Krijgt Venray geen deel van de recreatiekoek Boekhandel Van den Munckhof BIOSCOOP EN VIDEO opzienbarende prijsaanbieding: GROTESTRAAT 68 - VENRAY upenoare verlichting in West EERSTE BLAUWE BESSEN Peuterspeelzaal Landweert Zwemvierdaagse combi-zwembad Het zomerse weer houdt maar aan. Velen zoeken hun vertier nabij en in 't water. Venrays gemeentezwembad bij voorbeeld krijgt ongekende aantallen bezoekers. De zwembaden bij de diverse campings c.q. bungalowparken zitten dagelijks meer dan vol en ook, schoor voetend nog, beginnen de zandafgravin- gen alom in de regio bezoek.ers te trekken. OVERLOON Wie in Overloon, langs de weg naar Holthees, een kijkje gaat nemen in de afgraving het Schaartven, ziet er de dagjesmensen al volop genieten van de nu nog beperkte mogelijkheden welke hen daar geboden worden. Bergen zand en een afgebakende strook in de waterplas zorgen dat men heerlijk kan genieten van zon en water. Het toenemende aantal surfers heeft men er inmiddels tot de orde moeten roepen, omdat ze het de zwemlustigen te lastig gingen maken. Maar deson danks mogen ook surfers gebruik blijven maken van deze afgraving. De gemeente Vierlingsbeek is wat dat betreft zeer coulant. Men heeft behalve de duidelijke afbakening in het water, ook gezorgd voor een toilet wagen en vergunning gegeven tot het plaatsen van een mobiele kraam waar 'n ijsje, frisdrank en broodjes te krijgen zijn. Voor de vele campinggasten en bewoners van vakantiebungalows welke Overloon telt, is het Schaartven weer een aangename aanvulling op de recreatiemogelijkheden welke deze plaats hun biedt. Gevoegelijk mag men aannemen, dfat het daar bij 't Schaartven niet zal blijven bij 'n toiletwagen en 'n kraamp je. De gemeente Vierlingsbeek zal onge twijfeld nog de nodige voorzieningen treffen, als parkeergelegenheid, de aan leg van een zonneweide en beplantingen rondom. Financiële beperkingen maken de aanleg van een officieel zwembad on mogelijk. Wel wordt het duidelijk een recreatiepias. STEVENSBEEK Enkele kilometers verder aan de Ra- dioweg in Stevensbeek is men ook al geruime tijd bezig met de aanleg van een visvijver annex zwem- en roeivijver, annex recreatiegebied. Het opspuiten van 't zand uit deze zeer grootse „vijver" gaat nog steeds door, maar het zwemlustieg publiek krijgt nu al en zeker in de weekens en bouwvakvakan tie de gelegenheid een koele duik te nemen. Ook is er volop gelegenheid te zonnebaden, maar men kan er zich ook terugtrekken in de schaduw van de bos rand. In de vijver zelf ligt al een eilandje waar 't kennelijk toegelaten is dat dames er „oben ohne" vertoeven. Het is in ieder geval niet het eerste jaar dat zulks daar geconstateerd werd. DIEPELING We hebben reeds verschillende jaren gewezen op het feit, dat Venray qua recreatiemogelijkheden veel tekort komt ten opzichte van onze buurge meenten. We hebben gewezen op de Schatberg, op 't Loohorst en 't Meerdal, tegen de grens van onze gemeente. Op de bungalowparken De Vers en De Loonse Duinen; op 't Roekebosch in Blitterswijck en op de di verse campings rondom Venray In Venray kan dat niet, in Venray mag dat niet. Venray heeft gekozen voor stille recreatie. In Venray geen hoempa-hoempa als op andere plaat sen Venray mag blij zijn dat de midden stand een graantje meepikt van het grote bord dat toeristische recreatie heet en waarop miljoenen worden om gezet Opnieuw heeft Venray de kans gekre gen mee te gaan praten in het Noord- Limburgse recreatiegebeuren. Een grote vijver is ontstaan op de grens van Oirlo en Tienray. Reeds jarenlang wordt daar zand en grind gebaggerd en gezogen. En in het gebied waar jaren geleden de eerste werkzaamheden plaats hadden, heeft de natuur zich al hersteld en nodigt het frisse water eens te meer uit tot vrolijk recreëren in een zonovergo ten gebied. Neen, zegt Venray, daar geen luid ruchtig vermaak, zoals bij onze buren. Wij houden ons kalm, wij bieden „stille recreatie".... Bij ons geen Leuker meer Maar zelfs die „stille recreatie" is ons deze zomer nog niet gegund. Grote borden „verboden toegang" houden de bezoekers op afstand. En of dat nog niet genoeg is, dreigt men met ver scherpte politiecontroles en processen verbaal tegen overtreders die daar in stilte willen recreëren Als een verboden aardsparadijs blijft de Diepeling voor de toerist gesloten. Geen groenstrook voor zonnebaders; geen afgebakende plas voor hen die ver frissing zoeken in het koele water en helemaal geen toestemming voor hen die met een surfplank de watersport willen beoefenen... Het volgend jaar misschien Wij geloven er niet meer in. Venray dreigt eens te meer de plank mis te slaan, waar het de nog steeds toenemen de toeristische recreatie betreft. Dat zal aan ons voorbij blijven gaan IS ER NOG HOOP? Ondanks onze pessimistische stellingname wat betreft de Die peling schijnt er toch nog hoop te zijn op iets meer dan „stille recreatie" in dat gebied. Naar verluidt zijn b. en w. van Venray én van Meerlo-Wanssum van mening dat daar inderdaad „iets" meer gewenst is. Overi gens heeft Meerlo-Wanssum al een terechtwijzing gekregen, toen deze gemeente als bestemming voor de Diepeling „water" op gaf. Gedeputeerde Staten die ook voorstander zijn van stille recreatie wensten een nadere en duidelijker omschrijving voor dat gebied. Op bestuurlijk niveau zijn de gemeenten Venray en Meerlo- Wanssum overeen gekomen eind september gezamenlijk een be leidsnotitie op tafel te leggen waarin hun toekomstvisie voor de Diepeling is omschreven. Daarbij komt ook een nader overleg met de eigenaar/aanne mer van de ontgrinding in de Diepeling, Teunesen uit Gennep. Hij moet bereid zijn de verdere ontgrinding zo'n gestalte te geven, dat men inderdaad van een „recreatieve plas" kan spre ken. Een rechthoekige kuil van vijf of meer meter diep kan natuurlijk nooit een recreatie bestemming krijgen. Gezamenlijk zullen beide ge meenten dan trachten de be stemmingsplannen bij Gedepu teerde Staten gewijzigd te krij gen. Zoals zo dikwijls is het laatste woord weer aan Maastricht. Venray zó of zó Overloon MEIGROENE LEVEN Op 28 februari j.l. eindigde de proef periode van het bezuinigingsplan open bare verlichting in Venray-West inclu sief Molenklef en Biezenvenneke. Na dat met de Wijkraad Noord-West en andere vertegenwoordigende groeperin gen van de wijk was gesproken, kon de gemeente concluderen, dat de proef als geslaagd mocht worden beschouwd. Op een aantal punten werd het oorspron kelijke bezuinigingsplan gewijzigd. Iets anders lag het in de wijk Molen- klef, waar men meende dat hier andere normen dienden te worden toegepast dan in de wijken Veltum en Desselke. Door de bewoners werd gewezen op de andere geaardheid van deze wijk met verder van de weg afgelegen woningen, bebossingen en geen trottoir. Door her schikking van het plan, waarbij per saldo 7 lichtmasten meer blijven gehandhaafd, hoopt de gemeente tege moet te komen aan de wensen van de Molenklefbewoners. Nu de proefperiode ten einde is hebben b. en w. besloten in West 26 lichtmasten, die eerder gedoofd waren, weer te ontsteken; 29 lichtmasten, die tot nu toe nog branden, worden gedoofd; 9 lichtmasten worden omge schakeld van avond- op nachtrooster; 4 lichtmasten worden omgeschakeld van nacht- op avondrooster. Nu de bezuiniging op de straatver lichting in West, Molenklef en Biezen venneke definitief is, zijn er 104 z.g. „paddestoeltjes" 35Tb) en 41 licht masten 43To) gedoofd, hetgeen per jaar een besparing van 3.600,op de kosten van de openbare straatverlich ting betekent. Verder wordt daardoor éénmalig bezuinigd tot een bedrag van 5.100,door de gedoofde lichtmasten naar elders te verplaatsen. Van de 117 in Veltum overbodig geworderi lichtmasten zijn er intussen 100 verplaatst naar het buitengebied en de nieuwe woonwijk Landweert. Intussen gaat de gemeente door met uitvoering te geven aan de bezuiniging op de straatverlichting. Komende win ter zullen proeven met het verminderen van de openbare verlichting worden ge nomen in de wijken Venray-Zuid en de z.g. Oranjebuurt. De eerste blauwe bessen zijn geveild. Binnen enkele weken wordt de top-aan- voer verwacht. Opnieuw is een toename van het aantal blauwe bessen waarge nomen. Vorig jaar werden aan de Lim burgse veiling CVV in Grubbenvorst 193 ton blauwe bessen geveild, hetgeen toen goed was voor een omzet van 1,25 miljoen gulden. De CW is verreweg de belangrijkste bessen veiling. Ongeveer negentig procent van de Nederlandse blauwe bessen wordt daar door de klok gebracht. VEREDELDE BOSBES De blauwe bes is eigenlijk een licht bedauwde veredelde bosbes. Behalve als smaakmaker in yoghurt, op pannekoe ken, in vla, brandwijn of jenever, is de blauwe bes ook nog gezond. Volgens teler en bosbes-pionier Piet van der Well helpen bosbessen vele kwalen ge nezen, zoals een zware verkoudheid of keelontsteking. Ook een maag die van streek is kan met het sap van de bosbes weer tot rust komen. Blauwe bessen werden in het begin van de jaren vijftig in ons land in cultuur gebracht. Een consulent bracht de planten mee uit de Verenigde Staten waar de blauwe bes een belangrijk produkt is. De eerste planten werden gezet in de buurt van Helenaveen. De Peelgronden zijn namelijk bijzonder ge schikt voor de teelt van de blauwe bes. De struik groeit goed op humusrijke gronden met wat zuur karakter. Gewas beschermingsmiddelen worden nauwe lijks gebruikt omdat het aantal plagen en ziekten bij de blauwe bes zeer gering is. KORT SEIZOEN Blauwe bessen worden aangevoerd in drie verschillende verpakkingen. Men kan de vruchten kopen in bakjes van tweehonderd gram, in pondsdozen bij een grotere aanvoer of los in tomaten- kistjes bij topaanvoer. Het blauwe bessenseizoen is helaas maar kort, half september loopt de aanvoer al weer af. boekhandel van den munckhof is ook dinsdag* de gehele dag geopend Het college van b. en w. heeft de peuterspeelzaal „Landweert" officieel erkend door het verlenen van een ver gunning tot het exploiteren van een peuterspeelzaal in één der klaslokalen van de openbare school „De Land weert". De vergunning heeft een tijdelijk karakter en vervalt wanneer het betref fende klaslokaal voor onderwijsdoelein den moet worden gebruikt of wanneer kan worden beschikt over vervangende ruimte in het toekomstige wijkcentrum. De wijk Landweert telt op dit moment 75 kleuters en verwacht wordt, dat ca. 50 ouders aan het speelzaalwerk willen deelnemen. Momenteel maken ongeveer 30 kleu ters uit Landweert nog gebruik van de speelzaal „Centrum". Bioscoopfilms zorgen al tientallen jaren voor amusement in de breedste zin van het woord. Films hebben iets magisch en brengen mensen in een andere wereld. Film was tot voor kort alleen in de bioscoop te zien. Tegen woordig kan men films echter ook huren op videoband. De populariteit van de films is nog nooit zo groot geweest als nu. De populaire T.V.-programma's zijn nog altijd echte films en dat is een veeg teken voor het medium T.V. Filmproducenten zien geen concur rentie in bioscoopfilms via de video. Ze werken daar zelf aan mee. Het is en blijft een enorm verschil om een film op het T.V. toestel te zien of in de bioscoop. Het verschil tussen het enorme bioscoopscherm van 50 60 m,J ten opzichte van de T.V. is gigantisch. Bij cinemascope beelden wordt boven dien op video ongeveer 40To van het beeld weggesneden of men krijgt onder en boven banden te zien, waardoor het beeld alleen maar kleiner wordt. Spectakelfilms trekken dan ook onge kende aantallen mensen naar de bios coop, waar beeld en stereogeluid, maar ook de sfeer van het gezamenlijk onder gaan van iets, doorslaggevend zijn. De jeugd wil bovendien uit en de bioscoop is dan nog altijd een van de goedkoopste mogelijkheden. De weken lange prolongaties van bepaalde films zijn daarvan het gevolg. In Amerika waar de televisie en de video gewoon een paar jaar voorop lopen is het bioscoopbezoek met 30To gestegen ten opzichte van het jaar daar voor. Dit komt door films als Octo- pussy, Flashdance, Blue Thunder, Gandhi etc. Gebleken is dan ook, dat videoban den het bioscoopbezoek niet of nauwe lijks beïnvloeden. Het kijken naar vi deobanden gaat ten koste van het televisiekijken, wat uiteindelijk hetzelf de is. De omroepen zitten daar meer mee dan de bioscopen. Video is een nieuw fenomeen en dat ging gepaard met groeiproblemen. Het grootste probleem is de piraterij, een romantisch woord voor pure diefstal. Een film wordt gestolen, gekopieerd en deze slechte afdruk wordt opnieuw ge kopieerd. De afdrukken worden derhal ve slechter en slechter. Producenten, financiers, acteurs en allen die hun inzet voor het maken van een film hebben gegeven, worden der mate gedupeerd, dat filmproduktie als dit zo door blijft gaan onmogelijk wordt gemaakt. De winst gaat namelijk niet naar de mensen die er tijd en geld in hebben gestoken, maar naar de piraten en hun helers. Binnenkort staat Venray weer cen traal in het teken van de sportieve re creatie, voor jong en oud, recreanten, trimmers en wedstrijdsporters, geduren de de week van 15 t.m. 19 augustus 1983 in het kader van de Nationale Zwem vierdaagse Venray in het gemeentelijk combi-zwembad. Het is inmiddels de achtste maal dat het Comité Recrea tiesport Venray in samenwerking met het personeel van het gemeentelijk zwembad en de zwemvereniging SPIO Venray dit grootse zwemfestijn organi seert. De verwachtingen zijn dit jaar weder om hoog gespannen, omdat het deelne mersaantal waarschijnlijk de 700 zal ha len. Een terechte verwachting, want men heeft dit jaar een uitgebreid pro gramma opgezet met diverse aktiviteiten o.a. AIR-MATRAS en WATER- SPELEN-KERMIS, REUZEGLIJ BAAN (12 mtr.) enz. enz. Verder kunnen er dit jaar voor het eerst medailles met goud 8 worden uit gereikt en wel aan deelnemers die voor de achtste keer aan deze zwemvierdaag se deelnemen. Evenals voorgaande jaren wordt er gestart in leeftijdscategorieën. De start- tijden zijn als volgt ingedeeld: tot 10 jaar ouders vanaf 16.30 uur 10 tot 16 jaar vanaf 1730 uur 16 jaar en ouder vanaf 18.30 uur Kinderen onder de 10 jaar en 65 zwemmen per dag 250 meter; alle ande re deelnemers dienen per dag 500 meter af te leggen. INSCHRIJVING- EN DEELNEMERSKOSTEN Iedere deelnemer(ster) ontvangt bij inschrijving een plastich knipkaartje dat tijdens de zwemvierdaagse aan de zwemkleding bevestigd dient te worden en alle vier de dagen moet worden mee gebracht. Inschrijven kan vanaf 1 augustus 1983 tot en met 16 augustus 1983, uit sluitend aan de kassa van het gemeente lijk zwembad, Parkweg 2, Venray. De kosten dienen bij inschrijving te worden voldaan en bedragen 5,75 p.p., inclusief de entree gedurende 4 da gen. 65 ers krijgen op vertoon van de 65 pas, 50To reduktie. Voor de zwemvierdaagse is een zwem diploma gewenst. (DEELNAME IS OP EIGEN RISICO). Iedereen die de zwemvierdaagse heeft voltooid ontvant een medaille alsmede een herinne ringssticker. Piraterij wordt momenteel zeer fel bestreden. De straffen worden hoger en de grijpkans is aanzienlijk toegenomen. Een nieuwe aktie van de fiod, produ centen, verhuurders, legale videothe ken, bioscoopbond, grammofoonfir ma's, Buma en Strena (auteursrechten) is van plan schoon schip te gaan maken. Video dient uit de illegaliteit gehaald te worden om films te kunnen blijven maken. Daarom gaan ook de bioscopen nu bioscoopfilms via videobanden ver huren. De films worden geleverd via de film maatschappijen die ook het normale programma aan de bioscopen leveren. Dat betekent, dat deze banden van goede kwaliteit zijn en dat er voortdu rende controle op staat. In Venray begint het Luxor theater op 2 augustus met videoband-verhuur. Vanaf die tijd, kan men suksesfilms van James Bond, Clint Eastwood en anderen, legaal huren tegen zeer rede lijke prijzen. De openingstijden vallen ongeveer ge lijk met de bioscooptijden, dus op weekdagen van 19.00 tot 23.30 uur en op zondag van 13.30 tot 23.30 uur: Men ziet de verhuur daar als een verlengstuk van het bioscoopgebeuren. De Video-afdeling wordt gevestigd op de eerste etage van het Luxor-complex. GEVAARLIJKE TABLETTEN WAREN ZOEK Een inwoner van Venray verloor een blauw mapje, inhoudend een aantal in strips verpakte medicijnen. Bij onjuist gebruik, vooral voor kinderen, waren deze op snoepjes lijkende tabletten levensgevaarlijk. Door middel van een geluidswagen van de politie werd de medewerking van het publiek ingeroe pen. Een opluchting voor de velen die bij de zoekaktie betrokken waren, was toen de melding binnen kwam dat de ta bletten op de Oostsingel gevonden waren. BESTUURDER WEIGERDE BLAASTEST Politiemannen zagen een man vanaf een bar naar zijn auto lopen. Zijn gang was onzeker. De politiemannen wilden zekerheid hebben, óf die bestuurder, een 20-jarige inwoner van Meerlo, tot rijden in staat kon worden geacht. Zij verzochten de bestuurder in het bekende pijpje te blazen. Dat weigerde hij. Daarbij kreeg hij hulp van een vriend. Op de vordering van de politiemannen had dat een averechtse uitwerking. Het werd duw- en trek werk; de politieman nen moesten zelfs van hun wapenstok gebruik maken om het verzet te breken. Uiteindelijk kwam de bestuurder en zijn vriend toch op het politiebureau terecht. Tegen het tweetal werd proces verbaal opgemaakt terzake het belem meren van een ambtshandeling en het niet opvolgen van een vordering. ONDERINVLOED In de vroege zaterdagmorgen omstreeks half vijf viel de politiepa trouille het rijgedrag op van een door de kom van Venray rijdende personen auto. Bij aanhouding bleek de auto be stuurd te worden door een Venrayse dame. Zij moest de blaas- en bloedproef ondergaan. Met een rijverbod en de aanzegging dat procesverbaal zal wor den opgemaakt werd zij huiswaarts ge zonden. In de vroege zondagmorgen omstreeks half drie moest ook een Venrayse autobestuurder de blaasproef ondergaan. Hij bleef net onder de fatale streep en kreeg derhalve alleen een rij verbod. ONVOLDOENDE OPGELET Een 19-jarigere autobestuurster uit Meerlo-Wanssum bemerkte op deLeun- seweg alhier, te laat dat een voor haar rijdende auto stopte. Door die onoplet tendheid botste zij tegen de stoppende auto. Het bleef bij materiële schade. Een autobestuurder lette in Merse- lo bij het achteruitrijden onvoldoende op en daardoor botste zijn auto tegen een lichtmast. Lichtmast en auto liepen schade op. MUZIEKOVERLAST Venrays politie moest tijdens de warme dagen verschillende malen sus send optreden voor muziekoverlast en andere bekende zomerse bijverschijn selen. BOVENLEIDING GEKNAPT Tengevolge van hevige rukwinden knapte een bovenleiding van de PLEM in de Molenhoek te Oirlo. De service- dienst van de PLEM wist de storing welke daardoor ontstond in korte tijd op teheffen. PARKEREN BU ZWEMBAD Ondanks de nodige bekendheid door middel van verkeersborden en een door ons gepubliceerde waarschuwing, wordt er op de parkeerplaats bij het zwembad toch in de bermen geparkeerd. Zo ook zondagmiddag. De politie liet bij het zwembad omroepen, dat men de auto's moest verplaatsen. Het grootste gedeel te van de fout-parkeerders gaf hieraan gevolg. Zes automobilisten bleven zwemmen of zonnen en die kregen dan ook een parkeerbon. ONTZEGGING VAN DE RIJBEVOEGDHEID Zondagavond kwam bij de politie een melding binnen dat op de Zeilbergseweg een zwaar beschedigde auto in de berm lag. De politie vond wel de auto maar er was geen bestuurder te 'bekennen. Uit een ingesteld onderzoek bleek dat de bestuurder, een Venraynaar, zich reeds naar huis had laten vervoeren. Ook bleek dat hem tot einde 1983 de rijbe voegdheid bij rechterlijk vonnis was ontzegd. De auto had hij van een kennis geleend. Hem werd proces verbaal aan gezegd terwijl het onderzoek in deze zaak nog lopende is.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 10