Lindebomenproblematiek Aankoop dure grond morele plicht CDA LIJST 1 CDA LIJST 1 mm Leenen stienstra© 5 6 7 komen uitbreidingsplannen van kerkdorpen in gevaar? WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING imkers pleitten voor behoud of volledige herplanting VENRAY-LANDWEERT Over enkele weken in Uw eigen huis voor f 360,* per maand MODELWONING Elke zondag van 14.00-16.30 uur geopend, Christoffelkruid 58 in plan Landweert Oda-kapel binnen afzienbare tijd in oude luister hersteld PEEL EN MAAS L'NtfTEK/ /«BEITRS VEWLO VIJFTIG JAAR BIJ „JERUSALEM" 1 9l| VI 1 M Tweede kunstwerk in Brukske MAANDAG 8 MAART 1982 VRIJDAG 5 MAART 1982 Nr 9. HONDERDENDERDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR J 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,- Reeds meermalen is in vergaderingen van de Commissie voor Openbare Werken de lindenboomproblematiek aan de orde geweest. Zo werd bijv. in de vergadering van september 1980 door de heer Janssen voorgesteld om alle lindebomen in Venray-kom binnen een periode van 5 jaar fasegewijs te ver vangen, beginnend bijvoorbeeld om de andere, zodat niet meteen kaalslag optreedt. Aldus zou men over enkele jaren van het lindebomenprobleem af zijn zonder een al te grote plotselinge aantasting van het straatbeeld. Afge sproken werd dat het door de commissie overgenomen voorstel van dhr. Janssen nader zou worden bezien. Zoals bekend kunnen lindebomen periodiek hinder veroorzaken, doordat sommige soorten ontvankelijk zijn voor de lindeluis, die een kleverige stof af scheidt honingdauw genaamd waarop zich een roetzwam kan vestigen. Linden hebben weinig hinder van die afscheiding van de lindeluis. Daaren tegen bevuilt de honingdauw soms ramen, stoepen en tuinplanten, tenge- De Beatrixboom, op nevenstaande foto op de voorgrond, blijft in ieder geval behouden, evenals de lindebomen in de wegberm tussen oude en nieuwe Oost singel. De linden aan de rechtse zijde van deze weg gaan verdwijnen. Aan de rand van plan Landweert nabij het centrum zijn een aantal fraaie eengezinswoningen met c.vM berging en tuin gebouwd. De indeling van deze huizen die al over enkele weken kunnen worden betrokken is o.a.: hal met betegeld toi let. grote L-vormige woonkamer, keuken met leuke inrichting, voor- en achtertuin, 3 slaapkamers, betegelde badkamer met douche, vaste wastafel, bergzolder. Prijzen v.a. 127.450, Uitgaande van 100% hyotheek en rv rekening houdende met de hoogste 1e Ji" BUM /TVs - I jaarlijkse bijdrage (alh. van Uw NOG MEEB li*®» L-^SZ|KU J I inkomen) en fiscaal voordeel NUU MEER f 124.300, ijChnstjffelkruicM^analjJ^Tieuwe^Maash^ Ik wens vrijblijvend meer informatie over de voordelige woningen in plan Landweert Naam Adres De snelste informatie krijgt U telefonisch: 04780-84438 Onze kantoren zijn geopend: maandag t/m vrijdag 09.00-21.00 uur, zaterdag 10.00-16.00 uur Woonplaats en postcode. In ongefrankeerde enveloppe naar Stienstra Venray, antwoordnummer 15, 5800 VB Venray o 1 Patersstraat 19 5801 AT Venray Tel. 04780-84438 Na kantooruren 04780-83170 077-22266 Kantorpn in Roermond-Weert-Venlo-Venray Het is de bedoeling van het aanne mersbedrijf Verhoeven om op korte termijn met de renovatie van het St. Odakapelletje aan de Hoenderstraat te beginnen. Gepland is, dat het gebouw tje per 1 mei a.s. zal kunnen worden opgeleverd. Dan zullen ook de beno digde veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen om inbraken te voorkomen. Dat geschiedt door het aanbrengen van plexiglas en traliewerk. Volgens toe zeggingen van het gemeentebestuur kunnen dan ook weer de beelden (in dit geval een copie gemaakt door Piet Cle- phas) in de kapel geplaatst worden. De Werkgroep Kruisen en Kapellen van Veldeke Venray wil de gemeente vragen de groenvoorziening rond het Odakapelletje te verzorgen, waarna men met enige feestelijkheden het kapelletje weer wil overdragen. Er is al gedacht aan een openluchtmis. Met de aannemingsbedrijven Pijpers te Leunen, Raedts te Oostrum en L. Oudenhoven te Venray, zal de Werk groep binnenkort definitieve afspraken maken over de renovatie van enkele kapellen. Evenals Verhoeven hebben ook deze aannemers hun diensten gratis aangeboden. Ook heeft het Schilders bedrijf Reijnders toegezegd enig schil derwerk te willen verzorgen. Op de LTS is men intussen bezig met het maken van drie kruizen, nagemaakt volgens foto's van de vroegere toestand. Een is bestemd voor plaatsing op de lemmenweg/Deurneseweg; een voor plaatsing bij de Vlies in 't Veulen; een voor plaatsing bij de Veltumse kapel, waar het huidige kruishout dringend aan vervanging toe is. Intussen is Piet Hermans van de Vrije Akademie begonnen met het gieten van een nieuw corpus voor het kruishout aan de Lemmenweg. Binnenkort zal hij ook een mal moeten maken van het oude corpus dat in de Veulense kerk hangt, en vroeger aan de Veulenseweg stond opgesteld. De door hem te maken copie zal op het kruis bevestigd worden dat straks tegenover De Vlies komt te staan. Intussen groeit wekelijks het aantal bijdragen voor het herstel en onderhoud van de Venrayse veldkapellen en weg- kruisen. De deze week in dit blad geplaatste verantwoording geeft aan, dat men de 4600,— reeds gepasseerd 'n leesbare krant volge waarvan bij de plantsoenendienst klachten binnenkomen. Opgemerkt kan worden dat de honingdauw met een gewone zeepoplossing te verwijderen is. Overigens treden druipverschijnselen niet ieder jaar op. In het afgelopen jaar zijn er bijv. zo goed als geen klachten over de linden binnengekomen, terwijl nu over roetdauw op berken, wilgen en eiken geklaagd wordt. Een en ander betekent niet dat dan ook maar actie tegen deze boomsoorten ondernomen moet worden. Er bestaat n.l. geen enkele boomsoort welke, in een stede lijke omgeving, niet op de een of andere manier hinder veroorzaakt (bladval, insecten, schaduw, overhangende tak ken etc.). Feit is echter, dat een lindeboom bijna niet weg te denken is uit het neder- landse dorps- en straatbeeld. Van oudsher wordt de linde n.l. in de onmid dellijke nabijheid van bebouwing ge plaatst (dorpspleinen, bij kapellen, lei- linden voor de huisgevel enz.). Daarom heeft deze boom de officiële naam „tilia holandica" ofwel „hollandse linde" ge kregen. Gezien het bovenstaande en gelet op de omstandigheid dat er veel linden zijn die geen overlast veroorzaken, is de plantsoenendienst niet erg geporteerd voor het idee om alle lindebomen maar zonder meer te gaan kappen, ook al zou dit in fasen geschieden. Zij vindt dit een te rigoreuze aanpak en komt met een tegenvoorstel om alleen die lindebomen te vellen die bovenmatige hinder kunnen veroorzaken omdat de bomen te dicht op de huisgevels en opritten staan. Door de plantsoenendienst is nage gaan in welke straten de linden gekapt en door een andere boomsoort vervan gen zouden moeten worden. Een en ander zou mogelijk zijn op de volgende locaties: Wilhelminastraat (gedeeltelijk) Oude Oostsingel (gedeeltelijk aan een zijde) Oude Oostrumseweg (praktisch ge heel behalve bij en tegenover de Kruuze) Langeweg (voor het grootste gedeel te reeds gerooid en vervangen) Gasstraat (geheel) Op de navolgende locaties kunnen de linden gehandhaafd worden, omdat ter plaatse geen hinder wordt ondervon den: nabij het St. Jozefklooster aan de Overloonseweg de Overloonseweg langs het St. Jorispark St. Jozefweg langs en tegenover de Kruuze de berm tussen de oude en nieuwe Oostsingel. Op verzoek van de bewoners van de Akkerweg zullen de daar aanwezige lin den eveneens worden gespaard. Met het kappen van de bomen aan de Kempweg kan worden gewacht tot de toekomstige aanleg van parkeerplaatsen. De alleen staande of monumentale linden zoals bijv. bij de kapel aan de Langeweg en de Beatrixboom aan de Oostsingel dienen sowieso gespaard te worden. Na het vellen van de betreffende linden zal vervanging door andere boomsoorten (eik, es, boomhazelaar en smal-groeiende esdoorn) plaatsvinden. Daar waar mogelijk zal een linde die geen overlast veroorzaakt, als solitair tussen de vervangende beplanting wor den gehandhaafd. Aan de Langeweg zijn in het verleden enkele van bovengenoemde boomsoor ten geplant ter vervanging van de daar aanwezige linden. Waar vervanging van de linden niet mogelijk is zal deze elder gecompenseerd worden. Aan de oude Oostsingel kunnen groepsgewijs linden gekapt worden waardoor op regelmatige afstanden gaten in de laanbeplanting ontstaan. Ter plaatse zal niet worden ingeboet omdat anders een onevenwichtig beeld ontstaat. Dit geldt ook voor de Oude Oostrumseweg nabij de panden nrs. 1-9; tegenover de bij deze panden te handhaven linden zal geen jonge be planting worden aangebracht. Com pensatie zal elders plaatsvinden. Bij de toekomstige aanplant in de bebouwde kom zal er rekening mee worden gehouden dat de lindeboom door zijn hinderlijke druipverschijnse len een ,,slechte"naam heeft gekregen bij de bev/ Ikong. Alvorens tot het kappen van de on derhavige linden wordt overgegaan, zullen de aangrenzende bewoners kun nen aangeven of ,,hun" boom al dan niet gehandhaafd moet worden. Tenslotte nog wat cijfers. In de bebouwde kom stonden oorspronkelijk 410 linden waarvan er inmiddels 97 zijn geveld. Indien het voorstel van voor melde commissie zou worden overge nomen betekent dit het kappen van de resterende 323 linden. De kosien •vatn dat commissievoorstel bedragen 156.500,waarvan 42.000,aan plantmateriaal. Het voorstel van de plantsoenen dienst komt neer op de velling van 103 linden. Hiervan bedragen de kosten 50.000,waarvan 14.000,aan plantmateriaal. Uitvoering door de plantsoenendienst in de wintermaanden zou gefaseerd kunnen plaatsvinden over een periode van 5 jaar. In de commissie voor openbare werken kwam deze problematiek j.l. dinsdag nog eens uitvoerig aan de orde. De heer Reintjes pleitte er voor, dat zeker de bewoners met 'n lindeboom voor hun huis, inspraak zouden krijgen in 't al dan niet kappen van de bomen. Hetzelfde stelde in feite de heer L. Janssen die in 1980 nog adviseerde alle lindebomen in een tijdsbestek van 5 jaar op te ruimen. Hij verwachtte nu dat van de 103 nog te kappen bomen er hooguit 60 zullen sneuvelen. Ook de heer Hendriks vond het voorstel van de plantsoenendienst een goed plan. Op de „publieke tribune" zat een drietal imkers, die namens hun achter ban met veel verve pleitte om zoveel mogelijk lindebomen te behouden. Opgemerkt werd, dat iedereen moet herplanten; maar de lindebomen die destijds de entree van ysselsteyn sier den, zijn nooit herplant. Met nadruk werd er op gewezen, dat de overlast van lindebomen, jaarlijks maximaal één maand duurt. Het was voor de imkers 'n vraag of daarom tientallen bomen moeten gekapt wor den. Het is per slot van rekening openbaar groen; en niet alleen voor de naastliggende bewoners bestemd. Het duurt jaren voordat vervangende bo men weer 'n fraai bladerdak hebben, en dan klagen diezelfde mensen misschien weer over vallende bladeren of iets der gelijks. Met nadruk verzochten de imkers om toch vooral elders lindebomen te herplanten. Die toezegging kon de voorzitter wethouder Loonen met een gerust hart geven. Speciaal in de buitengebieden komen weer linde bomen terug. Maar dat niet alleen: in verschillende bermen en perceelsresten heeft men klavers en koolzaad gezaaid, waardoor de bijen volop aan hun trekken kunnen komen. De heer Janssen nam een voorstel van de heer Kengen over, om degenen, die werkelijk last van een lindeboom hebben, die boom zelf te laten kappen uiteraard om veiligheidsredenen on der toezicht van de gemeente. Dat bespaart de gemeenschap heel veel geld.... Het is nu aan de gemeenteraad, om akkoord te gaan met de plannen zoals die door de plantsoenendienst zijn op gesteld zonder daarbij de imkers tekort te doen of te veel kaalslag te ver oorzaken. CONCERT üSL GEBOUW 1 „DEPRINS" Kaldehkerkerweg vrijdag zaterdag zondag I De commissie voor openbare werken heeft zich deze week gebogen over een voorstel van b. en w. om in Heide 7500 m2 grond te kopen voor de somma van 225.000,—. Dat is 30,— per vierkante meter. Duur.... maar het is bovendien vrijwel zeker dat de gemeen te er niets mee kan doen er geen woningen op kan bouwen.... Wat is het geval? Enkele jaren terug vroeg een tuinder in centrum Heide aan de gemeente ver gunning om zijn kassen te mogen ombouwen. Voor de gemeente was dat een gerede aanleiding om met 'de aanvrager te gaan onderhandelen, om het bedrijf te verplaatsen, zodat de gemeente die grond midden in het dorp kon gaan gebruiken voor woningbouw. Vier vijf woningen zouden er wel gebouwd kunnen worden. De tuinder was niet ongenegen. Een taxatie vond plaats, maar die viel zo hoog uit, dat zulks voor de gemeente geen haalbare zaak werd. Na veel besprekingen besloot de tuin der zich te laten saneren. En als dat allemaal geregeld was zou de gemeente de grond overnemen tegen de verschil- prijs. Zo gezegd, zo gedaan. De sanering werd toegestaan; de kassen werden afgebroken; en uiteindelijk zou de gemeente dan de grond kunnen kopen. Maar dat is allemaal wel gauw geschreven, maar in de praktijk duurde dat wel 'n paar jaar. In die paar jaar kwamen er van het Rijk enkele milieu voorschriften waaraan ook de gemeente zich heeft te houden. Een van die voor schriften is het leggen van een stankcir kel rond veemesterijen en kippenhou- derijen. Hoe meer varkens bijvoorbeeld in één bedrijf, hoe groter die cirkel rond dat bedrijf. En in die stankcirkel mogen geen woningen worden ge bouwd. Nu wil het geval dat het bewuste perceel grond in Heide in zo'n stankcir kel is komen liggen. De gemeente mag er dus geen woningen bouwen, heeft die grond niet meer nodig. Maar.... daar liggen de keiharde afspraken tussen tuinder en gemeentebestuur. En on danks dat men die grond niet nodig heeft, is men moreel verplicht die te kopen zó stellen burgemeester en wethouders. De commissie voor openbare werken zat er mee te dubben, maar uiteindelijk adviseerde men het college toch maar, om de grond te kopen. Afspraken zijn afspraken. Alleen de heer L. Janssen onthield voorlopig zijn advies. Hij wilde toch wel eens met de betreffende tuinder gaan praten. Volgens wethouder Loonen is er een gerede kans dat men dergelijke gevallen in de toekomst nog meer tegenkomt, zuiver en alleen omdat het Rijk dergelijke voorschriften uitvaardigt, zonder overgangsregelingen. De wet houder zag het zó somber in, dat hij het helemaal niet denkbeeldig vond, dat het in de toekomst zeer moeilijk zal zijn op de kerkdorpen uitbreidingsplannen sa men te stellen, zonder dat men in een stankcirkel van een of ander bedrijf te recht komt.... - Deze week was het vijftig jaar geleden dat Frans Swinkels (maasheseweg 7a) zijn intrede deed als boerenknecht bij „Jerusalem". Intern, want dan was je altijd present en werd er niet zo op de uren gekeken. Twaalf jaar is hij bij de Zusters van „Jerusalem" in de kost geweest, tot hij in 1944 trouwde. Daarmee was hij de eerste getrouwde werknemer in die kloostergemeenschap In datzelfde jaar moest hij de vernietiging van het klooster en inter naat door een bombardement meema ken. Eerder had hij bij een razzia van de Duitsers drie paarden en een boerekar moeten afstaan Tijdens het bombardement zat net jonge paar in de kelders van „Jerusa lem", meezorgend voor de evacué's. Frans slaagde er nog in een zieke bedlegerige zuster op het nippertje uit de vlammenzee te redden. Ze werden allen in huize Servatius ondergebracht. Toen de zusters al uit Venray vertrokken waren, bleef Frans met nog enkele getrouwen achter „onder de wasserij", tot ook zij moesten evacue ren. De familie Swinkels kwam in Stiphout terecht. Maar Frans kon het daar niet lang uithouden en fietste al gauw elke dag op en neer naar Venray. Enkele weken later konden ze weer voorgoed naar Venray terugkeren, bij familie in 't Venrays Broek. Na een lange periode van opruiming en herstel kon dan in 1951 een nieuwe en fraaie boerderij aan de Gasstraat in gebruik worden genomen. Frans vindt het nog steeds jammer dat die moderne boerderij later tot internaat verbouwd werd. Toen brak voor hem een nieuw tijdperk aan. Het boerewerk was afgelopen, wat bleef was tuiniers- werk. En de laatste vijf jaar „speelt hij er voor joker" zo verzekerde zijn vrouw ons. Alle karweitjes die er op „Sjalom" verricht moeten worden, schuiven ze door naar Frans. Maar daar komt dan in juli een eind aan, als ook dit internaat wordt opgeheven. Het is maar goed dat Frans nog een behoorlijke tuin achte zijn huis heeft; want over pensionering heeft hij nooit ■willen praten. Gezond van lijf en leden kan hij niet stilzitten, zelfs niet op zon dagen.... Het bestuur, leiding en medewerkers van „Sjalom" hebben Frans dinsdag gehuldigd en in de bloemen gezet. Terecht! En hoewel Frans en zijn vrouw alles maar stilletjes voorbij wilden laten gaan, is het die dag toch 'n komen en gdan geweest van familie, vrienden en bekenden. Vijftig jaar is per slot van rekening geen peuleschil. In december 1981 heeft het gemeente- bestuur aan de wijkraad Brukske gevraagd naar een geschikte plaats voor een tweede kunstwerk van de Roer- mondse kunstenaar D. van Wijk. Het eerste kunstwerk, „Kind op step" heeft een plaats gekregen voor het wijkcentrum. Op advies van de wijkraad zal het tweede kunstwerk, „Kind met hoepel" worden geplaatst op het grasveld tussen de Wagnerstraat en de Openbare kleu ter- en basisschool,De Flierefluit" Hierbij nodigt het C.D.A. allen uit op een grote verkiezingsbijeen komst in Zaal „Inden Engel" te Venray op AANVANG 20.00 UUR Op deze avond wordt de Limburgse C.D.A. verkiezingscampagne voor de Provinciale Statenverkiezingen van 24 maart a.s. geopend. Tot U zullen spreken o.a.: Drs. K.W. Buck, lijsttrekker C.D.A.-Limburg Staatsssecretaris P. van Zeil óf H. de Boer Uiteraard zullen de kandidaten uit onze statenkring present zijn, zoals o.a.: Mevr. M. Greweldinger-Beudeker, Horst De Heer M. Cornelissen, Arcen en Velden De Heer P. Hilhorst, Sevenum De Heer H. Philipsen, Ysselsteyn-Venray

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1