Er is toch wel wat veranderd en 't verandert no: PEEL EN MAAS 12 jaar wethouder is geen peuleschil ONTVANGST VAN DUITSE JONGEREN TOP LEASE nu extra voordelig! VAKANTIE-FOTO VAN DE WEEK VRIJDAG 30 JULI 1982 Nr. 30 HONDERDENDERDE JAARGANG Als vervolg op het artikel „130 jaar postbezorging in Venray" en de ont wikkeling bij de PTT, met name bij de Post, die er gedurende die jaren heeft plaatsgevonden, willen we nu wat nader ingaan op de moderne manier van postbehandeling, waarin Venray voor plaats en regio een belangrijke rol speelt. We mogen wel zeggen dat de Post op de drempel staat van een tijd perk, waarin de automatische verwer king van de te verzenden en te bestellen poststukken een grote rol zullen gaan spelen. EVENGOED VROEG UIT BED Ging het vroeger allemaal wat geleidelijker, thans kondigen de veran deringen zich in een hoog tenpo aan. Maar voorlopig zullen de postbestellers nog wel voor dag en dauw uit bed moeten kruipen om hun taak om 06.00 uur te beginnen, wanneer de post op loop, autorit, straat en huisnummer moet worden gesorteerd om tegen 09.00 uur op de eerste adressen de correspon dentie af te leveren. POSTCODE De automatisering van de postsor- tering houdt ten nauwste verband met de postcode, die een jaar óf 6 geleden in ons land werd geïntroduceerd. Het land is daartoe in stukken verdeeld, die ieder een eigen cijferreeks hebben. Zo heeft het gebied dat onder Venray valt de reeks 5800-5899 toege wezen gekregen. Het wordt begrensd door Beugen in Noord-Brabant, de plaatsen langs de Duitse grens, Affer- den. Siebengewald, Bergen, Well tot de Hamert, de overzijde van de Maas, Broekhuizenvorst, Ysselsteyn, naar bo ven Oploo, tot Beugen. Alle plaatsen hierbinnen gelegen hebben de postcode aanduidingen beginnende met 58... B.v. Oostrum 5807; Bergen (L) 5854; Over- loon 5825; Meerlo 5864 enz., waarbij de grotere plaatsen weer een verdeling in wijken hebben, Venray 5801-5804, Boxmeer 5830 en 5831 De straten, wegen met de daarbij behorende huisnummers zijn aangeduid door een combinatie van letters. Om er een paar te noemen: Acaciastraat nr. 8 te Venray ligt in wijk 2. De postcode van dit adres luidt 5802 EK; de Gilde- Traditiegetrouw heeft burgemeester mr. H. J. M. Defesche de eerste groep Duitse jongeren, die op het Duitse mi litaire kerkhof in Ysselsteyn werken, op het gemeentehuls ontvangen. Het was een groep van 37 jongeren uit het Kreis Möhringen, die onder lei ding staan van Fritz Manger. In deze groep bevond zich ook een zevental Ita liaanse jongeren uit Baltaglia, de part- nerstad van Möhringen. Bij degenen, die officieel door de Venrayse burgemeester werden ontvan gen, bevonden zich o.m. ook de Gene- raalkonsul van de Bondsrepubliek dr. Waiblinger, burgemeester R. Dittrich van Meerlo-Wanssum, burgemeester Zopf uit Mengen, die tevens vice-voor- zitter is van de Volksbund Deutsche Kriegsgrüberfürsorge uit Baden Wurt- tenberg, verschillende Duitse officieren van de legerplaats Budel. de pastores Janssen en van Uden en uiteraard kapitein L. Timmermans. Burgemeester Defesche zei er grote waarde aan te hechten, dat jaarlijks Duitse jongeren op het soldatenkerkhof gaan werken om daur te worden gecon fronteerd met de verschrikkingen van de oorlog. Hij benadrukte, dat er nog steeds niet in vrede kan worden geleefd. Dat is te meer onbegrijpelijk, omdat ieder volk in vrede wil leven. Volgens de burgemeester moet de oplossing kunnen worden gevonden als iedereen zich inzet voor de vrede. Door de inzet van de Duitse jongeren wordt een aanzet gegeven want hierdoor ontstaan kon takten, die in vriendschap worden voortgezet. Dr. Waiblinger bracht de dank over van de Duitse regering. Voor de nabe staanden was het een troost, dat men de graven van de gesneuvelden keurig ver zorgt. Namens de deelnemers sprak Fritz Manger een dankwoord voor de ont vangst en voor de gastvrijheid, welke men in Ysselsteyn ondervond. Em. pastoor Janssen Huldigde Peter Müller voor het feit, dat hij al 15 jaar lang zijn vakantie opofferde om alge meen leider te zijn in Ysselsteyn. Even lang heeft Peter Müller in Ysselsteyn zijn verjaardag gevierd. DE OPDRACHT De deelnemers van beide groepen hebben dit jaar de opdracht de nieuwe marmeren kruisen te reinigen. Woensdag 28 juli j.l. is deze groep weer afgelost door jongeren uit de Kreis Rems-Murr die op 11 augustus weer vertrekken. Was de eerste groep een dag te gast bij de Ysselsteynse bevolking, de tweede groep zal een dag te gast zijn bij Soos Merlin in Meerlo. Die deelnemers worden op 5 augustus door burgemees ter Dittrich ontvangen, voorafgegaan door een kranslegging bij het monu ment van de verzetsstrijdster Hanna v. d. Voort in Tienray. De eerste groep legde in Venray een krans bij het oorlogsmonument bij de Grote Kerk. ERE WIE ERE TOEKOMT In ons artikel over 30 jaar openstel ling van het Duitse soldatenkerkhof in Ysselsteyn is een storende fout geslo pen. Wij schreven, dat de eerste inzet straat nr. 10 te Bergen (L) heeft post code 5854 CR. De letteraanduiding is niet zo maar willekeurig gekozen, de eerste letter is gegeven aan een aantal straten/wegen die bij elkaar liggen. De tweede letter duidt een groep woningen aan, in post- termen „afgiftepunten" genoemd. Het maximum aantal afgiftepunten in de tweede letter is 25. Van het alfabet worden 20 letters gebruikt. De ,,o" en de ,,i" zijn om praktische redenen niet opgenomen. Een eenvoudig rekensom metje Een eenvoudig rekensommetje Volvo 343 bij 60.000 km voor nog geen 20 ct. per km. Bel even met Topgarage cv afdeling lease Tel. 81032 Venray Paul Burgmanstraat 1 volvo mm van de Duitse jeugd mogelijk was geworden door rector Oberle. Dat is niet juist, want het was de Neder-Beier- se pastoor, de latere monsignore Kohl, die door zijn bezoek aan de toenmalige Pastoor Janssen te Ysselsteyn, als de grondlegger van de inzet van de Duitse jeugd kan worden beschouwd. Na de Beierse jongeren werd de taak voortge zet door jongeren uit Baden Wurtten- berg waarvan rector Oberle jarenlang de grote stimulator was. van 20 x 25 leert, dat een bestelloop of autorit ten hoogste 500 afgiftepunten kan bevatten. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat een dergelijk aantal afgiftepunten als regel zoveel poststukken bevat, dat de postbode er een dagtaak aan heeft. VENRAY VOORSORTEERCENTRUM Alle post bestemd voor het 5800 gebied komt in Venray aan en wordt daar ook voorgesorteerd. Bij de Post spreekt men dan ook van het „Voorsor- teercentrum" Venray. Dagelijks wordt er een stroom van zo'n 70.000 poststuk ken ontvangen. Ook nu herhaalt de geschiedenis zich. De ruimte om al die post te verwerken is veel te beperkt en binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een „Voorsorteercentrum" op het indus trieterrein aan de Henri Dunantstraat. De postbestelling zal dan van daaruit plaatsvinden. MEER RUIMTE IN POSTKANTOOR Het postkantoor aan de Patersstraat krijgt daarna meer armslag en wordt verbouwd in een kantoor met meer loketten. Tevens worden zodanige voor zieningen getroffen dat invaliden een aangepaste toegang krijgen. Nu nog even terug naar de automati sering. Dit kan alleen geschieden bij een concentratie van veel poststukken. Gerekend wordt in aantallen van miljoenen. Dit gebeurt in een 12-tal steden in ons land, waar in de grote stationspostkantoren, genoemd Expedi tieknooppunten, apparatuur is of zal komen, die de brieven aan de hand van de vermelde postcode automatisch sorteert met een snelheid van 30.000 stuks per uur. Het Expeditieknooppunt, waar Venray zijn post brengt en haalt is te 's-Hertogenbosch. Te beginnen om 18.00 uur 's avonds tot de volgende ochtend 04.00 uur wordt er 5 maal pet etmaal heen en weer gereden. Van een piepklein bedrijfje in 1852 heeft het postgebeuren nu een perso neelsbestand van zo'n 120 werknemers. De tweede „T" van PTT, n.l. de Telegrafie bestaat praktisch niet meer. Behalve de telefoon is er nu de telex en andere ontwikkelingen, zoals de Fax- post (fotocopie op afstand), Teletekst via Uw TV-toestel en Viditel, een com binatie van telefoon en televisie, zijn of komen er voor in de plaats. meesterschilders omdat schilderen een zaak van vertrouwen is. cor reijnders dr. poelsstraat 14 venray telefoon: 82810 Wethouder Johan Loonen verlaat in september de Venrayse gemeenteraad, na 12 jaar deze funktie te hebben uitge oefend. Bij de verkiezingen in juni 1970, waar „Kerkdorpen" en „Samenwerking" voor het eerst als grote partijen voor het voetlicht traden, stond Johan Loonen op de achtste plaats. Dat,, op speciaal verzoek van lijsttrekker H. Jenniskens uit Ysselsteyn. „Wethouder A. van Dyck", zo vertelt Loonen ons, „zette een punt achter zijn wethouderschap, en er moest toch wel een agrarische wethouder voor in de plaats komen." Gezien de afspra ken met de kerkdorpen, kon Loonen geen hogere plaats worden toegekend, want het was allemaal netjes geregeld. De lijsttrekker uit Ysselsteyn, als zijnde het grootste kerkdorp; dan een kandi daat uit Leunen; vervolgens uit Oos trum, Merselo, Oirlo, Castenrav, Veu len en dan pas Heidede woonplaats van Johan Loonen. „Ik had nogal veel funkties in de landbouworganisatie, en men verwachtte dat ik genoeg voorkeur stemmen zou krijgen om in de raad te komen". En wat men verwachtte, dat gebeurde ook. Loonen kreeg 247 voor keurstemmen, terwijl Duijckers van Castenray er „slechts" 128 kreeg. „De afspraak was gemaakt, wie de meeste stemmen kreeg, mocht in de raad zitting nemen. Dus kreeg ik een zetel toege wezen", zo vervolgt dhr. Loonen. AGRARISCHE WETHOUDER Castenray kreeg dus geen „Kerkdor pen "-kandidaat in de raad, maar de heer Steeghs uit Castenray was met een aparte lijst uitgekomen. En die kreeg zoveel stemmen, dat hij ook in de raad gekozen werd. Castenray kwam dus in feite niets tekort.... De kandidaatstelling van Johan Loonen was met opzet gedaan. Hij zou immers een uitstekende wethouder kunnen worden, als opvolger van A. van Dijck. En men was met 7 zetels wel de grooste fraktie in de raad. „Samen werking" had er maar 6, terwijl de 8 andere zetels over vier partijtjes ver deeld waren. Loonen wethouder maken was dus niet zo'n grote kunst Tegelijk met de keuze van Loonen als wethouder, werden ook twee andere wethouders, Rutten-Tielen en Schols, voor het eerst als zodanig gekozen. Niet lang daarna volgde van Oers als wet houder, en men mag stellen dat de vier wethouders als college- 12 jaar- met elkaar zijn opgetrokken. Dat Johan Loonen destijds zoveel voorkeurstemmen kreeg, we zeiden het reeds, was te verwachten. Op agrarisch vlak vervulde hij immers diverse funk ties, waarvan hij de meeste onlangs neerlegde. Zo was hij voorzitter van de Boerenbond Heide; voorzitter van de Kring Venray van de LLTB en Hoofd bestuurslid van de LLTB te Roermond. Zijn naam stond verder genoteerd als voorzitter van de Commissie van Beheer Lagere Landbouwschool Venray en Middelbare Landbouwschool te Horst. In de loop der jaren kwam hij namens de landbouworganisaties nog in de Ruilverkaveling Lollebeek en later namens het gemeentebestuur in de Ruil verkaveling Overloon-Merselo. TE VEEL FUNKTIES „Ze hebben me wel eens verweten, dat ik te veel funkties had", aldus de wethouder. „Maar het was juist van wege mijn funkties dat ik in de raad gekozen werd. Trouwens, in de begin jaren was het wethouderschap nog geen dagtaak en dus kon ik rustig ook eens elders vergaderen. Maar ik heb in al die jaren toch wel de voordelen ervaren van de diverse relaties welke ik had opgebouwd. Die kan men in feite niet missen. Het zal voor de komende nieuwe wethouders dan ook moeilijker zijn als destijds voor de leden van ons college". Als landbouwer trok natuurlijk de agrarische zijde van het raadslidmaat schap c.q. wethouderschap hem bijzon der aan. Daarbij was toen van speciale betekenis de afvloeiing van agrariërs naar andere beroepen, met name naar de industrie. Niet los daarvan mocht worden gezien, zijn belangstelling voor het onderwijs aan de (agrarische) jeugd. Bij de verkiezingen van 1974 bleek dat Loonen zijn taak tot tevredenheid van zijn fraktiegenoten en die van de kiezers had vervuld. Ditmaal geen achtste plaats op de lijst, maar lijsttrek ker.... Het was vooral tijdens de laatste vier jaren, dat Johan Loonen het als wet houder zwaar te verduren kreeg. Het opruimen van de oud-testamentische vloei velden, waarbij levensgroot de vraag naar voren kwam of zich al dan niet gif in het slib bevond, het al dan niet lozen/storten van giftige stoffen op de Vuilnisstort Venrays Broek; het afvoeren van het vloeivelden-slib naar diedelfde stortplaats; de zieke koeien van Van Dijck; het klandestien lozen van het percolatie-water van de stort op het oppervlaktewaterJohan Loo nen kreeg het als wethouder allemaal op zijn brood.... KRITIEK Aktiegroepen, milieugroepen, radio en televisie en de gemeenteraad met name de PvdA spaarden hem niet. En het moet gezegd worden, dat het verweer dat onze wethouder dikwijls gaf of kon geven bedroevend weinig was. Maar o.i. was Loonen gebonden aan een bestuurlijk beleid van het gehele college van burgemeester en wethouders, waar hij niet onderuit kon. Hij mocht geen toestemming geven, andere dan officiële instanties onder zoeken te laten verrichten op de stort plaats; hij kon het Milieu Aktiecentrum Nederland (MAN) niet van repliek die nen, wanneer zij met de beschuldigende vinger naar hen wezen, in verband met de mogelijke aanwezigheid van zware metalen in het vloeiveldenslib én in het vuil van de stortplaats. Hij mocht Rank Xerox niet de schuld geven zolang het wettige en overtuigende bewijs niet ge leverd was. En die bewijzen zijn er in al die jaren niet uitgekomen. „Had u als wethouder nooit eens zin, de zaak er maar bij neer te gooien, zo van: als jullie het dan allemaal beter kunnen, doe het dan ook maar zelf...." zo vroegen wij de heer Loonen. „Neen, want de vloeivelden en de vuilnisstort zijn maar twee onderdeel tjes van mijn taak als wethouder. Het waren wel niet de plezierigste, maar ik heb er nooit wakker van gelegen. Uit de aard der zaak kregen ze wel de meeste publiciteit, maar ze bleven toch maar een onderdeel van het geheel. Trouwens het college voerde hier een eensgezind beleid, waarover onderling nooit mis verstand of meningsverschil is ge weest." VEEL BEREIKT Inderdaad, wethouder Loonen had nog wel wat anders te doen. Als voorzitter van de commissie van verkeer stimuleerde hij „het fietspadenplan.", waarvan reeds veel verwezenlijkt is. De voorgenomen aanleg van een fietspad Oostrum-Oirlo mag men toch wel als een prettige afsluiting van zijn wethou derschap zien. Oók de verkeerssituatie in Venray, welke in die twaalf jaar nogal eens gewijzigd is. „Het is allemaal nog niet afgerond, maar er moet ook maar steeds geld voor beschikbaar zijn", aldus de wethouder. „Ik ben geen doordrammer wat betreft de Noordtangent, maar dan zal men toch ergens anders een goede oplossing én verbinding moeten zoeken of maken". In diezeltde twaalf jaren: wera bijvoorbeeld ook de totale vuilnisop haaldienst in onze gemeente verwezen lijkt. „Deze draait nu een paar jaar, en ik geloof niet dat er klachten zijn. Het is beslist geen kleinigheid geweest, dat voor elkaar te ktijgen". Zeker mag niet onvermeld blijven de aanleg van riolering in onze gemeente. Vroeger uitsluitend voorbehouden aan de kom van Venray; nu bijna in elk kerkdorp aanwezig. Onlangs immers keurde de commissie openbare werken de aanleg van riolering in Smakt goed. Wethouder Loonen liet zich toen ont vallen, dat Heide volgend jaar wellicht aan de beurt komt. En dan moet het ook niet meer zo moeilijk zijn om ook Veulen op de riolering aan te sluiten. Ook de gasvoorziening kwam voor en na ook op de kerkdorpen tot stand. Ysselsteyn is voorlopig de laatste plaats waar de gasbuizen in de grond zullen gaan, „maar het moet mogelijk zijn, ook in Vredepeel gas in huis te brengen", zo voorspelde een optimis tische wethouder. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de raadsleden van de verschillende dorpen niet veel meer deden, dan pleiten voor een verharde weg én een of twee straatlampen in hun dorp. Op het ogenblik is de situatie zo, dat we moeten gaan bezuinigen op de openbare verlich ting, omdat we in de vette jaren te royaal geweest zijn. „Dat komt nu wel goed uit.., aldus de wethouder, „want de lantaarnpalen welke hier in de kom overbodig zijn, kunnen we plaatsen in het buitengebied. Daar is de laatste jaren wat zuinig aangedaan. Het boven grondse elektriciteitsnet verdween in de grond, maar de palen met een eenvou dige lamp moesten we laten staan, omdat er geen geld was voor nieuwe. Daar gaan we nu de overbodige lan taarns uit de kom voor gebruiken". „Wethouder", zo vroegen we, „is het niet treurig dat de nutsbedrijven deze zomer weer heel veel straten en pleinen opengooien om kabels, buizen of aansluitingen te vernieuwen. Bij de aanleg van de Grotestraat en het Hense- niusplein was toch bepaald, dat die nutsbedrijven moesten zorgen voor voldoende capaciteit ter plekke...." „Inderdaad, die vraag is destijds wel gesteld, maar dat schijnt niet altijd te kloppen. Tegenover het ongemak wat de burger daarmee krijgt, staat toch ook een mooie post als werkgelegen heid. En dat moeten we in deze tijd toch kunnen accepteren...." DETOEKOMST „Een laatste vraag, wat denkt u van de komende raad?" „Zaak is dat we weer een agrarische wethouder krijgen. Venray is nog dermate agrarisch ingesteld, dat we die beslist niet kunnen missen. Overigens ben ik er ook wel voor, dat elk kerkdorp in de raad vertegenwoordigd is. Al zal dat voor onze allerkleinste kerkdorpen niet altijd mogelijk zijn. Als we er van uit gaan, dat elk kerkdorp zijn beste man of vrouw als kandidaat stelt, dan hebben ze dat hier in Venray maar te accepteren en krijgen we in ieder geval een beste raad. dééruit een goed college van wethouders samenstellen geeft veel garanties voor de toekomst." Amper 66 jaar, gaat wethouder Loonen het kalm aan doen. Op het landbouwbedrijf is er voor hem ook nog wel wat werk, al was het maar als vrijetijdsbesteding. „De bestuurlijke funkties in de verschillende organisaties heb ik voor en na „afgestoten", dus ik krijg wat meer vrije tijd, en daar mankeerde het de laatste jaren nogal eens aan VAKANTIEWINKEL FOTO-AKTIE De winnaar van deze week is de familie Jenniskens uit Leunen, met deze foto die in Oostenrijk gemaakt is. Lekker pootje baden bij de Krimmler watervallen!!! Voor ons fotomodel van deze week, mevrouw Jenniskens, ligt op ons reisburo een WV bon ter waarde van 25,klaar en een tegoedbon voor een gratis vergroting. Ook u kunt uw leukstefoto bij ons kantoor in de Nederlandse Crediet Bank inleveren. Uiteraard krijgt u uw foto van ons retour! Dinsdagavond Is Peter Winnen andermaal in de bloemtjes gezet en gehuldigd voor zijn fantastische prestaties in de Ronde van Frankrijk. In het bijzonder voor zijn etappe-zege In Morzlne en zijn 4e plaats in het algemeen klassement. Bij het ere-rondje dat hij die avond door Ysselsteyn reed, kreeg hij de nodige achtervolgers, vooral van de kant van de jeugd.... Tijdens de daarop volgende receptie in het gemeenschapshuis moest Peter vele handen drukken en gelukwensen in ontvangst nemen. Ook burgemeester Defesche gaf hierbij acte de presence.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9