsvonden, r taenen we toch te mogen stellen, dal net name door de professionalisering in 'UC het muziekonderricht het peil van onze Venrayse muziekverenigingen geweldig le gestegen is. t Zowel van de zijde van de Muziek- >kje Khool, als van de Muziek federatie is er In^de afgelopen jaren steeds naar gestreefd goede en regelmatige contacten te I0n!ljonderhouden met bestuur, directie en 5er' hafa-coördinatoren. Momenteel is het 3 %elfs zo, dat er via de Federatie een itwisseling plaatsvindt van allerlei data van evenementen, die door de vereni- leg gingen of de Muziekschool georgani- :rd worden. Het voordeel is, dal men Tr nu rekening kan houden met eikaars iktivileiten. Vele wensen, die door de Muziek- federatie ten aanzien van de opleidingen werden geuit, konden na enig overleg gehonoreerd worden. We denken hier- rjjjbij met name aan de toelatingseisen, ge- steld voor de Hafa-opleiding en de zo- M genaamde „proeftuintjes". 0 De indruk, als zou de Hafa-afdeling innen hei Muziekschoolgebeuren een LI'stiefkinderlijkebehandeling ondergaan, ZOI is, zo die al terecht was, de laatste jaren piled ig weggenomen. De Muziekschool Venray is uitge- oeid tol een volwaardig opleidings instituut, dat binnen het raam van de financiële mogelijkheden, prima vol- loet aan het verwachtingspatroon van Je muziekverenigingen. Inhoudelijk d 3 wordt er tijdens de lessen door de do- centen ingespeeld op voor de vereniging ilangrijke evenementen als Bonds- en Qj Solistenconcoursen. Ook wordt de anc S OORLOGSMUNITIE Aan de Timmermannsweg te Yssel- steyn werd bij graafwerkzaamheden een intakt zijnde granaat naar boven gehaald. In afwachting van de komst van de deskundigen van de EOD werd 'it oorlogssouvenier veilig gesteld. DIEFSTAL LIT VOLKSTUINTJE Diefstal werd gepleegd in volkstuin tjes gelegen aan de Ooster Thienweg te Oostrum, langs de spoorlijn. Er werd Bijeen manspersoon gezien, waarvan het -pi signalement bekend is en welke gekleed 'Ij was in een geruite jas. Twaalf rode kolen werden uit twee tuintjes ont- reemd. Vanuit een passerende trein ferd dit door een getuige gezien. S DIEFSTAL WIELDOPPEN Een dame uit Horst deed alhier aan- iifte van diefstal van twee wieldoppen fan haar personenauto, welke zij gepar keerd had staan in de Weverstraat. E\ MODE mogelijkheid geboden om in leslokalen op de kerkdorpen een muziekopleiding te volgen. Dit geldt zowel voor de I.V.M.-als voor de Hafa-cursussen. De te overbruggen afstand naar het Muziek schoolgebouw hoeft daardoor geen belemmerende factor meer te zijn voor het inschrijven op een cursus. Voor wat betreft voorspeel- en voor- drachtslessen wordt, daar waar moge lijk, rekening gehouden met de wensen van de verenigingen. Jaarlijks ook worden de bij de Fede ratie aangesloten muziekverenigingen uitgenodigd om bij de laatste instru mentenparade, die plaatsvindt ter af sluiting van de I.V.M.-opleiding, met een informatiestand aanwezig te zijn. Stonden voorheen de Hafa-examens onder auspiciën van de Limburgse Muziekbond mi.v. dit jaar komen deze rechtstreeks te vallen onder het ministe rie van WVC. Er is een nieuw leerplan opgesteld en de exameneisen zijn enigs zins gewijzigd. De Bondsgecommitteer- de bij de examens is vervangen door een Rijksgecommitteerde, die toeziet of een en ander aan de gestelde eisen voldoet. Dat deze overgang weinig problemen heeft opgeleverd, moge blijken uit het feit, dat de WVC-proefexamens in juni van dit jaar met zeer goed resultaat wer den afgelegd. Op uitnodiging van de Muziekschool geschiedde de uitreiking van de eerste WVC-diploma's door de voorzitter van de Venrayse Muziekfederatie. Een bewijs te meer, dat duidelijk prijs ge steld wordt op een zo groot mogelijke betrokkenheid vanuit de verenigingen. Wc juichen dit ten zeerste toe. De federatie van Muziekgezelschap pen in de Gemeente Venray feliciteert bestuur, directie en docenten heel bij zonder met het koperen jubileum van de Muziekschool. We hopen op een verdere goede sa menwerking, in het belang van het Venrayse muziekgebeuren en wensen alle betrokkenen erg veel succes voor de toekomst. Federatie van Muziekgezelschappen in de Gemeente Venray J. Strijbos, voorzitter. J.B.C. VENRAY 80 Op zondag 27 november a.s. wordt in Venray in de Manege Vlakwater een manege-toernooi gehouden voor Tri pletten van de eiegn vereniging. Deel nemers kunnen zich nog aanmelden tot 14 november. De wedstrijden beginnen om 11 uur. Gespeeld wordt volgens het poulesysteem. De hoofdprijs bestaat uit 3 prachtige wisselbekers, geschonken door Han delsonderneming Jan Coppes. De Ma nege-houder Huub Janssen, stelt voor deze gelegenheid de ruimte gratis ter be schikking. Voor belangstellenden uit Venray en omgeving is dat een mooie gelegenheid om vanuit de hooggelegen kantine, zittend bij een lekker kopje koffie of een glas pils, het verloop van de wed strijden gade te slaan. Ook voor de toe schouwers is de toegang gratis. Voor de deelnemers aan het toernooi, dat van 11.00 tot 18.00 uur zal duren, zal de aanwezigheid van supporters een extra stimulans zijn, zich volledig in te zetten voor het behalen van een ereplaats. Namens de wedstrijdleiding wensen DADER AANGEHOUDEN Zondag werd te Valkenswaard aange houden een 31-jarige inwoner van die plaats. Die aanhouding vond plaats op verzoek van de Venrayse politie, terzake diefstal van een video-recorder uit het HiFi-centrum aan de Marktstraat. Doordat de attente getuige die avond iets verdachts zag nam hij uit voorzorg het kenteken van een auto op, hetgeen juist bleek te zijn. Nadat de verdachte was overgebracht naar Venray en ingesloten, is hij later na verhoor en aanzegging dat procesver baal zal worden opgemaakt, huiswaarts gezonden. De video-recorder was reeds doorverkocht. per man, per dag voor gratis advies cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 wmterschilders M.B.D. staat voor Minimal braui Dysfunction ofwel een lichte hersen functie stoornis. M.B.D. kan door meerdere oorzaken ontstaan, maar in een groot aantal gevallen is de oorzaak te wijten aan een moeilijke bevalling, zuurstofgebrek (de baby zag blauw) Aanleg en gevoeligheid spelen ook een rol. Niet iedere baby, die een moeilijke geboorte had zal een M.B.D.-kind wor den. In de babytijd valt bij deze kinderen vaak al op, dat er iets anders is dan bij andere kinderen. Ze zijn overbeweeg- lijk, huilen meer dan andere baby's en zijn moeilijker te troosten, ze spugen meer, sommige baby's zijn juist weer in actief en opvallend stil. Moeders van dergelijke baby's weten dan al, dat er met hun kind iets aan de hand is, maar krijgen dan vaak geen gehoor, terwijl het juist zo belangrijk is, dat het pro bleem vroegtijdig onderkend wordt en hel kind tijdig de juiste hulp kan krij gen. Enkele verdere kenmerken van M.B.D.-kinderen zijn: - een gestoorde motoriel - onregelmatige ontwikkeling zowel op geestelijk als lichamelijk gebied - verhoogde afleidbaarheid - waarnemingsstoornissen op gebied van horen, zien, voelen en ruiken - contactproblemen: het ene kind rea geert met opwinding en agressie op kontakt, het andere juist weer door zich terug te trekken of te gaan suffen en wegdromen. Een M.B.D. kind past in geen enkel vakje. Bij de meesten is geen concreet medisch probleem vast te stellen. Ze zijn zeker van niet minder intelligent dan an dere kinderen. Ieder M.B.B kind heeft zo zijn eigen problemen en daardoor passen deze kinderen niet in het normale opvoedingspatroon. Er ontstaan opvoe dingsmoeilijkheden waardoor zich ook weer ernstige emotionei^ stoornissen kunnen ontwikkelen. Het opvoeden van een M.B.D. kind is voor de ouders een zware opgave. De ouders van deze kin deren staan vaak onder druk van de om geving, familie, vrienden en medici. En kele vaak gehoorde opmerkingen: ,,ze groeien er wel overheen", „die moeder is ook zo nerveus", of „als je je kind normaal zou opvoeden zou dat wel overgaan" In een oudervereniging kunnen ou ders van M.B.D. kinderen elkaar vertel len hoe je positief met je kind bezig kunt zijn, hie je het kind kunt kunt on dersteunen bij het oefenen van functies, hoe je weerstand kunt bieden aan je om geving. MODE Op donderdag 17 november a.s orga niseert de Oudervereniging M.B.D. kin deren Limburg een informatie avond over het werk van deze vereniging in de Wieënhof te Leunen, Leunseweg 20a, aanvang van deze avond is om 20.00 uur. Op deze avond zijn ouders van M.D.B.-kinderen, alsmede mensen met belangstelling voor het werk van deze ouder vereniging van harte welkom. Contactpersoon van deze oudervereni ging voor de Regio Venray is Gerda Gommans-Keijsers, Rector Nab- benstraat 10 Leunen, tel. 04780-81216 Zoals al eerder aangekondigd, zal a.s. zondag op het Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn een officiële dodenherden king plaatsvinden. Daarbij zal tevens aandacht geschonken worden aan het feit dat 50 jaar geleden het nationaal socialisme in Duitsland in de persoon van Adolf Hitler aan de macht kwam. De representanten van de Duitse regering zullen in naam van het Duitse volk, zoals op de officiële uitnodiging staat, de 55 miljoen doden gedenken, die door het Nazi Regiem in de Tweede Wereldoorlog vielen. Niet alleen de gesneuvelde soldaten, maar ook de slachtoffers van de bombardementen en de slachtoffers van de concentratiekam pen, de verzetsstrijders en de in de krijgsgevangenschap omgekomen sol daten. Het programma is als volgt: Om 11 uur zal een ere-compagnie vanaf het begin van het kerkhof zich met de genodigden naar het centrale kruis, in het midden op het kerkhof be geven. Na zang van zowel het Gemengd Koor Vivace uit Ysselsteyn als het Mannenkoor uit Goch zal voor de eerste keer de voorzitter van de Nederlandse Veteranen, generaal maj. b.d. F. Brac- kel, het woord voeren. Het geestelijk woord zal dit jaar worden uitgesproken door Aalmoeze nier Gleisser van het Nato Hoofdkwar tier uit Brunssum. De Generaal Konsul dr. Waiblinger uit Rotterdam zal het woord voeren na mens de Duitse Regering. Kransen zullen worden gelegd door de nieuwe Duitse Ambassadeur Otto von der Glabentz; de commandant van de Geallieerde Strijdkrachten uit Bruns sum (Cincent). Generaal L. Chapula; de Volkbund Deutsche Kriegsgraberfïirsorge en van de Wereldveteranen.Vaststaat dat bur gemeester Dittrich een krans namens het gemeentebestuur van Meerlo-Wans- sum zal leggen. Of het Venrayse ge meentebestuur namens de gemeente een krans zal leggen kon ons niet worden medegedeeld. Zoals het reeds enkele jaren gebrui kelijk is zullen ook officiële vertegen woordigers van het Nederlandse leger aanwezig zijn. Verwacht wordt een groot aantal na bestaanden uit de deelstaat Noord Rijn Westfalen. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 Nr. 45 HONDERDENVIERDE JAARGANG Als we rector Verbeeten van Smakt mogen geloven dan was de Baron van Makken die in 1699 de Sint Jozefkapel liet bouwen, bijna een heilige die veel voor zijn onderdanen uit Holthees en Smakt over had en hen met de H. Jozefkapel een plaats van rust en bezinning schonk. Maar behalve deze kapel liet de Baron ook nog een wapensteen achter, die nu ten lange leste een waardige plaats heeft gevonden tussen kapel en rectoraatswoning. Baron, kapel, wapensteen en de verbondenheid van beide dorpen waren zondagmorgen het on derwerp van de verschillende speeches die gehouden werden bij de onthulling van de wapensteen. De burgemeester van Venray, geassisteerd door zijn collega uit Vierlingsbeek en onder de regie van de dorpsraadvoorzitter Th. Gommans verrichtten deze handeling. Een ferme handdruk beze gelde dit officeel gebeuren waaraan met veel fleur en kleur muzikale medewerking werd verleend door het O.L. Vrouwe Gilde en z'n drumband en de Limbra majorettes. En toen was er koffie. MODE ZWARE MISHANDELING Terzake ernstige mishandeling van zijn echtgen»" werd zaterdagmorgen een 37-jarige inwoner van Venray aan gehouden. Hij had zijn echtgenote met een stoel op het hoofd geslagen, waar door zij hoofdwonden opliep en zich onder doktersbehandeling moest stel len. De man werd ingesloten en is woensdag voorgeleid bij de officier van Justitie te Roermond. WEER FIETSEN ONTVREEMD De meldingen van diefstallen van fietsen in Venray gaat gestaag door. Ook in het afgelopen weekend werden er weer enkele gestolen. Dit jaar zal wel een recordjaar worden, want de 500ste melding van fietsendiefstal is reeds lang binnen. Hopenlijk dat de komende fiet- senregistratie door middel van de post code de oplossing zal zijn. MODE WERKEN MET OF ZONDER BEHOUD VAN UITKERING Wanneer men wil gun werken net of zoader behoud vu uitkering ku men informaties inwinnen voor: VRIJWILLIGERSWERK: STUW (De Oockert) bergweg 2 tel. 04780 - 86245 (W. Manden) Gemeentebuis, Raadhuisstraat 1 tel. 04780 - 83838 toestel 227 Mevr. Liesbetb Swinkels (afd. Soc. Maatsch. Zaken) STARTERS NIEUW BEDRUF Gemeentehuis, Raadhuisstraat 1 tei. 04780 - 83838 A. Verschuur, toestel 141 (afd. Economische Zaken) F. Cortenbach, toestel 217 (afd. Sociale Zaken) WERKGELEGENHEIDS- FONDS Gemeentehals, Raadhuisstraat 1 tel. 04780 - 83838 Drs. A. de Blaalj, toestel 420 A. Verschuur, toestel 141 In deze tijd van werkeloosheid is het een gelukkig verschijnsel, dat er mensen zijn die niet bij de pakken neer gaan zit ten, maar alles in het werk stellen om weer aan de slag te kunnen gaan. Er is een grote groep werkzoekenden, die zich de vingers blauw schrijven aan solli citatiebrieven. Andere zijn bereid om - met behoud van hun uitkering - vrijwil ligerswerk te gaan doen. Daarnaast zijn er inventieve geesten, die een gat in de markt ontdekken en - met of zonder be houd van hun uilkering - een eigen be drijf willen beginnen. Op het gemeentehuis zijn diverse ambtenaren o.a. van Sociale zaken, Economische zaken en Sociaal- Maatschappelijke zaken vrijwel dage lijks bezig met opvang, begeleiding, ver wijzing en voorlichting van/aan men sen, die op de een of de andere manier aan de slag willen. Daarnaast is er bij de STUW (stuurgroep werkelozen) een va caturebank voor vrijwilligerswerk. In dit artikel rullen wij uitvoerig in gaan op de gang van zaken. a) - Bij het uitvoeren van vrijwilligers werk, dat men VERPLICHT en ONBE TAALD verricht zonder dat men een uitkering geniet; b) - bij het vrijwilligerswerk, dat PRO DEO wordt verricht en waarbij men het recht op uitkering behoudt; c) - bij het opzetten van een nieuw be drijfje al dan niet met behoud van een uitkering; d) - het starten van een bedrijf met fi nanciële steun uit het werkgelegenheids- fonds. VRIJWILLIGERSWERK ZONDER UITKERING Vrijwilligerswerk is werk, dat onver plicht wordt verrricht ten behoeve van andere of de samenleving. Familie en burenhulp en andere onderlinge hulp zijn hiervan de oudste vormen. Het uit oefenen van b.v. bestuursfuncties, hulp bij het onderwijs, welfare werk etc. dat gezien wordt als een waardevolle vrije tijdsbesteding, vallen, hier uiteraard ook onder. Dit soort vrijwilligerswerk kan in principe door iedereen worden gedaan, die dat wil. Hulp aan zieken in het ziekenhuis door de dames van de U.V.V. (unie vrouwelijke vrijwilligers) en het werk van de A.H.D. zijn hiervan sprekende voorbeelden. VRIJWILLIGERSWERK MET UITKERING Om de negatieve gevolgen van wer kloosheid tegen te gaan zijn initiatieven ontplooid om uitkeringsgerechtigden arbeid te laten verrichten met behoud van hun uitkering. Hieronder vallen b.v. gemeenschapstakken, welke door de overheid worden georganiseerd, zo als b.v. een bosproject. Daarnaast zijn er door particulieren opgezette projec ten, zoals de maaltijdendienst, klus jesprojecten en werk bij de welzijn- sinsteïlingen. Het gaat dus veelal om maatschappe lijk zinvolle taken. Dit pro deo werk mag niet leiden tot verlies van bestaande arbeidsplaatsen en mag ook niet concurrentie-, subsidie- of begrotings vervalsend zijn. Voorop staat, dat men met vrijwilligerswerk zinvol bezig is. Als regel wordt voor een vrijwillig- werk(st)er geen officieel contract opge maakt. Wèl verplicht de vrijwilliger zich vaak om een aangesproken aantal uren en met regelmaat komen werken. Bij de STUW (stuurgroep werklozen) in de Clockert aan de Bergweg is een va caturebank voor vrijwilligerswerk. Daar vindt afstemming plaats van vraag en aanbod en heeft men een overzicht van- de instellingen en projecten, die voor vrijwilligerswerk zijn goedgekeurd door de toetsingscommissie. In deze commis sie zijn het bedrijfsleven, de vakbewe ging en de overheid vertegenwoordigd. Zij staat onder voorzittersschap van mevr. H. Poels-Peters. Mensen met een uitkering van Sociale Zaken mogen in die projecten beginnen. Op een eenmaal goedgekeurd (getoetst) project is toestemming vooraf om het vrijwilli gerswerk te verrichten dan niet meer no dig. Melding bij Sociale Zaken is vol doende. Mensen die van het G.A.K. een uitkering krijgen (zoals W.W. en W.A.O.) dienen eerst bij het G.A.K. om toestemming te vragen. Wil men vrijwilligerswerk doen bij een ander, nog niet goedgekeurd project, dan moet men via STUW bij Sociale Zaken voor af goedkeuring vragen. HET STARTEN VAN EEN NIEUW BEDRIJF Mensen, die zelf een zaak of bedrijf willen beginnen omdat zij daarvoor mo gelijkheden zien en de start willen ma ken zonder dat hun uitkering direct in gevaar komt, kunnen meestal rekenen op de steun van de gemeente. Onder be paalde voorwaarden (o.a. rechtmatige vestiging en levensvatbaarheid) kunnen zij een bepaalde tijd aan de slag gaan met behoud van hun uitkering, waarop uiteraard de inkomsten worden gekort. Die periode duurt drie maanden, maar ze kan worden verlengd. Tijdens die pe riode wordt bekeken hoe de zaak loopt en of er kansen zijn op succes zijn. In ie der geval zal het een onderneming moe ten zijn, die perspectieven biedt en waar „inkomsten" inzitten. Of er kans van slagen is wordt bekeken door de Regio nale Commissie zelfstandigen en door verschillende instanties, welke de ge meente adviseren. Voor de Venray starters is dat het R.D.K. (het Regionaal Dienstverlening scentrum voor het kleinbedrijf van het Ministerie van Economische Zaken) te Venlo en - waar het landbouwaangele- genheden betreft - de Provinciale Direc tie Bedrijfsontwikkeling te Roermond. Iemand die na een tijd werkloos te zijn geweest zélf een zaak of een bedrijf zou willen opzetten met behoud van uit kering, zal om te beginnen een onderne mingsplan moeten opstellen. Hierin wordt een overzicht gegeven van de kosten, de markt, de concurrentie de omzet, de kennis, de vergunningen, kor tom alles wat betrekking heeft op het nieuwe bedrijf. Dit plan wordt door het R.D.K. of de Provinciale Directie Be drijfsontwikkeling onderzocht. Op grond van de uitgebrachte adviezen beslist het gemeentebestuur nadat de Regionale Commissie Zelfstandigen is gehoord. Is de beslissing positief, dan wordt een schriftelijke toestemming af gegeven en kan worden gestart. De mogelijkheid om een eigen zaak of bedrijf op te zetten met behoud van uit kering bestaat al enige tijd. Gebleken is dat hiervoor veel animo bestaat. Vanaf 1 januari j.I. zijn er al elf mensen al of niet - met behoud van uitkering - zelfstandig aan het werk gegaan, en er is nog een groot aantal aanvragen in be handeling. Op deze manier zijn de laatste tijd di verse „starters aan hel werk gegaan. Hieronder bevinden zich onder meer een paar winkels, een drukkerij, een au- toherstelinrichting, een rijwielbedrijf, enkele agrarische bedrijfjes, een slijperij voor beitels zagen enz. WERKGELEGEN HEIDSFONDS Het college van b. en w. huldigt het standpunt dat naarmae de economi sche situatie slechter wordt, er meer geld en energie gebruikt moet worden om te- gengewicht te bieden. Daarom is op de gemeentebegroting een post opgenomen voor werkgelegenheids bevorderende maatregelen. Dit is het z.g. Werkgele- genheidsfonds. Het geld zal onder andere worden ge bruikt voor het helpen starten van (klei ne) ambachtelijke bedrijfjes (geen win kels of dienstverlenende bedrijfjes zon der uitgroei tot bovenlokaal belang). Zo kunnen bijvoorbeeld aanloopkosten, die aan een vesting vooraf gaan, zoals een markt onderzoek, gedeeltelijk uit dit fonds worden gesubsidieerd. Voorlopig wil het gemeentebestuur met dit fonds nog enige experimentele ervaring opdoen. Maar feit is, dat door instelling van dit werkgelegenheidsfonds het gemeentebestuur duidelijk wil aan tonen, dat het bevorderen van werkgele genheid in de gemeente Venray priori teit nummer één is.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 7