GEMEENTEPRAAT NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie G.A. Schütte, Bureau Voorlichting id WET AGRARISCHE GRONDVERKEER BEKENDMAKING PARKEREN in woonstraten van het Brukske HUISVUIL EN CARNAVAL JACHTWET GROEPSVERVOER Bestemmingsplan BURGGRAAF ZWEMLESSEN in het combi-bad a.s. zaterdag VRIJ ZWEMMEN Registratie van POLITIEKE GROEPERINGEN Hinderwet Bouwvergunning aangevraagd Bouwvergunningen verleend Hinderwet agenda agenda agenda Honden- en kattenbesLu.it Verklaring van geen bezwaar ieuwe wet regelt verkoop landbouwgrond In de zeventiger jaren is de prijs van ndbouwgrond enorm gestegen. Eén tctare onverpacht bouwland kostte in 970/71 gemideld 95UU,— en in >78/79 gemiddeld 41.400, Ook de prijs van onverpacht gras- nd is in dezelfde periode gestegen van cmiddeld 7.500,tot gemiddeld 41.000,— per ha. Tc hoge grondprijzen kunnen proble- icn teven voor een financieel gezonde, [rarische, bedrijfsstruktuur. bedrijts- pvolging en bedrijfsuitvoerlng worden oor de hoge grondprijzen ernstig emoeilijkt. I0E KAN MEN DE HOGE PRIJZEN TE LIJF GAAN? Een mogelijkheid is de vraag naar ond te verminderen en daarmee de rondprijs naar een aanvaardbaar ni- reau terug te brengen. De vraag naar grond wordt vermin- Itrd door bepaalde groepen kopers van e grondmarkt te weren. Potentiële opers moeten óf zelf een Iandbouw- ;undig bedrijf willen uitoefenen óf de rond willen verpachten voor land- ouwkundig gebruik. Dit wordt de indbouwkundige toetsing genoemd. Om het bovenstaande te bereiken is k Wet Agrarisch Grondverkeer W.A.G.) tot stand gekomen. De wet alopz'n vroegst 1 juli 1982 in werking ■eden. LANDOFNIET-LAND Welke gronden vallen onder de ■erkingsfeer van de W.A.G. en kunnen us niet zonder meer worden verhan- eld? De wet maakt onderscheid tussen md" en ,,niet-land". „Land" valt onder de wet en wordt nschreven als landbouwgrond en ituurterreinen. Ook bosgronden, aardcvollc agrarische cultuurland- happen vallen onder landbouwgrond. Van ,,niet-land" is sprake als het uidclijk is dat dc grond voor andere an landbouwkundige doeleinden, b.v. roningbouw, wordt gebruikt. De niel-land-gebieden vallen via een Vrijstellingsregeling builen de wet. I)e gebieden die voor vrijstelling in aanmerking komen, moeien door de gemeenteraad worden vastegesteld. WAT GAAT ER GEBEUREN ILS LAND WORDT VERHANDELD (De wet spreekt van ..vervreemding an grond"). Dc overeenkomst wordt getoetst door t Grondkamer. Alle eigendomsover- achtcn, vestigingen van een zakelijk cfat en ook pachtcontracten moeten t goedkeuring aan de Grondkamer orden voorgelegd. De Grondkamer zal in een aantal gevallen de overeenmkomst „automa tisch goedkeuren". De wet kent een aantal vrijstellingen van landbouwkun dige toetsing. De kriteria die de Grondkamer hanteert bij de „landbouwkundige toet sing" zijn nog niet vastgesteld. Zij kun nen betrekking hebben op de persoon (de koper, de pachter enz.) op het bedrijf. Daarnaast zullen soortgelijke kriteria worden opgesteld als de over eenkomst de aankoop of pacht van Natuurterreinen of Landgoederen be treft. De kriteria zullen in de loop van dit voorjaar bij Algemene Maatregel van Bestuur worden bekend gemaakt. Nadat de grondkamer de transactie heeft goedgekeurd, kan overschrijving in de openbare registers (hypotheekkan toor/kadaster) plaatsvinden. INVENTARISATIE We hebben al aangegeven dat de gemeenteraad van Venray niei-land-ge- bieden kan aanwijzen, die buiten de werkingsfeer van de wet vallen. Deze vrijstellingsgebieden zijn door de ge meente op een rij gezet. Deze gebieden zijn in hoofdzaak gelegen binnen de grenzen van de bebouwde kommen van de gemeente. Ook recreatiegebieden als campings en visvijvers kunnen worden aange merkt als vrijstellingsgebied. Een gebied kan slechts in aanmerking komen voor vrijstelling op grond van het huidige gebruik. Dat wil dus zeggen dat b.v. grond voor bestemmingsplan nen, die nog uitgevoerd moeten wor den, niet voor vrijstelling in aanmerking kunnen komen. Pas bij de uitvoering van de plannen kan de betrokken grond aan het agra risch grondverkeer worden onttrokken. TER INZAGE Voordat de gemeenteraad van Venray dc vrijstellingsgebieden kan gaan aan wijzen, moet hei ontwerp-raadsbesluit 30 dagen ter inzage worden gelegd. Gedurende 6 weken vanaf hel begin van de Ier inzagelcgging kan een ieder be zwaar tegen hel ontwerp-besluit indie nen bij de gemeenteraad. Daarna zal de raad een besluit nemen, dat door de Kroon moet worden goedgekeurd. Vanaf maandag 15 februari 1982 tot 17 maart 1982 zal op kamer 202 van het raudhuis het ontwerp-besluit ter inzage liggen. Wilt u meer weten over deze nieuwe wet dan kunt u de voorlichtingsbrochu re „Hoofdlijnen van de Wei Agrarisch Grondverkeer" bestellen bij de Directie Beheer Landbouwgronden, lel. 03o - 852619, hel boekje kost 5, VRIJSTELLINGSGEBIED WET AGRARISCH GRONDVERKEER De burgemeester van de gemeente Venray maakt ter voldoening aan het ilde in artikel 3. lid 2 van de Wet grarisch grondverkeer bekend, dat van 5 februari 1982 tot 17 maart 1982 voor en ieder op kamer 202 van het Raad- wis ter inzage ligt het ontwerp-besluit 'an dc gemeenteraad, waarbij gebieden vorden aangewezen waarin uitsluitend mroerend goed is gelegen, dat duur- aam voor andere dan landbouwkun- !ige doeleinden wordt gebruikt danwel «roerend goed dat niet als natuurter rein wordt aangemerkt. Tot uiterlijk 31 maart 1982 kan een cder schriftelijk bij de gemeenteraad lezwaar indienen tegen het ontwerp-be- luit. Venray, 29 januari 1982 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche Het parkeren van personenauto's in itraten van Brukske leidt nogal ens tot problemen. De laatste tijd hebben bewoners uit. Tamboerijn-, Spinet- en Beethoven- traai hun ongenoegen geuit over linderlijk geparkeerde auto's, die door gangen naar opritten/garages belemme ren of bemoeilijken. Deze ergerniswekkende situaties doen rich natuurlijk het meest voor in smalle Iraatgedeelten, waar dan ook nog de ortste opritten zijn. De oorzaak van deze problemen is 'ijna altijd gelegen in het feit dat lutomobilisten meestal buurtbe woners of hun bezoekers geen of «voldoende gebruik maken van de in de straat aanwezige parkeerhavens. Auto's worden voor korte of langere lijd pardoes op iedere gewenste plaats Sestald. Daarbij houdt men geen reke ning met eventuele hinder voor een «der. Met dit artikel proberen wij een con- Teet parkeergedrag te bevordereen door een goed gebruik van de in de «raten aanwezige parkeervakken te stimuleren. Gebruik de parkeervakken en wees «n ander niet tot last. U weet toch zelf ioe vervelend het is wanneer uw inrit leblok keerd wordt door een vreemde of iekende auto. Op carnavalsmaandag en -dinsdag zal in de gemeente Venray geen huisvuil worden opgehaald. Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter OPENSTELLING VAN HET RAADHUIS Venrays raadhuis, Raadhuis straat 1, is op werkdagen ge opend van 9 tot 12 uur. Bo vendien kan men op donderdag middag van 16.00 tot 17.30 uur bij de afdeling bevolkingszaken terecht voor het afhalen van pas poorten, rijbewijzen e.d. Gesprekken met ambtenaren buiten de openingstijden van het raadhuis,' uitsluitend na telefoni sche afspraak (tel. 83838). SPREEKUREN B. EN W. Burgemeester mr. H. J. M. Defesche maandag van 10.00 tot 11.00 uur. Wethouder G. H. Schols: maandag van 10.00 tot 11.00 Wethouder mevr. A.P.Rutten- Tielen: iedere eerste en vierde dinsdag van de maand van 10.00 tot 11.00 uur, voor huisvestings problemen; en iedere maandag van 10.00 tot 11.00 uur voor so ciale zaken. Wethouder Joh. Loonen: maandag van 10.00 tot 11.00 uur. Wethouder J. van Oers: maandag van 10.00 tot 11.00 uur. Wanneer een spreekuur vervalt wordt dit in de rubriek „Ge meentepraat" bekend gemaakt. Alleen wanneer men absoluut verhinderd is op het spreekuur van burgemeester en wethouders te komen kan telefonisch een af spraak worden gemaakt via de bestuursassistent, de heer G. Spelbos (tel. 04780-83838 toestel 117). Het postadres van het raadhuis luidt: Gemeente Venray, Postbus 500 5800 AM Venray. De burgemeester van Venray, hoofd van de plaatselijke politie in de zin van de Jachtwet, maakt bekend dat op 31 maart 1982 de geldigheid van de jacht akten afloopt. Om geweren door een jachtakte gedekt te houden dienen de houders van een jachtakte vóór 1 maart 1982 een akte voor het jachtseizoen 1982/1983 aan te vragen. Het aanvraagformulier daartoe is kosteloos af te halen bij de afdeling openbare orde en veiligheid van de gemeente (kamer 119). Venray, 4 februari 1982 De burgemeester voornoemd, mr. H. J. M. Defesche. Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend hun besluit van 3 februari 1982 nr. 123 waarbij aan Psychiatrisch Centrum Venray, St. Servatius, vergunning is verleend voor het in eigen beheer uit voeren van groepsvervoer binnen de gemeente Venray. Het betreft de verlenging van de ten name van Psychiatrisch Centrum St. Servatius staande vergunning tot 15 februari 1987. Bovenvermeld besluit is bij voorraad uitvoerbaar verklaard. Dat wil zeggen dat een eventueel in te stellen beroep geen schorsende werking heeft. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na publika- tie van deze bekendmaking in beroep gaan bij gedeputeerde staten van Limburg te Maastricht. Venray, 9 februari 1982 Burgemeester en wethouders voor noemd, mr. H.J.M. Defesche, burgemeester J.M. Poels, secretaris. De burgemeester van Venray maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid, van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de gemeenteraad van Venray van 26 januari 1982 het bestemmingsplan „Burggraaf" in voorbereiding heeft verklaard voor het gebied, dal aan de zuidzijde wordt begrensd door de Stationsweg, aan de westzijde door.de Raadhuisstraat en de Dr. Kortmann- weg, aan de noordzijde door het industrieterrein Smakterheide en aan de oostzijde door de Nieuwe Maasheseweg en de Oostsingel. Het voorbereidingsbesluit en de daarbij behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening liggen met ingang van heden voor iedereen ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis, geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Venray, 12 februari 1982 De burgemeester voornoemd, mr. H. J. M. Defesche Kinderen die voor 1 maart 1982 zes jaar zijn kunnen deelnemen aan zwem lessen in het gemeentelijk zwembad. Er worden in totaal 24 lessen gegeven (tweemaal in de week) waarvan de eerste op 15 februari a.s. begint. De kosten bedragen 74'25, inclusief entree. Beperkte deelname is nog mogelijk op onderstaande dagen en tijden: woensdag 16.00-16.30 uur zaterdag 11.00 - 11.30 uur woensdag 16.30- 17.00 uur zaterdag 1130 - 12.00 uur woensdag 17.00-17.30 uur zaterdag 12.00-12.30 uur woensdag 17.30-18.00 uur zaterdag 12.30- 13.00 uur Men kan zich hiervoor laten inschrij ven aan de kassa van het zwembad van maandag tot en met vrijdag van 16.45 tot 18.45 uur en op woensdag en zaterdag van 13.30 tot 15.30 uur. VANAF 16 JAAR Eveneens op 15 februari a.s. begin nen de zwemlessen voor cursisten boven 16 jaar. Zij betalen voor 24 lessen (tweemaal in de week) 92,50 inclusief entree. Ook voor deze zwemcursus is nog beperkte deelname mogelijk op onder staande dagen en tijden: Men kan zich hiervoor laten inschrij ven van maandag tot en met vrijdag van 16.45 tot 18.45 uur en opwoensdag en zaterdag van 13.30 tot 15.30 uur aan de kassa van het zwembad.. Op zaterdag 13 februari a.s. is er in verband met diplomazwemmen vanaf 13.00 uur GEEN vrij zwemmen in het gemeentelijk zwembad. Het vrij zwem men 's morgens van 8.30 tot 10.00 uur gaat gewoon door. Venray, 8 februari 1982 De burgemeester brengt in verband met de komende verkiezing van de gemeenteraad het volgende ter openba re kennis. Het hiertoe bevoegde orgaan van een politieke groepering, b.v. het bestuur van de plaatselijke afdeling, kan binnen acht weken, doch uiterlijk zes weken vóór de dag van de kandidaatstelling een verzoek tot registratie van de naam van de politieke groepering de aandui ding daarvan of beiden ten behoeve van de komende raadsverkiezing bij het centraal bureau indienen. Aangezien de kandidaatstelling plaats heeft op 20 april 1982 loopt deze termijn van 23 februari tot en met 9 maart 1982. Wanneer de politieke groepering de inschrijving verzoekt van een naam of een aanduiding welke voor de Tweede Kamerverkiezing bij de Kiesraad is geregistreerd, dan wordt daarbij over legd een verklaring van de rechthebben de groepering, meestal het hoofdbe stuur, waaruit blijkt dat het orgaan dat inschrijving verzoekt, daartoe gemach tigd is. Het centraal stembureau beschikt slechts afwijzend op het verzoek: indien daartoe redenen, verband hou dend met de openbare orde of de goede zeden aan wezig zijn; indien de aanduiding meer dan 35 letters bevat; indien de naam van de politieke par- indien de naam van de politieke groepering dan wel de aanduiding daarvan geheel of in hoofdzaak over eenstemt met die van een andere politieke groepering, waarvan de naam of de aanduiding daarvan bij de Kiesraad is geregistreerd, of met die, waarvoor reeds een verzoek is in gediend, en daardoor verwarring te duchten is; indien, voor het geval de inschrijving is verzocht van een naam of een aan duiding welke bij de Kiesraad is gere gistreerd, de verklaring, model G 2 -1 ontbreekt. Bij inwilliging van het verzoek worden de namen van de politieke groepring, de aanduiding daarvan of beide ingeschreven in een register dat voor de komende raadsverkiezing wordt aangelegd; heeft de politieke groepering de be voegdheid degene die een lijst van kandidaten inlevert te machtigen bo ven de lijst te plaatsen de geregistreer- le naam van de politieke groepering mits deze niet meer dan 35 letters be vat of de geregistreerde aanduiding daarvan. De burgemeester, mr. H. J. M. Defesche Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat door hen, onder voorwaarden, om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervan- gén, op 3 februari 1982 vergunning is verleend ingevolge de Hinderwet naar aanleiding van de aanvraag van H. Janssen, Groeneweg 26 te Heide-Ven- ray, voor het ex. art. 6a, uitbreiden/wij zigen van een pluimveefokkerij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen en waar propaan wordt gebruikt, gelegen aan de Groeneweg 26 te Heide-Venray. De beschikking en alle ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter inzage en wel van 12 februari 1982 tot 12 maart 1982 elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en donderdags van 16.30 tot 19.30 uur. Ingevolge artikel 44, tweede lid, van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne slaat tot 12 maart 1982 beroep ojten bij de Kroon voor: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28, eerste lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne bezwaren hebben ingebracht; d. enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in slaat is geweest overeenkomstig artikel 20, 21 of 22, tweede lid, of 28 eerste lid, onder c, van de Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne be zwaren in te brengen. De beschikking wordt na afloop van de beroepsterwmijn van kracht tenzij voor deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de be schikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het beroepschrift moet worden ge richt aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur. Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gra- venhage. Het verzoek ,tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Venray, 12 februari 1982 Bij burgemeester en wethouders zijn de navolgende aanvragen ingekomen om in afwijking van het geldende be stemmingsplan c.q. vooruitlopend op een in voorbereiding zijnd herzienings planbouwvergunning te verlenen voor: - het geheel vernieuwen van de woning Op de Kamp 2, t.n.v. J. H. vam Rheden, p/a Mgr. Martensstraat 2 te Blitterswijck; - het verbouwen van de boerderij Beekweg 64 tot woning, t.n.v. E. T. Hendriks; - het bouwen van een berging aan de Gratenstraat 16, t.n.v. P. W. Ewals; - het verbouwen van de woning Noordsingel 27, t.n.v. C. H. M. Jacobs; - het bouwen van een fokvarkensstal aan de zandhoek 13, t.n.v. J. M. L. Zanders. Burgemeester en wethouders zijn voornemens aan deze bouwplannen medewerking te verlenen. De bouw plannen liggen met ingang van 12 februari 1982 gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis (van 9.00 tot 12.00 uur). Gedurende deze termijn kunnen even tuele bezwaren schriftelijk bij burge meester en wethouders worden inge diend. Venray, 12 februari 1982 De burgemeester van Venray, mr. H. J. M. Defesche Burgemeester en wethouders van Venray hebben in hun vergadering van 10 februari 1982 voor de navolgende bouwplannen bouwvergunning ver- leend. Zij, die menen door de afgifte van een van deze bouwvergunningen rechtstraaks in hun belang te zijn ge troffen, kunnen gedurende 30 dagen na datum van deze publicatie op grond van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (AROB) een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders. - het verbouwen van de woning aan de Oude Oostrumseweg 13, t.n.v. G. J. H. Hendriks; - het verbouwen van de sauna tot bejaardenwoning aan de Maasheseweg 61, t.n.v. J. A. M. Raymakers; - het verbouwen van het bedrijfspand aan de Stationsweg 39, t.n.v. Jan Linders b.v.; - het plaatsen van een dakkapel aan de Witte Vrouwenstraat 5, t.n.v. W. H. Jacobs; - het plaatsen van een trafohuisje aan de Pionierstraat, t.n.v. N.V. PLEM; - het plaatsen van een trafohuisje aan de Ringweg-oost, t.n.v, N:V: PLEM; - het plaatsen van een televisiemast aan de Reekgraafstraat 12, t.n.v. A. G. M. van Arkel; - het maken van een machineberging aan de Steegse Peel weg 51, t.n.v. H. J. A. Weijs; - het uitbreiden van de woning aan de Peelweg 29, t.n.v. M. C. Gommers; - het bouwen van een schapenstal aan de Deurneseweg 58, t.n.v. L. H. G. van Kempen. Venray, 12 februari 1982 De burgemeester van Venray. mr. H. J. M. Defesche Kennisgeving bekendmaking aanvraag Burgemeester en wethouders van Venray, gelet op artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend, dat op 4 januari 1982 bij hen een aanvraag is ingekomen van W. J. Peters, Zuivelweg 3 te Leunen- Venray, voor een vergunning ingevolge de Hinderwet voor het ex. art. 6a, uit breiden/wijzigen van een varkensfok kerij, waarbij mest en meststoffen worden opgeslagen, gelegen aan de Zuivelweg 3 te Leunen-Venray. De aanvraag en andere ter zake zijnde stukken liggen in het raadhuis, kamer 119, Raadhuisstraat 1 te Venray, ter in zage en wel tot 12 maart 1982, elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en elke donderdag van 16.30 uur tot 19.30 uur. Na deze datum, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de beschikking op de aanvraag, eveneens elke werkdag van 09.00 uur tot 12.00 uur. Desgewenst kan aldaar een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen. Gemotiveerde bezwaren kunnen tot bovengenoemde datum schriftelijk bij ons college worden ingebracht. Degene, die een bezwaarschrift in dient, kan verzoeken zijn persooonlijke gegevens niet bekend te maken. Eveneens kunnen mondelinge bezwa ren worden ingebracht tijdens een openbare zitting op 4 maart 1982 om 15.00 uur in het raadhuis, kamer 119. waarbij tevens gelegenheid wordt gege ven tot een gedfachtenwisseling over de aanvraag tussen het bevoegd gezag,, de aanvrager en de overige aanwezigen. Zij vestigen er tenslotte de aandacht op, dat degenen die bezwaren hebben ingebracht op de wijze als bovenom schreven en een ieder die aantoont, dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, in de gelegenheid zullen worden gesteld bezwaren tegen de ont- werp-beschikking in te dienen. Venray, 12 februari 1982 De eerstkomende vergaderingen van gemeenteraad en commissies zullen plaatsvinden op: Gemeenteraad 9-3 19.00 u. raadzaal Soc. zaken, volksgez. en m. werk 25-2 17.00 u. k. 127 Verkeer 1-3 16.30 u. k. 127 Onderw., vormingsw. en recreatie 2-3 16.30 u. k. K19 Financiën en belastingen 3-3 17.15 u. k. 004 Ruimt. ord. en Volkshuisv. 4-3 19.00 u. k. 127 Welstand 8-3 14.15 u. k. 126 Openbare werken 9-3 19.00 u. k. 127 Jeugd- en sportzaken (bestu. comm.) 18-3 19.00 u. raadzaal Cultuur 5-4 17.15 u. k. 126 Handel en middenstandszaken 6-4 15.30 u. k, 126 Werkgelegenheid 28-4 16.00 u. k. 126 Spreekuur Welstandscommissie alleen na afspraak tel. 04780-83838 tst 333 25-2 Verkeersspreekuur: alleen na afspraak tel. 04780-83838 tst 159 25-2 Wijzigingen .in het vergaderschema zullen wij tijdig in deze rubriek vermelden. Alle vergaderingen worden gehouden in het raadhuis. De notulen .en agenda's van de vergaderingen (behalve van de welstandscommissie) liggen ter inzage in de infotïek van het raadhuis. 1 januari in werking In het staatsblad van 29 december 1981 (Stb. 762) is gepubliceerd het Koninklijk Besluit van II december 1981 dat het nieuwe Honden- en Katten- besluit op 1 januari 1982 in werking zal treden. ACHTERGROND In Nederland leven ongeveer 2 mil joen honden en waarschijnlijk even veel katten. Veel van deze dieren komen in de handel of in een asiel terecht of wor den bijvoorbeeld tijdens vakanties in een dierenpension opgenomen. Nu mag men volgens de Wet op de dierenbe scherming honden en katten alleen maar bedrijfsmatig verhandelen of in een asiel of pension opnemen als burge meester en wethouders daarvoor een vergunning hebben verleend. In het Honden- en Kattenbesluit worden voor de handel, asiels en pen sions nadere regels gesteld wat betreft huisvesting, verzorging, inenting en dergelijke. Dit Honden- en Kattenbe sluit werd begin vorig jaar gewijzigd, onder meer omdat in de praktijk nog al eens werd en wordt geknoeid met ent- bewijzen: honden worden bijvoorbeeld verkocht met een entbewijs dat niet bij het betrokken dier behoort. Gezocht is dan ook naar een goede methode om honden individueel te kunnen herken nen. Een pasfoto op het entbewijs biedt geen oplossing: op foto's lijken immers bijvoorbeeld alle zwarte poedels op elkaar. Na veel onderzoek bleek tatouage het beste middel. Ook in andere landen wordt deze methode met succes toegepast. Aan de tatouage wordt een identiteitsbewijs gekoppeld, het „dierenpaspoort", waarin de bewij zen van enting tegen hondeziekte, katte- ziekte, hondsdolheid (rabiës) en andere vereiste certificaten worden opgeno men. OVERGANGSREGELING Zoals gezegd trad het nieuwe Honden- en Kattenbesluit op 1 januari 1982 in werking. Voor bestaande, 'erkende handelaren, asiels en pensions geldt een overgangsperiode van enige maanden. Personen, die hun dier in de komende tijd bijvoorbeeld in verband met een (wintersport)-vakantie in een erkend pension willen onderbrengen kunnen dit gerust doen zonder dieren- Gedeputeerde Staten van Limburg hebben op 28 januari 1982 aan hét gemeentebestuur -verzonden de navol gende verklaringen van geen bezwaar, zoals bedoeld in artikel 50, lid 8 van de Woningwet en eventueel artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, welke zijn vereist voor het verlenen van de gevraagde bouwvergunningen voor: - het bouwen van twee pluimveestal len aan de Beekweg 98, t.n.v. Den Hollander kuikenbroederij en opfokbe- drijf ,,Vredepeel" B.V.; - het bouwen van een mestvarkensstal aan de Kempkensberg op perceel sectie H, nrs. 1206-1076, t.n.v. A. M. H.Poels, Haag 22 te Merselo. Deze verklaringen van geen bezwaar kunnen worden ingezien bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 in het raadhuis, geopend van 9.00 tot 12.00 uur. Zij, die menen door de afgifte van een van deze verklaringen van geen be zwaar rechtstreeks in hun belang te zijn getroffen kunnen op grond van de Wet A.R.O.B. een bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Limburg te Maastricht. De termijn, waarbinnen een eventueel bezwaarschrift bij dat college moet zijn ingediend, eindigt dertig dagen na bovengenoemde verzend- datum. Venray, 12 februari 1982 paspoort. Dir neemt niet weg dat het verstandig is ook thans reeds een dieren paspoort voor het dier aan te schaffen, omdat de vergunninghouders (pensions, asiels en handelaren) komende zomer wél aan de nieuwe verplichtingen moeten voldoen. PASPOORT EN TATOUAGE Het dierenpaspoort is een document met gegevens over het dier. Signale ment, adres, entingen en dergelijke. Het dierenpaspoort heeft een nummer. Bij honden zal dit nummer in het oor worden getatoueerd; zo kan altijd worden vastegesteld of de gegevens in het paspoort inderdaad betrekking hebben op die bepaalde hond. Bij katten is tatouage om praktische redenen voorlopig niet verplicht gesteld. Tatoueren klinkt erger dan het is. Het is maar een kleine ingreep, ongeveer te vergelijken met een injectie. De meeste rashonden in Nederland zijn overigens al getatoueerd. Bij hen hoeft dit niet opnieuw te geschieden. Wel zal voor deze dieren nog een paspoort moeten worden aangevraagd. WAT BETENT DEZE VERPLICHTING? Een erkende handelaar (d.w.z. een vergunninghouder) zal geen honden of katten zonder paspoort mogen kopen of verkopen. Bij de aanschaf van een hond of kat bij een erkende handelaar moet het dier altijd een paspoort hebben. Hetzelfde geldt bij de verkoop van dieren aan een erkende handelaar. Bij opneming in een erkend pension of asiel: geen dieren zonder paspoort! Bij asiels geldt in sommige gevallen een-uitzonderingsregel; deze is echter alleen gemaakt om zwerfdieren niet de dupe te laten worden van de maatregel, die juist genomen is ter bescherming van dieren. HANDIG. ZO'N PASPOORT! Het is om verschillende redenen gemakkelijk en zinvol voor het dier een paspoort aan te schaffen en het te laten tatoueren: als het dier op buitenlandse reizen mee wordt genomen, moet het onder meer tegen rabiës (hondsdolheid) zijn ingeënt. Het dierenpaspoort is een officieel document waarin de voorgeschreven entbewijzen. ge zondheidsverklaring en dergelijke zijn opgenomen ten behoeve van de douane. Dit boekje raakt minder makkelijk zoek dan losse entpapie ren en men heeft alle gegevens bij elkaar; als een hond wegloopt (er zijn jaar lijks ongeveer 50.000 zwerfhonden in ons land) kan zijn huisadres aan de hand van het tatouagenummer gemakkelijk worden opgespoord; als het dier plotseling in een pension moet worden ondergebracht, dan is het, gezien de geldende termijnen prettig als reeds een paspoort, ta- touages en enting is voorzien. HOE KOMT MEN AAN EEN DIERENPASPOORT Honden: Voor honden zal het dieren paspoort onmiddellijk na de tatouage worden afgegeven door de landelijke Stichting Registratie Gezelschapsdieren Nederland te Amsterdam. Na melding bij de Stichting zal de tatouage door een vakkundig medewerker binnen 7 dagen worden aangebracht. De kosten van paspoort en tatouage zullen ƒ15,— per hond bedragen. Is de hond al officieel als rashond getatoueerd, dan kan het •paspoort voor een bedrag van ƒ5,bij de Stichting worden besteld. Katten: Zoals gezegd behoeven katten niet te worden getatoueerd. Het pas poort voor katten kan (bijvoorbeeld bij enting) bij de dierenarts worden ver kregen voor 5, Voor een aanvraag van tatouage en paspoort kan men zich wenden tot de Stichting Registratie Gezelschapsdieren Nederland, postbus 5109, 1007 AC Am sterdam, telefoon: 020-717807.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 9