Reakties op nota 'onbegonnen werk' werklozen in Noord-Limburg Een „kerststal" in een oud-Venrays altaar 1983 Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING JUWELIER VERLINDEN 1DAG 24 DECEMBER 1982 Nr. 51 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN IITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKttfoF B.V. VENRAY ROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE RtfilO f 15, menigte kleinere voorvallen uit het leven van de H. Maagd en een weelde van gothische ornamenten. Ieder fi guurtje, ieder onderdeeltje is door de kunstnaar uitgewerkt met een zorg en nauwkeurigheid, met een liefde en een kunstenaarsschap, die wel haast vol maakt genoemd kunnen worden. De gelaats-expressie van alle personen die hier worden afgebeeld, en dat zijn er enkele honderden, beantwoordt zo volkomen aan de omstandigheden, waarin zij worden voorgesteld, dat het niet anders kan, of de maker moet van het leven van de H. maagd een zeer diepe studie hebben gemaakt. Over de ontzaggelijke waarde van dit cultuur-bezit is wel iedereen het eenj Het is natuurlijk volkomen dwaasheid het begrip geld hieraan te verbinden, om de eenvoudige reden, dat dit retabel geen handels-object is, doch wil men absoluut het geld als maatstaf nemen voor de belangrijkheid van een voor werp, dan mag gerust verklaard worden dat dit altaarstuk in Tongeren de waarde vertegenwoordigt van ettelijke honderduizenden guldens. Het is nog eerst ruim honderd jaar geleden, dat dit onvergetelijk schone altaarstuk prijkte in de kerk van St. Petrus Banden te Venray. Ongeveer drie eeuwen lang had het hier gestaan aan de Evangelie-zijde, niet als hoofd-altaar, doch slechts als zij-altaar. Het stof en de spinnewebben van vele eeuwen hadden er zich in vastgezet en hier en daar waren sommige figuurtjes door onliefdevolle behandeling enigszins beschadigd. Op een goede dag in het jaar 1839 betrad een zeker Francois Malfait, een beeld houwer uit Brussel, de ker te Venray en hij bleef lange tijd in diepe bewondering tvoor het altaar-stuk staan. Hier trof 1 hem de pastoor van Venray, die een praatje maakte met de deftige oezoeKer. Zo langs zijn neus weg informeerde Mr. Malfait, of de pastoor dit altaar niet wilde verkopen. Ziin vriend. Z.K. Hoogheid Prins Soltikoff, die in Parijs woonde, een neef van Z. Majesteit de Czaar aller Russen, verzamelde nu een maal deze dingen en had hem uit gestuurd om eens naar de prijs te vragen. Veel was het natuurlijk niet meer waard Mijnheer Pastoor moest het maar eens door een taxateur, die verstand had van deze dingen, laten schatten en dan zou hij, Mr. Francois Malfait, over enkele weken nog eens komen horen, omdat hij hier toch voorbijkwam. De pastoor van Venray, die een zeer goed priester en een zeer ijverig zielen herder was, maar een ongelofelijk slechte kunstkenner was door het aanbod van de Russische Prins zeer vereerd, hoewel Kij niet begreep, dat iemand aan deze „poppenkast" zoals hij het altaar noemde, zoveel waarde ken hechten. Toevallig werd -Venray enkele dagen later bezocht door een taxateur, die na een zeer grondig onderzoek de pastoor mededeelde, dat hij blij mocht zijn, wanneer hij 1000,- voor het altaar kreeg. De pastoor wist natuurlijk niet, dat deze taxateur een handlanger was van Mr. Francois Malfait uit Brussel en daarom stelde hij in overleg met het Venrayse kerkbestuur de prijs van het altaar vast op 2500 francs, hetgeen iets meer was dan 1000,-. De goede pastoor was nog gelukkig ook, toen Malfait dadelijk toehapte, en hij dacht een goede koop gesloten te hebben. Tot zijn veront schuldiging moet echter gezegd worden, dat de kas van het kerkbestuur in 1839 in een allerellendigste toestand verkeer de en 2500 francs een hOop geld was. Onze Malfait echter wist er iets meer geld uit te slaan. Natuurlijk verhuisde het retabel niet naar Prins Soltikoff in Parijs, doch naar het atelier van Malfait in Brussel, waar het grondig werd schoongemaakt en gerestaureerd. Enige jaren later werd het kostbare kunst voorwerp toen door hem verkocht aan de O.L. Vrouwe Basiliek van Tongeren voor de prijs van 12.800 francs, voor die dagen dus met een behoorlijk winstje. Zo staat daar thans dit onvergelijke lijk schone Maria-altaar in zijn volle glorie. Wij, Venrayers kunnen het betreuren, dat zulk een kostbaar kunstbezit voor ons verloren is gegaan. Gunnen doen wij het de Tongenaren wel, omdat zij bewezen hebben, dit meer naar waarde te kunnen schatten dan wij. Verheugend is het daarbij, dat het in de onmiddelijke nabijheid van onze landsgrenzen gebleven is. Vrouwe Basiliek in Tongeren, waar het thans nog te bewonderen is. De geboorte van Jezus in de stal van Bethlehem is één van de grote taferelen van dit retabel. Wij meenden U dit kersttafereel en de geschiedenis van dit oud-Venrayse altaar, een der kostbaarste kunstschat ten van West-Europa, niet te mogen onthouden. In de O.L. Vrouwe Basiliek van het oude Belgische stadje Tongeren bevindt zich een der schoonste altaar-stukken van West-Europa. Het dateert uit 1461 en werd vervaardigd door een onbeken de meester uit Antwerpen, die lid was van het beroemde St. Lucas-gilde aldaar. De beeldhouwer, heeft nl. een afge kapt handje, het embleem van deze gilde, hier en daar in de ornamenten verwerkt. Het eikenhouten retabel heeft een hoogte van 5,44 meter en is 3,18 meter breed. Het leven van de H. Maagd Maria wordt in 23 taferelen, negen grote en veertien kleinere - taferelen, uitgebeeld. Het beeldhouwwerk is van een adem benemende schoonheid. De drie hoofd taferelen stellen de verloving van de H. Maagd met de H. Joseph, de geboorte van Jezus in de stal in Bethlehem en de aanbidding der drie koningen. Hieron der ziet men de boodschap van de engel Gabriël en het bezoek van de H. Maagd aan haar nicht Elisabeth, de besnijdenis van Christus en een huiselijk tafereeltje uit Nazareth. Het hoogste tafereel in het midden van het altaar stelt de doopl voor van de H. Maagd en haar glorie rijke ten hemel opneming. Al deze grote taferelen worden omgeven door een toekomst bio-gasinstallaties wel eens energie aan tuinbouwbedrijven kunen gaan leveren. Indien zo'n initiatief zich aandient zal het college bezien op welke wijze hieraan ondersteuning kan wor den gegeven. Uit de reacties van de Industriële Club Venray e.o. blijkt dat bestaande ondernemingen niet afwijzend tegen over het „intrekken" van startende bedrijfjes staan. Mocht dit enig per spectief bieden, dan zullen b. en w. hiermee de nota aanvullen. De gereserveerdheid van de Venrayse industrie ten aanzien van deeltijdarbeid kan de gemeente, als werkgeefster, niet delen. Indien de omstandigheid zich voordoet zullen b. en w. graag van de ervaring van het Regionaal Dienst verleningscentrum Kleinbedrijf gebruik maken bij het opzetten van een bedrijfs verzamelgebouw. Uitvoerig wordt de reactie van het F.N.V. van commentaar voorzien. Hoewel het college de zeer intensieve bestudering door de F.N.V.-werkgroep waarderen, wordt geconstateerd, dat de voorgestelde aanvullingen toch hoofd zakelijk van marginale aard zijn. Desal niettemin meent het college, dat een nader gesprek tot een vertaling in concrete actiepunten kan leiden. B. en w. zijn het eens met de stelling van de Stuw, dat er structurele oplossingen moeten komen o.a. in de vorm van herverdeling van arbeid. Ook alternatieve benaderingen, zoals die via het P.O.L.-project gerealiseerd worden, verdienen volgens b. en w. meer steun. Echter ook het geven van ruime aan startende bedrijfjes via doorbetaling van RWW/WWV, steun uit het werk- gelegenheidsfonds, het beschikbaarstel len van kleine huurkavels met semi- permanente bebouwingsmogelijkheid e.d. behoren volgens het college tot een alternatieve aanpak. let blijde gebeuren in Bethlehem is le loop der eeuwen voor vele bekende onbekende kunstenaars een onder- ■p geweest om uit te beelden. roor Kerstmis 1982 willen wij dacht besteden aan een beeldhouw- k van een onbekende Antwerpse stenaar uit de zestiende eeuw. liet in de eerste plaats omdat dit istwerk algemeen om zijn ongeëve- rde schoonheid wordt geroemd, ir wél omdat het een kunstwerk eft, dat honderden jaren als zij- ar aan de Evangeliezijde van de Sint rus-Bandenkerk heeft gestaan. 1839 werd het altaar voor een en een ei aan een Brusselse beeld- verkocht, die het restaureerde zijn beurt met een behoorlijke doorverkocht aan de O.L. VROUWEN Venray deelde in de Limburgse trend, dat het aantal werkloze vrouwen in november vrijwel gelijk bleef. Venray daalde zelfs van 1005 naar 986, maar Gennep steeg weer van 535 naar 552, zodat het uiteindelijke resultaat 2 werkloze vrouwen minder in Noordelijk Limburg. Met een percentage van 18,6% tegenover 20,7% van de provin cie en 16,6% van de landelijke afhankelijke beroepsbevolking, hangt Venray daar zo'n beetje tussen in. Een toename van ca. 300 werkzoe kende vrouwen op jaarbasis wekt geen vriendelijke aspecten. Het beeld van de vrouwelijke school verlaters is ongeveer gelijk aan dat van de jongens: een lichte daling bij de schoolverlaters tot 19 jaar, een lichte stijging bij de jeugdige dames van 19 tot 23 jaar. 5000 Zoals bij de inleiding al gezegd" naderen we de 5000 werkzoekende mannen en vrouwen dat op het arbeidsbureau Venray/Gennep staat ingeschreven. De laatste maanden wa ren die aantallen. 31 augustus 4673 30 september 4758 31 oktober 4827 30 november 4955 Met een gemiddelde stijging van 3 werklozen per dag mogen we zeggen dat we het aantal van 5000 werkzoekende mannen en vrouwen in de regio Venray reeds op 15 december jl. gepasseerd zijn En, rekening houdende met genoemde stijging kunnen we voorspel len dat we het jaar 1983 ingaan met 5100 werkzoekenden van den Munckhof GROTESTRAAT 68 VENRAY\ OPENSTELLING POSTKANTOOR op 24 december Overzicht van de openstellingstijden van de postkantoren Venray en ressort op 24 december 1982: Venray Afferden Bergen Broekhuizenvorst Meerlo Siebengewald Wanssum Well Wellerlooi Ysselstevn Venrav-Kiosk 9.00-12.00 Venray-Veltumse Kleffen 08.30-16.00 09.00-12.00 09.00-12.00 11.00-12.00 10.00-12.00 09.00-12.00 08.30-10,00 09.00-12.00 08.30-12.00 10.00-12.00 13.30-16.00 09.00-12.30 13.30-16.00 Rijdend postkantoor de gebruikelijke route sluiting Oostrum 15.00 Tot 30 november heeft men de gelegenheid gehad in te spreken op de werkgelegenheidsnota van de gemeente Venray, welke onder de titel „Onbegon nen werk?" is verschenen. Op de sluitingsdatum bleek, dat commentaar op de nota was ingekomen van het LIOF, de Industriële Club Venray e.o., het Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbedrijf, het F.N.V., STUW en het C.N.V. Geen reacties kwamen van het het Gewestelijk Arbeidsbureau Venray, de Kamer van Koophandel, het Gewest Noord Limburg, de buurgemeenten, de L.L.T.B., de Ver. van Zelfstandige Ondernemers, het Vormingscentrum voor Werkende Jongeren, de Venrayse politieke partijen, de Unie B.L.H.P., Initiatief 80/90 en de Werkgroep „Maak er weer werk van". De ingekomen commentaren werden dinsdagavond besproken door de com missie voor financiële en Economische zaken. In de raadsvergadering van 25 januari a.s. zal de nota aan de orde worden gesteld, waarna de definitieve tekst zal worden geschreven, zodat men tot het laatste ogenblik van aller inbreng gebruik zal kunnen maken. Over het algemeen waren de reacties van de zes instellingen die van de inspraakmogelijkheid gebruik hebben gemaakt, zeer positief. COMMENTAAR BIJ DE REACTIES Het college van b. en w. heeft op zijn beurt v/eer commentaar uitgebracht op de reacties en dit ter kennis van de commissieleden gebracht. Uiteraard waren er tal-'van reacties waarmee het college zijn voordeel kan doen. Maar er waren ook reacties, die in de praktijk vrijwel onuitvoerbaar zijn en derhalve straks niet in de definitieve tekst zullen worden verwerkt. Volgens het LIOF zouden in de Van het Christelijk Nationaal Vak verbond wordt de suggestie overgeno men intensievere contacten te leggen met het Provinciaal Economisch Over legorgaan Limburg, dat als een kleine Sociaal Economische Raad (SER) functioneert. Zoals reeds geruime tijd te verwach ten was, nadert het aantal werkloze mannen en vrouwen, die op het arbeids bureau Venray (incl.Gennep) staan ingeschreven het „magische getal" 5000. Zonder overdrijving kunnen we zelfs zeggen dat dit getal inmiddels bereikt is MANNEN Het arbeidsbureau Venray noteerde in november een toename van 130 mannelijke werklozen, waarvan 76 op het bijkantoor Gennep. In totaal staan nu 3417 werkloze manneaingeschreven. Dat is 16,5% van de mannelijke beroepsbevolking. En daarmee behoort Venray tot een van de plaatsen met het grootste percentage werklozen. In lint burg telt men gemiddeld 15,7% en in Nederland gemiddeld 13,1% aan werk loze mannen. Het Venrayse percentage is het laatste jaar met ongeveer 5% toegenomen. We mogen er niet aan denken dat deze trend zich zal voortzetten Toch zal er niet aan te ontkomen zijn, dat voor de komende maanden met een verdere stijging van de werkloosheid gerekend moet worden. Ook aan de vraagzijde van de arbeidsmarkt komt de recessie duidelijk naar voren. Het aantal openstaande aanvragen is in november tot een historisch dieptepunt teruggelopen. Voor Venray en Gennep staan slechts 26 aanvragen open Opmerkelijk hierbij i$, dat er geen enkele bouwvakker wordt gevraagd. Slechts 9 metaalbewerkers zouden aanf slag kunnen gaan. Het zijn ook de schoolverlaters die harde klappen krijgen. Hun aantal wordt maar zeer traag afgebouwd, maar daar staat dan meteen tegenover dat er weer meer jongelui tussen 19 en 22 jaar zonder werk komen. PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN GELUKKIG 130 met BRILJANT zijn er veel mogelijkheden een briljant in uw trouwring of in een ander bestaand sieraad gezet geeft weer Caan uw sieraden lijkheden vanaf 0.03 ert voor f 99.-. VENRAY

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9