Gematigd optimisme over de Venrayse bossen Vogelshows Vaste prijzen voor reststrookjes gemeentegrond 10% CADEAU f#]VAN DE KAMP Hulp Slachtoffers aardbeving Turkije Ondanks schimmelziekte, zure regen en bospest DE ROSE VLEK 25 jaar „Schoenlapper" V Dank U wel Sinterklaas! PEEL EN MAAS Toneel in Ysselsteyn persoonlijke garderobe KOOPAVONDEN VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 Nr. 45 HONDERDENVIERDE JAARGANG PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING UITSUlfrENDlBIJTOOW^TBETAUNG GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ff SSI\yb«l/ WWI% f I hl1 per HALFJAAR 12,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBEraUflG Buil tri Ut ntülU J ilv RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restuarant. Voor informatie of reservering: TEL 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Turkse inwoners van Venray willen hulp vragen voor de slachtoffers van de aardbe ving In Turkije. Zij willen ook een steentje bij dragen aan de bulp voor hun landgenoten. Daarom vragen zij de Venrayse bevolking om kleding, dekens en andere middelen om hen de w inter door te kunnen helpen. Goederen kunnen dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur wor den afgeleverd bij bet Turks Ontmoetingscentrum in de Antoniusslraai 1, Eventuele geldelijke bijdra gen kunnen gestort worden op postrekening 5241844 t.n.v A.B.N. te Rotterdam met vermelding Stichting Me dische Bijstand Turkije. Verdere Informatie. E. Cardirci Tel 81238 Turks Steuncomité Venray De slachtoffers van de aardbevingsramp, waarvoor in nevenstaand bericht Uw hulp gevraagd wordt door de circa 475 Turken in Venray, werden daags na de ramp getroffen door hevige sneeuwbuien die het getroffen gebied ver anderde in een grote modderpoel. Het bestuur van de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers heeft aan haar leden en in de vergadering van het Winkelcentrum Venray mededeling ge daan over de stand van zaken en de te verwachten ontwikkelingen met betrek king tot de Rose Vlek. De VZO ontleent deze gegevens aan een gesprek met b. en w. in het kader van de periodieke kontakten De eerste spade voor de Rose Vlek, het toekomstig winkelgebied tussen Schoolstraat en Deken Thielenstraat, zal, aldus de VZO, in het derde kwartaal 1984 de grond in gaan. De realisering vindt niet gefaseerd, doch in een aaneengesloten periode plaats, waarbij verwacht mag worden dat einde 1985 het plan verwezenlijkt is. In totaal komt ca. 5500 nT winkel- vloeroppervlakte ter beschikking, waar van ca. de helft wordt ingenomen door V D die ook Torro onder haar vleu gels zal nemen. Torro op zijn huidige plaats gaat dus verdwijnen, maar komt groter terug in de Rose Vlek. Bestaande zaken, die na de realisering van de Rose Vlek mogelijk „buiten de loop" van het publiek komen te liggen, genieten de prioriteit bij de toewijzing van winkelruimte in de nieuwe bebou wing. De Gemeente Venray heeft met een projectontwikkelaar afgesproken, dat de branchekómmissie een stem zal krij gen in de bestemming van de winkel ruimte, in verband met de evenwichtige toewijzing. Naar verwachting zal een belangrijk gedeelte van de nieuwe vloeroppervlak te worden ingenomen door bestaande bedrijven, welke naar de Rose Vlek worden verplaatst. Tenslotte werd door het college medegedeeld, dat zoveel mogelijk Ven rayse bedrijven bij de realisatie zullen worden betrokken. Mede naar aanleiding van ons artikel enkele weken geleden geplaatst onder de titel „Zure regen, een steeds grotere be dreiging; ook in Venray?" heeft wet houder W. Claessens de heer H. Goos- sens, hoofd van de onderafdeling plant soenen en bebossing van de gemeente Venray, uitgenodigd het een en ander te komen vertellen over de Venrayse bossen. Dat is dan deze week gebeurd in de commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken. De heer Goossens beperkte zich in eerste instantie tot een alleszins interes sante lezing over het beheer van de bos sen in zijn algemeenheid en die in Venray in het bijzonder. Hij behandel de daarbij het uiteindelijke doel van het bosbeheer, de methode van beheren en wat het beheer nu feitelijk inhoudt. Daarbij kwam hij tenslotte tot de conclusie, dat „niets doen", hoe tegen strijdig het ook klinkt, ook een vorm van bosbeheer is. We geven immers de natuur eindelijk gelegenheid te doen wat in haar wazen besloten ligt. Zo'n bos kan weliswaar een maximum aan natuurwaarden bevatten, maar voor de gemiddelde recreant valt er niets te bele ven. Toch wordt er aan gedacht circa 15% van ons nationale bosbezit als na tuurlijk bos, of wat daarvoor doorgaat, in stand te houden. Zij zullen een toe vluchtsoord zijn voor planten en dier soorten die zich elders niet hebben kun nen handhaven en zij zullen in menig opzicht de mens veel te denken en leren geven. SCHIMMEL Uitvoerig bleef de heer Goossens stil staan bij de schimmelziekte bij dennen bomen welke het vorig jaar juni in de Noordlimburgse en Noordbrabantse bossen heeft gewoed. De „Brunchors- tia pinae" zoals die beruchte schimmel ziekte heet, veroorzaakte ook in Venray veel opzien. Twintig hectaren bleek bij een eerste controle te zijn aangetast en omdat na de oorlog in onze gemeente circa 200 ha Corsicaanse en Oostenrijk se dennen geplant waren, vreesde men het ergste. Deze schimmelziekte was tot dan niet onder de grote rivieren geconstateerd. Wellicht dat door de zachte winter van '81-'82 die ziekte naar deze streken is „overgewaaid". Ook is het mogelijk dat zich een geheel nieuwe ziektestam ontwikkeld heeft. Achteraf is de schade ,tot op de dag van vandaag nogal meegevallen. Bomen De voliérevereniging „De Vogel vriend" Venray houdt haar 'jaarlijkse tentoonstelling in zaal De Volle Maan, Merseloseweg 36, Venray. Ruim 400 vogels, waaronder kana ries, tropen, bastaarden, grote en kleine parkieten zijn er tentoongesteld. Openingstijden: vrijdag 11 nov. 20.00-22.00 uur zaterdag 12 nov. 10.00 - 22.00 uur zondag 13 nov. 10.00 -17.00 uur Allen van harte welkom op deze ten- toon^elling. Van 11 t/m 13 november wordt in de kelder van café Verstraelen te Wanssum door Vogelvereniging „De Gevleugelde Vrienden" uit Wanssum e.o. de jaar lijkse onderlinge vogelshow gehouden. Op deze wedstrijd worden 450 vogels geshowd: kleurkanariesj graspar kieten, agaporniden, tropische vogels en bastaarden. Het is ook voor niet-vogelhouders zeker de moeite waard om eens te gaan kijken naar al die kleurenpracht: mis schien ook een ideale hobby voor U. De opening voor leden en genodigden vindt plaats op vrijdag 11 november om 20.00 uur. Voor het publiek is de tentoonstelling geopend op zaterdag 12 november van 13.00 tot 22.00 uur, op zondag 13 bnovember van 10.00-17.00 uur. De trekking van de loterij vindt plaats op zondagmiddag om 16.00 uur. Bij aankoop van iedere f 100,- uit onze wintercollectie ontvangt U een waarde cheque van f 10,- dal is Grotestraat 93 - Venray -Tel. 04780-81214 Jy ZURE REGEN Waar uw verslaggever feitelijk al een uurtje op gewacht had, werd dan eindelijk door de heer Reintjes aan de orde gesteld: de zure regen die mogelijk ook onze Venrayse bossen zou kunnen aantasten. Dit weekend is het 25 jaar geleden dat Boy Derksen bij Ariaens-Kosman in de Grotestraat een leest op zijn knieën plaatste om het eerzame vak van schoenlapper te gaan uitoefenen. Maar het is niet bij schoenenreparaties gebleven. Aldra mocht hij zaterdags - toen nog een drukke verkoopdag - assisteren in de winkel. Daarbij ontpop te hij zich als een zeer goede en altijd vriendelijke verkoper waarmee de klan ten graag te doen hadden. Intussen is Boy opgeklommen tot de leidinggevende persoon in deze al meer dan 50 jaar bestaande zaak, waarvan de naam in de loop der jaren veranderde in "Ariaens Schoenen". Behalve zijn plezier en liefde voor het vak, is hij een formidabele zanger die al vele jaren zijn bijdrage levert aan de Venrayse carnavalsliedjes. Bovendien is hij lid van de Joekskapel Blaos urn op, die hem dit weekend ongetwijfeld muzikaal zal onthalen.... Vrijdagmiddag en zaterdag is ieder een welkom in de zaak om de jubilaris de hand te drukken. die nog maar enigszins groen vertoon den werden niet gekapt, in de stille hoop dat die komend voorjaar weer opnieuw zullen uitslaan. Het kappen is daardoor beperkt gebleven tot circa 6 hectaren. PARTICULIERE BOSSEN In het gesprek dat zich tussen de heer Goossens en de commissieleden ont spon, bleek duidelijk de bezorgdheid van de commissieleden over het onder houd van particuliere bossen. Zo zich daar ziektes ontwikkelen is het gevaar helemaal niet denkbeeldig dat die ook onze gemeentelijke bossen gaan besmet ten. Een particulier is namelijk niet ver plicht zijn bossen te onderhouden. En kele jaren geleden al, heeft de gemeente Venray de particuliere bosbezitters aan geboden hun bossen gratis te laten con troleren en adviezen te geven over nood zakelijk onderhoud. Of men iets derge lijks op de dag van vandaag nog kan doen, werd door de heer Goossens be twijfeld maar zowel door de wethouder als door de commissieleden zeer wense lijk geacht. Ook de heer Goossens kon er geen zinnig woord over zeggen. Een natuur- bos, zoals Staatsbosbeheer in de Rouw- kuilen voorstaat waar men dus maar laat groeien wat groeien wil zal zeer zeker dode bomen opleveren. Bomen die licht nodig hebben, maar geen licjit meer krijgen door opgroeiende gewas sen of andere bomen, gaan immers beslist dood EXCURSIE Om de commissieleden in staat te stellen zelf een oordeel te vormen over de toestand van onze bossen, werd be sloten komend voorjaar een excursie te organiseren. Men kan dan ook consta teren of er inderdaad sprake is van aan tasting door zure regen en zien of de schimmelziekte „Brunchorstia pinae" niet opnieuw de kop heeft opgestoken. En dan kan men tevens zien dat men de „vogelkers c.q. bospest" al aardig onder de knie heeft praktisch uitge roeid heeft. Wethouder Claessens verkondigde nog eens uitdrukkelijk zijn mening dat we ons in Venray z.i. (nog) niet bezorgd moeten maken. De geleerden blijken het helemaal niet met elkaar eens te zijn. „Er zijn dingen die ons verontrusten", zo citeerde hij een deskundièe, „maar we weten niet waar het vandaan komt". De neerslag wordt op vele plaatsen in ons land gemeten en daarvan wordt de zuurgraad bepaald. Het zuurgehalte blijkt niet van dien aard te zijn óf zo danig te zijn toegenomen dat aan de noodklok getrokken moet worden. De wethouder was er wel van over tuigd dat dit een zaak is, die op Euro pees niveau besproken moet worden. Op een vraag van de heer Hendriks (CDA) of de combinatie van zure regen en het dumpen van drijfmest (ammo niak) schadelijke gevolgen kon hebben, kon de wethouder slechts antwoorden: „Niemand die het weet". De heer Hendriks doelde met zijn vraag vermoedelijk op de Rouwkuilen waar in de onmiddellijke nabijheid, naar men zegt, nogal rijkelijk drijfmest zou zijn gestori. Vorig jaar juni constateerde men in de Noordlimburgse en Noordbrabantse bossen 'e „Brunchorstia pinae", een schimmelziekte die zich ondermeer kenmerkte door het massale naa/denverlies van de Corsicaanse en Oostenrijkse dennen dus betitelde de heer Van Klink het voorstel tot aankoop van 60 m2 grond in het bestemmingsplan „Centrum" van J. Theuws in de Deken Thielenstraat, tegen een prijs van 13.500,— totaal. Maar volgens de wethouder is dat de taxatieprijs, verhoogd met een paar honderd gulden voor het plaatsen van een nieuwe afrastering. Ja, en toen had de commissie er maar vrede mee. boekhandel van den munchhof is ook dinsdags de gehele dag geopend Toneelvereniging „Crescendo" uit Ysselsteyn geeft a.s. zondag 13 en maandag 14 november een toneeluit voering in de „Smelehof" te Ysselsteyn. Henk Stevens heeft een toneelstuk omgezet in het dialect. „Paniek ien de Piel" is de titel geworden. In het dorpje Broekven, dat grenst aan de Vredepeel en Weverslo is het goed wonen. Totdat de burgemeester toestemming geeft om in het natuurre servaat „De Rouwkuile" giftig afval te storten. Hiermee is de boswachter het helemaal niet eens. Netzomin alsdat de postkantoorbeambte Anna Droezen het ermee eens is dat er een sextent in het dorp komt. De burgemeester en de raadsleden willen hier het fijne van weten en avond na avond gaan zij „beroepshalve" naar die „Madam" om er te vergaderen. Maar hun vrouwen nemen dat niet. Zij gaan een dagje naar de stad en als zij daar van terug komen zorgen zij voor een grote verrassing. Voor uw kan bouwen of een „achterom" kan verwerven. Voor andere stroken grond heeft de gemeente bepaalde percentages van ge noemde 108,bedacht, zodat bij voorbeeld grond welke méér dan 15 meter achter de woning is gelegen „slechts" 32,— per m2 kost. KOPEN OF HUREN Het is uitdrukkelijk de bedoeling, dat bij eigendomswoningen de gevraagde" grond gekocht moet worden en bij huurwoningen dat ingebruikgeving plaatsvindt. Voor die ingebruikgeving zijn ook weer tarieven van toepassing, variërend van 1,60 tot 5,40 per m2 per iaar. Er zijn mensen, die reeds gemeente grond in gebruik hebben, tegen een symbolische prijs van 10,— per jaar ongeacht de oppervlakte. Die regeling wordt afgeschaft, maar de gebruikers krijgen 3 jaar uitstel. Tot zo lang moeten ze 10,— betalen, maar dan moet er gekocht of gehuurd worden tegen de geldende prijzen. In dit verband is het wel nuttig er op te wijzen, dat de gemeente niet met strookjes grond gaat „venten". Aan biedingen vinden derhalve alleen plaats wanneer iemand daarom verzocht heeft. Wellicht ten overvloede kan nog worden medegedeeld, dat deze regeling en prijzen niet gelden voor het Buiten gebied. GROND IN CASTENRAY De commissie werd ook advies gevraagd over een voorgenomen grond ruil in Castenray, als afronding van een bouwplan. De gemeente geeft 175 m2 aan ene meneer Hesen en krijgt 40 m2 grond terug. „Beuren we geld of moet er geld bij?" zo vroeg de heer Broeksteeg (CDA) en toen bleek dat de gemeente 3000,— uitkrijgt, vond hij het wel goed. Maar de andere commissieleden von den dat zó gauw niet goed. Weldra bleek immers, dat de gemeente met de 40 m2 grond die ze terugkrijgt niets kan doen. Net zo min overigens als met de 175 m2 die ze aan Hesen verkoopt. En dan die prijs: ongeveer 22,— per m2, dat is toch heel anders dan wat we zo juist bij de grondprijzen hebben vast gesteld, zo meende Van Klink (Samen werking). Hij dacht dat Hesen hier een - zeer goede zaak gaat doen En of wethouder Claessens ook al be klemtoonde,'dat het initiatief tot rui ling van de gemeente was uitgegaan, en dat het hier één van de uitzonderingen betreft waarbij men een speciale prijs moet hanteren de commissieleden waren niet om-te-turven. Als compro mis werd besloten dat het voorstel tot grondruiling wél in de raad gebracht mag worden, maar dat de raadsleden zich dan het recht voorbehouden nog eens stevig over de m2-prijs te gaan dis cussiëren. GROND IN HET CENTRUM „Een onbetamelijk hoge prijs", al- De Vereniging van Zelfstandige On dernemers heeft in samenwerking met het Winkelcentrum Venray de volgende koopavonden vastgesteld: Voor Sinterklaas: van maandag 28 november tot en met vrijdag 2 december (incl. de dinsdag) tot 21.00 uur. Maan dag 5 december is er geen koopavond; de winkels sluiten dan normaal om 18.00 uur. Voor Kerstmis: Koopavonden op woensdag 21, donderdag 22 en vrijdag 23 december. Dinsdag na Kerstmis (27 december) zullen de winkels geopend zijn. Voor oud en nieuw, behalve de vrij dagse koopavond, geen extra koop avond. !b| De commissie voor openbare werken, verkeer en agrarische zaken is deze week akkoord gegaan met een prijsvaststel ling voor reststrookjes grond die aan de bewoners van belendende percelen ver kocht of verhuurd worden. Tot heden geldt in beginsel nog steeds als uitgangspunt, dat bij verkoop van stroken grond ter vergroting van een kavel waarop reeds is gebouwd, de volle grondprijs moet worden gehanteerd. Maar desondanks is de gemeente in het verleden om verschillende redenen wel eens van dat uitgangspunt afgeweken. Intussen is wel gebleken dat het drin gend gewenst is, dat deze Teststroken tegen een goedkopere prijs van de hand worden gedaan. Daarbij speelt ook een rol, de toegenomen bereidheid van de gemeente om dergelijke stroken grond in handen van particulieren te laten overgaan, op plaatsen waar dat overi gens zonder bezwaar kan. En daarbij speelt dan weer een vermindering van onderhoudskosten van openbaar groen een rol In het voorstel dat de commissie te behandelen kreeg, is de gemeente uit gegaan van de grondprijs voor premie A-woningen thans 108,per m2 die geldt voor de bestemmingsplannen in Venray-kom. Die 108,— wordt be rekend voor grond tol 3 meter lengte opzij van de woning. De gemeente gaat er namelijk van uit dat men een garage n vlotte drukker" HENSENIUSTRAAT 9b VENRAY TEL.04780-10515 openingstijden: ma t/m vr. van 9.00 tot 17.30 uur vrijdagsavond tot 20.00 uur zaterdags van 9.00 tot 12.00 uur

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1