GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schtttte, Bureau Voorlichting 3 ar Woensdag verkiezingen voor de Tweede Kamer SPEL-O-THEEK Venray Kermis Veulen Maximum snelheid Bouwvergunningen verleend Hinderwet Bouwvergunning aangevraagd Hinderwet PEEL EN MAAS VENRAY VAN A TOT Z TE KOOP BIJ INSCHRIJVING MILIEU-HYGIENISCHE WETTEN voor de bescherming van het milieu PEEL EN MAAS ook üw krant het goede adres voor houtrot reparatie. Lreijnders. De burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op 8 september 1982 de stemming zal plaatsvinden ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De stemming vangt aan om .8 uur v.m. en duurt tot 7 uur n.m. Hij herinnert aan de inhoud van artikel 128 van het wetboek van straf recht: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste een jaar. Venray, 30 augustus 1982 De burgemeester voornoemd, mr. H.J.M. Defesche UITOEFENING VAN HET KIES RECHT DOOR WERKNEMERS De burgemeester herinnert eraan, dat iedere werkgever verplicht is zijn kies gerechtigde werknemers in de gelegen heid te stellen aan de verkiezingen deel te nemen wanneer zij niet buiten dienst tijd kunnen stemmen. Deze verplichting geldt niet ten aanzien van kiezers, die buiten hun woonplaats werken en om aan de stemming deel te nemen langer dan gedurende twee achtereenvolgende uren afwezig zouden zijn. Het niet nakomen van de verplichting is strafbaar ingevolge artikel X9 der Kieswet. Venray, 30 augustus 1982 De burgemeester, mr. H.J.M. Defesche HERHAALDE BEKENDMAKING De burgemeester van Venray, maakt ter voldoening aan het bepaalde in arti kel 22, lid 2, van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend, dat de ge meenteraad van Venray in zijn vergade ring van 10 augustus 1982 een herzie ning van het bestemmingsplan Veltum in voorbereiding heeft verklaard voor het perceel, gelegen op de hoek Veltum- se Kleffen - inrit winkelcentrum. Het voorbereidingsbesluit is genomen ten behoeve van de bouw ter plaatse van een wijkcentrum. Het voorbereidingsbesluit en de daarbij behorende en als zodanig ge waarmerkte tekening liggen met ingang van heden voor iedereen ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis, geopend van09.00 tot 12.00 uur en overigens volgens afspraak. Venray, 3 september 1982 De burgemeester voornoemd, mr. H.J.M. Defesche SPECIAAL ZWEMUURTJE VOOR HUISVROUWEN Met ingang van woensdag 8 sep tember wordt wekelijks in het gemeen telijk combibad (Parkweg 2, telefoon 82069) aan huisvrouwen gelegenheid gegeven om een uurtje - van *s morgens 10 tot 11 uur - recreatief te zwemmen. Men kan dan even uit de dagelijkse sleur komen om al zwemmend heerlijk fit te worden. De kosten bedragen 2,50 per bad. Een tien-badenkaart kost 24,-, een 30- badenkaart 64,50 en een 50-baden- kaart 98,25. Ook voor huisvrouwen geldt: Blijf fit, ga zwemmen! WOENSDAG 8 SEPTEMBER RAADHUIS GESLOTEN Op woensdag 8 september a.s. is i.v.m. de verkiezingen voor de Tweede Kamer het Raadhuis gesloten. Aangifte van geboorten en overlijden is mogelijk tussen 11 en 12 uur. Het stembureau in het raadhuis is uiteraard wel geopend! Vanaf 1 mei 1982 functioneert in de gemeente Venray een z.g. regionale spel- en sportuitleencentrum, ook wel Spel-o-Theek genaamd. Dit uitleencentrum heeft tot doel om organisatoren van (incidentele) aktivi- teiten op het gebied van de sportieve recreatie/recreatiesport behulpzaam te rijn door het ter beschikking stellen van materialen voor bepaalde tijd. Voor de materialen is men een ge ringe bijdrage verschuldigd, die afhan kelijk is van de totale nieuwwaarde van het materialen pakket waarover men wenst te beschikken. De bijdrage bedraagt 10% van de to tale nieuwwaarde met een maximum van 50,-. Naast deze bijdrage moet een borg som worden betaald van 25,- die men weer terug ontvangt indien men de ma terialen onbeschadigd en volledig te rugbezorgt. Een klein overzicht van het totale pakket materialen: scoop, hockey, ringwerpen, woodywip, frisbee, jeu de boules, badminton, skippybal, ganze- bord, touwtrektouw, rola, bobathbal, volleybal, voetbal, horden, slee, stelten, partijlinten, oefenstokken peanutbal, speedplay, indiaca, sjoelbak, midget golf, etc. etc. Men kan kontakt op nemen met bureau sportzaken en recre atie, gemeente Venray, tel. 04780-83838 toestel 244. CURCUSWERK SPORTIEVE RECREATIE Naast het uitlenen van materialen en het organiseren van aktiviteiten in het kader van de sportieve recreatie, is het Comité Recreatiesport Venray ook nauw betrokken bij het cursuswerk. Cursuswerk, dat in deze tijd t.b.v. de kadervorming tot de belangrijkste taken behoort. Sporten kunnen wij allemaalen hoe zit dat met leiding geven in de sport? Met sportbeoefening hebben wij te maken met mensen, die verschillend rijn van grootte, van leeftijd, man of vrouw zijn etc. Iedereen wil anders - doet vaak anders - wil vaak iets anders. Kenmerkend is dat iedereen anders rea geert. En tochzij willen allemaal sporten. Als u het leuk vindt om deze verschillende mensen in de sport te gaan begeleiden, binnen een sportvereni ging, trimgroep of individueel, dan kunt u daavoor een opleiding volgen. CURSUS VOORBEELDEN Algemene Basis Opleiding: het doel van de opleiding is, de cursisten voor te bereiden op het volgen van een sport- technische vervolgopleiding, een oplei ding tot jeugdsportleider of recreatie sportleider/ster. Cursusgeld: 55,-. Cursusduur: 30 klokuren (10 avonden). Recreatiesportleider A: het doel van deze cursus is, de deelnemers voor te bereiden op de taak van leider/ster bij aktiviteiten op het gebied van de recrea tiesport. Cursusgeld: 275,-. Cursus duur: 70 klokuren en 25 uren stage. Bestuursdadercursus: het doel van de opleiding is, de cursisten inzicht en vaardigheden bij te brengen, die be trekking hebben op het doelmatig be sturen van sportverenigingen. Cursusgeld: 25,-. Cursusduur: 15 klokuren. Jeugdvoetballeider: het doel van de opleiding is, de cursisten voor te berei den op de taak leiding te geven aan jeugdigen (11 t.m. 15 jaar) bij de be oefening van voetbal. Cursusgeld: 70,-. Cursusduur: 40 klokuren (na be halen van het A.B.O.-diploma. Jeugdzwembegeleider/ster: het doel van deze cursus is, het vormen van leiders/sters, die de jeugdleden en jeugdgroepen van de sportvereniging, zelfstandig kunnen leiden en begeleiden in en bij hun sportbeoefening. Cursus geld: 35,-. Cursusduur: 15 klokuren. Jeugdvolleyballeider: het doel van deze opleiding is om de cursist voor te bereiden op de taak leiding te geven aan jeugdige volleybaltalenten. Cursusgeld: f 100,-. Cursusduur: 30 klokuren bij voorkeur te verdelen over 8 bijeenkom sten. Bij voldoende deelname (minimaal 15-18 cursisten) gaan er cursussen van start in het najaar van 1982. (oktober- november). Plaatsen waar de cursussen worden gegeven zullen o.a. zijn: Venray, Venlo, Weert, Sittard, Roermond. Meer informatie kunt u verkrijgen bii: Gemeente venray, Bureau Sportzaken Recreatie, Raadhuisstraat 1, telefoon 04780-83838, toestel 244; Nederlandse Katholieke Sportfederatie, Vughterweg 1, 's-Hertogenbosch, tele foon 073-138884; Prov. N.K.S. - Kontaktraad Limburg, Bureau D.L.S., Sportcentrumlaan 1, Sittard; De Nederlandse Volleylbalbond, Post bus 70, Woerden, tel. 03480-11994; De Koninklijke Nederlandse Voetbal bond, Woudenbergseweg 56/58, Zeist, telefoon 03439-1922. PROGRAMMABOEKJE SPORTIEVE RECREATIE Mocht u omtrent de sportieve recrea tie/recreatiesport nog meer informatie wensen dan kunt u het programma boekje opvragen bij bureau sportzaken en recreatie, gemeente Venray, Raad huisstraat 1, Venray. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter AANVULLING COLLECTEKALEN DER SEPTEMBER 1982 Van 23 augustus t/m 5 september col lecteert het Koningin Wilhelmina Fonds in Venray. De kermis te Veulen begint op zaterdag 4 september om 16 uur en duurt tot dinsdagavond 7 september te 24 uur. Op het kermisterrein bij de kerk worden de volgende attracties geplaatst: Autscooter, babysport, boksbal, ex ploitant Boeken, Helmond; schietsalon, exploitant A. Regter, Lan- genboom; lijntrekspel, bussensport, exploitant J. Regter, Oss; bulldozer-schuifspel, exploitant Van Spronsen, Delft; nougat-suikerkraam, exploitant Camps, Horst; friture, exploitant Zegers, Castenray. De exploitanten mogen, met inacht neming van de kermisuren, hun attrac ties naar believen openen, maar op de volgende tijdstippen dienen zij zeker open te zijn: Op zaterdag om 17.00 uur, op zondag om 13.00 uur, op maandag en dinsdag telkens om 15.00 uur. (De viskraam tel kens twee uur later). Voor een aantal attracties gelden af gesproken maximum-tarieven, te weten: Autoscooter per 2-persoonswagen: 1,- per rit, 5,- voor 7 ritten; 10,- voor 15 ritten; babysport: 75 cent per rit en 2,50 voor 4 ritten; boksbal: 1,- voor 4 slagen; schietvermaak: 1,50 voor 3 schoten, 5,- voor 12 schoten terwijl kleuren foto-schieten 3,50 voor 3 schoten; lijntrekspel: 75 cent per keer; bussensport: 75 cent per keer; bulldozer-schuifspel: 25 cent per spel en 12 keer voor 2,50. Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend dat bij hun besluit van 18 augustus 1982 nr. 1100 is ingetrokken het bepaalde onder IV van hun besluit van 23 juli 1980, nr. 1130, waarbij de maximum snelheid voor motorvoertuigen op het gedeelte van de Nieuwe Maasheseweg vanaf de Maasheseweg tot 200 meter voor de aansluiting van de Noordsingel op 70 km per uur is bepaald. Dit betekent derhalve dat op de Nieuwe Maasheseweg (tot de aanslui ting op de ..oude weg) voortaan als maximum snelheid geldt 50 km per uur. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na de dag waarop deze bekendmaking gepubli ceerd is beroep aantekenen. Het beroepsschrift wordt gericht aan de Koningin maar ingediend bij de com missaris van de Koningin te Maastricht. Venray, 3 september 1982 Burgemeester en wethouders vnd. mr. H.J.M. Defesche, burgem. J.M. Poels, secretaris Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 1 september 1982 voor de navolgende bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze bouwvergunningen recht streeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen gedurende 30 dagen na datum van deze publicatie op grond van de Wet Administravieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders. het plaatsen van een erfafscheiding aan de Adelbertweg 1, t.n.v. W.E.J. Haan; het bouwen van een tuinberging aan de Bolderik 9, t.n.v. K.Th.J. van Ham; het plaatsen van een semi-perma- nent schoolgebouw nabij St. Antonius- straat, t.n.v. Boschveldcollege; het bouwen van een garage/ber ging aan de Peelweg 17, t.n.v. M.H.M. Janssen; het plaatsen van een erfafscheiding aan de Pavanestraat 31, t.n.v. L.P.M. Linssen; het intern verbouwen van de woning Stationsweg 65, t.n.v. Psych. Centrum Venray; het vernieuwen van de dakcon structie van de opslagruimte aan de Stationsweg 197, t.n.v. J.H.M. Hoex; het bouwen van een tuinkasje aan de Horsterweg 19, t.n.v. P.M.W. Phi- lipsen; het bouwen van een berging aan de Brugpas 21, t.n.v. A.G. Smets; het uitbreiden van de berging en plaatsen van een scheidingsmuur, aan de Tangostraat 3, t.n.v. W. Burema; het bouwen van een open garage aan de Hoenderstraat 47, t.n.v. G.P.J. H. den Holder; het uitbreiden van de garage aan de Peter Janssenweg 6, t.n.v. W.J. Mansvelder; het bouwen van een rundveestal aan de Kulertseweg 21, t.n.v. W. Swin- kels; het vernieuwen en vergroten van de garage/berging aan de Ysselsteynse- weg 55, t.n.v. W.C. Geurts; het bouwen van een rundveestal aan de Vredeweg 8, t.n.v. J.P.E. Bloe men. Venray, 3 september 1982 De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepa lingen milieuhygiëne; maken bekend: dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van L. Jenneskens, Endepoel 4A te MerseloVenray, voor de vergun ning mgevolgé de Hinderwet voor het uitbreiden van een kippenopfokbedrijf, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Endepoel 4A te Merselo, positief te beschikken onder voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te onder vangen; dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van H. Drabbels, Rosakker 1 te Oirlo-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een varkens- fokkerij en -mesterij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gele gen aan de Rosakker 1 te Oirlo, positief te beschikken onder voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omge ving te ondervangen; dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van A.P.W.M. Classens, Castenrayseweg 52 te Castenray-Ven- ray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden van een varkensmes ter ij en -fokkerij, waarbij mest en meststoffen worden opgesla gen, gelegen aan de Veulensewaterweg 27 te Veulen-Venray, positief te be schikken, onder voorwaarden om ge vaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen; dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van J.P.H. Kersten, Hoogriebroekseweg IA te Oirlo-Ven ray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het ex. art. 6a, uitbrei den/wijzigen van een legkippenhoude- rij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Hoogrie broekseweg IA te Oirlo, positief te beschikken onder voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omge ving te ondervangen. De ontwerp-beschikkingen, alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken, liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraar 1 te Venray, ter in zage en wel tot 17 september 1982, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur; na deze datum tot het einde van de ter mijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aange vraagde beschikking, eveneens elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur. De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aan leiding van de aanvraag en een ieder die aantoont, dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kunnen tot bovengenoemde datum gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-beschikking. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient gericht te worden aan ons college. Venray, 3 september 1982 Burgemeester en wethouders vnd., namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet, A.L.G. Janssen Bij burgemeester en wethouders zijn de navolgende aanvragen ingekomen om - in afwijking van het geldende be stemmingsplan c.q. vooruitlopend op een in voorbereiding zijnd herzienings plan - bouwvergunning te verlenen voor: het bouwen van 26 premie-koop- woningen in de 2e fase van het bestem mingsplan Landweert, t.n.v. Stienstra BV, Minderbroedersingel 6-12 te Roer mond; het bouwen van een pluimveestal aan de Lorbaan 5 te Veulen, t.n.v. H.W.M. Muijsers; het bouwen van een paardestal aan de Overloonseweg 99 te Venray, t.n.v. M.H.J.M. Stiphout; het bouwen van een opfokhok voor kalkoenen aan de Horsterweg 39d te Castenray, t.n.v. M.G.E. van Osch; het bouwen van een afmesthok voor kalkoenen aan de Horsterweg 39d te Castenray, t.n.v. M.G.E. van Osch; het bouwen van een loods/opslag ruimte aan de Ericaweg 7 te Oirlo, t.n.v. L.A. van de Mortel; het bouwen van een varkensfok- stal aan de Pastoor Jacobspeel 1 te Ys- selsteyn, t.n.v. M.J. Janssen; het bouwen van een varkensstal aan de Roland 2 te Castenray, t.n.v. H.J.G. Philipsen. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen medewerking te verlenen. De bouw plannen liggen met ingang van 3 september 1982 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis (van 09.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders worden ingediend. Venray, 3 september 1982 De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend: dat op 28 juli 1982 bij hen een aanvraag is ingekomen van L.F.J.J. Verstappen, Gunhoekweg 8 te Oirlo- Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van een varkens fokkerij, waar bij mest en meststoffen worden opge slagen, gelegen aan de Gunhoekweg 8 te Oirlo; dat op 28 juli 1982 bij hen een aanvraag is ingekomen van B. Muyzers, Lorbaan 5 te Veulen-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het ex. art. 6a, uitbreiden/wijzigen van een pluimveehouderij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen en waar propaangas wordt gebruikt, gele gen aan de Lorbaan 5 te Veulen; dat op 5 augustus 1982 bij hen een aanvraag is ingekomen van Van den Broek's Bouwbedrijf Oirlo BV, Cas tenrayseweg 26 te Oirlo-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een timmer werkplaats met opslagloods voor bouw materialen en hulpmaterialen, waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Castenray seweg 26 te Oirlo; dat op 6 augustus 1982 bij hen een aanvraag is ingekomen van A. Wismans Oirloseheide 1 te Castenray-Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzi gen van een legkippenhouderij en var kensfokkerij, waarbij mest en meststof fen worden opgeslagen, gelegen aan de Oirloseheide 1 te Castenray. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken, liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter in zage en wel tot 3 oktober 1982 elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur; na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden inge steld tegen de beschikking op de aan vraag, eveneens elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur. Desgewenst kan aldaar een mondelinge toelichting op de stuk ken worden verkregen. De betreffende stukken kunnen tot bovengenoemde datum ook nog elke donderdag van 16.30 tot 19.30 uur worden ingezien (na telefonische af spraak). Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom telefonisch wordt ver zocht (afdeling openbare orde en veilig heid, telefoon 04780-83838, toestel 151) kunnen tot één week voor bovenge noemde datum mondeling bezwaren worden ingebracht, waarbij dan tevens gelegenheid wordt gegeven tot een ge- dachtenwisseling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ont werpbeschikking in te dienen. Venray, 3 september 1982 Burgemeester en wethouders vnd., namens dezen, het hoofd van algemene zaken en kabinet, A.L.G. Janssen EEN KRANT OM TE LEZEN Op 1 januari 1983 zal een nieuwe uit gave van de Gemeentegigd „Venray van A-Z" verschijnen. Ook nu weer zal het bureau voorlichting en inspraak van de gemeente de redaktie verzorgen. De nieuwe gids zal naar vorm en sa menstelling overeenkomen met de hui dige gemeentegids. Wij weten dat veel in de huidige gids verouderd dan wel achterhaald is. Ook weten wij dat de'huidige uitgave haar beperkingen kent en dat aanvullingen gewenst zijn. Aan iedere organisatie, instelling, vereniging e.d., die vermeld staat dan wen wil staan in „Venray van A-Z" het volgende: Laat ons SCHRIFTELIJK weten dat U er bent! Geef SCHRIFTELIJK aan ons gewij zigde secretariaatsadressen door! Wij willen proberen met uw opmer kingen rekening te houden. U kunt schrijven naar bureau voor lichting en inspraak gemeente Venray, postbus 500, 5800 AM Venray. Doe het nu en denk aan de postzegel. GUNSTIG GELEGEN OUDE KARAKTERISTIEKE VOORMALIGE boerderij m. binnenplaats Stationsw. 119 Inhoud boerderij: ruim 2500 m3. Oppervdakte grond: ca. 3350 m2. Aanvaarding in overleg, doch spoedig. De boerderij kan bestemd worden voor: woondoeleinden en/of klein ambachtelijk (milieuvriendelijk) bedrijf; woondoeleinden en/of kantoor/praktijkruimte; woondoeleinden en/of horeca. Als voorwaarde geldt o.m. volledige handhaving en instandhouding van de boerderij in haar huidige karakteristieke vorm en de ver plichting tot algehele restauratie en aanpassing aan de eisen van de bouwverordening. Verkoop vindt plaats bij inschrijving, onder voorbehoud van goed keuring gemeenteraad en gedeputeerde staten. Verder geldt als voorbehoud eventuele niet-gunning. Inschrijvingsbiljetten en verkoopvoorwaarden zijn verkrijgbaar op het Raadhuis, Raadhuisstraat 1, Venray (tel. 04780-83838, toestel 323 of 352). Gegadigden kunnen zich onder het doen van een bod, enkel middels genoemde inschrijvingsbiljetten, bij burgemeester en wethouders van Venray melden tot uiterlijk dinsdag 21 september 1982 tot 10.00 u. Bezichtiging van het onroerend goed kan plaatsvinden na telefoni sche afspraak (toestel 323). Het ligt in de bedoeling de komende weken aan enkele onderwerpen uit de gemeentelijke milieunota in het kort in deze rubriek aandacht te besteden. Vorige week is aandacht besteed aan de reeds door de gemeenteraad vastge stelde doelstellingen. Hieronder zal worden ingegaan op de middelen, die de gemeente ter beschikking staan om deze doelstellingen te bereiken. Op de allereerste plaats moet gedacht worden aan het wettelijk intrumenta- rium. Dat zijn de milieuwetten en diverse provinciale en gemeentelijke verordeningen. Om de wetten en veror deningen op hun naleving te kunnen controleren, is toezicht nodig. Voor de uitvoering van de wetten en het toezicht moet het ambtelijk apparaat voldoende zijn uitgerust. Een goede coördinatie binnen het ge meentelijk apparaat is dus noodzake lijk. Uiteraard moeten voldoende fi nanciële middelen aanwezig zijn, om aan een goed milieubeleid gestalte te kunnen geven. De milieuhygiëne maakt een belang rijk onderdeel uit van het streven naar een goed milieubeheer. Milieuhygiëne is de zorg voor de conditie van het water, de bodem en de lucht en het behoud van rust en stilte. HINDERWET Daartoe zijn diverse wetten in het leven geroepen, waarvan de bekendste en voor de gemeente wel de belangrijk ste de Hinderwet is. Deze wet beoogt de omgeving te beschermen tegen gevaar, schade of hinder, welke een inrichting, bijvoorbeeld een industrie af agrarisch bedrijf, daarbuiten kan veroorzaken. Bescherming van de kwaliteit van het hele milieu, niet alleen van de mens, staat voorop. Om een bedrijf op te richten of te wijzigen is een vergunning van burgemeester en wethouders nodig. Aan een vergunning zullen bijna altijd voorschriften worden verbonden om gevaar, schade of hinder buiten het bedrijf te voorkomen of te beperken. Onder meer wordt dan rekening ge houden met te verwachten ontwikke lingen van het bedrijf en van de omgeving van het bedrijf, zoals bij voorbeeld een toekomstige woonwijk of recreatiegebied. Ook moet worden bekeken of het bedrijf in de omgeving kan worden ii\gqna.st. Er moet tevens rekening worden gehouden met de te verwachten gevolgen van het bedrijf in een gebied, waar al andere bedrijven zijn gevestigd. De vergunning wordt geweigerd als het niet mogelijk is om voorschriften aan de vergunning te verbinden die gevaar, schade of hinder voldoende kunnen voorkomen of beperken. Naast de Hinderwet zijn diverse an dere wetten van belang, zoals bijvoor beeld de Wet Verontreiniging Opper vlaktewateren. In het verlengde van deze wet is door de gemeenteraad van Venray de Lozingsverordening Riole ringen vastgesteld. Ingevolge deze verordening is het verboden anders dan bij normaal huishoudelijk gebruik op de riolering stoffen te lozen, die voor de riolering of de daarop aangeslotenen, gevaar, schade of hinder kunnen opleveren. Van dit verbod kan door burgemeester en wethouders ontheffing worden verleend. Aan een ontheffing kunnen voorschriften worden verbon den. Het zou te ver voeren in deze rubriek in te gaan op alle milieuhygiënische wetten. Toch moet nog aandacht worden besteed aan de Afvalstoffenwet en de Wet Geluidhinder. AFVALSTOFFENWET Ingevolge de Afvalstoffenwet is het gemeentebestuur verplicht tenminste éénmaal per week de huishoudelijke afvalstoffen in te zamelen. Daartoe is de route van de huisvuilophaaldienst in de gemeente Venray uitgebreid tot een 100% voorziening. Een en ander is verder uitgewerkt in de door de raad vastgestelde Afvalstoffenverordening Venray. In het kader van de afvalstof- fenverwerking moet ook gedacht wor den aan recycling. Het meest bekend zijn de glasbakken en het ophalen van oud papier. Ook andere stoffen lenen zich echter tot hergebruik. WET GELUIDHINDER Ingevolge de Wet Geluidhinder moet de gemeente bij het vaststellen of wijzi gen van een bestemminsplan rekening houden met lawaai, afkomstig van het verkeer of van bepaalde industrieën. De geluidsbelasting van in het plan begre pen woningen of andere geluidgevoelige bestemmingen mag een bepaalde grens niet overschrijden. Verder moet de ge meente ten aanzien van geluidappara- tuur in horecabedrijven een verordening vaststellen. In de Algemene Politiever ordening Venray zijn onlangs daarvoor regels opgenomen. Een verordening zal regels moeten bevatten voor het inrich ten en drijven van bepaalde recreatie- inrichtingen. Deze verordening is mo menteel in voorbereiding. Veel milieuhygiënische wetten zijn hierboven jüeLhfilichL Y oor zo ver voor de gemeente van belang, wordt hierop teruggekomen' in een volgende afleve ring over „Taakstelling". schilderwerken bv. VENRAY Plataanstraat 12 I Tel. 82635 VENLO GENNEP

Peel en Maas | 1982 | | pagina 15