Bijna veertig jaar na de bevrijding Venray heeft nog steeds enkele noodwoningen PEEL EN MAAS Venray keni, bijna 40 jaar na de be vrijding nog vier noodwoningen, gesitu eerd op een totaal oppervlak van 5000 m\ Het zijn de woningen Klein- Borp 18, Hiept 1Buitenweg 9 en Beek heg 48. Bovendien staan er in Ysselsteyn aan jle Paardekopweg nog ,,3 woningen on- jler één dak" van hel voormalige kamp fan de „dienst uitvoering werken", de DUW. Wat de noodwoningen betreft, is be loning tot nu toe slechts mogelijk ge feest op basis van duidelijke afspraken, jiedio 1970 gemaakt met de provinciale lirectie van de volkshuisvesting te Maastricht. Die afspraken hielden in, dat bewoning slechts mogelijk was bij leven van de toenmalige bewoners. Bij ontruiming door dezen zou onmiddelij- ke afbraak moeten volgen Nu 10 jaar later staan de woningen er nog steeds en enkele bewoners hebben menselijker wijze gesproken nog tiental len jaren voor zich. De gemeente wil deze woningen niet verkopen, omdat men vreest dat ze dan nog in lengte van jaren als woonhuis zullen dienen. Verkoop van ondergrond en erf heeft geen zin omdat de percelen allemaal zijn gelegen in het buitengebied en bestemd zijn voor agrarische doelein- electrisch naar deze woningen te bren gen, dacht men de bewoners rijkelijk te laten meebetalen in de kosten van de aanleg. Dat was echter geen haalbare kaart en daarom bleef het alleen maar bij de aansluitkosten. Toiletten en douches moest men in de loop der jaren zelf zien te versieren. De gemeente kon zich bij de toen zeer lage huurprijs geen extra uitgave veroorlo ven „Ze zijn hardstikke goed gebouwd" zegt Hendrix. „In al die 30 jaar heb ik nog niet één spijker fatsoenlijk in de buitenmuur kunen slaan; zó hard zijn NOODWONINGEN Als we het woord NOODwo- nig letterlijk nemen, betekent het een tijdelijke behuizing - uit nood geboren.... - Venray kende in de eerste tiental na-oorlogse jaren vele honderden noodwonigen. Klein, eenvoudig, snel te bouwen en veelal van een dergelijke conslruktie waarvan men terecht kon zeggen dat ze diende voor een tijdelijke behuizing. Elk kerkdorp kende er wel 'n stuk of wat. Venray zelf had er vele tientallen. De eerste „kunstprodukten" deden bij die noodwoningen- bouw hun intrede. Denken we maar aan de strovezelplaat, waarvan plafonds en muren in een korte spanne tijds in elkaar getimmerd werden, om voorzien te worden van een laag stuca- doorspleister of cementspecie... Maar er kwamen ook degelijke noodwoningen die intussen de tand des tijds met glans hebben doorstaan. Denken we bijvoor beeld aan de Zweedse (nood)wo- ningen. In Venray zijn er geen meer, maar in Deurne kan men ze nog zien. Ook in Venray werden enkele jaren na de oorlog een beter soort noodwoning gebouwd. Ook deze zijn bestand gebleken tegen de tand des tijds. Vier stuks zijn er nu - bijna 40 jaar later - nog over geblevenKennelijk hebben architekten, aannemers en ge meentelijke bouwvoorschriften van toen er voor gezorgd dat de volgende generatie ook kan zien hoe hun ouders zich moesten be helpen.... Wij zijn er eens een kijkje gaan nemen; U leest daarover op deze pagina. den. Het verbouwen tot een leuk buiten huisje hoort daar beslist niet onder. De gemeente, als verhuurster van de ze laatste 4 noodwoningen, beurt nog ,,'n paar centen huur", gemiddeld 50,per maand, exclusief water. Bo vendien ontvangt de gemeente nog 'n zakcentje van het Rijk als exploitatiebij drage. WEHRMACHTHUISJES Afgezien van de laatste noodwonin gen schijnen er in Venray ook nog enke le wehrmachthuisjes uit de tweede we reldoorlog bewoond te zijn. Wij konden daar geen bevestiging van krijgen. In ie der geval zijn ze geen gemeentelijk ei gendom; misschien in bezit van particu lieren of van het Rijk. COMPLEX PAARDEKOPWEG Zoals gezegd zijn er in Ysselsteyn nog drie woningen uit het voormalige kamp van de DUW. Van de vele rijen „barak ken" is er slechts één overgebleven, als men tenminste het huidige jeugdverblijf „De Piëlhaas" daar niet bijtelt. Die barakken werden in 1938 ge bouwd om het grote aantal werklozen, dat in de Peel te werk werd gesteld, te kunnen huisvesten. Van overal uit het land werden die mensen aangevoerd om daar met de schop de Peel te gaan ont ginnen. Werklozen van alle beroepen werden over één kam geschoren en moesten de schop hanteren, wilde men zijn gezin niet van honger zien omko men. In de oorlog werden de barakken o.m. in gebruik genomen door de Ar beidsdienst en als strafkamp van zwart handelaren e.d. Na de" oorlog hebben ze opnieuw dienst gedaan als onderko mens bij de ontginning. Een van de drie bewoners welke nu nog in „de barakken" gehuisvest zijn is de familie Hendrix. Bijna 30 jaar wonen ze daar. De kinderen zijn er geboren en men heeft het er best naar de zin. De eerste twee jaar zat men er zonder elek triciteit en waterleiding. Petroleum diende voor verlichting. Toen men dan uiteindelijk er toe overging water en Op onze vraag of de woning met deze zomerse hitte niet veel te warm is onder zo'n rubberoid dakje, krijgen we 'n ont kennend antwoord. „Het is best uit te houden, en anders gaan we maar onder de bomen zitten, die staan er hier ge noeg...". Als het aan Hendrix ligt, woont hij er nog jaren. KLEINDORP 18 Kleindorp 18 is een van de vier stenen noodwoningen die Venray nog „rijk" is. Toevalliger wijze zijn ze allemaal van hetzelfde type. De een heeft er wat meer aan getimmerd dan de ander, maar alle maal zijn ze goed onderhouden en net jes ingericht. Op Kleindorp 18 woont Petran van Dijck. Hij heeft ongetwijfeld dé nood woning met de leukst aangelegde tuin. Molens en tuinkabouters zijn rijkelijk aanwezig en de houten en stenen om rastering wordt eikjaar rijkelijk in een sprekende kleur verf gezet. En het ga zon strekt zich uit tot aan de zandweg.... Petran is sinds enkele jaren weduw naar. Hij sukkelt nu wat met zijn ge zondheid en hoewel hij het jagen beslist niet meer kan uitoefenen, wil hij geen afstand doen van zijn jachthonden, die nu als trouwe bewakers van huis en erf dienst doen. BEEKWEG 48 Enkele jaren geleden vierde Cornelis Barents er zijn 60 jarig huwelijksfeest. Sindsdien is het met de gezondheid van de beide echtelieden, die vele jaren in hun noodwoning lief en leed gedeeld hebben, snel achteruit gegaan. Zonder goede verzorging kunnen beiden niet meer vooruit. Barents zelf is al in De Kruuze; zijn vrouw zal hem vermoede lijk binnenkort daar gezelschap komen houden. Op de lijst van gemeentelijke wonin gen d.d. 16 mei 1983 staat „heel bru taal" vermeld: dit pand zal dezer dagen worden ontruimd en gesloopt. Nu twee maanden later, is daartoe nog geen en kele stap gezet. Integendeel: het gerucht gaat dat straks een alleenstaande zoon er komt te wonen. BUITENWEG 9 Moeder en zoon Verhaag wonen nu al 37 jaar in hun noodwonig aan de Bui tenweg. Moeder is 65 jaar en hoopt nog lang van haar gezellige woning te kun nen profiteren. Ze hebben nu al een jaar telefoon, dus kunnen ze ook iets van zich laten horen, zoals de PTT dat van harte aanbeveelt. Het enige probleem waar zij mee zit, is het toilet dat in een bijgebouwtje is ondergebracht. Dat is trouwens bij alle vier de noodwoningen het geval. Als je dan 's nachts zo nodig even moet, moet je wel naar buiten Ja, een douche is er ook niet bij. Ge lukkig kunnen ze daarvoor elders te recht.... Ze willen proberen of dat met die w.c. niet van binnenuit te regelen is. Maar dat moeten ze dan wel zelf be talen. De gemeente doet er niets aan Jarenlang moesten ze hun drinkwater uit de welput op het erf halen. Nu heb ben ze gelukkig waterleiding. Flessengas zorgt voor de verwarming. .Eerlijk, we zitten hier goed en hebben het best naar onze zin, maar die wc....T HIEPT 1 Sraar de Riet is de jongste huurder van een van Venrays noodwonigen; 57 jaar oud hoopt hij nog heel veel jaren VRIJDAG 29 JULI 1983 Nr. 30 HONDERDENVIERDE JAARGANG op de Hiept onder dak te zitten. Overi gens woont hij er pas sedert december 1971, toen werd namelijk het ouderlijk huis aan de Heuvelstraat aan de ge meente verkocht en kreeg hij deze nood woning als vervangende woonruimte toegewezen. Vóór hem was de woning van de fa milie Ingenpasz, terwijl ook H. Beer- kens er ruim 'n jaar ingewoond heeft, in afwachting van het gereedkomen van een eigen woning. Als we Sraar vertellen dat de laatste Venrayse noodwoningen blijven staan totdat de huidige bewoners ze zullen verlaten, moet hij lachen. „Als ik net zo oud word als mijn vader, kan ik er nog lang wonen". Inderdaad, Venrays noodwoningen blijken bijna 40 jaar na de bevrijding nog tot volle tevredenheid van de bewo ners dienst te doen. „Alleen dat dak" zou de Riet zeggen, „daar moest feite lijk wat aan ged~ n worden...." meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 OOK VENRAY LEED ONDER HEVIG NOODWEER Het noodweer dat in de nacht van za terdag op zondag boven limburg en brabant woedde deed ook Venray aan. Veel last werd ondervonden van het overtollige hemelwater. De brandweer moest op verschillende plaatsen worden ingezet o.a. voor ondergelopen kelders van 't Patershof aan de Patersstraat. Ook had het kruispunt Paterslaan- Kruisstraat veel overlast van het water. Bij de politie kwamen verder meldingen binnen van inbraak- en brandalarm. Die waren in werking gesteld door glas- breuken e.d. Meldingen kwamen ook binnen over stroomuitval en over putdeksels die naar boven kwamen. De bliksem sloeg in in een boom aan de Bagger weg-Weide weg te Leunen. Politie en brandweer en andere hulp verlenende instanties hadden handen vol werk maar zeer ernstige schade werd niet gemeld. ALARM Bode W. wilde tijdens zijn rondgang door het gemeentehuis, voordat hij naaf huis ging, nog even alles controleren. Dat was maar goed ook, want een raam van een toilet stond open.Hij wilde dat dicht doen, maar schoot uit en in plaats van dat het raampje dicht ging, ging zijn hand door de ruit. Hij liep enkele diepe sneden op. Zijn steeds bij zich hebbend alarmapparaatje stelde hij in werking en weldra was de politie ter plekke en vond de hevig bloedende bode. Zij brachten hem naar de Eerste Hulp van het ziekenhuis en daar werd de wond deskundig gehecht. SMEEDIJZEREN TUINPOORT VERDWENEN Een bewoner van de Leunseweg deed aangifte van diefstal van zijn smeed ijzeren tuinpoort. BROMFIETSER GEWOND Een Venrayse autobestuurder ver leende op de kruising Castenrayseweg- Horsterweg geen voorrang aan een bromfiets bestuurd door een 58-jarige Venrayse dame. De daardoor ontstane botsing was niet ernstig, maar de brom fietsbestuurster kwam zo ongelukkig te vallen dat zij met een gebroken sleu telbeen naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. GEWONDEN DOOR „HANGEN" GASHANDEL Een 17-jarige bromfietster uit Venray reed over de weg Janslust te Merselo in de richting van de kruising met Weversven. Volgens zijn verklaring bleef de gashandel van zijn bromfiets hangen, waardoor hij van de weg geraakte en vervolgens over de kop sloeg. Zijn duopassagier brak bij de val beide polsen. Die duopassagier, een 15- jarige Venrayer, moest naar het zieken huis worden vervoerd. SCHAAFWONDEN BIJ BOTSING Een 25-jarige inwoner van Venray verleende als bestuurder van zijn auto op de kruising Noordsingel-Overloonse- weg geen voorrang aan een over de Noordsingel rijdende bromfiets be stuurd door een 16-jarige plaatsgenoot. Bij de daardoor ontstane botsing kwam- de bromfietser ten val en moest voor enkele schaafwonden in het ziekenhuis worden behandeld. DIEFSTAL VAN FIETSEN Een 14-jarige jogen uit Venray deed aangifte van diefstal van zijn fiets welke hij nabij het station te Oostrum had geplaatst. Een 14-jarige Venrayse jongedame deed aangifte van diefstal van haar fiets welke zij nabij het zwembad had ge plaatst. Een 16-jarige jongen deed aangifte van diefstal van zijn fiets welke hij nabij het winkelcentrum Brukske had ge plaatst. Een 21-jarige man deed aangifte van diefstal van zijn fiets welke hij aan de Hoenderstraat had geplaatst. Een 33-jarige man deed aangifte van diefstal van de fiets van zijn dochter welke die nabij het zwembad had ge plaatst. DIEFSTAL GELUIDSAPPARATUUR Een inwoner van Nuénen deed alhier aangifte van diefstal van geluidsappara tuur uit een café in Venray. Die diefstal vond plaats op 22 juli om 01.00 uur na het optreden van een band. Hoe die diefstal (apparatuur ter waarde van 3500 gulden) heeft kunnen plaatsvinden tracht de recherche op te lossen. DIEFSTAL VAN VOLLEDIGE CARAVAN Een 22-jarige inwoner deed aangifte van diefstal van zijn volledig ingerichte caravan vanaf de parkeerplaats op het Kennedyplein. Die caravan, 10 jaar oud, is ontvreemd tussen 20 en 23 juli j.l. DADER DIEFSTALLEN AANGEHOUDEN Een 17-jarige Venrayse knaap werd aangehouden terzake diefstal van een bromfiets op 27 juni'j.l. Uit het onder zoek bleek dat de jomgeman nog meer op zijn kerfstok had, o.a. diefstal van een renfiets en bromfietshelm. Die goe deren werden bij hem thuis aangetrof fen. BEWONERS WAREN EVEN WEG Tijdens een korte afwezigheid (nog geen kwartier) heeft een insluiper kans gezien waardevolle goederen te stelen bij een bejaard echtpaar aan de Juliana- singel. Verdwenen bleken te zijn, een heel oud gouden tientje, bijna 30 zilveren rijksdaalders, gouden en zilveren siera den. Alles ter waarde van enkele duizenden guldens.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9