WINKELS DICHT in de middagpauze? Venrays Gemeentepolitie in 1981 Openstelling Sint Oda-park per 1 april a.s. mogelijk 98,- M0DEHUI5 EX ardanta Uitvaartverzorging b.v. WERU WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Carnaval Der Autoriteiten Museum tijdelijk gesloten Jan Janssen- fonds Wanneer de raad daartoe besluit: BELANGRIJKE MEDEDELING van ardailta Uitvaartverzorging b.v. Opruiming F. Flinsenberg met pensioen 40 jaar postbesteller VRIJDAG 22 JANUARI 1982 Nr. 3 HONDERDENDERDE JAARGANG ra PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 68 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 29 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR J 11,— UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING BUITEN DE REGIO f 15,- Degenen, die iets van het reilen en zeilen op politiek- en carnavalsniveau in Venray afweten, zijn zich gaan afvragen of politiek nu een carnavaleske zaak is, of dat carnaval een politieke aangele genheid is geworden. Wat is namelijk het geval? Enkele weken geleden konden we meedelen, dat de heer J. K. M. Colsen dit jaar in aanmerking komt voor de APK-plak. Nu is bekend, dat de heer Colsen bestuurslid is van „Samenwer king" en dat deze politieke groepering bij de komende gemeenteraadsverkie zingen grotendeels opgaat in het CDA. Ook werd bekend gemaakt, dat de heer J. A. C. de Bruijn dit jaar de Bronzen Piëlhaas zal ontvangen. Jacob de Bruijn maakt al sinds jaar en dag deel uit van de fraktie „Samenwerking" in de gemeenteraad.... Voordat j.l. zaterdag de nieuwe Piël- haas-prins bekend werd gemaakt, werd een onderscheiding van de Samenwer kende Limburgse Vastelaovesverenigin- gën uitgereikt aan Theo van Waayen- burg. De heer van Waayenburg is be stuurslid van het CDA in Venray.... En kijk, de man die zaterdag j.l. uit de grote trom tevoorschijn kwam, en werd voorgesteld als de nieuwe Piël- haas-prins bleek niemand minder te zijn dan Joos Truijen, die al vier jaar in Venrays gemeenteraad zit namens de fractie „Samenwerking". Hij zit in de gemeenteraad pal naast zijn fractiegenoot Geert Mulders, die de waardigheden van Prins en Vorst heeft bekleed. De C.D.A.-burgemeester mr. H. J. M. Defesche fungeert al zes jaar als opper-Piëlhaas.... C.D.A.-voorzitter Harrie Philipsen uit Ysselsteyn kreeg twee jaar geleden de Bronzen Piëlhaas en mevr. Henriëtte Poels-Peters, draagster van de APK- plak, zit ook namens „Samenwerking" in de gemeenteraad en als CDA-ver- tcgenwoordigster in de Provinciale Staten.... Dan hebben we nog Grad Schols, onze wethouder van „Samenwerking", die vorig jaar de APK-plak kreeg. En als we ons niet vergissen, is de CDA- afgevaardigde in het Europees Parle ment, de heer Harrie Notenboom, ook drager van de APK-plak Maar laten we er geen kwaad van denken. De voorzitter van de Venrayse Vastelaovesvereniging is de heer Lei Janssen, en die zit tenslotte als VVD-er in de gemeenteraad Nu we tóch aan het „determineren" zijn, is het ook interessant te weten, dat ons raadhuis een „bolwerk" van de Venrayse carnaval begint te worden met: één Opperpiëlhaas, één secretaris van „De Piëlhaas", één oud-prins, één leider van de Hofkapel, één lid van de joekskapel, één oud-boerebruidegom, één oud en één fungerend bestuurslid van de Hazekeutel, drie oud-adjudan ten (w.o. één wethouder), drie dragers van de verenigingsonderscheiding en vier leden van de Raad van Ellef Hoe meer bestuurlijke en ambtelijke invloed, hoe meer kans op zes dagen carnaval.... Het eerste symptoom is al in zicht: de installatie van de prins vindt dit jaar, op carnavalszalerdag in het raadhuis, niet plaats om 16.11, maar om 15.33 uur. En dat is al een bescheiden winstje van een half uur langer carnaval.... Zaterdag a.s. is de laatste dag waarop men nog kan gaan kijken naar de werken van de negentiende eeuwse land schapschilder J. A. v. d. Drift in het Venrayde Museum (freulekeshuus, Eindstraat). Een bijzonderheid is, dat, uitgere kend op de laatste dag, nog een schilde rij van deze schilder aan de expositie kon worden toegevoegd. Mevr. Wrobel uit Geleen heeft uit haar particulier bezit een schilderij uit de Roermondse tijd van Van der Drift spontaan beschikbaar gesteld. Helaas kan dit schilderij maar één dag geëxposeerd worden omdat de tentoonstelling maar tot en met 23 januari loopt, en volgens afspraken, de schilderijen weer terug moeten naar de bruikleengevers. Na a.s. zaterdag moet het Venrays museum worden gesloten tot woensdag na carnaval. Gedurende die tijd zal het museum moeten worden heringericht, zoals reeds vóór de opening is gepubliceerd. In verband met de Van der Driftten toonstelling konden namelijk enkele kamers in het museum nog niet hun definitieve bestemming krijgen. De komende weken zullen worden benut om voorwerpen, die nog niet konden worden geplaatst, in de daarvoor bestemde vitrines te plaatsen. Sinds de opening van het museum op 11 december j.l. zijn er ruim vierhon derd bezoekers geweest. Op initiatief van de VZO (de Ver eniging van Zelfstandige Ondernemers) worden er komende week in Venray- centrum en in het winkelcentrum Veltum enquêtes gehouden over het koopgedrag van het publiek. Centraal staat daarbij de vraag: moeten de winkels in het middaguur sluiten óf moeten ze open blijven. Tot op heden is daarover nog nooit een uitsluitsel gegeven en is van enige uniformiteit in het al dan niet geopend zijn geen sprake. Het is op voorhand te verwachten, dat de consumenten in mhet algemeen geen voorstanders zullen zijn van sluiting tijdens de middagpauze. Als er alleen maar met hun belangen rekening zou worden gehouden, dan zouden de winkels veel langer open moeten zijn.... Wat betreft de aankopen gedurende de middagperiode, is de verwachting, dat deze voor een belangrijk deel be staan uit aankopen, die verband houden met het werk of school. Daarnaast moet rekening gehouden worden met het feit dat het winkelend publiek veelal mensen betreft, die ter vulling van de middagpauze (school jeugd) alleen maar „rondkijken". Echter ook hier kunnen zogenaamde „impulsaankopen" uit voortvloeien. Het feit dat gedurende de middag pauze gewerkt moet worden met een minimale personeelsbezetting vormt voor een aantal winkeliers een pro bleem, aangezien in de praktijk is gebleken dat mede als gevolg van onvol doende toezicht, winkeldiefstallen dan veelvuldig voorkomen. Voor een aantal winkeliers is dit reden om de winkels gedurende 1 uur te sluiten. Daarbij komt dat sommige winkels gedurende de middagperiode nauwelijks of geen aanloop hebben. Aangezien andere winkels weer wel druk bezocht worden, is het te begrijpen dat het moeilijk is te komen tot een uniforme sluitingsrege ling. Dat het belangrijk is dat alle ondernemers het met elkaar eens moeten worden over een bepaalde slui tingsregeling zal duidelijk zijn. Sommi ge ondernemers kunnen door hun winkel niet te sluiten op een dusdanige wijze de gunst van de consument ver werven, dat de koopstromen zich wijzi gen ten nadele van de ondernemers die in de middagperiode wel gesloten zijn. Aangezien er bij de ondernemers tegenstrijdige belangen zijn, is het moeilijk een uniforme sluitingsregeling te creëren. Van belang is dat een dusdanige regeling wordt gemaakt, dat zowel de belangen van de consument als van de ondernemer het minst worden geschaad. De uitkomsten van de komende week te houden enquête moeten daarbij als leidraad dienen. De Venrayse aannemer Jan Janssen is jarenlang de stuwende kracht geweest binnen de patroonsorganisatie van de Kath. Bond van Bouwondernemingen. Toen deze organisatie fusieerde met de „neutrale bond" wilden zijn mede-be stuursleden hem eren door een fonds te stichten dat de naam van Jan Janssen zou dragen. Het doel van dat fonds werd als volgt omschreven: „de bevor dering van de belangen van het middel grote aannemersbedrijf in Nederland, alsmede al hetgeen in de ruimste zin daarmee verband i.oudt". Een van de mogelijkheden om dat doel te bereiken is het subsidiëren van personen of zaken in de bouwnijver heid. Voor de eerste maal werd j.l. dinsdag de Jan Janssen-prijs uitgereikt. Dat geschiedde in de aula van de H.T.S. te Tilburg aan een afgestudeerde leerling van die school in de afdeling bouw- en technische bedrijfskunde beter ge zegd: in de aannemersopleiding. Het was voor de heer en mevrouw Janssen een grote eer voor de eerste maal een prijs van 1.000,— uit dat fonds te mogen overhandigen. Jan Janssen deed dat natuurlijk met de van hem bekende welsprekendheid. Voor Venray is het interessant, dat de naam van een van zijn inwoners tot in lengte van dagen verbonden zal zijn aan de Stichting Jan Janssen Fonds. Als de commissie voor onderwijs, vormingswerk en recreatie hierover een gunstig advies uitbrengt en de gemeen teraad hiertoe a.s. dinsdagavond be sluit, zal het Sint Odapark aan de Merseloseweg binnen acceptabele nor men worden opengesteld. Er zal een beheerscommissie worden benoemd die het uit natuurkundig oog punt unieke park zorgvuldig zal bewa ken. Onder „acceptabele normen" wordt dan verstaan, dat een georgani- Na overname op 1 maart 1981 van de Uitvaartonderneming Sj. Goumans te Venray zi|n wij op zoek gegaan naar een geschikte lokatie om onze kantoren te vestigen. Wij zijn hierin geslaagd: vanaf 1 januari 1982 is ARDANTA Uitvaartverzorging gevestigd: OUDE OOSTRUMSEWEG 6 DAC er. NACHT bc: Jkbaar onder oen NIEUW telefoonnummer: 04780-891^5*9 Wij verwachten door deze vestiging te Venray efficiënter te kunnen werken en onze service nog verder te kunnen uitbreiden. De leiding van ARDANTA Uitvaartverzorging te Venray is in handen van onze chef-uit vaart leider, dhr. A. van Dijk (privé bereikbaar onder telefoonnr. 08850-15437). Hij zal, indien nodig, u gaarne met raad en daad terzijde staan. Oude Ooslrumseweg 6, 5802 CC Venray. Tel. 04780-89199 Oog en nacht bereikbaar. Uit het zojuist verschenen jaarverslag over 1981, kunnen wij konstateren dat er door Venrays politie weer veel werk is verzet. De cijfers laten zien, dat er nog altijd een behoorlijke criminaliteit is, maar óók, dat de rijders met een glaasje op, ondanks de waarschuwingen, eigenlijk nog niets hebben geleerd. Twee gevallen per week spreekt eigenlijk voor zich en is ook nog steeds een score welke menige gemeente niet haalt.... Zorgelijk blijven de cijfers van vernielingen, bijna iedere dag komt dat voor, om nog maar te zwijgen over de diefstallen en inbraken. Het droge cijfermateriaal geeft het volgende beeld te zien (tussen haakjes de cijfers over het jaar 1980): Misdrij ven tegen de openbare orde 11 (10); tegen het openbaar gezag 17 (17); schennis der eerbaarheid, verkrachting, feitelijke aanranding en andere seksuele misdrijven 21 (30); er werden 50 aangiften van mishandeling gedaan (56); eenvoudige diefstallen 796 (724); diefstal door middel van braak 303 (270); aangiften van vernieling 284 (303). In totaal kreeg de politie te maken met 1563 aangiften van onder het strafrecht vallende misdrijven (1494); daarvan werden er 281 opgehelderd (409); als verdacht voor die misdrijven werden 201 mannen en 31 vrouwen, 82 jongens en 5 meisjes aangehouden. Rijden onder invloed op Fiets of bromfiets 8 (9), waaronder 6 mannen, 1 jongen en 1 meisje; rijden onder invloed per personenauto of motor 92 (144), daarvan waren 86 mannen, 3 vrouwen en 1 jongen als bestuurder. Van doorrijden na een ongeval werd 91 maal aangifte gedaan (86). Negen bestuurders weigerden mede werking te verlenen aan de bloedproef. 18 dronken bestuurders waren schuldig bij een verkeersongeval, waarvan 5 vrouwen. Diefstallen en verduisteringen van fietsen 416 (340); bromfietsen 19 (13); personenauto's 10 (7); diefstallen van onderdelen van voertuigen en diefstal len uit auto's 130 (93); ook kreeg de politie te maken met zakkenrollerij 4 (25); winkeldiefstal werd 37 (43) keer gemeld; diefstallen uit woningen 74 (57); uit automaten 7 (1). Het totaal van de geconstateerde overtredingen was 2918 (2888), onder verdeeld in: staat van openbare dron kenschap 14(14); wegenverkeerswet 198 (254); verkeersregels en verkeerstekens 937 (803). Uitgereikte transakties 1411 (1444); kentekenregistratie 12(8); jacht wet, visserijwet, vogelwet, wapen wet, arbeids- en veiligheidswet 33(28); bij zondere wetten en gemeentelijke verordeningen 116(121). Verkeersongevallen: Totaal 627 (589) Er werden daarvoor 228 processen ver baal opgemaakt. Het aantal doden nam van 2 een jaar eerder, toe tot 5; het aantal zwaar gewonden nam af van 70 naar 49; het aantal licht gewonden nam toe van 72 naar 79. In een volgende editie zullen wij nader op andere zaken van de politie terugkomen. RAMEN en ROLLUIKEN BESTELLEN BELLEN 04780-88247 04709-4044 Langstraat 3 Venray Scheerwollen Shetland Wintermantel in WIT en ROOD maten 36 t/m 44 uniek koopje Vlecsstraat 14 Grotestraat 53 Venlo Venray 077 12351 04780-82881 seerd bezoek aan het park (b.v. van scholen e.d.) mogelijk moet zijn onder begeleiding van een leraar of üd van een der verenigingen, die in de beheers commissie zijn vertegenwoordigd. Een Een algemene opening vanaf" april tot eind december wordt voorgesteld van 's morgens 08.00 tot 16.00 uur en in de zomermaanden tot zonsonder gang. Opening en sluiting is voor verantwoording van de beheerscommis sie, die daarvoor vrijwilligers zal trachten te vinden. Tevens wordt er door vrijwilligers voor toezicht gezorgd. Dit is vooral belangrijk in het begin van de openingsperiode, zodat vernieling zoveel mogelijk kan worden voorko men. Er wordt naar gestreefd het park zo snel mogelijk, doch uiterlijk per 1 april a.s. open te stellen. Deze richt- datum is echter afhankelijk van de uitvoering van de meest noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden In juli 1980 besloot de raad het unieke St. Odapark aan de Merselose weg aan te kopen van de Zusters Ursuljnen. Alleen J._A. C, de Bruijn verklaarde zich tegen dit voorstel, omdat hij er op stond, dat dit park dan ook beslist voor de bevolking zou worden opengesteld. Het financiële offer van 10,per inwoner achtte hij te hoog voor de aankoop van een park, dat niet voor het publiek zou worden opengesteld. De garantie van algemene openstelling kon hem tijdens die vergadering niet worden gegeven. HEEMPARK/1NSTRUCTIEP ARK Met als gegeven, dat het St. Odapark milieukundig bijzonder interessant is en dat het waard is om behouden te blijven, is men de bestemming gaan bestuderen. Naast wandelpark zou het ook een educatieve bestemming moeten krijgen. Het park zou zodanig moeten worden ingericht en beheerd, dat met name de schoolgaande jeugd maar ook andere geïnteresseerden hier veel praktische kennis over de natuur en wat daarmee samenhangt, kunnen opdoen. Het St. Odapark leent zich daarvoor bij uitstek vanwege de natuurlijke waar den, zoals het rijke planten- en dierenleven (vogels) alsmede door de gunstige ligging ten opzichte van Venray-centrum. Uiteindelijk werd geconcludeerd, dat het park zoveel mogelijk ,het karakter van een heempark of instructiepark zal krijgen. Aan de bevolking zal het inheemse planten- en dierenleven duide lijk worden gemaakt aan de hand van leerpalen (naambordjes bij bomen e.d.), rondleidingen, lesbrieven voor scholen, door verenigingen georgani seerde demonstraties (bijv. bijen) etc. BEHEERSCOMMISSIE In overleg met de gemeentelijke plantsoenedienst zullen de nodige werk zaamheden zoveel mogelijk worden verricht door vrijwilligers uit de natuur- verenigingen, waarmee de gemeente overleg heeft gepleegd over de bestem ming van het park. Als leden van de te benoemen beheerscommissie worden voorgesteld: Jeugdnatuurwacht en Instituut voor Natuureducatie: de heer J. Janssen; Imkersvereniging: de heer A. van Gogh met als plaatsvervanger de heer J. Colsen sr.; Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie: mejuffrouw M. Claessens; Milieugroep Venray en de Vereniging voor Natuurbehoud: de heer H. Hoede- makers; Basisscholen: mevrouw Oudenhoven (Coninxhof); Voortgezet onderwijs: de heer A. Uyterwaal (Jerusalem); Bejaarden/Schuttersveld: de heer Th. Min. De commissie kan voor advies worden bijgestaan door de consulent voor Natuureducatie, de heer v. d. Heuvel te Roermond. Om de verantwoordelijkheid van de gemeente te benadrukken blijft het secretariaat in handen van een gemeen telijke vertegenwoordiger. ONDERHOUDS WERKZAAMHEDEN Wanneer het park de functie wil krijgen, die het wordt toebedacht, dan Het beeld van St. Oda zoals dat in het park staat opgesteld. zal het een en ander moeten gebeuren in het park, dat in de laatste jaren veel heeft geleden. De opstallen w.o. het theehuis en de prieeltjes zijn vernield en het bos heeft zwaar te lijden gehad van de welig tierende prunus (bospest). De volgende werkzaamheden zullen daarom eerst moeten worden uitge voerd: herstel afrastering; herstel en renovatie van het theehuis voor o.a. demonstratieruimte en bijenstand; be strijding prunus (vogelkers, bospest); opknapbeurt bos, opknappen wandel paden en opruimen c.q. herstel van rusthoekjes. De gemeente heeft er het volste ver trouwen in, dat de voorgestelde aanpak zal slagen, zeker wanneer de beheers commissie met de verbindingen naar de verschillende belangengroepen goed gaat functioneren. En daarmee wordt een uniek stukje Venray, niet alleen behouden, maar ook toegankelijk voor de natuurgenieters. Op vrijdag 29 januari biedt het bestuur van de R.K. MAVO in restau rant Vlakwater aan de concierge van die school, de heer Frans Flinsenberg, een receptie aan ter gelegenheid van zijn af scheid.'Gedurende meer dan 36 jaar is Flinsenberg in deze funktie werkzaam geweest. Op die dag zullen eerste de leerlingen hem in de afscheidsbloemetjes zetten, dan volgt het onderwijzend personeel en vervolgens het bestuur. Zij bieden dan een receptie aan, waar iedereen de gelegenheid zal krijgen nu eens in het bijzonder Frans te danken voor de wijze waarop hij zich gedurenbde die lange reeks van jaren heeft ingezet voor zijn MAVO. Het was mede de schuld van de oorlog, dat Frans, die toen voorwerker was in het houtbedrijf van de firma Es- ser, die funktie niet meer kon uitoefe nen. Het hoofd van de MULO in die dagen, de heer Revis, gaf Frans de kans om als concierge aan de uit 5 klassen bestaande school, met ongeveer 100 leerlingen, te beginnen. Veertig jaar postbode - besteller - is 'n lange tijd. Maar Martien Stoks kan daar met tevredenheid op terugzien, al was het niet altijd even gemakkelijk. Zoals te doen gebruikelijk, werden destijds de hulpbestellers ingezet op de lange routes naar de kerkdorpen - te voet. In de winter was dat geen lolletje. Ongebaande wegen, opgewaaide sneeuw, en als je dat dan trof op zaterdag was je helemaal het haasje. Dan moest je namelijk een extra zware tas torsen met Peel en Maas en die praktisch bij elke woning bezorgen. Zoals zovelen, moest Martien Stoks in de oorlogsjaren ook onderduiken, maar werd gegrepen met Venrayse kermis en op transport gesteld naar het concentratiekamp Amersfoort. Van daaruit ging het naar Hannover, waar hij tewerk werd gesteld in een autofabriek. Op 14 juni 1945 kon hij terugkeren naar Venray, waar het werk bij de post, in een zwaar beschadigde gemeente, weer op hem wachtte. Het rijden in de rode PTT-auto's was er toen nog niet bij. Met de handkar naar het station de post afhalen en per driewieler de pakketpost bezorgen. En als postbode moest je méér doen, dan alleen maar brieven en kranten bezor gen. Allereerst moest je postzegels verkopen; geld incasseren en storten; en de sctvwA gtogzelfs zo ver, dr.:..:r;cr.'d? distributiebescheiden desgewenst ook nog meebracht. Men kende toen ook nog twee postbe stellingen per dag en zelfs op zaterdag moesten de hulppostkantoren in Merse- lo en Ysselsteyn bezocht worden. Ook op nieuwjaarsdag werd er nog post be steld. Je wist dan wel hoe laat je ging, maar niet hoe laat je terug kwam. Dat was dikwijls in nevelen gehuld vanwege de vele nieuwjaarsborreltjes. Het kon takt met de burgerij is ook niet meer wat 't geweest is. De groene brievenbussen maken dat je als besteller helemaal onpersoonlijk bent geworden. Gelukkig heeft Martien Stoks daar weinig problemen mee in zijn wijk. Al zes jaar brengt hij namelijk dagelijks de post in de Oranjebuurt. Hij is er een vertrouwd figuur, zoals hij daar zijn handwagentje van huis tot huis duwt. Er zou nog veel te vertellen zijn over dat 40-jarig dienstbetoon aan de Venrayse gemeenschap. Hoe dikwijls hij met zijn fiets van „de goede weg" afraakte en in 'n sloot belandde; hoeveel waakhonden 'n postbode het leven moeilijk maakten; zijn werk als ordonans bij de bedrijfsbrandweer. Maar dat alles zou te veel plaatsruimte in ons blad vragen. Na 40 jaar mag er gefeest worden. Martien Stoks en zijn familie doen dat ook. Op zaterdag 23 januari is er even pauze in De Wieënhof aan de Leunse- weg. Daar krijgen collegae, vrienden en bekenden de gelegenheid Martien de hand te drukken, tijdens een receptie van half zes tot zeven uur. PEEL EN MAAS UW VENRAYS WEEKBLAD Frans deed zijn werk steeds met een opgewektheid welke niet alleen bij het onderwijzend personeel en het school bestuur bewondering wist af te dwin gen, maar zeker ook bij de leerlingen. Frans wist het met hen steeds goed te vinden Frans kan van de leerlingen alles ge daan krijgen. Zijn werkterrein is mede op zijn verzoek de laatste jaren wat ver anderd. Hoofdzakelijk is hij nu alleen nog bezig met het gymnastieklokaal. De school, al vele jaren gemengd, telt nu 750 leerlingen ober 30 lokalen, waarvan verschillende in een dependance. Van zijn handicap heeft hij nooit een probleem gemaakt; dieheefthij met blij moedigheid gedragen. In zijn vrije tijd heeft hij zich vele jaren op verdienste lijke wijze beschikbaar gesteld voor de dekenale afdeling van de Kath. Invalt- denbond St. Liduina. Hij bekleedt daar al bijna 30 jaar het penningmeester schap. Hij vindt het nog altijd jammer, dat niet iedereen, die voor een lidmaat schap in aanmerking komt, is aangeslo ten. Met zijn pensionering gaat hij zich nog meer inzetten voor deze vereniging en natuurlijk zijn hobby, zijn fantas tische tuin aan de Overloonseweg, nog perfecter in orde brengen. Maar eerst wordt er op 29 januari feest gevierd rond het afscheid van deze voorbeeldige concierge van de MAVO. De receptie vindt plaats tussen vijf en zeven uur.

Peel en Maas | 1982 | | pagina 1