WUKFEEST VELTÜM 1 Keer zeker maistelen...! P£) STIENSTRA De Venrayse prioriteiten r Morai ÜkS non tl. Q) MODE voor mannen en jongemannen Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING AZIATISCHE PRODUKTEN IfIMDAV w,|ve"°r9e LMr t Een huis vol (mode)kado's voor hem en haar! Geen bouwvergunning in 't Buitengebied, dan maar de WW in.... Zondag in Venray INTOCHT SINT NICOLAAS Uwtrouwkostuum (Q VAN OORSCHOT MODE IIJDAG 12 NOVEMBER 1982 Nr. 45 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN IITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO Gespecialiseerd in node voor mannen en jongemannen BTffWB HRTÜ BÜS3H De Wijkvereniging Vcltum organi- ert een groot wijkfeest. Het gehele tbeuren staat in het teken van het ijkcentrum dat zeer binnenkort ge duwd gaat worden. De bedoeling is oor middel van het oreani— van deze aktiviteiten geld bij kaar te krijgen om een deel van het ijkgebouw te bekostigen. Natuurlijk jn niet alle onderdelen gebaseerd op t maken van winst. Bij voorbeeld het nt Maartenfeest zal anders opgezet in. Evenals vorig jaar verwacht, de ijkvereniging dat er dit jaar weer aderden kinderen mee zullen lopen in lampionoptocht. Deze stoet vertrekt i 19.00 uur vanaf Coninxhof. De rmonie zal de tocht begeleiden naar troshoop welke rond 19.45 uur ngestoken zal worden. De deelneming n dit kinderfeest zal extra groot zijn i Jong Nederland met de organisatie n dit onderdeel mee doet. Vrijdagavond wordt het Wijkfeest ortgezet met een Vossenjacht. Vanaf .00 uur wordt er in kleine groepen start vanuit rest. Vlakwater. Deelna- is mogelijk voor iedereen (kinderen der begeleiding). Het kost 2,50 per rsoon. hiervoor krijgt men naast een eiende wandeltocht na afloop ook een lekkere kop soep. Voor de beste groep is er ook nog een leuk prijsje be schikbaar. Zaterdag is het hoogtepunt van het Wijkfeest. Er zijn op deze dag twee hoogtepunten. De eerste is de antiek/ rommelmarkt. Deze gaat om 12.00 uur open. Er wordt een grote hoeveelheid snuisterijen aangeboden, variërend van meubels, t.v.'s, schilderijen tot servies goed en speelgoed. Verder is er een niet omïnteressantc partij antiek aanwezig. Zo is er voor elk wat wils. Deze markt wordt in en om Vlakwater gehouden. Na afloop zal er in een hoog tempo opgeruimd worden om plaats te maken voor een grote feestavond. De Wijkver eniging is er toch wel enigszins trots op dat zij er in geslaagd is de TEDDY BOYS te kontrakteren. Deze Noord- Limburgsw groep staal momenteel volop in de belangstelling en is regelma tig op de radio te horen. Onlangs hebben zij ook enkele TV-optredens ge daan. Dat betekent dus eerste klas muziek. Zo hoopt de Wijkvereniging een programma te presenteren waar voor ieder wat in zit. Uiteraard hoopt de Wijkvereniging nog meer dat ook velen mee zullen doen om zodoende (^e benodigde gelden bij elkaar te krijgen. De aanvang van het feest is 21.00 uur en de plaats is wederom rest. Vlakwater aan de Kcmpweg te Venray. Maandag weer op de Venrayse markt (INDISCHE-, SURINAAMSE- EN ANTILLIAANSE) op het marktterrein tegenover de schouwburg Volgens wethouder Henk Willems zal gemeente zeker maïs gaan telen op de takliggende gronden voor de woning- uw en waarschijnlijk ook op de lakliggende industriegronden. ,,Er is or industrieterreinen op dit moment en enkele vraag, maar de grond kost gemeente wel handen vol geld aan lie". Her verpachten van die gronden ert juridische problemen op en heel inig geld. Inde commissie ruimtelijke ordening volkshuisvesting werd gevraagd die ond dan maar als volkstuintjes uit geven. Maar ook dat geeft problemen bijna geen geld. De gemeente heeft tnwel tot nu toe alle aanvragen om «volkstuintje kunnen honoreren. Zoals bekend mag zijn, heeft de orzitter van de LLTB onlangs ver- iart, dat maistelen geen taak van de r.eente is. De landbouwers zullen ar tegen in het geweer komen. Maar volgens wethouder Willems ian die plannen toch door. De imeente zoekt bovendien naar andere ogelijkheden om het renteverlies op vele gemeentegronden enigszins in te irken. Wethouder W. Claessens op zijn beurt, bevestigde maandag j.I. in een vraaggesprek voor Radio Zuid ook, dat het inderdaad de bedoeling is dat de gemeente met het telen van maïs of anderszins de gemeentegronden be stemd voor woningbouw en industrie enigszins rendabel wil maken. Met alle begrip voor het standpunt van de LLTB kon men die gronden niet?aan verpach ten omdat de opbrengst dan veel te laag is. De verkopers, aldus de wethouder, hebben destijds de koopsom ontvangen terwijl eventuele pachters pachtschade vergoed kregen. Normaliter zouden ze de grond mogen gebruiken tot de gemeente die nodig heeft. Nu het zich laat aanzien dat de gemeente de komende jaren de gronden niet voor woning- of industriebouw nodig heeft, heeft men besloten deze gronden méér rendabel te maken. Overigens zal het niet bij Maïs-telen alleen blijven. Ook andere gewassen zullen verbouwd worden. Voor de loonwerkers zal dit zeker geen onwel kome klus zijn. mstra Venray BV, Paterwtraat 19, tel. 04780^4438 J UllW^lAAÏ huur en vert ■IIIIV1I hypotheken Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop- huur en verhuur taxaties- bouwprojektontwikkeling hypotheken- verzekeringen- beheer Vorige week hebben we in een uitvoerig artikel uiteengezet op welke wijze de gemeente komend jaar wil be zuinigen en op welke manier men een verhoging van de inkomsten zou kunnen verkrijgen. We hebben gezien dat men door het geven van minder subsidie, door het voorlopig niet aanstellen van opzichters, door het aanspreken van reserves enz. in totaal de beschikking heeft gekregen over 97.841,-. Maar de gemeente heeft uit een in jurii van dit jaar ingestelde reservepot ook nog de beschikking over 105.309,- en uit het algemeen voor zieningsfonds nog eens een bedrag van ƒ62.043,-. Dat maakt samen het lieve sommetje van 265.193,-. We hebben vorige week ook proberen duidelijk te maken, dat de gemeente met dit bedrag méér kan doen dan op het eerste gezicht lijkt. Dit bedrag is namelijk beschikbaar voor lasten op jaarbasis. Koopt de gemeente bijvoor beeld een nieuwe auto van 20.000,- en ze denkt daarmee 10 jaar te kunnen rijden, dan zijn de lasten op jaarbasis slechts 2.000,-. De gemeente zou dus met het beschikbare bedrag van ƒ265.193,- dat voor 1983 beschikbaar is, het tienvoudige kunnen uitvoeren indien men de lasten van de uit te voeren werken over 10 jaar kan verdelen. We gaan nu eens kijken wat de gemeente met dat geld wil gaan doen. GELUIDSHINDER De gemeente is verplicht tot het ver richten van de noodzakelijke geluid- metingen en de raad moet ervoor zorgen dat een geluidmeetdienst fuctioneert. Populair gezegd moet de gemeente controleren of bijvoorbeeld geluidshin der langs de wegen het toelaatbare niet overschrijdt, dat nieuwe uitbreidings plannen al niet bij voorbaat aan geluidshinder ten offer vallen; dat woningen voldoende geïsoleerd zijn tegen het geluid van buitenaf. Reeds op de begroting van dit jaar werd een bedrag voor de aanschaf van deze apparatuur gereserveerd, maar de aan schaf bleef achterwege. Nu wil men de knoop doorhakken. De kosten zijn 19.500,- en dan krijgt men jaarlijks van het Rijk een tegemoetkoming van 5.000,- zodat er door de gemeente per jaar „nog maar" 2.420,- voor gerekend behoeft te worden. BRANDWEER Bij de brandweer moet men nogal wat nieuwe spullen hebben. Op de eerste plaats nieuwe uitrukjekkers (werkkle ding). Na jarenlange reparatie van de huidige jassen is men nu toch wel aan vervanging toe. Punt 2 voor de brandweer is een viertal electronenflit- sers (bebakeningsmateriaal). Dit ter verbetering van de veiligheid voor het naderende verkeer én de ter plaatse werkzame brandweerlieden. Als derde wens een vloeistofzuiger voor het verwijderen van vloeistoffen zoals uitgestroomde gevaarlijke stoffen, over grote oppervlakten en moeilijk bereik bare plaatsen. Ten slotte nog een wens: een porto-Power schaar. De schaar die dient voor het openbreken (knippen) van wrakken bij de bevrijding van slachtoffers. Al die wensen kosten samen 18.500,-. Op jaarbasis het niet onoverkomelijke bedraa van 3.748.- ALARM ONTVANGERS De regionale alarmcentrale gaat volgend jaar een nieuwe meldkamer met uiteraard nieuwe apparatuur in gebruik nemen. De gemeente heeft 45 alarm- ontvangers uit 1974. Die zijn versleten en passen straks niet bij de nieuwe regionale apparatuur. Men kan nieuwe alarm-ontvangers kopen of huren, de jaarlijkse lasten blijven praktisch gelijk. Maar dan spreken we toch al over een flink bedrag, namelijk 17.496,-- HULPVERLENINGSVOERTUIG De twee in 1964 aangeschafte brand weerwagens, te weten de tankautospuit, hogedruk/hulpverleningsvoertuig en de trekker-manschappen-materiaalwagen, zijn gezien hun leeftijd en de zeer moeilijke onderdelenpositie, hard aan vervanging toe. Die vervanging is al een paar jaar opgeschoven, maar nu zal men toch een keus moeten maken: nieuwe wagens of doorrijden tot de zaak in elkaar valt... Kiest men voor nieuw materieel, zoals B. en W. voorstelt, dan praat men over een krediet van 110.000,- met een jaarlijk se last van 22.275,- en dal slaat al een flink gaatje in het voor 1983 beschik bare geld. HENSENIUSSCHOOL Een tegenvallertje is de huurderving van de Henseniusschool aan het Molen- pad/Kennedyplein. De school is bij het begin van het lopende schooljaar vrii gekomen. Dat bood diverse goede mogelijkheden voor de oplossing van enkele accomodatie-vragen in de wel zijnssector. Zo kreeg het bejaardenwerk en het Rode Kruis er ruimte ter beschikking. Het bejaardenwerk betaalt wel huur, het Rode Kruis niet; is daartoe niet bij machte zeggen b.enw.. Hel onderhoud, de verwarming, sani taire voorzieningen en het buitenschil derwerk van deze „oude" school gaan evengoed door. Alles met alles geteld, komt de gemeente er in 1983 5.000,- aan tekort. SUBSIDIE IN DE WELZIJNSSECTOR Verschillende welzij nsgroeperingen hebben aan de gemeente een subsidie gevraagd in de organisatorische sector. Deze groeperingen hebben via of van de gemeente reeds allemaal financiële tegemoetkomingen mogen ontvangen, maar men verwacht toch, dat, bij toetsing der aanvragen, in een aantal gevallen tot subsidiëring moet worden overgegaan. En wel tot een bedrag van ƒ7.500,- FREE WHEELIN Hoeveel huur de gemeente komend jaar van Free Wheelin in de Hoender straat gaat ontvangen is nog een vraagteken. Feitelijk zou de huur 43.ÖÖ0,- moeten bedragen, maar dat iaat de exploitatie van Free Wheelin niet toe. Reden ook waarom bij de komende begrotingsbehandeling een voorstel ter tafel zal komen inzake het gemeentelijk beleid ten aanzien van Free Wheelin. In ieder geval komt de mindere huur ten last van het beschikbare prioriteiten- bedrag. SCHOOLDAKEN Het kon bijna niet anders, of ook in 1983 zullen de nodige schooldaken vervangen, hersteld of geïsoleerd moe ten worden. Allereerst het dak van de kleuterschool in Merselo, dat op enige plaatsen tekenen van verval vertoont. Ook zal het nog in goede staat verkerende dakgedeelte gerenoveerd dienen te worden. Totale kosten 35.000,- waarvan bijna 5.000,- ten last van 1983. De dakbedekking van De Essel aan de Past. van de Gaetstraat in 't Desselke is nog onlangs in de gemeenteraad aan de orde geweest. Men zal zich herinneren dat de raad geld beschikbaar stelde voor een dakherstel in de eerste fase. De volgende fases zouden pas aan de orde komen zodra het bouwcontrakt op tafel lag, waaruit zou moeten blijken of de aannemer/dakdekker al dan niet van de bouwvoorschriften is afgeweken. In afwachting daarop heeft de gemeente op de begroting niet alleen al de tweede F ijn om te geven. Fijn om te krijgen. m fase als prioriteit gesteld, maar ook de derde fase. Op vele plaatsen is deze dakconstruktie onbetrouwbaar gewor den, zo stellen b. en w. in hun toe lichting. Totale kosten van fase 2 en 3 379.000,- met een jaarlijkse last van maar eventjes 54.000,-. En wie dan denkt dat het dak van De Essel dan weer prima in orde is, vergist zich. Voor 1984 zal opnieuw een bedrag van 247.000,- voor herstel gevraagd worden. Andere daken, die komende jaar hersteld/gerenoveerd moeten worden, zijn de daken van de gymzalen aan de Beukenlaan en de Langeweg. Dat is noodzakelijk om grotere herstelkosten in de toekomst te vermijden én om door isolatie de verwarmingskosten van beide zalen terug te kunnen dringen. Totale kosten 243.080,- met een jaarlijkse last van 34.639,- ZWEMBAD Reeds vorig jaar is in de prioriteiten stelling aangegeven dat het uitvlakken en coaten van het diepte buitenbad dringend noodzakelijk is. Dat gaat een bedrag vergen van 120.000,- of te wel 34.639,-per jaar. Voorts is gebleken dat het diepe basin lekkage^verschijnselen vertoont. Naar de aard van de lekkages en de reparatie kosten moet een onderzoek worden ingesteld. Wat de kosten van onderzoek en herstel zijn valt nu nog niet te zeggen. Na een gebruik van 15 jaar is de onderwaterstofzuiger van het zwembad thans geheel versleten en onbruikbaar. Reparatie is niet meer mogelijk. Ver vanging is noodzakelijk om waterkwali teit op een hygiënisch verantwoord peil te houden. Nu kost zo'n onderwater- stofzuiger 26.000,- en dat betekent voor de komende jaren telkens een afschrijving van 5.265,- (incl. rente). SCHOUWBURG De stoelen van de schouwburg zijn ruim 15 jaren oud en de bekleding is totaal versleten. Ook de stoelen zelf mogen wel een verfbeurt en 'n opknap beurt hebben. Revisie van deze stoelen is veel goedkoper dan aanschaf van nieuwe, maar kost desondanks toch nog bijna 15.000,-. URSULASCHOOL De huisvesting van de vrije akademie in het oude ziekenhuis is te klein. Men kan maar een beperkt aantal leerlingen aannemen. Een goede oplossing is, de Vrije Akademie onderbrengen in de Ursulaschool aan de Maasheseweg. Om dat gebouw voor een reeks van jaren te kunnen laten gebruiken, is het echter noodzakelijk dat er hier en daar wat wordt opgeknapt. Men denkt aan verwarming, schilderwerk, dakdekkers- werk, sanitaire voorzieningen enz. enz. Ondanks de nodige zelfwerkzaamheid van de Vrije Akademie begroot men toch een kostenpost van 125.000,- met een jaarlijkse last van 22.813,-. RIJWIELPAD Reeds vorig jaar werd voor de aanleg van een vrijliggend rijwielpad langs de weg Oirlo-Oostrum een bedrag van 215.000,- voor de eerste fase beschik baar gesteld, mits subsidie van rijk/- provincie zou worden toegekend. Om dat de aanleg zeer urgent is, wordt voor het komend jaar voor de 2e fase een bedrag gevraagd van 240.000,- wat neerkomt op 32.600,- per jaar. HENSENIUSPLEIN Het punt Grotestraat-Patersstraat- Henseniusplein biedt vaak een chao tisch aanblik, door de wanordelijke gestalde (brom) fietsen. Ook de conflic ten tussen afslaande auto's uit de Patersstraat en fietsers vanaf het Henseniusplein richting Poststraat ge ven aanleiding tot veelvuldige klachten. Daarom is een plan opgesteld om op het Henseniusplein vier auto-parkeerplaat sen herMn-te-richten tot fietsenstalling welke permanent, ook tijdens de markt, kan worden gebruikt. Ook wordt het rijwielpad op het Henseniusplein door getrokken tot de aansluiting met de Poststraat. Afslaande auto's en het doorgaande fietsverkeer komen dan niet meer met elkaar in conflict. Voor de uitvoering van deze voorziening is ƒ31.600,- nodig, dat is 4.292,- op jaarbasis. VOLKSKRED1ZTBANK Steeds meer mensen dreigen als gevolg van de economische ontwikke lingen in de laatste jaren in financiële problemen te geraken. Als oorzaken noemen we slechts werkloosheid, het instorten van de woningmarkt en de hoge rente-stand. De mensen die daardoor in de problemen komen kunnen worden geholpen via de Alge mene Bijstandswet of via de bestaande banken. Maar in veel gevallen bieden beide mogelijkheden geen uitkomst. Dat kan wel bij een Volkskredietbank die als primaire taken heeft de krediet verlening, de schuldsanering, de schuld bemiddeling en schuldregeling. De gemeente onderzoekt hoe dit in Venray kan worden geregeld. In ieder geval wil men zich aansluiten bij de Volkskrediet bank Heerlen. Dat vraagt een bijdrage van 24 cent per inwoner, dat is 3.288,- OP IS OP En met deze bijdrage is er een einde gekomen aan de door b. en w. voorgestelde prioriteitenlijst voor het komend jaar. Een lijst met extraatjes dus, die naast het elders in de begroting geplande noodzakelijke werk in 1983 tot uitvoering zouden kunnen worden gebracht. De gemeenteraad moet daar zijn fiat nog aangeven in de komende .urendurende'begrotingsbeschouwin gen. Ongetwijfeld zullen de diverse frakties nog met andere prioriteiten komen aandragen, maar zou men die in gemeenschappelijk overleg op de priori teitenlijst willen opvoeren, dan zullen er een of meer hierboven geplande voor zieningen moeten vervallen want „op is op". Er is geen geld. Men zou dan misschien de onroerend goedbelasting nog eens met een extra procent moeten verhogen, zodat deze belasting met geen 6170 wordt verhoogd, zoals wij vorige week reeds aankondig den maar met bijvoorbeeld l°7o. We geloven niet dat er een fraktie is, die dat aan zijn kiezers kan verkopen Dat er problemen zouden komen met eventuele bouwplannen in het buitenge bied, was zo vast als een huis. Eén van die problemen speelde vorige week in de commissie ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, onder voorzitterschap van wethouder Henk Willems. De heer Michels uit Merselo heeft aan de Beekweg een perceel bouwgrond lig gen waarop hij graag 2 mestvarkensstal- len wil bouwen. Aan de Haag, waar hij woont, mag hij geen nieuwe stallen bou wen vanwege de nabij gelegen woning bouw. In het plan Buitengebied, zoals het er nu nog ligt, zijn aan de Beekweg agrarische bedrijfsgebouwen toege staan, mits de frontbreedte van het bouwperceel tenminste 100 meter be draagt. De gemeente mag van die maat afwijken zelfs tot 75 meter vrijstel ling geven. De stallen van de heer Michels zouden volgens de tekening circa 88 meter bedragen. Dus niets aan de hand zou men zeggen. De gemeente geeft eventjes die vrijstelling en Michels gaat aan het bouwen Maar neen hoor. Er is al geruime tijd een procedure op gang voor de herzie ning van het bestemmingsplan Buiten gebied. Een van de herzieningen die daarin opgenomen zijn, heeft betrek king op het bouwperceel van de heer Michels. Daar wil men nu de bestem ming „agrarisch gebied met hoge land schappelijke waarde" aan geven. En in een dergelijke bestemming mogen geen nieuwe bedrijfsvestigingen van de grond komenEn dus krijgt Michels geen vrijstelling én geen bouwvergunning. Michels zit er mooi mee in zijn maag. Zijn zoon die over 'n half jaar het diploma middelbare landbouwschool krijgt, kan thuis wel op de boerderij werken, maar nooit zelfstandig begin nen. Met zijn 60 jaren denkt Michels er niet aan om de zaak over te doen. Het bedrijf uitbreiden aan de Haag mag niet, dus zou een bedrijf aan de Beekweg een goede oplossing geweest zijn. „Ik heb noe een zoon", zo vertelt Michels, „een werkloze bouwvakker, die wil misschien ook weer boer worden, dan konden ze samen daar een bedrijf runnen en t.z.t. misschien nog wel uitbreiden...." De commissieleden die zich met dit probleem geconfronteerd zagen, vroe gen Michels wat zijn zóón zou gaan doen, als de gemeente bij haar weigering bleef om een bouwvergun ning af te geven. „Dan moet hij ook maar in de WW gaanEen van de commissieleden liet zich ontvallen: „Dan komt hij ten laste van de gemeen schap, omdat diezelfde gemeenschap hem geen vergunning geeft...." Maar wat de commissieleden uiteindelijk aan de raad en b. en w. zullen adviseren, horen we t.z.t. wel. Michels zal nog even geduld moeten hebben eer hij de definitieve beslissing verneemt. RESTO Quick n SFEERVOL DINEREN BIJ KAARSLICHT zie advertentie elders in dit blad Venray zal vermoedelijk de eer te beurt vallen Sint Nicolaas als eerste gemeente in Nederland te mogen ver welkomen. Nog voor zijn officiële aankomst per boot zal hij a.s. zondag een „bliksembezoek" aan Venray brengen, en dat op verzoek van de eeuwenoude Venrayse St. Nicolaasgil- de. Aanleiding van dit vroegtijdig bezoek aan Venray is de feestviering rond de 4x11 jarige Carnavalsvereniging De Piëlhaas. Die vereniging heeft de komende zondagen de foyer besproken. En het is die foyer waarnaar de goede Sint en zijn gevolg moeten uitwijken indien de weergoden een rondtocht door de kom zouden'verhinderen. Om kwart voor twee zondagmiddag vertrekt Sinterklaas met zijn zwarte Pieten vanaf de Burggraaf naar de Grote Markt, waar hij door Burge meester Defesche op het bordes van het oude raadhuis zal worden verwelkomt. Zoals gebruikelijk zal de Sint daarna de kinderen toespreken om dan onder muzikale begeleiding aan zijn rondtocht te beginnen. De route is: Marktstraat, School straat, Leeuwstraat, Langstraat, Paters- laan, Patersstraat, Grotestraat, Wilhel- minastraat en via de Julianasingel en Hofstraat weer naar „De Burggraaf". Het is nu wel zeker, dat Sinterklaas met zijn gevolg, volgend jaar zijn intocht in Venray zal houden op zaterdagmiddag. De verwelkoming door de Burgemeester zal dan op het bordes van de Schouwburg geschieden. 02 BJJ inlevering van uw kleurenfilm ontvangt u gedurende de maand november een waarde bon voor een gratis vergroting op formaat 20 x 28 cm. (pocket 13 x 18 cm) KOLLEKTE Op zaterdag 13 november is het weer zover. De leden van de gymnastiekver eniging St. Christoffel zullen bij u aan bellen voor een kleine financiële bijdrage. Zoals velen hebben we in deze tijd steeds meer moeite om de touwtjes aan elkaar te knopen. Van Oorschot mode maakte een speciale selectie moderne en geklede kostuums, 2-delig of 3-delig in Corduroy in uni of als compose, voor op die speciale dag in uw leven. Wij geven u daarbij het juiste advies. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray, Weert.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1