Stortplaats Venray's Broek opnieuw in de publiciteit RENTE 10,2 INALFA's RELATIES BREIDEN ZICH UIT Leenenl HYPOTHEEK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING LIMAGAS LAATSTE 'ing op alle fotorolletjes VIDEO fyft/iv,- speelfilms fl. IO "voor dagen beta max v h s geen borgsom DOM MELSKENS De Gemeente koopt toch dure grond in Heide Pastor Huub v.d. Sande kiest voor speciaal pastoraat d'ouwe moestuin Gemeenschapshuizen zeg maar ja tegen Cloffy! VRIJDAG 12 MAART 1982 Nr. 10 HONDERDENDERDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,- Inalfa is in hel algemeen geen bedrrijf dat veel aan de weg timmert, hetgeen naar mening van de algemeen directeur. Dhr. E. J. Knoet, voornamelijk voort komt uit het artikelenpakket dat Inalfa voert. Na een van de grootste leveranciers geweest te zijn in de verwarmingsbran- chc, welke branche men heeft moeten afbouwen door de grote overproduktie in deze tak van industrie, hee(t men zich een tiental jaren geleden met succes in hoofdzaak geconcentreerd op toeleve ring aan de groot-industrie en vele gerenommeerde bedrijven zoals Rank Xerox, Volvo Car, DAF, Philips, Ford, Karmann, Caterpillar, British Leyland, Rover, Jaguar en Saab behoren tot de klantenkring van het Venrayse bedrijf. De laatste drie niet in het minst als afnemers van schuifdaken. Vanzelfsprekend deelt Inalfa ook mee in de huidige economische recessie; de teruggairg bij haar klanten wordt ook aan den lijve ondervonden, al is door de spreiding de gemiddelde teruggang niet zo groot als bij een bedrijf dat zich op één artikel heeft gespecialiseerd. Het bedrijf heeft door de specialis tische kennis welke een toeleverings bedrijf vraagt, veel technische kennis in huis en mede door de ervaring in de vtrwarmings-apparatenbouw, een goe de ondergrond om complete artikelen te maken. Zo'n 5 jaar geleden is Inalfa dan ook begonnen met de fabricage in licentie van schuifdaken voor de auto-industrie en het is het bedrijf gelukt dit artikel, dat gepatenteerd is en technisch toon aangevend, in de markt goed van de grond te brengen. hen schuifdak lijkt een simpel artikel; de werkelijkheid is echter heel anders: offerte maken, monsters maken, weg- tests, windtunnelproeven, gereedschap maken. Dit alles vraagt voor het verwerven van een nieuwe klant meer dan 2 jaar. Na lange tijd van voorbereiding mocht Inalfa het genoegen smaken. Fiat als klant aan de groep afnemers toe te voegen. Hoe groot de omzet met Fiat zal worden op korte termijn is niet te zeggen; op lange termijn kan dit zeker in de miljoenen gaan lopen. Uit het exportpercentage van de firma, n.l. meer dan 65, blijkt, dat Inalfa een behoorlijke bijdrage levert aan het nationale exportpakket. De heer H. Willems (PvdA) deed deze week opnieuw een beroep op het college van b. en w. er bij de a.s. aandeel houdersvergadering van Limagas op aan te dringen dat de winsten van deze maatschappij ten goede kunnen komen van de gas-afnemers. Met andere woorden: de gasprijzen omlaag. Op het ogenblik is het zo, dat de winsten onder de aandeelhouders (gemeenten) verdeeld worden. Op hun beurt gebruiken de gemeenten deze gelden in de algemene financiering. Het Limagas zelf, gebruikt ook 'n deel van de winsten voor onrendabele aansluitingen. Volgens de heer Willems worden die dus betaald door degenen die al gas gebruiken.... boxmeer venray steenstraat 150 schoolstraat 15 telefoon 08855-1471 telefoon 04780-83467 deurne stationsstraat 27 telefoon 04930-45088 gennep de dulvenakker telefoon 08851-6826 Het 'agrarisch expertisebureau Cnos- sen uit Wolvega heeft in een uitvoerige brief aan de Venrayse gemeenteraad ge waarschuwd tegen de gevolgen van het vergiftigde water, afkomstig van de vuilnisstort in hei Venrays Broek. Cnossen die destijds betrokken was bij het onderzoek naar de ziekte bij de koeien van Van Dijck, noemt de stort plaats Venrays Broek een tijdbom. En hij prijst zich gelukkig dat hij niet in Venray woontwaar zich in de toe komst meer calamiteiten zullen voor doen! Cnossen pleit er voor om bijvoor beeld J. Hoeks van het Instituut voor Cultuurtechniek en Waterhuishouding uit Wageningen de vuilnisbelt te laten onderzoeken. Hoeks was reeds eerder bij deze zaak betrokken. Hij bracht vier jaar geleden al een tussenrapport uit over de ziekte van de bewuste koeien. Maar ook hij mocht niet in de belt gra ven, terwijl het bij de onderzoekers toch als een paal boven water staat, dat het gif uit de stortplaats komt. De stortplaats zou moeten worden opengebroken om de vaten met gif welke er zouden liggen op te ruimen. Het expertise bureau zegt in z'n brief ook, dat, op 'n enkele PvdA-lid na, de raadsleden zich niet behoorlijk in de zaak Van Dijck hebben verdiept. Deze conclusie trekt Cnossen naar aanleiding van uitlatingen in de gemeenteraad van 9 februari j.l., toen de pachtontbinding e.d. met Van Dijck aan de orde waren. Vooral het raadslid J. Keintjes wordt de kritiek niet gespaard. B. en w. zouden zich ook té kritisch opstellen ten opzichte van de Chemie winkel Utrecht. Dit instituut treedt misschien niet altijd korrekt op, maar doet wel eerlijk z'n best om de zaken goed te onderzoeken. „Een gedeelte van Uw college heeft zich in de vergadering van 9 februari minder korrekt gedragen, dan ik ooit van de milieujongens heb meege maakt", zo schrijft J. Cnossen. Naar aanleiding van deze brief heeft de PvdA-fraktie in de Provinciale Sta ten er bij het college van gedeputeerde staten op aangedrongen, om met het gemeentebestuur van Venray in overleg te treden over de situatie rond de Venrayse stortplaats. De pvdA-fraktie wil dat de stort wordt opengebroken of dat er geboord wordt. Het wordt de hoogste tijd dat er op korte termijn duidelijkheid komt over de gevaren van deze stortplaats en I dat er gepaste maatregelen worden genomen". Aan het college van G.S. wordt in dit verband ook gevraagd, of het provin ciaal bestuur het eens is met de weigering van de gemeente Venray om een diepgaand onderzoek op de stort plaats toe te staan. In de gemeenteraad van deze week kwam de bedoelde brief als „ingeko men stuk" aan de orde, met de notitie van het college van b. en w. „voor kennisgeving aan te nemen". De VVD-fraktie was het met die notitie wel eens. Zij vonden de heer Cnossen een aanmatigend persoon, zeker waar het gaat om de stelling, dat slechts één raadslid zich in de kwestie Van Dijck voldoende verdiept had. Het Vorige week hebben wij uitvoerig bericht over de dure grondaankoop, welke b. en w. menen te moeten doen in Heide. Deze week kwam dat probleem in de gemeenteraad aan de orde. In eerste instantie meenden de frakties van de PvdA en de VVD dat hier de gemeente en met name wethou der Loonen verwachtingen gewekt heeft, die niet te verwezenlijken waren. Op toezeggingen van de gemeente heeft Janssen zijn kassen afgebroken en nu zit hij met de gebakken peren, als de gemeente hen in de steek laat en de grond niet koopt. Deze opmerkingen klonken de voor zitter, burgemeester Defesche, wel vreemd in de oren. In oktober 1980 is in de commissie het voorstel tot aankoop van deze gronden aan de orde geweest. De commissieleden gingen er toen mee akkoord. Het wachten was toen nog op de sanering van 't bedrijf en dat heeft langer geduurd dan normaal. De toe zeggingen die aan Janssen gedaan zijn, zijn gestoeld op het advies van de commissie, en zeker niet groter of uitvoeriger geweest dan in andere ge- valllen. De raadsleden waren door dit betoog en de herinnering aan een eerder gegeven commissie-advies duidelijk ten goede gekeerd. „Samenwerking" die toch al niet afzijdig had gestaan, bevestigde dat deze fraktie zich moreel tot aankoop verplicht voelt. De heer L. Janssen (VVD) sprak nu ineens van „onbehoorlijk bestuur als we die 225.000,— niet betalen". En volgens Willems (PvdA) ging ook zijn fraktie met de aankoop akkoord. Maar, zo betoogde hij, het woord „verwach tingen" wordt niet juist gebruikt. Bij alle onderhandelingenm worden ver wachtingen gewekt. Zorgvuldig onder handelen en vastleggen van gemaakte afspraken en toezeggingen moeten teleurstellingen voorkomen. En zo krijgt de heer Janssen dan 225.000,— voor zijn grond. Een gedeelte van die grond zal de gemeente wel kunnen gebruiken voor ontsluiting van een naast gelegen gebied en voor de rest zal het zaak zijn alsnog vergunning te krijgen om er beperkte bouw te kunnen plegen. Na achl jaar de parochie Bnikske te hebben geleid, zal pastor Huub van de Sande [60] met ingang van 1 april a.s. het pastoraat in deze parochie neerleg gen. Mei goedkeuring van zijn oversten en deken L. Theunissen zal hij in Venray een speciaal pastoraat gaan verrichten. Hierbij zal hij zich in het bijzonder bezighouden met mensen, die tussen wal eh schip zijn gevallen of dreigen te vallen, en mensen die van elders komen. Daarnaast zal hij aktief zijn voor het werk ten behoeve van de Derde Wereld. Hij heeft voor dit werk gekozen omdat hij er van overtuigd is, dat dit soort pastoraat in Venray „een gat in de markt dicht". Misschien ook via de „Winkel van Sinkel" meent hij beter in kontakt te kunnen Romen met mensen, die aparte zorg behoeven. Met zijn rijke ervaring, opgedaan gedurende vijfentwintig jaar in de missie van India, is hij er van overtuigd op deze manier veel goed werk in Venray te kunnen doen. WIJKPASTORAAT BRUKSKE Huub (Baptist) van de Sande o.f.m. kwam in 1974 rechtstreeks vanuit India, als pastor-bouwpastoor in de toen vol op in aanbouw-zijnde nieuwe woonwijk Brukske. Hij werd daarbij geassisteerd door twee medebroeders. Na de benoeming van pastor W. Barnhoorn tot opvolger van pastoor Pothof van de Paterskerk, bleven twee zielzorgers in Brukske^over. Vanaf 1976 werden de zielzorgers in Brukske geassisteerd door vijf zusters Francis canessen uit Heerlen. VERTREK VAN ZUSTERS Vorig jaar zijn de drie oudste zusters: Johanna, Chiara en Vincenzo vertrok ken. Zuster Margret Baars en zuster- Servaas Hendriks bleven over voor assistentie inhet wijkpastoraat. Beiden hebben vanuit de Stichting „Het Zonnelied" met pastor v. d. Sande pionierswerk verricht voor de „Winkel van Sinkel". Zoals bekend worden in deze winkel met veel succes speciaalzaak voor groenten en fruit grotestraat venray tel. 04780-80857 goederen voor tweede gebruik verkocht ten bate van derde wereldprojecten. Eind vorig jaar werd zuster Margret Baars van hogerhand gevraagd voor een belangrijke funktie bij de Missiepro- cuur van de Franciscanen in Haarlem. Na lang beraad heeft zij uiteindelijk voor deze funktie gekozen. In mei zal zij naar Haarlem vertrekken waar zij o.m. de kontakten met de missionaris sen in het veld zal onderhouden. Blijft alleen nog zuster Servaas Hendriks over. Maar ook zij zal zich inzetten als leidster van de „Winkel van Sinkel" en als ondersteuning van het speciale pastoraat van pastor van de Sande. Dè assistentie van de zusters Francis canessen in Brukske is daarmee beëin digd. NIEUWE SITUATIE Door het vertrek van pastor van de Sande en de laatste zusters Francisca nessen ontstaat een nieuwe situatie in de parochie Brukske. Voorlopig blijft pastor Ton van Oosterhout als enige zielzorger over. Daarbij doet het geval zich voor, dat mr. S. J. H, Breukel in verband met het bereiken van Zijn zeventigjarige leeftijd, moest aftreden als secretaris-penning- meester van het kerkbestuur. Omdat pastoor van de Sande qualitate qua voorzitter is van het kerkbestuur, ontstaan in dit college twee vakatures. Besprekingen zijn «gaapde om de veranderingen in het wijkpastoraat Brukske te kunnen opvangen. Wethouder van Oers verklaarde deze week nog eens nadrukkelijk dat ook in het komende schooljaar de ouderlijke bijdrage van telkens 1,— voor het schoolzwemmen, zal worden gehand haafd. Van de 1100 leerlingen, die met hun school gaan zwemmen, zijn er 123 die niet betalen. Maar zij kunnen (dit schooljaar) niet van het schoolzwem men worden uitgesloten. Mocht in het nieuwe schooljaar blijken dat te veel leerlingen uit de vierde klassen niet betalen, c.q. geen interesse hebben in het zwemmen, dan zullen wellicht in hun plaats de tweede klassers voor het schoolzwemmen wor den uitgenodigd. De wethouder moest een vraag van de heer Willems (PvdA) bevestigend beant woorden: er bestaat geen verplichting tot betaling. Volgens de heer van den Boogaart (PvdA) zouden er zeker méér betalende ouders zijn geweest, als destijds de noodzaak er van duidelijk aan de ouders was overgebracht. De voorlich ting die de wethouder gaf was te onvolledig geweest. ging de fraktie te ver als 'n buitenstaan der na 'n eenmaal genomen raadsbesluit nog eens met allerlei beschuldigingen en eisen aan komt zetten. Als schrijver zegt, blij te zijn dat hij niet in Venray woont, dan is die blijdschap wederzijds, aldus de heer L. Janssen. De PvdA, bij monde van de heer van den Boogaart, wenste deze brief niet voor kennisgeving aan te nemen. Er zijn te veel waardevolle punten in opgesomd waaraan men niet voorbij mag gaan. Zeker ook omdat de bezorgdheid bij de bevolking toeneemt. In ^lit verband zou men ook de heer Reintjes, die als leuge naar wordt betiteld, de gelegenheid moeten geven zich te verweren. (De heer Reintjes was echter afwezig. Red.) De heer van den Boogaart wijdde nog uitgebreid over de bewuste brief uit. Daarbij insluitend eigen informatie en de informatie welke 'n regionaal dagblad had verstrekt. Dat ging buiten de feitelijke inhoud van de brief, en dat was hier niet aan de orde. De voorzitter moest hem daarvoor terecht wijzen. Omdat de heer van den Boogaart de onderhavige brief van Cnossen toch wel behandeld wilde* zien, moest er 'n stemming komen, om te zien of de meerderheid van de raad daarmee akkoord ging. De fraktieleden van de PvdA kregen slechts één stem van Samenwerking als steun. Dertifen raads leden vonden verdere behandeling van deze brief niet noodzakelijk. En daarmee werd de brief van Cnossen naar het archief verwezen. Inmiddels is wel bekend dat Provin ciale Waterstaat met het gemeentebe stuur en de fraktievoorzitters (senioren convent) op 25 maart a.s. een gesprek zal hebben over de aanleg van peilput- ten op de voormalige stortplaats. Die peilputten zijn in de februari-vergade- ring toegezegd en dienen om eventuele vergiftigingsverschijnselen in het grond water tijdg te kunnen signaleren. r nieuwbouwwoningen met subsidie. RENTE 10,4% voor nieuwbouwwoningen zonder subsidie en bestaande woningen. Vraag geheel vrijblijvend nadere informatie bij: stienstra venray Met veel plezier stelde de gemeente raad deze week 75.000,beschikbaar voor een gemeenschapsvoorziening in Veulen. Twee aan elkaar gekoppelde Jarino-lokalen zullen daar als vereni gingsgebouw c.q. gemeenschapshuis gaan fungeren. De heer Willems (PvdA) vond dat 'n koopje ook nog, als men de zelf werkzaamheid van de Veulense bevol king ad 20.000,er bij telt. Op de andere kerkdorpen en wijken moet dat honderden duizenden guldens kosten, om van miljoenen niet te spreken.... Kan dat daar ook niet op de Veulense manier? Moet er overal echt dure nieuw bouw komen? Spreker stelde voor eens na te gaan of een dergelijke oplossing ook niet voor de wijk Veltum gevonden kan worden. Als het om COMMUNIE-KLEDING gaat: Toch niet alle communiekanten gaan hetzelfde gekleed. Daarom Cloffy. Zichtbaar aparter zichtbaar( beter, ook na de communie! Grotestraat 70, Venray

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1