r^y y Vide gezonde keuken HVK Katholiek Vrouwengilde Nederlandse Christen Vrouwenbond Limburgse Vrouwen Beweging Vrouwen- aktiviteiten Landweert Vrouwen Voor Vrede I II K' Oostrumse Vrouwen beweging ebberink Vrouwenberaad Emancipatie Werkgroep WAT IS HET GILDE* WAT WIL HET GILDE? WAT BRENGT HET GILDE? Het Katholiek Vrouwengilde is een vereniging van vrouwen van alle gezind ten, religies en leeftijden. Het K. V.G. wil een massa dingen: Mogelijkheden tot kontakt. Ontplooiing van persoonlijkheid. Ontdekken, ontwikkelen en gebrui ken van kapaciteiten en bevorderen van kreativiteit.ook buiten de huise lijke sfeer. Met elkaar denken en praten over allerlei vraagstukken op persoon lijk, kerkelijk en maatschappelijk terrein. Op eigen wijze een positieve bijdra ge leveren aan de samenleving. Ook in 1983-1984 wil het K.V.G. hier gestalte aan geven. Hoe ziet ons programma eruit? Onze cursussen: Kreativiteitscursus, Volksschilderkunst, Politieke vorming, Administratieve cursus, Droogboeket- ten, V.L.O.O. cursus (Vrouwen leren over ontwikkelingssamenwerking). U kunt ook lid worden van een club: Kijken naar Kunst, Handwerken, Fietsen, Toneel, Kegelen, Literatuur, Wandel- en natuurclub, Bijbelstudie, Gym op basis van ballet. Het K.V.G. heeft dit jaar als thema: „Van communicatie tot participatie" (samen praten, samen doen). De afdeling Venray heeft hieruit als sub thema gekozen: ,,.Het welzijn van de vrouw". Dit thema zal als een rode draad door de thema-avonden lopen, waarvan we er U enkele willen noemen: Mevr. Drs. de Pree houdt een tweetal avonden over de gezondheid van de vrouw. Mevr. L. Grootjans spreekt over: Streven naar samenleven. Dhr. R. Poels en J. Greyn praten over Brazilië. Verder staan er verschillende interes sante uitstapjes en excursies op het pro gramma. Wilt U meer weten over het K.V.G.? Wiït U lid worden van het K.V.G.? 'Kom dan op onze openingsavond op maandag 5 september a.s. in de Wieënhof, Leunseweg 20a, of bel of schrijf naar een van de onderstaande adressen: M. Roling, Serenadestraat 68, tel. 84927; kB. Thijssen, Patersstraat 18, tel. 86182; H. Alkemade, Langeweg 57, tel. 82530. Hierbij biedt de Ned. Christen Vrou wenbond afd. Venray haar programma. Wij zijn een afdeling van een lande lijke bond van protestantse vrouwen, maar ook andere vrouwen zijn van harte welkom. De bedoeling van onze bon dis om zo'n programma aan te bieden dat iedere vrouw aanspreekt en waarin aan dacht wordt gegeven aan diverse onder werpen op het gebied van cultuur, maatschappij, geloof en waarbij ook de ontspanning en gelegenheid niet verge ten wordt. Mocht U belangstelling hebben ge kregen dan kunt U jontakt opnemen mer Mevr. H. Sietsma, Serenadestraat 24, Venray. 04780 - 81784. Wij komen elke laatste donderdag van de maand bij elkaar in de Prot. Chr. Basisschool ,,de Hommel", Oost singel 39, Venray, om 20.00 uur. Donderdag 1 september: dhr. Bels spreekt over de champig nonteelt. Donderdag 24 september: „Wat is antiek?" Donderdag 27 oktober: „De weg van de brief" - PTT. verzorgt deze avond. Donderdag 24 november: dhr. v. d. Sande: „Ontwikkelings hulp in India". Donderdag 15 december: Kerstavond. De gespreksgroep gescheiden vrou wen zal begin september weer beginnen. Vanuit onze ervaringen als gehuwde/gescheiden vrouwen willen we inzicht opbouwen in de positie van vrouwen in onze maatschappij. Er zal ruimte vrijgemaakt worden om elkaar de helpende hand te bieden bij voorko mende problemen. Samen sta je sterker dan alleen! Voor meer informatie kunt U bellen naar: 04780-85254 of het Plaatselijk Educatief Centrum, tel. 04780-86122 KRING VENRAY De L.V.B. wil: een ontmoetings- en contactpunt zijn voor vrouwen; opkomen voor de belangen van de vrouw nu en in de toekomst. Belangen die betrekking hebben op: het vrouw zijn; het wonen op het platteland; het katholiek zijn; het al of niet agrarisch zijn. Ze wil een bijdrage leveren aan de op bouw van parochie, dorpsgemeenschap, plallelandssamenleving. Leden van de L.V.B. ontmoeten el kaar in plaatselijke afdelingen, in krin gen en in provinciaal verband. Leden van de L.V.B. zijn: praktisch bezig met o.a. gezonde voeding, budgettering, woning, kleding, gezondheid. vormen hun mening over aktuele zaken in politiek en samenleving. verruimen hun blik over maat schappij, levensbeschouwing, derde wereld. zorgen voor ontspanning en gezelligheid. KRINGAKTIVITEITEN voor het komende seizoen. Thema-avond: Vrede en Veiligheid Vrouw en geloven (bezinningsavond) Culturele kringavond Avond in samenwer king met agrarische werkgroep. Cursussen: De vrouw en de wereld rondom. Gespreksgroep vrouw en geloofsgemeenschap Lezen Kringsecretaresse: A, Reintjes De Hoef 11 Leunen AKTIVITEITEN van de afdelingen. BLITTERSWIJCK. Secr. mevr. A. Gooren, Oude Heerw. 5 Thema-avond. De plaats van de vrouw in de kerk. Discussieavond. Demonstratie, wolverven en -spinnen. Kerstkaarten maken. Excursie. ENPE bakkerij. Veiling Grubbenvorst. CAS^TENRAY. Secr, mevr. C. Stiphout, Lollebeekw. 46 Thema-avond. De kerkelijke rechtbank. Voorlichting. Brandwonden Voeding. Textiel en kleding. Paranormale geneeswijze. Demonstratie. Champignongerechten. Fijne puddingen. Cursussen. Toeren maken. Beter bewegen. Bakken. Volksdansen. GEIJSTEREN. Secr. mevr. M. Jacobs, Oostrumsew. 30 Thema-avond. Arbeid. Oude gebruiken in onze streek. Voorlichting. Yoga. Narcose-mondigheid van de patient. Demonstratie. Rijst in de Nederlandse keuken. Excursie. Bloemenveiling. Trefcentrum. Kruiderij HEIDE. Secr. mv. C. Pouwels, Heidseschoolw. 1 Thema-avond. Vrouw en haar geloof. Paranormale geneeswijze. Voorlichting. Eerste hulp bij dreigende leer- ongelukken. Demonstratie. Zelf maken van wijn en vruchtensap. Excursie. Kruiderij Beiaardmuseum en naluurstudiecentn Cursussen. Volksdansen. Brooddeeg. Handwerken. LEUNEN. Secr. mv. T. v.d. Beele, Breevennew. 15 Thema-avond. Budgetteren. Moederavond-gezondheidszorg. Genieten van het leven. Demonstratie. Kruiden. Wolverven en -spinnen. Excursie. Bezoek raadsvergadering. Cursussen. Kleine reparaties in huis. Poppen maken. Volksdansen. Gymnastiek. MERSELO. Secr. mv. N. v. Enckevort, Roosendaal 8 Thema-avond. Sociale zorg. Gezondheidszorg. Voorlichting. School(Marianum) Homeopathie. Cursussen. Gespreksgroep vrouw en geloof. OIRLO. Secr. mevr. N. Clephas, Haalakker 15 Thema-avond. Kind en gehoor. Fysiotherapie. Demonstratie. Magnetron. Zuivel. Excursie. Info's Den Haag. OOSTRUM. Secr. mv. Teeuwen, W. Vrouwenstr. 20 Thema-avond. Onder spanning staan. Amnesty International. Boeken. Voorlichting. Brandwonden. Isolatiemogelijkheden. Yoga. Demonstratie. Likeur Grand Marnier Excursie. Kaasboerderij Bloemenveiling. VENRAY Secr. mv. T. v. Rijswijck, Stationsw. 59 Thema-avond. Gehandicaptie. Voorlichting. Huidverzorging. Bloemschikken. Quiz van de H.V.P. Bakkersgilde. Cursussen. Bloemschikken VEULEN. Secr. mv. M. v. Soest, Breevennew. 2 Thema-avond. Gezondheid (borstamputatie) Adoptie. Voorlichting. Paranormale geneeswijze. Demonstratie. Glasblazen. Kaas. Tuinkruiden. Excursie. Proeftuin Meterikseveld. Cursussen. Kerstgroep maken. Brooddeeg. Toeren maken. Volksdansen. VREDEPEEL. Secr. mv. T. v. Lipzig, J. v. Stalbergw. 1 Thema-avond. Huwelijk-gezin-opvoeding. Erfrecht. Voorlichting. De Peel van natuur tot cultuur. E.H.B.O. verbanden aanleggen. Excursie. Kruiderij. Cursussen. Boekbinden. IJs maken. Volksdansen. YSSELSTEYN. Secr. mv. M. Michels, Meerselsepeel 10 Thema-avond. Fysiotherapie. Vrouw en geloof. Gezins- en bejaardenzorg. Voorlichting. Paranormale geneeswijze. Demonstralie. Merkartikelen. Handwerken. Excursie. Anatomisch museum. Bauknecht. Koksschool. Cursussen. Yoga. Toeren maken. Handwerken. Als ontspanning in alle afdelingen. Fiets-wandeltocht of dropping. Kienen. Feestavond. De afdeling Castenray viert dit jaar het 50-jarig bestaansfeest. Verder hebben wij dit seizoen het tne- ma: Vrouw en haar geloofsgemeen schap, als onderdeel van vrouw-traditie- veranderen. Wilt U meer weten, informeer dan bij de plaatselijke secretariaten of bij de kringsecretaresse. Op 4 oktober 1983 begint het nieuwe seizoen van de „Vrouwen-aktiviteiten Landweert". We trachten een zo gevarieerd moge lijk programma aan te bieden, waarbij zoveel mogelijk rekening is gehouden met uw wensen. Het programma ziet er als volgt uit: 4 okt. Kennismakingsavond met spelletjes. 18 okt. Informatie over budget teren. 1 nov. Film of video. 15 nov. Herfststukjes maken. 29 nov. diëeten. 13 dec. Gourmet-avond. Met de koffie-ochtend op woensdag starten we weer begin september. Van 10 tot 11 uur bent u welkom in het voorlopig wijkcentrum, Boterbloem 43. De werkgroep Vrouwenaktiviteiten Landweert Ook al worden er geen kruisraketten in Venray geplaatst, onze bezorgdheid blijft. „Geen kruisraketten waar ook in Ne derland, waar ook in Europa!" „Geen kernwapens waar dan ook op de ze wereld" is ons devies. Maar we willen meer. Vrede is voor ons meer dan geen Oor log. We willen een manier van samenle ven, waarin de ene mens de ander niet uilbuit en onderdrukt. Wij willen een wereld, waarin niet de macht over de andere domineert, maar de zorg voor anderen. Is dit een utopie? Als je je in onze wensen herkent kunt je je opgeven bij Vrouwen voor Vrede. Als lid of voor een cursus „Vrede is meer dan geen Oorlog.". Voor meer informatie kun je bellen naar Maria Lemmens tel. 04782- 395 Mieke Peeters tel. 04780-86288 Landelijk secretariaat Vrouwen voor Vrede: Postbus 963 3800 AZ Amersfoort KATHOLIEKE VROUWENVERENIGING I MM VROUWEIS Het nieuwe winterseizoen is weer in aantocht. We hebben dan ook getracht 'n zo gevarieerd mogelijk programma te brengen. De samenstelling ziet er ongeveer als volgt uit: Vier thema-avonden jaarvergade ring met bestuursverkiezing. Behalve 'n wandeltocht in oktober, Kerstavond en moederdag-viering, nog drie avonden met 'n ontspannend karakter, n.l. 'n modeshow op onze openingsavond op dinsdag 13 septem ber, surpriseavond op 29 november en carnavalsviering, die avond biedt „d'n contente mens" ons 'n programma met en rond de verhalen over Brabanders en hun humor. Ook worden er nog enkele kienavon- den gehouden, waarvan één voor het goede doel. Dan hebben we nog verschillende ak tiviteiten in petto, o.a. volksdansen, handwerken, fietsen, excursies, enz. Alles bij elkaar was het samenstellen van het programma 'n hele toer. We hopen dan ook dat onze leden met veel genoegen de avonden zullen bijwonen, zodat het voor onze vereniging weer 'n gezellig jaar zal worden. Namens het bestuur: L. Arts-van der Aa, secretaresse De vereniging heeft tot doel: het be vorderen van godsdienstige, zedelijke en maatschappelijke en culturele ont wikkelingen der leden. Getracht zal worden het gestelde doel te bereiken door: a. Het houden van vergaderingen. b. Het organiseren van bijeenkomsten lichtbeelden, cursussen of anders zins. c. onderlinge hulpverelening en het voeren of bevorderen van andere so ciale aktiviteiten. d. Het oprichten van of medewerken aan diensten, instellingen en fond sen, in het belang der leden en hun gezinnen. e. Het samenwerken met andere ver enigingen. f. Alle andere wettige middelen, in het belang en overeenkomstig het doel. Programma 1983: 23aug.: Fietstocht naar het klokkenmuseum in Asten. aug.: Kindermiddag. 6 sept.: Lezing over brandwonden. sept.: E.H.B.O.-cursus. Hokt.: Lezing over het gevangenisleven van de vrouw. 27 okt.: Uitwisseling Wilbertsoord. nov.: Excursie naar het politiebureau over drugs en alcohol nov.: Surprise kienen 20 dec.: Kerstviering. huisvrouwenkontalct brukske VOOR ELK WAT WILS VAN ALLES WAT Nu de kinderen weer naar school zijn en de rust in de meeste gezinnen weer zo'n beetje is weergekeerd, wordt het tijd om plannen voor de komende winter te gaan maken. Denkt u dan ook eens aan de huis- vrouwenkontakt. Misschien klinkt de naam een beetje truttige in de oren, maar het dekt wel de lading. Het huisvrouwenkontakt is geen ver eniging, maar een groepje vrijwilligers, die op dinsdagmorgen om de 14 dagen een ochtend organiseren speciaal voor vouwen. Voor welke vrouwen? Gewoon voor iedereen die maar komen zil. Jong of oud, met of zonder man en/of kinderen. Het enige wat U mee moet brengen is belangstelling, soms was kreativiteit, als het kan een goed humeur en helaas een kleine bijdrage voor de onkosten. Hieronder vint U het programma voor het eerste half jaar. Lijkt het U wat? Kom gerust eens kijken of bel even van te voren voor wat nadere inlichtin gen. Vindt U het griezelig om de eerste keer alleen te komen? Even doorbijten. Iedereen heeft dat gehad en we probe ren U echt even op te vangen, zodat U zich spoedig thuis zult voelen. Voor alle vedere inlichtingen kunt U bellen met Leonie Gosling, Polkastraat 4, tel. 81059 of Alwine Hardus, Vivaldi- straat 27, 81397. O ja, de kosten per morgen bedragen 3,25, herbij zijn ingebregen een kopje koffie en de crèche voor als U kindertjes meebrengt. Het programma tot en met december: 27 augustus: open dag in het wijkcentrum 30 augustus: verven op textiel, zelf een zakdoek versieren 13 september: een wandeling door Venrayse bossen onder deskundige leiding van onze eigen boswachter. 27 september: een wat droevig onderwerp, maar wel belangrijk dachten we: stervensbege leiding, vooral wanneer mensen thuis willen sterven. 11 oktober: een bezoek aan de fotostudio van de heer Kruyssen. Rond 20 oktober: een avondje op bezoek bij Praksis in Venlo, ook leuk voor de mannen. 25 oktober: met de winter in aantocht: Huidver zorging. Geen commercieel praatje, maar goede voorlichting van een schoonheidsspecialiste. 8 november: kreatief: het maken van oorbellen, broches e.d. 25 november: astrologie: wat staat er nu eigenlijk echt in de sterren? 29 november: ja hoor, sinterklaas, we versieren taaipoppen en natuurlijk cadeautjes. 13 december: een beetje vroeg, maar daardoor wel lekker rustig: een kerstmorgen. Tot ziens in het wijkcentrum de Kiosk, achter het winkelcentrum van het Brukske, vanaf negen uur. Enwe verkopen seizoen kaarten, dat levert U een behoorlijke korting op. A.H. Hoek Marktstraat-Schoolstraat WERK IN UITVOERING Sinds enkele jaren bestaat in Venray een Vrouwenberaad, waaraan alle vrou wenorganisaties uit de gemeente kunnen deelnemen. Doelstelling: Gelegenheid bieden ervaringen uil te wisselen en daarvan té leren. het gemeentebeleid inzake vrouwen- belangen kritisch volgen en zonodig gezamenlijk een standpunt innemen. steun en solidariteit onderling zon der de eigen identiteit aan te tasten. gezamenlijk organiseren van aktivi teiten en naar- behoefte eikaars aktiviteiten ondersteunen. Aktiviteiten. Cursus: het maken van een dia- klankbeeld Organisatie: Intern. Vrouwendag Vergaderen: 1 x per 2 maanden. VROUWEN IN DE OVERGANG NIET ALLEEN IN EEN HOEK MAAR SAMEN IN EEN GROEP Ook in Venray is een Vido-groep, wist U dat? De bedoeling van deze gespreksgroep is vrouwen van dezelfde leeftijdsgroep ±40-60 jaar met elkaar in kontakt te brengen en samen te praten over allerlei zaken die bij deze leeftijd een rol spelen. De officiële naam van deze gespreks groep is VIDO, dal wil zeggen „Vrou wen In De Overgang". Maar behalve de overgang spelen rond deze leeftijd ook veel andere dingen een rol. Veel vrouwen zien als een berg op te gen alle dingen die nog gedaan moeten worden, of hebben geen plezier meer in de dingen die ze doen. Ze zien het niet meer zitten. Veel vrouwen hebben ook te maken met kinderen die het huis uit gaan, hoe geef je dan je leven weer een doel? Hoe vang je je man op als die thuis komt te zitten en maak je er samen iets van? Hoe ga je verder als je er alleen voor komt te slaan en hoe wil je verder met of zonder kalmerings of slaappil len? Dit zijn een aantal dingen waar veel vrouwen tussen de 40 en 60 jaar mee te maken krijgen. Vaak hebben vrouwen echter het gevoel er alleen mee te zitten. Durven er niet over te praten omdat ze dan zichzelf een zeur of eeuwige klaagster voelen. In de gespreksgroep merken ze dat dit niet zo is, dat er veel vrouwen hiermee te maken hebben of krijgen. Het praten al leen al over deze dingen in een ver trouwde groep helpt. Het is een opluch ting eens kwijt te kunnen wat je dwars zit. Vrouwen luisteren en ondersteunen elkaar en geven elkaar veel aandacht en warmte. Zo proberen vrouwen samen iets aan hun situatie te veranderen en helpen elkaar als het echt moeilijk is. Binnen een Vido groep is het ook mo gelijk om behalve samen te pralen ook samen dingen te ondernemen, bijvoor beeld een arts uit te nodigen, samen ont spanningsoefeningen te doen, fietsen of wandelen. Het motto van Vido is: Niet alleen in een hoek maar samen in een groep! Voor inlichtingen over Vido, of folder materiaal en aanmelding: Werkgroep Vido p/a Algemene Hulpdienst Overloonseweg 4, 5801 CV Venray Tel. 04780-84163 Wies Heyster Tel. 04780-85254 Voor vrouwen, die hun inzicht willen vergroten in de positie van vrouwen in onze maatschappij, organiseert de Emancipatie-Werkgroep de kursus: „Het persoonlijke is politiek" „Politiek is ook een vrouwenzaak" De bedoeling is om ons te verdiepen in de sociale zekerheid van zowel binnen als buitenshuis werkende vrouwen. We zullen ons afvragen welke mogelijkhe den er zijn om lot gelijkwaardige ver houdingen tussen mannen en vrouwen te komen. Aan de hand van Lilian Rubins' boek „Intieme Vreemde" (uitgave van AM BO) zullen we tenslotte de moeilijkhe den onderzoeken die een andere dan de traditionele taakverdeling met zich mee brengt. Draal niet. Kom op voor jezelf, doe mee! Meer informatie bij: Jetty van Zutphen, Haammakerstraai 26, tel. 04780-86828 of bij Plaatselijk Educatief Centrum Tel. 04780-86122 Liselotte T"\ g\ Lichtenfeld WJ fijnproevers

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9