Nieuw veldkruis aan Lemmenweg? SCHOOLZWEMMEN Een plas water welke we niet zomaar kunnen laten liggen HEROPENING Peilputten moeten het Venrays Broek beveiligen RENTE afhankelijk van bijdragen 105% Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Ontgrinding tussen Diepeling en Valkenberg Chin.-lndisch Restaurant SHEN SHIN Raadsmeerderheid tegen boren op stortplaats k«TïT «■ij Twee kerkelijke onderscheidingen opgespeld VRIJDAG 12 FEBRUARI 1982 Nr. 6 HONDERDENDERDE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 Zoals bekend ontstaat er op de grens van Mecrlo-Wanssum en Venray, in de uiterste zuid-oosthoek van onze ge meente een enorme -waterplas „welke we niet zo maar kunnen laten liggen". Tot die conclusie is ook het gemeen tebestuur gekomen. Dat bleek tenmin ste tijdens de vorige week gehouden vergadering van de commissie voor de ruimtelijke ordening en volkshuisves ting. Die commissie moest b. en w. ad viseren, die op hun beurt weer Gedepu teerde Staten moeten adviseren, in ver band met een nieuwe aanvraag tot ont grinding van de Diepeling in Klein Oir- lo. Men mag gerust aannemen dat de adviezen, zowel van de gemeente Venray als van Meerlo-Wanssum, gun stig zijn voor de ontgrinders (de firma Teunesen uit Gennep). En dat betekent dan weer dat deze firma de gronden in eigendom moet zien te krijgen om daad werkelijk de ontgrinding daar (tot 15 meter diepte) te hunnen voortzetten. Er zijn wel enkele bezwaarschriften bin nengekomen, die ook naar G.S. in Maastricht zullen worden doorgezon den, maar men verwacht daardoor niet veel oponthoud. Het betekent ook dat laten we zeg gen over tien jaar daar een plas water van 'n 50 ha oppervlakte overblijft, met netjes opgeruimde „stranden", die als visvijver natuurlijk veel te groot is. En we kunnen ons niet de weelde veroor loven daar niets mee te doen Van gemeentewege is er nu al amb telijk overleg met de gemeente Meerlo- ;Wanssum, waarbij de diverse aspekten onder de loupe worden genomen, welke zich voor beide gemeenten aandienen. Men kan met die plas bij wijze van spre ken alle kanten op.... Van visvijver tot Disneyland.... Hel is nog niet zo lang geleden dat het (inmiddels voormalige) PvdA-gemeen- teraadslid Jan Konings in de raad drei- een vinger opstak, en waarschuw de dat men daar aan de Diepeling beslist niet verder behoefde te gaan dan dag recreatie. Vermaak la Lohorst, Meer- dal en Schatberg kon men wat hem be treft wel vergeten.... Maar ook in dagrecreatie is veel va riatie. Maar we dienen toch wel te be denken, dat Venray de lusten van een recreatiegebied heeft gemist, toen de gemeente besloot camping Vlakwater te sluiten. En dat juist in een tijd, toen de mensen over veel en veel meer vrije tijd gingen beschikken. En zelfs als men zegt dat naast de lusten er ook veel las- aan een recreatiegebied verbonden zijn, dan nog vinden wij dat Horst met De Venrayse Carnavalskrant „De Piëlhaas" is verkrijgbaar in boekhandel v.d. Munckhof en bij de andere bekende adressen. zijn grote recreatieparken heus niet het slechtste deel verkozen heeft. Afijn, wat het daar in de Diepeling zal gaan worden, weet nog geen mens. Het is nog allemaal toekomstmuziek met heel veel vraagtekens. Het waren juist die vraagtekens, die het commissielid Jan Houba (VVD) er van weerhielden om maar zo direct gun stig te adviseren over de voorgenomen ontgrinding. „We gaan er de gehele in frastructuur veranderen. Welke ver keersstroom ontstaat er straks? Hoe past dat alles in een gebied van hoog- landschappelijke waarde? Er staat voor Venray toch wel wat te gebeuren...." Dhr. W. Claessens, fraktie Kerkdor pen, was kort en bondig tegen. „Neen", zei hij tegen een voortgezette ontgrinding. Het agrarisch gebied zou volgens hem enorme schade lijden; de grond gaai voor de boeren verloren. En dat is schade aan de bedrijven èn aan de omgeving. Ook zijn fraktiegenoot Pingen moest „neen" zeggen. Al krijgen we straks in spraak over wat gaat gebeuren, dan ligt de plas er toch al, en dat behoefde niet voor hem. De heer De Bruijn (Samenwerking) was van mening dat de grondbezitters in dat gebied er niet zo slecht van af zouden komen. Allereerst beuren ze goed geld bij de verkoop, terwijl straks hun overblijvende gronden in waarde zullen stijgen vanwege het recreatieve gebeuren.... Op aandringen van de heer Houba zal in de tweede helft van dit jaar de dan fungerende commissie zich eens gaan verdiepen in de mogelijkheden die daar in de Diepeling op ons liggen te wachten, en op de konsekwenties die er het gevolg van zijn. Inspraak NU, van de gehele raad, zoals dhr. Kersten (PvdA) voorstelde, zit er niet in. B. en w. geven NU advies aan Gedeputeerde Staten. Eerst als de bestemming en invulling van het gebied ter sprake komt, wordt de raad inge schakeld. En dat kan nog wel enkele jaartjes duren. De verbouwing is achter de rug. Heden vrijdag 12 februari heropenen wij ons SCHOOLSTRAAT 20 VENRAY TELEFOON 82688 U bent van harte welkom om met ons een glaasje te komen drinken. (Als U komt eten: extra korting) Openingstijden: Maandag t/m donderdag van 10.00 tot 23.00 uur Vrijdag van 10.00 tot 23.30 en zaterdag en zondag van 10.00 tot 24.00 uur De meerderheid van de gemeenteraad „Waar zoveel instituten niets hebben onder de bevolking. ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO 15,- De meerderheid van de gemeenteraad heeft dinsdagavond laat „nee" gezegd tegen het verzoek van de Chemiewinkel Utrecht om te mogen boren op de voormalige stortplaats Venray's Broek. Hiervoor in de plaats heeft men het college van b. en w. op het hart gebonden een duidelijk en agressief aanvalsplan op te stellen en een blijvende bewaking in de vorm van peil putten rond de stortplaats in te stellen. Op voorstel van het college zal de raad aan gedeputeerde staten van Limburg verzoeken de voormalige stortplaats op de prioriteitenlijst van te onderzoeken stortplaatsen in Limburg te plaatsen. Tevens wordt dab verzocht om een „ring" van peilputten op nader aan te geven plaatsen aan te leggen rond de stortplaats ten behoeve van een perma nente bemonstering van het percolatie- water. Voor het geval G.S. negatief zouden reageren op dit verzoek, zal de gemeente uit eigen middelen de aanleg van peilputten en bemonstering bekos tigen. Op aandringen van de heer A. den Brok [Samenwerking] beloofde de raadsvoorzitter elke drie maanden verslag te zullen uitbrengen over wat rond de stortplaats gebeurt en welke ontwikkelingen er zijn. De frakties van de PvdA en de VVD bleven echter vasthouden aan boren om de oorzaak van de vervuiling op te sporen in combinatie met de aanleg van de peilputten. Zij hielden daarbij niet direct vast aan boringen door de Chemiewinkel, waarvan de heer Den Brok had gesteld dat dit instituut te licht is voor een dergelijk onderzoek. Volgens hem zou dit een studie-object zijn voor beginnende wetenschappers. ONRUST Verschillende woordvoerders wezen er op, dat de voormalige stortplaats een bron van onrust is, welke bovendien is omgeven door veel onduidelijkheden en misverstanden. Dat maatregelen moe ten worden genomen was iedereen duidelijk uit oogpunt van echte zorg voor de volksgezondheid. De heer Den Brok stelde voor in plaats van de Chemiewinkel, T.N.O. te laten boren. Maar de burgemeester ant woordde, dat dit instituut hier al het mogelijke al gedaan had zonder tot een aanwijsbaar resultaat te komen. Ëir nieuwbouwwoningen met subsidie. I Rente 10.7% voor nieuwbouwwoningen zonder subsidie Vraag geheel vrijblijvend nadere informatie bij: Behoudens goedkeuring van de eige naar de Provinciale Waterstaat wil de Werkgroep Kruisen en Kapellen van Veldeke Venray, het veldkruis op de hoek Lemmenweg-Deurneseweg in zijn oude luister gaan herstellen. Op het ogenblik staat er een betonnen kruis, waaraan een houten corpus hing, dat beschadigd was. De Werkgroep heeft dat corpus afgenomen, hersteld en er een mal van gemaakt. Met die mal werd een nieuw corpus gegoten voor het kruisbeeld op de splitsing Kruisstraat- St. Antoniusstraat. Indien men toestemming krijgt van Rijks Waterstaat, gaat men aan de Lemmenweg, aan de hand van foto's, de vroegere toestand herstellen: een houten kruis, met fekstbord, offerblok, tweedelig knielbank je; het geheel in een grindperkje, en voorzien van een passende beplanting. Ook zal men met Rijks Waterstaat overleggen of het oude houten corpus weer aan het kruishout moeten komen, of dat men uit veiligheidsoverwegingen genoegen neemt met een afgietsel. Uiteraard wil de Werkgroep Kruisen en Kapellen de kosten van deze renovatie voor eigen rekening nemen. In het fonds dat deze Werkgroep heeft ingesteld komen regelmatig geldbedra gen binnen, waarmee dergelijke herstel en vernieuwingswerkzaamheden be taald kunnen worden. Behoudens^onvoorziene omstandig heden zou de Werkgroep dan op Paas zaterdag 10 april het in zijn oude luister herstelde kruisbeeld, met een kleine plechtigheid weer aan de buurtge meenschap willen overdragen. Interessant is, dat de Werkgroep Kruisen en Kapellen onlangs de beschik king heeft gekregen over een uitgebreide collectie foto's en beschrijvingen van de Venrayse veldkruisen en wegkapellen uit de jaren 1930. De heer Theo Min van de Stationsweg heeft deze collectie destijds geërfd van zijn oom, Gert Verbeek, die deze gegevens met de foto's verzamelde. De Werkgroep Kruisen en Kapellen gaat de gegevens copiëren en de foto's reproduceren. Men heeft dan een schat aan gegevens, hoe het vroeger was. Bij voorkomende herstelwerkzaamheden aan de kruisen en kapellen wil men dan ook pogen de oude toestand te herstellen. In de verzameling bevinden zich ook foto's van verschillende beelden uit die kapellen. Aan de hand daarvan wil men op de Venrayse Kunst academie binnenkort beginnen met het boetseren van nieuwe beeldjes. In de financiële verantwoording van geschonken bijdragen voor de Venrayse wegkruisen en veldkapellen, werd enige tijd geleden 500,— verantwoord als zijnde afkomstig van ene meneer Ermens. Volledigheidshalve moet nog vermeld worden dat dit geld afkomstig is van landbouwers die van de Venrayse Jagersvereniging een vergoeding als Jachtrecht krijgen. Het is dit Jacht- recht, groot 500,— dat aan de Werk groep werd geschonken. Een voorbeeld ter navolging Eveneens ter navolging is hel aanbod van Schildersbedrijf C. Reijnders om twee veldkapellen eens grondig in de verf te zetten. „Waar zoveel instituten niets hebben gevonden, dat wijst in de richting van de oorzaak van de ziekte van de koeien van van Dijck, zullen we alleen maar strenge controle kunnen uitoefenen door middel van peilputten die perma nent bemonsterd moeten worden", aldus de burgemeester. Hij kon de heer Deri Brok de verzeke ring geven, er alles aan te zullen doen, dat de Venrayse stortplaats op de provinciale prioriteitenlijst van 1982 komt ter staan. Met al deze toezeggongen nam de meerderheid van de raad tenslotte genoegen. De PvdA èn de VVD bleven vasthouden aan het boren naast de aanleg van de peilputten. De andere zeventien raadsleden wezen het boren af en namen genoegen met de peilputten. VOORLICHTING Toch bleven grote twijfels hangen over de vraag of dit besluit zou bijdra gen aan het wegnemen van de onrust onder de bevolking. Over de voorlichting rond de ontwik kelingen bij de voormalige stort waren verschillende frakties niet tevreden. In dit verband wees de heer Willems (PvdA) op de „voorlichting" via de VPRO radio en de VPRO televisie. Over die laatste uitzending uitte de heer Willems felle kritiek op burgemeester Defesche en wethouder Loonen. „De heren zijn er ingetrapt",'aldus de heer Willems. Zowel de burgtemeester als wethou der Loonen voerden aan, dat in deze uitzending zodanig was geknipt, dat slecht tien minuten waren uitgezonden van de in totaal drie uur opnamen. Men wist tevoren niet, dat 'de verklaringen van beiden niet zouden worden uitge zonden. Het pleidooi van de heer Willems voor een optimale voorlichting aan het publiek teneinde het wantrouwen jegens het gemeentebestuur weg te nemen, zal het college ter harte nemen. Burgemeester en wethouders hebben zich deze week in een persoonlijke brief gericht tot de ouders van de schoolgaande jeugd, die deelnemen aan het schoolzwemmen, maar hierover nog geen bijdrage hebben betaald. Sinds 1 februari moeten de schoolkin deren per zwemuur één gulden bijdra gen in de kosten. Dat komt neer op 40,per jaar eventueel te betalen in termijnen. Het zijn vooral de ouders van de leerlingen van Coninxhof, die massaal weigerden die gulden te beta len. Van de andere scholen heeft gemiddeld 6% -om een of andere reden niet betaald. De gemeente hoopt door deze brief alsnog te bereiken, dat de ouders aan hiin verplichtingen zullen voldoen. Die verplichting werd hen in feite opgelegd door het besluit van de gemeenteraad, die in het kader van de bezuinigingen een bijdrage van de ouders vroeg, om mede daardoor de begroting van onze gemeente sluitend te krijgen. De gemeente had niet veel ruimte om bij het onderwijs te bezuinigen. Het zou bijvoorbeeld wel kunnen op de vervoer kosten van de schoolkinderen uit de kerkdorpen naar de Venrayse gymza len. Maar dat vond men onrechtvaardig omvat dan eenzijdig de kerkdorpen worden getroffen. Ook de kosten van de logopediste zou men op de ouders kunnen verhalen, maar ook dan treft men slechts een bepaalde groep. En beknibbelen op de Onderwijs Begelei- dings Dienst vond men niet reëel, omdat men op veler verzoek eerst onlangs nog een driejarige afspraak heeft gemaakt. Bleef over het schoolzwemmen.... De kosten van gymonderwijs komen voor rekening van het Rijk. De vervoerskosten naar een gymzaal ko men echter voor rekening van de gemeente. Dat vervoer is nodig vanuit de kerkdorpen waar geen gymzalen zijn en ook wel nooit gebouwd zullen worden. Nu wordt het schoolzwemmen wel eens natte gymnastiek genoemd. Maar meer dan een naam is het niet.... Het Rijk geeft namelijk geen cent sub sidie. De kosten verbonden aan het zwemmen, èn het vervoer naar het zwembad komen voor honderd procent voor rekening van de gemeente... En in dit licht gezien is het heus niet zo verwonderlijk dat de gemeente daar via de ouders iets van terug wil krijgen.... In eerste instantie maakte de gemeen te een fout. Ze stelde namelijk, dat kinderen die niet hebben betaald, niet mogen zwemmen. Maar dat is niethet geval. Schollzwemmen staat NU op het lesrooster en dan moeten alle kinderen daaraan deelnemen. Maar in augustus wordt dat even anders. Dan moet het tweede gedeelte ad 20,— betaald worden. Blijken er dan veel ouders niet bereid te zijn om te betalen, dan overweegt de gemeente maatregelen om het schoolzwem men maar af te schaffen. Men is namelijk niet verplicht te laten school- Burgemeester DEFESCHE Dinsdag 16 februari ging de tweede ambtsperiode van mr. Defesche als burgemeester van Venray in. Een stilzwijgende her benoeming, waarvan slechts een briefje van de Commissaris van de Koningin gewag maakte. Dit feit was echter niet aan de aandacht van de raadsleden ont snapt. De raadsnestor J. de Bruijn feliciteerde de burgemeester met zijn herbenoeming en bood namens de raad een bloemetje en een hartversterkende fles met in houd aan. De heer Willems meende te moeten constateren, dat de raad bij deze herbenoeming geen inspraak heeft gehad. Daarbij in het midden latend of een advies van de raad gunstig of ongunstig zou zijn geweest..:. Mevr. Poels-Peters vond de gang van zaken echter wel goed. Zij was er best mee tevreden. Burgemeester: Het zal U niet onbekend zijn dat zelfs een bur gemeestergeen inspraak heeft bij zijn herbenoeming. DRINGEND VERZOEK Ten behoeve van onze carnavals pagina in Peel en Maas van volgende week, verzoeken wij de secretarissen van de diverse carnavalsverenigingen ons nog dit weekend te voorzien van de programma's der komende feestelijk heden. Voor zover wij die nog niet in ons bezit hebben, ook graag de foto's van Prinsen en eventueel boerenbruids paren. Wij rekenen graag op aller medewer king. zwemmen. En aan het begin van het nieuwe schooljaar, kan men het school zwemmen gerust uit het lesrooster schrappen. Dat er dan een of twee zwemonder wijzers op de straat komen te staan, is een bezuiniging die wel niemand gewild zal hebben, maar toch werkelijkheid wordt. En mogelijk dat Busonderne ming Van Ham dan ook een chauffeur te veel heeft.... De gemeente is met een dergelijke be zuiniging niet gelukkig. Om ontslagen te voorkomen denkt men er aan, om leerlingen van de lagere klassen maar te laten zwemmen, daar is de belangstel ling nog erg groot. Dit in tegenstelling tot de hogere klassen, waar de leerlingen veelal zwemdiploma's hebben verworven, en de ouders het school zwemmen niet meer zo dringend nodig vinden.... Het schoolzwemmen van kleine kin deren vraagt aanpassing van het les rooster en meer zorg van de betreffende onderwijzers. Maar dat zijn problemen welke te overwinnen zijn, aldus ver nemen wij uit onderwijskringen. Blijft de conclusie, dat het school zwemmen in de nabije toekomst van de ouders afhangt. Betaalt men zijn bijdrage, dan is er niets aan de hand. Betaalt men niet, dan is stopzetten van het schoolzwemmen geen ondenk bare zaak. Wie wil daar de schuld van zijn Zondag, na de hoogmis, werden in de Vredeskerk twee kerkelijke onderschei dingen uitgereikt, t.w. „Pro Ecclesia et Pontifice" voor Hannes van Gerven en de gouden speld van de Gregoriusver- eniging aan Louis Coopmans. Hannes van Gerven (merseloseweg) is al 55 jaar collectant, eerst in de Grote Kerk, later in de Vredeskerk. Niet vergeten te vermelden zijn werk als lid van de St. Vincentiusvereniging, het plaatselijk armbestuur, De pauselijke onderscheiding werd hem opgespeld door zijn oudste dochter. Louis Coopmans (Goudsmidstraat) is al veertig jaar Kerxzanger in verschil lende koren. Een onderscheiding voor het steeds opnieuw aanwezig zijn bij kerkelijke vieringen was zeer zeker op zijn plaats. Mevrouw Coopmans mocht hem de gouden speld opspelden. Na de korte plechtigheid kregen de kerkgangers gelegenheid de gedecoreer den te feliciteren.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1