Fototentoonstelling in gemeentehuis Politie, gemeente en mid denstand tegen vandalisme Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING IN MERSELO BEHOUD VAN WERKGELEGENHEID BONTEKOESTRAAT VOLKSTUINTJES BEROEPSCHRIFT VERWORPEN Meer zitplaatsen in de Schouwburg Herinneringen aan de eerste atoombommen PEEL EN MAAS OOK VOOR UW RECLAME PUZZELEN VOOR GEMEENSCHAPS HUIS IN OIRLO VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 Nr. 5 HONDERDENVIERDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW ORANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 30 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 12.-- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN OE REGIO 16.- Totaal onverwacht werd zondag tijdens de hoogmis in de parochiekerk van Merselo de heer Toon Poels door Pastoor Jans verzocht maar even van het koor naar beneden te komen en tegelijker tijd zijn vrouw mee te brengen. De pastoor had er schik in dat de „insiders" zo goed het stilzwijgen hadden bewaard. En zo stond de heer Poels dan volkomen verrast voor in de kerk, waar de pastoor hem in kennis stelde van het heugelijke feit, dat hem de Pauselijke onderscheiding Pro Eccle sia et Pontifice was toebedacht. Toon Poels is al ruim 55 jaar lid van van het kerkkoor en heeft in al die jaren zelden of nooit een repetitie en 'n uitvoering gemist. Daarbij was hij jarenlang werkend lid van de Fanfare, waarvan hij nu erelid is. Na de eucharistieviering volgde 'n receptie in zaal 't Anker, waar ook de fanfere en de drumband acte de presence gaven met een muzikale hulde. Het PvdA raadslid Kersten bleek deze week, in de vergadering van de commissie voor algemene zaken, met zorg vervuld te zijn over het behoud van de werkgelegenheid ten gemeentehuize. „Stel, zo vroeg hij, dat we op het eind van dit jaar, door de bezuinigingen gedwongen zijn een 10-tal ambtenaren op korte termijn moeten ontslaan. Hoe kunnen we daar nü al op inspelen De voorzitter, burgemeester Defesche en gemeentesecretaris J. Poels, poogden hierop een zo goed mogelijk antwoord te geven. In april komt de meerjaren begroting ter sprake. Daarin is een personeelsformatieplan opgenomen, waarin de verwachtingen over het per soneelsbestand worden uitgesproken. Zeker is het, dat er zowel in de materiële sfeer als in de personele sfeer bezuinigd moet worden. Maar het hoe en wanneer is nu nog niet te beantwoorden. Ontslag van ambtenaren is echter wel het ergste en het laatste waartoe men zal over gaan.... Het personeelsbeleid is en wordt een ingewikkelde situatie. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan deeltijdbanen, en het voorzien van vacatures uit het eigen personeelsbestand. Straks moet het college een koers bepalen en die koers met de diverse commissie doorspreken. Uiteindelijk zal men dan prioritetien moeten stellen om de bezuinigingen te kunnen door voeren. In afwachting op het personeelsfor matieplan wordt er wel een onderzoek gedaan wie er geïnteresseerd is in vervroegde uittreding, de zg. VUT. Tweerichtingverkeer voor fietsen in de Provinciale Waterstaat heeft er geen bezwaar tegen, dat voor de Bontekoe straat tweerichtingsverkeer voor het fietsverkeer gaat gelden. Uitvoering zal snel ter hand worden genomen om de dagelijkse (clandestiene) verkeerssitua tie te legaliseren. De wethouders Willems en Claessen bleken in de laats gehouden raadsver gadering bereid tegemoet te komen aan een eventuele behoefte aan volkstuin tjes. Het PSP/PPR/CPN-raadslid Cools had daarom gevraagd. Hij verwachtte dat, gezien het grote aantal werklozen, er wel eens een ruime vraag naar volkstuintjes zou kunnen ont staan. Tot nog toe, aldus beide wethouders, is er een redelijke vraag naar volks tuintjes, waaraan de gemeente nog steeds heeft kunnen voldoen. Of er een „verborgen vraag" zou bestaan naar deze vorm van nuttige vrijetijdbesteding was hen niet bekend. Geïnteresseerden doen er dus goed aan zich in verbinding te stellen met de gemeente. Men zal dan alles in het werk stellen om aan de behoefte te voldoen. De minister van verkeer en Water staat heeft negatief gereageerd op het door de gemeente ingestelde beroep met betrekking tot het wijzigen van de busdienstregeling op 23 mei j.l. De gemeentelijke bezwaren kwamen er in hoofdzaak op neer, dat enerzijds de bediening van de wijken Brukske, Noord-West en Veltum is verslechterd, terwijl anderzijds toch door de Zuid ooster en de gemeente een busplan was ontworpen, dat het plaatselijke busver voer naar verwachting zou verbeteren. In de beslissing op het beroepschrift wordt o.m. gesteld dat de huidige dienstregeling: interlokale en ook lokale verbete ring ten opzicht van vroeger bevat; gebaseerd is op het geringe plaatse lijke gebruik van de bus en de nieuwbouwwijk Land weert ont sluit, hetgeen als een belangrijk beleids uitgangspunt moet worden gezien. Op grond hiervan wordt dan ook geconcludeerd, dat genoegzaam aan de behoefte van het reizend publiek word voldaan". In haar beslissing laat minister N.Smit- Kroes om niet bekende redenen een vergelijking tussen de huidige dienstre geling en het door de gemeente en de Zuid Ooster gewenste busplan- waarop was aangedrongen- achterwege. Naar haar mening is er geen aanleiding de dienstregeling te wijzigen. Deze uitspraak betekent evenwel geens zins eindstation van cjf zorg van het gemeentebestuur voor' het openbaar vervoer binnen Venray. Inmiddels zijn er weer contacten gelegd tussen Zuid Ooster, de Rijksverkeersinspectie en de gemeente om te bezien of er toch nog enige- voor Venray gunstige- aanpas singen kunnen worden doorgevoerd. Overigens hebben ook de bewoners van de Hoge Beek, het Schuttersveld en het klooster Sint Anna een afwijzende beschikking op hun beroepschrift ge kregen. Wat de bediening van de wijk Noord-West aangaat, zegt de minister, dat hierin per 15 november verbetering is gekomen. Hierop was ook aange drongen door de overwegend bejaarde schrijvers van het beroepschrift. ACCU'S Nu met de wintermaanden extra voordelig SCHOKDEMPERS daarom Êfl UW SPECIALIST ''flIIIIIIIIIIIIOI BURKINA BAMDCMl VENLO VENRAY HELDEN^ ZONDAG A S OP UW SCHERM (18 30 - 19 00 uur op Nod 2 mol herhaling op donderdagl de Teleac-kursus Fotograferen en Filmen Heeft u een les gemist of wilt u meer weten over dit onderwerp, de cursus wordt door ons op video opgenomen en op verzoek in onze zaak vertoond. De commissie voor onderwijs en cultuur heeft zich deze week uitgespro ken voor het herstel van de schouw- burgstoelen. Reeds vorig jaar was ge constateerd, dat een grondige revisie nodig was. De stoelen zijn 15 jaar oud, de bekleding is totaal versleten en ook de stoelen zelf hebben een verfbeurt nodig. Reeds bij de begrotingsbehandeling in december jl. werd dit herstel op de prioriteitenlijst geplaatst. Er dienen 550 stoelen gereviseerd te worden. Daarin zitten echter 8 reserve- stoelen, zodat de maximale zaalcapa citeit 582 plaatsen zal bedragen. Dat is 42 meer dan het oorspronkelijke aantal van 540. Deze uitbreiding is mogelijk gewor den door een wijziging van de ingangs partij en het bijplaatsen van een extra rij demontabele stoelen. Hiervoor wor den tweedehands stoelen gebruikt, die eveneens opgeknapt dienen te worden. Deze grotere zaalcapaciteit stelt net cultureel centrum in staat om bij goed lopende voorstellingen meer publiek binnen te laten. Zo heeft b.v. Cirkus Mök al van deze uitbreiding geprofi teerd. De totale renovatiekosten zullen 87.860,- bedragen. De „Woonlasten Werkgroep afdeling Venray" heeft zich met een open brief tot de gemeente gewend, waarin met zegt het onverant woord te vinden de gemeenschap op te zadelen met een jaarlijks tekort in de Schouwburg-exploitatie ad. 660.000,- en nu nog eens extra zo'n 88.000,-. Middels verhogingen van onroerend- goedbelasting en van tarieven en heffingen worden die schouwburg-te korten weer op de gewone burger verhaald. Dat betekent dan weer: hogere woonlasten; zo concluderen de briefschrijvers. Op maandag 7 februari, 's middags om vijf uur zal wethouder J. van Oers in de Infotiek van het gemeentehuis een fototentoonstelling „Days to remem ber" (dagen om te herinneren) openen. Het is een expositie van foto's en schilderijen die na het ontploffen van atoombommen boven Hiroshima en Nagasaki zijn gemaakt. Bij gelegenheid van de officiële opening zal de heer H.W. Maul uit Middelburg, die als krijgsgevangene van de Japanners vanaf een nabij gelegen eilandje de bom boven Nagasaki heeft zien ontploffen, van zijn ervaringen vertellen. De tentoonstelling is dagelijks tijdens kan tooruren te bezichtigen. Het waren de laatste dagen voor het einde van de 2e wereldoorlog: Op 6 augustus 1945 's morgens om kwart over 8 werd door de U.S Air Force een met uranium gevulde atoom bom boven het centrum van Hiroshima tot ontploffing gebracht. Het epicen trum lag 580 m boven het Shima-zieken- huis, wat bijna in het hart van de stad lag. De explosie veroorzaakte direkt een enorme vuurbal, te vergelijken met de zon) die een ontzettende hitte uitstraal de. De luchtverplaatsing die veroor zaakt werd door de bom was groter dan bij een typhoon. Men neemt aan dat 15% van de energie omgezet werd in radio-aktieve straling, 35% in hitter straling en 50% in de kracht van de schok. Het reslultaat was dat 315.000 burgers en meer dan 40.000 soldaten rechtstreeks bij de atoomaanval werden betrokken. Ongeveer 140.000 van hen, waaronder 20.000 soldaten, waren eind december 1945 door (90% zelfs al binnen 2 weken na de aanval) In die dagen waren er in Hiroshima ongeveer 76.000 gebouwen en 92% daarvan werd verwoest door de schok en het vuur. Op 9 augustus, 's morgens om 2 minuten over elf explodeerde boven Nagasaki de tweede atoombom in de geschiedenis. Het epicentrum lag 500 meter boven het noordelijk deel van de stad. De bom was gevuld met pluto nium. Op het ogenblik dat de bom explodeerde verscheen er een grote vuurbal in de lucht. De ontzettende hitte die door de vuurbal veroorzaakt werd bedroeg enkele milioenen graden op het moment van de ontploffing en was ongeveer 300.000 graden, een tienduizendste seconde later. Een seconde later, toen de doorsnee van de bal hei maximum van 280 m had bereikt, was de hitte van de vuurbal 5000 graden. De dieprode vuurbal ging gedurende 10 seconde verschrikkelijk te keer. De ontzettende straling van de vuurbal verbrandde een onvoorstelbaar aantal mensen en huizen. Degenen die binnen een straal van 1,2 km van het hypocentrum geen schuilplaats cn di rekt werden blootgesteld aan de hitte- stralen verbrandden totaal. Er wordt aangenomen dat 20 of 30% van de doden door de hitte verbrand zijn. In Nagasaki verbrandden dc mensen hun blote huid binnen een straal van 4 km van het hypo centrum en in Hiroshima binnen een straal van 3,5 km. Het aantal mensen dat direkt werd getroffen door de hilteslraling, de schok en de radio-aktiviteit, veroor zaakt door de atoombom bedroeg ongeveer 275.000 van wie er 70.000 tegen het einde van het jaar stierven. Op de dag van het bombardement, of een paar dagen later stierf 90% van de mensen die binnen een straal van 500 m woonde, 80% binnen een straal van één km, en ongeveer 50% binnen een straal van 1,5 km. Zelfs nu nog sterven dagelijks mensen tengevolge van de atoombom. DF. TENTOONSTELLING Het idee van de tentoonstelling komt van een familie die 30 jaar na de ramp Hiroshima bezocht. Zij besloten foto's en schilderijen te verzamelen die kort na het bombardement waren gemaakt. Er werd over gesproken met vrienden en zo werd een comité gevormd van vrijwil ligers die zich inzetten voor de verspreiding van de tentoonstelling over dc hele wereld. Zij bevat 150 afbeel dingen. De initiatiefnemers wilden dit doen om iedereen van de verschrikkingen van een oorlog, speciaal van een nucleaire, op de hoogte te brengen. Immers, door slechts twee atoombommen, verloren 200.000 mensen het leven in één seconde! Daarna nog het ontstellende lijden van de overlevenden. Zij roepen alle mensen op mee te bouwen aan vrede in de wereld en zich in te zetten voor afschaffing van nucleaire wapens. Er zijn meer dan 350 tentoonstellin gen geweest in Japan en in 24 steden in 9 andere landen. Daaronder zijn: Ameri ka, Rusland, de beide Duitslanden, Italië en België. Wij zijn in de gelegen heid, nu de tentoonstelling in Nederland is deze ook in Venray te tonen. Het gemeentebestuur van Venray heeft gemeend, nu de kwestie van plaatsing van kruisraketten in Neder land zeer actueel is, deze tentoonstelling ook in Venray te moeten houden, als laatste plaats in Nederland. De foto's, voorzien van Nederlandse onderschrif ten, spreken voor zich. Uiteraard is dc toegang gratis. In verband met de geringe plaats ruimte in de hal van het gemeentehuis, is de toegang, tot de officiële opening, alleen voor een beperkt aantal geno digden. Als eerste activiteit van deze week heeft burgemeester Defesche maandag morgen in het gemeentehuis een werk groep geïnstalleerd, die een drie maanden durende actie gaat voeren tegen vandalisme onder het motto "Hou het schoon en heel in dit stukje Peel". De werkgroep wordt gevormd door afgevaardigden van politie, gemeente en middenstand. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat de actie zou worden gevoerd in samenwerking met de scholen, doch de schoolhoofden hebben het op het laatste moment laten afweten. Hoewel zij in principe „ja" hadden gezegd tegen medewerking aan de actie, kon het project niet in het normale schoolprogramma worden in gepast. De burgemeester was erg gelukkig met het door de politie genomen initiatief. Vandaar dat hij met plezier een aantal gemeente-ambtenaren liet meewerken aan de actie. Dat ook het Winkelcentrum Venray erg blij is met het van start gaan van de actie werd bewezen door een geweldige taart, die uit dankbaarheid aan de politie werd aangeboden. Vernielingen, aangebracht uit balda digheid of uit vandalisme, noemde de burgemeester geen nieuwe verschijnsel, maar ze worden wel steeds veelvuldiger en de schade wordt steeds groter. Hij moest er wel aan toevoegen, dal de schade in Venray niet zo groot is als in houdt't schoon en heel grote steden. Toch roepen doorgesto ken banden, afgebroken spiegels, uitge rukte bomen, omvergeworpen vuilnis zakken, omgetrokken bloembakken e.d. steeds meer irritatie op bij de burgerij. Hij vond het zeer terecht, dat men daartegen iets wil gaan onder nemen, temeer omdat herstel van ver nielingen aan gemeente- en particuliere eigendommen handen vol geld kost in deze tijd van bezuinigen. De taak die de werkgroep op zich heeft genomen, noemde dc burgemees ter moeilijk omdat het resultaat niet direct meetbaar zal zijn. Van de andere kant hoopte hij, dat men een mentali teitsverbetering zou kunnen bereiken. In dit verband vond hij het jammer dat het onderwijs niet in de werkgroep vertegenwoordigd is. Namens het ge meentebestuur wenste hij de werkgroep alle succes toe en zegde hij alle medewerking toe om de actie te kunnen laten slagen. Inspecteur H. Sietsma vond het jammer, dat er zoveel onverschilligheid is bij de „slachtoffers" van vandalisme, vooral op de scholen, een bijdrage aan het bestrijden van vandalisme te kunnen leveren. Hoewel het in Venray met vernielingen nog niet de spuigaten uitloopt, zegde nij wel meer toezicht en controle door de politie toe. Tijdens de actieperiode, die drie maanden duurt wordt in het politiebureau een kaart aangebracht, waarop de vernielingen worden aangegeven. De scholengemeenschap Jerusalem is al geruime tijd bezig met het euvel van vandalisme. De door de schooljeugd gemaakte werkstukken zullen op het politiebureau worden geëxposeerd. Ook in de rubriek Gemeentepraat zal in de komende weken regelmatig over gecon stateerd vandalisme worden gepubli ceerd. Adjudant J. Janssen presenteerde de posters en de stickers, die tijdens de actie de aandacht op het project moeten vestigen. Hij was blij dat ook de plaatselijke VVV door middel van een geldelijke bijdrage de actie wil onder steunen. Nu het gemeenschapshuis „Dc Linde" in Oirlo opgeleverd wordt voordat de bevolking de afgesproken 100.000,- aan eigen bijdrage in de bouwkosten bij elkaar heeft, komen dc problemen om de hoek kijken. Omdat Oirlo op dit moment niet meer dan de helft van „de ton" bijeen heeft (wat nog altijd neerkomt op een bijdrage van 150,- per gezin), kan dc gemeente geen huurovereenkomst met de Stichting Gemeenschapshuis „De Linde" afsluiten. In Oirlo is men overtuigd van de noodzaak de toegezegde eigen bijdrage volledig te leveren op grond van eerde re toezeggingen. Men stelt dan ook alles in het werk om het ontbrekende geld op tafel te krijgen. Met hetgeen Oirlo heeft gedaan en nog van plan is in het achterhoofd, wil het college van b. en w. begrip ionen voor de moeilijke situatie. Daarom gaat men, op verzoek van de stichting, akkoord met het betalen van de „Oirlose ton" in twee termijnen: 50.000,- moet voor 10 februari worden betaald en 50.000,- uiterlijk op 31 mei a.s. Zodra de gehele bijdrage werkelijk is betaald kan een huurovereenkomst met de stichting worden afgesloten. Overigens is het college van b. en w. bereid de deur van het nieuwe gemeen schapshuis op een kier te zetten d<x>r hel af en toe open te stellen voor activiteiten die tot doel hebben het ontbrekende geld bijeen te brengen. Voor verenigingsactiviteiten blijtt ae deur van „De Linde" echter voorlopig gesloten. Een van de aktiviteiten welke het stichtingsbestuur onderneemt is de puzzeiaktie welke deze week in dit blad van start gaat. Mits er voldoende deelname van de puzzelaars is, wil men 20 weken lang elke week een puzzel in Peel en Maas plaatsen. Liet name de Venrayse Middenstand stelt elke week een aantal prijzen beschikbaar. Het stichtingsbestuur hoopt op die manier een bedrag aan de „eigen inbreng" te kunnen toevoegen. Natuurlijk bevelen wij deze puzzei aktie gaarne bij onze lezers aan. wooalastverlagiag RENTEVOET DAALT Heeft u ook op een ongun stig moment uw hypotheek afgesloten of verlengd te gen een hoge rente? Met de huidige lage rentevoet kan het de moeite lonen uw lopende hypotheek te her zien. Niet in alle gevallen, doch in vele gevallen be hoort 'n woonlastverlaging tot de mogelijkheden. Het bekijken waard [#1VAN DE KAMP ASSURANTIËN telefoon 04780-87575

Peel en Maas | 1983 | | pagina 1