wL-.Ji i-'«I -J? 5. "till Ih f 4 J s Drie generaties SN1TS honderd jaar in Venray PEEL EN MAAS f Pulsar Quartz §p. I m$ I m r^i UW KIND GEKIEKT GEMEENTEPRAAT VGRLINDGN JUWGLIGR OUD PAPIER Op dinsdag 12 april a.s. viert ijzerwa renhandel Henk Smits zijn 100-jarig bestaan. Op zich natuurlijk een respec tabele leeftijd; en wanneer het ook nog gaat om een van oudsher Venrays be drijf, dat een levend deel is van de ge schiedenis van ons Peeldorp, verdient dat zeker extra aandacht. Voeg daarbij de reputatie die de zaak heeft bij doe- het-zelvers en proffesionele bouwers, dan is een bezoek aan Schoolstraat 26 zeker op zijn plaats. Bij een kop koffie in het naast de win kel gelegen kantoor zit dhr. Smits, „Noem me maar Henk, dat doet iede reen", al snel op zijn praatstoel. VENRAY VAN VROEGER Vooral van het oude Venray, zijn kin dertijd en ver daarvoor, weet Henk Smits veel te vertellen. Wat weemoed naar die rustige tijd van toen spreekt on miskenbaar uit zijn verhaal, wanneer hij vertelt over zijn grootvader Thijs Smits, beter bekend als Smits-Kronen, die in april 1883 een smederij in de Schoolstraat begon. Thijs, geboren in Weverslo, was hoefsmid. In die tijd was van enige spe cialisatie nog nauwelijks sprake: men pakte alles aan. Terwijl de boeren in Venray zaken deden, werd bij Smits- Kronen hun paard beslagen. Ze reden gewoon met paard en kar de binnen plaats op en als ze weer huiswaarts gin gen was hun trekdier weer tip-top in or de. Is het beroep van smid tegenwoordig zo goed als uitgestorven, begin deze eeuw telde Venray en omliggende dor pen wel zo'n 30 smeden, waaronder be kende namens als Zeegers, Kusters, de Haan en Lucassen. Vooral de voor de Venrayse middenstrand vroeger zo be langrijke kloosters waren ook voor de smeden belangrijke werkgevers. De Venrayse smeden hadden zich in die jaren verenigd in het g'lde van St.- Eloy, hun patroonheilige. Elk jaar op 6 december trokken de smeden in alle vroegte naar de kerk om St.-Eloy te eren en ook tijdens processies was het gilde, voorzien van het gildezilver van de par tij. DE TWEEDE GENERATIE In 1923 nam Piet, Thijs' zoon de zaak van zijn vader over. Naast zijn werk als hoefsmid verkocht hij ook nog ijzerwa- TEN BATE VAN VENRAYS MANNENKOOR KAN MEN BEZORGEN IN DE CONTAINER ACHTER GARAGE VAN HAM, MAASHESEWEG Zondag 10 april NATIONALE FIETSCROSS- WEDSTRIJDEN IN VENRAY Op zondag 10 april a.s. organiseert de fietscrossclub Flying Fles uit Venray onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Wielrenunie op de prachtige fierscrossbaan gelegen in het Vlakwater aan de Kempweg in Venray nationale fietscross wedstrij den Het belooft een groot spektakel te worden; de organisatoren verwachten 500 600 deelnemers! Er zal gestreden worden in diverse leeftijdscategorieën van 6 tot 16 jaar en ouder in junioren, experts, open en meisjesklassen. Dat Venray in het fietscrosswereldje een belangrijke plaats inneemt mag blijken uit de klinkende namen die aan de start komen. Onder de deelnemers bevinden zich maar liefst 6 nederlandse kampioenen fietscross. Bij de 8-jarige junioren Stefan Wei ten; bij de 10-jarige junioren Jef frey Bignell; bij de 11-jarige experts Johnny Reybroek (tevens 3e bij de wereldkampioenschappen); bij de 9-ja- rige experts Pascal Slaats; bij de 10-ja- rige experts Jacky Schuyer; bij de 10-jarige powder puffs (meisjes klasse) Linda Schepers. Maar ook de Venrayse jongens en meisjes staan hun mannetje, het zal zondag ook een spannende strijd worden om de vele bekers die te verdienen zijn. De wedstrijden starten om 13.00 uur. FIETSCROSS IN VENRAY Het fietscrossen is in Venray in zeer korte tijd razend populair geworden. De in 1981 opgerichte Venrayse fiets crossclub Flying Flies telt meer dan 100 leden! Ook beschikt Venray over één van de beste fietscrossbanen in nederland. On langs werd door grote inzet van de leden de accommodatie nog verder geperfec tioneerd. In de baan werden een aantal springheuvels cewiizigd waardoor het circuit nog sneller en spectaculairder werd. Eveneens werd de startheuvel van een verharding voorzien, waardoor in Venray de mogelijkheid is gecreëerd om nederlandse kampioenschappen en in ternationale wedstrijden te organiseren. Het washok dat vroeger dienst deed op de voormalige camping, is omgeto verd tot een uitstekende toiletaccommo datie. Met recht kan men trots zijn op deze voor de Venrayse jeugd uitsteken de fietscrossbaan, waar men deze zomer met volle teugen kan genieten! FIETSCROSS IN NEDERLAND Fietscross verovert Nederland; fiets cross is de snelst groeiende sport. Er zijn op dit moment reeds meer dan 3000 georganiseerde fietscrossers. Nederland is verdeeld in 5 distrikten, er zijn nationale, europese en wereldkam pioenschappen. Fietscross komt regel matig op de T.V. (AVRO's fietscross, indoorfietscross in de Rijnhal). Ook bij de wat oudere jongens en meisjes slaat fietscross aan. Met ingang van 1 januari 1983 in Nederland gestart met een z.g. cruiserklasse, dit is crossen op een iets grotere fiets voor 2 leeftijds categorieën: 18 t/m 24 jaar en 25 jaar en ouder! Dit jaar worden in Nederland de wereldkampioenschappen fietscross ge organiseerd en wel op 5, 6 en 7 augustus 1983 in het ponypark Slagharen. DIEFSTAL SPANDOEK Het door de Venrayse aquariumver eniging op de hoek Paterslaan-Paters- straat opgehangen spandoek, voor reclame voor hun tentoonstelling, bleek verdwenen te zijn. Aangifte van deze ongewone diefstal vond plaats. BIJTENDE HOND Een dochtertje van de fam. V. moest zich onder medische behandeling stellen nadat het kind enkele beten had opgelo pen van de hond van de fam. P. Vast is komen te staan dat die hond reeds meerdere personen heeft lastig gevallen. In afwachting van een beslissing wat met die hond moet gebeuren, is tegen de eigenaar procesverbaal opgemaakt. LICHTE SCHADE Onvoldoende opletten bij het achteruitzetten door de bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen op de kruising bij de Witte Vennenweg te Oostrum was oorzaak dat die aanhan ger tegen een daarachter staande perso nenauto botste. Het bleef bij lichte schade. Omdat de bestuurder van een personenauto uit Venray op de Merse- loseweg met zijn voet op het rempedaal schoof, botste zijn auto tegen een voor hem staande auto op. Het bleef bij lich te schade. LANTAARN BESCHADIGD Op de Albionstraat kraakte een vrachtauto uit Winschoten een lan taarnpaal. De bestuurder reed door zonder zijn identiteit bekend te maken. In Castenray kon hij door de politie worden achterhaald. De politie ontdek te daarbij dat die vrachtauto te zwaar beladen was. Voor én het doorrijden én het te zwaar beladen werd hem een procesverbaal aangezegd. ren als gaas en draad, kachels, maar ook potten en pannen. Grootvader Thijs werkte in die jaren nog volop mee in de smidse. Later verhuisde hij met zijn vrouw een paar deuren verder, naar het pand waar weer later Scheepers Kno- penhuis zich vestigde. In 1950 overleed de grondlegger van het bedrijf op 95- jarige leeftijd, na op zijn sterfbed nog een laatste borreltje genuttigd te heb ben.... Zoals men wel vaker hoort in de ver halen over vroeger, hoorde dat borreltje of pilske er echt wel bij. Maar daar werd dan ook voor gewerkt, het hele jaar door. Behalve op Goede Vrijdag, want dan lag de hamer stil op het aambeeld. Het was dan tijd voor de grote schoon maak in de smidse. Was de werkplaats schoon en gewit, dan werden op Paasza terdag, zo rond de middag een paar kannen bier gehaald bij Schaeffers te genover (de latere zaal Wilhelmina). Het bedrijf groeide onder Piet Smits gestadig en in de jaren dertig had men zo'n 6 a 7 man personeel in dienst. Hier onder zowaar een „gastarbeider", een Duitser genaamd August, die elke dag vanuit Goch naar Venray kwam fietsen en af en toe de kinderen vergastte op „Gochse Babbels", volgens Henk Smits een lekkernij. Ook de vertegenwoordigers zakten in die dagen nog per fiets af naar onze con treien. Ze namen dan hun intrek in hotel „de Gouden Leeuw" en bezochten van daaruit hun clientèle. EEN MODERN BEDRIJF Terwijl de drukker de eerste exempla ren van de reclameborden en de stickers komt brengen en er nog koffie wordt bijgeschonken, komen we toe aan het voorlopig laatste hoofdstuk van het Smits-verhaal. In 1963 neemt Henk de leiding van zijn vader over en met hem begint de pe riode van de moderne ijzerwarenhandel. Henk Smits beaamt dat het voeren van een bedrijf tegenwoordig heel wat meer van je vergt dan vroeger. Voorraadbe heer werd bijvoorbeeld dertig jaar gele den niet zo nauw genomen, hetgeen blijkt uil het feit dat na de overname, uit het magazijn nog tientallen paren ouderwetse schaatsen in volstrekt incou rante maten opdoken. Samen met de kachels liet Henk Smits de schaatsen voor wat ze waren en ging zich toeleg gen op de kleine ijzerwaren en gereed schap. In 1968 kwam daar een tuincen trum bij, een idee dat hij opdeed tijdens een excursie naar de Verenigde Staten. Sinds 1963 is het uiterlijk van het pand door zeven kleinere en grotere ver bouwingen danig veranderd. Het arti kelbestand groeide van enkele honder den tot 15.000 en de nadruk van het be drijf verlegde zich duidelijk naar het hang- en sluitwerk, vooral in de utili teitsbouw. Zo hangen er in heel wat openbare gebouwen in heel Nederland sloten van de fa. Smits uit Venray. Volgens Henk Smits ziet de toekomst voor zijn bedrijf er, ondanks de terug loop in de bouwwereld er goed uit. Wat bleef, gedurende vele jaren,is het personeel, de vertrouwde gezichten van de vakmensen bij Henk Smits en de goe de relatie tot de Venrayse aannemerswe reld en de particulieren. Met een receptie op 12 paril van 16.00 tot 19.00 uur voor alle klanten, wil de fa. Smits haar 100 jarig bestaan vieren. Daarnaast kan het winkelpubliek het hele jaar door profiteren van speciale aanbiedingen bij dit echt Venrays be drijf. Deze week nam fotograaf Wim Berbeé in Leunen 'n kijkje. De ouders van de jongelui kunnen gratis een foto afhalen in onze zaak. Grotestraat 68, Venray. VRIJDAG 8 APRIL 1983 Nr. 14 HONDERDENV1ERDE JAARGANG NOTITIES EN MEDEDELINGEN \N DE (.1 MEI ATE VENRAY Redactie C.A. Scliütle. Bureau Noorlichling Onteigening Het hoofd van het gemeentebestuur van Venray brengt hierbij ter openbare kennis, dat overeenkomstig het bepaal de in artikel 84 van de Onteigeningswet, ingaande 11 april 1983, gedurende eenentwintig dagen, ter gemeentesecre tarie afdeling ruimtelijke ordening, kamer 202, voor een ieder ter inzage ligt het raadsbesluit van 29 maart 1983, nr. 92 tot onteigening in het belang van de ruimtelijke ontwikkeling en van de volkshuisvesting, ten name van de gemeente Venray, van de gebouwde en ongebouwde eigendommen, als aange geven op de bij het besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte grond- tekening en lijst, vermeldende de kadastrale nummers en grootte van de te onteigenen percelen en de namen van de eigenaars en mede-eigenaars volgens de registers van het kadaster. De onteigening sterkt ter verkrijging van de beschikking over eigendommen, bestemd voor woondoeleinden, winkel doeleinden 1 en 2, gemengde bebou wing, openbare of bijzondere gebou wen, gemeenschappelijke tuin binnen erf l en 2, bedieningshof, openbaar groen, voetgangersgebied, parkeerter rein en verkeersdoeleinden. De eigen dommen zijn benodigd ter uitvoering van het uitwerkings-/wijzigingsplan „Rose Vlek" c.a., vastgesteld bij besluit van burgemeester en wethouders d.d. 23 december 1982, nr. 1435 en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Limburg bij besluit van 23 maart 1982, le afdeling nr. BL 769. Voornoemd uitwerkingsplan „Rose Vlek" c.a. maakt deel uit van het be stemmingsplan „Centrum" vastgesteld bij raadsbesluit van 30 oktober 1973, nr. 1969, goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Limburg bij besluit van 23 december 1974, le afdeling nr. BD 330 en in beroep goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 27 januari, nr. 18, met uitzondering van enkele gedeel ten van enkele gedeelten van de bij behorende gebr u i k s voorschri f ten Conform artikel 30 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening is bij raadsbesluit van 19 december 1978 een herziening gebruiksvoorschrigften bestemmings plan „Centrum" vastgesteld, welk be sluit door Gedeputeerde Staten van Limburg is goedgekeurd d.d. 15 mei 1979, le afdeling nr, BI 4964. Venray, 8 april 1983 Onteigening Het hoofd van het gemeentebestuur van Venray brengt hierbij ter openbare kennis, dat overeenkomstig het bepaal de in artikel 84 van de Onteigeningswet, ingaande 11 april 1983, gedurende eenentwintig dagen, ter gemeentesecre tarie afdeling ruimtelijke ordening, kamer 202, voor een ieder ter inzage ligt het raadsbesluit van 29 maart 1983, nr. 91 tot onteigening in het belang van de ruimtelijke ontwikkeling en van de, volkshuisvesting, ten name van de gemeente Venray, van gebouwde en ongebouwde eigendommen, als aange geven op de bij het besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte grondteke- ning en lijst, vermeldende de kadastrale nummers en grootte van de te onteige nen percelen en de namen van de eige naars en mede-eigenaars volgens de re gisters van het kadaster. De onteigening strekt ter verkrijging van de beschikking over eigendommen, bestemd voor de bouw van eengezins huizen met de bijbehorende garages en bergingen en de qua aard en afmetingen passende andere bouwwerken en voor de bijbehorende voorzieningen als rijwegen, bermen, voetpaden, parkeer plaatsen, openbare nutsvoorzieningen, groenvoorzieningen en tuinen en beno digd ter uitvoering van het bestem mingsplan Smakt, vastgesteld bij raads besluit van 25 september 1979, nr. A378 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Limburg en bij Koninklijk Besluit van 13 juli 1982, nr. 28, onherroepelijk geworden met uitzondering van enkele gedeelten van de van het plan deel uit makende gebruiksvoorschriften, waar aan ambtshalve goedkeuring is onthou den. Venray, 8 april 1983 Het hoof van het gemeentebestuur voornoemd, J.A.A. van Oers, loco-burgemeester Bouwvergunning verleend Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 6 april 1983 voor de onderstaande bouw plannen bouwvergunning verleend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze vergunningen rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen op grond van het bepaalde in artikel 7. lid 2, junclo artikel 13 van de Wet AROB daartegen bij het college van burge meester en wethouders san Venray een gemotiveerd bezwaarschrift indienen en wel binnen 30 dagen na de dag. waarop de bewuste vergunning is verzonden of uitgereikt. Voordat U een bezwaar schrift indient, is het dan ook raadzaam te informeren of verzending of uitrei king van die vergunning heeft plaatsge vonden. Nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het bureau ruimtelijke ordeningen bouwzaken, ka mer 201 van het raadhuis, tel. 83838 toestel 354. het uitbreiden van een varkensstal aan de Teeuwenhofweg 18, t.n.v. P.G.M. Cornelisscn: het verbouwen van het pand Kempweg 23a, t.n.v. Mevr. C.J. van de Bcukcn-Dcrks; het bouwen van een hobby-kasje aan de Hoofdstraat 40, t.n.v. H.G.T.M. Huibers; hel bouwen van een tuinhuisje en carport aan de Dionisiusstraat 9, t.n.v. Th.W.A. Arts; het uitbreiden van een fabriekshal aan de Stationsweg 74, t.n.v. Hermus b.v.; het bouwen van putten in bestaan de stalaan de Deurneseweg 148, t.n.v. P.F.G.M. Hesselmans; het bouwen van een garage/hobbyruimte aan de Matthi- asstraat 21, t.n.v. E.P.J. Lenssen; het bouwen van een tuinhuisje aan de Allegrostraal 52, t.n.v. J.P.G. Ren- kens; het plaatsen van een baanverlich- ting bij hel tennispark Kempweg, t.n.v. Tennisclub Venray; het bouwen van een serre aan de St. Luciastraat 7, t.n.v. J.W. van de Voorn; het uitbreiden van de garage met berging aan de Tinnegieterstraat 3, t.n.v. J.P.J. Swinkels; het uitbreiden van de woning aan de Stationsweg 171, t.n.v. H.A.P. van de Berg; het bouwen van een berging aan de Kruidenlaan 188, t.n.v. P.J.T.M. Litjens; het uitbreiden van de garage aan de Goetzenhof 4, t.n.v. J.C.B.T. Wil- lems; het bouwen van 26 woningen in het bestemmingsplan Landweer! 2e fa se, t.n.v. Stienstra b.v. Venray, 1 april 1983. Tennisseizoen 1983 gemeentelijke tennisbaan Voor de recreanten onder u bestaat nog de mogelijkheid om gebruik te maken van de gemeentebaan op het tennispark „Vlakwater" le Venray. Uren die momenteel nog beschikbaar zijn: Maandag: 8.00/9.00 - 12.30/14.00 - 15.00/16.30 uur. Dinsdag: 8.00/9.00 - 12.30/13.30 - 14.30/16.30 uur. Woensdag: 8.00/9.00 - 11.00/12.00 - 15.30/16.30- 17.00/18.00 uur. Donderdag: 8.00/9.00 - 12.30/14.00 - 15.00/16.30- 17.00/18.00 uur. Vrijdag: 8.00/10.00 - 11.00/12.00 - 12.00/13.30- 14.30/16.30- 17.00/19.00 uur. Zaterdag: 14.30/16.30 - 20.00/21.00 u. Zondag: 13.30/16.30 uur. De huurprijzen: maandag t/m vrijdag morgen: 84,25 per uur (8.00/12.00); maandag t/m vrijdag middag: 116,50 per uur (12.30/16.30); maandag t/m vrijdag avond: 150,75 per uur (17.00/20.00); zaterdag/zondag 's morgens- 's mid dags- 's avonds 150,75. Voor meerdere inlichtingen kunt u telefonisch contact opnemen met buro sportzaken en recreatie, gemeentehuis Venray, tel. 04780-83838 T 244. Geen spreekuur burgemeester Op de maandagen 11 en 18 april zal burgemeester mr. H.J. M. Defesche geen spreekuur houden. Men kan zich gedurende deze dagen voor dringende zaken in verbinding stellen met wethou der J. van Oers, die als loco-burgemees ter optreedt. Commissie Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting Vandaag, donderdag 7 april, begint om 17.30 uur in kamer 127 van het raadhuis een openbare vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Op de agenda van de vergadering staat een tweetal onderwerpen: de concept-nota Woonruimteverde ling in dc gemeenten Horst en Ven ray opgesteld door de woningbouw vereniging Noord-Limburg. De nota heeft als doel inzicht te verschaffen in de gang van zaken bij de toewij zing van woonruimte door de wo ningbouwvereniging. Aan de commissie wordt een reac tie op de nota gevraagd. Het raadsvoorstel op grond van ar tikel 74 Wet Geluidshinder. Ingevolge het op 1 januari 1982 in werking getreden hoofdstuk Wet Ge luidhinder (zones langs wegen; nieuwe situaties) hebben wegen van rechtswege een geluidszone. Dit houdt in dat bij het vaststellen c.q. wijzigen van een bestem mingsplan voor de in de zone van een weg, begrepen in dat bestemmingsplan gelegen nieuwe geluidgevoelige bebou wing een akoestisch onderzoek moet plaatsvinden. De geluidsbelasting op de gevel mag een bepaalde aarde niet te boven gaan. Wegen met één rijstrook (bijvoor beeld éénrichtingswegen) hebben geen zone, evenmin als wegen waarvan de ge meenteraad op grond van een redelijke schatting na overleg met de wegaanleg- ger of wegbeheerder heeft verklaard te verwachten dat daarvan binnen een periode van 10 jaar minder dan 2.450 motorvoertuigen per etmaal gebruik zullen gaan maken. Het is niet praktisch om voor elke weg zo'n verklaring vast te stellen. De voorkeur verdient een verklaring die betrekking heeft op alle wegen in de ge meente die een intensiteit hebben van minder dan 2.450 motorvoertuigen per etmaal. Het maximum aan duidelijkheid en inzichtelijkheid wordt geboden door een kaart en een verklaring die betrek king hebben op de wegen met naar ver wachting meer dan 2.450 motorvoertui gen per etmaal, waarbij de verklaring dan betrekking heeft op alle op dat mo ment aanwezige niet aangegeven wegen binnen de gemeente, een zogenaamde spiegelverklaring. Het raadsvoorstel zal dinsdag 12 april door de gemeenteraad worden behan deld. Bestemmingsplan „Leunen" De burgemeester van Venray, maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad van Venray in zijn vergadering van 12 april 1983 een herziening van een gedeelte van het bestemminsplan „Leu nen" in voorbereiding heeft verklaard voor een perceel, gelegen aan de Vica- rteweg te Leunen. Het voorbereidingsbesluit is genomen ten behoeve van de bouw van 14 premie A-woningen. Het voorbereidingsbesluit met dc daarbij behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening ligt ingaande heden voor een ieder ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis. Venray, 15 april 1983 Dc burgemeester voornoemd, J.A.A. van Oers. »r»co-burgemeester Altijd vooraan in betaalbare toptechniek. 8 t/m 16 APRIL PULSAR QUARTZ WEEK nu met de totale Koliektie NEEM DETIJD EN KIJK grotestr.2 venray

Peel en Maas | 1983 | | pagina 9