NIEUWJAERSWENSCH Venray krijgt in 1983 slechts 234 woningen KUNST OP DE KOFFIE Leenen Venray stelde onder- -Eoek in naar in- en uit- gaande pendel Vrijdag 31 december 1982 Nr. 52 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 5\ januari goedkoop als nooit tevoren MSSM TT^i HETHIES9I d met BRILJANT zijn er veel mogelijkheden JUWELIER VERLINDEN Finalisten Limburgse Vastelaovesliedje 1983 komen op de plaat A.J.P. TIELEN 25 jaar directeur Rabobank Ysselsteyn 1983 PEEL EN MAAS uw weekblad FRANS VERBLAKT 40 jaar werkzaam in 'Sint Servatius' honderdenderde jaargang PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN ITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15^ Komt u ook kijken? Zie ook onze advertentie van volgende week Gespecialiseerd ia aode voor minnen ea jongemannen In vervolg op het „Werkgelegen- eidsonderzoek 1980" en de „Gemeen- :lijke Arbeidskrachtentelling 1981" eeft de gemeentelijke afdeling onder- Jek, statistiek en werkgelegenheid ings twee rapporten uitgebracht. herin wordt verslag gedaan van onder- ock naar inkomende resp. uitgaande ^ndel. Wat betreft de inkomende pendel eft het onderzoek vooral antwoord op vraag welk deel van de inkomende idelaars (personen, die in Venray erken en elders wonen) een woning in enray wenst. Het uitgaande pendel- nderzoek heeft o.m. tot doel gehad te chterhalen welk deel van de uitgaande tndelaars (personen, die in Venray onen en elders werken) in de gelopen jaren een beroep hebben idaan op de Venrayse arbeidsmarkt of (van plan zijn. INKOMENDE PENDEL Sinds 1973 blijkt het aantal inkomen- pendelaars met ongeveer 1.700 crsonen te zijn toegenomen tot ïgeveer *.700, waarvan bijna drie- vart afkomstig is uit de cirkel rondom enray met een straal van 20 km. Deze oep is gemiddeld jonger dan de groep ensen, die in Venray wonen èn erken. Uit de enquête is duidelijk gebleken, it cr bij de woningbouwprogramering rchts in bescheide mate rekening hoeft te worden gehouden met een oningbehoefte onder de inkomende tndelaars. Dit in tegenstelling tot de luatie van enkele jaren geleden. GROEIBRILJANT van DESIREE DIAMONDE LE CHIC en een eigen kollektie 0 01 crt f 199 - 0 03" crt vanaf f 278.- 0 10 entourage vanaf f 755.- VENRAY Wel heeft men nu een overzicht gekregen van de woonwensen van degenen, die liever in Venray willen wonen dan dagelijks op en neer te reizen. Het grootste gedeelte van de geënquêteerden heeft voorkeur voor het huren van een eengezinswoning In Venray. UITGAANDE PENDEL Ook het aantal uitgaande pendelaars is aanzienlijk gestegen van plm. 1800 lot plm. 2500 in 1982. Ruim 75% van de ondervraagde pendelaars werkt op minder dan 30 km afstand van Venray-kom. Het onderzoek besteedt in hoofdzaak aandacht aan de persoonlijke beoor deling van het dagelijks op en neer reizen door de uitgaande pendelaars zelf. Ruim de helft van de ondervraagde uitgaande pendelaars blijkt hiertegen geen enkel bezwaar te hebben. Niet meer dan ongeveer 20% van de uitgaande pendelaars denkt daar anders over en heeft daarom daadwerkelijk geprobeerd in Venray werk te vinden. Ruim 70% van de uitgaande pende laars heeft altijd in Venray gewoond of woont er al meer dan 10 jaar. Van het aantal, dat minder dan tien jaar in Venray woont, blijkt slechts een klein deel in verband met werk naar Venray te zijn gekomen. Het relatief goede woningaanbod in Venray blijkt één van de redenen hiervoor te zijn. Zowel de autochtonen als de alloch tonen, jongeren èn ouderen, blijken grote waarde te hechten aan Venray als woongemeente en nemen vanuit dat idee over het algemeen de woon-werk- afstand maar op de koop toe, zo zij deze al negatief beoordelen. Gedurende de maand januari zullen er in de resto Quick In te Venray, olieverfschilderijen op linnen te bewon deren zijn. Deze olieverfschilderijen zijn de werkstukken van het in Horst-AmeriCa wonende Amber-lid Theo Willems. Theo Willems(196C) is geheel auto didact. In een vrij korte periode heeft hij de fijnschilderkunst tot een respec tabele hoogte onder de knie gekregen. Zijn stillevens en landschappen zijn levensecht. Hij beschouwt dit werk echter min of meer als studie. Zijn hart gaat meer uit naar het surrealisme, waarin hij zijn fantasie de vrije loop kan laten. Zijn werk is doordrongen van een geheimzinnige, mysterieuze sfeer, die de toeschouwer in staat stelt een heel verhaal om het beeld heen te weven. Een verhaal dat eigenlijk niet gegeven is. Theo Willems exposeerde eerder dit jaar in Helmond en tevens nam hij deel aan de kunstveiling, die de kunstkring „Amber" voor Venray e.o. in oktober organiseerde. Naast het medium olieverf, zal de kunstenaar eveneens enkele gouaches in de resto tonen. Beide materialen gebruik hij zowel op linnen als op paneel. De gehele maand januari; Resto Quick In, Grote Markt 11, Venray. Geopend tot 2 uur na winkelsluiting. Op zondag geopend van 16.00-21.00 Weêr is een Jaerkring nu, met snellen Vaert verdweenen En breeckt voor het Waereltront een nieuwen Jaerkring aen. En Kommer, Vreught en Sorghen vlooden weêr daerheenen Sy, trouwe Leydsters, steeds op onsen Levensbaen. Wie onser tog en sal het niet voor Waerheit houden. Dat selfs de schoonste Roos niet en sonder Doornen is? Schier elcken nieuwen Dagh, voor Jeughdighen ende Ouden Geeft daarvan immer een droef maer waer Ghetuyghenis. Het Hemelsche Gereght heeft sich ten langen Leste Ontfermt oover Venray's niet so seer benauwde Veste. Soo koos het Volck een ganschen nieuwen Raedt Van groot Alluur ende Politieken Praedikaat. De Raedtsaal is verciert met suyvere Figuuren, Die hier vergaert syn ende spreecken veele Uuren. De Plannen syn gemaeckt, maer moeten langsaam wercken; Het Gelt is op, so kan men het niet mercken. De Raedt is fel gekleurt, van Paepschen toe de Rooien Van Rechts en Links, van allerley Allooien. Doch één van Links, die Kerk ende Staet wil scheyden, BIyft sitten by't Gebet, wil alle Schyn vermijden Maer waer is onse fieren Grad gebleeven? Die ferme Leydtsman ende sal voor nimmer sneeven. Als swygent Raedtsheer en sal men hem niet hooren Is wegh syn strytlust van Jaeren ooyt te vooren? Wegh, wegh, Ghy Loonen, die door der Puynplaets Sorgen Overmant werdt en óp sag tegen ied'ren Dagh van Morghen. Hy heeft syn rol gespeelt in het Reghentenwerck Voor gans den Boerenstant en d'Heiligen Roomschen Kerck. van den Courantier uytgesproken by d'uytgang van het Jaer onses Heeren MCMLXXXII En oock Ghy, Paula Tielen, Ghetrouwt met Rutten, Ghy mocht so lang d'onvermoghenden stutten. Ghy waerdt het moeij van alles wat Ghy hebt getorst Een Ghouden Plack ciert tans uwen eed'len Borst. Tans siet men andere Daames ende Heeren, Die het Ghemeenteschip nu moeten keeren Opdat het niet en sinkt, te pletter slaet Tegen Besuynighingsclippen van de Staet. Henrifitte Peeters, met den Naem Poels van vooren, Werdt door den Raedt tot Scheepen uytverkooren. 't Ghemeene Volck gaf haer het groot Vertrouwen, Soo leydt sy nu de Stadt als Bystandtsvrouwe. Hendrick Willems kende een Iegelyck al seecker Als een seer beghenaedigt en ervaeren Spreecker Radt van Thonge en mette groote Kennis van Saecken, Weet het als Scheepen wisch en wel te maecken. Claessens Willem, den Boer, niet on- maer wèlbehouwen, Is seer beghaen met onbebouwt Gebiet bebouwen. Syn Stiel wil hy geenssins ende noch versaecken En ommegaens tot teelt van den Mais geraecken. Jo, Heer van Oers, als Scheepen seer bedreeven, Bestiert Cultuur, Sport, Onderwys ende Welsynsleven. Hy staet pal, blyft in syne Taecken onverdrooten Om syne Sorgh, voor de Kleynen ende Grooten. De Schout Defesche, cloeck, seer moedigh ende wacker Wordt vaeck belaeght door meenig rooi(s)e Racker, Die van hem eischen een gestrengh Verbot te setten In den Peel van die gevaerlicke Cruysracketten. Maer ondanckx Alles en wat oock de Toekomst baer, Wenscht U Uwen Courantier een ryck gheseeghent Jaer. De gemeente Venray heeft voor 1983 van de provincie een contingent van 234 woningen gekregen dat als volgt is verdeeld: 60 woningwetwoningen, 57 premie- A- woningen, 30 premie-B-woningen, 79 premie-huurwoningen en 8 z.g. H.A.T.-woningen (voor alleenstaanden en tweepersoons-huishoudens). Voor 1982 bedroeg de toewijzing 179 woningen, terwijl in de loop van het jaar nog eens 110 woningen extra werden toegewezen. In een eerste reactie op deze toewijzing zegt wethouder H. Willems van volkshuisvesting erg teleur gesteld te zijn, zowel wat het aantal als wat de verdeling betreft. „Waar het gemeentelijk woningbe- leid de jaarlijkse bouw van 300 tot 350 woningen omvat, wordt met de toewij zing van honderd woningen minder een fikse streep door onze rekening gezet. Evenals vorig jaar is Venray weer erg onderbedeeld", zegt hij. Wat betreft de verdeling had hij veel liever gezien dat Venray meer woning wetwoningen en premie-B-woningen en minder premie-huurwoningen had toe gewezen gekregen. Vooral de geringe toewijzing van woningwetwoningen zal Venray danig in de problemen brengen. Met name is de bouw van woningwet woningen in de kerkdorpen volgens het kerkdorpenplan op losse schroeven komen te staan. Men had er namelijk op gehoopt in 1983 in alle kerkdorpen te kunnen bouwen als de grondaankopen in de diverse bestemmingsplannen zouden zijn afgerond. Wethouder Henk Willems: verschrikkelijk teleurgesteld Zoals bekend voorziet het „kerkdor penplan" in de bouw van totaal 104 woningen. Nu is het zeker dat dit met het geringe aantal toegewezen woning wetwoningen een onmogelijke zaak is. „We zullen ons dan ook moeten afvragen of en in hoeverre dit geringe aantal gevolgen zal hebben voor de prijs van de woningen", aldus wethouder Willems. In dit verband vindt hij het jammer dat om prijstechnische redenen in de dorpen in blokken van 6, 7 en 9 woningen zullen moeten worden ge bouwd. Een dergelijke bouw noemt hij „dorpenvreemd". Ook is wethouder Willems weinig te spreken over de absurde lage toewijzing van premie-B-woningen, ondanks het feit dat hiervoor de markt is aangetrok ken doordat de Dremieerenzen laeer ziin uitgevallen. Daarnaast is er een grote vraag naar premie-B-woningen. Hoewel men zich in de komende tijd zal moeten bezinnen op het woning bouwbeleid, nu de toewijzing beneden de verwachting is gebleven en de exacte verdeling van de toegewezen woningen nog moet worden vastgesteld, is het volgens de wethouder zeker dat in 1983 géén woningwetwoningen in het be stemmingsplan Landweert kunnen wor den gebouwd. Het beleid is erop gericht deze woningen te realiseren in de dorpen en voor wat betreft Venray zelf, aan de Maasheseweg en de St. Odastraat. Oostrum en Leunen krijgen géén woningwetwoningen maar wel premie koopwoningen. Tevens zullen deze premie-A- en B-koopwoningen in Land weert worden gebouwd. De 79 premie-huurwoningen zullen eveneens naar Landweert gaan, terwijl de 8 H.A.T.-woningen zijn bestemd voor de Maasheseweg. Overigens zullen buiten het toegewezen contingent in Venray toch nog wel andere bouw activiteiten plaatsvinden in het deelplan Kulut II van het bestemmingsplan Veltum II, waar agrarische sociale fondsen de mogelijkheid heeft gekregen voor de bouw van 40 huurwoningen in de vrije sector. Daarnaast heeft de gemeente nog contacten met andere beleggers over woningbouw in de vrije sector. Al met al zegt wethouder Willems teleurgesteld te zijn in de woningbouw- mogelijkheden, welke de gemeente Venray van de provincie krijgt. Zoals bekend heeft vorige maand de zingende Vorst van de Venrayse vasle- laovesvereniging „De Piëlhaas" Wim Smits met Pip Verhofstad deelgenomen aan het Limburgse Vastelaovesleedjes Konkoer in Geleen. Het Venrayse duo kwam daarbij onverwacht als tweede uit de bus. Eerste werd Ben Erkens uit Geleen met het liedje „Mie Limburgs Blood" en de Venrayers werden tweede met het liedje „Doëdgewoon". Van beide lied jes is in de Studio Marlstone in kasteel Borgharen een grammofoonplaat ge maakt. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de kapel van de Koninklijke Harmonie St. Caecilia uit Eijsden op arrangementen van Jan Stals van het Limburgs Symfonie-orkest. Om alle tijdens dit concours gezon gen zeven finaleliedjes voor het nage slacht te bewaren, is een tekstboekje met gearrangeerde muziek uitgegeven, zodat alle hof-, joeks- en blaaskapellen die liedjes in hun repertoire kunnen opnemen. De stichting „Limburgse Vastelao vesleedjes Konkoer" wil hierdoor over de gehele provincie het Limburgse Vastelaoveslied aan populariteit laten winnen, aldus de woordvoerder van de stichting, Wiel Jungblut uit Geleen. Ook de Bond van Carnavalsvereni gingen Limburg en de Samenwerkende Limburgse Vastelaovesverenigingen ge ven hun medewerking aan dit muzikaal gebeuren. Begin januari zijn plaat en tekstboek verkrijgbaar bij Wim Smits, Prins Bernhardstraat 30a 5802 BM Venray, tel. 82454. Vrijdag 7 januari a.s. viert de heer A.J.P. Tielen, directeur van de Rabo bank Ysselsteyn, het heuglijke feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de bank. In het Gemeenschapshuis, wordt aldaar van 20.00 tot 22.00 uur een receptie gehouden, waarop een ieder van harte welkom is. Wij wensen u het allerbeste voor 1983. Ook in het nieuwe jaar zullen wij weer met plezier voor u klaar staan, Gerdie Mia Trijn Grote Markt Venray 1958 begon de heer Tielen als kassier. Hij runde in zijn eentje de bank in het LLTB-kantoor. Na een driekwart jaar kreeg de heer Tielen hulp van een assistente, terwijl in 1960 het eerste eigen kantoor aan de Kerkweg werd geopend. In 1972 verhuisde de bank naar een nieuw gebouw aan het Lovinckplein 7. De functie van kassier werd later gewijzigd in directeur. Het personeels bestand werd in de afgelopen 10 jaar van 4 op 8 gebracht. Als gevolg van de groei van de bank werd in 1980-1981 het kantoor aan de Lovinckplein intern verbouwd en aan gepast aan de eisen van het moderne bankverkeer. Hoewe' hij als directeur van de Rabobank niet over werkzaamheden heeft te klagen, neemt de heer Tielen toch actief deel aan het gemeenschaps leven. Zo is hij voorzitter van de Stichting Jeugdcentrum Ysselsteyn, lid van de fanfare „De Peelklank" en lid van de tennisvereniging. Ook verleent de heer Tielen medewerking bij de liturgische verzorging in de Kerk te Ysselsteyn, waarbij hij o.a. de directie van de volkszang op zich neemt. Woensdag 5 januari zal Frans Verblakl de dag herdenken dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij St. Servatius. De viering zal plaats vinden in het St. Camillushuis waar iedereen van half vijf tot half zes de gelegenheid krijgt om de jubilaris en zijn familie geluk te wensen bij het bereiken van deze mijlpaal. Frans Verblakt blijkt een rasechte Oostrumse jongen te zijn die door zijn vader, na het doorlopen van de lagere school in Oostrum, naar de Ambacht school in Venlo werd gestuurd om daar het timmervak te leren. Toen die drie jaren om waren, bleek men middenin de werkeloosheid te zitten en vond vader Verblakt het maar beter er nog maar een jaartje meubelmaker aan toe te voegen. Ook dat jaar ging voorbij maar de werkloosheid van de dertiger jaren waren zeker zo erg als nu, al had men dan ook diploma's van timmerman meubelmaker op zak. En een wettelijke uitkering was er in de dertiger jaren niet bij! De zeldzame kansen die aannemers in de regio nog gaven, werden door Frans met beide handen aangegrepen, totdat de bezetter roet in dat werk gooide. Hij werd zoals zo velen door de arbeids- - beurs naar Duitsland gestuurd. Voor Frans werd het Wachtendonk, net over de grens. Dat beviel hem niet lang, hij verdween uit het Duitse Wachtendonk en vond onderdak in Heerlen, totdat de arbeidsbeurs hem daar ontdekte. Geen nood, Frans dook onder als verpleger-timmerman op St. Servatius. Dat was op 5 januari 1943 40 jaar geleden dus. Werd hij aangenomen als verpleger-timmerman, zijn gekozen stiel van timmerman bleef hij trouw en hij wist zich in de loop der jaren op te werken tot chef-timmerman. Twee jaar geleden maakte hij gebruik van de overbruggingsregeling, nu de VUT, geheten, en kan door nog 4 uur per week op St. Servatius te werken een redelijk inkomen handhaven. Nu geen timmeren meer, maar werkzaam in de arbeidstherapie om anderen te helpen het zelf te doen. Voor die overbruggingsregeling heeft Frans zich destijds volledig ingezet, al wist hij niet dat hij zelf nog eens de vruchten daarvan zou kunnen plukken. Frans was vakbondsman in hart en nieren, onder het vaandel van de Kath. Arbeidersbeweging. Al vroeg trad hij in de gelederen van St. Paulus, de Bond voor Overheidspersoneel, welke later een fusie aanging met de mannen van de Post, St. Petrus, onder de nieuwe naam St. Petrus en St. Paulus. Die organisatie ging later weer over in de KABO. 26 Jaar lang was hij van de Venrayse afdeling, een der grootste van Limburg, mede. Als vakbondsman kon het niet uitblijven dat hij zich voor enkele instellingen speciaal ging inzetten. Zo was hij o.m. vele jaren penningmeester van Herwonnen Levenskracht. Ook willen wij niet onvermeld laten zijn inzet en ijver voor het Priesterstudie- fonds. Toen „zijn" KABO een fusie aanging met het FNV kon Frans de moed niet meer opbrengen in het bestuur zitting te nemen. Wel bleef hij lid van die bond, hij moet constateren dat op de laatste jaarvergadering slechts 16 personen aanwezig waren, denkt hij met wee moed aan vroeger, aan de jaarvergade ringen van de KABO, met meer dan 200 aanwezige leden. Nu kan Frans zich uitleven in zijn hobby, dat is alles wat met meubelma ken te maken heeft. Een kamer is volledig ingeruimd voor de vele hobby machines. Al zijn ze kleiner dan hij tijdens zijn werk gewend was, uitleven kan hij zich er ten volle en dat er opdrachten zijn, daar zorgen zijn kinderen wel voor. Als de tijd daarvoor is, is hij ook te vinden in zijn tuin, want ook die moet tot in de finesses in orde zijn. Even moet Frans nog kwijt dat het gemeente bestuur hem eigenlijk belazerd heeft. De gemeente had grond van hem nodig en hij zou daarvoor een bouwkavel krijgen. Toen de gemeente die grond binnen had, kon de wethouder zich van die belofte niets meer herinneren Anders had hij dan op zijn eigen grond een bungalowtje neer kunnen zetten, maken de stoplichten voor de deur hem het leven niet aangenamer. Maar wie weet, kan de wethouder het zich straks wel herinneren, er is nog van alles mogelijk. Misschien op die 5e januari.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1