GEMEENTEPRAAT Vrede en veiligheid 8 *2 NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütle, Bureau Voorlichting Gemeenteraad komt a.s. dinsdag avond weer in openbare vergadering bijeen. Reconstructie Langstraat Commissie Maatschappe lijke zorg Bouwvergunning verleend Hinderwet Gemeente-archief Hinderwet Hinderwet Verkeers- spreekuur a- RTTB u 1— i» KRUIS C3 RAKETTEN Bouwvergunninj aangevraagd Op dinsdag 26 april zal de gemeente raad weer in openbare vergadering bijeenkomen. Zoals gewoonlijk begint de vergadering om zeven uur. Aan het einde van de beraadslagingen krijgt het publiek weer de gelegenheid om met het college van b. en w. en de raad te discus siëren over hetgeen deze avond aan de orde is geweest. De meeste agendapun ten zijn al onderwerp van bespreking geweest In een of andere commissie van advies en bijstand. Desondanks zal er genoeg overblijven om op deze avond nog eens uitvoerig te bespreken. Begonnen wordt met een tweetal onderwijszaken, waarover de commis sie voor onderwijs en cultuur een gun stig advies heeft uitgebracht. Van de raad wordt geld gevraagd voor het aanschaffen van een cassetterecorder en een woordenboek ten behoeve van de openbare lagere school „De Land- wecrt". Vervolgens zal de raad zijn fiat moeten geven aan de afvloeiingsregeling voor onderwijsgevenden bij het open baar kleuter- en lager onderwijs. Deze regeling zal gelden ingeval van ontslag bij opheffing van de school, dan wel bij opheffing van de betrekking. DELEGATIE STRAATNAAMGEVING Tot op heden was het zo, dat de gemeenteraad het laatste woord had wanneer aan een straat een naam moest worden gegeven. Wanneer de raad er mee akkoord gaat zal in het vervolg de straatnaamgeving worden overgalaten aan het college van b. en w. mits over een voorstel tot straatnaamgeving te voren advies wordt gevraagd zowel aan de betrokken wijk- of dorpsraad als (vervolgens) aan de commissie voor onderwijs en cultuur. VERORDENING WOONWAGENCENTRUM Ruim twee jaar geleden hebben de meeste Noordlimburgse gemeenten waaronder Venray niet besloten tot het invoeren van een door het Gewest Noord Limburg opgestelde model-ver ordening Woonwagencentrum. Omdat het toch nodig is, dat een dergelijke ver ordening er komt, is een nieuwe model verordening tot stand gekomen. Deze wordt nu a.s. dinsdag aan de raad ter vaststelling aangeboden. Woensdag 27 april wordt begonnen met de reconstructiewerkzaamheden van de Langstraat en de aansluiting van de Gouden Leeuw op de Leeuwstraat. De Gouden Leeuw is het verbindings straatje tussen Leeuwstraat en het par keerterrein de Gouden Leeuw. Als gevolg van deze reconstructie is de Langstraat, de belangrijkste uitvals weg van het Centrum, voor alle verkeer afgesloten. Dat zal dan via de Merselo- seweg het centrum moeten verlaten. De werkzaamheden omvatten de aanleg van een riool en de reconstructie van het wegdek Het werk wordt in drie fasen uitge voerd. (Zie tekening.) Gedurende fase 1 en 2 van het werk'is ook de invalsroute naar het Centrum via de Henseniusstraat afgesloten. TUINHUISJE ELIGIUSWEG Hoewel de commissie voor ruimte lijke ordening in meerderheid het beroep van de heer C. Simons, Eligius- weg 23 tegen de weigering van een bouwvergunning voor de bouw van een tuinhuisje, gegrond achtte, stellen b. en w. zich achter het nieuwe negatieve ad vies van de welstandscommissie. Van daar dat de raad zal worden voorgesteld het beroep van de heer Simons onge grond te verklaren. GROND IN CENTRUMPLAN De raad wordt voorgesteld om in de Rose Vlek (onderdeel van het centrum- plan) aan de te kopen van de fa. Ven rode: het woon- en winkelhuis Jan Hens- senstraat 10 en 10a met bijbehoren de grond ter grootte van 580 mJ; de dubbele woning Schoolstraat 12 en 14 met 608 m3 bijbehorende grond en een onbebouwd perceel in het binnengebied var. de Rose Vlek ter grootte van 1.1412 m3. MEERJARENBEGROTING Als laatste punt staat de meerjaren begroting en het meerjarenbeleid 1983- 1986 op de agenda. Tevens zijn hierin 101 prioriteiten voor de komende jaren opgenomen. OVERIGE AGENDA Voordat de raad zich over dit finan ciële boekwerk zal buigen heeft men nog gesproken over de volgende onderwerpen: Het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanschaffen van 8 Walterpistolen voor de gemeentepolitie; het beschikbaarstellen van een kre diet voor het aanschaffen van brand weermaterialen; het vaststellen van de geluidshin- derverordening; de eerste driemaandelijkse aanpas sing van de begroting 1983; aanvullende verordening op de Verordening op de heffing en invorde ring van een baatbelasting 1981 riole ring Ysselsteyn; verkoop bouwgrond in Leunen aan Bouwbedrijf M. Peeters b.v. te Swolgen voor de bouw van 14 premie A woningen en verkoop van een perceel land bouwgrond in Ysselsteyn aan de heer J. W. M. van den Boogaard te Ysselsteyn. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter Tijdens de markt op maandagmorgen is het parkeerterrein De Gouden Leeuw alleen bereikbaar via de Kempweg en het nieuwe verbindingsstraatje achter de nieuwe vestiging van Albert Heijn. Als de werkzaamheden voltooid zijn zal het verkeer komend vanuit het zui delijk deel van de Henseniusstraat met de bestemming parkeerterrein de Gou den Leeuw, in het vervolg voorrang hebben op het verkeer, komend uit de Leeuwstraat en het noordelijk deel van de Henseniusstraat. Naar verwachting zijn de werkzaam heden half juli (voor de bouwvakvakan tie), voltooid. Daarna zal het „hobbel pad" dat de Langstraat thans is, tot het verleden behoren. Op woensdag 27 april begint om 16.30 uur in kamer 127 van het raadhuis een openbare vergadering van de commissie voor maatschappelijke zorg. Naast de gebruikelijke agendapunten vermeldt de agenda nog het punt Familiewerk. Met familiewerk wordt bedoeld een vorm van langdurige intensieve begelei ding van gezinnen met problemen. De begeleiding vindt plaats in het gezin en in de eigen woonomgeving. Het doel van de begeleiding is de ge zinnen te helpen hun probleem te onderkennen en op te lossen, terwijl zal moeten gelden dat na de periode van in tensieve begeleiding, de gezinnen weer zelfstandig kunnen funktioneren en zonodig zelf vroegtijdig de weg weten naar de gebruikelijke hulpinstelling (b.v. het maatschappelijk werk) voor hulp van korte duur. Burgemeester en wethouders van Ven ray hebben in hun vergadering van 20 april 1983 voor de onderstaande bouw plannen bouwvergunning verleend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van het bepaalde in artikel 7, lid 2, juncto artikel 13 van de Wet A.R.O.B. daartegen bij het college van burgemeester en wethouders van Ven ray een gemotiveerd bezwaarschrift in dienen en wel binnen 30 dagen na de dag, waarop de bewuste vergunning is verzonden of uitgereikt. Voordat U een bezwaarschrift indient, is het dan ook raadzaam te informeren of verzending of uitreiking van die vergunning heeft plaatsgevonden. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het bu reau ruimtelijke ordening en bouwza ken, kamer 201 van het raadhuis, tel. 83838, toestel 354. het bouwen van een garage/berging aan de Stationsweg 209, t.n.v. J.J. v. Oijen; het verbouwen van de showroom aan de Kempweg 23b, t.n.v. garage „De Peelparel"; het bouwen van een mestvar- kensstal aan de Heidseweg 66, t.n.v. G.J.M. Janssen; het verbouwen van de basisschool aan de Matthiasstraat 17, t.n.v. Ge meente Venray; het uitbreiden van de zeugenstal aan de Twistweg 7, t.n.v. A.P. Corne- lissen; het bouwen van een varkensstal aan de Kempkensberg 9, t.n.v. H. v.d. Laar; het bouwen van een rundveestal aan de Ambachtstraat 4, t.n.v. G.M. Swinkels; het bouwen van een carport aan de Overloonseweg 18b, t.n.v. L.J.M. Hermus; het bouwen van een entreepartij bij het tuincentrum aan de Langstraat 134, t.n.v. A.J.J. Poels; het verbouwen van de bedrijfsge bouwen en het slopen van een beslaand schuurtje aan de Straat 11, t.n.v. P.J.G. Wismans; het plaatsen van een demontabele koelcel aan de Horsterweg 10, t.n.v. W.B.G. Janssen. Venray, 22 april 1983. De burgemeester van Venray, Kennisgeving bekendmaking ontwerpbeschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne; maken bekend dal zij voornemens zijn om op de aanvraag van: B.V. Metaalwaren fabriek Inalfa, Maasheseweg 83 te Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het ex. art. 6a, uitbreiden/wijzigen van een mataalwarenfabriek, waar elek tromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan dc Maasheseweg 83 te Venray; F.J.M. Vergeldt, Zeilbergseweg 10 te Ysselsteyn-Venray, voor een ver gunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden van een varkerismesterij, waarbij mest en meststoffen worden op geslagen, gelegen aan de Zeilbergseweg 10 te Ysselsteyn; P.J. van Duijnhoven, Johan van Wyttenhorstweg 18 te Vredepeel- Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het ex. art. 6a, uitbreiden/wijzigen van een timmer werkplaats waar elektromotoren wor den gebruikt met een gezamenlijk ver mogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Johan van Wyttenhorstweg 18 te Vredepeel; M.J. Janssen, Pastoor Jacobspeel 1 te Ysselsteyn-Venray, voor een ver gunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een var kensfokkerij, waarbij mest en meststof fen worden opgeslagen, gelegen aan de Pastoor Jacobspeel 1 te Ysselsteyn; Automobielbedrijf Van Haren B.V., Raadhuisstraat 38 te Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden van een tankstation, waar motorbrandstoffen worden be waard en afgeleverd, gelegen aan de Noordsingel 34 te Venray, positief te beschikken onder voor waarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De ontwerp-beschikkingen, alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken, liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter in zage en wel tot 6 mei 1983, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur; na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). De aanvragers, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aan leiding van een van de aanvragen en een ieder die aantoont, dat hij daartoe rede lijkerwijs niet in staat is geweest, kun nen tot bovengenoemde datum gemoti veerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van een van de ontwerp beschikkingen. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient gericht te worden aan ons college. Venray, 22 april 1983 Burgemeester en wethouders van Venray, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet, A.L.G. Janssen. Het Gemeentearchief zal op de zater dagen 23 april en 30 april a.s. (Konin ginnedag) gesloten zijn. Kennisgeving bekendmaking beschikking Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat door hen, onder voorwaarden om gevaar, schade of hin der voor de omgeving te ondervangen, op 13 april 1983 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van: A. Poels, Haag 22 te Merselo- Venray, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een varkensmesterij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Kempekensberg (ongenummerd) te Ysselsteyn-Venray; E. Emonts, Steegse Peelweg 87 te Veulen-Venray, voor het.uitbreiden van een varkensfokkerij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Steegse Peelweg 87 te Veulen. De beschikkingen en alle ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 22 april 1983 tot 22 mei 1983 elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. De betreffende sfukken kunnen gedu rende bovengenoemde periode ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur worden ingezien (na telefonische af spraak). Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne staat tot 22 mei 1983 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygyëne bezwaren hebben ingebracht; d. engige andere belangehebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koninging en worden gezonden aan de Raad van Sta te, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Venray, 22 april 1983 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet A.L.G. Janssen. Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op art. 12 van de Wet al gemene bepalingen milieuhygiëne; ma ken bekend: dat op 14 maart 1983 bij hen een aanvraag is ingekomen van Speciaal- werk Venray B.V. Smakterweg 23 te Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een metaalwarenindustrie, waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Smakterweg 23 te Venray; Op donderdag 28 april wordt vanaf 10.00 uur verkeersspreekuur gehouden in het raadhuis. Iedereen die opmerkingen heeft over een bepaalde verkeerssituatie kan een afspraak maken om dit verkeerspro bleem mondeling in het verkeersspreek uur ter sprake te brengen bij ambtena ren van de afdelingen Openbare Orde en Veiligheid, Onderhoud, Civieltech nische Werken en Verkeer en aan de Po litie. Voor het maken van een afspraak kan men contact opnemen met de heer W. Gossens (tst. 159) of de heer G. Rutten (tst. 344). dat op 15 maart 1983 bij hen een aanvraag is ingekomen van A.C.P.M. Bosgoed, Lorbaan 6 te Veulen-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hin derwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een varkensmesterij en -fokkerij, waarbij mest en meststoffen worden opgesla gen, gelegen aan de Lorbaan (ongenum merd) te Veulen. dat op 15 maart 1983 bij hen een aanvraag is ingekomen van F.Th. Jan sen, Pottevenweg 10 te Ysselsteyn- Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het ex. art. 6a, uitbreiden/wijzigen van een var kensmesterij, waarbij mest en meststof fen worden opgeslagen, gelegen aan de Pottevenweg 10 te Ysselsteyn; dat op 16 maart 1983 bij hen een aanvraag is ingekomen van G.W.C. van Tilburg, Veulenseweg 15 te Leunen- Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een varkensmesterij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, ge legen aan de Veulenseweg 15 te Leunen. De aanvragen en andere ter zake zijn de stukken liggen in het raadhuis, ka mer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel tot 22 mei 1983, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur; Na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur. Desgewenst kan al daar een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 lot 19.30 uur wor den ingezien (na telefonische afspraak). Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht, (afd. openbare orde en veilig heid, telefoon 04780-83838, toestel 158), kunnen tot één week voor bovenge noemde datum mondeling bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling over de aanvraag tus sen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vesiigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen, die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ontwerp beschikking in te dienen. Venray, 22 april 1983 Burgemeester en wethouders voornoemd, namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet A.L.G. Janssen. NIET GELEZEN De keurige heer in zijn driedelig maatpak stak nog maar eens een sigaar op, liet zich inschenken, terwijl hij luis terde naar het drietal, dat aan de bar stond te discussiëren over de Venrayse nota „Vrede en Veiligheid". Het was hem aan te zién, dat het gesprek hem niet zinde. „Wat weten jullie eigenlijk van de wereldpolitiek af?„ mengde hij zich in het gesprek. „Die nota van b. en w.? Lariekoek. Lees De Telegraaf. Daar staat in, dat die nota alle perken te buiten gaat. Want wat willen b. en w.? Die gelasten de NATO het dubbelbesluit terug te ne men. Hier lees maar". En thea traal legde hij het knipsel uit De Telegraaf van 30 maart op ta fel. „Hier staat het duidelijk: Die Venrayse bestuurders wil len dat de NATO een éénzijdige stap in de richting van de ont wapening zet. Dèt willen ze en meer niet. Van mij mogen ze die raketten vandaag nog in mijn achtertuin zetten." „Meneer", antwoordde de man aan de bar, die zich aan gesproken voelde. „Weet u wat er in de nota „Vrede en Veilig heid" staat?" De keurige heer in zijn drie delig maatpak moest het toege ven. Hij had geen tijd gehad andere kranten te lezen, laat staan de nota. „Weet u wat u moet doen?" werd hem van de tapzijde aangeraden. „Ga maar naar het gemeentehuis en koop voor 2,50 die nota. Bestudeer die eerst en geeft dén uw kritiek. Daarna kunnen we verder praten. De keurig heer deed er het zwijgen toe.... NUL-OPTIE In veel publikaties over het ontwapeningsoverleg in Genève en het voor en tegen zijn van kruisraketten, valt nogal eens de uitdrukking „Nul-optie". En veel mensen maar denken, dat achter deze naam een ver schrikkelijk ingewikkelde for mule zit. nul-optie wil echter niets meer of minder zeggen dan: géén kruis- of Pershingraketten in Europa, als de Russen hun installaties voor de SS 20-raket- ten ontmantelen. Da's alles. DUBBELBESLUIT Dan valt nog wel eens het woord „dubbelbesluit". Dat wil zeggen: onderhandelen met de Russen over de ontmante ling van de SS 20-raketinstal- laties, maar gelijktijdig in West-Europa voorbereidingen treffen voor het plaatsen van middellange afstands (kern)- raketten. TUSSENVOORSTEL Dan is er nog het z.g. „tus senvoorstel" van de Ameri kaanse president Reagan. Dit houdt in, dat zowel het westen als het oosten hun aantallen kernraketten evenredig vermin deren. REACTIES Bij de gemeente komen ze dagelijks binnen: anonieme en ondertekende reacties van men sen uit alle delen van het land op de door b. en w. gepresen teerde nota. Reacties, die inder daad liggen tussen „hoera" en „weg met jullie". „Geluk met uw heldere stel- Iingname voor een eerste stap van ons om te ontwapenen. Be moedigend in de krant te lezen. Sterkte met vertragingsakties" schrijft iemand uit Deventer. Uit Zwolle komt een (niet ondertekende) kaart met: „Jul lie zijn landverraders. Waarom niet tegen de Russen-raketten uw aktie ontketend? Wel de Russen helpen. Weg met jul lie!" En op de voorkant van de kaart waarschuwt meneer An dropov met een dreigende vin ger: „Ik waarschuw. Plaats geen kernraketten. (Laat dat maar aan ons over. Wij stelden reeds meer dan 360 SS 20's en honderden andere raketten op"). Uit Den Haag de medede ling: „U heeft groot gelijk, laat de Russen het maar voor ons doen. Dat zijn pas kamera den!" Een oorlogsveteraan met 36 jaar ervaring uit Den Bosch, lid van het leger der anoniemen: „Laat je door Mient Jan Faber niet opjutten". Het besluit van de gemeente om met het oog op de slechte financiële positie 2.50 voor de nota „Vrede en Veilighied" te vragen leidde tot de volgen de (anonieme) ontboezeming van een Venrayer: „Er nog geld uitsleuren. Wat een simpele vredesapostelen!" Een Eindhovenaar schrijft: „Laten wij katholieken en Christenen de mentaliteit ver anderen door gebed. Jezus zegt: Gebed maakt de akker vruchtbaar". Een aktiegroep „Gebed voor Actualiteiten" te Eindhoven brengt een nieuwe variatie op een oud thema: „Met de Hei lige Rozenkrans de kruisraket ten uit Veldhoven, de Peel en heel Nederland" en voegt daar aan toe: „Wij leven nu in de lijd van „De strijd van de gees ten". Deze strijd kan alleen ge- sterden worden met gebed, vas ten, boete, offer." NUCHTER De Vredepeelse boer had zo z'n eigen gedachten over kruis raketten. Terwijl hij, leunend op zijn schop en trekkend aan zijn pijp vanaf een afstand de wake aan de poort van de slapende basis stond aan te kijken, merkte hij op: „Voor de raketten hier ben ik niet bang. Straks staan die dingen hier met de kont naar ons toe. Maar ik ben veel benauwder voor die krengen aan de andere kant, want die staan met de snuit naar ons gericht VERGEEFS Overigens: de Amerikaanse officieren, die vorige w®ek de Peelbasis in gezelschap van Nederlandse Landmachtoffi cieren zouden bezoeken in verband met een in het najaar te houden internationale oefe ning, zijn niet gekomen. Een groep demonstranten heeft ver geefs bij de poort staan wach- GELEZEN „Het is een goede zaak, dat mensen uit Bakel en Venray iedere week demonstreren bij de vliegbasis „De Peel". Maar er moet natuurlijk veel meer ge beuren om te voorkomen, dat hier in Nederland kruisraketten worden gestationeerd". Dit zei generaal buiten dienst Von Meyenfeldt tijdens een lezing in de Maranathakerk in Eindhoven. De lezing was georganiseerd door de basis groep Eindhoven van de Evan gelische Volkspartij (E.V.P.). Von Meyenfeldt zei, dat kernontwapening alleen kan slagen als de mentaliteit van de mensen verandert. „Het zijn niet de wapens, die ons bedrei gen. Het zijn de mensen, die de wapens ontwikkelen". G.Sch. Op zondag 5 augustus 1945 om kvq over acht 's morgens viel de eerj atoombom uit de geschiedenis op Japanse stad Hirosjima. In één U werd een stad weggevaagd: 71.000a den en 68.000 gewonden. Vier dagen later viel de tweede ba nu op Nagasaki. De tweede Japan stad werd weggevaagd: 35.000 dod en 60.000 gewonden. In de getroffen gebieden worden n steeds de afschuwelijke gevolgen beide afschrikkings- en vernietigingsi S pens gevoeld, maar desondanks hs men in de wereld de mogelijkheden i vernietiging alsmaar groter gemaa Men is tot de meest onmenselijke ti gen in staat. Het huidige wapenpot; tieel is voldoende om nu in één klap r totale wereld te vernietigen. Niet a maal, maar tientallen malen, hetga met de afschuwelijke Engelse te „overkill" wordt aangeduid. In december 1979 besloot de NA om 572 moderne Amerikaanse kerm pens in West Europa te stationeren, antwoord op de door Rusland j plaatste 600 SS20 (kern)raketten. G lijktijdig zou met de Sovjet Unie woro onderhandeld over de beperking m dergelijke (middellange afstands-)ke raketten (Dubbelbesluit). Nog stee wordt in Geneve hierover onderin deld, zonder dat men tot op heden t resultaten is gekomen. Nederland heeft de beslissing a het al dan niet plaatsen van het schrikkelijke wapen uitgesteld tot teg het einde van dit jaar. leder weldenkend mens is het er tussen wel over eens dat kernwape de meest onmenselijke wapens zijn, i ooit zijn uitgevonden. Maar tegenov de mening, dat het probleem van vre en veiligheid alleen maar gediend is rr verder gaan op de weg van toenemen bewapening om zo een veilige positie te nemen tegen een eventuele agress staat het standpunt, dat het zó niet w der kan. Het bewustzijn, dat in zal van vrede en veiligheid ook de bev king moet worden betrokken, heeft geaccentueerd door de huidige ontvi kelingen - mede er toe geleid, dato de gemeentelijke overheid van Vera zich een duidelijke mening heeft vormd over dit immens moeili v vraagstuk. En het is juist daarom, dat het colle aan de raad de nota Vrede en Veilighc heeft overgelegd om te kunnen t werkstelligen, dat er sprake is van n ningsvorming vanuit de basis, wel kan doorklinken tot de landelijke pc tiek. Daarmee heeft het college zich g« gemakkelijke opgave gesteld. Langd rig en veelvuldig beraad heeft ieder van het college duidelijk gemaakt, dat nauwelijks nog ruimte is voor het inn men van compromisstellingen. De nota Vrede en Veiligheid is weergave van de overtuiging van ti gehele college, dat het een taak heeft de sfeer van bewustmaking van hetpi bleem rond de kernbewapening. E bewustmaking, die wil voorkomen, c de burger het hoofd in de schoot It J vanuit een apatische houding dat r toch niets aan te doen is en dat dit lo ter een kwestie is van de grote landeli politiek. Het is juist in dit kader, dat deze re „Vrede en Veiligheid" is verschenen S* voor iedere burger op het raadhuis v krijgbaar is voor f 2,50. Bij burgemeester en wethouders aj de navolgende aanvragen ingekomt om, in afwijking van het geldeni bestemmingsplan c.q. vooruitlopende een in voorbereiding zijnd herziening plan, bouwvergunning te verlenen voa het uitbreiden van een varkens» aan de Heidse Peelweg 60 te Ysselsteji t.n.v. Gebr. Peeters; het bouwen van een garage aani Kuiperstraat 3 te Venray, t.n.v. J.H.C Wiilems; het bouwen van een garage aand Kuiperstraat 5 te Venray, t.n.v. P.H.T Megens; het uitbreiden van 2 opfokhokkt voor kalkoenen aan de Timmermanns weg 94 te Ysselsteyn, t.n.v. W.Ch. Art: het uitbreiden van een afmestho voor kalkoenen aan de Timmermann weg 94 te Ysselsteyn, t.n.v. W.Ch. Are het bouwen van een loods aan fl Deurneseweg 144 te Ysselsteyn, t.n.i M.A.C. Couwenberg; het bouwen van een tuinbergii en een erfafscheiding aan de Lelie 2, t Venray, t.n.v. J.J. Direks. Burgemeester en wethouders zij voornemens aan deze bouwplannen mr dewerking te verlenen. De bouwplannt liggen met ingang van 22 april 1983 p durende veertien dagen voor een ie<k ter inzage bij het bureau ruimtelijke ff dening en bouwzaken, kamer 201 va hel raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur Gedurende deze termijn kunnen evend ele bezwaren schriftelijk bij burgt meester en wethouders worden ingc diend. Venray, 22 april 1983 De burgemeester van Venray

Peel en Maas | 1983 | | pagina 14