/ANCASTER SILENE HOF Ook b. en w. willen wel wat meer dan stille-recreatie Grote /l/larkf 5 Venray cor WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING PARFUMERIE Britse ambassa deur bezoekt Inalfa Venray Pastoor Bruggink in Brukske geïnstalleerd PEEL EN MAAS VENRAY EN DE WERKLOOSHEID Volksuniversiteit Venray 25 Jaar kleuterleidster Rector Ziekenhuis gaat vertrekken HILHORSÜ A.J.M. Jansen met vervroegd pensioen VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1983 Nr. 34 HONDERDENVIERDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE RESIO l«r- Deze herfst wordt stormachtig. Met kleuren om verliefd op te worden. Natuurlijk van Lancaster. COUP DE COEUR, twee looks met een vleugje mysterie, iets heel speciaals »- A.S. VRIJDAG en ZATERDAG is een schoonheidsspecialiste van het huis LANCASTER in onze zaak aan wezig, die de nieuwe herfst/ winter maguillage 83/84 voor U zal demonstreren. Bovendien heeft zij voor elke Lancaster klant een leuk kadootje. Zoals te verwachten was heeft we thouder van Oers eind vorige week slechts een klein tipje kunnen oplichten van de sluier, welke er over het toe komstige Venrayse recreatie-gebeuren ligt. Wel werd duidelijk dat b. en w. ook wel wat anders willen dan stille recrea tie, maar evenzeer afwijzend blijven staan tegen recreatie- en verblijf met alle ■mogelijke hoempa... KAMPEERWET Feitelijk kon wethouder van Oers nog geen concrete beleidsvoornemens uit de doeken doen. Daarop zal men ongetwij feld nog enkele maanden moeten wach ten. er moet nog te veel onderzocht wor den... Zo bijvoorbeeld ook het aanwijzen van kampeerplaatsen in onze gemeente. Volgens de nieuwe kampeerwet (inmid dels a) weer opgeschoven tot 1 januari 1984) is elke gemeente verplicht een kampeerplaatsenplan te makén, waarin dient te zijn opgenomen de plaatsen waar men kan kamperen, waar de jeugd kan verblijven en waar in de toekomst recreatieve aktiviteiten ontplooid kun nen worden, al dan niet reeds in bestem mingsplannen voorzien. Over die kampeerplaatsen, het z.g. natuurkamperen, denkt Venrays college aan een of meer terreinen van 1 'A tot 2 hectaren, waar simpele accomodaties worden getroffen op het gebied van toi letten en wasgelegenheid. Eventueel zouden ook trekkershutten kunnen worden geplaatst. In de komende 2 tot 3 jaar zal de gemeente enkele terreinen gaan inrichten. Waar precies, werd nu nog niet verteld. ,,B. en w. hebben en kele terreinen in gedachten", zo zei we thouder van Oers tot de leden van de commissie voor jeugd, sport en recrea tie. A.s. woensdag 31 augustus zullen eni ge hoge funktionarisSen van Jaguar cars en de Britse ambassadeur in Nederland, de heer P.R.A. Mansfield, een bezoek brengen aan Inalfa om de fabriek te be zichtigen en zich met name op de hoogte te stellen van de nieuwe ontwikkelingen op het gebied van schuifdaken. Inalfa, met 400 werknemers, is niet alleen internationaal bekend als veelzij dig toeleverancier van samengestelde produkten op basis van metaalvervor ming voor industrieën zoals, automobiel-, tractor-, vrachtwagen- industrie en fijnmechanische, electroni- sche en vrijetijds industrie. Inalfa heeft ook een goede naam verworven als een vooruitstrevende en sterk groeiende producent van diverse soorten schuifda ken. Sinds 9 jaar heeft Inalfa schuifdaken in ontwikkeling en in produktie en men beschikt sinds enige tijd over een mo derne en goed uitgeruste onlwikkeling- safdeling. Tot de huidige schuifdakklanten be horen Rover, Saab, Fiat en Jaguar. Men hoopt echter met de laatste ontwikkelin gen en patentaanvragen verdere klanten te verwerven. De interesse van de ambassadeur gaat met name uit naar het door Inalfa ont wikkelde schuifdak t.b.v. een nieuwe air-conditioned Jaguar, die midden vol gend jaar geïntroduceerd zal worden. Het bijzondere van dit dak, waarvoor Inalfa reeds dc opdracht heeft gekregen, is de zeer geringe inbouwhoogle en de afstelmogelij k heden Dit electronische dak, met motor en Veel parochianen en andere be langstellenden zijn zondagmorgen ken nis komen maken met de nieuwe pastoor van het Brukske, de Zeer Eerw. Heer G. Bruggink. Voorafgaande aan die receptie had een plechtige H. Mis plaats, waarin deken L. Theunissen de nieuwe pastoor installeerde, en waarin de nieuwe pastoor zich in zijn preek voor het eerst tot zijn parochianen wendde. Zij belofte van samenwerking vond weerklank bij hel kerkbestuur, dat eerst nogal wat problemen had met dc benoeming van pastoor Bruggink, maar hem nu een eerlijke kans wil geven. Ook deken Theunissen hoopte dat er een groeiende relatie tussen pastoor en parochianen zou ontstaan. Met een zinspeling op de naam van pastoor Bruggink en zijn vroeger werk in de bruggenbouw, zag hij als diens taak een brug te bouwen naar de mensen waar het in feite om gaat. De nieuwe pastoor had hel volste ver trouwen in zijn nieuwe taak, waarin hij bijzondere aandacht wilde geven aan het godsdienst onderwijs. Hij stelde zijn pastoraat onder de bescherming van de Heilige maagd Maria. EEN ABONNEMENT WAARD al, kan aan de assemblagelijn binnen 2 minuien worden ingebouwd. Tevens zullen de ambassadeur enige leslwagens met Inalfadaken en prototy pen voor de toekomst getoond worden. „Om een julimaand te vinden met een kleinere groei van de werkloosheid dan in juli 1983 moeten we zelfs teruggaan tot 1974", zo lezen we het officiële over zicht van de arbeidsmarktsituatie per 1 augustus jl. Inderdaad was de stijging gering. In Venray zelfs helemaal geen stijging. Daar daalde het aantal manne lijke werklozen van 2603 naar 2595. In het bureau Gennep moest men echter 5 nieuwe werklozen noteren, zodat uitein delijk de daling in het Noordlimburgse slechts 3 personen was. Als we daarbij mogen aannemen dat de stijging van het aantal mannelijke werklozen elders voornamelijk veroor zaakt werd door de schoolverlaters, dan mogen in Venray de maand juli hele maal zo slecht niet noemen. Want ook in Venray kwamen opnieuw schoolver laters zich melden. Dal zou dus kunnen beteken dat een aantal ouderen weer aan de slag zijn kunnen komen. Provinciaal gezien staan er nu 1000 méér schoolverlaters ingeschreven als een jaar geleden. De jeugdwerkloosheid blijft dan ook overal stijgen. Het aan deel in de totale werkloosheid Steeg van 25,9 naar 26,8%. Provinciaal gezien is thans 25,8% van de beroepsmatige vrouwen werkloos. In juli ging de stijging van hun aantallen geringer dan verwacht werd. Toch kwa men er in Venray en Gennep nog zo'n 83 werkloze dames bij. In totaal nu 1852 of 20,5%. Ook hier kan men die stijging gevolgelijk toeschrijven aan de inschrij ving van schoolverlaters. Hun aantal is in de provincie nu 1050 hoger dan vorig jaar. Zeer verontrustend is dal thans 51,1% van de vrouwelijke werkloze be roepsbevolking bestaat uit jeugdigen (t.m. 22 jaar). VERBLIJFSRECREATIE Verblijfsrecreatie en dagrecreatie zijn in Venray moeilijke problemen. In het verleden zijn die vormen van recreatie via het Recreatie Peel en Maas toebe deeld aan de ons omliggende gemeente. Het gaat er nu echter op lijken, dat Ven ray daarvan ook een graantje wil mee pikken. Aan het Bureau Kappelhof heeft de gemeente opdracht gegeven eens te on derzoeken in hoeverre er plaats en be hoefte is aan uitbreiding van de huidige campings; of er een behoefte bestaat aan en de mogelijk er is tot de aanleg van een kleinschalig recreatiepark (ca. 25 ha.), en of de hotelaccomodaiie uit breiding behoeft. Wat dat recreatiepark betreft, wees de wethouder er op, dat men niet moet denken aan iets dergelijks als Loohorst en Meerdal. Er is een duidelijk verschil tussen recreatieparken en pretparken.... DIEPELING De Diepeling, de zand- en grindafgra- ving op de grens van Oirlo en Tienray, zal in de komende jaren ongetwijfeld een heet hangijzer worden in het Ven rayse recreatiegebeuren. Duidelijkheids halve stelde wethouder van Oers, dat de ontgronding op het grondgebied van twee gemeenten plaats heeft. Beide ge meenten zullen het dus met elkaar eens moeten worden over hoe daar straks ge handeld zal worden. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen dat de Diepe ling nu nog eigendom is van de firma Theunessen uit Gennep, die als aanne mer de ontgrinding verzorgt. Teunessen is nu nog bezig vergunning te krijgen voor het 2e deel van de ontgrinding, welke geheel op Venrays grondgebied ligt. Eerst over 5 of 6 jaar zal de totale ontgrinding een feit zijn. Natuurlijk is het nü wel nodig dat er een beeld komt van de uiteindelijke bestemming van de waterplas. De pro vincie heeft er wel de bestemming „wa ter" aan gegeven maar zowel het college De volksuniversiteit is er voor iede reen die wat wil leren, een speciale voor opleiding is niet nodig, en of u oud of jong bent, maakt niet uit! Er zijn enorm veel cursussen die door bekwame docen ten in een ongedwongen sfeer worden gegeven. Wegens enorm sukses zal in januari 1984 de cursus „Startende Ondernemer" weer gegeven worden. Deze cursus is bedoeld voor mensen, die willen weten wat er allemaal komt kijken wanneer je voor jezelf wilt begin nen. In deze cursus zal de Kamer van Koophandel aandacht besteden aan wetgeving (prijzenwet, vestigingswet) en handelsvoorlichting. Gemeentedeskun digen geven advies over marktonder zoek, arbeidssituatie, voorschriften ruimtelijke ordening, sociale wetgeving en dit alles met ervaringen uit de prak tijk. Het Regionaal Dienstverlening scentrum Kleinbedrijf (RDK) licht over Financiering, subsidieregelingen, rechts vorm (BV, NV enz.) en geeft een over zicht van adviserende instanties. Ook mensen die kort geleden een on derneming begonnen zijn, zullen over hun ervaringen vertellen. Verder cursussen die U in Venfey kunt volgen: Frans, Duits, Engels, Ara bisch (start medio september); Kunst en bedevaarten, kunstgeschiedenis, luister en gesprekvaardigheid, hoe zeg en hoe schrijf ik het? Nederlands voor an derstaligen, opfriscursus Nederlands, stoelen opknappen (jan.'84), Hatha yo- ea. Voor inlichtingen en opgave: Volksuniversiteit Venlo e.o. Goltzi- usstraat 6 Venlo. Tel. 077-15281 of op de informatiedag zaterdag 3 september, Grote markt 23, ten kantore van de Volksuniversiteit van 10.00 tot 16.00 uur te Venlo. Programmas kunnen gratis woraen afgehaald bij het VVV kantoor te Ven- meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 van b. en w. van Meerlo-Wanssum als dat van Venray wil wel wat meer dan al leen maar „stille-recreatie". Het moet daar echt niet beperkt blijven tot vissen alleen. Ook zwemmen, surfen en duiken moeten er mogelijk zijn. Maar voor speedboten bijvoorbeeld voelen beide colleges helemaal niets.... Volgens wethouder van oers zal de Diepeling primair een funktie moeten krijgen voor de eigen inwoners. Zo is het ook niet de bedoeling dat er een be heerder aangesteld wordt die de zaak af- rasterd en er een kassa plaatst.... Kleinschalige verblijfsrecreatie noem de de wethouder er niet ondenkbaar, maar daar zal nog lang en breed over ge praat moeten wórden. Toevalligerwijze is er binnenkort een gesprek met de de- puté's en dan zal dit onderwerp zeker aan de orde worden gesteld. Nu gebruikmaken van de Diepeling is zeer gevaarlijk. Zwemmers en baders worden geconfronteerd met plotselinge hellingen in de afgravingen. Het is daar om dat de gemeenten de toegang tot het „grindgat" verboden hebben. De VVD-afgevaardigde Strijbos in formeerde of straks de vijver minder ge vaarlijk wordt. Dat kon de vethouder bevestigen: de glooiingen van de oever zullen geleidelijker verlopen, maar daar is overleg en samenwerking met Teunes sen voor nodig. AUTOBANDEN ACCU'S SCHOKDEMPERS 2 daarom UW SPECIALIST 'flIMIIIIHII BCCRKENS BANDEN VENLO VENRAY HELDEN Straelseweg 23 Venlo 077-18347 Roggelseweg9 Helden 04760-2163 Zuidsingel 6 Venray 04780-82374 Strijbos wist ook te vertellen dat de dorpsraad van Castenray aan b. en w. zullen vragen enkele lijdelijke voorzie ningen te treffen, zodat men toch ge bruik kon maken van de Diepeling; als het niet anders kan, dan maar het vol gend jaar De wethouder had dat verzoek reeds ontvangen, het moest hem toch even van het hart, dat diezelfde dorpsraad destijds had aangedrongen op het bewa ren van de rust in die uithoek van onze gemeente.... CDA VOORSTANDER De heer Driessen van het CDA liet duidelijk merken dat men voorstander is van optimale benutting van de recrea tiemogelijkheden welke de Diepeling ons straks gaat bieden. Men hoopt dan ook dat het college een krachtig en ak- tief beleid in deze zal gaan voeren. Overigens is men zich wel bewust, dat Gedeputeerde Staten hierin het laatste woord hebben, maar „het zou ons deugd doen als we met z'n allen de re creatieve schouders onder deze Venray se mogelijkheden zouden zetten". Driessen pl'/iitte daar krachtig voor: „anders zal deze vorm van recreatie een armzalig stiefkind blijven in de Venray se samenleving; dus kansen gemist wor den". Ook het bestemmen van bossen voor recreatieve doeleinden wordt door het CDA van harte onderstreept. Maar men vindt het onbegrijpelijk dat b. en w. er nstig bezwaar maken en alsmaar afge ven op parken als Meerdal en Loohorst. Het waarom is niet helemaal duidelijk. In Horst zijn ze er best mee tevreden. Het geeft ontzettend veel voordelen. „Bekijk eens het economische aspect; het werkgelegenheidsaspect en het re creatieve aspect voor de eigen regio" al dus de heer Driessen. „Een positieve be nadering van zulke parken zou beter op zijn plaats zijn...." DISCUSSIE Wethouder van Oers wilde niet nader ingaan op het pleidooi van de heer Driessen. Of Venray over moet gaan naar grootschalige verblijfsrecreatie en pretparken is een punt waar men „straks" over zal kunnen discussiëren. Het feit echter, dat b. en w. bereid zijn afstand te doen van de „stille recreatie", dat men daarover met Gede puteerde Staten gesprekken wil voeren, dat men daarbij gesteund wordt door het college van b. en w. uit Meerlo- Wanssum en dat Venrays grootste Deze maand is mevr. Kartodirdjo 25 jaar als kleuterleidster in dienst van het onderwijs, waarvan 10 jaar in „De Hommel", Venrays protestants- christelijke school aan de Oostsingel. Feitelijk dus twee jubilea: 25 jaar kleu terleidster en 10 jaar geleden dat „De Hommel" van start ging, destijds o.l.v. dhr. Jan Tolboom. Mevr. Kartodirdjo was eerder als kleuterleidster werkzaam in Winters wijk en in Leiden. Begon men de school 10 jaar geleden in een lokaal van de Foekepol met een tiental kleuters, nu zijn dal er 45 terwijl de lagere school zo'n 165 leerlingen telt. Twee kleuterklassen en 6 lagereschool klassen is De Hommel rijk. Er zit dus nog duidelijk groei in. „Maar we zijn dan ook een protestantse streekschool", zegt de heer Groenendijk, hoofd van De Hommel, „we zijn ewig in deze omge ving". Mevr. Kartodirdjo wilde met haar jeugd wel op de foto, maar dan moest de andere kleuterleidster, mej. Kranen donk, eveneens gefotografeerd worden. „25 Jaar kleuterleidster zijn is geen kunst, wel om samen zo'n mooie school te vormen". Ouders en andere belangstellenden die mevr. Kartodirdjo en hel school bestuur willen feliciteren kunnen dat doen op vrijdag 2 september vanaf 16.30 uur in De Hommel. raadsfractie, het CDA aandringt op een voortvarend beleid, geeft de burger moed. Venray kan nog een hartig woordje gaan meepraten in de nog steeds toenemende behofeft aan recreatie in eigen land en streek. Het eerder genoemde Bureau Kappel hof heeft inmiddels een rapport samen gesteld en bij b. en w. op tafel gedepo neerd. Aan de hand van dat rapport zal een nota over het recreatiebeleid in onze gemeente verschijnen. Dat kan nog wel een week of drie duren, maar het zal in ieder geval een zinnige basis worden waarover uitgebreid gediscusieerd kan worden. Met stille trom (geen afscheidsrecep tie alstublieft,) vertrekt per donderdag 1 september a.s. Pater De Lahaye als rec tor van het ziekenhuis in Venray. Sinds 1 februari 1975, dus acht en half jaar, is pater De Lahaye als rectro van het St. Elisabethziekenhuis werk zaam geweest, daarvoor was hij pastoor te Köln en Wenen. Het ziekenhuis in Venray was dus ongetwijfeld een grote verandering voor deze geestelijke. „Maar", zo zegt hij, meer dan ergens anders wordt men in een ziekenhuis ge confronteerd met leven en dood en dat is een belevenis op. zich zelf". Maar het is ook de reden dat Pater De Lahaye nu gaat vertrekken. „Op den duur gaat al les automatisch, dat wil ik niet". Als mens en pater moet je je betrokken blij ven voelen bij hetgeen er in een zieken huis gebeurt....". Pater De Lahaye vertrekt naar Rot terdam. „Ik k»n ook in de VUT- regeling, maar straks is er ongetwijfeld nog wel een parochie waar ze 'n pastoor kunnen gebruiken. En waarom zou ik dat niet aannemen?" Voorlopig zullen de Paters Francisca nen in het ziekenhuis assisteren. De di rectie is zoekende naar een opvolger, maar verwacht daarin niet binnenzeer korte termijn te zullen slagen. De verkoop van uw woning in vertrouwde handen Makelaarskantoor Woensdag 31 augustus a.s. zal de heer A.J.M. Jansen tijdens een receptie in de Nederlandse Credietbank afscheid nemen van zijn collega's en realties. Hij is dan precies 37 jaar en 5 maanden werkzaam bij de Nederlandse Crediet bank, de vroegere Nederlandsche Land- bouwbank. Met zijn afscheid profiteert hij van de onlangs bij de CAO gemaakte afspraken dat bankemployees met 60 jaar met pensioen mogen gaan. De toenmalige Venrayse bankdirec teur L. Laurensse heeft hem in 1948 bij het Amsterdamse kantoor kunnen „weghalen" om hier de effectenadmi nistratie te gaan verzorgen. Het kantoor Venray telde toen ongeveer 10 perso nen. In het oude kantoorgebouw stond één grote potkachel om de zaak te ver warmen. Het aantal telefoontoestellen was destijds minimaal maar toch kreeg de heer Jansen er een voor zijn bureau. In al die jaren is hij een vertrouwd fi guur in de Venrayse Credietbank gewor den, en voor velen vervulde hij als be leggingsadviseur een vertrouwensposi tie. Men zal hem node missen; niet al leen zijn Venrayse relaties maar ook die in Boxmeer, Gennep en Bergen. Ook buiten de kantooruren was hij een zeer aktief persoon. Zo heeft hij ve le jaren de funktie gehad van secretaris/ penningmeester bij het Dekenaal Soci aal Centrum; nog steeds penning meester van de Zangers van St. Frans en zondags zie je hem ook nog met de col- lekteschaal in de Paterskerk rondgaan. Degenen die afscheid van hem willen nemen zijn welkom op de bank in de Patersstraat van 16.30 tot 18.00 uur.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1