Gerrit van 'Radio Groenewoud' Vcnrays laatste ether-piraat P.eenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING LVB afd. Casten- ray viert zijn gouden bestaansfeest Zangkoor Vivace te Ysselsteyn be staat 60 jaar Renteloze geld lening Vredeskerk Verkiezing Dorps raad Heide op 5 en 6 november HILHORSflï 13 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1983 Nr. 37 HONDERDENVIERDE JAARGANG A/E VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 30 Ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING •UITEN DE REGIO IA- Hoewel op de „geboorte-acte" van Je afdeling Castenray van de Limburgse Vrouwenbeweging februari 1933 staat meld, gaat men het gouden bestaans- Ffeest eerst op zaterdag 24 september pieren. Op deze denkbeeldige geboorte-acte pat ook, dat er vijftig jaar geleden pake was van een Rooms Katholieke jerinnenbond, die ten doel had iets te I gaan doen aan de godsdienstige vor- |ming van de leden. Ook de Boerinnenbond ontkwam in S tiet kader van zoveel veranderingen in J kerk en kerkelijke aangelegenheden er I niet aan zijn naam te wijzigen en het "predikaat ,,R.-K." te laten vallen. Zo verd deze vereniging in 1965 omge- fdoopt in Limburgse Vrouwenbeweging, j Maar in feite veranderde alleen de naam, maar bleven de doelstellingen ongewijzigd. In het jaar waarin het gouden bestaansfeest wordt gevierd telt de jubilerende vereniging 150 leden. Dat wil zeggen dat ruim 40% van de Casten- rayse vrouwelijke bevolking lid is van de L.V.B. Daarom is er alle reden tot feestvieren en een blik terug te werpen omdat de L.V.B. in de loop der jaren een belangrijke vereniging in en voor Castenray is,en is geweest. Er werd op 3 februari 1933 gestart met 66 leden. De eerste voorzitster was Mevr. Tackèn-Haegens. Voor de diver se cursussen en lezingen die werden gegeven was erg veel belangstelling. Ze lagen veelal op huishoudelijk gebied, zoals de inmaak, de slacht, gezelligheid in huis en op z'n tijd over godsdienst en geloof. De doelstelling, de vorming van de vrouw op godsdienstig, sociaal- en cultureel gebied, werd hierin dan ook beantwoord. Door "haar inzet op velerlei gebied binnen de dorpsgemeenschap heeft de L.V.B. zich hierin een eigen plaats ver worven. De L.V.B. kent jaarlijks terugkeren de aktiviteiten zoals o.a. het geven van medewerking aan het zieken triduum. Met Kerstmis wordt bij alle zieken en bejaarden boven de tachtig jaar een kerstpakket bezorgd. Bij een geboorte binnen de vereniging worden moeder en kind bezocht met een attentie. Zieken worden thuis en in het ziekenhuis be zocht. Vele jaren was er een St. Nicolaas-aktie voor de kinderen. Het gezelligheids-element werd en wordt ook nu niet vergeten. Zo was er in 1974 een gekostumeerde voetbalwed strijd tussen de L.V.B. f- AId Kompeneej. De oplopen „butsen" wer den voor lief genoemen en 's avonds werd er gezamenlijk een pilsje op ge dronken. Jaarlijks wordt er een danscursus gegeven en er wordt veel aan sport ge daan. Er worden wandel- en fietstoch ten georganiseerd. In de vakantie is er een uitstapje met moeders en kinderen. Door de afd. Castenray werd in 1966 de eerste uitwisseling in Limburg gehou den. Dit was samen met de afd. Erp uit Noord-Brabant. Voor het schoonmaken van de kerk zetten de leden zich al vele jaren in. Ook het dameskoor is uit de L.V.B. voortgekomen. In de Dorpsraad en de Werkgroep Agrarische Vrouwen heeft de L.V.B. een afgevaardigde. Aan de Kring-aktiviteiten wordt jaar lijks door vele Castenrayse dames deel genomen. De vereniging bruist van akti viteiten en andere Castenrayse vereni gingen moeten met hun bijeenkomsten terdege rekening houden met de L.V.B. avonden. De mannen moeten dan op de kinderen passen want moeder wil de L.V.B. bijeenkomst beslist niet missen. In het door de vereniging uitgegeven boekje „50 JAAR L.V.B." schrijft de voorzitster T. Reijnders-Willemsen: „In onze afdeling is de vrouw aktief en blijft bij de tijd. De L.V.B. treedt dan ook als een hechte dorpsgemeenschap naar buiten". De L.V.B. is dan ook niet meer weg te denken uit de Castenrayse gemeen schap. De waardering voor dit alles zal ongetwijfeld blijken tijdens de te houden receptie. Op zaterdag 24 september gaat men het 50-jarig jubileum vieren met ruim 150 leden, waarvan 7 gouden en 6 robij nen jubilaressen. Het feestprogramma Is als volgt: 14.00 uur: Eucharistieviering in de pa rochiekerk van de H. Matthias. The ma van de dienst: „Samen op weg". De dienst wordt opgeluisterd door het dameskoor. 15.00 - 17.00 uur: Receptie in de feest tent aan de Matthiasstraat. Huldiging van de jubilaressen. 20.00 uur: Feestavond in de feesttent. Koffietafel voor leden met echtgeno ten. De avond wordt verder verzorgd door de „New White Stars" en eigen leden. Het uit 40 leden bestaande Yssel steynse zangkoor „VIVACE" bestaat 60 jaar en daarom grijpt de Ysselsteynse gemeenschap die kans aan om dit koor, Jat niet meer weg te denken is uit die jYsselsteynse gemeenschap, te huldigen. Tijdens die huldiging zal ook het cadeau van de gemeenschap worden aangebo den. Het feestcomité heeft gemeend geen beroep te moeten doen op de in Ysselsteyn en omgeving gevestigde ondernemers, maar om de gehele ge meenschap daarin te betrekken. Daar om werd een huis-aan-huis kollekte ge houden. GESCHIEDENIS In 1923 bestond in Ysselsteyn behoef te om een koor op te richten voor de opluistering van de erediensten in de kerk. In een leegstaand klaslokaal werden repetities gehouden onder lei ding van het hoofd der school, meester van Staveren. Van die eerste dagen is nog bekend dat er 9 leden waren waaronder de thans nog in leven zijnde heren Bert Janssen en Gradje Linders. Was het in die dagen maar een klein kerkkoor, het voldeed in ieder geval aan de behoefte en in het bijzonder werd het Gregoriaans gezongen. Het nu jubilerende koor voert nog iedere zondag een Gregoriaanse H. Mis uit. Na de oorlog werd in Ysselsteyn een dameskoor opgericht dat in 1972 samenging met het kerkkoor. Dat kerkkoor kon er meer volledig funk- tioneren omdat men moeite had op door de weekse dagen de beschikking te hebben over mannelijke stemmen. Er bleef nog onderscheid bestaan en wel dat de heren de reouiemmissen verzorg den en de dames de huwelijksmissen. Sinds 1964 is de heer Flinsenberg dirigent die in 1959 al organist was geworden. AI vele jaren is het koor niet meer weg te denken uit de Ysselsteynse ge meenschap. Het treedt op bij serenades, voor de bejaarden en geeft medewer king op het Duits soldatenkerkhof ter gelegenheid van Volktrauertag. Verder wordt jaarlijks een kerstcorcert gege ven. In 1973 werd het koor geünifor meerd. Pastoor van Uden heeft ons meerdere malen verklaard trots te zijn op zijn koor Vivace; trots op de waardige ver zorging van het koor van alle erediens ten. „Onvoorstelbaar wat deze dames en heren voor hun zang over hebben", zei hij Natuurlijk zal tijdens de receptie de drie nog in leven zijnde oprichters in de bloemetjes worden gezet, maar ook zullen niet vergeten worden de trouwe leden als de heer Derickx en de dames die nun zilveren lidmaatschap hebben mogen vieren. PROGRAMMA: Zaterdag 24 september: 19.00 uur: Plechtige Eucharistieviering in de kerk van de H. Oda. Het ge mengd koor zal zingen de H. Mis Choral Messe van Anton Bruckner. 20.00-21.30 uur: Receptie in de Smele- hof. Vervolgens zal de avond opge luisterd worden door de hofkapel de Smeleblaozers. Zaterdag 1 oktober: 20.00 uur: Korenavond m.m.v. Dameskoor „Venrode,, Venray o.l.v. de Heer Jean v. d. Tillaard. Gemengd koor „Vondel" Vierlings beek o.l.v. de Heer Rien Vos. Astens Mannenkoor „Asten" o.l.v. Bart Bennebroek. Gemengd koor „Vivace" Ysselsteyn o.l.v. de Heer G. Flinsenberg. Aansluitend dansavond verzorgd door het orkest „Moseovach" uit Liessel. „Da's nou de vierde keer dat ze mii uit de lucht geplukt hebben en gewoon, omdat 'n paar mensen die me kennelijk niet kunnen zien of luchten, eventjes de politie opbellen met de boodschap dat ik de televisie stoor, dat Brukske plat ligt...." Aan het woord is „Gerrit van Radio Groenewoud", de laatste etherpiraat in Venray. „Ik weet verdomd goed dat ik als illegale zender in overtreding ben, maar dat is nu eenmaal de sport". Voor dat illegaal-zenden hebben ze hem echter maar één keer gepakt. Dat was bij een controle van de R.C.D. (de Radio Controle Dienst). „Die andere keren is de politie gewoon in 't geweer gekomen, omdat ze 'n telefoontje kregen dat ik stoorde. En dat is pertinent 'n leugen. De politie controleert dat niet, maar komt snel aanrijden en zoals de laatste keer forceren ze ook nog m'n voordeur. Twee keer hebben ze ook al m'n mast met behulp van de brandweer laten ver wijderen. Waar dat goed voor is? Op andere plaatsen laten ze die netjes staan. Nu kost het mij extra geld...." GEEN STOORZENDER Gerrit van Radio Groenewoud is al drie jaar in de ether niet geteld de tijd dat hem het zwijgen werd opgelegd. In het begin werd vier keer per week uit gezonden. In totaal zo'n 15 uur per week. Nooit een centje pijn. Gerrit zegt zelfs, dat hij regelmatig aan zijn luiste raars vraagt of ze hem willen bellen als er storing optreedt. Maar nooit een tele foontje gehad, zo verzekert hij ons. „Dat is toch het beste bewijs dat ik niet stoor". De laatste keer, op 'n zondagmiddag heeft hij 2 uur non-stop uitgezonden; geen babbeltje er tussendoor. Gerrit is toen weer eens op controle geweest en kon tot zijn tevredenheid vaststellen dat alles piccobello was. VALSE AANGIFTE 's Anderdaags, 's maandagsavonds, heeft hij opnieuw 'n uitzending, ditmaal met 'n gezellig praatje er bij en prompt ratelt op het politiebureau de telefoon: „Gerrit legt de boel weer plat. „De politie gaat niet kijken of dat in derdaad het geval is. Neen hoor; heel vlug gaan ze de zaak afzetten en de Nu de vakantieperiode achter de rug is willen Kerkbestuur en Parochieraad nog eens gaarne deze aktie onder uw aandacht brengen. Aan allen die hebben deelgenomen onze hartelijke dank. De doelstelllingen die het Kerkbe stuur tracht te bereiken zijn de volgende: 1financiering van de vernieuwing van het dak op het lange gedeelte boven de zij-ingang, sacristie, zaaltje, garage en pastorie. 2. noodzakelijke aanpassingen van de bovenwoning pastorie, teneinde de kapelaan daar geschikte en perma nente huisvesting te bieden. 3. aflossing van een gedeelte van uit staande schulden en daarmede op het betalen van rente te besparen. Vooral het tweede en derde punt zijn van groot belang om de jaarlijkse kosten in evenwicht te brengen met de enigszins dalende inkomsten. Het Kerkbestuur is van mening, dat U terecht maatregelen van haar mag verwachten om inkomsten en uitgaven met elkaar in overeenstemming te brengen en een structuur te scheppen, waardoor de kosten zullen dalen. Indien U nog niet deelneemt, zouden wij vriendelijk willen verzoeken, uiter aard wanneer het U mogelijk is, deelname te overwegen. Het is bekend, dat dit initiatief vanuit het Bisdom met grote belangstelling wordt gevolgd, laten wij gezamenlijk deze uitdaging aannemen. Deelname kan geschieden door stor ting op de volgende rekeningen van het Kerkbestuur Christus Koning Venray: postrekening 1030120 bankgirorekening 15.39.08.173. Ook kan aan de Pastoor op de Pastorie contante betaling geschieden. Een schuldbekentenis wordt U daarna toegezonden. Bij voorbaat dank. RESTAURANT In de Keulsche Pot Fondue-, Gourmet- en specialiteiten restuarant. Voor informatie of reservering: TEL 04788-1774 HOLTHESEDIJK 2 0VERL00N apparatuur in beslag nemen, want dan constateert men illegaal-zenden.... Over de valse aangifte van storing op de tele visie wordt niet gepraat Gerrit zit zich behoorlijk „dik te maken" als hij ons zijn wedervaren ver telt. „Die lui die mij dat lappen, hebben het gepresteerd zelf storing op de tele visie op te wekken en dan mij de schuld in de schoenen te schuiven. Daarvan ligt bij de rechtbank een beëedigde verkla ringEn prompt kreeg ik ook de schuld toen er inderdaad eens een tele visie-storing was, maar ikzelf helemaal niet aan het zenden was...." „De politie heeft.zich kennelijk ook laten intimideren", zegt Gerrit, „want men stelde haar voor de keus: jullie halen hem er uit, of wij slaan de boel kort en klein...." Zo'n dreigementen heeft Gerrit al velen gehad. „En het zijn steeds dezelfden die dat doen. Kunnen ze later als de politie vertrokken is eens lekker met leedvermaak lachen over de telefoon't Zijn me de helden wel...." LAATSTE „PIRAAT" Gerrit is Venray's laatste ether-pi- raat. 'n Aantal jaren geleden waren er zeker zo'n stuk of twaalf illegale Ven- rayse zenders in de lucht. „We hadden goeie afspraken onderling en op de 101- meterband bleven we netjes van elkaar af. Voor en na zijn ze verdwenen. De R.C.D. heeft er regelmatig onder huis gehouden; ze „uit de lucht gegrepen" zoals dat heet. En 't is niet aan iedereen gegeven om weer 'n nieuwe installatie aan te schaffen. Zodoende is de spoeling dun geworden en was Radio Groenewoud nog de enige die in het Venrayse clandestien in de lucht zat. Hoe komt het eigenlijk, dat het gros van het publiek zo graag naar 'n illegale zender luistert? Gerrit heeft z'n ant woord direct klaar. „We hebben 'n leuk verzoekplatenprogramma. zonder re clame voor welke omroep dan ook. Daar zijn ze in Hilversum toch zo sterk in; tot vervelendst toe. En gewoonlijk wordt bij ons zo'nplaatje nog dezelfde avond gedraaid. Dat vinden de mensen leuk.... Ik heb al eens 13 uur achter elkaar uitgezonden...." GROTE LUISTERKRING Toen Gerrit zijn eerste jubileum vierde: 'n jaar lang had uitgezonden, was er in huis geen plaats meer vanwege de bloemen en andere felicitaties die werden aangedragen. „We hebben toen op onze beurt de bewoners van St. Servatius maar eens in de bloemen ge zet". „Trouwens, de Venrayse instellingen waren goede luisteraars en aanvragers van verzoekplaatjes. Ook die mensen hebben daar hun plezier aan zeker de ouden van dagen." „MAAR WIJ KOMEN TERUG...." Hoe gaat dat nu verder? Gerrit is er zeer pertinent in. „Nu ben ik alles kwijt. Straks moet ik 'n maand of drie brommen, maar dan is Radio Groenewoud weer binnen de kortste keren in de lucht". Hij wordt daarbij duidelijk door anderen geholpen. „Van m'n eigen heb ik zoveel geld niet". Alleen hoopt Gerrit dat „die paar mensen" die menen hem het leven zuur te moeten maken, eindelijk eens ophouden leu gens te vertellen en valse aangiften doën. ..Ik ben illegaal, dat weet ik. daar behoeft niemand voor wakker te liggen; maar storen doe ik nooit, neem dat van me aan! En als ze me niet graag horen: aan elke radio zit 'n knop om 'm uit te zetten De brandweer moest er aan te pas ko men om de zendmast van Radio Groene- woud te slopen. Op zaterdag 5 en zondag 6 november worden voor de tweede maal in de geschiedenis van de dorpsraad Heide verkiezingen gehouden. Op een van deze twee dagen kunnen de bijna 400 stemgerechtigden van dit kerkdorp hun stem uitbrengen op de kandidaten van hun keus. De gemeente Venray kent al vele jaren dorps- en wijkraden. Sinds 1978 zijn de raden officieel erkend door de gemeenteraad. De gemeente verplichtte zich toen om over een aantal met name genoemde onderwerpen advies uit te vragen aan dorps- of wijkraad. De dorpsraad Heide komt op voor de belangen van de dorpsgemeenschap, veelal te bevatten in het begrip „leef baarheid". Een aantal gemeentelijke beleidster reinen draagt elementen aan voor de in vulling* van dit begrip. Te noemen zijn: de ruimtelijke ordening, volkshuisves ting en welzijnszaken. Maar ook de aanleg en onderhoud van wegen, ver keerssituatie, verlichting, riolering, aardgasvoorzieningen enz. zijn elemen- HENSENIUSTRAAT9b VENRAY TEL.04780-10515 OPENINGSTIJDEN: ma tlm vr. van 9.00 tot 17.30 uur vrijdagsavond tot 20.00 uur k zaterdags van 9.00 tot 12.00 uur ten die vallen onder het begrip leefbaar heid. Het gemeentebestuur beschouwt de dorpsraad ais een gesprekspartner als het gaai om zaken die het dorp aan gaan. Voor de gemeente en de dorpsraad is het van belang te weten dat de bevolking achter de eigen dorpsraad staat. Daarom wordt de dorpsraad ge kozen door de inwoners van het dorp. De verkiezingen worden georganiseerd door de dorpsraad in samenwerking met de gemeente Venray. Na overleg tussen de huidige dorps raad en vertegenwoordigers van de Heidse verenigingen is besloten, dat de kiezers uit Heide bij de verkiezingen kunnen stemmen op verenigingskandi daten en op kandidaten op persoonlijke titel. Op dit moment worden de kandi daten geworven voor de komende ver kiezingen. Tot 30 september a.s. kan iedere inwoner van Heide, van zestien jaar en ouder, zich of namens een ver eniging of op persoonlijke titel kandi daat stellen. De verkiezingen hebben dit jaar een bijzonder karakter. Op zaterdagavond zal de fanfare „St. Catharina" de ver kiezingen van een vrolijke noot voor zien. Het Heids Huisorkest zal de zon dagmorgen voor zijn rekening nemen. Voor meer informatie over de verkie zingen of het aanmelden van kandida ten kan men zich wenden tot: P. Voer- mans, Heidseweg 49; B. Ruiten, Groen weg 4 of J. Loonen, Volen 4 allen te Heide. De verkoop van uw woning in vertrouwde handen Makelaarskantoor Slallomweg 7b. Venrty,

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1