Grootse hondenshow BRADERIE Vier jaar Ridderschap voor Paula Rutten bij afscheid van de gemeenteraad Leenenl Parochiegemeenschap Oostrum huldigt jubilerende pastoor Historische ploeg-, dors en showdag Ysselsteyn WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Foto's van dia's slechts 1,- p.st. Bedankt inwoners van Venray NOSTALGISCHE Aanleg trottoir in Castenray gaat niet door VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1982 Nr. 35 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15r De kynologenclub „Venray en Om streken organiseert weer een clubmatch in Venray. Op zondag 5 september zal de sporthal De Wetteling aan de Zuid singel weer gevuld zijn met honden en hun begeleiders. Wie de sporthal kent, heeft gelijk een indruk hoe groots deze hondenshow zal zijn. Meer dan 80 ver schillende rassen zijn ingeschreven, van het grootste tot het kleinste ras. Op deze clubmatch zal de eerste in Neder- De hamerslag, die dinsdagavond het laatste raadsbesluit van de raadsverga dering bevestigde, sloot tevens het werk van de oude gemeenteraad af. Op dinsdag 7 september zal de nieuw geko zen gemeenteraad in funktie treden. Met de laatste hamerslag was tevens het laatste van de 1182 besluiten, die de raad in de afgelopen vier jaar heeft genomen, van kracht geworden. Venray sloot een periode van vier jaar afEen nieuwe ploeg staat klaar om Venray door een nieuwe periode van vier jaar te leiden. Dat dit een niet ge makkelijke periode zal worden, behoeft eigenlijk geen betoog. Wij herinneren ons hoe de oude gemeenteraad bij zijn start in 1978 zonder veel problemen de gemeentebegroting voor 1979 kon vast stellen. In die tijd kon men in hoofdzaak discussieren óver wat er allemaal nog meer kon worden verbe terd. Hoeveel anders was het vorig jaar december toen de gemeenteraad, onder de last van bezuinigingen en inkrimpin gen, zich in alle bochten moest wringen om de begroting voor 1982 toch nog sluitend te krijgen zonder te veel extra lasten op de gemeentenaren af te wente len. De tijd waarin alles kon is voorbij. We leven nu in een tijd waarin niets meer kan en waarin zelfs op het hoog nodige moet worden bezuinigd. Met dit gegeven gaat de nieuwe ge meenteraad en hel nieuwe college van b. en w. de komende periode van vier jaar n. De „nieuwelingen" hebben enkele maanden geleden al een voorproefje ge kregen tijdens een informele raadsver gadering waarbij informatief de finan ciële positie van de gemeente werd ge schetst. Oude en nieuwe raadsleden keken naar een bijzonder somber financieel plaatje. Wanneer de nieuwe raad amper in functie is november en december zal men worden geconfronteerd met het definitieve financiële beeld, dat al danig gehavend is door het ambtelijke snoeimes en dat waarschijnlijk nóg meer gehavend wordt als de politieke bijl er nog eens ingaat. De oude raad heeft vorig jaar met de volgende pakkende beeldspraak de toe komst geschilderd: „De tijd van het ruimen van sprok kelhout is voorbij. Er zullen nu bomen moeten worden gehakt". En met dit voor ogen beginnen volgende week dinsdag drieëntwintig Venrayse volksvertegenwoordigers aan hun niet benijdenswaardige taak. Met z'n allen hopen we, dat zij er de wijsheid en de kracht voor zullen hebben want de toekomst van ons aller Venray hebben we tenslotte bij de raadsverkiezingen in hun handen ge legd. land gefokte Russische Terriër te zien zijn. Naast de 250 honden in de diverse leeftijdsklassen is er een speciale klasse voor honden die al reeds hun kam pioenstitel hebben behaald. In deze klasse zijn maar liefst 27 kampioenen ingeschreven. Natuurlijk is er ook weer een keuring van honden zonder stam boom en een zo ongedwongen puppy klasse. In de pauze zal een kind-hondshow plaatsvinden, waarbij duidelijk wordt hoe belangrijk een hond in het leven van een kind kan zijn. Hoewel dit pas de vierde clubmatch is in het bestaan van deze nog jonge ver eniging was de belangstelling zo groot dat het bestuur aan de Raad van Beheer toestemming moest vragen om meer honden in te schrijven dan aanvankelijk toegestaan. De op 15 april opgerichte vereniging viert dit jaar haar eerste lustrum en om die reden heeft het be stuur gemeend voor zowel de deelne mers als de bezoekers een reis naar Londen te verloten, waarbij de reis voor de deelnemers kan worden gecombi neerd met verblijf en toegang voor de wereldberoemde Crufts hondenten toonstelling. Voor de kinderen wordt er een kleurwedstrijd georganiseerd. KYNOLOGENCLUB VENRAY EN OMSTREKEN De kynologenclub „Venray en Om streken" is dus een nog jonge vereni ging met meer dan 400 leden, die tot doel heeft de vele hondenliefhebbers in de regio Venray tot elkaar te brengen. Op velerlei manieren wil men de leden informeren over voeding, verzorging en eventueel aankoop van een hond. Er worden lezingen met film- of dia avonden georganiseerd, en tweemaal per jaar vindt er een hondenwandeling plaats. De vereniging geeft een clubblad uit en organiseert naast de clubmatch een cursus ringdressuur, waarop men de hond leert hoe hij zich op tentoonstel lingen en clubmatches moet gedragen. De baas kan dan leren hoe hij de hond op zijn voordeligst kan showen. Ook organiseert de vereniging zowel in het voor- als najaar diverse gedrag- en ge hoorzaamheidcursussen. Deze cursus, de naam zegt het al, is voor de baas en hond samen bedoeld. Het is geen trai ning zoals we die kennen bij de politie hond, maar een opleiding, die gericht is op het gedrag van de hond in de maat schappij en het gedrag t.o.v. andere honden. Elke hondenliefhebber, met welk ras dan ook is welkom bij deze vereniging. Geïnteresseerden, al dan niet met hond, kunnen zich opgeven als lid, of nadere inlichtingen verkrijgen bij het secretariaat: J. Niessen, Dagobert- hof 4, Venray, tel. 04780-83188. de ge,hele maand september Applaus is in een raadzaal een weinig of nooit gehoord bijvalsvertoon. Maar dinsdagavond barstte na de laatste raadsvergadering van de oude raad een daverend en spontaan applaus los. Dat gebeurde toen burgemeester mr. H. Defesche meedeelde, dat de scheidende wethouder mevr. A. P. Rutten-Tielen benoemd was tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Deze koninklijke on derscheiding viel haar te beurt voor de wijze waarop zij haar 20-jarig raadslid maatschap waarvan 12 jaar wethouder schap heeft vervuld. Uit het spontane appalus bleek overduidelijk, dat ieder een haar deze onderscheiding van harte gunde. De onderscheidene zelf - verrast door dit overwacht gebeuren - zei evenwel met nadruk deze onderschei ding te willen delen met alle mensen, die het functioneren als wethouder moge lijk hebben gemaakt. In zijn toespraak zei de raadsvoorzit ter het gevoel te hebben, dat Mevr. Rutten-Tielen haar functie als wethou der van sociale zaken en maatschappe lijke zorg op slopende wijze had ver vuld. „U hebt vele en zware zorgen van vele van onze burgers aan u voorbij zien trekken en er bewogen en met grote hu maniteit oplossingen voor nagestreefd" aldus de busgemeester, die verder her innerde aan haar lidmaatschap van zo'n elf maatschappelijke organisaties en instellingen waardoor zij een grote inzet voor de gemeenschap demonstreert. MANNENGEMEENSCHAP Op de van haar bekende prettige wijze ging mevr. Rutten uitvoerig in op het functioneren als vrouw in een mannengemeenschap. Dikwijls had zij ervaren, dat een vrouw de zaken dikwijls heel anders ervaart dan man nen. Zij was blij, dat zij jarenlang als vrouw in een mannencollege heeft mogen meewerken en dat zij daar toch dikwijls een open oor vond voor haar inbreng. Tot slot gaf zij het nieuwe college van b. en w. en de nieuwe gemeenteraad een wijs woord mee: „Luister goed naar elkaar en probeer het samen te doen. Besturen betekent nu eenmaal niet macht hebben, maar verantwoordelijk heid dragen voor elkaar". En ook deze verstandige raadgeving werd met applaus onderstreept. WETHOUDER G. SCHOLS In zijn toespraak tot de aftredende wethouder G. Schold moest de burge meester zich toch realiseren, dat van hem geen afscheid werd genomen, omdat de heer Schols op 7 september a.s. terugkeert als „gewoon" raadslid. Ook aan zijn adres getuigde burgemees ter Defesche van zijn grote inzetj waarmee hij 22 jaar zijn wethouders functie heeft vervuld. WETHOUDER LOONEN Wethouder Loonen werd door de raadsvoorzitter geprezen om de wijze waarop hij 12 jaar als wethouder op objectieve en integere manier zijn taak heeft vervuld, waarbij hij de confron tatie aanging met opvattihgen, die niet onaanzienlijk afweken van de zijne. „En als u terugkijkt op al hetgeen in de afgelopen 12 jaar binnen de door u beheerde portefeuille is verwezenlijkt, dan is voldoening daarvoor eigenlijk vanzelfsprekend, net zoals onze waar dering en erkentelijkheid. NA 34 JAAR Het feit, dat Jacob de Bruijn na 34 jaar niet terugkeert in de nieuwe ge meenteraad kostte de raadsvoorzitter veel voorstellingsvermogen. Hij noem de het scheidende raadslid „een vast oriëntatiepunt" dat men bij zijn vertrek als een leemte zal ervaren. „34 jaar lang hebt u zich met uw praktische kijk op de dingen een bestuurder getoond met oog voor de be trekkelijkheid van zaken, maar ook als iemand, die gefundeerd en onafhanke lijk kon poneren". OVERIGE RAADSLEDEN De heer M. Fleurkens zal na 20 jaar niet meer in de raad terugkeren. „Zolang er een kerkdorpenfraktie was, was er ook de heer Fleurkens met veel inbreng, een hardnekkige verdediging van visies en met veel gevoel voor zijn kerkdorp Oostrum", typeerde de bur gemeester het vertrekkende raadslid. Waarderende woorden had de raads voorzitter verder over voor de vetrek- kende raadsleden drs. G. Beterams, Pingen, mevr. Huys-van Enckevort en P. v. d. Boogaart. OPENBAAR AFSCHEID Na de raadsvergadering kon de bevol king tijdens een openbare receptie afscheid nemen van de drie wethouders. Uit alle lagen van de bevolking kwam men die avond naar het raadhuis om de drie de hand te drukken en van dank en waardering te getuigen. Wat de drie zo graag hadden gezien, gebeurde deze avond. Zonder officiële uitnodigingen kwam men spontaan naar het raadhuis. Het werd een stoet van vele honderden, die de drie wethou ders deze avond aan zich voorbij zagen trekken. Een betere afsluiting van vele jaren werken voor de gemeenschap hebben zij zich niet kunnen wensen. De receptie bij ons afscheid als wethouders van Venray was precies zoals wij deze ons hadden ge wenst. ledereen was er. Dat heeft ons het gevoel gegeven dat ons werk van vele jaren waardering heeft ge kregen. Hartelijk dank voor alles. G.H. Schols Mevr. A.P. Rutten-Tielen J.W. Loonen Winkelcentrum Venray organiseert ook dit jaar weer eer» nostalgische bra derie. Deze wordt komende zaterdag 4 september van 10.00 - 17.00 uur en zondag 5september, van 13.00 - 17.00 uur gehouden. Zondag 5 september staan de winke liers in nostalgische kleding in hun kraam en velen bieden dan ook artike len uit grootmoeders tijd aan. Geheel in stijl is het optreden van enkele muziekgezelschappen en zowel zaterdag als zondag treedt de bekende Kronenberger Piet Huys op, terwijl zondagmiddag Thei Buddiger uit Oirlo spelend op de trekbuul door het cen trum van Venray zal trekken. De jeugd kan tegen betaling van „stuivertje" meedoen aan allerlei oude spelen, zoals tollen, steltlopen, blik- gooien en bandelen, terwijl ze ook enkele stukken kan leggen in de reuze legpuzzel. De sfeer wordt aanzienlijk verhoogd door de geur vanuit de oliebollenkraam. Ook is er een suikerspin en zijn beide dagen de vele gezellige terrasjes open. De hongerige magen kunnen beide dagen ook gevuld worden bij de wafel kraam. Overigens kan de jeugd met de diverse spelen prijzen winnen en hier voor staat in het centrum een grote grabbelton opgesteld. Vorig jaar trok deze nostalgische braderie meer dan 15.000 bezoekers en de organisatoren zijn er van overtuigd, dat dit jaar nog meer mensen op een van beide dagen de weg naar het centrum van Venray zullen vinden, temeer omdat zaterdagavond op de Grote Markt de inmiddels traditionele taptoe wordt afgewerkt. In de directe nabijheid van het centrum van Venray is voldoende gelegenheid om de auto gratis te parke ren. Vanwege de overweldigende belang stelling voor de historische van 1981, heeft het organisatiecomité gemeend dit jaar weer een historische ploeg-, dors en showdag te moeten organiseren. Tegelijkertijd zal er met medewerking van de IVN afd. Venray een grote na tuurwandeling worden georganiseerd. Deze beide evenementen vinden plaats op zondag 12 september. Zowel voor natuur, paarden als oude trekkers en machineliefhebbers is er deze dag een grootse manifestatie opgezet. Door de zeer goede samenwerking met de afdeling Limburg en Oost- Brabant van de Historische Motoren en Trekkersvereniging is de organisatie wederom verzekerd van een 50-tal deel nemers aan de ploegwedstrijden met historisch materiaal. Voor zowel de trekkers als de paarden gaat het hier om het Zuidnederlandse Ploegkampioen- schap. Verder zal op het terrein nog worden gedemonstreerd met diverse oude trek kers en werktuigen. Hieronder bevindt zich een stoomtraktor waarmede de eerste gedeeltes van Ysselsteyn zijn ont gonnen. Deze stoomtraktoren werden ook ge bruikt voor het dorsen van het graan met de oude dorskasten. Deze dag zullen een viertal van deze oude dors kasten werken. In de tent zijn diverse stands inge richt met oude gereedschappen, bijen volken e.d. en zullen ook demonstraties oude ambachten plaatsvinden. Voor de kinderen zijn er weer enkele kermisattracties, welke tegen een zeer geringe vergoeding enkele rondjes draaien. Om het geheel nog wat meer op te fleuren zal er ook een draaiorgel aan wezig zijn. Voor de liefhebbers van nostalgie en ouderdom en voor filmers en fotogra fen is dit een unieke kans om een en ander vast te leggen. Het geheel vindt plaats op een terrein van 10 ha, waaraan nog eens 10 ha parkeerterrein is toegevoegd. Voor de natuurliefhebbers wordt nog de mogelijkheid geboden natuurwande lingen te maken door de Peelrestanten. Dit geschiedt onder leiding van IVN- gidsen. Na deze wandeling zal er nog een de monstratie turfsteken worden gegeven in het peelgebied Deurne. Het IVN afd. Venray zal met een stand vertegenwoordigd zijn op de his torische dag. boekhandel van den munekhof Is ook dinsdags de gehele dag geopend Hoewel 19 juli j.l. de juiste datum was waarop pastoor J. P. A. de Ceuster van Oostrum veertig jaar geleden tot priester werd gewijd, zal de Oostrumse parochiegemeenschap dit feest a.s. zon dag vieren. De wens van de jubilaris is: een sober feest, dat geheel in de kerk zou moeten worden afgewerkt. Ener zijds willen de Oostrumse parochianen graag aan de wens van hun zieleherder voldoen: anderzijds willen zij toch hun pastoor een mooi feest aanbieden, com pleet met receptie. Omdat het parochie huis niet beschikbaar is, wordt deze receptie gehouden in zaal van Dijk. Oostrum is van plan dit priesterfeest op een ouderwetse manier te vieren. Het feest begint dan zondagmorgen met het afhalen van de pastoor met zijn familie aan de pastorie door het trommelkorps van de harmonie. De plechtige Hoogmis wordt opge dragen door de jubilaris waarbij hij wordt geassisteerd door deken L. Theu- nissen, em. deken A. Loonen en pas toor Op 't Veld uit Schimmert, beiden laatsten Oostrumse priesterzonen. De feestpredikatie wordt door deken L. Theunissen gehouden. Bij deze eucha ristieviering is de gehele Oostrumse gemeenschap betrokken. Het Gemengd Koor verzorgt de vaste gezangen, het Jongerenkoor zingt na de lezingen en tijdens de Communie, terwijl ook de Harmonie voor muzikale opluistering zal zorgdragen. Na de Hoogmis zal burgemeester Defesche de jubilaris toespreken. LEVENSLOOP De nu 67-jarige Oostrumse zieleher der werd in Princenhage geboren en stu deerde aan de Klein-Seminarie van de Paters Lazeristen in Zundert en het Groot-Seminarie te Helden-Panningen. Hier werd hij op 19 juli 1942 tot priester gewijd. Pastoor de Ceuster was eigenlijk voorbestemd om missionaris te worden. Daarom bepaalden zijn oversten, dat hij in Nijmegen Portugees moest gaan studeren voordat hij als missionaris werd ingezet in een Portugees sprekend land. Het liep allemaal anders. Wach tende op het ein^e van de oorlog werd hij assistent in Susteren en later in Holtum-Born. Weldra ontdekte men, dat de jonge priester uitstekend geschikt was voor de zielezorg. Daar kwam bij, dat hij zelf zich erg aangetrokken voelde voor het jeugdwerk. Zo bleef pastoor de Ceuster in Nederland: van 1948 tot 1952 was hij kapelaan te Suste ren en daarna, tot zijn benoeming aan de Don Boscoparochie in Venlo 1973, kapelaan in Nieuw Einde. Zijn kapelaansperiode van negentien jaar heeft pastoor de Ceuster als een heerlijke tijd ervaren omdat hij in de jeugdbeweging aktief kon zijn. Na één jaar kapelaan te Venlo te zijn geweest, werd hij benoemd tot pastoor in Oostrum. Het bisdom vond het nodig deze zeer aktieve priester in verband met zijn gezondheid een rustig pasto raat te geven. Pastoor de Ceuster heeft in de loop der jaren zijn hart aan Oostrum ver pand. Hier treft hij een nog bruisend verenigingsleven en een hechte paro chiegemeenschap aan. Een gelukkige pastoor kan nu nog verklaren, dat in Oostrum alles moge lijk is. Eén vraag, en velen staan klaar om een karwei op te knappen. Het kerkbezoek is hoger dan waar ook; de opbrengst van de Gezinsbijdrage is hoger dan op menig andere plaats en de kollektes hebben steeds zeer goede revenuen. Zelfs processies worden in Oostrum nog gehouden en dat alles is voor hem het bewijs, dat het leven in Oostrum goed is. Daarom ook voelt hij er niets voor om met vakantie te gaan. „Oostrum en zijn omgeving zijn zo mooi, daar raak je niet op uitgekeken", zegt hij. Zijn enige verzetjes zijn de uitstapjes met de verenigingen, de beide koren of de misdienaars. Voorlopig denkt pastoor de Ceuster niet aan emeritaat. „Wel heb ik het kerkbestuur op het hart gedrukt mij te zeggen wanneer ik het niet goed meer doe. Dan weet ik, dat mijn tijd gekomen is", zegt de jubilerende pastoor die zijn Oostrumse tijd de mooiste vindt uit zijn lange priester loopbaan. Hij hoopt van harte, dat het door de oorlog veswoeste Mariabeeldje weer in Oostrum zal terugkezen. Hij hoopt dat in 1984 te mogen meemaken wanneer het 100 jaar geleden is, dat het toenmalige Mariabeeldje werd ge kroond. Een Zeeuwse pastoor, die als beeldhouwer verdienstelijk werk maakt, zal het beeld voor Oostrum maken. Maar eerst wacht pastoor de Ceuster een huldiging, zoals alleen de Oostrum se gemeenschap hem die kan geven. Het college van b. en w. heeft besloten het advies van de dorpsraad Castenray te volgen en af te zien van trottoiraanleg langs de noordzijde van de Horsterweg. In eerste instantie was het plan van de dorpsraad om te komen tot aanleg van een trottoir aan beide zijden van de Horsterweg. Hiervoor zou dan door de gemeente een baatbelasting worden ge heven. het bleek echter, dat de bewoners van woningwetwoningen geen baatbelasting zouden behoeven te beta len. Degenen, die wél betalen moesten maakten bezwaar. Daarna werd beke ken of en in hoeverre de aanleg van trot toir aan de noordzijde van de Horster weg een haalbare zaak zolu zijn. Nu een tweetal bewoners bezwaar heeft tegen de hoogte van de hiervoor op te leggen baatbelasting, heeft de dorpsraad gead viseerd de trottoiraanleg niet te laten doorgaan.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1