nm n ESI rv PEEL EN MAAS Net de Rabobank naar Zwitserland cor Een school in India voor 2000 oude boeken Heil der ziekeD tniERnnnonni Venray NRD.WEST RJC WIJK Lourdescomité afdeling Venray De 97e Limburgse Bedevaart naar „ourdes zit er weer op. Een zeer mooie in alle opzichten geslaagde bede vaart. We hadden gelukkig het weer mee: een heerlijk zonnetje en zeer aan gename temperatuur. De pelgrims en jeken hebben dan ook volop kunnen ■enieten van het vele moois dat Lourdes bieden heeft. Op de vrije dag (dins- maakte niet iedereen gebruik om •en hele dagtocht te maken. Een groep van 30 personen maakte in de voormid- excursies. Een deel van hen ging in de namiddag op pad voor een halve dagtocht, terwijl de overgeblevenen zich esamen voegden en opnieuw op excur- ;ie gingen. Hartelijk dank aan iedereen voor de spontane inzet en hulp voor de zieken. We mogen gerust zeggen dat deze 97e Limburgse Bedevaart er een is jeweest, die bij velen nog lang als een iankbare herinnering bewaard zal blij- :n. Het hoogtepunt voor de zieken en pelgrims was ongetwijfeld op woens dagmorgen de internationale Pontifi cale Hoogmis. Maar ook alle andere diensten maakten een diepe indruk op de aanwezigen. VENRAY BEDANKT Tijdens een diner in hotel Fr. d'As- sise, werden we vereerd met een bezoek van drs. J. Janssen, directeur van de Stichting Limburgse Bedevaart naar Lourdes, in gezelschap van Mgr. Beel, Mgr. Odijk, Deken Jochems en zieken- aalmoezenier Pastoor W. van Rens. Drs. Janssen sprak een dankwoord uit aan 't Lourdescomité Venray en al haar medewerkers voor de geweldige inzet, die men al vele jaren aan de dag legt. Het was voor de eerste maal dat een zieke per vliegtuig de reis naar Lourdes moest maken op verzoek van de doktoren. Dankzij de spontane hulp van het Rode Kruis afd. Venray, welke haar ambulance bemanning beschik baar stelde verliep ook deze reis voor spoedig. Heel hartelijk dank en we hopen dat deze nieuwe samenwerking ook in de toekomst gecontinueerd mag worden. Ook dank aan de Invaliden Bond afd. Venray voor haar medewer king in deze. Met zoveel goedwillende instanties achter ons, gaan we vol goede moed aan het werk voor de bedevaarten in september en oktober. ZEGENING SOUVENIERS Degenen, die in twijfel werden ge bracht als zou de zegening der souve- niers in de trein niet geldig zijn, kunnen na informatie ter bevoegde plaatse mededelen dat die algemene zegening voor 100% waardig en geldig is. Uit de aanwezige pelgrims in Lourdes hebben zich 11 personen aangemeld als medewerker/ster van het Lourdescomi té afd. Venray. Hartelijk dank. Evenals bij het vertrek op 14 mei, was het op zaterdag 21 mei wederom een ge zellige drukte op het station in Venlo waar familie of kennissen de pelgrims kwamen afhalen. Er zijn dit jaar zeer vele dia's, foto's en films gemaakt. Over enige tijd krijgen alle pelgrims een uitnodiging voor een foto/dia/filmavond. Men wordt hiervoor tijdig in kennis gesteld. Men kan zich ook weer opgeven voor de 98e bedevaart van 1 t/m 8 september a.s. Men kan hiervoor voor alle inlich tingen en opgave terecht bij G. Philipsen, Goudsmidstraat 42, Venray, tel. 83575. Met deze bedevaart gaan vanuit venray geen gratis zieken mee. De Stichting Limburgse Bedevaart naar Lourdes heeft dit jaar de organi satie van de Kinderbedevaart naar Lourdes in handen. Aan deze bedevaart kunnen uiteraard ook volwassenen deelnemen. Het is de bedoeling dat vanuit de ge meente Venray een tiental kinderen (ziek of gehandicapt) een gratis reis wordt aangeboden. De leeftijd is bepaald t/m 11 jaar. Men kan vanaf heden kinderen voor deze Bedevaart opgeven bij G. Philipsen, Goudsmid straat 42, tel. 83575 of H. Beerkens, Noordsingel 11, tel. 83428. Dit wil uiteraard niet zeggen dat aan alle verzoeken voldaan kan worden, want hierover buigen zich andere in stanties. Volgende week willen in 't kort nog even ingaan op de jaarlijkse huis-aan- huis-kollekte, die dit jaar in juni wordt gehouden. AFDELING VENRAY Op 14 mei keerde de Nationale Bedevaart trein terug uit Lourdes. Onder hen bevonden zich de vier jongeren die een gratis reis aangeboden hadden gekregen van een groep jonge ren. In juli a.s. gaat de vijfde jongen naar Lourdes. Door omstandigheden kon deze in mei niet mee maar de schade wordt dan ingehaald. De mei bedevaartgangers werden afgehaald door een groep jongeren die de gelden voor de jongeren beschikbaar hadden gesteld. Dit werd zeer gewaardeerd door de jonge pelgrims. Hun blijk van waardering zal binnenkort nog meer tot uiting komen. Thema van deze bede vaart was „Vreugde en bezinning". Aan de hand van diverse reaktie's bleek dat een ieder dat op zijn of haar manier wel ervaren had. Een van de jongeren zette het op papier, hier haar stukje. Vele vragen zich af, wat je als jongeling in Lourdes doet. Dat vroeg ik mezelf eerst ook af. Maar ik heb me in Lourdes kostelijk vermaakt. Eerst een lange treinreis, de reis duurde zo'n 17-18 uur, maar we hebben onder elkaar veel lol gehad zodat je de tijd vergeet. De bussen stonden al klaar na de treinreis om ons naar het hotel te brengen. Het hotel waar wij een fantastische week doorgebracht hebben heette Vatican. Het eten was er erg goed en alles was tot in de puntjes verzorgd, en was er iets dan waren er een paar goede hotelleiders waar men dan bij terecht kon. In Lourdes zelf is zoveel te zien, te horen en mee te maken, dat de week veel te kort was. Ook zijn wijeen dag naar de bergen geweest, daar hebben we wat afge klommen, tot de sneeuw toe, dus dat werd een sneeuwballengevecht van heb ik jou daar.we hebben zelfs nog sneeuw mee terug genomen tot onder aan de bergen waar de bussen weer klaar stonden om ons terug te brengen naar ons hotel. Ook hebben we de lichtprocessie meegelopen, dat was pi ach tig om te zien. Mij is Lourdes erg goed bevallen, ik zou best nog eens terug willen. Ik wil ook tegen de andere kinderen zeggen, denk er ook eens over om naar Lourdes te gaan want vervelen doe je je daar niet en het is de moeite waard. Een van de jonge pelgrims. Ieder die „Heil der Zieken" wil steunen kan dit doen via de Rabobank te Venray onder no.: 17.39.50.221. tnv Hel der Zieken afd: Venray. De eerste inschrijvingen van de juli bedevaart zijn al binnen (21 t/m 28 juli) ook voor vliegreizen voor wie intresse heeft kan alle informatie krijgen bij: G. Pirlo, Esdoornstraat 18 Venray, telefoon: 86018. Wereldwinkel Venray Koffie met een bittere nasmaak. Koopkracht heeft een onderzoek gedaan naar de smaak van verschillende koffiemerken. Gebleken is dat de koffiemerken van Douwe Egberts; K en G; Niemeijer (gala, Jumbo, Jakobs) en van Nelle te bitter van smaak zijn. Na verder onderzoek bleek de bittere nasmaak afkomstig te zijn van de koffieboon verbouwd in El Salvador, wat daar al zeker aan 40.000 mensen het leven heeft gekost. De regering in El Salvador koopt zijn wapens, waarmee ook de 4 Nederlandse journalisten gedood zijn, van geld voor het merendeel verkregen uit de verkoop van hun koffie. 10% daarvan wordt aan Nederland verkocht en opgedronken door U Koopkracht vindt het daarom ook noodzakelijk dat de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en thee- pakkers hun aankopen van koffie en theepakkers hun aankopen van koffie uit El Salvador opschorten. Dit is een haalbare zaak gezien dit al gebeurd is toen Nederland bericht kreeg van de moord op de 4 Nederlanders en ook omdat koffiebonen uit 19 andere landen deel uit maken van deze koffiemerken. De situatie in El Salvador is nog steeds verschrikkelijk en daarom willen we dat Nederland niet weer wacht totdat een paar Nederlanders vermoord wor den in El Salvador om tot een koffieboycot over te gaan. Koopkracht raadt daarom iedereen aan om zuivere koffie te drinken van de koffiemerken: Albert Heijn (eigen merk); Simon Levelt (goudmerk Arabi- ca, Oriënta, Espresso, Coffeinevrije Luzon); Drie Mollen; Edah (Primo Rood, maxipak Zilver, Ponderosa en Wereldwinkel koffie. Meer informatie hierover: Wereldwinkel Venray, Marktstr. 8. tel.: J.Hendriks 88291. J. Reintjes 89237. Openingstijden wereldwinkel: Vrijdag: 19.00-21.00 uur. Zaterdag 13.3 -16.00 uur. Disco Den Dissel. Ja zaterdag is het weer Disco Den Dissel. Vanaf 19.30 uur zijn we er weer met de plaatjes en de praatjes voor jullie. Tot 22.00 uur draai en we jullie verzoekjes en sluiten dan voor een week de zaak weer af. Ja. want volgende week vrijdag hebben we een speciale Disco-Special. In het wiikblad kun je ook nog_ informatie over lezen. Dit allemaal in het kader van het 10 ja rig bestaan van het wijkgebouw. Van de leiding zullen Anja, Peter-Paul, Mieke, Mientje, Wim, Geert en Wiel aanwezig zijn. De entree is/1,- en natuurlijk is dit alles te doen in wijkgebouw Den Hoen der, Ursulastraat 2 Venray. Vliegveld Beek, Zuid-Limburg: Afhalen van een Venrayse pelgrim na Lourdes- bedevaart door de ambulancedienst van de afd. Venray van het Ned. Rode Kruis. 28 Mei, manifestatie tegen politieke moorden „Om niet te Twijgen". De Amnesty-groep Venray vraagt nogmaals uw aandacht voor de mani festatie op zaterdag 28 mei in de foyer van de schouwburg. Het programma ziet er als volgt uit: Om 13.45 uur verzamelen op het schouwburgplein voor een stille tocht. Wij verzoeken u een bloem mee te ne men om symbolisch de vermoorde men sen in El Salvador te herdenken. Om 14.15 uur aankomst in de foyer van de Schouwburg. Vervolgens een in leiding door Miriam v.d. Sangen, lan- dencoördinator van El Salvador. Een optreden van een Chileense zangeres en een Amnesty theatergroep uit Nijme gen. Verder worden er gedichten voor gelezen uit de bundel „Als ik vrijkom.:* Er zal een video over de vermoorde nonnen in El Salvador getoond worden. In de verschillende stands kunt U mate riaal vinden en informatie m.b.t. deze aktie. Tevens kunt U kaarten schrijven naar autoriteiten. De toegang is gratis. De Amnesty-groep Venray nodigt U van harte uit en hoopt op een grote op komst. Amateur Fotografen Vereniging A. F. V. VENRAY Wim Jansen heeft n.a.v. het thema „Naakt in de kunst" een diaserie gemaakt. Deze serie wordt door Toon den Brok voorbereid en gepresenteerd op de clubavond van 2 juni. Na de pauze zal het meegebrachte foto - en diawerk worden besproken. Verder willen wij U vragen op deze avond dia's mee tebrengen, zodat uit dit aanbod de selectie gemaakt kan worden voor de inzending naar de bondsdiawedstrijd. Het aantal dia's wat U meebrengt mag niet groter zijn dan 3, wilt U derhalve kritisch selecteren. (Alleen de op deze avond ingeleverde dia's worden voor de selectie gebruikt). Clubleden en belangstellenden (voor een eerste of verdere kennismaking) zijn van harte welkom. Plaats: Clublokaal, St. Antoniusstr. 1 te Venray. Aanvang 20.00 uur. Verder willen wij U er alvast attent op maken dat er op de slotavond (16 juni) een foto- en diawedstrijd is gepland. Als thema is voor deze wedstrijd vastgestled: „de mens in zijn omge ving". Voor deze avond bestaat de verplichting om 3 opnamen, van het betreffende thema, mee te brengen. Wij wensen U hiervoor veel inspiratie. Info-avond dramatische vorming voor vrijwilligers in het 'eugd- en jongerenwerk. Donderdag 26 mei, wordt er een demonstratie dramatische vorming ge geven door docenten van het bemid- delingsburo dramatische vorming uit Amsterdam. Dit in samenwerking met jongerencentrum Free Wheelin en het Regionaal Jeugdcentrum NL. Het programma Een speciaal voor ons samengestelde les vn 1 uur. Een kleine ambulante tentoonstelling met veel informatie (literatuur, video presentatie e.d.) duur 3 kwartier. Een voorlichtingpraatje met moge lijkheid voor het stellen van vragen duur 3 kwartier. De avond begint om 8 uur vanavond dus in jongerencentrum Free Wheelin, Hoenderstraat 10 Venray. Zoals iedereen wel weet zal in september onze afdeling 5 jaar bestaan. Omdat we van de viering hiervan een knalfeest willen maken moet iedereen maar suggesties hiervoor langsbrengen. Verder moet er eindelijk maar weer een 2e jeneverbes uitkomen, dus als je iets weet, schrijf het dan neer en breng het even.Dit weekend is ook weer een excursie, deze keer olv. Egbert Weve, hij komt om 10.15 aan bij de Zuid Ooster. Iedereen wordt verzocht er heen te komen. Tot dan Marion. A.s. zondag 29 mei is onze laatste kie- navond. We beginnen weer om 19.30 uur en er zijn weer leuke prijzen of geld te winnen. Kom dus allemaal naar het wijkgebouw. Verder willen we U alvast informeren over komend feestweekend van 3-5 juni. We vieren dan feest want ons gebouw bestaat dan 10 jaar. Ons programma ziet er dan als volgt uit. Vrijdag om 19.30 uur Disco Duck Zaterdag om 13.00 uur Zeskamp Zaterdag om 20.30 uur Dansen met orkest. Zondag om 11.30 uur koffieconcert m.m.v. Thei met de Trekbuul en tevens de bekendmaking van de uitslag van de zeskamp. Zondag van 14.00 tot 17.00 uur Kin- dermarkt met div. kraampjes met hap jes en spellen, sjoelen. meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 VRIJDAG 27 MEI 1983 Nr. 21 HONGERDE NV1ERDE JAARGANG DIEFSTAL VAN FIETSEN Een dames Gazellefiets werd ont vreemd bij Torro, met frame nr. 1902724, kleur groen. Een damesfiets kleur blauw, merk Silver Star, verdween achter de Hema. Een herenfiets, merk Motobecane, type sport, kleur goudbruin, werd ge stolen bij de sporthal, framen nr. 3829309. Een lichtgroene Batavus dames fiets werd vermist uit de stalling bij het Bosch veldcollege. Een zwarte Batavus herenfiets werd ontvreemd uit de stalling van de hockeyclub aan de Leunseweg, frame nr. 8060449. DIEFSTAL UIT AUTO'S Zondag werd aangifte gedaan van diefstal uit een afgesloten personenauto op het Kennedyplein. Hoewel er geen sporen van braak te ontdekken vielen, werd toch uit de auto een radio-casset terecorder ontvreemd. Het vermoeden bestaat dat toegan werd verkregen middels een valse sleutel. Op hetzelfde plein werd vernieling, c.q. poging tot diefstal geconstateerd bij een geparkeerde personenauto. Met een scherp voorwerp wist men het linker portier te openen. Kennelijk was het de bedoeling de auto-radio te ontvreem den, hetgeen niet gelukte. Diverse ver nielingen werden aangericht, o.a. aan dashbordkastje, radio-console en de zit- :ing van één der voorstoelen. Enkele ;poren van de dader konden worden /eilig gesteld. IMKERS REGIO VENRAY Bijenwacht Zoals ieder jaar is er een „Bijenwacht" present, om eventuele overlast tijdens zwermperiode van bijen, wespen en hommels bij de burgerij te verhelpen. Deze bijenwacht is als volgt samenge steld: voorOirlo: Hr. Th. Hellegers. voor Venray: Hr. J. Colsen en J. Kengen. voor Oostrum: Hr. A. Muller. voor Overloon: Hr. M. v. Ooijen. Ysselstein: Hr. J. Vogels. Leunen: Hr. P. Timmermans. Merselo: Hr. J. Cox. Deze lijst wordt ook aan de gemeente en de politie ter hand gesteld. Hr. Jan Kengen neemt het initiatief om een geschepte bijenzwem aan de beginnende imker of andere imkers ter hand te stellen, mits er een kastje of korf geleverd wordt. Geinteresseerd, tel.:82128. Odapark Iedere zaterdagmorgen wordt door de imkersvereniging gewerkt aan het op knappen van het voormalige theehuis. Een ieder die mee wil helpen is welkom. Kontaktdag: Zondag 12 juni bij Jan Verkoeijen, Horsterweg 3 te Leunen om 10.30 uur. VENRAYe.o. Zaterdag 28 mei a.s voetbalwedstrijd tegen het Waterleven uit Helden. Leden die zich opgegeven hebben voor deze wedstrijd gelieve aanwezig te zijn om 12.30 uur bij café 't paradijs te Melderslo zodat de wedstrijd om 13.00 uur precies van start kan gaan. Wij hopen op uw aanwezigheid. Supporters zijn van harte welkom om ons aan te moedigen. Op zondag 29 mei bekertocht en 't vertrek zal zijn om 08.30 precies vanaf caté Vermeulen. Zij die op eigen gelegenheid gaan dan om 09.00 uur precies op het Plein midden in Helenaveen. Rondleiding wordt ver zorgd door A. v. Couwenberghe (bioloog). Op 30 mei gaan we in verenigings verband naar de tentoonstelling van Aquariumvereniging Aqua Triflora Venlo. Vertrek om 19.15 uur vanaf café Vermeulen en 19.30 uur vanaf Plitie bureau Horst. Wij hopen op uw aanwezigheid. Zaterdag 4 juni a.s. houdt AVEO haar jaarlijkse leden feestavond en wel in zaal de Ruif te Oirlo aanvang 20.00 uur U bent van harte welkom. Verder zijn er in juni en juli geen aktiviteiten meer omdat we dan vacantie houden. Volgende bijeenkomst 16 augustus 20.00 uur in cafe Vermeulen Oostrum. Prettige vacantie Het bestuur. De Zwitsers bezitten ontegenzeggelijk één van de mooiste landen van Europa. Zeker voor ons als vlaklanders hebben de bergen met hun sterk gevarieerd landschap een onweerstaanbare aan trekkingskracht. Nergens vindt u dit landschapstype zo indrukwekkend als juist in Zwitserland. U kunt er heerlijk vakantie vieren en een mooi einddoel daarvoor is het in het hart van Zwit serland gelegen plaatsje Giswil, vlkabij de Sanersee. Daarom hebben de Rabobanken in de Regio Venray dit jaar gekozen voor Giswil als bestemming voor een van hun speciale groepsreizen. Speciaal is deze reis, ondermeer vanwege de mogelijkheid om bij de Rabobank in uw eigen woonplaats op te stappen. 10-DAAGSE BUSREIS De Rabobank organiseert in samen werking met Arke Reizen deze geheel verzorgde 10-daagse touringcarreis. De prijs is 920,en de vertrekdatum is 1 september. Het reisschema is als volgt: le dag: donderdag: vanaf de plaatse lijke Rabobanken naar het lunchadres in de omgeving van Maastricht. Na de lunch vervolgen we onze route door de mooie Ardennen en langs de stad Luxemburg naar de omgeving van Metz voor diner en overnachting. De volgende morgen gaan we na het ontbijt door de schitterende Franse Vo gezen naar Zwitserland. Na de lunch in de omgeving van Basel komen we via Luzern in Giswil. In hotel Krone wordt u verwelkomd met een drankje. UW HOTEL Dit werkelijk voortreffelijke hotel ligt midden in een heerlijk wandelgebied dichtbij het centrum van Giswil. Hotel Krone beschikt over een lift, twee sfeer volle restaurants, waar 's avonds een 4 gangenmenu geserveerd wordt, een gezelschapsruimte en een tv-zaal. Ver der behoren bij het hotel een minigolf- baan, een speeltuin voor de kinderen en een Alphüttebar. De Alphüttebar is voorzien van een open haard en is zeer sfeervol in oud Zwitserse stijl ingericht. Hier kunt u dus menige gezellige avond doorbrengen. Eenmaal per week wordt er een fol- klore-avond met „live" muziek gehou den. Bijna alle kamers waarover wij be schikken zijn voorzien van douche en toilet. Enkele kamers zijn zonder faci liteiten. Hotel Krone staat bekend om zijn goede keuken en de familie Weibel zal er alles aan doen om u een onvergete lijke vakantie te bezorgen. INTERESSANTE EXCURSIES Giswil is een ydillisch dorpje, om ringd door imponerende bergtoppen die hun witbesneeuwde hoofden hoog in de stralende blauwe en schone en gezonde berglucht steken. Grillige bergbeekjes, ijzige gletsjers en rimpelloze meren, ja wel, u vindt al dat moois in de direkte omgeving van Giswil. En op uw wande lingen door die omgeving kunt u er met volle teugen van genieten. Tijdens ons verblijf in Giswil maken wij de volgende interessante excursies: 1. Dagtocht naar Grindelwald. Na het ontbijt langs de Brienzer See naar de zeven Trümmelbach watervallen, een schouwspel dat u niet graag had willen missen. Vervolgens naar Grindelwald, een fantastische toeristenplaats aan de voet van de drie bergreuzen, Eiger, Mönch en Jungfrau. We lunchen in Grindelwald. 's Middags naar Inter laken, waar u gelegenheid hebt om wat rond te wandelen of te winkelen. 2. Halve dagtocht naar Luzem, met o.a. de beroemde houten Kapelbriicke, stammend uit de 14e eeuw en het ver- keersmuseum. U krijgt uitgebreid de tijd deze interessante stad op eigen ge- Giswil. Zwitserland legenheid te verkennen en uw inkopen te doen. 3. Dagtocht Vierwaldstattersee. Via Sarnen en Luzern naar het mooi gelegen plaatsje Küssnacht, aan de voet van de Rigi. Over een mooie route langs de noordkant van het meer bereiken wij de omgeving van Brunnen, waar wij lun chen. 's Middags rijden wij voor een gedeelte over de Axcnstrasse naar Alt- dorf, de stad van de legendarische Wil helm Teil. Daarna via de zuidelijke oever van het meer naar ons hotel terug. 4. Dagtocht door de imponerende Zwitserse bergwereld. Vanaf Giswil langs de Vierwaldstattersee naar Alt- dorf. Hier nemen wij de beroemde Axenstrasse richting de Gotthardpas, tot aan hel bergdorp Andermatt. Daar na rijden wij de 2224 meter hoge Sus- tenpas over, waar zelfs hartje zomer nog sneeuw ligt. Vervolgens bereiken wij de Aarescluchl waar we even pau zeren. Via Mciringen terug naar Giswil. HEIDELBERG Op de 9e dag nemen we afscheid van Giswil. We rijden via Luzern en Ztlrich naar de omgeving van Schaffhauscn waar de lunch gereed staat. Vervolgens langs het Zwarte Woud naar de omgeving van Heidelberg voor diner en overnachting. Op zaterdag, de laatste dag van onze reis, rijden we richting Koblenz waar de afscheidslunch zal worden gebruikt. Daarna keren we via Keulen huiswaarts. Na een gezamenlijke koffietafel wordt u naar uw opstapplaats teruggebracht. V OLLEDIG V ERZORGD Een reis welke wij u van harte aanbe velen. En alles (maaltijden, excursies enz.) is inbegrepen. Uiteraard zijn de verzekeringen, de drankjes en persoonlijke uitgaven voor eigen rekening. Voor informatie en boekingen kunt u zich wenden tot de Rabobank in uw woonplaats. Gezien de toenemende belangstelling adviseren wij u om tijdig te reserveren. De stichting „Het Zonnelied", die aan de Bontekoestraat met veel succes „de Winkel van Sinkel" exploiteert, heeft het initiatief genomen om door middel van een tweedehands boeken- aktie een school in India te kunnen bouwen. De organisatoren hebben uit gerekend, dat de opbrengst van 2000 oude boeken goed is voor ongeveer 6.060 gulden. En voor dat bedrag kan een school in het gehucht Soloermattam worden gebouwd. Dit gehucht ligt hoog in het Nilgirige- bergte in Zuid India temidden van uitgestrekte theeplantages. Tijdens een bezoek dat enkele maanden geleden Pastor H. v. d. Sanden (oprichter van de Winkel van Sinkel) en Zuster Servaes (de aktieve beheerdster van de Winkel) aan India hebben gebracht, hebben bei den kunnen constateren, dat de plaatse lijke planters en buitenlandse maat schappijen beter voor de plantages dan voor hun werkers zorgen. In ieder geval moeten in Soloermattam de schoolkin deren het doen met een plek onder de bomen en de „huiskamer" van de z.g. Blauwe Zusters, zo genoemd naar hun blauwe kap. EENVOUDIGE FORMULE De aktie voor een nieuwe school voor Soloermattam gaai volgens een eenvou dige formule. Mensen die oude boeken hebben, die niet meer worden gelezen, kunnen deze afstaan aan de Winkel van Sinkel. Nadat ze gesorteerd zijn worden ze voor een klein bedrag verkocht aan liefheb(st)ers. Wanneer ieder boek ge middeld drie gulden zal opbrengen is de aktie al geslaagd. Alle soorten boeken zijn welkom: ro mans, pockets, studieboeken, jaargan gen van tijdschriften, stripboeken, kerkboeken, platenboeken en kinder boeken. Een groot leger van vrijwilligsters en vrijwilligers staat klaar om de boeken te sorteren én te verkopen. Men kan de oude boeken zelf naar de Winkels van Sinkel brengen. Maar om de zaak nog gemakkelijker te maken zijn er in Venray en in ieder kerkdorp verzameladressen waar men de boeken kan afgeven. In Venray zijn dat behalve de Winkel van Sinkel de postagent schappen Veltumse Kleffen en Kiosk Brukske. In de kerkdorpen: Castenray: Mevr. J. Reijnders, Lolle- beekweg 33 Heide: Mevr. Thea Drabbels, Yssels- steynseweg 2 Leunen: Mevr. J. Hendrix, Brienshoek- weg 3 Merselo: Mej. M. Ewals, Kleindorp9 Oirlo: Mevr. M. Houwen, Past. Gerardsstraal 8 Oostrum: Mevr. A. Camps, Gildestraal 19 Smakt: Rectoraal, St. Jozeflaan 56 Veulen: Mevr. A. van Ocrs, Brugpas 32 Vredepeel: Dhr. M. van Kasteren, J. van Wyttenhorstweg 10 Ysselsteyn: Dhr. J. van Gassel, Post agentschap. Het is de bedoeling dat de Winkel van Sinkel een aparte tweedehands boek winkel gaat exploiteren om met de op brengst daarvaH nog meer projekten in India te kunnen financieren. In de Winkel werken momenteel vijf tig vrijwilligers samen ten bate van kleinschalige projekten in India, zoals het bouwen van schooltjes en huizen, medische en sociale zorg en onderwijs in de vorm van studiebeurzen. Pastor v. d. Sande, die vele jaren mis sionaris in India is geweest, kent niet alleen de noden in dat land, maar ook de mensen waar het geld naar toe gaat. Zodoende kan de Winkel van Sinkel rechtstreeks helpen zonder het gevaar te lopen dat ergens onderweg geld aan een onbevoegde strijkstok blijft hangen. De Winkel van Sinkel is een bijzonder warenhuis waar men terecht kan voor de aankoop van een bankstel, maar ook voor een stropdas, een kralensnoer en koelkast, glaswerk en bruidsjapon. En dal allemaal voor erg weinig geld. Soms wordt er naast de gewone verkoop spontaan een of andere aktie opgezet door de vrijwilligers. „Vrien den van de Winkel" zorgden vorig jaar voor een speciale aanbieding van eigen gemaakte jam van fruit uit eigen tuin. Dit jaar heeft men ontdekt, dat de wol van oude truien en pullover reuze ge schikt is voor het maken van poppen. Vandaar, dat in de komende maanden de poppen aan het dansen zijn in de Winkel van Sinkel. Vele vrijwilligsters zijn druk in de weer om van oude wol nieuwe poppen te breien. En deze poppen vliegen de deur uit. De opbrengst is natuurlijk voor de klein schalige projekten in India.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9