GEMEENTEPRAAT CDA VVD PSP SPIO-MEIIWS TRIMCLUB VAMOS A VER Voedingsbond Industriebond 1 ATt NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie GA. Schtitte, Bureau Voorlichting Ouderenonderzoek Subsidie voor partic. bos W PEEL EN MAAS FNV FNV THEOBALDUSGILDE 0VERL00N Venray juli 1982 In het najaar van 1980 is door de afdeling Onderzoek, Statistiek en Werkgelegenheid van de gemeente Venray een enquête gehouden onder de bevolking van 60 jaar en ouder. Voor deze enquête is de steun gevraagd van ongeveer 50 leden van Venrayse bejaar denverenigingen, die gezamenlijk een groot aantal mede-ouderen hebben bezocht met een uitgebreide vragenlijst. In de loop van 1981 zijn de antwoor den op als deze vragen verwerkt en uit eindelijk gebundeld in een tweedelig rapport dal onlangs gereed gekomen is. Het eerste deel gaat vooral over de woonsituatie van de Venrayse ouderen, terwijl het tweede deel ingaat op de vragen over verzorging en over de wijze waarop de ouderen hun tijd besteden. De noodzaak van een onderzoek onder ouderen heeft alles te maken met het feit dat het aantal ouderen in Venray vrij snel toeneemt. Over 20 jaar zal het aantal ouderen naar verwachting bijna twee maal zo groot zijn als nu. Dit betekent dat ook de behoefte aan be jaardenwoningen, hulp- en dienstverle ning, ontspanningsmogelijkheden etc. verder toe zal nemen. Een belangrijk uitgangspunt is daar naast dat ouderen, r's ze dat willen, zo lang en volledig mogelijk hun zelfstan digheid moeten kunnen behouden, ook als zij hulp en verzorging behoeven. De maatregelen die hiervoor getroffen kunnen worden liggen ondermeer op het gebied van de huisvesting (aanpas sing van bestaande woningen, bouw van voldoende bejaardenwoningen etc.). Om te beginnen kunnen uit het onderzoek enkele algemene gegevens worden opgesomd. Zo blijkt dat in de gemeente Venray op het eind van 1980 10,1% van de totale bevolking tot de ouderen behoor de. Voor Nederland lag dit doen op 15% zodat we wat dat betreft kunnen konkluderen dat het met de vergrijzing in onze gemeente erg meevalt, ook al is het zo dat het aantal ouderen in de toe komst nog flink zal stijgen. De cijfers voor 1980 komen uit op bijna 2200 ouderen in Venray-kom en ruim 1000 ouderen wonend op één der kerkdorpen. In percentages van de totale bevolking blijkt er tussen Ven ray-kom en de kerkdorpen geen verschil te bestaan. Wel is het zo dat er vooral in de oudere wijken van Venray-kom rela tief veel ouderen wonen. In het jaar 2000 zullen er in Venray-kom ongeveer 3850 en op de kerkdorpen rond 1750 ouderen wonen. Er zijn meer oudere vrouwen dan mannen. Dit geldt vooral voor de oud sten (75 Deze, vaak alleenstaande vrouwen wonen vooral in Venray-kom, omdat daar de voor deze groep nood zakelijke voorzieningen aanwezig zijn. HOE WONEN DE OUDEREN? Meestal wonen ze nog in de gezins woning waar ze ook al woonden toen de kinderen nog thuis waren. Dit zelfstan dig blijven wonen in de vertrouwde woonomgeving dient zoveel mogelijk bevorderd te worden, eventueel door aanpassingen in de woning. Bovendien moet er een keuze bestaan tussen een aantal aangepaste vormen van zelfstan dig wonen. Het aantal ouderen in ver- zorgings-Aerpleegtehuizen dient be perkt te blijven. Wat betreft het aantal bejaardenwo ningen wordt landelijk uitgegaan van een 25%-norm voor 1986, wat betekent dat in 1986 25% van de totale woningbehoefte onder ouderen gereali seerd dient tc zijn in dc vorm van be jaardenwoningen. In onze gemeente voldoen we nu reeds aan die norm voor 1986. Begin dit jaar stonden er in Ven ray-kom 303 en op de kerkdorpen in totaal 135 beiaardenwoningen, wat KERKDORPENFIETSTOCHT 1982 Zondag 12 september a.s. organiseert het Comité Recreatiesport Venray in samenwerking met dc Pooling recreatie sportleidersendeE.N.F.B. de 3e KERKDORPENFIETSTOCHT Starten vanuit elk kerkdorp: van 10.00 - 12.00 uur. Lengte van de tocht 80 km. Aangaan van minimaal 5 kerkdorpen is bij deelname verplicht. Deelnamekosten: kinderen tot 14 jaar S 1,50 p.p.; vanaf 14 jaar en ouder 3.—p.p. Startplaatsen: worden in de Peel en Maas en op de diverse kerkdorpen be kend gemaakt. Doe mee en fiets er eens uit, met Sportieve Recreatie Venray. evenveel is als wat de 25%-norm aan geeft voor 1986. Vooral alleenstaanden en ouderen die minder goed met de dagelijkse hande lingen (bijv. eten en drinken, gaan zit ten en staan, traplopen) uit de voeten kunnen, wonen vaak aangepast(in een bejaardenwoning). Dit neemt niet weg dat toch nog 70% van hen 390 per- sonen)niet aangepast woont. Van de door ouderen bewoonde wo ningen is slechts 6% van matige of slechte kwaliteit. Bovendien woont 75% van de ouderen in een na-oorlogse wo ning. Van de woningen bezit 84% zowel WC als bad/douche. Hiermee steekt Venray erg gunstig af bij geheel Neder land. Opvallend is wel dat de oudste leeftijdsgroep (75 relatief het minst de beschikking heeft over deze voorzie ningen. Ondanks de op het eerste gezicht goede woonsituatie, ervaren toch tame lijk veel ouderen één of meerdere vor men van overlast in hun woning. Met name „tocht" wordt vrij vaak ge noemd, alsook de verwarming in de slaapkamer. Deze gebreken kunnen met betrekkelijk eenvoudige middelen wor den verholpen. Ook het aanbrengen van bepaalde voorzieningen (bijv. steunen, handgrepen, verhoogde toiletpot) kan de woonsituatie verbeteren en bijdragen tot het langer zelfstandig blijven wonen. Als geheel leent dit zich goed voor een inventarisatie- en klussenprojekt, bij voorbeeld via het Gemeenschapstaken- of Jeugdwerkplan. Als mogelijk alter natief geldt ook nog een aanpak door de Venrayse Praktijk Oriënterende Leer werkplaats (P.O.L.). Tussen 110 en 200 huishoudens willen binnen 2 jaar verhuizen, waarvan onge veer de helft naar een bejaarden woning. Een kleine tuin en 2 slaapkamers wordt door vrijwel iedereen wenselijk geacht. Daarnaast wenst ongeveer de helft een garage en/of hobbyruimte. Wat betreft de ligging van bejaarden- woningen kies. een belangrijk deel voor kleinere klusters, verspreid over de wijk. Flatwoningen zijn niet populair. De woningzoekenden uit de kerkdorpen wensen bijna altijd in het dorp te blijven wonen. Van de ouderen zegt 89% prettig te wonen in de huidige woonomgeving. Toch wordt door een deel van hen nog wel wat gemist, o.a.: levensmiddelen winkel (vooral op de kerkdorpen), bus halte en een kapper. VERZORGING EN VRIJE TIJD In het tweede deel van het onderzoek komt allereerst de situatie met betrek king tot de persoonlijke en huishoude lijke verzorging aan de orde. Als we kijken naar de dagelijks te verrichten handelingen dan blijkt dat 12% van dc ouderen-huishoudens in Venray hier min of meer moeite mee heeft. Hierbij zitten echter weinig al leenstaanden en ook weinig echtparen waar béide echtgenoten er moeite mee hebben. Wat betreft de persoonlijke verzor ging (o.a. baden/douchen) bestaat er slechts bij 2% van de ondervraagde ouderen behoefte aan meer hulp. Ongeveer 30% van de ouderen krijgt nu reeds hulp van een pedikure bij de voetverzorging. Het aantal ouderen dat deze hulp nodig heeft zal de komende 15 jaar nog aanzienlijk groeien. Voor 40% van de ondervraagde huis houdens levert het doen van het huis houden problemen op, vooral als het gaat om het zware werk (dweilen, ramen lappen). Van hen krijgt echter 85% hulp van buitenaf, zowel van kinderen, buren en kennissen als van hulpverlenende instanties.Tussen 70 en 140 huishoudens hebben nog behoefte aan hulp of meer hulp. Bij ongeveer 10% van de huishou dens levert het eten koken voor de ouderen zelf problemen op. Voor een deel van deze groep zal een goed funk- tionerend systeem van maaltijdvoorzie ning uitkomst kunnen bieden. Het laatste aspekt dat in het onder zoek aandacht heeft gekregen betreft de tijdsbesteding door de ouderen, waar van immers slechts een klein gedeelte nog een betaald beroep uitoefent. Van voorbereiding op het uittreden uit het arbeidsproces blijkt overigens nauwelijks sprake. Zij die hier wel wal aan hebben gedaan, hebben hiervoor zelf initiatieven genomen. Onder de ouderen die niet meer werken zijn er toch nog vrij veel die in onbetaalde vorm werk voor anderen verrichten (o.a. vrijwilligerswerk). Ook de deelname aan het vereni gingsleven is aanzienlijk, waarbij vooral de bejaardenvereniging eruit springt. Een bijdrage kan eveneens worden toegekend aan twee of meer eigenaren gezamenlijk,die blijkens een schrifte lijke overeenkomst ter zake van het beheer duurzaam samenwerken. Door een dergelijke samenwerking kunnen die eigenaren komen aan de minimaal verlangde oppervlakte, waaraan zij in dividueel niet zouden kunnen voldoen. Voor een duurzame een effectieve samenwerking is het nodig dat een der gelijke overeenkomst aan een aantal voorwaarden voldoet. De belangrijkste is dat de eigenaren de samenwerking aangaan vooreen periode van minimaal 5 jaar [de periode waarvoor een bijdrage wordt toegekend] en dat men zich niet eenzijdig tussentijds aan de sa menwerking en aan zijn verplichtingen kan onttrekken. Doet een eigenaar dit laatste toch dan dient daarop een sanc tie te staan. WAAROM BEHEERSPLAN? Bij het beheer van bossen en natuur terreinen wordt gedacht in perioden die meer mensen-generaties kunnen be slaan. Daarom is van belang dat dit beheer volgens plan gebeurt. Voor de bezittingen van enige omvang is een be heersplan hierbij een onmisbaar hulp middel. In een beheersplan geeft de eigenaar aan wat hij of zij met zijn bezit wil en hoe hij denkt zijn doel te bereiken. Vervolgens gaat hij met behulp van het beheersplan na of de uit voering van de voorgenomen werk zaamheden ook inderdaag aan het gestelde doel hebben beantwoord. In eerste instantie is het de eigenaar die belang heeft bij een beheersplan. Daarnaast kan een dergelijk plan voldoende inzicht en informatie geven aan de overheidsinstantie die moet be oordelen of het verantwoord is van rijkswege een of meer bijdragen voor instandhouding en beheer toe te ken nen. Wil een beheersplan goed bruikbaar zijn als hulpmiddel bij het beheer dan moet het bevatten: een duidelijk geformuleerde doel stelling de beheersmaatregelen die in de be- hcersperiode (meestal 10 jaar) zullen worden uitgevoerd en de noodzakelijke terreingegevens (waartoe meestal ook een over zichtskaart, een toegankelijkheids- kaart en een afdelingsregister beho ren). WANNEER WEL EN WANNEER GEEN BEHEERSPLAN? Beschikking Bosbijdragen Het beheersplan is een hulpmiddel voor een doelmatig beheer. Nu kunnen zich omstandigheden voordoen dat een Rekreatieve aktiviteiten waaraan door veel ouderen wordt deelgenomen zijn o.a.: kaarten, kienen, handenarbeid en georganiseerde dagreizen. Het is opvallend dat in al deze geval len de deelname op de kerkdorpen ho ger ligt dan in Venray-kom. Ditzelfde zien we ook weer als we kijken naar het aantal sociale kontakten dat de ouderen onderhouden met hun omgeving. Over het algemeen zijn de ouderen erg tevreden over hun sociale kontakten en bestaan er kennelijk ook geen grote problemen ten aanzien van eenzaam heid. Toch zijn er nog 600 ouderen die zich wel „zo nu en dan" eenzaam voelen. Voor de sociale kontakten zijn vooral de kinderen van groot belang, maar ook de buren en kennissen van ongeveer de zelfde leeftijd spelen een belangrijke rol. Hoewel het veldwerk dat voor dit on derzoek onder de ouderen nodig is ge weest (het invullen van de vragenlijst door de ouderen) al weer geruime tijd achter ons ligt, zijn we toch van mening dat de bevindingen uit het onderzoek lange tijd geldig blijven en dus ook nu nog van belang voor de instanties die met de onderzoeksresultaten kunnen gaan werken. De bedoeling is dat de uitkomsten van het onderzoek allereerst voor een diskussieronde gaan naar instellingen als Open Bejaardenwerk, Gezinszorg, Groene Kruis, Bejaardenverenigingen e.d. De daaruit resulterende suggesties en kanttekeningen zullen intern eerst ver werkt worden, alvorens het kollege en raadskommissies zich over de beleids aanbevelingen zullen buigen. Het is dan inmiddels al januari 1983 geworden voordat behandeling in de gemeente raad kan plaatsvinden. Voor belangstellenden ligt het rap port van het ouderenonderzoek ter in zage in de infotiek van het gemeente huis. programma sportieve recreatie schoolsport 19 8 2 aktiviteit aktiviteit aktiviteit aktiviteit aktiviteit spel- en sport instuif aktjviteix JPO coopertest/ trimloop wandeltocht kerkdorpen- fietstocht rolschaats- aktiviteiten schooltrekbal tournooi :nooor volley- baltournooi datum zondag 29 augustus datum zondag 1 2 september datum woensdag 8-1s-22-29sept datum woensdag* donderdag .loyji_22kxftsbl datum vrijdag 22 oktober datum zaterdag» zondag JJJJA. .QKXOJiCJi mi"w accommodatie recreatiegebied vlakwater alle kerkdorpe1 venray accommodatie leunen-mersei.o venray-oostrum accommodatie diverse gym zalen venray gymzalen brukske i.'ll accommodatie SPORTHAL "dc WETTELING" aanvang duur aanvang duur aanvang duur aanvang duur aanvang /duur aanvang duur aanvang: 14.00 einde: 17.00 aanvang: 10.00 einde: 16.00 aanvang: 14.00 einde: 17.00 AANVANG: 9.30 EINDE: 13.00 aanvang: 14.00 einde: 17.0(1 aanvanc: 9.30 EINDE: 17.011 r i kosten f 1,50 per/pers KOSTEN volw.1 3, Kind.: 1 1,50 kosten 1 1,50 per/pers kosten kosten 1,50 per/pers kosten f25," per team verantwoord beheer ook mogelijk is j zonder een beheersplan. In zulke gevallen zal indien het om I bos gaat de eigenaar-aanvrager zelf een J verzoek moeten indienen bij de direc teur van het Staatsbosbeheer om ont heffing van de plicht tot het opstellen van een dergelijk plan. Het verlenen van een dergelijke ontheffing is afhankelijk van de aard van het bezit, waarbij o.a. van belang is hoeveel afdelingen er zijn. de eventuele aanwezigheid van bijzon dere elementen of verschillende vormen van recreatie. Wanneer wordt overwogen om een verzoek tot ontheffing van het opstellen van een beheersplan in te dienen, dan kan het volgende enig houvast geven. Bij een oppervlakte van: 1 tot 10 ha worden volledig ingevul de bijlagen van het aanvraagformu lier als een beheersplan beschouwd; 10 tot 100 ha zal in het algemeen geen beheer plan noodzakelijk zijn, indien hel bezit uit minder dan 10 afdelingen bestaat en ook de aard van het bezit het opmaken van een beheersplan niet noodzakelijk maakt. Ook in dit geval worden de nauwkeurig ingevulde bijlagen van het aanvraagformulier als beheers plan aangemerkt, mits voorzien van een aantal aanvullende gegevens zo als een overzichtskaart en een af delingsregister. Bij een oppervlakte van meer dan 100 ha moet steeds een beheersplan worden ingediend. Alvorens een verzoek tot ontheffing van het opstellen van een beheersplan in te dienen moet men wel beseffen dat alleen maar aanspraak kan worden gemaakt op een bijdrage in de kosten van werkzaamheden genoemd in de Beschikking Bosbijdragen, indien deze zijn vermeld in een goedgekeurd be heersplan. Aan de toekenning van de bijdragen zullen in ieder geval nadere voorschrif ten worden verbonden met betrekking tot het beheer (ten aanzien van het nalaten van bepaalde handelingen) en de toegankelijkheidstelling van het bos. WERKZAAMHEDEN Op grond van de Beschikking Bosbij dragen kan een bijdrage worden toege kend in de kosten van het zuiveren van jonge cultures en het dunnen van het bos, het bestrijden van prunus, het opsnoeien van opstanden, het tot stand brengen van eenvoudige voorzieningen ter verbetering van de toegankelijkheid, en in de kosten van andere naar het oordeel van de directeur daarvoor in aanmerking komende werkzaamheden. Bij de aanvraag in de kosten van het zuiveren, dunnen, bestrijden van pru nus en de andere in aanmerking komen de werkzaamheden dient een begroting te worden overgelegd. Uit die begroting moet blijken dat de kosten van die werkzaamheden niet of niet geheel kunnen worden bestreden uit de op brengsten in de navolgende 5 jaar uit het betrokken bosgedeelte. Ook voor een bijdrage in de voorzieningen ter verbetering van de toegankelijkheid dient een begroting te worden overge legd. Hierin moeten de kosten van de voorgenomen werkzaamheden worden aangegeven, alsmede de opbrengsten die van het aanbrengen of de aanleg van de voorziening het gevolg zijn (bijvoor beeld de opbrengst van de bomen die moesten worden geveld). Er wordt geen bijdrage in de kosten van de werkzaamheden toegekend indien er al mee is begonnen voordat op de aanvraag is beslist. De werkzaam heid moet binnen 1 jaar na de toeken ning van de bijdrage zijn uitgevoerd. DE GROOTTE DER BIJDRAGEN De bijdrage voor de instandhouding resultaten van het bosbezit is het wense- schikkingen 95/h/jaar. Dit bedrag wordt gegeven indien: een beheersplan (verplicht voor bos) is goedgekeurd en/of beheersaan- wijzingen worden opgevolgd; het bezit toegankelijk is óf het bezit, naar het oordeel van de -directeur van het Staatsbosbeheer niet of slechts beperkt toegankelijk mag worden gesteld; het bezit bij toegankelijkstelling (al of niet beperkt) voldoende is ont sloten. Mag het bezit, naar het oordeel van de directeur van het Staatsbosbeheer, niet toegankelijk worden gesteld en is het bovendien niet over de weg bereik baar dan wordt de bijdrage met 25/ha/jaar verminderd en gebracht op 70/ha/jaar. SAMENVATTING Voor toepassing van de Beschikking Bosbijdragen komen in aanmerking bossen en andere houtopstanden, gele gen buiten de bebouwde kom zoals die is vastgesteld ingevolge de Boswet. In het algemeen gaat het om een en- heid bos van 5 ha, of deel uitmakende van een aaneengesloten complex van minimaal 5 ha. In dit laatste geval kunnen twee of meer eigenaren samen een schriftelijke overeenkomst sluiten (samenwerkings verband) om terzake van het beheer samen te werken. Door een dergelijke samenwerking kunnen die eigenaren komen aan de minimaal verlangde oppervlakte van 5 ha, waaraan zij individueel niet zouden kunnen vol doen. Bij een dergelijk samenwerkingsver band, omvattende minimaal 5 ha aaneengesloten bos kunnen dan ook gevoegd worden afzonderlijk gelegen percelen bos die geen deel uitmaken van .een complex van 5 ha. Op deze manier Uitslagen zaterdag 28 aug. MP Manual-Blerick 3 2-6 MA2 Hercules-Manual 2 3-6 MAI Blerick 2-Manual 1 2-9 JP Manual-Popeye 5-17 JA1 Manual 1-Popeye 3-13 JA2 Manual 2-Enzico Swift 11-5 Uitslagen zondag 29 aug. DJ Manual-EHV 8-14 DS1 HVN-Manual 1 11-12 DS2 BreetonSp.-Manual 2 14-0 HJ SVVM-Manual 2-22 HS Manual 2-Bevo 2 niet gesp. Uitslagen oefenwedstr. dames/heren: Swift Helmond-Manual 1 da 6-8 Swift Helmond-Manual 1 he 26-10 programma zaterdag 4 sept. MP Loreal 2-Manual 14.45 vertrek 14.00 uur. MA2 Loreal 3-Manual 2 14.00 vertrek 13.00 uur. MA1 Loreal 2-Manual 1 14.00 vertrek 13.00 uur. JP Loreal 2-Manual 14.45 vertrek 14.00 uur. JA1 Loreal 1-Manual 15.30 vertrek 14.30 uur. JA2 Loreal 2-Manual 15.30 vertrek 14.30 uur. Programma zondag 5 sept. DJ Eksplosion-Manual 16.00 vertrek 15.00 uur,. DS1 Megacles-Manual 16.30 vertrek 15.15 uur. DS2 Athene-Manual 16.00 vertrek 14.00 uur. HJ Manual-Loreal 3 14.00 HS1 HBS 1-Manual 1 14.00 HS2 Vios 3-Manual 2 16.30 vertrek 15.30 uur. De uitnodigingen met de agenda voor de vergadering op 7 september in de Wieënhof liggen in de ballenkist. WATERPOLO Trainen: Zaterdag 4 september: 16.30-17.15 uur aspiranten en heren 3; 17.15-18.00 uur heren 2 en dames 2. Zondag 5 september: 09.15-10.00 uur aspiranten 1 en heren 3; 10.00-10.45 uur heren 2 en dames 2. Zaterdag 4 september en zondag 5 sep tember is er voor heren 1 en dames 1 een tournooi in Sittard. teamsamenstelling Dames 1: S. Veltkamp, M. Jacobs, L. Ponjee, J. Rintjema, S. Rintjema, M. Theeuwen, W. Flinsenberg, M. Key- sers, E. Boekholt, M. Camps. Heren 1: H. Jacobs, P. Brands, J. Blok, L. Coenen, G. Flinsenberg, R. Houben, J. Smits, N. v.d. Ven, P. Flinsenberg, L. Rol fes. Vertrek om 12 uur vanaf de Antonius- straat, slaapzak en luchtbed meenemen. Vervoer: S. Blok, H. Jacobs, L. Rolfes, L. Coenen, J. Houben. Onze aktiviteiten voor de komende week: Zaterdagmorgen 4 september lopen we op het Ysselsteyn circuit een halve marathon. We verzamelen en vertrek ken om 7.30 uur vanaf Poels Thuyls- hof. Zondagmorgen 5 september gezamen lijk trimmen op het cooperbaan-circuit. We verzamelen om 9.00 uur bij Ballon zuil-Beek weg. Woensdagavond 8 september geza- melijk trimmen op het trimbaan Vlakwater-circuit. We verzamelen dan om 18.45 uur bij de Perdstal-Kempweg. Interesse? Loop eens voor je leven. Een beetje gezond zweet bespaart een hoop benzine! Inlichtingen bij de verzamelpunten en bij Piet Loomans, Ouverturestraat 14, Venray, tel. 85384. is het mogelijk om de gehele opper vlakte van samenwerkende eigenaren onder de regeling te doen vallen. Voor het in aanmerking komen voor de bosbijdrage is een eenvoudig be heersplan vereist, waarvoor de volledig ingevulde aanvraagformulieren als regel kunnen volstaan. Voor de invulling en verdere adviezen kan een beroep worden gedaan op de districtsambtenaar van het Staatsbos beheer; voor inlichtingen bij de plant soenendienst van de gemeente. Gezien de vrij slechte financiële tesulaten van het bosbezit is het wense lijk en wordt verwacht dat vele groepen van particuliere bosbezitters zich in samenwerkingsverbanden zullen aan sluiten om van de bosbijdrageregeling te kunnen profiteren. MUSEUM GEOPEND Het Geschied- en Oudheidkundig Museum aan de Eindstraat (Freulekes- huus) is op de dag van de verkiezingen geopend van 14.00-17.00 uur. Hier kan men tevens nog genieten van de tentoonstelling „Groeten uit Ven ray", waarvoor grote belangstelling be staat. Ter voorbereiding op de nieuwe zit tingsperiode van de gemeenteraad van Venray zal de gemeenteraadsfraktie binnenkort enkele cursussen organise ren in samenwerking met de afdeling kadervorming van het CDA, voor nieuwe raadsleden. Ook andere belangstellende leden kunnen zich hier voor opgeven. Zo gaat binnenkort een cursus over gemeentefinanciën van start. Opgave kan geschieden bij de frak- tiesecretaris, de heer A. Broeksteeg, Pettenmakerstraat 28 te Venray, tele foon 04780-80732. Op 24 augustus j.l. hebben CDA en PvdA definitief overeenstemming be reikt over de vorming van een college van b. en w. Zowel de ledenvergadering van de PvdA als de fraktie van het CDA hebben unaniem het concept gemeente programma 1982-1986 goedgekeurd. Op 8 september a.s. gaan we voor de 3e keer in één jaar naar de stembus, en dit keer om een nieuwe Tweede Kamer te kiezen. Als onderdeel van de verkie zingscampagne komt op zaterdag 4 sep tember de CDA-verkiezingskaravaan in Venray. Tussen half elf en half een (het juiste tijdstip is nog niet bekend) zal de caravaan met een groot aantal ministers en kandidaat-kamerleden Venray aan doen. Op maandagmorgen 6 september zullen de Noord- en Midden Limburgse kamerleden mevr. R. Oomen-de Ruyter en de heer Fr. Wolters (uit Venlo) de markt in Venray bezoeken. Het CDA Venray hoopt, dat de Venrayse kiezers op 8 september mas saal op het CDA gaan stemmen. Bij de laatst gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten heeft Noord Lim burg het grootste aantal CDA-stemmen van geheel Nederland behaald. Laten we dat op 8 september nog eens herhalen. Voor inlichtingen over het CDA of om u als lid aan te melden kunt u terecht bij de secretaris, de heer H. Raedts, tel. 04780-81469. In het kader van de komende ver kiezingen zullen onderstaande sprekers voordrachten houden in de regio Lim burg: 1 september: Ed Nijpels, Harmoniezaal in Swalmen; 2 september: P. Blauw, zaal Harmonie in Nederweert; 3 sep tember: drs. D. Dees, Reuniegebouw te Geleen; 6 september: drs. N. Ginjaar- Maas, Hoeve de Aar te Heerlen. Woensdag 8 september organiseert de VVD Venray een verkiezingsbijeen komst in „De Wieënhof", Leunseweg te Venray. Aanvang 20.30 uur. Via de tv kan de verkiezingsuitslag gevolgd worden, onder het genot van een drankje, in gezelschap van politiek geïnteresseerden. De heer L. Janssen, VVD-raadslid in Venray, zal de avond in De Wieënhof waar nodig „aan elkaar praten". De bijeenkomst heeft een informeel karakter en iedereen is van harte welkom! Voor nadere informatie omtrent de VVD of om u aan te melden als lid, kunt u zich wenden tot het secretariaat: Leonie Cals, Beekweg 60, Merselo, te lefoon 04786-209. PSP VENRAY ORGANISEERT OPENBARE AVOND ZATERDAG 4 SEPTEMBER In het kader van de verkiezingskam- pagne voor de verkiezingen van 8 september a.s. voor de Tweede Kamer, organiseert de PSP afdeling Venray een openbare avond. Het programma ziet er als volgt uit: Sprekers: Fred van der Spek (fraktievoorzitter PSP Tweede Kamer) over: „Taak, plaats en funktie van de PSP in Neder land, toegespitst op de verkiezingen". Jan Hendriks (voorzitter PSP afde ling Venray) over: De PSP in Venray (deze avond is tevens de 6e verjaardag van de afdeling Venray. Muziek: „Zo-wie-zo onaangepast". De pre mière van een pas opgericht Venrayse zanggroep, met oude en nieuwe strijd liederen. Kabaret: „Sjagerijn" uit Maastricht speelt een stuk dat handelt over de heersende bezuinigingspolitiek De openbare avond wordt gehouden in zaal „In den Engel", Poststraat te Venray. De aanvang is om 20.00 uur en de entree bedraagt 2,50. Datum: za terdag 4 september. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo próximo, a las once y cuarto, en nuestra capilla, Overloonse- weg 2, Misa con plaètica en Castellano; porque hay fiesta jubilar en el convento y la harmonia esta tocando, celebrare- mos la Misa en forma dialogada. Des- pués de la Misa reunión en Ia salita del convento. Hasta la vista. NOTICIAS CULTURALES El sèbado el dia 4 de septiembre em- pieza el curso de floricultura a las seis de la tarde. Desde el dia 3 de octubre haste el dia 9 de octubre el Padre Juan estara fuera de Venray. El sèbado el dia 9 y el domongo en dia 10 de octubre se celebrarè en Tegelen un fin de semana cultural. Hasta la vista! Contamos con vosotros! Op 6 september houdt de Voedings bond FNV afd. Venray haar maande lijkse info-avond van 19.00 tot 20.30 uur te Grootdorp 10, Merselo. Men kan hier terecht wat betreft vragen en klachten en voorlichting en informatie o.a. lonen, arbeidsvoor waarden, arbeidsovereenkomsten, WW, ziekte, pensionering enz. Dit is bedoeld voor werknemers die o.a. wer ken in de bedrijfstakken: landbouw, tuinbouw, hoveniers, bosbouw, zuivel, siergewassen en bloemkwekerijen, bak kers, slagers, horeca personeel. Het doel van deze avonden is aan ieder lid of die lid wil worden, meer informatie te geven van het plaatselijk gebeuren van de Voedingsbond FNV afd. Venray en de plaatselijke FNV. Enkele voorbeelden: Wat te doen bij vervroegde uittreding? Wat moeten WAO-ers weten over hun belangenbe hartiging? Ontslag en dan? Wegwijzer naar scholingsmogelijkheden. De vak- bondsschool, plaatselijk ook in Venray. De wettelijke minimumlonen. Je wordt wegwijd gemaakt in de sociale verzeke ringen. Wegwijs maken in de onderne mingsraden. Suggesties voor bedrijven- werk. Over deze dingen en nog vele andere niet genoemde onderwerpen kunt u terecht op 6 september a.s. Namens bestuur Voedingsbond FNV afd. Venray, A.J.H. Evers, Grootdorp 10, Merse lo. R. Smits, Ravelstraat 2, Venray P. Koonings, Gussenstraat 33, Leu nen. Regionale CAO-bijeenkomst Beste leden, DE regionale CAO-bijeenkomst is een bijeenkomst bedoeld voor de leden uit de regio Horst-Venray. Het doel van deze bijeenkomst is: leden in de gelegenheid stellen zich uit te spreken over het concept CAO-beleid van de Industriebond. Indien dit concept beleid door de leden goedge keurd wordt zal het als leidraad fun geren bij de CAO-onderhandelingen binnen de bedrijven. Het lijkt ons goed dit jaar stil te blij ven staan bij dit gebeuren omdat er dit jaar nogal veel van de leden gevraagd wordt. Punten welke centraal staan in dit concept-beleid zijn: arbeidstijdverkor ting, koppeling werkenden/niet wer kenden, trendvolgers. In de zin van 1 september worden deze en nog andere punten uitvoerig behandeld. Wij vragen u dan ook deze zin mee te nemen. Vooruitlopend willen wij u wijzen op het feit dat in het kader van de arbeids tijdverkorting er een belangrijk offer van de leden gevraagd wordt voor be houd of verdeling van het beschikbare werk. Dit beleid kan echter alleen uitgevoerd worden indien u dit goed keurt. Het kan ook best zijn dat dat u dit geen goed beleid vindt. Op 6 september krijgt u de gelegenheid om hierover te praten. Deze bijeenkomst zal worden gehouden in café In den Engel, Poststraat, Venray, aanvang 20.00 uur. Rest ons nog te zeggen dat wij hopen op een grote opkomst gezien de belang rijkheid van de punten. Beste leden, laat uw stem horen. Het is ook uw belang, uw huishouden, uw verantwoordelijkheid, kom op 6 sep tember naar de bijeenkomst. Neem de zin van 1 september mee. Papieraktie Op zaterdag 4 september a.s. zal er weer oud papier worden opgehaald. Tij dig klaar zetten, HALF TIEN, ook vrijdagsavonds kunt u dit al doen. Dan wel goed verpakken dat het niet kan gaan waaien. Geen oud-ijzer er meer bij zetten want dit wordt niet meegenomen. De vodden kunt u er gerust bijzetten, maar dan wel graag apart verpakken. Voor uw medewerking indeze weer hartelijk dank. Fancy Fair van het St. Theobaldusgilde Traditiegetrouw zal het St. Theobal dusgilde op zondag 31 oktober en zondag 7 november a.s. weer de jaar lijkse fancy-fair organiseren in het Gildehuis. De kinderen kunnen op zondag 31 oktober om 3 uur terecht, en zondag 6 november na de dodenherdenking op het kerkhof. Aan deze fancy-fair is ook weer de jaarlijkse loterij verbonden. De uitloting van deze loterij is op zondag 6 november. Op deze loterij zullen we nog nader terugkomen, wat betreft de prijzen e.d. Op beide dagen kunnen de ouderen er terecht vanaf 8 uur. Drumband naar Slagharen Zaterdag 11 september a.s. zal de drum-fanfare van het St. Theobaldus gilde op bezoek gaan in Slagharen. Eventuele gildebroeders die de reis nog mee willen maken kunnen zich nog opgeven bij de secr./penn. Liefst zo spoedig mogelijk. Vertrek bij het Gildehuis om 7 uur 's morgens.De geplande thuiskomst zal zijn om 23.00 uur. De ouders kunnen dan omstreeks deze tijd bij het Gilde huis zijn om de jeugdigen op te komen halen.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 17