ITtonassenj, Harmonie Euterpe nodigt Dure benzine en dure wasbeurten voor nieuwe dienstauto Vier Rank Xerox-medewerkers starten nieuw bedrijf in kantoormachincbranchc u op de generale repetitie Gewestvergoedingen straks op de helling? WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING SSPSaiWSïS Voor uw persoonlijke garderobe Grote Pluimvee-, sierduiven-, sier en watervogels show j/RIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 Nr. 39 HONDERDENVIERDE JAARGANG PEEL EN MAAS QSj [#1VAN DE KAMP ASSURANTIËN RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restuarant. Voor informatie of reservering: TEL 04788-1774 HOLTHESEDUK 2 0VERL00N telefoon 04780-87575 aan het grote bedrijf een basis is gelegd voor de groei van een eigen nieuw produktenpakket. Hierdoor ont staan er uiteindelijk per saldo meer ar beidsplaatsen dan door een concentratie van werkgelegenheid binnen één groot bedrijf te houden. Het beleidsplan van Demax onder streept deze visie. De eerste twee jaar wordt het merendeel van de produkten toegeleverd aan de voormalige werk gever van de vier initiatiefnemers, maar daarna neemt de afhankelijkheid van Rank Xerox sterk af en maakt plaats voor meer opdrachten van andere be drijven. De aan Demax Technics in het voor uitzicht gestelde orders verdringen overigens geen opdrachten aan andere regionale toeleveranciers. Verder zal Demax met concurrerende tarieven en kwaliteitsniveau's opereren. De vier ondernemers starten de pro- duktie met een deel van het machine park van de plaatwerkerij en modelma kerij dat werd overgenomen van Rank Xerox terwijl kennis en ervaring maar vooral de inzet van de medewerkers van het eerste uur de levensvatbaarheid van de onderneming moeten garanderen. Direkteur C. J. de Keijzer en mede initiatiefnemers J. Teijken, W. Geert- jens en H. Vloet beginnen de produktie samen met een achttal medewerkers in een gehuurde hal op het industrieterrein Smakterheide in Venray. Het Limburgs Instituut voor Ontwik keling en Financiering (LIOF), de ge meente Venray en tal van andere instan ties, die door de initiatiefnemers betrok ken en geconsulteerd werden bij de be- drijfsopzet, vertrouwen erop dat dt. nieuwe methode van „bedrijfssponso- ring" een bijdrage gaat leveren tot ver betering van de werkgelegenheid en infrastructuur in de regio Venray. Aan de vier initiatiefnemers zal het niet liggen. Zij zijn er van overtuigd dat ook in een periode van economische teruggang een levensvatbaar bedrijf ge sticht kan worden. Deze tijd is juist rijp voo- initiatieven, meent men. Dat Demax Technics in '84 uitgroeit tot 60 a 80 medewerkers en werkgelegenheid biedt aan L.T.S. schoolverlaters, jonge mensen vooe assemblage werkzaam heden, gereedschapsmakers en vakmen- fm, MODEHUIS INGEKOMEN STUKKEN De heer Cools (PPR PSP CPN) was het enige raadslid dat opmerkingen had over de ingekomen stukken. Zeer na aan het hart lag hem een brief van de Landelijke Energie Komitee, inhouden de een verzoek aan de gemeenteraad om een oproep te doen aan de Nederlandse regering, om uit het Kalkar-projekt (kerncentrale) te stappen. Met het oog op de noodzakelijke bezuinigingen én vooral met het oog op de veiligheid is het onverantwoord dit geldverslindend projekt voort te zetten, aldus de heer Cools, die ook wist te vertellen dat Nederland al 900.000.000 gulden aan dit projekt heeft bijgedragen. Maar noch het college noch de gemeenteraad had er behoefte aan een dergelijke oproep aan de regering te richten. „Het ligt zo ver buiten onze in vloedssfeer, dat wij die oproep niet kun nen ondersteunen", aldus de voorzitter. GEWESTRAAD Het dagelijks bestuur van het Gewest Noord Limburg heeft de aangesloten gemeenten dus ook Venray zoals te doen gebruikelijk een ontwerp-begro- ting voor het komende jaar toegezon den, met het verzoek eventuele bezwa ren vóór 1 oktober kenbaar te maken. Het was vooral mevr. Hoppenreijs die namens het CDA zeer uitvoerig en bij herhaling op bestaande en vermeen de problemen wees tussen Gewest en plaatselijke gemeenteraden. Ook de heren Den Brok (Samenwerking), Hou- ba (VVD) en Kersten (PvdA) hadden er moeite mee. Zo zou de Gewestraad te veel taken tot zich trekken, óf te veel taken toege speeld krijgen, terwijl er van een eigen Gewestelijk initiatief feitelijk geen sprake was. Dit laatste had dan vooral betrekking op de vuilverwerking in de regio. Sinds een aantal jaren wordt ons huisvuil in de Zuringpeel gestort. In 1990 is die stortplaats vol. Wat gaan we dan doen? Gaan we zelf kompost ma ken of hoe verwerken we dan onze vuil nis? Het is toch zeker zaak, daar nu reeds plannen voor te lanceren.... Een ander knelpunt was de Rijksbij drage aan het Gewest. Bekend is, dat die in drie jaren wordt afgebouwd. Betekent dat dan, dat de deelnemende gemeenten méér moeten gaan betalen. Ook over die financiële konsekwenties zou men graag ingelicht zijn. Op speciaal verzoek van de heer Den Brok die de gevoelens van alle raads leden vertolkte zal de burgemeester de speciale aandacht van de Gewestraad vragen voor de hier gesignaleerde pro blemen: takenstelling, financiële konse kwenties in de toekomst, en de afvalver werking. (vervolg zie pagina 3) Op zondag 2 oktober a.s. zal de Koninklijke Harmonie Euterpe van Venray deelnemen aan de Bondscon- cours in de Rodahal te Kerkrade. Euterpe zal daar uitkomen in de hoogste klasse, de Afdeling Superieur. De komende deelname aan het Bondsconcours betekent voor Euterpe meer dan enkel een openbaar optreden onder het streng toehorend oor van een deskundige jury. Het betekent voor de Koninklijke Harmonie tevens de pre sentatie van een sterk verjongd orkest. Na het laatste Bondsconcours in Vught, nu 5 jaar geleden, werd de ver jonging en verdere opbouw met verve ter hand genomen. De resultaten van deze verjonging zullen op zondag 2 ok tober in Kerkrade beoordeeld gaan wor den. Een niet geringe opgave. De eisen die in de Afdeling Superieur gesteld worden aan de amateuristische blaasmuziek zijn bijzonder hoog. Het Harmonie-orkest van Euterpe telt momenteel 76 leden waarvan de helft nu voor de eerste maal aan een concours zal deelnemen. Met name voor de vele jeugdige en onervaren or kestleden een zware opgave die men echter vol vertrouwen tegemoet ziet. Weken lang, ja maanden lang is er hard aan de concertstukken gewerkt. Als inspeelwerk is gekozen de mars Gammatique van Gerard Boedijn. Deze grandioze concertmars met zijn impo nerend slot zal het in de grote Rodahal met zijn paar duizend toehoorders on getwijfeld goed doen. Als verplicht werk zal Euterpe uitvoe ren de Cowboy Rhapsodie van Morton Gould. Hoewel de titel anders doet ver wachten is het werk van een bijzonder moeilijke uitvoeringsgraad. Op uiterst knappe wijze heeft de componist in Rhapsodievorm enkele be kende muzikale thema's uit het Ameri kaanse westen tot een boeiende en af wisselende compositie verwerkt. Vooral de wisselingen in tempi en dynamiek alsmede de samenhang tussen orkest en solisten maken van deze compositie een boeiend concertstuk. Boeiend ook door de toepassing van speciale effecttech nieken zoals glissando's en het gebruik van diverse soorten dempers. Bijzonder fraai en teder klinkt in de compositie het beroemde Home on the Rainch, in Venray en omstreken beter bekend als „Rooi, mien dörp ien de Piel". Als keuzewerk zal uitgevoerd worden Carmina Burana van Carl Orff. De manuscripten van Carmina Bu rana dateren uit de middeleeuwen en werden door Orff ontdekt in de archie ven van een klooster in Beieren. Het totale werk bestaat uit 25 delen. Tien van deze delen werden door de bekende musicus/componist/arran geur J. Moerenhout bewerkt voor Har monie-orkest. Kenmerkend in deze compositie zijn de vele maatwisselingen en ostinata. De Carmina Burana werd door Euterpe al eens eerder uitgevoerd o.a. in de uitwis selingsconcerten met de Harmonie-or kesten van Blerick en Horst. Zoals gezegd hebben dirigent Pierre Steyvers en de orkestleden de laatste weken keihard gewerkt om een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Het be stuur is over de inzet en werklust van de dirigent en muzikanten bijzonder te spreken, waarbij zij vooral ook wijzen op het enthousiasme van Euterpe's jeugd. „Een vergadering van hooguit 'n uurtje", dat voorspelden door de wol geverfde raadsleden, maar het duurde precies twee en 'n half uur eer de burge meester j.l. dinsdagavond met zijn voorzittershamer de laatste slag ter af sluiting van deze september-vergadering kon laten weerklinken. Maar ja, hoe kon het anders: de dame- en heren raadsleden hadden precies 'n uur nodig om hun standpunt te bepalen inzake de begroting van het Gewest Noord Lim burg en gingen er ook nog eens 'n half uur breed voor zitten, toen de aanschaf fing van een nieuwe dienstauto aan de orde kwam.... TERUG VAN WEGGEWEEST.... De voorzitter kon op deze vergade ring allereerst een speciaal woord van welkom heten aan de heren Toon Broeksteeg en Harrie Pingen. De eerste was na maanden van ziekzijn weer zo ver hersteld dat hij de raadsvergadering kon bijwonen. De tweede werd herbe noemd tot CDA-raadslid als opvolger van de heer Truijen. De gebruikelijke zuiverings- en ambtseden werden door de heer Pingen zonder haperen afge legd. De in 1981 geboren gedachte bij vier werknemers om „iets voor zichzelf" te beginnen heeft thans geleid tot de start ran een gloednieuw bedrijf op het vlak van kantoorautomatisering in Venray. Vier Rank Xerox medewerkers slaagden erin om met steun in de rug van de Lim burgse Industriebank (het LIOF) de gemeente Venray en hun voormalige werkgever een bedrijf op te zetten dat tinnen een jaar werkgelegenheid moet bieden aan 60 tot 80 werknemers. On der de naam Demax Technics BV gaan de vier initiatiefnemers produkten ont wikkelen en fabriceren voor de nog steeds groeiende markt van apparatuur voor kantoorautomatisering. De allereerste ideeën werden gecon cretiseerd via de Stichting Pionier die zich na een haalbaarheidsstudie trans formeerde tot Demax; een samentrek king van Design en Manufacturing met een nostalgische X van Xerox. De nieuwe onderneming zal in de aanloopperiode voornamelijk onderde len fabriceren, waarna wordt overge- tot de produktie van randappara- voor kantoormachines, tevens wordt er reeds onderhandeld met andere potentiële opdrachtgevers om de basis van het bedrijf te verbreden. De oprichting van Demax Technics heeft ten nauwste te maken met de verschuivingen in de taken van de Venrayse Rank Xerox vestiging. De produktieaktiviteiten worden uitgebreid met een nieuwe reeks Marathon copiers, maar tevens worden ontwikkelings- en engineerswerkzaamheden gedeeltelijk 'afgebouwd, terwijl de plaatwerkpro- iduktie geheel verdwijnt. Het plan van de vier initiatiefnemers om via een eigen onderneming een deel van de aktiviteiten op het gebied van lengineering en plaatverwerking in de regio te houden werd door LIOF, het [ministerie van Economische Zaken, de [gemeente Venray en Rank Xerox van meet af aan op morele, praktische en [financiële wijze gesteund. De bindende faktor in de steunverlening is de over tuiging dat een bedrijf als Demax voor ziet in nieuwe arbeidsplaatsen en een [versterking van de industriële infra structuur betekent. Aangenomen wordt dat door werk vanuit een groot bedrijf uit te besteden aan kleinere zelfstandige bedrijven, er na een aanloopperiode waarin het inere bedrijf de produktie toelevert 'n vlotte drukker" HENSENIUSTRAAT 9b VENRAY TEL.04780-10515 OPENINGSTIJDEN: ma t/m vr. van 9.00 tot 17.30 uur vrijdagsavond tot 20.00 uur zaterdags van 9.00 tot 12.00 uur Deze jeugd is in hoofdzaak door leden van Euterpe opgeleid. De oudere generatie, de kurk waar Euterpe op drijft, heeft zoveel jeugd zo goed opgeleid dat ze nu samen op concours kunnen en nog wel in de hoogste afde ling. Dit alleen al om trots op te zijn, want ook hier geldt, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Deelname aan een concours is altijd een zware opgave maar men heeft er alle vertrouwen in dat dit verjongde Euterpe met in zijn midden nog altijd een aantal routiniers in Kerkrade tot een goed re sultaat zal komen. Zaterdag 1 oktober houdt Euterpe in de foyer van de schouwburg zijn gene rale repetitie die aanvangt om 20.30 uur. Graag worden belangstellenden uitge nodigd naar deze vooruitvoering te komen luisteren. De entree is gratis. Deze generale zal 1 uur duren en diegenen, die niet in de gelegenheid zijn de uitvoering in Kerkrade bij te wonen zijn van harte uitgenodigd deze voor- uitvoering te komen beluisteren. Maanden lang, de laatste weken zelfs dagelijks, heeft Venray's Harmonie ge oefend om U a.s. zaterdag, doch in het bijzonder de jury en toehoorders a.s. zondag, te laten genieten van een fan tastisch muziekwerkSuperieur!! Euterpe heeft in het verleden reeds schitterende concoursresultaten weten te behalen o.a.: Landskampioen in 1967 in de afde ling Uitmuntendheid. Landskampioen in 1972 in de Ere- afdeling. Ie prijs met lof der juty op 5 nov. 1978 op het Bondsconcours te Vught in de afdeling Superieur (326'/z p.). Wat zal het worden? Zondag 2 oktober zullen we het weten. 's Avonds om 10.00 uur zal de jury de uitslag bekend maken, indien U wilt informeren kunt U dit telefonisch doen onder no 82515. Omstreeks half een zullen de muzikanten terug zijn in Venray's clubhuis „De Perdstal", naar wij hopen met een pracht jury-rap port. Veel succes. sen op het gebied van verspanende tech nieken, staat voor de nieuwe onderne mers als een paal boven water. De verkoop van uw woning in vertrouwde handen De Pluimvee- en Sierduivenvereni- ging Horst en Omstreken (bijna de helft leden uit het Venrayse) organiseert het komende weekend weer haar jaarlijkse regionale Tentoonstelling van pluimvee (in groot en in dwergvorm), sierduiven diverse rassen en kleuren, sier- en water vogels in vele rassen variëteiten, deze laatste zijn op deze show in een groot aantal aanwezig. De dieren zijn afkomstig uit Lim burg, Noord Brabant en Gelderland en vormen een totaal aantal van ruim 1100 stuks die worden ondergebracht in de bij uitstek geschikte ruimte de manege „Wieneshof" te Horst-Hegelsom. In de jury, bestaande uit 15 man, krijgt ieder jurylid een bepaald aantal dieren te beoordelen wat beslist geen eenvoudige taak is, gezien de verwachte kwaliteit der ingezonden dieren. Verder zal door de organiserende ver eniging veel aandacht worden besteed aan de ruimte-aankleding, hieraan wordt medewerking verleend van de Biologische school Horst. Ook kan men er weer kennis maken met de beoefening van oude ambachten o.a. oud vlechtwerk, dat verleden jaar bijzonder veel aandacht trok. Voor de schooljeugd van Hegelsom, alsmede de kinderen van de leden van P.S.V. Horst e.o. is ook dit jaar weer een tekenwedstrijd op touw gezet. Ver der kan men weer gebruik maken van de mooi opgestelde „tombola" met een groot aantal mooie prijzen. De officiële opening en tevens prijs uitreiking zal geschieden door de Horster wethouder van sportzaken de heer G. Driessen en vindt plaats op zaterdag 1 oktober om 8 uur. De openingstijden zijn: zaterdag van 10.00 - 22.00 uur. zondag van 10.00-18.00 uur.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1