Operatie grafzerken goed Nogmaals lindebomen INVENTARISATIE NED. STEENKOOL IE tegen ontgronding in Castenray nabij Weverslo dom melskens WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Deze maand: Luxe formaat, zelfde prijs! PLUTO'S HEAVY BOYS PEEL EN MAAS VANDALISME IN HET CENTRUM Venray op radio en tv PALMPASENSTOK SOCIALE UITKERINGEN IN VENRAY BERMVERHARDING LOLLEBEEKWEG VRIJDAG 2 APRIL 1982 Nr. 13 HONDERDENDERDE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,- ,RIENDTSVEEI De Minister van Economische Zaken heeft aan de Rijks Geologische Dienst (R.G.D.) de opdracht verstrekt de kolenvoorraad in de Nederlandse bodem tot een diepte van 1500 m. onder maaiveld vast te stellen. Om een globale mening te kunnen vormen heeft de R.G.D. een plan eerste fase opgesteld. De fase voorziet om in vier etappes ca. 200 km seismische lijnen te schieten en 10 diepboringen tot ca. 1500 m te boren. De eerste etappe omvat het gebied van Brunssum en de Onderbanken in Zuid-Limburg. Hiervan zijn de vier seismische lijnen reeds geschoten. De tweede etappe omvat het gebied rond Sittard waar thans aan begonnen wordt en ca. zes weken zal duren. De derde etappe, zie bijgaand kaartje, bestaat uit het schieten van drie seismische lijnen van 55 tot 60 km en in ten later stadium het plaatsen van drie diepboringen in de omgeving van Venray. Om de bevolking op de hoogte te brengen wat zo'n operatie in werkelijk heid inhoudt laten we hier enige uitleg volgen. Het schieten van een seismische lijn bestaat uit: a. Op afstanden van 10 tot 30 meter worden gaten geboord, tussen de 20 en 30 m diep. b. Hierin wordt springstof neergelaten van 1 ons tot 1 kg. c. Het gat wordt 2 m onder de op pervlakte afgedicht met een poly- urethaanplug. d. Op de gaten worden microfoons ge plaatst die verbonden zijn met een registratiemeet wagen. e. De springstof wordt per gat of. per serie met tussenpozen van 10 minuten via een electrische impuls tot ontploffing gebracht. Het geheel, onderworpen aan vele voorschriften, verordeningen en ver gunningen, zal gecontroleerd worden door o.a. het Staatstoezicht op de Mijnen, de gemeentelijke en provinciale overheden. De bevolking zelf zal niet zo veel merken van het onderzoek al zal bij het schieten toch wel een plof te horen zijn. Door de geringe hoeveelheid springstof die daarbij gebruikt wordt zijn trillin gen nauwelijks merkbaar en dan nog alleen in de directe nabijheid van het schietgat. Op bovenstaand kaartje zijn de drie seismische lijnen in de omgeving van Venray ingetekend. De eerste lijn loopt van de Duitse grens schuin naar Tien- ray. vlak langs de grens van Venray, en eindigt bij Griendtsveen. De tweede lijn gaat vanaf de D.grens naar Vierlings beek-Groeningen en eindigt nabij Ste vensbeek. De derde lijn begint bij Box meer, en gaat via Maashees naar Broek huizen. Merkl u het ook? De lente staal op het punt van ontluiken. Vooruit dus, haal uw kamera tevoorschijn en leg de cerslc frisse Irntekleurcn op de gevoelige plaat vast. En kom dan bij ons met uw volle klcureniilm. Wam tijdens de hele maand april krijgt u bij ons uw foto's op het luxe formaat voor dc prijs van standaard formaat! Dat betekent tol 30% meer foto voor 't zelfde geld. Boimtsr - Sloonilrml 150 Telefoon 06855 - 1471 Venray - Schoolelreet 15 Telefoon 04780 - 83467 rp 3 - Telefoon 04930 5088 Het college van burgemeester en wet- houders heeft aan Gedeputeerde Staten van Limburg een negatief advies uitge bracht over de aanvraag voor het ontgronden van een bosperceel aan de Oosterbosweg in Castenray. Dit bosper ceel met een grootte van 12,5 ha. is pigendom van de Fa. Maessen uit Yssèlsteyn. Deze firma heeft zoals bekend Gedeputeerde Staten toestem- ming gevraagd om het perceel te mogen afgraven. Het bosperceel is een onderdeel van het boscomplex westelijk van Castenray hüf60 ^''e8ert en de Drabbelsweg. Het beslaat 'n deel van het aanwezige dekstuifzandencomplex, ook wel Cas- tenrayse berg genoemd. Het gebied be- at een hoge natuurwaarde. De houtopstand van het bosperceel is van sterk wisselende kwaliteit. Dit is in belangrijke mate te wijten aan onvol doende onderhoud. De soms tot 6 meter hoge zandheu vels in dit bos zijn een onderdeel van een van de meest gave complexen van dekstuifzand in onze gemeente. Ook komen in het bosgebied een aantal jeneverbesstuiken voor. Natuur waarden, die door het aanbrengen van een min of meer glooiend nieuwe bos (het plan van de fa. Maessen) niet zijn terug te brengen. Hèt college weet zich in haar negatief advies aan gedeputeerde staten gesteund door de Commissie voor de Ruimtelijke Ordening en de Volkshuisvesting, die zich op 4 maart j.l. in meerderheid tegen de ontgronding verklaarde. Maar ook door de milieugroep Venray en een groot deel van de Castenrayse bevol king, zoals blijkt uit de vele handteke ningen die staan onder het bezwaar schrift dat de dorpsraad van Castenray tegen de ontgronding heeft ingediend. Zoals reeds eerder aangekondigd, is onlangs een negental grafzerken onder de toren van de Petrus Bandenkerk geplaatst. Wij beloofden onze lezers daarop nog terug te komen en het hoe en waarom nader toe telichten. COMMISSIE Medio 1980 heeft de VVV Venray, naar aanleiding van een idee van de heren Swinkels (Veldeke) en Hovestad (gemeente) het initiatief genomen om een commissie te vormen om de rond de Petrus Bandenkerk liggende oude graf zerken en kruisen, welke o.a. door weersinvloeden zeer veel schade onder vonden, zodanig te conserveren en op zodanige wijze te herplaatsen dat deze voor het nageslacht bewaard blijven. De commissie heeft in de afgelopen twee jaar het nodige werk moeten ver zetten. Niet in het minst om te pogen het benodigde geld bijeen te brengen. Want dat het verplaatsen, conserveren en herplaatsen veel geld zou gaan kosten, werd al spoedig duidelijk. De grootste geldgever werd gevon den bij de voormalige vereniging „Venray Vooruit". Uit de nalatenschap van deze vereniging kon een bedrag van 10.000,beschikbaar worden ge steld. Verdere bijdragen werden gekre gen van de gemeente, de kerk, VW, de industrie en van het aannemingsbedrijf Gebr. Janssen. CONSERVERING Veel vergaderingen heeft de commis sie moeten houden, voordat men het er over eens was, waar de negen nog aan wezige grafzerken van vroegere pas toors geplaatst zouden worden. Onder in de toren, in de kerk, in de zij-ingan gen? Allemaal mogelijkheden die ter dege onderzocht dienden te worden. Tenslotte werd besloten de stenen onder in de toren te plaatsen. Die operatie heeft inmiddels plaats gevonden. Naast de glasdeuren, bij de ingang van de toren, staan links de graf stenen van ene heer Omes, rechts die van pastoor van Haeff. Aan de Marktkant vervolgens de zerken van de pastoors Hebben, van Dael en Verheg gen. Bij de toegangsdeur van buiten, direct links, een steen van onbekende herkomst. Aan de kerkhofzijde verder nog twee stenen. Een er van is ook van onbekende herkomst; de tweede is van pastoor Oomen. OP TOERNEE DOOR EUROPA TE GAST IN VENRAY het Engelse STUNTTEAM OP DINSDAG 6 APRIL als feestelijke afsluiting van het energie-project op het BOSCHVELDCOLLEGE TE VENRAY Aanvang 10.30 uur Entreeprijs 1,50 Diverse adembenemende stunts, waaronder de befaamde DODENSPRONG en de menselijke PYRAMIDE. Komt allen Gedeputeerde Staten van Limburg hebben afwijzend beschikt op een aanvrage tot ontgronding van Weerts en Zn. te Helmond. Het betreft hier diverse percelen nabij Weverslo, in eigendom van de families Wilms, van Osch, Poels en Janssen. Zowel het gemeentebestuur van Ven ray als de Stichting Het Limburgs Land schap, de Milieugroep Venray en de Natuurbeschermingsconsulent van Staatsbosbeheer hadden bezwaren inge diend tegen de voorgenomen ontgron ding. Het college van G.S. zegt in haar beschikking eveneens van oordeel te zijn dat door ontgronding van deze terreinen onherstelbare schade zou worden toegebracht aan het natuur- en landschapsschoon, alsmede aan de cultuurhistorische waarde van dit ge bied. Een van de laatste nog vrij gave (aan heide-bebossing en aan de "We- verslose Berg" grenzende) es-gronden in de gemeente Venray zou daarbij ver loren gaan. Een resterend stuk grafsteen van Van der Gaet de bouwpastoor van deze kerk— werd in de kerk zelf ingemetseld tegen de achtergevel. Het formaat van de oorspronkelijke steen zal in het stucwerk worden aangegeven. De koperen plaat met engelen en wapen welke eertijds op de grafsteen was bevestigd, zal ook hier worden aan gebracht. De commissie die bij de voorberei dingen ook het advies kreeg van Monu mentenzorg, kreeg van dit terzake kundige instituut de goede raad, de stenen uitsluitend op hun kant te verplaatsen door middel van rolletjes.... De steenhouwerij die dit karwei kreeg te klaren bleek echter over meer moder ne inzicht te beschikken. Zij plaatsten de grafzerken in 'n houten raam, waar door zelfs de gebroken en gebarsten stenen niet verder beschadigd konden worden. Een heftruc'r. zorgde voor de rest en bracht de stenen praktisch zon der moeite op hun plaats Ben Kruysen zal de levensloop van de diverse priesters nagaan en kort samen vatten t.b.v. aan te brengen tekstbord jes. De vraag blijft, of men de teksten op de stenen niet op de een of andere ma nier leesbaar moet maken; bijvoorbeeld zwart inkleuren. Ook al zou dat vroegerzó niet zijn geweest. De schoon maakbeurt met de hogedrukspuit heeft namelijk ook het vuil uit de uitgekapte tekst verwijderd, zodat men nu nóg minder kan zien wat er te lezen staat. Veel teksten zijn bovendien sterk afgesleten, toen de stenen nog als vloer dienden in de kerk. „Ergens" staan die teksten wel op papier, maar de kerkbezoeker moet er maar naar raden. Men heeft er nog over geprakkizeerd om de oude grafkruisen die nu nog rond de kerk geplaatst staan ook binnen de muren van de St. Petrus Banden onder te brengen. Dat bleek echter een onmogelijkheid te zijn. Wel zullen alle kruisen nu langs de noordkant van de kerk komen te staan. Groenbeplanting moet er dan voor zorgen dat deze kruisen niet meer als fietsenstalling ge bruikt worden uw Venrays weekblad GESCHIEDENIS Dat het conserveren van deze grafste nen een goede aangelegenheid is, moge blijken uit het volgende. Een fraaie grafsteen van rector van Heusden (rector van Jerusalem) anno 1720, werd, tijdens het herstel van de Petrus Bandenkerk, om veiligheidsredenen op geslagen op het terrein van gemeente werken. Daar werd hij op de een of andere manier op een gegeven moment praktisch onherstelbaar aangetroffen. Weer en wind hadden in enkele jaren hun funeste invloed op deze steen uitge oefend. Feitelijk zouden er veel meer grafste nen/zerken moeten zijn van overleden pastores in 500 jaren St. Petrus Banden, dan de 9 stenen waar men zich nu bezorgd over heeft gemaakt. Dat zijn er beslist ook meer geweest. Zo staat er in de „Stilte Kapel" (de zuidelijke ingang van de kerk) een grafzerk van pastoor Roebroeck. Daar komen we dadelijk op terug. De grafstenen van overleden pastores lagen vroeger in het priesterkoor. Tot 1830 was het peil van dat priesterkoor met de rest van de kerkvloer praktisch gelijk. Toen besloot men het priester koor te verhogen. De grafzerken werden opgeruimd en kwamen onder in de toren terecht of werden elders neer gezet. Er zullen er toen beslist wel een of twee gesneuveld zijn. Veel zorg had men er toen niet over, want in een van de overgebleven geschiedschriften lezen we, dat in 1837 op het kerkhof ruimte gemaakt moest worden. Vele eeuwen oude grafstenen en -kruisen werden toen opgeruimd. En het was helemaal niet vreemd dat er toen dorpels en stoepen van gemaakt werden.... Maar ook na de oorlog zijn we niet zo heel zachtzinnig met deze nalatenschap omgesprongen. Allereerst was er de oorlog die veel vernielde. En bij de herbouw van onze Grote Kerk hadden we wel andere zorgen aan ons hoofd dan een stelletje grafstenen. De foto bij dit artikel is daar wel het beste bewijs van.... Eén berg grafzerken geen wonder dat er verschillende kapot gingen. Het is in het bijzonder Ben Kruysen geweest, die zich om het behoud van de grafstenen bekommerd heeft. Zo heeft hij bijvoorbeeld in de vijftiger jaren via Deken Loonen kontakt gehad met ene familie Roebroeck uit Maastricht. Er lag hier namelijk een grafzerk van pas toor Mathias Roebroeck overleden in 1716. De steen verkeerde in zeer slechte toestand. Uit een uitvoerige correspon dentie blijkt dat die familie wel 100, voor herstel van de steen beschikbaar wilde stellen, maar dat de werkelijke kosten 385,zouden bedragen. Het heeft maanden geduurd eer de familie Roebroeck bereid was dat bedrag te spenderen om de grafsteen van hun oud-oud-oud oom te renoveren. Deze grafzerk staat nu in de „Stilte Kapel", de voormalige zuidelijke ingang van de kerk. Overigens blijkt uit de geschiedenis dat deze pastoor Roebroeck zeker geen arme pastoor is geweest. In een brief uit die dagen lezen we dat zijn roerende goederen naar Venray werden overge bracht en dat daarvoor 3 wagens nodig waren De middenstanders en andere bewo ners van het winkelcentrum zijn 't „kotsmoe" dat praktisch elke week in 't centrum vernielingen worden aange richt en het leefklimaat wordt aange tast. In een brief aan de burgemeester (hoofd van de politie) vragen 160 neringdoenden c.q. bewoners van het centrum om op korte termijn passende maatregelen te nemen om aan deze onhoudbare toestand een einde te maken. Speciaal in de weekenden wordt 's avonds en 's nachts een aanslag gepleegd op de nacht- en gemoedsrust van de bewoners. Daarbij moet men 's anderdaags konstateren dat de straten meer weg hebben van een vuilnisbelt dan van een een representatief centrum van Venray. Venray zit op het ogenblik wel in de t.v.- en radioprogramma's. Zo kon men vrijdag luisteren „Onder de groene linde" naar liedjes uit Venray en omge ving. Dat zal eveneens het geval zijn op vrijdag 16 april. Zaterdag j.l. speelde Venray een jury- rol in het t.v.-programma „Kwistig'met muziek". A.s. dinsdag 6 april komt „VARA Lijn 3" vanuit Limburg en zal dan ook Venray aandoen. Op zondag 4 april om 11 uur willen we in een feestelijke viering in de Grote Kerk het feest van Palmpasen vieren. Ieder die wil, en met name doen wij een beroep op alle schoolgaande kinderen, nodigen wij uit om thuis zelf een „palmpasenstok" te maken en die mee te brengen naar die viering van zondag 4 april om 11 uur. Na de viering willen we in een grote optocht van de kerk naar „Het Schuttersveld" trekken om de palmpasenstokken aan te bieden aan de bewoners van de verzorgingsflat. Zo willen we hen ook laten delen in onze feestvreugde. Opgave voor deelname is nog moge lijk tot vrijdagavond bij mevr. Peters in de Tuinstraat 7, telefoon 83478 Zoals wij reeds eerder vermeldden, staan er in Venray een honderdtal linde bomen op de nominatie om gekapt te worden. In eerste instantie waren dat er ruim driehonderd, doch bij controle van de plantsoenendienst bleven er nog 'n goede honderd over waarvan men kon stellen dat de nabij gelegen woningen én hun bewoners daar last van zouden hebben. In de commissie voor openbare werken waar dit punt vorige maand al aan de orde werd gesteld, kwam men tot de conclusie dat er inderdaad nooit meer dan deze 100 lindebomen gekapt mogen worden. En als een bepaalde bewoner zou zeggen dat hij geen last had van die boom vóór zijn woning, dan zou die ene boom blijven staan, ook al zouden alle andere bomen in de straat verdwijnen. In diezelfde comissievergadering werd een delegatie imkers gerust gesteld met de beloften dat elders in onze gemeente voldoende drachtplanten ge poot zijn en worden om de imkers en de bijenstand geen schade te doen. Overigens zou het kappen van die 100 bomen in een tijdsverloop van 3 tot 5 jaar geschieden en gepaard gaan met nieuwe aanplant. Kennelijk is die belofte niet goed overgekomen, want de Imkers uit de regio Venray hebben afgelopen week nog een brief aan de heren raadsleden gericht, waarin dringend verzocht werd zo mogelijk het kappen van lindebomen te voorkomen. Maar ook de raadsfraktie „Samen werking" (met 'n imker in zijn gelederen) stelde deze week schriftelijke vragen aan het college van b. en w. over de kwestie lindebomen. Volwassen bomen, zo stelde „Samen werking" zijn een dusdanig kostbaar bezit, dat kappen alleen in uiterste noodzaak verantwoord is. En daarom is het toestaan van kappen ook gezien de publieke reakties niet alleen ter beslissing aan een commissie, maar ook aan de raad. Zeker als dat financiële konsekwenties met zich meebrengt. Die financiële konsekwenties vielen nogal mee. De kosten van het rooien konden (over 5 jaar) uit het budget van de plantsoenendienst bestreden worden. Maar het stellen van een uiterste nood zak is toch wel iets anders. Indien men jaarlijks Iasfc van die bomen heeft, dan mag men toch wel van noodzaak spre ken.... Eeuwig blijven ze toch niet staan, en over 15 jaren staan er weer anderen in volle tooi. (De bomen waar het hier om gaat, werden 30 jaar geleden door de Venrayse schooljeugd geplant. Red.). Overigens, zo vertelde wethouder Loonen, hebben de bewoners van de Oostsingel al laten merken helemaal geen bezwaar te hebben als „hun" bomen blijven staan. Het fictieve aantal te kappen bomen van 103 zal dus zeker niet gehaald worden. Nu maar afwachten wat men in andere straten over het rooien zegt.... De afdeling Sociale Zaken heeft een overzicht gemaakt over het aantal personen dat op 31 december 1980 en 1981 periodieke uitkering ontvingen. De afdeling behandelt de verzoeken om uitkeringen voor: 1 de Algemene Bijstandswet (ABW); 2 de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemer (RWW); 3 de Wet Werkloosheids Voorzieningen (WWV). Aantal personen die een uitkering ont vingen per 31-12-1980 1981 A.B.W. thuiswonenden 233 260 A.B.W. in tehuizen 174 164 R.W.W. 255 254*) W.W.V. 258 497 exclusief schoolverlaters van 1981 omdat deze groep pas per 1-1-1982 een uitkeringen konden aanvragen. Het aantal in uitkering zijnde schoolverla ters bedraagt thans 180. Het totale cliënten-bestand van de afdeling Sociale Zaken is veel groter dan uit de cijfers voor 31-12-1982 blijkt, omdat o.a. niet is meegenomen het aantal per sonen die aan dejgemeente een uit kering geheel of gedeeltelijk terug aan het betalen zijn of die een incidentele uitkering heb ben ontvangen. Op dit moment omvat het cliënten bestand ruim 2800 personen; van hen ontvangen 396 een R.W.W.-uitkering en 561 een W.W.V.-uitkering. Foto-sptclaalzaak RINI VAN DE LEUR Poitstr 10. VENRAY. Hl 04780-64463 Ja kunt toch mooi batar noot da vakman gaan. Bij de aanleg van het dorpsplein in Castenray werden ook enkele bermver hardingen uitgevoerd waarvoor de belendende* een baatbelasting zouden moeten betalen. Bij de onderhandelingen destijds, werd uitgegaan van 75,— per strek kende meter te verhalen belasting. Achteraf blijkt echter dat de kosten per m' 130,hebben bedragen. De gemeente mag daarvan 85% op de belanghebbenden verhalen, oftewel 110,56. Gezien de in het vooruitzicht gestelde belasting van 75,— vroegen b. en w. de zegen van de raad over dit bedrag. „Voor deze keer", zei de VVD. We moeten het hoogst haalbare zien te in- caseeren en dat gebeurt hier weer eens niet. In een volgend geval zullen wij (VVD) beslist tegenstemmen. Ook de PvdA bij monde van de heer Kersten, was van mening dat zó niet gehandeld kén worden. Dan stemt de PvdA tegen!

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1