RAAD AKKOORD MET KOSTEN VAN REWAKING STORTPLAATS «#29._ De werldoosheid Schimmelziekte eist zware tol in de Venrayse bossen v.w«*JACK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING werkelijk schitterend sublieme kwaliteit en afwerking div. kleuren normale winkelwaarde 49.- Pannekoekhuis JUBILEUM VAN BRIGADIER KROUWEL Bomen langs sportvelden worden afgetopt SUCCESSEN VOOR DRUMBAND „DE PEELKLANK" NA 33 JAAR BIJ TANTE POS Van Duivenvoorden vervroegd pensioen PROTEST TEGEN DIENSTREGELING GAPICON VENRAY VRIJDAG 25 JUNI 1982 Nr. 25 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN IITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY 1ROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,- Zoals bekend hebben Gedeputeerde Staten zich akkoord verklaard met het verzoek van de raad om de voormalige stortplaats Venrays Broek, in het kader van de uitvoering van het „interimbe- leid bodemsanering", te plaatsen op de inventarisatielijst, welke op verzoek van de staatssecretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne is opgesteld. Op grond van deze lijst is een voorlopig programma 1982 opgesteld, met een opgave aan de staatssecretaris van die gevallen van (dreigende) bodem verontreiniging die nog dit jaar aktie vereisen. Het programma omvat 15 gevallen voor een oriënterend onderzoek en 3 gevallenNoor een nader onderzoek. De stortplaats Venrays Broek behoort tot deze drie plaatsen. Aan de staatssecretaris werd verzocht de voor de onderzoeken benodigde gelden te willen reserveren. Inmiddels is de stortplaats Venrays Broek door de staatssecretaris voor nader onderzoek geaccepteerd. Dat betekent, dat met betrekking tot deze stortplaats binnenkort daadwerkelijk aktie kan worden ondernomen. Door Provinciale Waterstaat is, in samenspraak met de gemeente, een plan de campagne opgesteld. Middels een electro-magnetisch onderzoek zal de Als gevolg van een ernstige aantasting lor een schimmel de beruchte unchorstia pinea ziet de gemeente nray zich genoodzaakt over te gaan velling c.q. uitdunning van enkele rcelen Corsicaanse en Oostenrijkse :n. De gemeentelijke plantsoenendienst tft geconstateeiu, dat de schimmel issaal heeft toegeslagen op percelen, plant met Corsicaanse dennen aan de eegse Peelweg, Paardekopweg en in Vredepeelse bossen. Volgens een voorzichtige schatting eerste instantie een totale ppervlakte van 17 tot 20 ha moeten orden geveld. Deskundigen vrezen hter, dat in het voorjaar van 1983 zal ijken dat nog meer percelen Corsi- ■nse dennen zijn aangetast en derhal- geveld moeten worden. De ziekte, die in het verleden itrwegend boven de rivieren is voor tkomen in deze houtsoorten, veroor- akt een vaak massaal afsterven van de arscheuten in de kroon en de jtakken, waardoor de boom afsterft. Volgens het Rijksinstituut voor on- trzoek in de bos- en landschapsbouw Wageningen ,,zit heel Brabant en oord Limburg op het ogenblik vol met runchorstia pinea en is er veel erfte". Dit is een trieste'constatering, vooral anneer men weet, dat bij de bebossin- en van woeste gronden na de oorlog en e herbebossing van oorlogskapvlakten p ruime schaal Corsicaanse en Oosten- jkse dennen zijn geplant, omdat dit eneden de rivieren veilige houtsoorten «ren. In de gemeente Venray is in het totaal 00 ha beplant met beide houtsoorten. Geconstateerd is echter, dat de ziekte het meest voorkomt bij bomen met een ouderdom 25 tot 40 jaar. Jongere en oudere bomen blijken minder vatbaar voor de ziekte te zijn. Opvallend is, dat bij alle door de schimmel aangetaste bospercelen de randstroken tot een diepte van ongeveer 50 meter niet de ziekteverschijnselen vertonen. De binnenterreinen vertonen het trieste beeld van dood hout met bruine naalden. Slechts hier en daar ziet men een groene kruin met nieuwe jaar scheuten. In overleg met het Bosbouwproef- station te Wageningen is besloten om incidenteel nog voorkomende groene, ogenschijnlijk niet aangetaste bomen, te sparen. Gevreesd wordt evenwel, dat ook dezë en nog meer Corsicaanse en Oostenrijkse dennen door sporen van de schimmel zijn aangetast. Velling van de aangetaste oppervlak ten en de daaruit voortvloeiende her plantverplichting zullen voor de ge meente geen financiële consequenties hebben, omdat hierin wordt gesubsi dieerd. Bovendien heeft het hout van de te vellen opstanden voldoende afmetingen om bij tijdige velling te kunnen worden verkocht. In tegenstelling tot b.v. de grove den, hebben de Corsicaanse en Oostenrijkse den een kaarsrechte stam, waardoor het hout beter bruikbaar is. Bij herplant zal gebruik worden gemaakt van loofhout, waaronder inlandse eik, beuk, esdoorn. Daarnaast wordt een selectie grove den toegepast, Voleens de heer HGoossens, hoofd van de onderafdeling plantsoenen en bebossing, betekent deze noodgedwon gen herplant „een door de natuur 3apicon opgelegde voortijdige verjonging van de bossen". Overigens ziet hij met lede ogen veel bospercelen, die in de afgelopen veertig jaar mede door hem zijn aangelegd, wegkwijnen. Hij blijft hopen, dat de epidemie zich dit jaar niet sterk uit breidt. RESTAURANT DE HERBERG Alblonstraat 61, LEUNEN, tel. 81489 Op donderdag 1 juli zal om 4 uur in de kantine van het politiebureau de korpsleiding, in gezelschap van burge meester Defesche, zijn waardering uitspreken voor het feit dat brigadier Dirk Krouwel 25 jaar in overheidsdienst werkzaam is, waarvan de helft in dienst van de gemeentepolitie. Dirk Krouwel is de man waarmede al degenen, die iets te organiseren hebben, of dat nu de vierdaagse is, wielerwed strijden. crosswedstriiden of welke evenementen dan ook, te maken krijgen. De man ook die alles weet van het verkeer in het Venrayse. Wij denken dan ook vooral aan het pas ingestelde verkeersspreekuur. Aan de sport heeft Dirk Krouwel zijn hart verpand, want vele jaren was hij met min of meer succes trainer van stan daardelftallen voetballen. Wij denken dan aan Deurne, Wanssum, Sevenum, Oirlo en Merselo. Wij maken gaarne een uitzondering om aan dit jubileum aandacht te schenken, omdat er velen zullen zijn die nu de kans zullen aangrijpen om deze brigadier eens te feliciteren. In het kader van het onderhoud land schappelijke beplantingen zullen de bomen langs de sportvelden van het Boschveldcollege worden afgetopt. Dit is nodig ten behoeve van de nodige windvang voor de windmolen van de familie Stoks. De bomen zullen ca. 3 tot 4 meter boven de grond worden afgetopt. Door 1 op de 5 Bomen onaangetast te laten wordt in de bomenrij een golving aangebracht. Het aftoppen zal zich uitstrekken over de hoek Enge Steeg-Wieënweg over een zodanige afstand, dat de molen voldoende wind zal kunnen krijgen uit de zuid-west-richting. De werkzaamheden, waarmee het bestuur van het Boschveldcollege ak koord gaat, zullen in de komende herfst worden uitgevoerd. precieze plaats voor een 40 meter diepe peilput worden bepaald. Aan de hand van de geologische opbouw van de grond welke informatie bij het boren - van die eerste put wordt verkregen wordt de te boren diepte van 3 andere punten bepaald. Na het boren treden bodemverstorin gen op, zodat nog niet direct betrouw bare grondwatermonsters kunnen wor den genomen. In het komend najaar zullen echter de eerste betrouwbare monsters kunnen worden genomen en geanalyseerd. Het is de bedoeling dat tenminste tweemaal per jaar watermon sters zullen worden genomen. De analyse van de grondwatermonsters wordt in die zin aangepast, dat naast het gebruikelijke standaard-onderzoek me de gelet zal worden op de aanwezigheid van de zware metalen arseen en seleen. Omdat hier sprake is van besteding van rijksgelden en het programma wordt opgesteld door Gedeputeerde Staten, berust de leiding van het' bewakingsplan bij de Provinciale Wa terstaat. De totale kosten van het puttenboren, het plaatsen van filters en het onderzoek van de grondwatermonsters worden voor dit jaar nog geraamd op 100.000 gulden. Tien procent daarvan komt ten laste van de gemeente, dus 10.000, Daarbij zouden nog de kosten van landmeetkundig werk, toezicht en ge meentewerken; geschat op 5.000, Totaal dus voor rekening van onze gemeente 15.000, In een speciale raadsvergadering kwam deze week dit onderwerp aan de orde, Slechts de heren Den Brok (Samenwerking) en van den Boogaart (PvdA) hadden er behoefte aan over deze kwestie nog enkele vragen te stellen en kanttekeningen te plaatsen. De heer Den Brok vond het een gelukkig gegeven, dat Gedeputeerde Staten de prioriteit van het Venrays Broek hebben vastgesteld en ook dat de staatssecretaris het onderzoek accep teert. Hij had het volste vertrouwen in de aanpak van het onderzoek, wetende, dat Provinciale Waterstaat de mogelijk heden heeft tot de meest geavanceerde aanpak, de beste in WestEuropa. Onduidelijk vond hij het gegeven, dat één put 40 meter diep wordt zoals hij in de stukken had gelezen. Eén andere put gaat 20 meter diep worden en de twee resterende putten misschien ook 40 meter. Als dat zo is, zou er ongeveer 21.000,op dit karwei bezuinigd kunnen worden Ook onduidelijk waren de 5.000,— onvoorziene kosten welke het college hier wil opvoeren. Neemt het Rijk daar geen 90% van voor zijn rekening? Tenslotte hoopte hij, dat het komen- de onderzoek zou aantonen dat sane ring van de stortplaats overbodig is. Want als er wel gesaneerd moet worden, gaat dat handen vol geld kosten. Hope lijk is dat niet nodig en wordt eindelijk de onrust, die er over deze stort heerst, weggenomen. De heer van den Boogaart (die het "lastig-zijn" in dit geval tot zijn plicht rekende) vond de zorgvuldigheid waar mee het plan/rapport was samengssteld maar zo-zo-. Ook hij vond het twijfel-, achtig om tot 20 meter te gaan boren. "Doe het toch goed" zo benadrukte hij. "•Boor ze allemaal tot 40 meter diepte, want volgens onze gegevens zijn die 40 meter helemaal waterdragend. Hier past geen bezuiniging". Hij pleitte ook voor dubbele bemonstering, want het zal een moeilijk onderzoek worden. Met een extra-expertise dacht hij aan het R.I.V. in Bilthoven, dat de meeste er varing heeft in dit soort onderzoeken. Zijn fraktie is erg geintereseerd in de uitslagen van het onderzoek, zeker wat betreft het gehalte aan seleen en zijn verbindingen. Overigens bleef hij er bij, dat boren OP de stortplaats ook nu nog zinvol zou zijn. Tenslot'ie vroeg hij zich af, hoe het de komende jaren zal gaan. Moet de gemeente dan telkens opnieuw subsidie aanvragen voor voortzetting van het onderzoek? In zijn antwoord wees de voorzitter er op, dat er van bezuinigingen in dit geval geen sprake kan zijn. Het boren tot 40 meter diepte van alle putten is afhanke lijk van wat er tevoorschijn komt bij de eerste boorput. Komt men daar, na 20 meter op een klei/leembank die het grondwater niet doorlaat, dan is er voor de drie andere putten geen noodzaak tot verder boren. Is er echter geen leembank, dan worden alle putten 40 meter diep. Wat betreft de kosten, kon de voorzitter niet mededelen of deze ook voor vergoeding door het Rijk in aanmerking komen. Hoe dat ook zij, men moet in ieder geval met deze kosten rekening houden. Ook aan de heer van de Boogaart ver zekerde de voorzitter nogmaals dat er geen sprake is van bezuinigen. Er is bij het opstellen van de kqsten zelfs rekening gehouden met mogelijke te genvallers c.q. extra werkzaamheden. Inderdaad moet er elk jaar opnieuw geld gevraagd worden voor verder onderzoek. Logisch f dat noch de gemeente.noch het Rijk hier het mes in 'l varken laten steken, maar de taakstel ling willen afmaken, aldus de voorzit ter. Hij had er geen bezwaar tegen dat er dubbele monsters genomen worden. Zoals gemeld, zal de Provinciale Waterstaat behalve het gebruikelijke analyse-pakket hier ook bijzondere aandacht schenken aan arseen en seleen. Mochten die in het grondwater voor komen (en in grotere hoeveelheden dan „te doen gebruikelijk") gaat dat boven de mogelijkheden van de Provinciale Waterstaat. Dan komen andere instan ties aan bod. Wat het boren OP de stortplaats betreft, vond de voorzitter dit een uit gediscussieerd onderwerp dat niet meer aan de orde is --fe#??; v*r, Afgelopen zondag behaalde de Yssel- steyns drumband op het Federatief Drumbandconcours te St. Oedenrode een eerste prijs in de Ere-divisie met 314 punten. Dit betekende niet alleen een eerste prijs in de hoogste afdeling van de drumband, doch tevens het hoogste aantal punten van het gehele concours. Zij gingen op concours onder aan voering van Tambourmaïtre Wim San ders, welke als geroutineerde prof in het vak de drummers voorging. De uitgevoerde werken: Marching trough Scotland en Drumfestival Rio Grande, werden ingestudeerd onder leiding van instructeur H. v. d. Vleuten uit Someren, welke de band inmiddels 23 jaar geleid heeft. Nadat de drumband vorig jaar haar 25-jarig jubileum heeft gevierd, onder streept deze presentatie nog eens, dat de vereniging ondanks dit feit springlevend is en door de Ysselsteynse bevolking het vorig jaar niet voor niets in de bloemetjes ingezet. A.s. zondag zal hen een receptie worden aangeboden tijdens een open lucht concert, wat georganiseerd wordt door de „Vriendenkring", van de Fanfare op het Lovinckplein. Bij slecht weer zullen de festiviteiten in het Gemeenschapshuis plaats vinden. In de maand mei, aldus het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening in Limburg, daalde de werkloosheid in onze provincie slechts in beperkte mate. Seizoensmatig bepaald, verminderde de werkloosheid weliswaar nog in enkele beroepsgroepen, maar hier stond tegen over, dat de inschrijving van de „nieuwe lichting schoolverlaters" reeds op bescheiden schaal een aanvang nam. Zo kan het gebeuren, dat, wat het Arbeidsbureau Venray betreft, het aantal werkloze mannen in de maand mei toch nog met 30 toenam tot 1715. In het Rayon Venray, dus inclusief Het Arbeidsbureau Gennep, was die stijging slechts 15, omdat in Gennep het aantal werkloze mannen met 15 daalde. Met een werkloosheidspercentage van 13,3 in dit Rayon, zitten we 'n half procent boven het provinciaal gemid delde van 12,8%. Het landelijk gemid delde is „slechts" 10,5%. De vergelijking op jaarbasis blijft een somber beeld geven. Mede door de zeer zwakke seizoensmatige oplevening, is de werkloosheid in vergelijking met 1981 bijzonder hoog. Venray telde per 1 juni 1981 1202 werkloze mannen tegenover 1715 nu. Gennep toen 675 tegen 1043 nu. Samengevat in het Rayon Venray: 1877 toen tegen 2758 Wat de schoolverlaters betreft, ver wacht men de komende maanden een sterke stijging. Het Limburgs percen tage van 7,3 (voor het Rayon Venray zou dat NU 200 werkzoekende school verlaters betekenen) zal ongetwijfeld nog toenemen. De bemiddeling van deze schoolverlaters zal —gezien de arbeidsmarktsituatie moeizaam ver lopen. Het Limburgse percentage jeugd werkloosheid dus jongemannen tot en met 22 jaar bedraagt momenteel 26,2%. Omgerekend over het aantal werkloze mannen in het Rayon Venray, betekent dat, dat er hier ruim 700 jeug dige werkzoekenden staan ingeschre ven. Ook het aantal werkloze vrouwen nam weer toe. In Venray 88 tot 822; in Gennep 29 tot 442. Samengevat: in het Rayon Venray dus 1264 werkzoe kende vrouwen, tegenover 1147 in april en 993 in mei van het vorig jaar. Het aandeel ingeschreven schoolver laters in de totale werkloosheid bij- devrouwen bedraagt provinciaal24,l%. Voor het Rayon Venray zdu dat betekenen, dat zo'n 300 meisjes sinds het verlaten van de schoolbanken nog geen baantje hebben kunnen vinden. Verontrustend ook, is het percentage meisjes eri jonge vrouwen onder de 23 jaar, die geen werk hebben, In onze provincie is dat 52,5%. Omgerekend op de Venrayse cijfers zou dat betekenen dat ruim 650 werkzoekende vrouwen in deze categorie staan ingeschreven. Volgende week woensdag 30 juni, gaat Jacques van Duivenvoorden met vervroegd pensioen. Die avond, van 18.30 tot 20.00 uur wordt hem een receptie aangeboden in hotel De Burg graaf aan de Stationsweg. Jacques, oorspronkelijk schoenma ker van beroep, heeft zich niet bij zijn leest gehouden, zoals het bekende spreekwoord wil, maar hij zocht „meer vastigheid" met een baantje bij de PTT. In 1949 kwam hij hier als hulpbesteller in dienst. En dat betekende, dat je als postbode kon komen werken op afroep. Was het er druk, dan was er ook werk voor je. En anders kon je thuis blijven.... Acht jaar heeft hij dat toch altijd lucratieve baantje vervuld, eer hij zijn vaste aanstelling kreeg als besteller. Destijds was dat een kwestie van goed kunnen fietsen, want de bewoners van de kerkdorpen Ysselsteyn, Castenray en Oirlo zagen van Duivenvoorde wel graag op tijd komen Later ging de PTT over tot aanschaf van „rijwielen met hulpmotor", de bekende Solex. Iedereen mocht daar zo maar op rijden, maar geen postbestel- ler, want die moest eerst de rijproef afleggen. Toen de postzegels alsmaar duurder werden, werd ook het vervoer van de postbestellers duurder. De rode auto' tjes deden hun entree. Jacques vaq Duivenvoorden heeft er de nodige kilometers mee gereden, maar reeds in 1972 hoefde dat voor hem niet meer. Hij kreeg ander werk. Bijna 10 jaar heeft Jacques nu al weer 's morgens de post voor de postbushouders gesorteerd en uitgereikt. En speciaal voor hen die tussen 8 en 9 uur 's morgens hun post afhalen, is hij in al die jaren een vertrouwde figuur geworden. Vriende lijk en opgeruimd helpt hij zijn klanten met een voortvarendheid en service die men niet meer voor mogelijk houdt. Maar niet alleen bij de postbushou ders is hij een geziene persoonlijkheid. Want al evenveel jaren bezoekt hij elke week zes basisscholen en één kleuter school in-onze gemeente, waar hij de jeugdige spaarders van hun zondagcent jes afhelpt en er 'n spaarzegel voor in de plaats geeft. Soms deelt hij ook nog stickers en foldertjes uit en het is dus geen wonder, dat ze' hem graag zien komen; ja zelfs de koffie voor hem klaar zetten.... Als het even kan wil Jacques dit baantje nog wel een tijdje aanhouden. Het kontakt met de jeugd is hem altijd goed bevallen, dus Het behoeft geen betoog, dat de velen die regelmatig met van Duivenvoorden in kontakt kwamen, a.s. woensdag op de receptie de gelegenheid te baat zullen nemen om hem bij zijn afscheid te danken en alle goeds voor de toekomst toe te wensen. Stationsweg 7b Venray Tel. 04780-85958 Zoals reeds eerder bericht, is er van verschillende zijden geprotesteerd tegen de busdienstregeling van de Zuid Oos ter in onze gemeente. Vorige week zijn de bezwaarschriften in de wijk Noord- West verzameld en verzonden aan de Rijksinspecteur voor het verkeer in Limburg. In totaal werden vanuit deze wijk 273 bezwaarschriften van 329 per sonen verzonden. Bovendien nog eens een lijst met ongeveer 100 handtekenin gen welke eveneens als protest tegeit de dienstregeling van de Zuid Ooster moet worden aangemerkt. Het zijn inderdaad de bewoners van Noord-West die nogal gedupeerd zijn door de nieuwe busdienstregeling. De haltes bij de Hoge Beek en de flats aan de Westsingel zijn namelijk komen te vervallen. Hensenius Plein 4A tel. 04780- 8 5703 Gapkoti Gegarandeerd goedkoper!

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1