HET WAS WEER CARNAVAL Gratis lenen voor de jeugd? B en w verdelen woningwetwoningen Landelijke Vastenaktie Steenlegging in Land weert Leenenl natuurlijk WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Ja Smakter woningen in Holthees? PEEL EN MAAS ook üw krant A.M.M. Swinkels benoemd tot directeur van Amrobank Venray Om het recht van de zwaksten VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 Nr. 7 HONDERDENVIERDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12. - UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN OE REGIO f *6^ Een uitgebreide foto-reportage over de carnavalsviering en met name de optocht vindt U elders in dit blad. Uiteraard kunnen wij niet alle gemaakte foto's plaatsen maar geïnteresseerden kunnen wel keus maken uit onze collectie, welke wij in een etalage van de zaak hebben uitgestald. Voor een kleine vergoeding (kostprijs) kan men in het bezit komen van deze zwart-wit foto's, formaat 18x24 cm. Hieronder volgt de lijst van de prijs winnaars uit de Grote Carnavals optocht Eenlingen en paren: 1. Venrays neejste kappelleke. 2. Handig allennig. 3. Drumstel. Kleine groepen. 1. Weej staon roëd. 2. De lierare van 't C.O.C.V. 3. Os kenne ze nog enne poet uuttrekke. 4. Geej kunt meej de poekel roetse. 5. Amber-isme. 6. Toekomstmuziek. Midden groepen. 1. Kiender van de nar. 2. Van wiet en nog wieter. 3. Jeugd en toekomst. Grote groepen. 1Prins Piet, duuzendpoot. 2. Venrodse taarten. 3. Sneejkels. 4. Ut werd os gruun en gèèl vuur d'oëge Wagens. 1Motte weej zowiet terug. 2. De kop ien'tzand. 3. Mit twee mate mete. Jeugdprinsewagens 1. Heide. 2. Oostrum. Prinsewagens. 1Leunen. 2. Oostrum (met 1 punt verschil). 3. Ysselsteyn. KINDEROPTOCHT 1983 De ,,meug ut iets minder zien blues", had het motto kunnen zijn van de kinderoptocht, want er deden aanmer kelijk minder kinderen mee in schooi en verenigingsverband dan in voor gaande jaren. Zeker niet minder was het enthousiasme van de deelnemende haaskes en hazinnekes, die met hun veelal zelfgemaakte attributen weer zorgden voor een geslaagde optocht. De jury had het erg moeilijk, want er waren jammer genoeg weinig echte uitschieters. Zoals altijd weer beoorde lend op origineliteit en afwerking, maar vooral op eigen werkzaamheid van de kinderen en kontakt met het publiek, verdeelde de jury de bekers en plakken als volgt. Wagens. 1Jeugdprinsewagen „Den Dissel". Eenlingen en duo's 1'n Stapje achteruit (40) 2. Klène schijnheilige (4) 3. Opa en Oma Knots (32) 4. Engels drop (9) 5. Politie (11) Kleine groepen. 1Rooise'Brandweer (12) 2. De jacht op de jager (15) 3. Herrie Schöppers (16) 4. Vrede (24) Grote groepen. 1. Rattenvanger van Hameien (41) 2. Carnaval in de rimboe (8) 3. Wat is now Venroi zonder nar (26) 4. Stripboeken (7) 5. Wij gaan achteruit (19) De Free Wheelin' wisselbeker was dit jaar voor de „Rooise Brandweer", die volgens de jury op alle fronten als beste uit de bus kwam. efkus vur en nao dinsdagnaacht twelf uur Vanaf deze week voeren de openbare bibliotheken aklie voor het handhaven van een wettelijke regeling voor het gratis lidmaatschap van de openbare bibliotheek voor jeugd tot 18 jaar. Door het verzamelen van handte keningen onder het lezerspubliek en het aanbieden van een stukgelezen jeugd boek aan de leden van de Tweede Kamer willen de openbare bibliotheken druk uitoefenen op het parlement voor het behoud van een wettelijke regeling voor de kontributievrijdom voor de jeugd. Sinds 1975 is hel openbare biblio theekwerk geregeld in een aparte wet: de Wet op het openbare bibliotheek werk. Een van de hierin opgenomen regelingen is het gratis iidmaatschap van de openbare bibliotheek voor de jeugd tot achtien jaar. Sinds deze maatregel van kracht werd, is het aantal jeugdige gebruikers in Nederland toegenomen van 1.124.350 in 1974 tot 2.229.000 in 1981: dus met bijna lOO^o. Deze explosieve groei is in ook in Limburg te constateren. Veel kinderen voor wie het gebruik van de bibliotheek niet vanzelf sprekend was, is door deze maatregel de kans geboden leesvaardigheid te ont wikkelen en zij hebben deze kans gegrepen. Deze opwaartse ontwikkeling dreigt nu echter een gevoelige knak te krijgen. Al eerder heeft de regering aangekon digd het openbare bibliotheekwerk te willen decentraliseren naar de gemeen ten. Evenals het welzijnswerk en de kunst zal het openbare bibliotheekwerk worden opgenomen in de Kaderwet Specifiek Welzijn. Momenteel experimenteren reeds een aantal proefgemeenten met deze Kader wet. Voor de uitvoering van hun opdracht is het o.a. noodzakelijk, dat in deze gebieden de Wet op het openbare bibliotheekwerk buiten werking wordt gesteld. De Stuurgroep Ontwikkelingsprojek- ten, die belast is met de begeleiding van de proefgebieden Kaderwet Specifiek Welzijn, heeft de Minister van WVC geadviseerd om de volledige bevoegd heid voor het openbare bibliotheekwerk te decentraliseren naar de lokale overheid, dus ook de kontributievrij dom voor de jeugd. Binnenkort zal de Tweede Kamer moeten beslissen of de kontributievrijdom wettelijk geregeld moet blijven of dat deze beslissing op gemeentelijk niveau kan worden geno men. De openbare bibliotheken, verenigd in het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC), protesteren met deze aktie heftig tegen een mogelijk aantasting van de kontributievrijdom tot achtien jaar. Hoewel een beslissing van de Tweede Kamer vooralsnog alleen gevolgen zal hebben voor de gemeenten in de proefgebieden, is het niet denkbeeldig dat besluiten van deze gemeenten een voorbeeld zullen vormen voor de gemeenten voor wie de Kaderwet pas op een later tijdstip een feit zal zijn. Opheffen van een wettelijke regeling voor kontributievrij dom kan betekenen dat kinderen straks in de ene gemeente wel en in de andere gemeente niet hoeven te betalen voor het lidmaatschap van de bibliotheek. Gratis lenen voor de jeugd zal dan afhankelijk worden van de gemeentelij ke kultuurpolitiek en de, toch al niet rooskleurige, situatie van de gemeente kas. Een zeer ongewenste situatie, vinden de openbare bibliotheken. Het NBLC is van mening dat een groot deel van het openbare bibliotheekwerk behoort tot de verantwoordelijkheid van de lokale overheid en gedecentraliseerd kan wor den. Maar bepaalde zaken, zoals de kontributievrijdom tot achtien jaar, zullen ook in een gedecentraliseerde situatie centraal vastgelegd moeten worden. Nadat in de laatste week van vorig jaar de gemeente Venray werd gecon fronteerd met een teleurstellend aantal contingent woningwetwoningen voor 1983, heeft het college van b. en w. zich thans beraden over de plaatsen waar in de loop van dit jaar deze zestig woning wetwoningen kunnen worden gebouwd. Het gaat hier over woningen met drie slaapkamers (normale woningen), met twee slaapkamers (kleine woningen) en bejaardenwoningen, die allemaal door Verhoeven Venray zullen worden ge bouwd. Door de geringe toewijzing bleek het onmogelijk het z.g. „dorpenplan", dat zou moeten voorzien in de bouw van nog 104 woningwetwoningen en dat ge baseerd is op de bestaande behoefte, uit te voeren. Daarnaast was het de bedoeling aan de Maasheseweg/St. Odastraat 26 woningwetwoningen te bouwen. Maar in plaats van de nodige 130 woningen kende de provincie Limburg er aan de gemeente Venray slechts 60 toe. Bij de verdeling hiervan vielen in eerste instantie de dorpen Leunen en Oostrum uit de boot. In deze dorpen zal nl. in de premiesfeer kunnen worden gebouwd. IN OIRLO B. en w. hebben besloten in Oirlo vijf normale en vijf kleine woningen te bouwen. Deze zullen worden gereali seerd aan de Dyonisiusstraat in twee blokken met een frontbreedte van 5.40 resp. 5.10 meter. IN MERSELO In Merselo zullen vijf normale, vijf kleine en vier bejaardenwoningen wor den gebouwd aan het nieuwe hofje aan de Weth. Pubbenstraat en Groot dorp. Deze woningen worden noord zuid gericht. De woningen worden uitgevoerd in twee blokken van vijf terwijl de bejaardenwoningen in twee blokjes van twee worden gebouwd. IN HEIDE In Heide worden aan de Meester Driessenstraat vijf woningen onder een kap gebouwd. Met deze bouw is het bestemmingsplan Heide volgebouwd. IN VREDEPEEL Sinds de bouw van de bejaarden woningen zijn in Vredepeel geen woningwetwoningen meer gebouwd. Uit het contingent van 1983 zullen aan de Johan van Wyttenhorsïweg vier woningen onder een kap worden gebouwd. Hierbij is rekening gehouden met een bufferzone tussen de nieuw bouw en het timmerbedrijf van Van Duijnhoven. IN CASTENRAY In Castenray kunnen zeven normale en 6 kleine woningen worden gebouwd. De huizen met drie slaapkamers zijn geprojecteerd aan de Pastoor Verheg- genstraat, aansluitend aan de reeds bestaande sociale woningen. De zes kleine woningen komen in de hoek van de Castellostraat achter de voormalige champignonkwekerij van Dings. Zij worden via de Castelostraat ontsloten. De woningbouw in deze lokaties is echter nog afhankelijk van de uitslag van het onderzoek naar de geluids belasting van deze woningen door het verkeer van de Horsterweg. Hiermee zijn nog enkele maanden gemoeid. IN SMAKT Sinds jaar en dag vormen het Venrayse kerkdorp Smakt en het Brabantse dorp Holthees (gemeente Vierlingsbeek) een sociale eenheid. Dat wordt o.m. gedemonstreerd door een gezamelijke school, een gemeenschap pelijk sportterrein met kleedaccomoda- tie, één dorpsraad, één peuterspeelzaal etc. Deze voorzieningen zijn in de meeste gevallen door beide gemeenten gefinancierd. Om de absurditeit van de gemeente grens temidden van het gemeenschaps leven te neutraliseren, wil het college van b. en w. van Venray in nauw overleg met het gemeentebestuur van Vierlingsbeek de woningbouw in beide dorpen vanuit één totaalvisie bena deren. Reeds eerder is besloten, dat autoch tonen uit Holthees dezelfde rechten hebben in Smakt en andersom. Met andere woorden: een Smakter autoch toon mag in Holthees en een Holthese autochtoon mag in Smakt wonen. Omdat de voor woningbouw bestem de grond in het bestemmingsplan Smakt nog geen eigendom is van de gemeente Venray, kunnen de vier voor Smakt geplande woningen niet in dat dorp worden gebouwd. Daarom willen b. en w. van Venray met het gemeentebestuur van Vierlings- beek bekijken of deze woningen in Holthees kunnen worden gebouwd. Wellicht dat in de toekomst dan weer woningen uit het Brabantse contingent in Smakt kunnen worden verwezenlijkt. Het Venrayse college staat nadrukke lijk achter het streven naar gezamelijke woningbouw in beide dorpen, die slechts door een „papieren grens" van elkaar worden gescheiden. IN VENRAY Afhankelijk van de ontwikkelingen rond de woningbouw in Smakt/Holt- hees zullen aan de Maasheseweg/ St. Odastraat minimaal tien en maxi maal veertien woningwetwoningen wor den gebouwd. Ook de toegewezen 8 H.A.T.- woningen (voor alleenstaanden en tweepersoons huishoudens zullen op de hoek van de Maasheseweg/St. Oda straat worden gebouwd. SPOEDIGE START De plannen voor de bouw van dc zestig woningwetwoningen zijn ter goedkeuring naar het college van Gedeputeerde Staten van Limburg gestuurd. Verwacht wordt dat Verhoe ven Venray binnen enkele weken met de bouw kan beginnen. ZONDAG A.S. OP UW SCHERM (18.30-19 00 u. Ned. 2. herhaling don.) Teleac-kursus fotograferen en filmen. Heeft u een les gemist of wilt u meer weten over dit onderwerp, de kursus wordt door ons crp video oogenomen en op verzoek in onze zaak vertoond. De werkgroep Noord-Limburg van de Landelijke Bisschoppelijke Vasten actie vraagt dit jaar wederom speciale aandacht voor projecten in Latijns- Amerika. Onder het motto "Om het recht van de zwaksten" wil de Vasten- aktie in 1983 speciale aandacht schen ken aan de gezondheidszorg. Het gaat dan niet om de gezondheidszorg zoals die beoefend wordt door artsen en an dere geneeskundigen in consultatieka mers en ziekenhuizen met instrumenten en medicamenten. Het accent ligt op de fundamentele zorg voor de gezondheid van de samenleving waarin voor iedereen een menswaardig bestaan mogelijk is. Vaak zijn ziekten een ge volg van de samenleving. In Latijns- Amerika sterven dagelijks vele kinderen aan diarree. In ons land is diarree geen ziekte meer, maar een soort onschuldig ongemak, waarvoor je even snel bij de drogist een buisje Norit koopt. In ont wikkelingslanden worden kinderen waar medische hulp binnen het bereik ligt, ook behandeld tegen diarree. Soms helpt dat. De diarree zelf zal blijven toeslaan en zijn tol blijven eisen als gevolg van virussen en bacteriën in o.a. voedsel en drinkwater, gebrekkig voed sel en slechte huisvesting met ontoerei kende hygiënische voorzieningen. Ge nezing van diarree en andere ziekten in ontwikkelingslanden moet dan in laat ste instantie niet gezocht worden in medicamenten, maar in een verandering van die samenleving. In Brazilië steunt de kerk de armen, arbeiders en onderdrukten in hun recht vaardige eis om de samenleving te ver beteren. De werkgroep Noord-Limburg van de Landelijke Bisschoppelijke Vastenaktie richt dit jaar de schijnwer pers speciaal op de problemen in de grootstad Sao Paulo, de twee miljoen mensen die in krottenwijken (fevela's) wonen, de basisgemeenschappen en de positie van de kerk. Over de problemen in Brazilië heeft de werkgroep Noord-Limburg een vijf tal dia-series laten maken voor verto ning in scholen en bij verenigingen of in de kerk. De titels: „Weg met de boeren": Bra zilië lijdt honger, hoe is 't mogelijk! - „48 miljoen kinderen": als je in Brazilië geboren bent- „Vrouwen v^>r last en lust": emancipatie op z'n Brazi liaans. - „De jeugd in de krottenwijk": welke toekomst hebben zij. - „Basisge meenschappen, het antwoord op onder drukking": armen steken de koppen bij elkaar. Deze dia-series (per serie 25 dia's met bijbehorende tekst) zijn gratis verkrijg baar bij W. Ploemen, Venlo (077- 13130) en bij zuster Marie-Therèse Por- tegies, Horst (04709-4854). Binnenkort verschijnt ook de tradi tionele Vastenaktie-krant van de werk- groep Noord-Limburg waarin allerlei gegevens over "onze" projecten in La- tijns-Amerika en hun achtergronden. De werkgroep hoopt dat de noord limburgers, evenals andere jaren, weer royaal van dit informatie-aanbod ge bruik zullen maken en op die wijze een inzicht krijgen in de problematiek waar mee de mensen in Latijns-Amerika worstelen. In het kader van de Landejijke Bis schoppelijke Vastenaktie roept de werk groep iedereen op tot aktieve steun aan de onderdrukten. Noord-Limburg wil de bevolking in Latijns-Amerika dit jaar helpen met tien projecten van de Landelijke Bis schoppelijke Vastenaktie. In de week bladen wordt tijdens de vasten aandacht geschonken aan de projecten. In Brazilië zijn dat: Oprichting van een oecumenisch centrum in Sao Paulo ten dienste van de volksevengelisatie 50.000, Vormingsprogramma CEDAV voor vakbonds- en buurtleiders in Rio de Janeiro 57 XX), Organisatie van een inventarisatie- enquête onder landarbeiders 16.962) in Goias ,voor Pastoral da Terra; Aankoop secretariaatshuis voor het nationaal secretariaat van de Pasto raal voor boeren en landarbeiders (Pas toral da Terra) 15.000,— In andere Latijns-Amerikaanse lan den wordt gesteund: Steun voor bouw van vormings centrum voor leiders van basisgcmecn- schappen (Puorto Rico); Herbebossingsprogramma in berg dorpje in de Andes, Peru 12.500,— Herstel irrigatiekanaal door de boerengemeenschap van Andayaque (Peru); Kosten fotodienst van de Commis sie voor de rechten van de mens voor de identificatie van de slachtoffers van de onderdrukking in El Salvador 70.000,—); en Solidariteitssteun voor politieke gevangenen en hun familieleden in Uruguay 25.000,-). Giften voor de Landelijke Bisschop pelijke Vastenaktie kunnen worden gedeponeerd in de vastenaktie-zakjes die in elke parochie zijn verspreid of door gebruik te maken van Giro 22.57.919 Landelijke Vastenaktie, werkgroep Noord-Limburg Venlo. Met iagang van I maan 1983 is de heer A M. M. Swinkels benoemd tot directeur san de AMRÜ bank in Ven ray. Hij volgt de heer C. F. W J. van den Born op die onlangs werd benoemd tot directeur van kantoor Oosterhoul. De heer Swinkels kwam in 1954 na zijn midaelbare schoolopleiding in dienst van de AMRO bank. Van 1965 tot 1969 was hij procuratiehouder van het AMRO kantoor in Venray. In 1973 werd hij aangesteld tot onder- directeui van het kantoor Roermond en in 1979 werd hij directeur zakelijke re laties in Sittard. De heer Swinkels is 45 jaar, gehuwd en heeft twee kinderen. Zijn hobbies liggen xoornamelijk op het sportieve vlak. Daarnaast is hij aktief in diverse sociaal-maatschappelijke funkties. De heer Swinkels hoopt zich binnen kort met zijn gezin in Venray te vesti gen. Vandaag, donderdag 17 februari zullen wethouder Henk Willems en oud wethouder G. Schols gezamenlijk een „eerste steen" leggen in een bouwpro ject van Bouwmij Janssen b.v. Het betreft een complex van 48 HAT - woningen aan de Boterbloem in plan Landweert, welke gebouwd worden in opdracht van de Woningbouwvereni ging Noord Limburg. HAT-woningen zijn woningen voor alleenstaanden en twee-persoons huis houdens. Het is de bedoeling dat deze woningen in december van dit jaar worden opgeleverd. In de „eerste steen" (liever herden kingssteen) staan behalve de datum ook de emblemen gebeiteld van de aan dit project meewerkenden: boven links, het embleem van Bouwmij Janssen; rechts het embleem van de Samenwerkende Architekten Venray; onder links het embleem van de Woningbouwvereni ging en rechts een bij uit het gemeente wapen.

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1