GEMEENTEPRAAT F3 NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütle, Bureau Voorlichting Kermis Castenray Collectekalender Verkiezingen andere stemlokalen Bouwvergunning aangevraagd Winterkwartier Bouwvergunningen verleend Milieunota Venray Programma RecreatieSport in Venray Dinsdag laatste vergadering van de oude raad Bestrijding van bacterievuur Hinderwet SUBSIDIEMOGELIJKHEDEN VOOR HET ONDERHOUD VAN PARTICULIER ROS het goede adres voor kitvoegen. 28 - 29 - 30 - 31 aug. 1982 De kermis te Castenray begint op zaterdag 28 augustus om 16 uur en duurt tot dinsdagavond 31 augustus te 24 uur. Op het kermisterrein in de Matthias- Straat worden de volgende attracties ge plaatst: Autoscooter, Babysport en Boksbal van exploitant Boeken, Helmond. Schietsalon, exploitant A. Regter, Langenboom. Lijntrekspel en Bussensport, exploitant J. Regter, Oss. Balco.rotcr, exploitant Van Spronsen, Delft. Nougat-suikerkraam, expl. Camps, Horst. Viskraam, exploitant Otten, Gemert. Friture, exploitant Zegers, Castenray. De exploitanten mogen, met inacht neming van de kermisuren, hun attrac ties naar believen openen, maar op de volgende tijdstippen dienen zij zeker open te zijn. Op zaterdag om 17.00 uur, op zon dag om 13.00 uur, op maandag en dins dag telkens om 15.00 uur. (De viskraam telkens twee uur later). Voor een aantal attracties gelden af gesproken maximum-tarieven, te weten: autoscooter per 2 pers. wagen: ƒ1,per rit; 5,— voor 7 ritten; 10,— voor 15 ritten; babysport: 75 cent per rit en 2,50 voor 4 ritten boksbal:/1,voor 4 slagen: schietvermaak: 1,50 voor 3 schoten, 5,— voor 12 schoten, ter wijl kleurenfoto schieten 3,50 voor 3 schoten: lijntrekspel: 7 5 ct. per keer; bussensport: 75 cent per keer; balco-rotor: 25 of 50 cent per spel naar keuzen van de speelkast. Op 11 september: Jeugdopvang Judo vereniging Venray (plaatselijke aktie in het kader van het jeugdkollektewezen). Van 13 t.m. 19 september: Prinses Bea trix Fonds (landelijke aktie). Alleen voor deze akties is een kollekte- vergunning verleend. Koliekteren buiten de aangegeven pe riode is niet toegestaan. Kollektanten en kollektrices moeten het legitimatiebewijs zichtbaar dragen. Burgemeester en wethouders maken bekend, dat de volgende stembureaus worden ingericht op andere plaatsen dan gebruikelijk: stemdistrickt 5: Zaal Jeuken, Mersclo- seweg 36; stemdistrict 6: Noodlokaal Gemeen schapshuis, Oostrum; stemdistrict 23: Café CamilJus, terrein St. Servalius, Oostsingel. De adressen van de stembureaus zijn op de oproepingskaarten vermeld. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter Bij burgemeester en wethouders zijn de navolgende aanvragen ingekomen om - in afwijking van het geldende bestemmingsplan c.q. vooruitlopend op een in voorbereiding zijnd herzienings plan - bouwvergunning te verlenen voor: - het plaatsen van een tuinmuur aan de Hoenderstraat 31, t.n.v. W.M. van Bakei; - het uitbreiden van een loods en het slopen van een schuur aan de Eijken- hofweg 8, t.n.v. J.L.G. van Dijck; - het uitbreiden van een varkensstal met een schuur aan de Vredeweg 17, t.n.v.P.S.J. van Vegchel; - het uitbreiden van een varkensstal aan de Heidesepeelweg 50, t.n.v. Gebr. Fleurkens; - het uitbreiden van een kalkoenen- hok aan de Rouwkuilenweg 37, t.n.v. H.G. Willemse; - het uitbreiden van een varkensstal aan de Heidseschooiweg 4, t.n.v. P.M. Peters; - het uitbreiden van een kantoor aan de Burg. v.d. Loostraat 2b, t.n.v. Bouw- en Houtbond FNV. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen medewering te verlenen. De bouwplan nen liggen met ingang van 27 augustus 1982 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij de afdeling ruimte lijke ordening, kamer 201 van het raad huis (van 9.00 tot 12.00 uur). Geduren de deze termijnen kunnen eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders worden ingediend. Venray, 27 augustus 1982 De burgemeester van Venray, mr. H.J.M. Defesche Burgemeester en wethouders van Venray, brengen ter openbare kennis dat zij bereid zijn te gedogen de plaat sing van een tweetal verplaatsbare lood sen op de terreinen aangewezen als standplaats winterkwartier kermisex ploitanten, welke terreinen gelegen zijn aan de Broekweg te Venray. Belanghebbenden kunnen binnen 14 dagen na publikatie van deze bekend making hun bezwaren schriftelijk aan het gemeentebestuur opgeven. Burgemeester en wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M.Poels, secretaris TWEEDE KAMERVERK: EN DE PARTUEN Op 8 september a.s. zal de Tweede Kamer der Staten Gene raal opnieuw worden gekozen. Ook deze keer heeft het bureau voorlichting en inspraak aan alle partijen die in de kieskring Maastricht aan de verkiezingen deelnemen om informatiemate riaal gevraagd. Programma's van deelnemen de partijen, beschrijvingen van de kandidaten en de partijen, voor zover ontvangen, liggen in de verkiezingsstand in de infotiek van het raadhuis. Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 25 augustus 1982 voor de navolgende bouwplannen bouwvergunning ver leend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze bouwvergunningen recht streeks in hun belang te zijn getroffen, kunnen gedurende 30 dagen na datum van deze publicatie op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders. - het bouwen van een tuinhuisje aan de Boterbloem 67, t.n.v. P.J. Weijers; - het aanbrengen van een dakkapel aan de Menuetstraat 6, t.n.v. J.J.W. Geerits; - het uitbreiden van de zeugenstal aan de Oirloseheide 1, t.n.v. A.M. Wis- mans; - het bouwen van een berging met scheidingsmuur aan de Tangostraat 6, t.n.v. A.C.J.M. van Brederode; - het uitbreiden van de varkensstal aan de Overloonseweg 95. Op 13 mei 1980 werd door de ge meenteraad van Venray de milieunota Venray vastgesteld. Deze deelnota vormde een aanzet tot een milieunota, waarbij naast algemene uitgangspunten en doelstellingen, concrete taakstellin gen voor de gemeente worden geformu leerd. Als doelstellingen voor het milieube leid werden vastgesteld: 1het voorkomen en bestrijden van mi lieu-aantasting; 2. het behoud en de bescherming van de natuur; 3. het bevorderen van milieubesef; 4. het voeren van een adequaat milieu beheer; 5. het zorgdragen voor een evenwich tige ontwikkeling van stedelijke ge bieden, in harmonie met het buiten gebied; 6. de bescherming van cultuur-histo rische voor het leefmilieu relevan te waarden zoals monumenten. In verband met de zich snel wijzigen de inzichten en wetten op milieugebied, is het noodzakelijk gebleken, deze deel nota met behoud van bovengenoemde doelstellingen, voor een belangrijk ge deelte te herschrijven. Verder werd de nota gecompleteerd met concrete taak stellingen. De ontwerp milieunota Venray omvat de volgende hoofdstukken: I. Inleiding II. Milieubeheer III. Taakstelling IV. Organisatie V. Financiën en prioriteiten De ontwerp-nota zal worden toege zonden aan de daarvoor in aanmerking komende personen of groepen. Voor andere belangstellenden is de nota ver krijgbaar vanaf 1 september a.s. bij de afdeling Bevolking tegen betaling van ƒ5,per exemplaar. Het ligt in de bedoeling dat, na eventuele verwerking van ingekomen reacties, de nota door de gemeenteraad zal worden vastgesteld. Tot 1 oktober 1982 kunnen bij burge meester en wethouders op- en/of aan merkingen naar aanleiding van de ontwerp-nota worden ingediend. Na vaststelling zal een sterk verkorte versie van de nota worden uitgegeven. Voor velen zal de vakantie weer tot het verleden behoren en is men weer overgegaan tot de orde van de dag. Het zal iedereen wel duidelijk zijn, dat men na een drukke periode zichzelf ook eens op een sportieve, recreatieve en ontspannende manier bezig moet houden. Vandaar dat de Comité Re creatiesport Venray in samenwerking met de Pooling Recreatiesportleiders en diverse sportverenigingen ook voor de periode aug. - dec. van dit jaar weer heeft gezorgd voor een aantrekkelijk recreatief programma. SPORTIEVE RECREATIE Onder sportieve recreatie wordt ver staan: ,,Een op lichaamlijke aktiviteit en beweging gerichte vorm van vrije tijdsgedrag, waarin het recreatief ka rakter wordt benadrukt, waarbij men sport- en spelvormen gebruikt zonder stringente binding aan regels of een ge organiseerd (wedstrijd) verband". Het is in principe een niet prestatie gerichte aktiviteit met een relatief vrij, spontaan, veelzijdig, verkwikkend en ludiek karakter. Vrijblijvendheid, be weging, ontspanning en mogelijkheid tot sociaal kontakt staan centraal. RECREATIESPORT Onder recreatiesport verstaat men die vorm van sport- en spelbeoefening waarbij beweging, ontspanning en mogelijkheid tot sociaal kontakt even eens centraal staan. Echter deze tak van sport kan beoefend worden al of niet geregelmenteerd wedstrijdverband, met inachtneming van de officiële spelre gels. Ie AKTIVITEIT: COOPERTEST/TRIMLOOP/ WANDELTOCHT Datum: zondag 29 augustus 1982 Accommodatie: recreatiegebied Vlak water. Start activiteiten: 14.00 uur tot 17.00 uur. Aanmelden/Inschrijven: Ingang re creatiegebied bij „De Perdstal", Kemp- weg. Deelnamekosten: 1,50 per persoon. Iedereen ontvang een leuke herinne ring. programma sportieve recreatie schoolstof coopertest/ trimloop wandeltocht datum zondag 29 augustus ACCQMMQPATIE recreatiegebied vlakwater aanvang duur aanvanc: 14.00 einde: 17.00 kosten 1,50 per/pers KERKDORPEN FIETSTOCHT zondag 19 september alle kerkdorps venRay aanvang duur aanvang: 10.00 einde: 16.00 kosten volw.f 3, Kind.: 1.50 rolschaats- aktiviteiten datum woensdag 8-15-22-29sept ACCOMMQUATIE LEUNEN-MERSEL VENRA.-OOSTRUM aanvang duur aanvanc: 14.1 einde :__1_7_._0_0_ kosten 1,50 per/pe schooltrefbal tournooi datum woensdag* donderdag Z07JJ_J3J<TOMR. duur aanvang: 9.30 einde: l_3-00_ "kosten SPEL- EN SPORT INSTUll' datum VRIJDAG 22 OKTOBER aanvang /duur aanvang: 14.00 eindej _1_7_._0_0___ kosten 1,50 per/pers INDOOR VOLLEY- BALTOURNOOI datum ZATERDAG* ZONDAG JJJJA. PJ<J_QJLFLR_ accommqdatie aanvang duu AANVANG: 9.30 E_IN_D_E_:_ _)_7_.00_ KOSTEN ƒ25,per tea Dinsdagmiddag 31 augustus 's mid dags om VIJF UUR komt de Venrayse gemeenteraad voor het laatst in de hui dige samenstelling bijeen. Na het behandelen van een zestiental agendapunten wordt afscheid genomen van wethouder G.H. Schols, die na 22 jaar wethouderschap als „gewoon" raadslid in het nieuwe raadscollege terugkomt, van wethouder mevr. A.P. Rutten-Tielen en wethouder J.W. Loo- nen, die beiden na twaalf jaar wethou derschap een punt zetten achter hun politieke carrière en van de raadsleden J.A.C. de Bruijn jaar raadslid), M.A. Fleurkens 20 jaar raadslid), drs. G. Beterams (12 jaar),K. Pingen (4 jaar), mevr. G.J.M. Huys-van Enckevort (bijna 4 jaar) en P. v.d. Boogaart (9 maanden). Om zeven uur wordt in de raadzaal een afscheidsreceptie voor de drie scheidende wethouders gehouden, waarbij iedereen welkom is. Bij het „scheiden van de markt" zal de „oude" raad nog een aantal beslui ten moeten nemen voordat op dinsdag 7 november het raadswerk door de nieuwe raad wordt overgenomen. Tot die laatste besluiten behoren o.m. de volgende onderwerpen: - het beschikbaar stellen van een krediet van 207.500,- voor een ge deeltelijke renovatie van de gymnas tieklokalen Beukenlaan en Langeweg; - het beschikbaarstellen van een kre diet van 31.550,- voor wijziging van de openbare straatverlichting in Vel- tum. Dit geld is nodig om de bezuini gingen op de straatverlichting in deze woonwijk te effectueren. Als de raad „ja" zegt worden in Veltum 23 eerder gedoofde lichtmasten weer ontstoken, 1 lichtmast omgeschakeld van avond- op nachtrooster, 16 lichtmasten gedoofd en 4 verplaatst. In het kader van dit be zuinigingsplan zullen 72 uit Veltum afkomstige z.g. paddestoelen herplaatst worden in de 2e fase van Landweert en 45 lichtmasten in het buitengebied wor den geplaatst ter vervanging van 56 lichtpunten, die in het kader van de ver- kabeling door de PLEM daar komen te vervallen. In totaal verdwijnen in Vel tum 117 lichtpunten; - overeenkomst inzake vakonderwijs lichamelijke oefening aan lagere scho len, tussen de gemeente Venray en een vijftal besturen van bijzondere scholen; - het verlenen van medewerking voor het aanschaffen van de z.g. „software" bij de rekenmethode „Taltaal" t.b.v. de lagere school in Merselo en de lagere school St. Clara, die tevens een klei-oven nodig heeft; - het beschikbaar stellen van geld voor het aanschaffen van leer- en hulp middelen t.b.v. de lagere school De Keg; - aanwijzing en beëdiging van loco secretarissen. Dat zijn naast de reeds benoemde en beëdigde loco-secretaris sen A.L.G. Janssen en L. Oudenhoven, de heren W. Grootjans en A. de Blaaij, resp. hoofd van de hoofdafdelingen III (gemeentewerken) en IV (economische zaken); - verkoop gedeelte Turfpad in Yssel- steyn aan de belendende eigenaren; - grondruil in Leunen met de heer A.L.J. van Dijck in verband met diens plannen om bij zijn café een zaal te bouwen; - verkoop van twee strookjes grond aan de woningbouwvereniging t.b.v. aanpassingen van de woningwetwonin gen St. Ursulastraat 14 en Kruidenlaan 75; - het beschikbaar stellen van een kre diet voor energiebesparende voorzie ningen (voornamelijk spouwmuurisola tie) in diverse gemeentelijke gebouwen; - garanderen van een door de Stich ting Sociaal Medisch Centrum af te sluiten geldlening voor het uitbreiden van De Clockert. Bacterievuur is een plantenziekte, door een bacterie veroorzaakt, die o.a. de waardplanten: Cotoneater (dwerg- mispel), Crataegus (meidoorn), Cydo- nia (kweepeer), Malus (appel en sier- appel), Pyracantha (vuurdoorn), Pyrus (peer), Sorbus (lijsterbes) en Stranvae- sia (stranvaesia) aantast. De aantasting begint als verwelkende scheutjes of bloesems, die vrij plotseling bruin tot zwart worden. Vooral bij warm, vochtig weer kan de aantasting zich snel uitbreiden. De aangetaste plant kan soms zeer snel af sterven, maar tevens andere waardplan ten besmetten. Het is daarom zaak in Uw tuin en omgeving goed op te letten en de eer ste verschijnselen aan de Gemeente lijke Plantsoenendienst [tel 83838] te melden. Zolang het nog slechts om énkele meldingen gaat, zal deze Dienst voor een snelle, radicale en hygiënische ver wijdering en vernietiging van de aange taste plant(en) kunnen zorgen. Zodra echter véle meldingen binnen- komen, zal de Plantsoenendienst U Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne, maken bekend, dat dat hen, onder voorwaarden, om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervan gen, op 18 augustus 1982 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van: Jan Linders B.V., Industrieterrein 15, Bergen, voor het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een supermarkt in levensmiddelen, waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Stationsweg 39 te Venray; G. Bom B.V., De Hulst 8 te Venray, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een expeditiebedrijf, waar dieselolie wordt opgeslagen en waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW gelegen aan De Hulst (ongenummerd) te Venray. L. H. H. Janssen, Molenhoek 14 te Oirlo-Venray, voor het wijzigen van een pluimveehouderij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen en waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Molenhoek 14 te Oirlo. J. C. van Falier, De Wolfsputten 7 te Aarle-Rixtel, voor het oprichten, in werking brengen en werking houden van een pelsdierenfokkerij, waarbij mest en meststoffen worden opgesla gen, gelegen aan de Lorbaan 8 te Veulen. G. van Vegchel, Timmermanns- weg 71 te Ysselsteyn-Venray, voor het uitbreiden van een varkensbemesterij en -fokkerij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Timmermannsweg 71 te Ysselsteyn. F. A. M. Gommers, Steegse Peelweg 100 te Ysselsteyn-Venray, voor het uitbreiden van een varkensmesterij en -fokkerij, waarbij mest en meststof fen worden opgeslagen, gelegen aan de Steegse Peelweg 100 te Ysselsteyn. Gebr. Claessens, Peelweg 25 te Ysselsteyn-Venray, voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een pluimveehouderij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen en waar elektromotoren worden gebruikt met een gezamenlijk vermogen van meer dan 1,5 kW, gelegen aan de Kempkensberg (onge nummerd) te Ysselsteyn. De beschikking en alle ter zake zijn de stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 27 augustus 1982 tot 27 september 1982 elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en donderdags van 16.30 tot 19.30 uur. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de wet algemene bepalingen milieu hygiëne staat tot 27 september 1982 beroep open bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degene, die overeenkomstig artikel 20,21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 20,21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder «van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne be zwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden ge richt aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gra- venhage. Het verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Venray, 27 augustus 1982 vragen, het verwijderen zélf ter hand te nemen, omdat de mankracht ontoerei kend is, alle meldingen op korte termijn af te werken. U kunt dan de aangetaste plant bij de grond afzagen en in stukken van ca. één meter lengte verdelen. Eerst de aangetaste takken onderste boven in een plastich vuilniszak, vervol gens de rest. Afgevallen bladeren en scheutjes zorgvuldig verzamelen en in de zak doen. Over het geheel een tweede plastic zak trekken, zodat alles met plastic bedekt is. Eventueel met touw vastbin den. Na afloop gereedschap met spiritus en handen met ontsmettingszeep (Gil) wassen om verdere besmetting te voor komen. Op de dagen dat huisvuil wordt opge haald, kunt U de zakken meegeven. U helpt zodoende mee deze gevaar lijke ziekte te bestrijden. Vorige week hebben wij gewezen op de mogelijkheden die particuliere bos- bezitters hebben om in aanmerking te komen voor financiële medewerking ten behoeve van de instandhouding en waar gewenst uitbreiding van het bos. In het eerste artikel staat een aantal begrippen, die om een andere uitleg vragen, zoals bos van bijzondere landschappelijke be tekenis, natuurterreinen van bijzondere betekenis en een eenheid bos en natuur terrein. Deze begrippen zullen hieron der nader worden toegelicht. Zowel voor dit als voor het artikel van vorige week hebben wij geput uit „Bosbouwvoorlichting", informatie over het beheer van natuur en land schap, uitgegeven door Staatsbosbe heer BOS VAN BIJZONDERE NATUUR WETENSCHAPPELIJKE BETEKENIS De Beschikking Natuurbijdragen kan ook worden toegepast op bossen of an dere houtstanden, die uit natuurweten schappelijk oogpunt van bijzondere betekenis zijn. Dit „bijzondere" kan zitten in b.v. een vegetatie od fauna, geomorfologie e.d., terwijl deze bijzondere waarde niet met behulp van een (mede) op natuur behoud gericht bosbouwbeheer in stand kan worden gehouden, maar uitsluitend door een andersoortig beheer. Zo kun nen voor het vaststellen of een bos deze bijzondere waarde heeft een aantal maatstaven worden gehanteerd, zoals: zeldzaamheid onvervangbaarheid verscheidenheid natuurlijkheid. Voor een natuurbijdrage komen dan in aanmerking bossen en houtopstan den die tegelijkertijd beantwoorden aan bovengenoemde maatstaven. Gelet op het bovenstaande kan men er van uitgaan dat opgaand bos in het algemeen voor de bosbijdrage in aanmerking komt en dat de volgende bossen/houtopstanden voor een na tuurbijdrage in aanmerking komen: struiken, heggen, struwelen en strubben niet in exploitatie zijnde frienden, die zodanig zijn „verwaarloosd" dat van bijzonder natuurweten schappelijke waarde moet worden gesproken en hervatting van de ex ploitatie dus ongewenst is moerasbos, bijvoorbeeld eenden kooien, bos op laagveenmoeras hakhout voor zover de oude exploi tatievorm wordt voortgezet (spaar- telgen komen voor een bosbijdrage in aanmerking) bos dat op grond van de Natuurbe- scherminsgwet is aangewezen als be schermd natuurmonument. Waarschijnlijk zullen vele bosjes met bijzondere natuurwetenschappelijke be tekenis kleiner zijn dan 5 ha. Het beoor delen van een dergelijk bos aan de hand van de bovengenoemde maatstaven kan achterwege blijven, wanneer dit bos ligt in of aan een bos of natuurterrein dat voor een bos- of natuurbijdrage in aanmerking komt. Het wordt dan n.l. „meegenomen" in de bijdrage voor het om- of aanliggend gebied. Op een bos dat is aangewezen als een beschermd natuurmonument in de zin van de Natuurbeschermingswet wordt de Be schikking Natuurbijdragen toegepast. Vormt een bos met een oppervlakte van minder dan 5 ha doch niet minder dan 1 ha een zelfstandige eenheid, die niet uit landschappelijk oogpunt maar wel uit natuurwetenschappelijk oog punt van bijzondere betekenis is dan kan voor dit bos een natuurbijdrage worden toegekend. Is het betrokken bos kleiner dan 1 ha en vormt het een zelfstandige eenheid dan wordt geen bijdrage toegekend. Ligt zo'n bosje echter in of aan een bos of natuurterrein waarvoor een bos- of natuurbijdrage wordt toegekend, dan wordt het weer „meegenomen". Een terrein waarvoor onder de nu nog geldende Bosbijdrageregeling een bosbijdrage is toegekend, komt niet geheel automatisch voor een bosbijdra ge op grond van de Beschikking Bos- bijdragen in aanmerking; bijvoorbeeld: voor een met vliegdennen of berkenop slag volgelopen heide wordt momenteel wellicht een bosbijdrage-oude-stijl toe gekend maar indien het in feite om hei gaat, is het een natuurterrein dat voor een natuurbijdrage in aanmerking komt. BOS VAN BIJZONDERE LANDSCHAPPELIJKE BETEKENIS De Beschikking Bosbijdragen is in beginsel van toepassing op een eenheid bos van ten minste 5 ha. Wanneer het echter gaat om een bos van bijzondere landschappelijke betekenis kan even eens een bijdrage worden toegekend als het kleiner is dan 5 ha, doch niet kleiner van 1 ha. De bijzondere landschappe lijke betekenis wordt dan gevormd door de bomen die of op zichzelf fraai zijn of met elkaar een bijzonder element in het landschap vormen. Voorbeelden zijn: De houtopstand vormt een eenheid met andere karateristieke landschaps elementen zoals beken, dijken, bouw werken. Het gaat dan bijvoorbeeld om v beekbegeleidende beplantingen, dijkbe- plantingen, beplantingen van heuvels en hellingen en de beplantingen bij karak teristieke Twentse of drentse boerderijen De houtopstand is door vorm of om vang karakteristiek voor een schaars landschapstype (bijvoorbeeld de Sal- landse bosjes). De houtopstand vertegenwoordigt een schaars bostype; dit kan zowel de bedrijfsvorm als het sortiment betreffen (essenhakhout op rillen te Middachten of de boomweiden in Zeeland). De houtopstand geeft aan aanduiding van de eebruiksgeschiedenis van een landschap. Als voorbeelden kunnen dienen: esrandbeplantingen, houtka den, graften en wildwallen. Een bos van bijzondere landschappe lijke betekenis kan soms ook uit natuur wetenschappelijk oogpunt van bijzon dere betekenis zijn en dus worden aan gemerkt als een natuurterrein van bij zondere betekenis (zie hieronder). Van geval tot geval zal dan worden beoor deeld welke bijdrage het meest voor de hand ligt. NATUURTERREIN VAN BIJZONDERE BETEKENIS De Beschikking Natuurbijdragen is in beginsel van toepassing op natuurter-- reinen van ten minste 1 ha, dat deel uitmaakt van een natuurterrein van ten minste 5 ha. Is», het natuurterrein echter van bijzondere betekenis dan kan eveneens een bijdrage worden toegekend voor terreinen, die een zelfstandige eenheid vormen, kleiner dan 5 ha, maar niet kleiner dan 1 ha. Al deze terreintjes hebben gemeen dat ze in het modern geëxploiteerde agra risch cultuurlandschap van grote ecolo gische betekenis zijn als toevluchtsoor den voor plante- en diersoorten waar onder tal van min of meer zeldzame. Te denken valt aan rietlandjes, veenplasjes en moerasjes, bronbosjes, dijken, heg gen, holle wegen, schrale graslandjes enz. Is het betrokken natuurterrein kleiner dan 1 ha en vormt het een-zelfstandige eenheid dan wordt geen bijdrage toegekend. Ligt zo'n natuurterrein ech ter in of aan een natuurterrein of bos dat voor natuur- of bosbijdrage in aan merking komt dan wordt het „meege nomen" ongeachte de grootte. EENHEID BOS OF NATUURTERREIN Een bijdrage kan slechts worden toe gekend indien het gaat om een eenheid bos van tenminste 5 ha of een natuur terrein van ten minste 1 ha dat een on derdeel is van eenheid van ten minste 5 ha. Wanneer het om een aaneengesloten oppervlakte gaat doen zich geen problemen voor. Maar ook wanneer het niet een aaneengesloten oppervalte betreft, kan er toch sprake zijn van een eenheid. Dit kan zich voordoen wan neer de bossen of natuurterreinen on derdeel uitmaken van één beheersobject zoals een landgoed of een landbouwbe- drijf met zijn boerenbosjes, houtwallen, heideveldjes enz. Ook zijn er streken waarin weilanden en/of boomgaarden worden afgewis seld door min of meer brede bosstro- ken, houtwallen en heggen. Aldaar kan dan ook dikwijls van een eenheid sprake ziin- (Wordt vervolgd.) schilderwerken b.v. VENRAY Plataanstraat 12 Tel. 82635 VENLO GENNEP REIJNDERS.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 13