PEEL EN MAAS „Euterpe" musiceert IN OIRLO GAAT OFFICIEEL SAWECO's FABRIEK Saweco en de nieuwe fabriek ebberink Raadsverga dering gemeente Vierlingsbeek ZIEKENOMROEP Programma van de Venrayse Omroep Stichting Speciale cursus Volksuniversiteit te Venray over kunst en bede vaarten PEEL EN MAAS Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b. v. Grotestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Saweco (Samenwerkende Coöpe raties) is in 1974 gevormd door boeren uit de dorpen Oirlo, Caslenray. Meerlo, Tienray, Swolgen, Blitterswijck, Broek huizen en Broekhuizenvorst, ver enigd in de LLTB, die jaarlijks rond 65.000 ton mengvoeder om zetten. Tot voor kort werd de helft daarvan gemengd in de bedrijven van Oirlo en Swolgen en werd de rest elders gekocht. In de nieuwe mengvoederfa briek in Oirlo kan Saweco nu al les zelf mengen. De produktielijnen in de Sawe- cobedrijven van Oirlo en Swol gen zijn stopgezet en de vrijko mende gebouwen kunnen als opslagplaatsen worden gebruikt. De nieuwe fabriek heeft een pro- duktie van 1500 ton gereed pro- dukt per week, tegen 200 ton in het verleden. Hoek Marktstraat-Schoolstraat Een van de korrelpersen, waarin het ge mengde produkt met behulp van stoom tot kbrrels geperst wordt. VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1983 Nr. 38 HONDERDENVIERDE JAARGANG Zondag 2 oktober zal Venray's Harmonie Euterpe deelnemen aan het Bondsconcours te Kerkrade. Maan denlang is men met de voorbereiding bezig. Tweemaal per week (en zelfs de laatste weken iedere dag) repeteren de muzikanten onder leiding van dhr. Pierre Steyvers om in Kerkrade zo goed mogelijk voor de dag te komen in de hoogste muziekafdeling superieur. Het korps bestaat thans uit 76 leden, is sterk verjongd en de meeste leden nemen voor de eerste maal deel aan 'n concours, 'n hele opgave dus om in zo'n hoge afdeling goed voor de dag te komen, maar er is zoveel inzet dat goede hoop gerechtvaardigd is. Zaterdagavond 1 oktober om 20.00 uur is er generale repetitie in de schouw burg welke ongeveer 1 uur zal duren en waar iedereen van harte welkom is om zelf te kunnen oordelen hoe geweldig amateurs kunnen presteren mits gemo tiveerd. Euterpe hoopt dat Venrayers gebruik zullen maken deze generale bij te wonen; entree gratis. De redaktie van deze krant wenst Euterpe de laatste repetities, maar vooral volgende week in Kerkrade veel succes.Met een uitgebreid verslag ko men we volgende week in deze krant terug. De volgende raadsvergadering kan de raad van de gemeente Vierlinesbeek weer voltallig zijn; de commissie die de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid de heer Pruppers onderzocht, verklaarde geen bezwaren tegen toela ting te hebben. Zeer uitvoerig werd er gesproken over het ingelaste voorstel van het college om garant te staan voor de eventuele tekor ten van het gemeenschapshuis, nu het bestuur van de Peuterspeelzaal geen mogelijkheden ziet het gevraagde be drag van ƒ9000,- op tafel te leggen. De Bond van Ouderen zan zijn kant zal al les in het werk stellen om het begrote jaarlijkse bedrag bijeen te krijgen. Ze zullen daartoe hun contributie gaan ver hogen met 5 gulden terwijl er ook kiena- vonden zullen worden georganiseerd. Uit de mond van verschillende raadsleden bleek duidelijk dat wat be treft de Peuterzaal, er harde afspraken moeten komen, anders zullen ze naar een ander onderkomen moeten uitzien. Als voorbeeld werd aangehaald dat de muziekschool zit te wachten op ruimte. Als het bestuur van de Peuterspeelzaal „geen kant uitwil", moeten er maar harde maatregelen genomen worden.... Na schorsing en een kort beraad van het college kon men zich vinden in een compromis: het bestuur van de Peu terspeelzaal zal voor 1 oktober de huurovereenkomst moeten hebben gete kend, terwijl voor 1 jaar de raad garant zal blijven voor de ƒ9000,- voor de Peu terspeelzaal en de ƒ14.000,- voor de Bond van Ouderen. Het bestuur van de school te Holt- - hees zal zelf voor de gelden voor de reeds uitgevoerde voorzieningen moeten zorgen. Achteraf medewerking verlenen door de raad, moest vanwege jurispre- dentie van de Kroon, worden afgewe zen. Wel kon de raad goedkeuring ge ven voor de aanschaffing van ontwikke lingsmateriaal en hulpmiddelen voor de zelfde school. De school in Vortum-Muilem kan ook de gevraagde leer/taalmethodes aanschaffen. Voor de bouw van bejaardenwo- ningen te Holthees en Overloon werden bouwkavels verkocht. Raad en college hopen dat spoedig met de bouw begon nen kan worden. Hei gevraagde krediet werd ver leend voor verbetering van een gedeelte van de Spoorstraat. Daarvoor voteerde de raad een bedrag van ƒ48.085,-. TOERISTENBELASTING Met uitzondering van de heer Crooy- mans uit Overloon was de raad vóór het voorstel om een toeristenbelasting in te voeren. Overnachtingen gaan in de ge meente Vierlingsbeek voortaan 35 cent extra kosten. Reeds 8 jaar geleden heeft het toenmalig raadslid Van de Berg ge pleit voor invoering van deze belasting. Het college hoopt met die belasting een bedrag van 50.000 gulden per jaar bin nen te krijgen. Overwogen wordt om binnen afzienbare lijd ook een foren senbelasting in te voeren. Maar eerst hierover het advies van de Vereni ging voor Nederlandse Gemeenten Sl. Elisabelhziekenhuis Venray te beluisteren via kanaal 4. Donderdag: van 10.15 lot 11.15 uur het programma „Nieuws en informa ties", waarna het verzoekplatenpro- gramma. St. Anna, Psychiatrisch Centrum Venray Maandag: van 15.00 tot 16.30 uur het programma „Non-stop lichte en veelge vraagde muziek". Vrijdag: van 10.00 tot 11.30 uur het programma „nieuws en informaties" waarin hel verzoekplatenprog* .na. St. Servatius, Psychiatriscf .entrum Venray. Donderdag: vanaf 10.00 jr hel pro gramma „nieuws en imormaties", waarna het programma „Zomaar mu ziek". De Kruuze. Geriatrisch Centrum Venray Maandag: van 14.00 tot 15.00 uur het programma „Houwen zo". Vrijdag: van 14.00 tot 15.00 uur het programma „nieuws en informaties", waarna het programma „Houwen zo". Bejaardencentrum Het Schuttersveld. Vrijdag: van 10.30 tot 11.30 uur een speciaal programma met en voor de be woners van Het Schuttersveld. Wilt U aan familie, vrienden en/of bekenden in een van bovenstaande in stellingen een muzikale groet brengen? Wij zijn U graag van dienst. Stuur Uw aanvraag tijdig naar de Venrayse Om roep Stichting, Postbus 320, 5800 AH Venray. VENRAYSE OMROEP STICHTING aanvraagformulier voor verzoekplaten Deze plaat is bestemd voor ilhr/mcvr/mej Instelling Afdeling kamer De plaat wordt aangeboden door: diir/mcj/mevr Woonplaats In een cursus van 12 lessen wordt aan de hand van veel dia's en ander beeld materiaal een tocht gemaakt door de ge schiedenis langs zowel de niet- christelijke als dc christelijke pel grimsplaatsen, waarheen sedert de oudste tijden gelovigen trokken om ve lerlei gunsten te verkrijgen. Vooral wordt aandacht geschonken aan de ach tergronden; hoe en waarom juist op de ze plaatsen heiligdommen ontstonden; wie de heiligen waren; hoe het vergaan is met de relieken en de populariteit van het cultusoord, hoe de verering zich over de rest van Europa verspreid heeft en uiteindelijk vorm gevonden heeft in kunsten en architectuur. In de eerste lessen verkennen we de pelgrimsoorden bij de oude Egyptena- ren, de plaatsen Thebe, Dendera en Abydos; Bij de Grieken de heiligdom men van Epidauros, Athene, Olympia en Pergamon; Bij de Romeinen de plaatsen Palestrina en Rome. Vervol gens komen de eerste christelijke bede vaartsplaatsen die zoveel in traditie en vormgeving ontleend hebben aan de ou de heidense cultusoorden, ter sprake. We maken een excursie door het H. Land, christelijk Noord Afrika, het By zantijnse rijk met de hoofdstad Constantinopel. We beeindigen deze eerste cyclus in de Eeuwige stad, het nog steeds eerbiedwaardige Rome, vanaf de 6e eeuw voor West-Europa de stad van de apostelvorst Petrus, de hemelpoort- bewaker en eerste plaatsbekleder van Christus op aarde. Vanaf deze tijd trek ken steeds meer mensen, ook uit Neder land naar Rome om daar de graven van de apostelen en martelaren te vereren. In deze cursus wordt het verschijnsel kunst en bedevaarten zeer veelzijdig be licht. Veel aandacht ook aan de kerken, kloosters, gastenverblijven, alsook aan culturele gebruiken en liturgische tradi ties die onze westerse cultuur sterk beïn vloed hebben. In een eventuele 2e cyclus van 12 lessen en een vervolgcursus in het volgende cursusjaar worden de grote middeleeuwse heiligdommen behan deld, zoals Rome, Santiago de Com- postela en de talloze Marïaheiligdom- men en andere andere bedevaartscentra die in de loop der geschiedenis ontstaan zijn, zoals Kevelaer, Lourdes, Maria Einsiedeln, Fatïma en vele andere. De cursus wordt gegeven door Ger. Verhoeven, kunsthistoricus en gespecia liseerd in bovengenoemd thema. De cur sus start dinsdag 27 september, weke lijks van 19.00 lot 21.15 uur in het Boschveldcollege te Venray. Prijs ƒ96,- (12 lessen). Houders van 65+ kaarten 25korting. Inschrijven: Volsuniversiteil Venlo e.o. Goltziusstr. 6 5911 AV Venlo of Grote Markt 23 Venray, tel. 04780- 80185. uw weekblad De langdurige voorbereiding van de bouw van de nieuwe mengvoederfabriek van Saweco in Oirlo heeft de directie en zaakvoerder Jan Rutten figuurlijk bloed, zweet en tranen en letterlijk veel geld gekost. Het begon allemaal in maart 1978, loen bij het college van b. en w. de bouw van het nieuwe mengvoederbe- drijf werd aangevraagd. Binnen vier we ken kwam het afwijzende antwoord van het gemeentebestuur, omdat een veertig meter hoge silo bepaald niet in het land schap en in het geldende bestem mingsplan paste. En hiermee werden de eerste schreden gezet op een ware lij densweg. INDUSTRIETERREIN De gemeente stelde zich op het stand punt, dat een dergelijke mengvoederfa briek in plaats van in de kom van Oirlo thuishoorde op een van de Venrayse in dustrieterreinen. I Hel industrieterrein aan de Maashese- weg „Smakterheide" werd so-wie-so als mogelijke vestigingsplaats uitgebannen, omdat dit terrein buiten het rayon van de leden van Saweco lag. Het industrie terrein „De Witte Vennen" bleek een uitstekend alternatief, gezien zijn lig ging nabij Oirlo en in de onmiddelijke nabijheid van de Wanssumse haven waar het ruwe produkt wordt aange- voerd Maar nauwlijks was men hier begon nen met het hakken van enkele bomen r ot de Milieugnoep Venray kwam in het 0 geweer. De milieugroep vond dat er on- I voldoende harde garanties waren dat dit gebied, volgens belofte, als reservege bied zou gelden voor nieuwe bedrijven, die een spoorwegaansluiling nodig heb ben. Om te voorkomen dat de gemeente aan Saweco een bouwvergunning zou geven vroeg de Milieugroep Venray aan de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van Staten het besluit van Gedeputeerde Stalen (waar mee het Saweco mogelijk werd gemaakt op De Witte Vennen te bouwen) te schorsen. GESCHORST In juli 1979 werd het G.S. besluit in derdaad door de voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State geschorst. In Oirlo zette men zich echter niet bij de pakken neer en alles werd op alles gezet de nieuwe mengvoederfa briek tóch in Oirlo te bouwen. Het bestuur haalde de aanvankelijke plannen om het Oirlose bedrijf uit te breiden weer uit de la om in gewijzigde vorm weer in te dienen bij de aanvraag om bouwvergunning. Die wijziging was noodzakelijk omdat de geplande 40 me ter hoge silo in strijd was met het bestemmingsplan. De plannen werden zodanig aange past, dat de mengsilo niet hoger zou worden dan 22 meter, terwijl de machi- neloren, die 30 meter hoog zou moeten worden slechts 26 meter zou worden doordat men vier meter de grond in zou gaan. GOEDKEURING Vrijdag 12 december 1980 werd voor Saweco een historische dag. Tijdens een te Swolgen gehouden drukbezochte le denvergadering van Saweco stemden de leden in principe in met de bouw van een mengvoederfabriek in Oirlo, waarmee een bedrag van 7a SVi miljoen gemoeid zou zijn. In april 1981 werd, wijs geworden door de" in het verleden plaats gehad hebbende ontwikkelingen, op inititalief van de dorpsraad Oirlo en in samenwer king met de directie van Saweco en het bestuur van de LLTB de bevolking van Oirlo ingelicht over de nieuwbouwplan- nen. Tijdens deze vergadering bleek, dat niets meer de realisatie van de nieuwe fabriek in de weg zou slaan. Een paar weken later stemde de meerderheid van de leden van Saweco in met de bouw van de nieuwe fabriek in Oirlo en met het voteren van de slordige som van ne gen miljoen gulden. Dc nieuwe mengvoederfabriek van de LLTB/SAWECO te Oirlo is sedert eind juli volledig in gebruik. De officiële opening zal geschieden door burge meester Defesche, op vrijdag 30 septem ber a.s., 's morgens om 10 uur. Bij déze gelegenheid wordt naast de nieuwe fa briek een feesttent geplaatst, 's Middags is er open dag voor de leden en hun fa milie en op zaterdag 1 oktober eveneens voor alle andere belangstellenden, van 10.00 tot 16.00 uur. Ruim 5 jaar nadat een eerste gesprek met b. en w. over de bouw van een fa briek in Oirlo plats had, staat die fa briek er, in zijn stoere pracht. Maar.... U hebt hierboven zelf kunnen lezen wel ke perikelen men heeft meegemaakt. Het bestuur is blij toe, dat het nu ein delijk zover is.... En wat zit er nu feitelijk allemaal in dal 30 meter hoge gebouw (waarvan 4 meter onder de grond) en de nieuwe bij gebouwen? Zelfs de open dag zal dat niet allemaal kunnen onthullen. Direc teur/zaakvoerder Jan Rutten gaf ons de volgende cijfers en gegevens: 31 betonnen grondstoffencellen, to taal 1000 ton, elk dus ca. 35 ton inhoud; 12 metalen silo-cellen voor pre-mixen als vitaminen en mineralen; 26 gereed- produktencellen; 2 hamermolens, elk van zo'n 200 pk voor het malen van de grondstoffen; 3 korrelpersen om het meel, de gemalen grondstoffenmengsels weer tot korrels te persen. Deze persen hebben een capaciteit van 20 tot 25 ton per uur. Gemengd wordt in de nieuwe fabriek met hoeveelheden van 5 ton. Dat duurt telkens 6 minuten. Per uur kunnen er dus 50 ton grondstoffen gemengd wor den. De aanvoer van de grondstoffen ge schiedt doorlopend met 3 kipwagens, terwijl de afvoer met 3 buikwagens plaats vindt. Per dag moet zo'n 300 tot 325 ton af geleverd worden. Die produktie is al be reikt; men levert ca. 1500 ton per week af... In de oude fabriek wordt nog „wat" gefabriceerd, maar dat is weldra verle den tijd. Het malen, mengen en persen geschiedt geheel automatisch met com puter bestuurde apparatuur, die boven dien ook de voorraadbewaking van grondstoffen en mengsels voor hun re kening nemen. Gewerkt wordt in ploegen van 4 man, Feitelijk zouden 3 mensen de zaak draaiende kunnen houden.... In de centrale regelkamer zorgen geprogrammeerde computers voor het feilloos werken van de fabriek.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9