De verdwenen Venrayse kapellen VAMOS A VER f17,90 KERKELIJKE DIENSTEN Grote Kerk Venray Kapel St. Servatius Parochie Paterskerk Kerk 't Zonnelied Brukske Parochie Vredeskerk Protestantse Kerkengemeenschap Parochie Oostrum Parochie Oirlo Parochie Castenray Parochie Leunen Parochie Ysselsteyn Parochie Merselo Rectoraat Vredepeel Rectoraat Veulen Rectoraat Heide Jehovah's Getuigen d'ouwe moestuin Rectoraat Smakt GEVRAAGD 50.000,- VOOR EDUCATIEVE RADIOZENDER mee-leven mee-lijden Cr\j GIRO1045000 PRIJSBOEK van 20 tot en met 27 maart Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog mis, inbt. Martinus Direks Nel Claes- sens-Poels jrd. Theodor Creemers ft'im van den Munckhof en overl. fam. Zondag: Vierde zondag in de Veertig dagentijd. S.OOleesmis, int. W. Broers, echtgenote en overl. kinderen Theo dora Flinsenberg-v. d. Boogaard; 9.30 gregoriaanse hoogmis, int. Wilhelmus Janssen fam. Ebberink-Kolkers bij zondere intentie (C); 11.00 nederlandse hoogmis, int. Christina van Mil-Rutten /Theodorus Pouwels en overl. fam. Ed Stevens en overl. fam. Stevens-Ber- irams Henk Vorst (Rotaryclub). Maandag: 9.00 oude stichtingen; 19.00 Johan Verhoeven en zoon Willy ouders van Es-Barents, Toos en Dick. Dinsdag: 9.00 Gerard Sijbers en echt genote Petronella Keijsers; 19.00 Jo hannes Hendrikus Willems en Maria Huberdina Reynders Christina Ver- meulen-Albers. Woensdag: 9.00 bijzondere intentie; 19.00 Jan Tillemans bijzondere intentie (G) overleden fam. Lemmen. Donderdag: Maria Boodschap - aankondiging van de Heer. 9.00 Jan van Heijster, overl. ouders en broer overl. fam. Marcellis. Vrijdag: 9.00 Marie Bornebrock; 15.00 (kapel Si. Jozefklooster) huwe lijkssluiting Lilian van Mil en Wim Peters; 19.00 ouders Janssen-van Ger- ven'en zoon Piet. Zaterdag: 9.00 Leonardus Johannes van Stiphout ouders Arts-Cornelissen en Jenniskens-Janssen en Willie; 19.00 overt, ouders Laurensse-Maessen Her man v. d. Laar uit dankbaarheid. Mededelingen: Zondag onder de mis van 11.00 uur is er kindercrèche in het zaaltje on der de sacristie. Leidsters: Liesbeth van Aarssen en Astrid van Keeken. - Huwelijksafkondiging: Lilian van Mil en Wim Peters (Wanssum). De vastentijd is alweer ten halve. Denkt u aan het vastenoffer als een echte bijdrage in projekten in latijns Amerika! Akolielen: Zaterdag: 19.00 Leon Stoffels en Erik Wekking, lezer: A. Regli. Zondag: 8.00 Berti Bouten en Tom Kengcn, lezer; R. Janssen; 9.30 Kees v. d. Helm en John van Bcrs; 11.00 Matton Vullings en Liset Jacobs, lezer: l.Truyen. Misdienaars: Maandag en dinsdag: 19.00 Nicole Schwachöfcr en Colette Teunissen. Woensdag en vrijdag: 19.00 Sandra Wekking en Ton van Ham. Vrijdag: 15.00 huwelijkssluiting (ka pel St. Jozefklooster): Nicole Schwa- :hófcr en Colette Teunissen. Zaterdag 20 maart: IS.30 Avondmis (volkszang), int. voor ren zieke. Misdie naars: Gert-Jan Wismans en Harm v. d. Bosch. Zondag 21 maart: 4c zondag in de 40- dagentijd. 9.30 Hoogmis (gregoriaans), int. uit dankbaarheid. Misdienaars: Bas Dierkx en Hans Hebben. In de weekenddiensten'gaat voor p. B. van Bronkhorst, pastor van de Landwcert. De kollekte is bestemd voor de Landelijke Vastenaktie. Door de week iedere avond Eucha ristieviering om 18.30 behalve woens dag, Vrijdag 26 maart bovendien om 15.30 «zongen H. Mis bij het afscheid van de hccrP. Verstegen. Zondag 21 maart, vierde zondag van dc Veertigdagentijd. H. Missen: 9.00, 11.45; hoogmis 10.15 gezongen door Crescendo; 18.00 avondmis. Donderdag: Feest van Maria Bood schap. Vrijdag: 19.00 avondmis om Gods zegen te vragen over de gezinnen van de parochie. r Zaterdag: 17.00 gelegenheid om te biechten; 18.30 avondmis. Gezinsvie ring, Mededeling: Dit weekend tweede inzameling van de Vastenaktie. U weet het nog: wij willen dit jaar zorgen voor dc aanslui ting op de waterleiding voor een kliniekje in het dorp Lemek, Kenya. Wanneer wij allemaal doen wat we kunnen, komt die broodnodige voorzie ning er Want wat is noodzakelijker »r een ziekenhuisje dan water. Graag gevulde enveloppe terug in de kist achter in de kerk. Misintenties: Zaterdag: 18.30 Harrie Vcrsteegen overl. ouders van Leuken-Reijnders en 200ns Jo en Harrie. Zondag: 9.00 uit dankbaarheid voorde parochie; 10.15 Ben Coolen en Riet van den Berk tot zekere intentie Teng Hendrix; 11.45 Anna Philipsen- Klcuskens; 18.00 Hein van Lierop. Maandag: 8.00 fam. Peters-Arts; 19.00 Martien Wijnhoven. Dinsdag: 8.00 overl. fam. Ambro ses; 19.00 levende en overl. leden K-V.V. Drika Thomassen. Woensdag: 8.00 overl. ouders Akker- nans-Timmermans; 19.00 Zuster Renu- laFranssen jgt. Luc Rijnja. Donderdag: 8.00 voor genezing van deken; 19.00 Louis Linders en schoon zoon Theo. Vrijdag: 8.00 overl. fam. Arts-Jans- sen uit dankbaarheid; 19.00 gezins mis; Tónna Willems (Derde Orde). Zaterdag: 8.00 Jo Janssen. Akolieten en Misdienaars: Zaterdag: 18.30 Ricky Douwes en Peter Schoenmaekers. Zondfag: 9.00 Eric Arts en Hans Kerstjens 10.15 Peter cn Martijn Smelt; 11.45 Leo en Jflhan Pouwels; 18.00 Geert Claes en "Willy v. d. Bekerom. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 Ronnie Windrath; 19.00 Maurice Derks Dinsdag, donderdag, zaterdag: 8.00 Twannie Peeters. Dinsdag en donderdag: 19.00 Leo en Johan Pouwels. Zaterdag 20 maart: Euch. viering om 19.00 uur. Geen kindercrèche. Misin- tentie: overl. Hr. P. Kruysen en fam. overl. ouders en fam. de LangeOroart en van Treeck-Stoffels. Zondag 21 maart: gezongen euch. viering om 10.00 uur. Kindercrèche wordt verzorgd dooe Mechtild van Casteren, Ellen Gerrils. Misintentie: Jós Linders en overl. fam. Woensdag 24 maart: Euch. viering om 19.00 uur. Misintentie: Jos Linders en overl. fam. Vierde zondag in de Veertigdagentijd Halfvasten. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Petronella van den Heuvel voor overl. ouders Baeten-Martens. Het thema van deze viering zal zijn: „Om het recht van de zwaksten". Dit is het thema van de vastenaktie van dit jaar. Het jongeren koor met begeleiding van hel orkest zal deze dienst verzorgen. Wij nodigen vooral de jongeren voor deze dienst uit. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. Dina Linders; 9.00 leesmis voor overl. ouders Kusters-Ewalts; 10.00 hoogmis voor overl. familie van Rossum-Janssen voor overl. Harry Valckx en familie als jaargetijde voor overl. Willy Ver- heijen (Mevr. G.). Meerstemmige vaste gezangen en gregoriaanse wisselende gezangen door het kerkelijk zangkoor. 11.30 leesmis voör overl. Ernesto Domacassee; 18.30 avondmis tot sterkte van een ernstige zieke. Maandag: 8.00 leesmis tot bijzondere intentie; 19.00 avondmis tot bijzondere intentie (v. R.) voor overl. Harry Linssen en overl. fam. Dinsdag: 8.00 leesmis voor zegen in de gezinnen van een familie (S.); 19.00 avondmis voor overl. Agatha Theu- venei-Rosbak. Woensdag: 8.00 leesmis tot bijzon dere intentie (v. R.); 19.00 avondmis voor overl. ouders Massen-Swaghoven. Donderdag: Hoogfeest van Maria boodschap. 8.00 leesmis voor overl. Jod van Lierop; 19.00 avondmis voor overl. familie Rouvroye-Ritzen voor overl. Peter Pelzer. Vrijdag: 8.00 leesmis voor de levende en overledenen van de familie de Haarl- Creemers; 15.00 plechtige huwelijks inzegening en eucharistieviering voor het bruidspaar Jacobs-Willems in de kapel van Veltum; 19.00 avondmis voor overl. ouders en kinderen. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. familie van Gerven-van Rhijn; 19.00 avondmis als jaargetijde voor overl. Wiel de la Roy cn Annie van den Akker voor overl. Jan van den Heuvel als jaargetijde. Mededelingen: 1 Zondag onder de mis van 11.30 uur kleutercrêche in de kleuterschool vlak bij de kerk. Leidster: mej. Cristel Versleijen. 2 Denk aan het geven van uw vasten offer voor de allerarmsten in de ont wikkelingslanden. Misdienaars en Akolieten: Zondag: 8.00 T. Franken en B. Trimbos: 9.00 B. Verstegen, S. Rongen; 10.00 S. Fijneman, F. Vercauteren, P. v. Weert; 11.30 Th, Houwen, P. Arts; 18.30G. Krijnen-, M. Fijneman. Maandag, dinsdag, woensdag: 8.00 S. Achten, R. Broens; 19.00 M. Cornejo, R. Poels. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 8.00 O. Geurts, M. v. Ampting; 19.00 R. Duivenvoorde, A. Hermans. 21 maart a.s, de vierde zondag van de veertigdagentijd, om tien uur dienst in de aula van Den Hoebert aan de West- singel; predikant is Ds. J. Heine. Medewerking wordt verleend door het jeugdkoor uit Venlo. Koliekten voor het fonds Noodlijden de Gemeenten en Personen en 't plaat selijk kerkewerk. Tijdens de dienst kinderkerk en -op pas. Zaterdag: 19.00 Bert Daniels overl. familie Madou-v. d. Eisen Hendrina Maria Houwen-Jacobs levende en overledenen van Boshuizen Jan Hae- gens Leonard Maas (jongerenkoor). Zondag: 8.30 gest. jaard. Jozef Jenneskens en echtgenote; 10.00 Martin Moorrees overl. familie Kessels-Nis- sen (Gem. Koor). Maandag: 9.00 Maria Elisabeth Wil- lemse-Kooijman. Dinsdag: 9.00 gest. jaard. Willem Jenneskens. Woensdag: 9.00 Harry Valckx en fa milie. Donderdag: 9.00 overl. ouders Huls- man-Jansen Martinus Janssen en Wil- helmina Hoex. Vrijdag: 9.00 gest. jaard. Michel Jacobs; 14.00 voor het bruidspaar Drabbels-Janssen (Dameskoor). Zaterdag: 19.00 Gertruda Janssen- Peeters Jaard. Lena Camps-Driessen gest. jaard. Jacobus Driessen en Henrica Driessen-Daniëls Hendrina Maria Houwen-Jacobs (Kinderkoor). Misdienaarsbeurten: Zaterdag: 19.00 Sjonnie van Cuijck, Robin Oudenhoven, Ron Versleijen, Ronny Reijnders. Zondag: 8.30 Willem Vollenberg, Coen Litjcns, Michel Ghielen, Ronald Hoex. 10.00 Bas Künen, Wilbert Kusters, Bram Linskens, Sander Martens. Vrijdag: 14.00 Ronny Pelzer, Hans Holtackers; 15.00 Jan Rutten, Sjackie Wilmsen. Gezinsmis Deze week zaterdag (20 maart) hebben we weer onze Gezinsmis. Het thema van deze Eucharistieviering is: „Óeweld eindigt waar liefde begint". De zang wordt verzorgd door ons Jon gerenkoor. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis (Dames koor), jaard. Piet Rongen Sef Claessens en zoon Simon Truus Guffens-Swinkels Frans Baten (koll.) /st. Mart. Bomm en Maria Poels. Zondag: 8.30 H. Mis. st. Willem Hesen en Anna Janssen; 10.00 Hoog mis, maandd. Johan Classens Piet Rongen en zoon Martien st. Chris- tiaan Friesen en Catharina Thijssen. Dinsdag: 8.00 H. Mis. st. Joh. Billekens, Petr. Versleijen en Cath. Ver sleijen. Woensdag: 8.00 H. Mis, st. Mathias Gooren en Gertrudis v. d. Water. Donderdag: Feest van Maria Bood schap. 19.00 H. Mis, st. Johannes v. d. Sterren en Petronella Muijzers st. Joh. Thijssen, Maria v. d. Laak, Jacomina Geurts en Johanna Rongen. Vrijdag: 8.00 H. Mis, st. Jacq. Billekens en Wilhelmina Strijbosch. Zaterdag: 18.00 gez. H. Mis (Heren koor). Reünie familie Philipsen; 19.00 gez. H. Mis (Jonge Garde-koor), jaard. Theodora Willemsen-Opheij maandd. Theodora de Mulder-Jeuken Johan nes v. d. Berg jaard. Jan Zanders. Misdienaars: Eddy Philipsen en Mar cel Classens; Luc Vennekens en Rob Weys; Edwin Dinghs en Stefan Bloe men. Zaterdag: 19.00 Leida Duykers-Vul- linghs. Zondag: 8.00 voor het geestel. en tijdel. welzijn van alle parochianen t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand; 10.00 Martinus Kuypers (fam.). Dinsdag: 19.00 overl. ouders Verhoe- ven-Houben. Woensdag: 8.00 overl. fam. Tielen- Thielen-Smits; Geert Classens. Tevens int. offeraars. Donderdag: 8.00 overl. fam. Dinghs- Kemmelings. Vrijdag: 8.00 Dora Willemssen-Mar- tens. Zaterdag: 19.00 gez. H. Mis voor overl. fam. Nooyen-Arts. Vierde zondag van de Veertigdagen tijd. Zaterdag: 19.00 weekd. v. Anna Bouten Ism. v. Jozef Litjens-Lucassen /Ism. v. past. de Bot. Zondag: 8.00 lsm. v. Jacoba Vogel- sangs-Botden Ism. tot bijz. intentie; 10.00 hgm. als gest. jrd. v. Willem Jenniskens gest. jrd. v. Piet Loenen, echtg. en Jan Loenen; 11.15 lsm. v. Sjang Heesen weekd. v. Maria Loonen-Scheffers. Maandag: 19.00 Ism. uit dankbaar heid voor 'n 80-jarige lsm. v. fam. Willems-v. d. Munckhof. Dinsdag: 19.00 lsm. v. Gertruda Jenniskens-Droesen lsm. v. overl. ouders Marlens-Smedts en Henri Mar tens. Woensdag: 7.30 lsm. v. Sef Linders en overl. fam. Ism. v. Jan Tax. Donderdag: 19.00 lsm. t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand (M.) maandd. v. Ine Janssen. Vrijdag: 19.00 jrd. v. Sjeng Philipsen lsm. v. Frans v. Bavel en overl. fam. Zaterdag: 19.00 weekd. v. Anna Bouten lsm. v. Helm Claessens en Nelly Claessens-Derikx lsm. v. Frans Rongen en overl. fam. Rongen-van Cuijck lsm. v. Johanna van Kempen- Lochtens. Misdienaar: 19.00 Rudy Kuenen. Akolieten: za 19.00 Th. v. Kempen en R. Duijkers; zo Tj. Jenniskens; 10.00 R. v. d. Beele. John en Har Cornelis- sen; 11.15 M. en T. Heesen. Huwelijksafk.: Hans van Os (maas hees) en Hetty Lucassen. Gedoopt: Marisca Keijsers, Mieke Jeucken en Tanja Voermans. Zaterdag: 19.00 maandd. v. Thei Sanders. Zondag: 8.30 H. Mis v. Gerardus Coenen en Aleida Coenen-Spreeuwen- berg; 10.00 1gest. jgt. v, Martinus Arts en Maria Arts-Janssen; 2. H. Mis v. overl. fan». Peters-Michels; 11.30 1. H. Mis v. overl, moeder; 2. H. Mis v. Jeu Arts nms. de buurt. Maandag: 1. maandd. v. Harrie Jenniskens; 2. H. Mis v. overl. fam. Arts-Jenniskens. Dinsdag: 8.00 H. Mis v. Martinus Bos v. d. Heuvel, Martien en Leo Bos. Woensdag: 8.00 H. Mis voor overl. fam. Donderdag: 8.00 maandd. v. Jeu van Ass; 15.00 H. Mis uit dankbaarheid b.g.v. het huw. van Elly Leeyen en Ton Linders. Vrijdag: 1. H. Mis v. overl. fam. Arts-Theunissen en dochter Diny; 2. H. Mis v. Thei Sanders nms. de buurt. Zaterdag: I. Maandd. v. Frans Claes sens; 2. Maandd. v. Margriet v. d. Berg- Spreeuwenberg; 3. Maandd. v. Ray mond van Asten. Misdienaars: Zaterdag: 19.00 Patrick Vergeldt en Karei Dekkers. Zondag: 8.30 Ramon Jacobs en Jos Bovee; 10.00 Ton Lemmens en Rob Slrijbos; 11.30 Patrick Marcellis en Peter Michels. Weekdagen: Joan Lutters en Bart Marcellis. Vrij: Roel Emonts, Noël Michels en Mare Sijbers. Zaterdag 20 maart: Sterfdag van St. Benedictus. 7 uur H. Mis uit dank baarheid. 'Zondag 21 maart: 4e zondag van de Vasten. 10.00 Margaretha Emonts; 11.30 Harry Verstegen v.w. buurt. Maandag: 8.30 Jan Wilms. Dinsdag: H. Turibius van Mogrvejo, Bisschop in Peru. 8.30 jgt. Henricus van Osch-Theodora Poels. Woensdag: 8.30 overleden ouders Janssen-Michels. Donderdag 25 maart: feest van Maria Boodschap. 8.30 jgt. Jan Mathijs Michels, Christina van Hoven. Vrijdag: H. Ludger, Bisschop. 8.30 Peter Mathijs Gielen; 7 yur 's avonds Toediening van H. Vormsel, intentie voor de vormelingen van de zesde klas. Zaterdag: Ditmaal een uitzondering: Avondmis is om zes uur en niet om zeven uur, wegens het feestje van de na tuurvrienden. Intentie van de mis is uit dankbaarheid. Het zal een gezinsmis zijn. Misdienaars: zondag 10.00, zaterdag avond 6 uur: Henri Jacobs en Patrick van Helden; 11.30 Harm Hendriks en Stan Verhaag. Kollektanten: zaterdagavond 7 uur G. Ewals; zondag 10.00 J. Verhaag; 11.30 J.v. Hoof. Kerk schoonmaken 25 maart: Mevr. Hendriks-Flinsenberg, Grootdorp en Mevr. Claessens-van Meijel, Haag. Mededelingen: 1 Mag ik uw heel bijzonder gebed vra gen voor de vormelingen deze week, Vicaris ter Schure zal het H. Vormsel toedienen. Het is ook een parochie- gebeuren. 2 Men heeft me laten weten, dat twee zusters van Merselo, zusters van Mevr. Poels-Lemmens' (Haag) in het diocees van Palembang op Sumatra werken. Juist het diocees waarvoor onze Vastenaktie projecten is be doeld. Een reden temeer om edelmoe dig te zijn. Enveloppen zijn er nog ge noeg achter in de kerk.... Zaterdag: 19 uur tot int. van fam. Botden. Zondag: 10 uur voor Henk Nabqurs. Maandag: 8 uur voor bijz. intentie. Dinsdag: 8 uur voor mevr. Duyndam- Nelissen. Woensdag: 8 uur voor overleden ouders. Donderdag: 8 uur t.i.v. fam. Huis. Vrijdag: 8 uur voor A. v. d. Ven. Zaterdag: 19 uur voor overl. fam. Arts-Herpers. Zondag 21 maart, 4e zondag van de Veertigdagentijd. Zaterdagavond 7 uur Hgm. zal. Maria Ewals-Holtackers. Zondag: 9.45 Hgm. jgt. zal. Ceciel van Wylick-Engelen; 11.15 Hgm. zal. Jan Fleurkens v.w. de buurt. Maandag: 8 uur lsm. tót bijz. intentie fam. J. x Dinsdag: 8 uur lsm. zal. Antonia Jansscn-Sanders. Woensdag: 8 uur lsm. zal. overl. fam. Geurts-Ambrosius. Dinsdag: 8 uur lsm. 6e zesweken- dienst zal. Antonia Willems. Vrijdag: 8 uur Ism. zal. Sef Linders en overl. ouders. Zaterdagavond: om 7 uur Hgm. zal. Anne Nellissen en overl. ouders. Akolieten voor 21 maart: C. Clas sens, Tw. Jacobs, D. Janssen. Misdienaars: Tw. Reintjes, K. Bac ker. Vierde zondag in de Veertigdagen tijd, 21 maart 1982. Zondag:8 uur jaargetijde voor Lam- bertus Pouwels en Anna Derks; 10.00 jaargetijde voor Handrie Maas. Akolieten: Harrie Janssen en Peter -Vollenberg. Misdienaars van de week: Wilbers Claessens en Maurice Engbersen. Tweede inzameling van de Vasten aktie. Maandag: 8 uur H. Mis t.z.i. (D. C.). Dinsdag: 8 uur H. Mis uit dankbaar heid. Woensdag: 8 uur H. Mis voor Lien Peeters-Janssen. Donderdag: Maria Boodschap. 8 uur H. Mis voor de overleden familieleden Geurts-Gellings. Vrijdag: 8 uur voor Jos Linders. Zaterdag: 19.30 Avondmis jaarge tijde voor Sef Janssen en tevens voor Martinus Peeters en Johanna Gerrits en Sjaak Loonen. Hiermede willen wij u uitnodigen voor een openbare Bijbeltoespraak met als thema: ..Is eeuwig leven ook voor u mogelijk", inde koninkrijkszaal van'de Jehovah's Getuigen. Adres: Henri Du- nantstraat 11, Venray. Tijd: zondag 21 maart om 10.00 uur v.m. Geen plaat- sengeld, geen kollekte. NOTIC1AS RELIGIOSAS El domingo proximo es el 4.9 domin- go de Cuaresma. En niestra capilla Overloonseweg 2 a las once y cuarto, Misa con cantos y meditación sobre la Passión de Nuestro Senor. Después de la Misa reunión en la salita del convento. Hasta la vista. NOTICIAS CULTURALES Este fin de la semana la Junta directiva de nuestra colonia espanola asistira en Utrecht 'Casa de Espana' una reunión de la Emigración Espanola en Europa. De la parte de Joke Drab bels muchos saludos para todos desde Peru. Hasta la vista! EEN NASCHRIFT Op onze serie van drie artikelen over de verdwenen Venrayse kapellen kregen wij enkele reacties. Bovendien kregen wij de beschikking over aantekeningen uit de jaren 1938/1939 van wijlen de heer G. Verbeek. Een en ander is voor ons aanleiding om in dit naschrift nog eens onze aandacht aan dit onderwerp te wijden. 1. De St. Josephkapel Bij het artikel over deze kapel is de foto ervan „omgekeerd" afgedrukt. Hierbij vindt U een goede afdruk van deze kapel. Deze foto stamt uit de tijd dat er al een fietspad naast de Leunse- weg was aangelegd. In het artikel stond dat van 1938 tot 1949 de kapel verzorgd was geworden door ene mevrouw Truus Poels-Janssen. Dit is niet geheel juist: zij heette: Truus Janssen-Poels. Onder degenen die ons gegevens over deze kapel hebben verstrekt willen wij niet vergeten te noemen de families Claessens van de Merseloseweg en de Poststraat. Ook zij hebben bijgedragen tot ons stukje geschiedschrijving over deze kapel. Willen wij ook nog vermelden dat in vroeger tijden een mooi ijzeren kruis de gevel van het kapelletje heeft versierd. Dit kruis was in 1962, toen er weer eens een inventarisatie van onze kapellen plaatsvond, al verdwenen. Tenslotte vermelden wij hier wat wijlen de heer G. Verbeek in 1938 over de St. Josephkapel optekende: „Aan den Leunschen Weg, bij den linksdraaienden Zijweg naar de Wieën het heiligen huisje toegewijd aan den H. Joseph. Inscriptie in een cirkel (bedoeld wordt de ingang van de kapel; noot redactie) „St. Joseph". Achter een ijzeren smeed traliewerk, wat indruk van omstreeks 200 jaren oud, een glazep deur, waar achtereen St. Joseph- beeld met Kindje Jezus op den arm, beide van gips. De achterwand wordt bekleed met een schilderij op hout. voorstellende (het beeld omlijstend) niswerkT wee gipsen knielende engeltjes links en rechts van het beeld, 't Hoofd beeld staat op een handwerkdoekje, waarop geborduurd „St. Jozeph bid voor ons". Kunstbloemen in moderne vaasjes bij het beeld. Links in het traliewerk een offergleuf. Voor het traliewerk een viertal kaarsenhouders van ijzer. In het portaal een knielbank. Leibedekking. Een fijn gesmeed ijzer garnituur in kruisvorm staat op de topgevelsteen boven de ingang." 2. Sl. Isidoruskapel Over deze kapel vonden wij in de aantekeningen van wijlen de heer G. Verbeek het volgende: „De vloer is van rood-wiite tegels. Een stenen kruis op de topgevel. Kapel 3 meter diep. Leien bedekking. Aan deze kapel is drie speciaalzaak voor groenten en fruit grotestraat venray tel. 04780-80857 Zaterdag 20 maart: 11.30 H. Mis voor bedevaart van Tilburg t.i.v. St. Jozef; 19.00 Avondmis, deze wordt opgeluisterd door het dameszangkoor Meerloriia uit Meerlo. Intenties voor overl. fam. Verstegen-Kuypers, Henrica Bastiaans-Huygen en Victor Bastiaans, fam. van den Munckhof en fam. Weer denburg. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor Johannus van de Ven; 7.30 H. Mis voor bedevaart uit Geijsteren; 8.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor fam. Hen- dricks-Peeters en fam. Bongaards; 10.00 plechtige Hoogmis opgeluisterd door de zangvereniging Vondel uit Vierlingsbeek voor Mevr. Kelders en dochter t.z.i., uit dankbaarheid aan St. Jozef en voor intenties van Pelgrims; 11.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef uit dankbaarheid en t.z.i.; 15.00 Gebeds dienst t.e.v. de H. Jozef. Maandag: 8.45 voor de overledenen van de Karmel en fam. Clabbers; 15.00 Bedevaart Spraeland. Dinsdag: 8.45 voor overl. fam. Gerrits-Dercks en fam. Verheyen; 14.30 H. Mis voor bedevaart Servaas. Woensdag: 8.45 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor Theresa Herckenrath-Gies- sen, voor Carolien Brands-Michiels, voor Tante Han en Weerdenburg; 11.00 H. Mis voor bedevaart uit Rijen. Donderdag: 8.45 t.z.i. en uit dank aan de H. Jozef. Vrijdag: 8.45 H. Mis t.e.v. de H. Jozef t.z.i. ■maanden gemetseld door Nadus öacnus een oude metselaar van de Oostrumse Weg. Het beeld van de H. Isidorus is van zandsteen. Een ijzeren hekwerk met inscriptie links: „Kaarsen", rechts: „offer voor St. Isidorus". Alles modern, 1920." 3. Sl. Joriskapel Over deze kapel vonden wij in de aantekeningen van wijlen de heer G. Verbeek een krantenknipsel van 28 oktobec 1950 onder de kop „Vandalis me": „Het beeldje van St. Joris in de nieuwe kapel op het Desselke, heeft het sinds de inzegening nogal moeten ver duren. Al eens losgerukt van zijn voet stuk en verplaatst, miste het beeldje een dezer dagen de kop, die men later terug vond op de Langeweg. Men onderzoekt nu wie hieraan debet is." Inderdaad, de omwonenden hebben zich hier, jammer genoeg, niet van hun beste zijde laten zien. 4. Kapel, toegewijd aan St. Lucie en Christus in Nood Omstreeks 1900 was op de Langstraat nog een kapelletje, wellicht een muur kapelletje, dat vermelden de aanteke ningen van wijlen de heer Verbeek niet, toegewijd aan de H. Lucie en Christus in Nood. Het kapelletje moet gestaan hebben op het punt waar het pand Langstraat 8 uitspringt uit de rooilijn ten opzichte van pand Langstraat 10. Destijds woonde op Langstraat num mer 8 de familie Houba-Kruijser en op nummer 10 Manus Folbers. In de hoek tussen deze huizen stond dus het kapel letje. De familie Laurensse van de Lang straat heeft in 1938/1939 enige „ouden van dagen" uit de buurt ondervraagd om aan de gegevens voor de heer Verbeek te komen. In het kapelletje stonden 2 beelden, een van St. Lucia en een van Christus aan de geeselkolom, links St. Lucia en rechts Christus in Nood. Eens had in Venray de zoge naamde „rooie loop" (d.i. dysenterie; noot redactie) geheerst. Men bad toen veel tot St. Lucia om verlossing van deze epidemie en men beloofde een H. Huisje haar ter eere op te richten, op de plaats waar de ziekte zou ophouden. Op bovenstaande plek zou inderdaad de ziekte opgehouden hebben. Tussen 1874 en 1893 maakte de bekende fraciscaner pater Professor Willem Laumen o.f.m. het volgende „gedicht": „Hier heerste eens erg de dysenterie, en elkeen riep: help Sinte Lucie". Hij maakte dit gedicht toen het kapelletje gerestau reerd werd. Niemand wist overigens waarom het beeld Christus aan de geeselkolom werd geplaatst. In vroeger jaren gingen op le Paasdag de mensen al biddende 9 H. Huisjes af; zij werden Emausgangers genoemd. Ook bij dit H. Huisje kwamen zij. Bij vernieuwbouw van de aanpalende panden werd het H. Huisje afgebroken. Daarna hebben de beelden nog een tijd in de gevel van de nieuwe huizen gestaan. Waar ze later zijn gebleven is helaas niet bekend. Een van de vernieuwde huizen werd bewoond door de dames Reijmer, die verzochten om de beelden te verwijderen. Wijn hoven, bouwer van de vernieuwde huizen plaatste ze bij zich op de zolder. Later werden ze door Wijnhoven ge schonken aan pastoor Schmeitz en Jan Poels, toen die op zoek waren naar de beelden. Wijnhoven bracht de beelden op de zolder van de achterbouw van de oude pastorie. Deken Berden vond ze daar in 1938. Het beeld Christus aan de geeselkolom werd toen echter niet gevonden. Het St. Luciabeeld zou in 1953 nog in de nieuwe pastorie gestaan hebben. Tot zover het verhaal over het St. Lucia-kapelletje. In de toekomst hopen wij U nog wel eens het een en ander over de vroegere kapellen en kruisen van Venray te ver tellen. Mocht U zelf daarover gegevens hebben, dan zal de redactie die gaarne in ontvangst nemen. Vastenaktie Noord-Limburg (III) De zender Radio Educadora in de provincie in de provincie Maranhao (Brazilië) is vanaf begin 1980 zijn koers drastisch gaan wijzigen. Tot voor die tijd was het een gewone radiozender die weinig aan educatie deed, maar de immer groeiende problemen voor de kleine boeren in het gebied en het besef dat deze boeren niet over een geschikt informatiemedium beschikten, heeft de zender doen besluiten om zich helemaal te richten op volksopvoeding, onder de programmatitel „Para onde vais?" (waar ga je naar toe?). In Brazilië is een gigantische volks verhuizing aan de gang: kleine boeren worden van hun grond verjaagd door de regering en grondopkopers (vaak hand langers van multinationale ondernemin gen). De boeren staan vaak machteloos, omdat ze de nodige ontwikkeling en informatie missen. Voordat ze het beseffen zijn ze hun grond kwijt en gedwongen om met hun familie elders heen te trekken. Het gaat naar schatting om zo'n 17 miljoen mensen. De zender Radio Educadora wil in de provincie Maranhao een stem zijn voor de kleine boer. Het programma „Waar ga je naar toe?" heeft in kort© tijd een grote luisterdichtheid gekregen: in de steden wel 25 procent, op het platteland zelfs meer dan 50 procent. In het programma worden regelmatig oorza ken en gevolgen van de gedwongen mi gratie behandeld. Het programma past helemaal binnen de „pastoral da terra" (plattelands- en grondpastoraal) die de Braziliaanse bisschoppenconferentie heeft ontwikkeld. Doel van de „pastoral de terra" is, enerzijds de bedreigde boeren te waarschuwen en waar nodig te helpen in hun verzet, anderzijds regering en bedrijfsleven tot een andere koers te pressen en waar mogelijk hun beleid aan de kaak te stellen. Voor het werk van Radio Educadora (salariëring van een educatief team. aanschaf en onderhoud van een wagen), wordt via de landelijke Vasten aktie aan Noord-Limburg een bedrag van 50.000,gevraagd. Vastenaktie Noord-Limburg, giro 225.79.19, Venlo. VASTENACTIE LIMBURG Overal op aarde is er honger, uitbuiting en onderdrukking. Overal verdriet, menselijke pijn. teleurstelling en ontrouw. Het lijden in zijn vele gestalten trekt een diep spoor door het mensenleven. Wie peilt het leed in de ogen van mensenkinderen in Polen, de hoorn van Afrika, in Brazilië of Nicaragua. Wie voelt de honger en ellende? Vastenactie-Limburg probeert mee te leven met hen die lijden in meer dan 100 veilige kerkelijke projekten die dicht bij de mens staan. Lang geleden stond Veronica langs de kruisweg van Jezus. Troostvol wiste zij zijn geschonden en bebloede gelaat schoon. Wij kunnen vandaag nog hetzelfde doen en óm Christus mee-leven en mee-lijden, van mens tot mens. van hart tot hart. 111 niissidntm Roermond ACTIVITEITEN CENTRUM VAN HET BISDOM CorUruijti Omnibus CORcBRUUN 'De vogels van Mijnheer Dupont cfimon en Johannes 442 bladzijden in bdnd met stofomslag zolang de voorraad strekt in uw boekhandel voor slechts na 30 april '82 wonJtde prijs 124.5° van den munckhof bv boek- en kantoorboekhandel venray grotestraat

Peel en Maas | 1982 | | pagina 15