U 0 0% STIINSTRA VENRAY H Gemeente streeft naar een sluitende begroting WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING icunant- en pare ow I Koninklijke onderscheiding L44R [ag de gemeente wel of niet mais gaan telen PEEL EN MAAS uw weekblad Uwtrouwkostuum <Q VAN OORSCHOT MODE Doden herdenking op het Duits milit. kerkhof te Ysselsteyn Onroerendgoedbelasting volgend jaar 6% hoger ANDERE' FILMS? Beatrixfonds met BRILJANT zijn er veel mogelijkheden JUWELIER VERUNDEN Fietspaden worden eindelijk hersteld PEEL EN MAAS NOVEMBER 1982 Nr. 44 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN IjlTGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY BROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,- Gaarne nodigen wij u uit tot een bezoek aan onze van woensdag 3 november tot en met zaterdag 6 november in onze zaak Grotestraat 50 Venray. Wij zijn trots u een unieke collectie sieraden met diamant en parels te kunnen presenteren, met een zeer interessante dia-presentatie en een deskundig en vertrouwd advies. Een kopje koffie met bonbon staat voor u klaar Lid Diamond Club Nederland Grotestraat 50 Venray telefoon 81261 Wim Beterams, PLEM-ploegleider an het Noord-Limburgse revisie-team, ivrijdag koninklijk onderscheiden met c zilveren medaille in de Orde van franje Nassau. De heer Beterams kreeg deze konink- jkc onderscheiding wegens zijn 40-ja- g dienstverband met de PLEM, waar j destijds als „loopjongen* is begon- icn, Burgemeester Dcfesche zei trots le ijn deze koninklijke onderscheiding te togen opspelden. Vertegenwoordigers van h et PLEM- bestuur hadden reeds eerder op de dag hun medewerker gehuldigd met zijn 40- jarig jubileum. Na het opspelden van de koninklijke onderscheiding boden zij een draag- medaille van deze Orde aan. „Die is dan voor op m'n overall" konkludeerde de terecht trotse heer Beterams. Met vrouw en zoon mocht hij vele felicitaties in ontvangst nemen. Venray BV. Patemtraai 19. t Makelaars in onroerende goederen Wij verzorgen voor u: koop en verkoop huur en verhuur taxaties bouwprojektontwikkeling hypotheken- verzekeringen- beheer De voorzitter van de LLTB Venray- tostrum-Smakt de heer J. Loonen it Oostrum heeft vorige week, jdens de vergadering van het CDA- enray duidelijk geprotesteerd tegen de maïs-plannen" van de gemeente. Zoals reeds eerder in dit blad gemeld, ilóe gemeente Venray stukken bouw fond welke men nog niet direct voor de oningbouw nodig heeft, gebruiken oor het telen van maïs. Uiteraard orden de zaai- en oogstwerkzaamhe- tn uitgevoerd door een loonbedrijf en ordt de geteelde maïs geleverd aan de maïsbank in Merselo. Deze maïs- dt zou dc gemeente zo'n 60.000,— tr jaar kunnen opleveren en dat is dan tn mooie tegemoetkoming in het rente lies dat men anders op deze braak- {ende percelen zou hebben geleden. ..Neen", zo zei de LLTB-voorzitter oonen, maistelen is een taak van de loeren en niet van de gemeente. De imeente mag de gronden wel verpach- j-L trli ten, maar dat brengt natuurlijk veel minder op. Maar men mag nu eenmaal geen hogere pachtprijzen betalen. Wethouder W. Claessens gaat deze kwestie deze week in de commissie openbare werken en agrarische zaken nader bespreken. Bekend is, dat dc wet houder persoonlijk voorstander is van gemeentelijke maïsteelt op dergelijke bouwpercelen. Andere gemeentelijke gronden komen daarvoor beslist niet in aanmerking. Ook de LLTB zal over deze kwestie nog nader overleg plegen. Van Oorschot mode maakte een speciale selectie moderne en geklede kostuums. 2-delig of 3-delig in Corduroy in uni of als compose, voor op die speciale dag in uw leven. Wij geven u daarbij het juiste advies. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal. Boxmeer. Oss. Venray. Weert. Over enkele weken is het weer zover: de gemeenteraad zal zich dan uitvoerig gaan buigen over de begroting 1983 en zich daarbij voor grote problemen gesteld zien De economiusche toestand waarin ons land op het ogenblik zit, heeft ook ernstige gevolgen voor de gemeenten, dus ook voor Venray. De uitkeringen die het Rijk aan de gemeenten doet, worden jaarlijks gekort. De gemeenten krijgen dus minder geld om het „huis houden" te bestieren. Terwijl dus de inkomsten dalen, leidt de economische teruggang tegelijkertijd tot grotere uitgaven van de gemeenten. Noemen we slechts de toenemende rentelasten en de voor de gemeentelijke rekening blij vende bijstandkosten. De opstellers van de gemeentelijke BIJ inlevering van uw kleurenfilm ontvangt u gedurende de maand november een waarde bon voor een gratis vergroting op formaat 20 x 28 cm. (pocket 13 x 18 cm) Ook dit jaar zal door de Duitse Regering aandacht worden geschonken aan de herdenking van de gevallenen op het soldatenkerkhof te Ysselsteyn. Op Volkstrauertag, zondag 14 november, zal omstreeks 11.00 uur een herdenking plaatsvinden bij het Grote Kruis in het midden van dit kerkhof. Dit jaar zullen vele hoge vertegen woordigers van het NATO Hoofdkwar tier uit Brunssum, van het Luchtmacht regiment uit Budel (door dat Duitse onderdeel zal ook de Erecompagnie worden samengesteld) en van het Ne derlandse leger aanwezig zijn. Ook de burgemeesters H. Defesche van Venray en Dittrich van Meerlo-Wanssum zullen met oud-kapitein L. Timmermans en de pastores J. Janssen en van Uden acte de presence geven. Aan de herdenking zullen de zangers van de Mflnnersangverein 1898 uit Goch en de leden van het Gemengd Koor Vivace voor de omlijsting zorgdragen. Een trompetter besluit de herdenking met „Ich halt' einen Kamerade". Er zullen toespraken gehouden wor den door de katholieke Aalmoezenier bij het NATO hoofdkwartier Dr. Hil- lebrand, terwijl de Duitse Ambassadeur uit Den Haag de officiële herdenkings rede uit zal spreken namens zijn regering. Wij willen nog eens de nadruk er op leggen dal bij deze herdenking alle slachtoffers van beide wereldoorlogen worden herdacht. Ruime aandacht wordt geschonken aan de slacntotters van de concentratiekampen en de bom bardementen. Ook de verzetsslachtof- fers worden door de Duitse regering bij deze herdenking betrokken. Nu het kerkhof een gedaantewisseling heeft ondergaan doordat alle kruisen vernieuwd zijn; nu het centrale kruis een andere opstelling heeft gekregen; nu het carillon een grote schoonmaakbeurt heeft ondergaan zal deze dodenherden king nog meer indruk maken op de be zoekers, waaronder steeds meer Neder landers. begroting „Venray 1983" zagen zich ook nog geplaatst voor een groot aantal tegenvallers uit het jongste verleden. En dat tot een totaal van 934.000,We noemen slechts enkele van die tegenval lers: het pachtvrijmaken van grond in het Venrays Broek in verband met de kwestie Van Dijck; minder belasting opbrengst, o.a. door het minder afgeven van bouwvergunningen en dus minder leges-ontvangsten. Een ander punt waar men rekening mee moest houden, was het feit, dat bij de begroting van het vorig jaar op alle afdelingen sterk bezuinigd was. Ook nu zou er weer op alle afdelingen van het gemeentelijk instituut bezuinigd moeten worden, temeer ook, omdat men in 1983 ook weer nieuwe dingen aan de orde wil stellen. Iets wat men dit jaar vrijwel niet heeft kunnen doen. De deskundigen van de gemeente becijferden dat op alle afdelingen gemiddeld 12*70 bezuinigd zou moeten worden, wilde men de begroting slui tend krijgen. Ondanks de ernstige pogingen die allerwege werden ondernomen, bleek het niet mogelijk om voor alle beleids sectoren de 12% aan te dragen. Daar waren uiteenlopende redenen voor, maar in zijn algemeenheid waren er diverse onderdelen waarop men onmogelijk kon bezuinigen, of waar bezuinigingen eerst op een later tijdstip merkbaar zouden worden. Desondanks kwam men tot een bezui niging van ruim één miljoen gulden. En dat gaf dan meteen perspectief aan de noodzakelijke verhoging van de onroe- rendgoed-belasting. Vanwege genoem de bezuiniging kan de verhoging beperkt blijven tot 6%. BEZUINIGINGEN Heel summier willen we hieronder aangeven welke bezuinigingen men in de concept-begroting voorstelt en even eens welke verhogingen van inkomsten men denkt te verkrijgen. door het zelfstandig afgeven van paspoorten verwacht men 20.000,— meer aan legesgelden te incasseren; omdat er minder commissies zijn samengesteld en er ook minder commis sievergaderingen worden gehouden, denkt men 3240,te kunnen besparen; niet alle vacatures ten gemeente huize zullen komend jaar vervuld worden. Dat levert een besparing van ƒ100.000,-,' een besparing van 5350,ver wacht men te kunnen bereiken doordat men geen paspoorten meer in Maas tricht behoeft aan te vragen; omdat men het portovrije antwoordnummer laat vervallen; omdat de raadsstukken voor taan zoveel mogelijk worden afgehaald en omdat er geen voorgefrankeerde enveloppen worden uitgereikt ten be hoeve van de RWW/WWV-gegevens; een bezuiniging van 10.000, moet bereikt worden door minder kan toormachines te vervangen of nieuwe aan te schaffen; ook nog eens 5000,denkt men te besparen door het aantal onder houdsbeurten van de kantoormachines te beperken; 3400,zou er minder uitgege ven kunnen worden, indien men het aantal abonnementen op alle mogelijke (vak)tijdschriften gaat beperken; geen rokertjes aanbieden ais repre sentatie bij diverse gelegenheden zou een besparing opleveren van 18UU,— in 1983 worden geen verkiezingen gehouden, zo constateert men ten gemeentehuize. Dat bespaart eventjes 60.000,— waarvan de helft voor reke ning van gemeentewerken komt; de gemeentelijke voorlichting krijgt geen procentuele verhoging om die voorlichting te kunnen bekostigen. Wel krijgt deze afdeling van andere afdelingen 6.000,toegestoken, omdat men voor die afdelingen adver tenties plaatst, welke tot nu toe ten laste van de voorlichting werden gebracht; —zelfs op het plaatsen van verkeers borden kan nog bezuinigd worden; door het opleggen van beperkingen moet een besparing van 3000,— mogelijk zijn: het niet-subsidiëren van een 9e schoolarts en de andere subsidie te korten met 12% levert een bezuiniging op van 29.700, de Oudervereniging voor het Zorgenkind heeft voldoende reserves in kas en behoeft dus komend jaar met gesubsidieerd te worden, dat is een besparing van 1700, bij de dienst gemeentewerken heeft men al voor 93.000,reserves ge kweekt door afschrijvingen op machi nes en tractie. De gemeenteraad heeft reeds eerder bepaald dat 50.000,— als reserve voldoende is. Het overschot a.* 43.000,— gaat naar de gewone dienst; het minder aanbrengen van top- en deklagen op wegen, het minder huren van vrachtwagens voor het onderhoud van wegen e.d. en het minder huren van materieel en aankoop van onkruid bestrijdingsmiddelen in bestratingen levert het lieve sommetje van 83.000,-. op; Ook kan er 3.000,- bezuinigd worden op het huren van containers voor markten en kermissen; omdat er minder gebouwd wordt, behoeft er ook minder openbaar groen aangelegd te worden. Dat bespaart 20.000,-. Verder schaft men geen vrachtwagen aan voor het onderhoud van wandelpaden, plantsoenen en ande re beplantingen. Dat levert een bespa ring op van 60.000, een jaartje wachten met het aanstellen van een opzichter gemeente reiniging en bezuinigen op het huren van een veegmachine levert al gauw een besparing op van 70.000,-; nu ook leerlingen van de eerste klas lagere school Vredepeel tesamen met kleuters naar Merselo vervoerd worden, probeert men die vervoerskos ten voor 80% op het Rijk te verhalen. Dat zou dan 4500,moeten opleveren; indien de gemeente een aantal voorzieningen treft, kunnen zowel de brandverzekeringspremies van de kleu terscholen als van de lagere scholen worden verlaagd. Dat bespaart 6500,En als men dan ook nog het gasverbruik per schoollokaal omlaag brengt zijn er nog eens 6000,— te besparen; omdat de verenigingen in de Gemeentelijke Sportaccommodaties zelf de zorg voor en het vervangen van klein materiaal op zich moeten nemen, kan de gemeente 6.000,— besparen. Dan nog een besparing van 10.000, op het cultuurtechnisch onderhoud van de sportvelden en nog eens 7.000,— besparing op de beheerskosten en ex ploitatie van de sportparken op de kerkdorpen; diverse „kleine subsidies" aan buiten-Venrayse verenigingen c.q. in stituten laten vervallen, levert al gauw een besparing op van 20.600, dan moet de contributie van de bi bliotheek omhoog en moeten er minder boeken, tijdschriften en dia's aange schaft worden. Dat levert samen een besparing op van 50.000,— de ontwikkeling van het recreatie gebied Vlakwater wordt over een langere termijn uitgestreken. Dat be spaart/3000, culturele organisaties in Venrat krijgen 10% minder subsidie. Voordeel voor de gemeente 25.000, jeugdwerk en jeugdvorming krij gen geen structurele verhoging van hun subsidie; een besparing van 3000,— de jeugdsport wordt gekort in zijn subsidies liefst 10%. Bovendien wordt de subsisiabele leeftijdsgrens van de jeugd verlaagd van 21 jaar naar 18 jaar; die subsidiabele leeftijdsgrens wordt ook bij de Muziekschool ver laagd. Bovendien worden de lesgelden met 4% verhoogd en worden er geen presentiegelden voor vergaderingen uit betaald. Een totaal aan bezuinigingen van ƒ30.000, ook de subsidie aan Dorps- en Wijkraden wordt gekort met 10% en dat levert dan weer 2665,op; meer cursisten uit Venray en de regio aslmede het verhogen van de tarieven van de Vrije Akademie moet 3.000,extra opleveren; de reeds eerder aangekondigde bezuinigingen bij het Regionaal Jeugd centrum komen op de begroting reeds duidelijk in zicht. Liefst 28.000,— blijven komend jaar in de gemeentekas; geen structurele subsidieverhoging vooor de carnavalsverenigingen, maar wel een korting van 10%. Dat levert 1500,— op; ook de Jeugdnatuurwacht wordt gekort in zijn subsidie. Dat bespaart de gemeente 1000, Taptoe 1983 krijgt ook minder ga rantie-subsidie en zal het met 1000, minder moeten doen; educatieve cursussen e.d. zullen scherper beoordeeld worden over hun al dan niet subsisiabel zijn. De Gemeente denkt daardoor komend jaaar 7500, in kas te kunnen houden; de door de gemeente via het Werk voorzieningschap beschikbaar gestelde beheerder van De Brak zal zijn inkoms ten nu ook gedeeltelijk door De Brak betaald krijgen. De gemeente rekent op 10.000,—; drastisch gaat het mes in de subsidies aan de Stichting Samenlevings opbouw en de Stuurgroep Buurtwerk. Daar moeten besparingen doorgevoerd worden tot een bedrag van maar liefst 53.00,-; geen „koppengeld" meer voor de sociaal-culturele zorg voor bejaarden, maar een exploitatievergoeding. Dat levert een gemeentelijk voordeel op van 3.000,-; op eigen verzoek wordt de subsidie ten behoeve van de blindenzorg inge trokken. Het is niet zo heel veel, maar toch altijd nog 255,-; de subsidie aan het Economisch Technologisch Instituut Limburg wordt gehalveerd. Kennelijk heeft Venray altijd te veel betaald in verhouding tot de andere Limburgse gemeenten. Ruim 6.000,- wordt minder uitgekeerd. ook kerkgenootschappen zullen op de plaats halt moeten maken. Er wordt geen verhoging van subsidie gegeven. Die ƒ2.000,- houdt de gemeente zelf. MEERJARENBEGROTING. Het totaal van deze bezuinigingen beloopt al ruim 847.000,-. Maar zoals we reeds eerder vaststelden, gaan de gemeentelijke bezuinigingsplannen door tot ruim één miljoen gulden. De in dit verband nog ontbrekende bezuini gingen zijn vooral te vinden in het korten of op langere termijn verschui ven van plannen uit de meerjaren begroting. Zo stond daarin voor 1983 een welzij fonds van een welzijnfonds van 100.000,-. Dat laat men nu gewoonweg vervallen en men heeft het geld dan voor andere doeleinden ter beschikking. Een ander „foefje" is, de voorge nomen gedeeltelijke reconstructie van de Langstraat, ad. 28.500,- op de onderhoudsbegroting van dit jaar te plaatsen. De werkzaamheden worden echter pas volgend jaar uitgevoerd. In diezelfde meerjarenbegroting was ook een post opgenomen van 30.00,- voor invoering van tekstverwerkingsappara- tuur. Ook dit laat men komend jaar achterwege. Het geld wordt voor andere doeleinden gebruikt. OVERSCHOT VAN 98.000,-. Al met al, het zij nogmaals gezegd, werden er voor ruim één miljoen gulden bezuinigingen aangedragen. Daardoor is het mogeHjk, dat de gemeentelijke begroting van inkomsten uitgaven voor 1983 sluit met een overschot van ƒ97.841,- inclusief een post onvoor ziene uitgaven van 169.800,-. De verhoging van de onroerendgoed belas ting blijft daarbij beperkt tot 6% terwijl de gemeentelijke tarieven met 4% verhoogd zullen worden. Een overschot van ƒ97.841,- is op zich geen groot bedrag; Toch denkt de gemeente daarmee het komend jaar nog veel werk te kunnen laten uitvoeren. Men moet namelijk bedenken, dat uitgevoerde werken financieel niet op één jaar komen te rusten, maar over een reeks van jaren worden uitgespreid/af geschreven. Zouden we met die ƒ97.841,- dus bijvoorbeeld werken worden uitgevoerd die over 10 jaar worden afgeschreven heeft men feitelijk de beschikking over het 10-voudige van ƒ97.841,-. En bij afschrijvin?gen over 20 of 30 jaar zelfs het 20 Of 30 voudige. In een volgend artikel zullen we bekijken wat het college van burge meester en wethouders aan de raad voorstelt met dat geld aan extraatjes te gaan doen. Zoals al eerder aangekondigd is er in Venray een groepje mensen die andere films in de Venrayse bioscoop probeert te krijgen dan die er normaal gedraaid worden. Een regelmatig gehoord geluid in Venray is dat er er geen belangstelling is omdat er geen fatsoenlijke films gedraaid worden Maar als er dan een „andersoortige" film draait blijkt de belangstelling eveneens miniem te zijn. Moet hieruit geconcludeerd worden dat er in Venray en omgeving geen be langstelling bestaat voor dit initiatief? Hopelijk niet, want dat betekent dat we afhankelijk blijven van datgene wat we voorgeschoteld krijgen. Begrijpelijk lijkt het van de bioscoopexploitant dat als er geen belangstelling is voor de „andersoortige film" hij op de oude voet verder gaat. Voor de duidelijkheid moet erbij vermeld worden dat onder „andersoortig" absoluut niet bedoeld wordt „moeilijk", integendeel zelfs. Op de film die nu komend weekend draait hebben we maandenlang ge wacht. Eindelijk komt „UP IN SMO KE" naar Venray. UP IN SMOKE is de eerste, verreweg de meest succesvolle film van het duo Cheech en Chong. De film handelt op een enorm lachwekkende wijze over een hasj-transport dat letterlijk in rook opgaat. In Amsterdam en Rotterdam heeft Up in Smoke maandenlang achter elkaar in de nachtvoorstellingen ge draaid. In Venray zal het waarschijnlijk niet zo'n vaart lopen, maar we hopen toch van harte dat er belangstelling bestaat om in de toekomst meerdere door nei publiek zelf aangegeven tiims kunnen draaien. Ook dit jaar hebben de bewoners van de gemeente Venray weer hun volle medewerking verleend om de jaarlijkse collekte voor het Prinses Beatrix Fonds te doen slagen. De opbrengst dit jaar bedroeg 8.064,52. De opbouw van dit bedrag is als volgt. giften 475,00 collecte-opbrengst. Venray kom 5452,09 Castenray 205,00 Heide 193,31 Oostrum 975,55 Vredepeel 155,25 Smakt 157,15 Leunen 451,17 Allen die bovenstaande hebben mo gelijk hebben gemaakt, worden harte lijk bedankt. Wij willen echter niet nalaten een extra dankwoord uit te spreken aan de collectrices die mede zorg hebben gedragen dit resultaat te behalen. Ondanks het goede resultaat zouden wij het nog beter kunnen doen, indien wij in Merselo, Oirlo, Veulen en ook weer in Ysselsteyn over een groepje dames zouden kunnen beschikken, die voor het eigen kerkdorp de kollekte met steun van het plaatselijke comité, zouden willen organiseren. Contakt- persoon is mevr. E. Kienhuis, tel. 04780 83062 Het plaatselijk comité afd. Venrav. MEMOIRE van DESIREE LE CHIC een eenvoudig begin met een of enkele briljantjes glorieus groeiend bij elke' ge legenheid tot zij rondom volgezet met edelstenen een dierbare herinnering zijn aan veel fijne momenten Mogelijk als ring. armband en oorknopje. En ook mogelijk in combinatie met sma ragd. robijn of blauwe saffier VENRAY De fietspaden langs de Midden Peelweg op het Venrayse gebied (van Brabantse grens tot aan Sevenum) zul len nu eindelijk hersteld worden. Daarmee komen Gedeputeerde Staten dan tegemoet aan de dringende verlan gens van met name de Ysselsteynse be volking, die meer dan iemand anders, al jarenlang de ellende van deze slechte fietspaden aan den lijve hebben onder vonden. Men zal zich herinneren, dat men in Ysselsteyn al eens de Midden Peelweg met tractoren heeft geblokkeerd om kracht te zetten achter hun wensen om deze fietspaden te herstellen. Ook de schooljeugd een van de „grootgebruikers" heeft enkele weken lang een bundel tekeningen met als onderwerp het thema gevaarlijk fietspad, naar Gedeputeerde Staten gestuurd. Ook de gemeentebesturen van Venray en Horst hebben regelmatig bij G.S. aan de bel getrokken en gepleit voor een grondige opknapbeurt. Zelfs de school arts deed onlangs een beroep op de pro vinciale overheid, waarbij hij wees op de vele valpartijen en evenveel schram men en bulten van de schoolgaande jeugd die dit fietspad gebruiken. Het ziet er naar uit, dat begin volgend jaar met het algehele herstel zal worden begonnen. EEN KRANT OM TE LEZEN

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1