Venrayse KNVB Jeugdsportkampen slaan geweldig aan bij deelnemers OP PAD VOOR EEN BAAN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op de markt was vijf gulden 'n duizendje waard Martiene-plats OPNIEUW STIJGING AANTAL WERKLOZEN VAKANTIE VRIJDAG 29 JULI 1983 Nr. 30 HONDERDENVIERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 16^ Tijdens de zomervakantie worden voor de tweede maal op het sportpark „De Wieën" en in de sporthal „De Wetteling" de jeugdsportkampen van de K.N.V.B. georganiseerd. Gedurende een periode van zes weken komen meer dan 1300 jongens, in de leeftijd van 13 tot 15 jaar en afkomstig uit alle delen van het land - een komt er zelfs uit Lu xemburg - om in Venray het diploma Voetbal- en vaardigheisproeven te be halen. Wekelijks wordt door rond twee honderd jongens, die ondergebracht zijn in tweeëntwintig tenten op het sportpark, onder leiding van een vaste staf en acht leiders, gewerkt aan het be halen van het fel begeerde diploma. Dit sportevenement, waarvoor het initiatief destijd is genomen door het Bureau Sport en Recreatie van de gemeente, is voor Venray een zeer belangrijke zaak. Niet alleen omdat Venray bekendheid krijgt bij de deel- In de gang van het gemeentehuis kwam de ambtenaar ze tegen: een dame en een heer, waarin de ambtenaar op het eerste gezicht een echtpaar veron derstelde en op 't tweede gezicht toeris ten. Beide veronderstellingen waren juist. Ook de derde klopte: zij waren op zoek in het grote gebouw naar iemand die achter een van de vele deuren zou moeten zitten en daarmee kon de amb tenaar hen helpen. „Wij zoeken iemand, die over markt- zaken gaat", zei de heer. „Misschien kan ik u wel helpen", meende de ambte naar omdat het wellicht een vraag zou zijn over wanneer en waar in Venray markt werd gehouden. „Ja, ziet u", zei de dame, „wij hebben een groot probleem. Vanmor gen bezochten we de markt en waar schijnlijk heb ik, toen ik vijf gulden moest betalen, een briefje van duizend gegevenEn nu kwam ik vragen of iemand weet waar de marktkooplieden, die vanmorgen in Venray waren, van middag staan. Misschien dat we hem terug kunnen vinden". De ambtenaar knipperde even met de ogen. Inderdaad een groot probleem dat hèm in ieder geval nooit zou kunnen overkomen. Ook al is een briefje van vijf net zo groen als eentje van duizend, dan zaten ze in ieder geval bij hem niet in dezelfde portemonnee, afgezien van het feit, of hij ooit met een duizendje in zijn zak zou lopen. „Dat is duidelijk een geval voor de marktmeester, oftewel in dit geval, de waarnemend marktmeester. Wacht u even, dan zal ik kijken wat ik doen kan", zei de ambtenaar. „Neem maar vast een kopje koffie of een sigaretje voor de schrik". De ambtenaar belast met marktaan- gelegenheden toonde evenveel begrip als zijn collega en probeerde de zich ergens buiten het gemeentehuis bevindende waarnemend marktmeester te vinden. Tevergeefs. Een op pad gestuurde even bereidwillige ambtenaar kwam eveneens onverrichterzake terug, terwijl het ge- nemers aan liet kamp, maar zeker ook bij de ouders, die de jongens op maan dag brengen, op zaterdag weer ophalen en tussentijds de ouderdag meemaken. Ongetwijfeld zullen de Venrayse nering doenden het een en ander merken van de zes weken durende aktiviteiten op en rond „De Wieën". De K.N.V.B. organiseert jaarlijks dergelijke jeugdkampen nog in Zeist, Maarsbergen en Gaanderen. Maar de algeheel leider van het kamp, dat deze week wordt gehouden, wist ons te ver zekeren, dat Venray het op alle fronten wint. Vol lof was hij over de uitstekende accommodaties die de deelnemers ten dienste staan zoals „De Wieën" en de sporthal „De Wetteling", een zwembad in de buurt en een prachtige bosrijke omgeving waarin veldoefeningen kun nen worden gehouden. Dat men daar voor naar het recreatiegebied „Vlakwa- dupeerde echtpaar uiterlijk rustig, maar inwendig toch zeer gespannen op het Bureau Voorlichting van de koffie ge noot en de tijd doodde met het lezen van brochuurtjes. Eindelijk, na een dik uur was de waarnemend marktmeester gevonden. „Waar en wat heeft u gekocht?" was zijn eerste vraag. „Bij de een heb ik wat fruit, perziken, gekocht en bij de ander een meloen. In beide gevallen heb ik een briefje van vijf guldep uitgegeven. In een geval wellicht met een briefje van duizend", vertelde de dame, waarvan het inmiddels duidelijk was, dat zij uit Den Haag kwam. (Bedankt nog, dat wij burgemeester Schols van u hebben ge kregen", zei meneer terloops). De waarnemend marktmeester ging druk aan het tekenen en toverde in een mum van tijd de plattegrond van de markt op het Henseniusplein op papier. Er stonden die dag wel tien groenten- en fruithandelaren „Hier heb ik mijn perziken gekocht" herinnerde de dame zich en daar, even verder, de meloen. En toen herinnerde zij zich, dat het briefje, dat zij aan de perzikman had gegeven gladder was dan het andere. Wellicht, dat dèt het duizendje geweest moest zijn. Van het Venrayse gemeentehuis ging een telefoontje naar de bewuste fruit- verkoper in het Venlose. „U belt over dat briefje van duizend, dat ik in mijn geldbakje heb gevonden. Als u niet had gebeld, had ik me wel gemeld", was het spontane antwoord aan de andere kant. Het echtpaar èn de drie ambtenaren kregen gelijk kippevel toen met zoveel eerlijkheid het probleem was opgelost. Even later lag er een bos bloemen op de schrijfmachine van de ambtenaar, die toevallig het echtpaar in de gang had ontmoet. „Hartelijk dank voor uw moeite" stond er op het kaartje. Onze reportage over de zeven Ven rayse boerderijen, welke op de lande lijke monumentenlijst zijn opgenomen, vorige week in dit blad, was op één punt niet juist. Op de „Martiene-plats" in Weverslo is niet de familie Wilms de bewoner, maar de familie Piet van Osch. Volledigheidshalve willen we dat hiermee even rectificeren. ter" moet, vindt men beslist niet erg. De boog kan voor de jongens natuur lijk niet altijd gespannen zijn wanneer zij zich overdag bezig houden met de voorbereiding voor maar liefst acht sportieve testen. Zij bezoeken met elkaar een dierentuin of de Beekse Bergen of wandelen door de Venrayse Winkelstraten om b.v. een souveniertje voorthuis te kopen. Ook wordt er veel gedaan aan avond- recreatie, waarbij de boswandelingen een attractie op zich zijn. Door met elkaar sport te bedrijven en de gezamenlijke recreatie ontstaat we kelijks een grote vriendschapsband. Geen wonder, dat op zaterdag, wanneer de sportweek erop zit, de jeugd moeite heeft om afscheid van elkaar te nemen. Vol lof zijn de leiding en de deelne mers over de geweldige medewerking, welke men in Venray ondervindt op allerlei gebied. Vriendschapsbanden worden onder houden met de gemeentepolitie, die de jeugd heeft voorzien van stickers „Houdt 't schoon in dit stukje Peel" en van kleurplaten met dezelfde tekst. Doktoren en tandartsen staan altijd klaar als er medische hulp nodig is; kortom: de „kampbewoners" zijn vol lof over alle medewerking, hulp en bij stand die in Venray wordt ondervon den. Intussen heeft de gemeente met de K.N.V.B. vastgelegd, dat de komende vijf jaar in de vakantietijd de jeugd kampen van de K.N.V.B. in Venray zullen worden gehouden. En zo wordt door middel van jeugd sportkampen van de K.N.V.B. een stukje Venray promotion bedreven, dat twee weken geleden de aandacht trok van de Ontbijtshow yaïi de AVRO en onderwerp werd van een televisi" jeugd programma. Maandag is in Venray het Kinder vakantiewerk 1983 van start gegaan. Ditmaal staat het geheel in het teken van ruimteschepen en maanmannen, die op het terrein van de voormalige hout handel aan de Leunseweg zijn neerge daald. Een fraai ruimteschip van 7 meter hoog en 5 meter breed staat er nu opgesteld en de maanmannen hebben zich intussen aan de Venrayse jeugd aangepast. In de week van 1 tot en met 5 augustus krijgt de jeugd van Veulen, Leunen, Oostrum en Smakt de gelegen heid kennis te maken met de ruimte vaart, wanneer voor hen het „circus" van het Kindervakantiewerk wordt her haald. Onverlaten hebben van dinsdag op woensdag het ruimtevaartstation ver wijderd, dit tot grote ergernis van de KVW-leiding, de kinderen en de maker van het geval Jac. Cuypers. In de maand juni is de werkloosheid in Venray weer toegenomen. Voorna melijk door inschrijving van de nieuwe jaargang schoolverlaters. Daar tegen over stond slechts een zeer geringe sei- zoensmatige opleving van de aktiviteit, in hoofdzakelijk bouwnijverheid, te genover. Landelijk liep het werkloosheidsper centage eveneens op van 15.8% naar 16.3%. In onze provincie Limburg van 18.2% naar 18.7% en in ons Venray van 18.6% naar 18.9%. Venray blijft dus nog steeds boven de provinciale en landelijke cijfers. 'n Lichtpuntje in het Noord Lim burgse is, dat het werkloosheidspercen tage voor het bureau Gennep in juni on veranderd is gebleven op 16.7%. Toch kwamen daar nog 39 nieuwe inschrij vingen van schoolverlaters binnen. In Venray waren dat er 105. Op het arbeidsbureau Venray staan nu O'er 1 juli) 3769 werkloze mannen ingeschreven. Dat is 700 méér dan precies 'n jaar geleden. Dat komt over een met 'n maandelijkse toename van 57 werkzoekenden Bekijken we echter de cijfers van andere arbeidsbureaux in onze provin cie, dan blijkt dat Venray toch nog niet „de slechtste" plaats in Limburg is. In Venray steeg de mannelijke werkloos heid in één jaar tijds van 15.9 tot 19.2% dus met 3.3%. In Limburg als geheel was dat 3.8%, in Venlo 5.4%, in de westelijke mijnstreek 3.6%, in Midden Limburg 3.9%, in de oostelijke mijn streek 3.4%. Tot slot: Het aandeel van de jeugd werkloosheid in de totale werkloosheid nam zoals te verwachten was duidelijk toe tot circa 26%. Hoewel dit een provinciaal cijfer is mag men daar ten opzichte van Venray en de regio weinig afwijkende cijfers van verwach ten. Bij 2603 werkloze mannen in Venray en 1380 in de regio betekent dat, dat hier bijna 700 jeugdigen zonder werk zitten en in de regio nog eens 350. Geen prettig gegevenruim 1000 werkloze jongeren VROUWEN Ook bij de vrouwen liep het aantal werklozen mede door de inschrijving van schoolverlaters fors op. In Venray waren dat 91 jongedames, in Gennep 48. De werkloosheidscijfers voor vrou wen in Venray waren 1166, in Gennep 603. Het is vooral de jeugdwerkloosheid welke op deze cijfers zijn stempel drukt. Gemiddeld kan men stellen dat 50% van de werkloze vrouwen jonger is dan 20 jaar. Van het totale aantal werkloze vrouwen zoekt 25% 'n baan als kantoor- of handelspersoneel. Ook voor meisjes die werk zoeken in de huishouding valt kennelijk geen brood te verdienen. In Venray alleen al, zoeken ruim 200 meisjes een dergelijke baan. EEN kwart miljoen afgestudeerde jongeren van allerlei onderwijssoorten staat dit jaar voor de beslissing om een nieuwe keuze te doen. Zij hebben een diploma gehaald van het door hen gekozen onderwijs. Het gedeelte daarvan dat een nieuw schooltype kiest als afronding van de maatschappelijke voorbereiding is niet gering. Jongelui, die het lager beroepsonderwijs veriaten, zuilen zeker niet moeten nalaten om een schooi voor middelbaar beroepsonderwijs op te zoeken, want daar kan nog een goede voorbereiding op het beroep worden gevonden. Afge studeerden van een middelbare beroepsschool hebben er minder aan om altijd naar het HBO te gaan. Willen zij meer beroepsproblemen onderzoeken of het hogere niveau bereiken in het door hen gekozen beroepenveld, dan is het HTS of een HEAO van grote betekenis. WERKGEVER VRAAGT VAAK OM ERVARING het duidelijk dat zeker op dit moment de jongelui, die een goede kans op een baan willen hebben, voor een goed deel beroepsklaar moeten zijn. Wie zich als vakbekwaam kan verko pen zal spoedig aan de slag zijn. Het zijn de ongemotiveerden en de jonge lui die nog niets van het bedrijfsleven weten, die op de wachtlijsten voor een baan komen. Bij de meisjes is het niet anders dan bij de jongens. Zij zien, bijna nog meer dan de jongens, hun arbeidsmarkt hoe langer hoe meer verstopt. Dat komt in de eerste plaats door de veel grotere aantallen meisjes, die zich voor een beroep laten scholen. Jonge vrouwen willen steeds meer onafhankelijk zijn en zelf een goede boterham verdie nen. Daarmee versterken zij terecht hun onafhankelijkheid. Dat heeft ech ter wel tot gevolg dat ook de jonge getrouwde vrouwen in hun baan blij ven, zodat er meer liefhebsters zijn voor de beschikbare plaatsen. Dat aanbod wordt nog extra versterkt door al wat rijpere jonge vrouwen, die naar hun beroep terugkeren nadat zij hun kinderen over de eerste levens jaren hebben heen geholpen. Die vrouwen hebben al ervaring en ver dringen daarmee jonge meisjes, die een hoog jeugdloon moeten hebben, van fel begeerde plaatsen. Met name ook bij de meisjes is het verplichte jeugdloon een rem voor het scheppen van voldoende banen. Het op de arbeidsbaan zetten van onze jeugd is een van de belangrijkste opgaven waarvoor wij staan. Juist in dit kader heeft onze regering aan de werkgevers steun aangeboden voor opleidings- en scholingskosten. Voor het leerlingwezen worden er grote be dragen uitgetrokken voor de werkge vers die bereid zijn met een jongen of meisje een leercontract af te sluiten. Ook in het algemeen doet de regering een beroep op de werkgevers om jonge mensen een stage-plaats aan te bieden of een arbeidsplaats. Men zou het ook kunnen zoeken in deeltijd banen. Daarmee kan het aanbod van werk vergroot worden. Laten wij ons dat vooral niet al te idealistisch voor stellen. PERSOONLIJKHEID EN INITIATIEF IN veel bedrijven is het zo dat het om zetten van twee mensen op een post, die door één werknemer bezet kan -worden, duurder is. Daarmee zou, bij het op grote schaal toepassen van deelarbeid, de concurrentiepositie van zo'n onderneming schade kunnen worden toegebracht. Daarmee wordt het paard achter in plaats van voor de arbeidswagen gespannen. Op gemeenteniveau wordt door de gemeente Venray ook van alles gepro beerd om jongeren aan het werk te krij gen. Wij denken hierbij b.v. aan de toetsingscommissie, die werkzoeken den kan laten werken met behoud van uitkering. Verder aan een aantal deeltij ders, dat op enige gemeentelijke diensten is ingezet. Jonge startenden ondernemers kunnen in Venray rekenen MAAR veel jongelui zijn doe-typen en die zoeken de praktijk op. Overigens in toenemende mate, want er is een drang om een baan te hebben. Het wordt steeds moeilijker op de arbeids markt en men wil niet te laat komen. Anderzijds bestaat er voor leerlingen in het algemeen onderwijs steeds minder belangstelling om de werken de gemeenschap op te zoeken. Men voelt de noodzaak steeds meer om de studie te voltooien in een degelijke be roepsopleiding. De liefhebberij voor het HBO en het MBO is nu groter dan ooit. Overigens is de situatie aan de vraagzijde van de arbeidsmarkt ook geheel veranderd. Werkgevers kun nen weer voldoende mensen krijgen en worden dan ook steeds kritischer bij het aannemen van jonge mensen. Het liefst wil men dat er al enige erva ring is en dat kan bij schoolverlaters niet altijd. Wie een MBO of HBO school volgt krijgt meestal een jaar of een aantal maanden stage, waarbij men de sfeer en soms ook de praktijk van het werkveld al geproefd heeft. De soepele overgang van school naar praktijk is een belangrijke zaak. Dit wordt nogal eens onderschat Een andere hobbel voor de overgang naar de maatschappij vinden afgestu deerden in het bestaande minimum jeugdloon. Een groot aantal werkge vers vindt de verplichte jeugdlonen veel te hoog. Het produktief vermo gen, vooral van jongeren beneden 18 jaar, is nog maar zeer gering en weegt niet op tegen het daarvoor betaalde loon. Dan zoekt men nog liever een ervaren werkkracht onder de volwas senen boven 23 jaar. Die hebben meestal ook veel ervaring opgedaan en zijn daarmee geroutineerd. Dan is de arbeider zijn loon waard, vinden de werkgevers. De vakbonden voelen niets voor de afschaffing van de mini mum-jeugdlonen. Men zal kunnen beginnen met een verlaging van het minimum te betalen bedrag, maar hoe eerder er meer vrijheid voor aanne ming en ontslag van jeugdigen komt, gebonden aan een grote mate van vrijheid in betaling, hoe eerder er grote aantallen jongeren aan de slag kunnen. OVERHEIDSSTEUN MET name in het midden- en klein bedrijf zijn er veel werkgevers die best werk hebben voor twee of drie jonge ren mits de loonkosten en de daarmee verbonden sociale lasten op een rede lijk niveau komen. Door de recessie zijn de winsten in het midden- en kleinbedrijf al zoveel gedaald dat ook een aanpassing aan het loonfront ge wenst is. Met dit beeld voor ogen is De verkoop van uw woning in vertrouwde handen Makelaarskantoor op alle steun en medewerking van de gemeente. Het P.O.L. projekt aan de Maasheseweg is ook met veel gemeen telijke medewerking van de grond geko men. Tenslotte mag herinnerd worden aan bouwprojekten, die als leerlingenbouw plaats L.T.S. verlaters met werken in de praktijk laten kennismaken. Het is verder zinvol om contact te zoeken met het arbeidsbureau wanneer men een plaats zoekt. Dat helpt niet altijd maar toch zitten daar veel mensen met contacten in het bedrijfsleven, die goede adviezen kunnen geven. Het is niet meer zo dat het bedrijfs leven de schoolverlaters vanzelf op zuigt in het arbeidsproces. Het is weer een zaak geworden van persoonlijke inspanning en motivatie om op gang te komen. Men dient er zelf alles aan te doen. Wie denkt dat met de in schrijving in het arbeidsbureau en het ontvangen van een uitkering de zaak wel bekeken is, zal er vermoedelijk nog lang naast grijpen. Persoonlijk initiatief en vindingrijkheid zijn eigen schappen die nu juist goed van pas komen En wanneer men niet direct kan slagen overeenkomstig de ver wachtingen dan is het aan te bevelen om met een tweede keus genoegen te nemen. Is er eenmaal werk dan doet men ervaring op en dat geeft weer een opstapje voor een volgende en betere baan. Men moet nu een maal zijn toekomst veroveren. Naast een klein baantje heeft men de tijd om aanvullende cursussen te volgen in vrije tijd of in de avonduren. Betere scholing en ijver zijn factoren die in de naaste toekomst de doorslag zuilen ge ven voor succes. Het bedrijfsleven in Nederland zal alleen een nieuwe tijd van bloei tegemoet gaan wan neer wij ons heil zoeken in hoog gekwalificeerde arbeid. Wie daar niet in mee kan zal het langste aan de kant blijven staan. De jeugd heeft het niet gemakkelijk meer maar is zeker niet kansloos als zij bereid is zich flinke inspanningen te getroosten. Zoals jaarlijks te doen gebruikelijk verschijnt er in de Venrayse kermisweek geen Peel en Maas. Op donderdag/vrij dag 11/12 augustus zal men dus tever geefs een greep in de brievenbus doen. Adverteerder, verenigingssecretaris sen en heren pastoors die onze lezers ook voor de kermisweek van nieuwsbe richten willen voorzien, zullen dus in Peel en Maas van volgende week hun mededelingen moeten publiceren. Als men daarbij rekening houdt met het tijdig inzenden van die berichten, dan hebben wij er geen enkel probleem mee. AI bij voorbaat bedankt. FÉ1VAN DE KAMP ASSURAN1IËN telefoon 04780-87575

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1