VERKEERSCIRCULATIEPLAN VENRAY PEEL EN MAAS GEMEENSCHAPSHUIS OIRLO PRISMA Muziekfeesten te Leunen PAROCHIE CASTENRAY 1933-1938 Knikkertje Lik a Gemeente in hoofdlijnen akkoord met Rijkswaterstaat over tracé RW 73 TENNISPARK OIRLO-CASTENRAY Wijkraad Brukske op de wip Vredesketen van gebed en bezin ning door de Peel van de maand september Daan Zonderland «dmi iole Welgeteld 16 handtekeningen ston den er op de „presentielijst" van de deze week gehouden inspraakavond over het Verkeerscirculatieplan ven Ven- ray-centrum. Weinig belangstelling dus; maar ontegenzeggelijk wèl een geïnte resseerd publiek, dat ruim twee uur lang vragen stelde aan wethouder Claessens en zijn ambtelijke „adjudanten". Zoals bekend is hel onderhavige verkeerscirculatieplan een nieuwe stap op weg naar de scheiding van voet-, fiets- en autoverkeer in het winkelge bied van Venray. De daarin omschreven tijdelijke en definitieve verkeersmaat regelen reiken tot circa 1990 onge veer tot over 7 jaar. Op dat moment moet volgens de gemeente „de rose vlek" gestalte hebben gekregen en wordt de gehele verkeersafwikkeling, in Venray-kom opnieuw op de helling ge zet. Na afloop van deze inspraakavond moest de wethouder concluderen dat er geen concrete zaken aangedragen waren om iets in het plan te veranderen. Overigens blijft inspraak mogelijk tot volgende week donderdag. Wat er con creet aan inspraak overblijft, wordt daarna in het verkeerscirculatieplan in gebracht. Op 3 oktober buigt de com missie voor verkeer zich dan over het aangepaste plan en op 8 november krijgt de gemeenteraad daarover het laatste woord. Men verwacht weinig of geen problemen en het ziel er dan ook naar uit, dat de nieuwe verkeersmaat regelen in het vroege voorjaar van 1984 verwezenlijkt zullen worden. De vele vragen die aan wethouder Claessens gesteld werden, hebben we zoveel als mogelijk was geselecteerd. Wat we interessant genoeg voor onze lezers vonden, vindt u hieronder afge drukt. BLAUWE ZONE Een van de nieuwigheden is het instel len van een „blauwe zone". Kort ge zegd: overal in het centrum van Venray (behalve op de grote parkeerplaatsen) mag men niet langer parkeren dan 1 uur. Zelfs op het Henseniusplein en de Grote Markt is die bepaling van kracht. Elke automobilist dient dan achter zijn voorruit een parkeerschijf te plaatsen waarop het uur van aankomst vermeld staat. Voor de controlerende politie (en denk er aan dat er gecontroleerd wordt) is het dan vrij eenvoudig om te consta teren of men er langer dan 1 uur met z'n wagen staat. In de praktijk komt het er toch op neer, dat men eT bijna anderhalf uur parkeert en dat is volgens de deskun digen ruim voldoende om in het centrum te winkelen. Om ook de mensen van buiten Ven ray te attenderen op deze blauwe zones worden er, behalve de daarbij behoren de verkeersborden, ook duidelijke blauwe markeringen op het wegdek Aangebracht. Die blauwe zones betekenen ook, dat de winkeliers én bewoners van het een- In mei j.l. heeft het college van b. en w. naar aanleiding van schriftelijke reacties van belanghebbenden zijn voorkeur bepaald voor de definitieve ligging van Rijksweg 73 tussen de Maas- heseweg en Boxmeer. Naar aanleiding van deze voorkeur is weer enige malen overleg geweest tussen de gemeente en de adviseurs van Rijks waterstaat, met de bedoeling met elkaar op één spoor te komen. Het resultaat van het laatste overleg is geweest, dat uiteindelijk een compromis is bereikt, waaraan praktisch niet meer te tornen valt. De gemeente zou alleen nog in verzet kunnen komen tegen het nu getekende tracé via de bezwarenprocedure, wan neer het bestemmingsplan Buitengebied zal moeten worden herzien in verband met de aanleg van deze rijksweg. Op enkele punten is men tegemoet gekomen aan de nadrukkelijke wensen van het Venrayse gemeentebestuur. Vanwege de aanwezigheid van een dassenburcht en om landschappelijke redenen blijft bij Rijkswaterstaat voor keur bestaan voor tracering over de boerderij Bonants, terwijl de boerderij van de Winkel behouden blijft. Tegelijk wordt de rust binnen de dassenburcht voor het behoud waarvan het ministerie grote aandacht heeft gewaarborgd. Onder de aan te leggen rijksweg zal een z.g. dassentun- nel worden aangelegd, waardoor de fouragegebieden van de dieren aan elkaar worden gekoppeld en uitwisse ling tussen dassenburchten aan beide zijden van de rijksweg nog mogelijk zal zijn. Het tracé, dat door de gemeente werd voorgesteld, zou niet aan die eis voldoen omdat het een deel van het dassengebied zou doorsnijden en de burcht te dicht naderen. De adviseurs van Rijkswaterstaat zijn akkoord gegaan met verschuiving van het tracé naar de westzijde van de Loo- beekbrug en de zandweg, mits niet te ver. Hiervoor blijft de buurtschap Loo- beek intakt en de verbinding naar Holt- hees gehandhaafd. Ter vervanging van de wegverbinding Spurkt is als nieuwe lokale ontsluiting een tunnel geprojecteerd naar de nieuw te verharden Smakterweg. Door deze tunnel blijven de gebieden aan weers zijden van de rijksweg bereikbaar. Nu de adviseurs van Rijkswaterstaat en de gemeente overeenstemming heb ben bereikt over de hoofdlijnen van het trum hun auto niet meer in de nabijheid van hun zaak of woning kunnen laten staan. Ook zij moeten hun heil zoeken op een van de grote parkeerplaatsen. Desgevraagd zei de wethouder aan hen zelfs daar een vaste parkeerplaats te willen verpachten. Waar het om gaat is, dat de parkeerplaatsen in het centrum bedoeld zijn voor het winkelende publiek en niet voor de winkeliers en het winkelpersoneel Overigens: de blauwe zone geldt alleen tijdens de openingstijden van de winkels. GROTE KERK De heer W. Bloemen, sprekende namens het Kerkbestuur van St. Petrus Banden, vond de bereikbaarheid van de Grote Kerk er ook niet op vooruitgaan. „De mensen van Venray-Noord-West zijn ook onze parochianen, en hoe moeten die in de kerk komen?" Hij had geen goed woord over voor de „kinder kopjes" die zowel van de Hofstraat als van de Grote Markt naar de kerk leiden. Om nog maar niet te praten van het kerkpad achter de panden van de Marktstraat. Op de wekelijkse marktdagen en tijdens de kermis is de kerk niet per auto te bereiken en worden er dan ook maar geen huwelijksmissen of begrafenissen gehouden Dokter Bloemen had een prachtige oplossing in gedachten: de gemeente moet de voormalige slagerij Goumans aan hel Kerkpad maar kopen en slopen; dan kan een brede toegangsweg worden aangelegdDat is natuurlijk geen haalbare kaart, maar het illustreert wel de problemen waarmee het kerkbestuur zit. Een toegangsweg vanaf de parkeer plaats aan de Eindstraat is ook al niet mogelijk, omdat volgens de wet een geruimd kerkhof nog vele jaren onge rept moet blijven. Wethouder Claessens speelde met de gedachte een doorbraak te maken vanaf het gemeentelijk parkeerterrein, maar dat geeft alleen maar effekt voor de voetgangers. De heer van de Biggelaar, die de belangen van de invaliden en gehandi capten verdedigde, noemde de parkeer plaatsen voor invaliden op het plein vóór de kerktoren tijdens de marktda gen onbereikbaar. Bovendien legt een begrafenisondernemer er „beslag op" tijdens de begrafenisdiensten, en dat heeft al eens tot harde woorden geleid.... Of die parkeerplaatsen uitsluitend be doeld zijn voor invaliden die de kerk bezoeken, of ook voor hen die gaan markten of winkelen, bleef een onbe antwoorde vraag. Er bleven rond de Grote Kerk nog meer vragen onbeant woord en daarom besloot wethouder Claessens die problematiek op een later tijdstip aan de orde te stellen. GROTE MARKT Zoals gezegd, wordt ook de Grote Markt straks blauwe zone. Uiteindelijk zal dat marktterrein meer bij het winkelgebeuren, dus het voetgangers gebied, betrokken worden. Dat bete kent dan minder parkeerplaatsen. Maar wanneer die reconstructie zal plaatsvin den kon niemand zeggen. Vermoedelijk eerst nadat de rose vlek gerealiseerd is. De VZO (Vereniging van Zelfstandi ge Ondernemers) pleitte er voor het Kapelaanspad (verbindingsweg tussen Grote Markt en Schoolstraat) af te sluiten. Door dit weggetje is „de loop" door de Marktstraat veel minder geworden. En dat betekent niet veel goeds voor de daar gevestigde winke liers. De wethouder noemde dat een bot sing van twee belangen. En het belang van het winkelende publiek is, dat men straks vlug in de rose vlek terecht kan... Overigens kan men nu die weg niet meer afsluiten omdat de aanwonende winke liers daar etalages gemaakt hebben. De VZO vroeg ook naar de mogelijk heid van een eenrichtingsverkeer in de Hofstraat. Het nu geldende tweerich tingsverkeer belemmert de voetganger en dus ook het winkelende publiek. Wethouder Claessens kon die verlan gens wel begrijpen, maar men moet zich realiseren dat men bijvoorbeeld mensen uit Landweert of Oostrum niet via de Eindstraat-Overloonseweg het centrum uit kan sturen. Dat is wel een heel grote omweg. HENSENIUSPLEIN Ook een blauwe zone op het Hen seniusplein en verder geen verkeerstech nische wijzigingen. Wel verdwijnen er een paar parkeerplaatsen waar dan een rijwielstalling wordt ingericht welke ook op marktdagen ter beschikking blijft. Het fietspad over het plein wordt doorgetrokken naar de Poststraat om dat de fietsers nabij de Grotestraat dikwijls in de problemen komen. PATERSSTRAAT-POSTSTRAAT Het verkeer in de Patersstraat blijft van zuid naar noord rijden. Een eerder gedachte „omdraai" gaat niet door. Ook in de Poststraat blijft de situatie ongewijzigd. Het daar invoeren van een blauwe zone voor slechts 'n half uur parkeren omdat de mensen dikwijls maar eventjes in her postkantoor be hoeven te zijn gaat nu nog niet door. Als er inderdaad behoefte aan blijkt te bestaan kan men dat altijd nog invoe ren. SCHOOLSTRAAT De meeste veranderingen vinden plaats in de Schoolstraat. Vanaf Electro Martens mag men voortaan zowel naar het noorden als naar het zuiden. Daar toe wordt de rijrichting in de Jan Hensenstraat (achter de schouwburg) omgedraaid. Voor fietsers komt in de Schoolstraat tweerichtingverkeer, maar brommers mogen alleen in noordelijke richting rijden. Het parkeren in de Schoolstraat ten noorden van Electro Martens wordt verlegd naar de andere kant van de weg. Ook de rijrichting in het straatje voor de schouwburg wordt omgedraaid. Dankzij de aanleg van twee tennis banen door de heer J. Gommans uit Oirlo heeft de Tennisclub Oirlo-Casten- ray voortaan de beschikking over een „eigen" tennispark, dat j.l. zondag door Pastoor Keulaars uit Castenray werd ingezegend. Mevrouw Gommans had eerder de tennisbanen geopend met het onthullen van de naam ,,'t Diekske", genoemd naar de buurtschap. Bij deze min of meer officiële gebeur tenis verleende de Castenrayse fanfare „Dorpsklank" muzikale medewerking. Topper op deze zonnige maar ook winderige zondagmorgen was de tennis match tussen pastoor Keulaards en de tracé, zal hel plan verder worden uitge werkt. Daarna zal de procedure voor het wijzigen van het bestemmingsplan Bui tengebied in gang worden gezet. heer J. Gommans. Het werd een komisch duel dat gewonnen werd door Jan Gommans. De tennisclub Oirlo-Castenray telt 180 leden. Het ontbrak de gemeente aan de benodigde gelden om binnen afzien bare tijd voor beide kerkdorpen een tennispark te kunnen verwezenlijken. Door het zeer gewaardeerde particuliere initiatief van de heer Gommans kunnen de leden van de Tennisclub nu naar hartelust hun sport beoefenen. DIEFSTAL VAN EN UIT AUTO'S Van een bij het.ziekenhuis gepar keerde personanauto'werden 2 siervelg- randen ontvreemd. Van een auto op de parkeerplaats bij het gemeentehuis waren de siervel- gen ontvreemd. Uit een personenauto op de par keerplaats bij het station was de radio cassette-recorder ontvreemd. HENSENIUSSTRAAT In het zuidelijke gedeelte van de Hen- seniusstraat (tussen Tummers en de Paterslaan) blijft de verkeerssituatie on gewijzigd. Een voorstel om het fietsver- keer daar in twee richtingen toe te staan moest weer worden afgewezen, terwijl in de praktijk toch tweerichtingsverkeer plaatsvindt.... De jongelui van het Boschveldcollege trekken zich daar namelijk niets van de voorschriften aan en rijden die straat in en uit. RINGWEG Veel verkeer, zo werd geconstateerd, maakt gebruik van de binnenring (Langeweg-Paterslaan-Julianasingel) terwijl het in feite op de buitenring (Westsingel-Zuidsingel-Oostsingel- Noordsingel) thuis hoort. Ongetwijfeld komt dat vanwege de vele verkeerslich ten Het gevolg is wel dat de binnenring zwaar belast wordt en het ongehagelijk druk is op bijvoorbeeld de Paterslaan. Enkele verkeerslichten op de meest belangrijke kruisingen van de binnen ring zitten er voorlopig nog niet in. Mogelijk dat er nog een toename van het verkeer op de binnenring komt, als straks de rijrichting in de Schoolstraat omgedraaid wordt. Die drukte indam men door de maximum snelheid te ver lagen naar 30 km voor de binnenring, maakt de zaak zeker niet gemakkelij ker. Zou men een parkeerverbod instellen tussen de kruising met de Langstraat en het St. Annakapelletje, dan zal dat voor veel automobilisten aanleiding zijn nog ens extra gas te geven. Nu moet men dikwijls voorzichtig tussen de daar ge parkeerde auto's manoeuvreren. VERLANGLIJSTJE De belangenorganisatie voor invali den en gehandicapten had een aantal op- en aanmerkingen waarop de wet houder niet a la minute antwoord-kon geven. Op het eerstvolgende verkeers- spreekuur zullen die nog eens behandeld worden. Die op- en aanmerkingen waren o.a.: Het toenemende aantal verkeers borden (met palen) vormt een hindernis voor slechtziende mensen. Kunnen die borden niet met een beugel aan de muren bevestigd worden? Invaliden-parkeerplaatsen zijn veelal te/ smal en maken het de gehandicapte chauffeurs niet gemakke- lijkfuit te stappen. Zeker geen invaliden-parkeer plaatsen laten vervallen, zoals bijvoor beeld bij de apotheek in de School straat. Ook een invalide-parkeerplaats maken bij het postkantoor en zo mogelijk ook op de Kempweg bij Albert Heijn. Zoals gezegd wijzigingen in het ver keerscirculatieplan werden op deze in spraakavond niet no Jig gevonden. Het is nu afwachten wat straks de gemeente raad daarover gaat zeggen. Daar hebben ze het laatste woord Op maandag 19 september a.s. zal in het wijkcentrum De Kiosk in Brukske een openbare vergadering worden ge houden. Als meest belangrijke agenda punt staat vermeld: „Het voortbestaan van de wijkraad". Er zal een definitief besluit genomen moeten worden.... Al enkele maanden botert het niet meer in deze wijkraad. Er is verschil van mening; er worden te weinig aktivitei- ten gepleegd, enz. enz. Daartegenover schijnt er wel een groep wijkbewoners te zijn tiie de wijkraad nieuw leven wil inblazen. Om uit deze impasse te geraken is bovenvermelde vergadering gepland. Het zal nu vooral aan de bewoners van Brukske liggen of en in hoeverre de Wijkraad opnieuw de teugels in handen kan nemen. Men rekent dan ook graag op een druk bezochte vergadering. Dit is in korte tijd de tweede wijkraad in Venray welke in de problemen zit. Vorige week moesten wij immers melden dat de Wijkraad Noord-West gestopt is. Zóver is het in Brukske ge lukkig nog niet. Op het thema „Op leven en dood" wordt in de maanden september en ok tober in de dekenaten Boxmeer, Ge- mert, Helmond en Venray voor ieder een toegankelijke gebedsdiensten geor ganiseerd. Deze vredesketen van gebed en bezinning wordt gesmeed op initiatief van diverse katholieke en protestantse pastores en kerkelijke werkers. In het kader van de Vredesweek 1983 en met het zicht op de grote landelijke Vredesmanifestatie van 29 oktober willen zij een mohelijkheid bieden om biddend en bezinnend stil te staan bij de levensgrote vraagstukken van oorlog en vrede. In Venray wordt de gebedsdienst op donderdag 15 september om 19.00 uur in de Grote Kerk gehouden. Op dinsdag 20 september wordt in Den Kerkdijk, de schouwburg van St. Servatius een bezinnende gespreksbij eenkomst gehouden. Aanvang 20.00 uur. Bij deze bijeenkomst neemt het dieklankbeeld „Op leven en dood" een centrale plaats in. Voor Venray is pastor B. Bronkhorst, Bingelkruid 29, lel. 04780-88386. contactpersoon van deze vredesketen. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 Nr. 36 HONDERDENVIERDE JAARGANG „DE LINDE" IN OIRLO GAAT OFFICIEEL OPEN Bijna 8 jaar is de bouw van een ge meenschapshuis in Oirlo onderwerp van gesprek geweest. Reeds in 1975 werd een betere, geschiktere gemeenschaps ruimte noodzakelijk geacht. Het heeft echter tot midden vorig jaar geduurd eer met de bouw daarvan begonnen kon worden. In maart j.l. werd dan eindelijk het gebouw onofficieel in gebruik genomen en a.s. zondag zal wethouder Henk Willems de Oelderse wethou der met enig feestelijk vertoon de officiële openingshandelingen verrich ten. Oirlo zou Oirlo niet zijn, als men rond deze opening geen festiviteiten zou „breien". Er is dus een feestprogram ma samengesteld, dat al op zaterdag 2 uur begint met een kinderolympiade een individuele spellenwedstrijd voor kinderen, volgens diverse leeftijdsgroe pen. Zaterdagavond is er in het nieuwe ge meenschapshuis een optreden van de live-groep „CHICKWEED". De aan vang is om 20.00 uur en de entree be draagt slechts 3,~. Zondag wordt om 10 uur een H. Mis in het gemeenschapshuis opgedragen met inzegening van het nieuwe gebouw met opluistering van het dames/heren koor en het hoornblaaskwartet. op 10 en 11 september Het komend weekend zal in garage van Gorp aan de Horsterweg te Leunen het muziekfeest plaatsvinden, hetwelk wordt georganiseerd door fanfare drumband „St. Catharina" uit Leunen, Veulen en Heide. Zaterdagavond vanaf 20.30 uur is er gehuwdenbal met medewerking van het dansorkest „De Melodica's". 25 JAAR DRUMBAND.... Zondag 11 september zal in het teken staan van het 25-jarig bestaansfeest van dr drumband. Na de hoogmis, die om tien uur begint en door de fanfare zal worden opgeluisterd is er van half twaalf tot half een een receptie i.v.m. het zilveren jubileum van de drumband. De stemmingsmuziek zal door de eigen fanfare worden verzorgd. Aansluitend aan deze receptie is van half een tot half drie een frühschoppen, waaraan de fanfares uit respectievelijk Broekhuizen en Hegelsom hun mede werking hebben toegezegd. Om 14.30 uur zal het drumbandfes tival worden geopend door een optre den van D.S.V. uit Venray, terwijl aan deze happening tevens een bijdrage zal worden gegeven door de drumbands uit Meerlo, Wellerlooi, Meterik, Lottum, Venray (Euterpe), Deume-Zeilberg, Oirlo, Blitterswijck, Ysselsteyn, Mel- derslo en Merselo. LOIS RODEO EN DISCO SHOW Het muziekfeest zal worden besloten met een avond voor de jeugd, die om 20.00 uur begint. Deze avond zal worden verzorgd door de bekende Lois Rodeo disco-show. De Lois Rodeo en disco-show met het nationaal kampioenschap rodeo-rijden op de enige echte Gilley's El Torro: ab soluut de wildste, dus meest spectacu- leire mechanische stier van het land. Bezoekers aan deze avond kunnen 'deel nemen aan de voorronde van de Neder landse kampioenschap-rijden. Gestart in januari werden tot dus verre reeds 80 shows verzorgd met spek takel en spanning. Met laaiend enthou siaste toeschouwers en met stoere rodeodeelnemers, die in een echte Western niet zouden misstaan. Puur vakwerk. De winnaars, die door Lois in de kleren worden gestoken, komen uit in de landelijke finale. De winnaar daar van gaat ons land echt in Texas ver tegenwoordigen bij de wereldkampioen schappen bull-rijden. Dus op zondagavond 11 september in garage van Gorp aan de Horsterweg te Leunen puur spektakel op een paar vier kante meter, een show, indien door u bezocht, die u nog lang zal heugen. Tot ziens! 23 september tot en met 2 oktober Binnenkort gaat men in Castenray het feit herdenken dat de parochie 50 jaar bestaat. Voor die tijd was het een Rectoraat. In oude stukken van voor 1500 wordt al gesproken over Capella St. Mathie in Casterloe. In 1922 werd Castenray door de toenmalige bisschop van Roermond tot Rectoraat verheven. Elf jaar later, in 1933, werd Castenray een zelfstandige Parochie met een eigen pastoor en kerk bestuur. De huidige pastoor van Castenray heeft een boekje samengesteld getiteld: „Castenray 50 jaar Parochie". Pastoor Keulaerds heeft dit boekje opgedragen aan alle aprochianen en oud parochia nen bij gelegenheid van het 50 jaar be staan van de Parochie Castenray. Eind september gaat de 50-jarige Pa rochie feest vieren. In het gemeen schapshuis wordt dan een tentoonstel ling ingericht met ca. 450 veelal oude foto's en geschriften en diverse kerk schatten. Tevens wordt er een film ver toond over de afgelopen 50 jaar. Vrijdag 23 september worden de Pa rochiefeesten geopend met een zes kampspel. Zaterdag 24 sept. viert de L.V.B. afd. Castenray haar 50-jarig bestaan. Zondag 25 sept. is er een Plechtige Hoogmis met aansluitend receptie van het kerkbestuur. Vanaf 13.30 uur is er frühschoppen met „De Schanseblao- zers", waarna een middagconcertmet medewerking van diverse muziekkorp sen uit de regio. Vanaf 20.00 uur is er een popconcert voor de jeugd. Verder is er 's maandags een 50+ bal en 's woensdags een kindermiddag en een toneeluitvoering. Donderdag 29 sept. is er een koren avond met ongeveer 200 zangers(res- sen). Vrijdag 30 sept. zal het bekende or kest „Spring" een dans- en showavond verzorgen. Zaterdag 1 okt. is er vanaf 11.00 uur een reünie van oud Castenrayers, waar voor zich al ruim 300 reünisten hebben aangemeld. Zondag 2 okt. organiseert men een veteranen-ruiterconcours van 10.00- 16.00 uur. 's Avonds is er vanaf 20.00 uur een gezellig afsluitingsbal. Op de Hoogmis na vinden alle festivi teiten plaats in een groot feestpaviljoen t.o. de kerk. LICHT GEWOND Een 14 jarige jongedame wilde va naf de Oostsingel vanaf de ventweg met haar fiets de weg oversteken. Zij wacht te echter niet totdat het verkeerslicht voor haar op groen stond. De chauffeur van een naderende auto kon het overste kende meisje niet ontwijken. Bij de bot sing werd het meisje gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. Na behande ling aldaar kon ze naar huis terugkeren. Een 69-jarige fietser uit Venray verleende, komende vanaf de St. Jozef- weg op de Overloonseweg, geen voor rang aan een personenauto uit Over- loon. Bij de botsing liep de bejaarde fietser verwondingen op, zodat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Ook hij kon na behandeling naar huis. Na de H. Mis tot aan de officiële ope ning, verzorgt de Oirlose fanfare Ons Genoegen een muzikaal intermezzo. Om circa kwart voor twaalf komt dan wethouder Willems „in het geweer" om het nieuwe gemeenschapshuis officieel te openen. Hij zal daarbij worden ge assisteerd door de 10-jarige Pim van den Broek die als naamgever van DE LINDE de geschiedenis in zal gaan. Na deze officiële opening volgt nog een „Oirlo's onderonsje" waarbij de Oirlose Kelderband muzikale medewer king zal verlenen. GESCHIEDENIS Het zou ons te ver voeren hier de ge schiedenis alle ups en downs van het Oirlose gemeenschapshuis en wat daar omheen hing, uitgebreid uit de doeken te doen. We zeiden het reeds: in 1975 bestond er.al behoefte aan meer ruimte voor het gemeenschapsleven. Om die behoefte duidelijk te onderbouwen werden in januari 1976 alle Oirlose verenigingen gepeild naar hun behoefte aan gemeen schapsruimte. Men dacht al meteen aan die behoeften te kunnen voldoen toen de nieuwe basisschool in gebruik werd genomen en de oude school leeg achter bleef. Een geformeerde „Werkgroep Be houd Oude School" stelde dan zonder veel resultaat pogingen in het werk deze school als gemeenschapsruimte te be houden. Veel verder dan het opstellen van plannen voor de verbouw van de oude school met als alternatief de uitbreiding van het bestaande jeugdhuis kwam men niet. In 1978 is de konklusie van een des kundig onderzoek: dat de verbouw van de school onaanvaardbaar is. Mede hierdoor én in de wetenschap dat de ge meente geen financiën ter beschikking heeft, kiest men tenslotte voor uitbrei ding van het bestaande jeugdhuis. Begin 1980 kan de gemeente de „Oir lose Gemeenschapsruimte" een tweede plaats toekennen op de voorkeurslijst. Daaraan werd echter wel gekoppeld een eigen Oirlose inbreng van EEN TON. Toch moeten de gezamenlijke Oirlose verenigingen in oktober „de gemeente wakker schudden" door het op ludieke wijze aanbieden van een petitie in de ge meenteraad. Maar in dat laatste jaar blijken de uitbreidingsmogelijkheden van het jeugdhuis veel minder te zijn dan ge dacht werd. Bovendien wil het Kerkbe stuur dan ook een huurprijs gaan be dingen voor de grond Het Gemeentebestuur en de Dorps raad hellen dan meer en meer over tot de bouw van een geheel nieuw gemeen schapshuis, waarvoor de plannen (nu twee jaar geleden) op tafel kwamen te liggen. Maar.... de eigen inbreng van een ton, welke voor een heel groot per centage gedacht was in zelfwerkzaam heid, blijkt dan wel in nalura aanwezig te moeten zijnEn dal niet alleen: ook de inrichting zou voor rekening van Oirlo moeten komen Oirlo heeft het aangedurfd. Alles moest wijken voor DE TON VAN OIRLO. En men is er in geslaagd al was een obligatielening nog een wel kome aanvulling. De feestelijke opening a.s. zondag mag men dan ook gerust zien als een beloning voor héél véél ge meenschapszin. En de kritikus die zegt dat „de zaal" maar in beperkte mate voor sport beschikbaar is, moet maar denken: wie het onderste uit de kan wil hebben ALLEEN DEZE M mem MAAND JÊ F boekhandel van den munchhof

Peel en Maas | 1983 | | pagina 7