PURE PAARDESPORT OP JUMPING AMSTERDAM „een feest voor het oog" School Castenray Hondencontrole succesvol voor de Gemeente Venray op de bres voor ont wikkeling van werkgelegenheid in Noord Limburg Concertreis zangers van St. Frans Zwitserland succesvol Succes voor Kelderband uit Oirlo wees de griep voor Uniek initiatief van Venrayer Raadsvergade ring Vierlingsbeek Vandaag vrijdag 28 oktober om 14.00 uur wordt de gerenoveerde school in Castenray officieel geopend door de Heer D. Strelitski, inspecteur van het kleuter- en L.O onderwijs in de inspec tie Venray. De naam van de nieuwe basisschool zal tijdens de opening bekent gemaakt wor den. In de periodes van 9 mei t/m 5 juli en van 15 augustus t/m 7 oktober heeft de gemeente huis-aan-huis een hondencon trole gehouden om na te gaan of iedere hondenbezitter(ster) wel hondenbelas ting betaalt. Het resultaat voor de gemeente was erg succesvol want tijdens de controle- periodes werden 575 honden aangege ven, waarvan 395 aanmeldingen via de controleur. Met aftrek van 166 afgemelde honden kwam het Venrayse hondenbestand per 10 oktober j.l. op 3133 honden. Voor 1983 betekent dit voor de ge meente een financiële meevaller van 14.660,— na aftrek van de eenmalige kosten van de controleur. Voor 1984 wordt een bestand ge raamd van 3.000 honden, die met elkaar goed zijn voor een opbrengst van 143.000,—, welk bedrag aan de alge mene middelen van de gemeente wordt toegevoegd. Overigens is tijdens de controle ge bleken, dat mensen de hond afmelden, terwijl zij toch houd(st)er van een hond zijn. Eveneens is geconstateerd, dat mensen maar één hond opgeven, terwijl er meerdere honden worden gehouden. Vandaar dan ook, dat b. en w. een regelmatige controle op het betalen van hondenbelasting noodzakelijk vinden. DIEFSTAL VOUWWAGEN Door v. B. uit Mierlo werd alhier aangifte gedaan van diefstal van een cam ping-vouwwagen, welke gestald stond op een terrein aan de Hulst. De waarde van de wagen bedraagt 4270,-. POGING INBRAAK N. deed aangifte van poging tot in braak in zijn woning. De voordeur had ernstige breekschade opgelopen, maar bleek bestand te zijn geweest tegen het inbrekersgeweld. Het is ook mogelijk dat de dader in ziin werk is eestoord. Gebruik makend van de mogelijkheid tot inspraak bij het samenstellen van een provinciaal-economisch beleidsplan heeft het college van b. en w. gedepu teerde staten van Limburg een vijftien tal suggesties aangereikt. Het Venrayse gemeentebestuur hoopt, dat door het gezamenlijk aanpakken van de proble men, de ontwikkeling van de werkgele genheid in Noord Limburg ten goede keert. Hierbij wordt er aan herinnerd, dat zonder de hulp van hogere overhe den een lokaal werkgelegenheidsbeleid zoals verwoord in de Venrayse nota „Onbegonnen werk?" zal blijven steken in de goede bedoelingen. Econo mische ontwikkeling op lokaal niveau wordt dan ook niet alleen een zorgge bied voor een gemeentebestuur, maar ook voor een provinciaal bestuur en de landelijke overheid genoemd. Vandaar, dat het college van b. en w. in de brief aan gedeputeerde staten uit voerig ingaat op het voorwaarden scheppend beleid, het economische structuurbeleid, het stimuleringsbeleid en het arbeidsmarktbeleid. Samengevat worden de volgende suggesties gedaan: 1versnelde Rijksweg 73; 2. verbeterde ontsluiting industrieter rein Smakterheide, richting zuid-oost Brabant; 3. spoed in procedures ten gevolge van bestemmingsplanwijzigingen in het kader bevordering toerisme en recrea tie; 4. financiële ondersteuning blokhut ten-project; 5. handhaven subsidie ministerie eco nomische zaken aan het B.O.C. voor kantooiinnovatie ten behoeve van de verdere uitbouw van dit centrum; 6. oprichting M.T.S. in Venray, met grote aandacht voor moderne techno logieën; 7. provinciale ondersteuning van een grootschalig mestvergistingsbedrijf in Venray; 8. meer bevoegdheden, ook bancaire, voor de n.v. Industriebank L.I.O.F.; 9. samenstelling van een indicatief meerjaren-bouwprogramma in het ka der van de provinciale subsidiëring; 10. meer quartaire arbeidsplaatsen in Venray vanwege het dreigende verlies; 11. optrekken I.P.R. van 15% naar 25%; 12. gelijke I.P.R.-faciliteiten voor be drijven die afhankelijk zijn van de haven van Wanssum vergeleken met Venray; 13. provinciale goedkeuringsnormen inzake mogelijke lokale steunverlening aan het midden- en kleinbedrijf; 14. duidelijk maken procedures en criteria inzake de toekenning van subsi dies omtrent werkgelegenheids- en werkloosheidsprojecten; 15. financiële steun aan regionaal opererende organisaties op het gebied van werkgelegenheid en werkloosheid. Enigszins vermoeid doch zéér vol daan keerden afgelopen zondagavond de „Zangers van St. Frans" in Venray terug van een uiterst succesvolle con cert-reis door Zwitserland. Het succes van deze reis lag primair bij de uitvoeringen die het koor in zeven verschillende plaatsen heeft verzorgd en waarvoor het Zwitserse publiek een grote belangstelling toonde, ondanks het feit dat de meeste van die uitvoerin gen op door-de-weekse avonden vielen. Hoogtepunten hierbij vormden onge twijfeld het optreden in de kathedralen van SION en BADEN. Het waren echter niet alleen de con certen waarin het succes gelegen was. Ook de wijze waarop koor- en staf leden door de Zwitserse bevolking in de verschillende plaatsen ontvangen wer den, was in één woord grandioos. De hartelijkheid, de gastvrijheid en de gul heid van de Zwitsers hebben op alle deelnemers aan deze reis een grote in druk gemaakt. De gastgezinnen, waar de deelnemers bij waren ondergebracht, zijn er volledig in geslaagd om het iedereen naar de zin te maken en lieten niet na de koorleden te overstelpen met allerlei zaken voor onderweg en voor thuis. Een van de jongens drukte zich daarover op de terugreis zeer duidelijk uit door op te merken: „Ik heb zoveel gekregen dat het bij ons vanavond pak jesavond wordt." Dat tijdens deze reis het ontspan ningselement niet vergeten werd, getui gen de bezoeken die koor- en stafleden brachten aan het onderaardse meer van St. Leonard, aan de Glacier des Diable- rets en aan het imposante verkeersmu- seum in Luzern. Daarnaast was er nog een rondleiding in Fribourg, een berg- wandeltocht in Sierre en de bezichtiging van een Romeins amütneater in Mür- ten. Hoogtepunt van deze uitstapjes vormde ongetwijfeld de tocht naar de gletscher „Diablerets", waarbij gebruik gemaakt werd van een kabelbaan om in 3 etappes de hoogte van 3000 meter te bereiken. Onder zeer gunstige weersom standigheden kon iedereen zich daar vermaken in de sneeuw en genieten van het schitterende berglandschap. De Ne derlandse toeristen, daar aanwezig, keken niet weinig verbaasd op toen de jongens en jonge mannen spontaan enkele Nederlandse liederen ten gehore brachten. De „Zangers van St. Frans" zullen ongetwijfeld nog lang en met veel ge noegen op deze succes verlopen reis terugzien. boekhandel van den munekhof is ook dinsdags de gehele dog geopend Op het zesde nationale blaaskapellen- concours te Huissen, Gelderland, zon dag 23 oktober j.l. kwam de „Kelder band" uit Oirlo uitstekend voor de dag. Zij behaalde van de maximaal 300 te be halen punten er 272'/i binnen. Dit betekende een eerste prijs met Onder scheiding van de jury. Dit puntentotaal werd door geen enkele andere muziek kapel overtroffen. Niet alleen de jury, maar ook het publiek gaf de Kelder band de meeste punten. Dit bleek ook uit de daverende ovatie na het officiële optreden van deze band. Vooral het pu- biieksnummer „Brasil" waardeerde het publiek ten zeerste. Na het officiële gebeuren van het blaaskapellenconcours zorgde de Kel derband op veler verzoek nog een uurtje voor vrolijke stemmingsmuziek. Vier bekers rijker, eentje voor de eer ste prijs, eentje voor het hoogste aantal punten, eentje voor de publieksprijs en een herinneringsbeker, zo reisde de kelderband in feeststemming huis waarts. 23 oktober 1983 zullen de leden van de Kelderband, wier gemiddelde leeftijd 25 jaar is, niet snel vergeten. De Kelderband uit Oirlo is onderdeel van de plaatselijke fanfare „Ons Ge noegen" en de band hoopt volgend jaar haar tien-jarig bestaan te kunnen vie ren. Steeds meer mensen willen in de herfst een „griepspuit" ontvangen. Om die griepvaccinatie zo goed mogelijk te doen verlopen hebben een aantal Venrayse huisartsen besloten op één of twee middagen zoveel mogelijk patiënten te vaccineren. Fondspatiënten die tot de risicogroe pen behoren kunnen op kosten van het ziekenfonds de griepinjectie krijgen, maar de eigen bijdrage zullen zij wel moeten betalen. Tijdens de groepsvaccinatie zal er iemand van Uw apotheek aanwezig zijn voor het incasseren van de eigen bij drage en het zetten van de stempels op de kaarten. Partikuliere patiënten zullen de griep- spuiten bij de huisarts of bij de apotheek moeten afrekenen. Voor de groepsvaccinaties kan men op de volgende tijden bij de volgende huisartsen terecht: Praktijk Bloemen/Schraven: woensdag 16 nov. 2 - 4 uur Prakrijk Franken: woensdag 9nov.2-4uur Praktijk Lankveld/Wittgen. woensdag 16 nov. 2 - 4 uur Praktijk v. Thiel/De Muinck Keizer/ van Loon: dinsdag 1 nov. 2 - 4 uur woensdag 2 nov. 2-4 uur Praktijk De Vocht: dinsdag 8 nov. 2-4uur Patiënten van de overige huisartsen zullen eerst een afspraak met hun huis arts moeten maken betreffende de griepvaccinatie. Met zijn jarenlange ervaring in het onroerend-goed wereltje heeft de Ven rayer P. v.d. Brink het initiatief genomen om mensen die met plannen rond lopen een eigen huis te gaan kopen een objektieve, neutrale en eerlijke voorlichting te geven, alvorens men de grote stap tot aanschaf van een eigen huis aangaat. Een huis kopen doet men maar eens in zijn leven (uitzonderingen daarge laten). Bij die aankoop komt veel meer kijken als men op het eerste gezicht denkt. Het is zeker niet de bedoeling make laars of andere verkopers in het vaarwater te zitten, doch alleen en vooral de kandidaat-kopers rijp(er) te maken voor deze grote stap. Een verkoper zal zeker in een verkoopgesprek veel zeggen, doch er blijft ook veel onbesproken. Daar gaat het nu juist om. Waar Tijdens de jongste vergadering werd door de raadsleden veel aandrang uit geoefend op het college, om de ingediende nota betreffende het beleid voor de subsidie aan Gemeenschapshui zen, terug te nemen. Voordat het colle ge daartoe besloot hadden met name mevr. van Bergen ^n van Mill hun zegje gedaan. Dat kwam er op neer, dat juist door de verscheidenheid van de 6 kerk dorpen, het moeilijk zou zijn één stan daardwerk daar voor aan te leggen. Overigens had men alle lof voor de inzet van de ambtenaren en het college om die nota samen te stellen. Het is niet onmogelijk dat het college in het voorjaar met een aanvullende nota, waarin opgenomen de wensen van de raad, terug zal komen. Ook mag men verwachten dat binnenkort een agenda punt aan de orde zal komen voor een fi nanciële tegemoetkoming aan de uit breiding van het Overloonse gemeen schapshuis. MAASHESE RIVIÈRA De gemeente Vierlingsbeek begint aan een fotografische controle van de bouwsels en uitbouwsels aan de Maas hese Rivièra. Een verzoek van derge lijke strekking door het raadslid Bar- tels, was eigenlijk al ingewilligd, want wethouder Litjens kon hem al meteen die toezegging doen. Reeds tweemaal had het college gelijk gekregen van de Raad van State, dat ze terecht klandestiene bouwers had ge maand hun bouwsels op te ruimen. WEGEN VERDWIJNEN De milieugroep Vierlingsbeek heeft zich in een brief aan het gemeentebe stuur bezorgd getoond over het verdwij nen van enkele landbouwegen. Volgens die groep hebben enkele boeren in af wachting van de ruilverkaveling reeds wegen aan het verkeer onttrokken. Het college zal opdracht geven om die wegen weer open te stellen. NIEUW RAADSLID Als opvolger van mevr. Kersten legde het nieuwe raadslid, de heer J. Pruppers uit Maashees, in handen van de voor zitter de gebruikelijke eden af. dient U allemaal rekening mee te houden, waar moet ik op letten, wat moet ik, allemaal vragen enz. enz. Tegen geringe kosten kunt U bij de OMBUDSMAN ONROEREND GOED terecht met al Uw vragen en hij kan U volledig begeleiden op het kronkelige huizenpad. U kunt hem bereiken, Mazurka straat 8, tel. 04780-82199 AGENDAPUNTEN Aan de heer'Ariëns uit Someren werd een kavel grond verkocht in hei plan Molenbeek voor de prijs van 44.928,—. Aan de stichting Volkshuisvesting Vierlingsbeek werden 18 bouwkavels verkocht voor een bedrag van 327.428 [iS; gulden. De subsidieverordening Jeugd- sport werd door het college teruggeno men en zal in gewijzigde vorm later aan de orde komen. De raad had geen enkele moeite met het verhuren van de voormalige St. Jozefschool te Vierlingsbeek aan de Stichting gemeenschapshuis. Za ooe HOND BIJT VEESTAPEL Op de Kraaksepas en Breehei moes-I ten een schaap en een vaars worden af gemaakt, omdat deze dieren er ernstig: aan toe waren, vermoedelijk omdat ze loor een hond waren toegetakeld. HET PAARD, VRIEND VAN DE MENS Het paard staat in de encyclopedie beschreven als een: "onevenhoevig herbivoor zoogdier, over de gehele wereld verspreid. Het paard is voortgekomen uit een klein, ietwat op een hond gelijkend dier, dat ooit in een verre grijze oudheid over de steppen rende. Nog steeds zqn er wilde paarden, zoals het Przewalskipaard dat in Centraal Azië leeft. De Noord Amerikaanse Mustang is een verwilderd paard, dat van oorsprong tam was. Het zijn de afstammelingen van de paarden die Spaanse Conquistadores bereden, welke in het kielzog van Cristoffel Columbus Midden Amerika veroverden. Die verovering geschiedde uiteraard te paard. De door de Spaanse veroveraars meegebrachte dieren wisten kennelijk de vrijheid te hervinden. Dit jaar wordt Jumping Amsterdam gehouden op donderdag 27 oktober - vrijdag 28 - zaterdag 29 en zondag de 30e oktober. EUROPESE RUITERTOP Bij Jumping Amsterdam verschijnt telkenmale de internatioanale ruiter- top. Dit jaar zullen in elk geval komen o.a. De Zwitserse equipe, Europees Kampioen, de gebroeders Fuchs, Ga- bathuler. Verder komen o.a. bekende Duitsers als Paul Schochemöhle. Van Engelse zijde komen Nick Skelton, David Broome, John Withaker en de bekende Oostenrijker Hugo Simon. In de Griekse mythologie wordt ge sproken over Centaurs, een soort we zen dat halfpaard-halfmens was. Deze mythe heeft een logische achtergrond. Barbaarse stammen die het gebruik van het paard als rijdier niet kenden, meenden dat ruiter en rijdier een enkel wezen vormden. In feite verwijst deze legende naar de sterke eenheid die mens en paard vor men als zij paardesport beoefenen. Paardesport is al heel oud. De her komst daarvan is nauwelijks meer na te gaan. Feit is, dat overal waar ruiters zijn, paardesport beoefend werd en wordt. Bij de Indianen, bij de woeste Berbers, de Afghanen en uiteraard bij ons. JUMPING AMSTERDAM EEN EVENEMENT Elk najaar wordt in Amsterdam een groot springfeest georganiseerd waar aan topruiters uit geheel Europa deel nemen. Er is elders een neiging om dergelijke feesten te laten ontaarden in een soort carnavaleske toestand. Daar bij valt de nadruk dan minder op de pure paardesport en meer op ietwat circusachtige shows. Toch blijft juist de echte springsport met de daaraan verbonden spanning aantrekkelijk ge noeg. Jumping Amsterdam is een eve nement dat elke keer grote aantallen mensen trekt. HET PROGRAMMA Donderdag 27 oktober 1. middagprogramma nationale competitie 2. internationaal voorselectie voor de FEI World Cup Holland 3. internationaal tabel A 1.40 m. op fout en tijd Vrijdag 28 oktober 4. nationaal nummer 5. internationaal voorselectie voor de FEI World Cup Holland 6. internationaal puissance Zaterdag 29 oktober 7. knock-out competitie 8. tabel A 1.50 m. internationaal 9. nationaal nummer 10. internationaal Grote Prijs FEI Volvo Wereld Beker 2 ronden barrage Zondag 30 oktober 11. nationale competitie 12. groot internationaal jachtspring- concours "de prijs van de stad Amsterdam" Het totale prijzengeld is ruim f130.000. PAARDETAAL Bij paardeliefhebbers wordt een eigen taal gesproken. Een paard heeft geen poten maar "benen". Een paardelief- hebber zal nooit over de "kop van een paard" spreken, hij heeft het netjes over het hoofd. JACHTSPRINGCONCOURS, WAT IS DAT? Een jachtspringconcours betekent dat de ruiters een bepaald aantal hinder nissen "binnen een bepaalde tijd" moet hebben genomen. Wordt van een hin dernis bv. een balk geraakt en afgewor pen, dan geeft dat 4 strafpunten. Het is dus kwestie om met zo min mogelijk strafpunten en in een zo kort mogelij ke tijd, de hindernissen te nemen. Het springconcours is dus een kwestie van snelheid en souplesse, waar vooral de Engelsen vaak in uitblinken. DE PUISSANCE, SOMS HOGER DAN 2 METER De Puissance, dit jaar niet gehouden op zaterdag, maar op vrijdag, is een van de meest spannende schouwspelen van Jumping Amsterdam. Bij de puis sance gaat het niet om snelheid, maar om hoogte. De hindernissen worden na elke ronde verhoogd cn hel is dus meer een kwestie van lef en vakman schap om er heelhuids door te komen. Het grote punt is, komt men met de muur hoger dan 2 meter? In 1982 wa ren er veel Nederlandse equipes die hoog eindigden in de puissance. DE BARRAGE Bij het gewone springconcours ge bruikt men verschillende hindernis sen, de muur, hekwerken, heggen en "sloten". In totaliteit spreekt men van de "barrage" doelend op het geheel van hindernissen. De hindernissen worden soms vlakbij elkaar geplaatst. De ruiter moet dan een dubbelsprong maken. Er zijn dubbelsprongen, trip les, stijlsprongen of breedtesprongen mogelijk, al naar gelang de plaatsing van de hindernissen. Jumping Amsterdam wordt alstraditie gehouden in de Amsterdamse RAI. bij uitstek geschikt voor hel huisvesten van dergelijke sportieve evenementen. Informatie: RAI, Europaplein 8, Amsterdam Telefoon 020-5 411 411.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 16