VENRAY ANNO DOMINI 1981 PEEL EN MAAS sfSllIl^ PEEL EN MAAS JANUARI Met het gegeven van een niet sluitende begroting waarop een niet-on- aanzienlijk tekort voorkomt en een lijst van wensen, die eigenlijk in 1981 zouden moeten worden uitgevoerd, start de gemeente Venray het nieuwe jaar. De prioriteitenlijst voor 1981 bevat een aantal nieuwe projekten alsmede een aantal oude projekten waarvoor een aanvullend krediet nodig is. De districtscommissie van de vereniging tot behoud van natuurmonu menten in Nederland, de Milieugroep Venray en de Jeugdnatuurwacht orga niseren een Groenmarkt in de schouw burg. De PvdA afdeling Venray bena drukt in een brief aan het gemeentebe stuur het feit dat de vliegbasis ,,De Peel" slapende gehouden moet worden. Het nieuwe wijkcentrum Brukske opent haar deuren voor jong en oud. Uit de Ysselsteynse parochiekerk wordt het St. Odabeeldje, gemaakt door de Limburgse kunstenaar Charles Eyk, vermist. Aan de Eindstraat is een natuur- winkel geopend, waar biologische pro- dukten ten verkoop worden aangebo den. Vier met bijlen hakkende burge meesters onthulden eensgezind in Vre- depeel, een monument, voorstellende de Vredespaal, dat de Venrayse VVV deze gemeenschap had toegezegd bij het 25- jarig bestaan van Vredepeel. De heer A. J. Hijl herdacht het feit dat hij 25 jaar geleden zijn loopbaan begon bij het technisch onderwijs. Op 78-jarige leeftijd overleed Sjef Ponjée, die zich enorm heeft ingezet voor de gemeenschap en de mensen die in zorg kwamen. Venray kan in januari de droeve balans opmaken dat 1119 mannen in Venray geen werk hebben, evenals 664 vrouwen, terwijl de vooruitzichten ho peloos zijn! SVV trainer Leo Beerendonk neemt na 5 jaar afscheid van het eerste i tweede elftal van SVV. Het Katholiek Vrouwengilde viert haar 20-jarig bestaansfeest in Venray. De PvdA afdeling Venray viert lar 15-jarig bestaan. Venray ging sportief ten onder in het NCRV-stcdenspel te Arnhem, waardoor Oldenzaal met de eer ging strijken. Als gevolg van de economische teruggang maakt R.X. Manufacturing B.V. in Venray bekend dat zij genood zaakt is 423 arbeidsplaatsen op te leffen. Achterstand in de wegenbouw >elemmert het betrekken van woningen in plan Burggraaf en Landweert. Met het overlijden van Hub. Schols is een zeer bekende, echte Ven rayse persoonlijkheid heengegaan. Saweco te Oirlo krijgt de gehele Waarborgsom terug, daar het bedrijf op grond van protesten van milieugroepen geen mengvoederbedrijf mag stichten. De Venrayse secretaris J. Poels heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten verzocht niet in aanmerking te hoeven komen voor een toegekende salarisverhoging van 200,- in het kader van de landelijke bezuiniging. De gehele benedenverdieping van Pentagon brandde uit, terwijl ook de eerste verdieping door rookschade onbruikbaar was geworden. Carnaval vierend Venray begroette Joos Verbeek als de nieuwe prins van de Piëlhazen. FEBRUARI De gemeenteraad stelt 50.000, beschikbaar voor de inrichting van het Freulekeshuus, dat de bestemming kreeg als museum. Het jaaroverzicht van de gemeen tepolitie toont schrikbarend stijgende cijfers aangaande de criminaliteit, vernielingen, alcoholgebruik en het stelen van fietsen. De Veltumse kapel wordt weer in gebruik genomen voor liturgische diens- n. Er wordt een garantiesubsidie van ƒ6.000,toegekend aan de Venrayse kunstkring vcor drie tentoonstellingen. Mgr. R. Staverman opent ,,De Winkel van Sinkel", waarvan de opbrengsten bestemd zijn voor de 3e wereld. De gemeenteraad heeft de ver keerslichten op de Merseloseweg op de prioriteitenlijst laten staan, om ze dit jaar aan te laten leggen. Het amateurcircus Mök trekt dit jaar zes avonden een volle bak. De N.M.B. opent de deuren van haar nieuw onderkomen aan de Merse loseweg. Op Eindstraat 1 opende Tapas een nieuw onderkomen; in hetzelfde pand opende Bernie Hulsman een fraai café en in de Poststraat vestigde zich ,,de Snuffelhal". Het hofkoor viert het 1 x 11 jaar jubileum. Piet Lenssen ontving tijdens het zeer druk bezochte Joekskapellenfes- tival de bronzen Piëlhaas. Zuster Gertrude (Marie Verstee- gen) herdenkt het feit dat zij 50 jaar ge leden haar intrede deed in de Orde van de Zusters Ursulinen. De leden van de raadscommissie voor de werkgelegenheid kwamen tot de conclusie dat de arbeidsmarktsituatie in Venray zorgwekkend wordt en besloten bij de minister aan de bel te gaan hangen om zodoende aandacht van bedrijven voor Venray te vergroten en/of te bevorderen. De vestiging van Hermans Prijs- slag in hotel Almonda is definitief van de baan. De heer Bergkamp heeft zijn AROB-beroep bij de Raad van State te gen de weigering van een bouwvergun ning ingetrokken. De Aide Prinse Kompeneej kent de A.P.K.-plak 1981 toe aan de heer G. Schols. Aalmoezenier Peters doopt de honderdste Spanjaard in Venray. De provincie blijft aandringen op invoering van een rioolrtecht, daar nog zeven ton belasting-capaciteit onbenut zijn gebleven, in de gemeentebegroting van 1981. Dit punt wordt ter discussie gesteld in de raad. MAART In Amsterdam wordt voor de honderdste maal de „Stille Omgang" gehouden. Het zal dan tevens 50 jaar geleden zijn dat in Venray de afdeling Venray H. Stede werd opgericht. Em. pastoor-deken Ant. Loonen viert zijn gouden priesterfeest. Het Winkelcentrum Venray dient een bezwaarschrift in tegen de Rose Vlek. Het denkt aan het realiseren van 'n niet-commerciële sector in de Rose Vlek en groen, speelvelden en parkeervoor zieningen om zo Venray leefbaar te houden. Aan de Stationsweg is de vlag in top gegaan op een nieuwbouwprojekt van St. Servatius. Het gaat hier om de zogenaamde urgentiebouw. De commissie voor ruimtelijke ordening en de volkshuisvesting geeft haar fiat voor de bouw van 170 wonin gen in de tweede fase van plan Landweert. De Turkse gemeenschap in Venray opende officieel het nieuwe aktiviteiten- centrum in het voormalig Lyceum. Venrays oudste inwoonster, mevr. Janssen in De Kruuze werd 98 jaar. Het Werkvoorzieningschap in Venray huldigde de eerste zilveren jubilaris Hans Rouvroye. Gradje Lemmens nam afscheid als president-voorzitter van de Harmonie te Oostrum en ontving namens de Lim burgse Bond van Muziekgezelschappen de gouden speld met smaragd. Het jongerenorkest Bojema o.l.v. pater Falco, vierde haar derde lustrum. APRIL Het bestuur van Veldeke Venray reikte de Aid Venrodse lërepries 1981 uit aan Piet Clephas. Aangezien de minister van Land bouw nog steeds geen besluit heeft genomen of men de onderzoekingen op de Venrayse vuilnisbelt gaat voortzetten c.q. herhalen, beschikt de gemeente op nieuw afwijzend op 'n verzoek van het M.A.N. om de Chemiewinkel Utrecht boringen te laten verrichten. Het is 50 jaar geleden dat in Veu len de lagere school toen slechts 2-klas3tg geopend werd. Zeven bruidsparen in Venray vieren hun gouden huwelijksfeest; te weten bruidspaar Jacobs-Hesen in Cas- tenray, bruidspaar Geurts-Gellings in Heide, het gouden paar Michels-Lamers in Ysselsteyn, het gouden paar Rongen- Peeters in Venray, als mede het bruids paar van Veghel-Thissen, het gouden paar Tijssen-Thijssen in Merselo en het bruidspaar Maes-Baeten in Klein-Oirlo. Een delegatie VVD-kamerleden bracht een werkbezoek aan de Venrayse Plaatwerkindustrie Hernus B.V. De parochie Oirlo verwelkomde zijn nieuwe parochieherder, pastoor H. Lempens. De restauratie van de veldkapelien o.l.v. J. v. Toor van de L.T.S. vraagt nogal wat tijd. Veldeke Venray zal zich nu ook gaan bemoeien met het herstel en de beveiliging. Deelnemers aan de „negende mars voor Europa" worden officieel door het gemeentebestuur ontvangen. De „Mars door Europa" heeft ten doel de Europese gedachte uit te dragen. De commissie voor cultuur kwam n.a.v. het advies dat b. en w. hebben uitgebracht, tot de konklusie, dat de fi nanciële toekomst van de schouwburg niet zo rooskleurig is. Bijna 500 leden van de Bejaarden- vereniging Venray vierden het 15-jarig bestaansfeest. Harry Lucassen wordt namens de directie van D.M.V. Campina gehul digd i.v.m. zijn 40-jarig dienstverband bij deze zuivelindustrie. Het gemeentebestuur heeft van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk een afwijzing ge kregen op z'n verzoek om een machti ging t.b.v. het uitzenden van statische beeldinformatie in de wijk Brukske. Drie verdienstelijke inwoners uit Venray mochten een koninklijke onder scheiding ontvangen. Harry Lucassen ontving de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, evenals de heer M. Keysers te Yssel steyn. De bronzen eremedaille werd op gespeld bij de heer L. Hendricx. Het Winkelcentrum Venray en Schutterij 't Zandakker hebben elkaar gevonden in de organisatie van het mei feest in het centrum. De muziekschool en de Vrije Aca demie bestaan beiden 10 jaar. De gemeentevlag wordt in sierbe strating uitgebeeld bij het Venrayse oor logsmonument nabij het voormalige kerkhof van de Grote Kerk. MEI De raad geeft de toestemming voor deelname aan een advertentiecampagne van het L.I.O.F., de provincie en 'n aantal gemeenten, met het doel om in dustrieën naar Venray te halen. Aan het einde van het jaar zal het rendement van deze campagne kritisch worden beke ken. Het voortbestaan van de buurtbus Venray-Merselo-Vredepeel komt in ge vaar gezien de dalende cijfers van het passagiersaantal. De raad neemt de bouwregistratie- verordening aan, in de strijd tegen de beunhazerij in de bouw. Wethouder Mevr. A. P. Rutten- Tielen verrichtte de officiële opening van het wijkgezondheidscentrum Land weert. De bewoners van de nieuwe woon wijk „De Wieën" vierden de officiële opening van hun wijk. Leo Reinties vierde het feit dat hij 25 jaar aan het Werkvoorzieningsschap is verbonden. Mevr. Poels-Peters pleit als lid van de CDA-fraktie van provinciale staten in een brief aan Gedeputeerde Staten voor erkenning van Den Hoebert als op leidingsinstituut voor MBO-vp. Het heren-veteranen A team van de Hockeyclub Venray won de lande lijke bekerfinale, om de „Karei van Leuven veteranen beker". Voor Zr. M. Jacqueline '(Maria Oudenhoven) was het 60 jaar geleden dat zij geprofest werd bij de Zusters Ur sulinen. Het recreatiegebied Vlakwater krijgt steeds meer vorm: tal van recreatieve sportvoorzieningen zijn er aan toegevoegd: trimbaan, cooperbaan, jeu de boulesbaan, speelvoorzieningen en 'n fietscrossbaan. Inalfa ontving de Zweedse ambas sadeur dhr. Hassler, die zich op de hoogte wil stellen van de produktie- mogelijkheden van Inalfa. Voor de vierde maal werd het jon gensvolleybalteam van het Boschveld- college Nederlands kampioen. De jaarvergadering van Euterpe bracht naar voren, dat de harmonie in 1985 het grote Limburgse Bondscon- cours wil gaan organiseren. Het nieuwe tennispark in Land weert werd in gebruik genomen. Het jaarverslag van de bibliotheek laat een groei van het boekenbezit zien, alsmede een toeloop van leden, wat gevolgen heeft voor de huisvesting. 82% van hét totale aantal kiesge rechtigden trok ter stembus in onze ge meente. Het CDA leed 'n verlies van 1%; de PvdA leed 'n verlies van 4%; de VVD verloor 30 stemmen, D'66 boekte een winst van 6De PSP had 3% winst, de PPR 2%, de CPN 1% en de Socialistische Partij 1 JUNI Precies een jaar nadat Venrays eerste visvijver aan de Wanssumseweg in gebruik werd genomen, opende wethouder J. v. Oers de nieuwe visvijver aan de Ballonzuil. Deze maand is het 5 jaar geleden dat voor het eerst op een min of meer officiële manier gestart werd met een poging de Venrayse bevolking tot het beoefenen van sportieve recreatie over te halen. Op het schouwburgplein zullen de vitrines verdwijnen en is er een inrich tingsplannetje gemaakt voor dit plein. Het realiseren van dit plan is afhanke lijk van de financiële consequenties. De woningbouwvereniging Noord- Limburg stelt haar 5.000e in eigendom zijnde woning voor verhuur beschik baar. Met een lustrumtoernooi vierde de midgetgolfclub Vlakwater haar 2e lustrum. B. en w. ontvingen van Gedepu teerde Staten het bericht dat de grens van de bebouwde kom niet wordt verlegd. Het betreft hier de borden bebouwde kom aan de Leunseweg. Merselo is geheel in de ban van de muziekfeesten, die ook dit jaar weer succesvol genoemd mogen worden. Het college van b. en w. heeft bij H.M. de Koningin beroep aangetekend tegen het verlenen door Gedeputeerde Staten van Limburg van een ontgron dingsvergunning nabij de Giessevenne- kensbeek. Het Boschveldcollege nam af scheid van H. Graste die 29 jaar als leraar Duits aan deze school verbonden was. Het college van b. en w. heeft be sloten de beide verkeersdrempels in de Rondweg Brukske weg te halen. De kerkklokken in Merselo luidden feestelijk voor het gouden bruidspaar van Dijck-van Rijswick. In de tuinen rondom Het Schut tersveld wordt weer de jaarlijkse pick nick gehouden voor alle bejaarden uit de gemeente Venray. Op de landskampioenschappen twirling te Leiden behaalde het twirl- team van DSV de tweede plaats. Aan de Haammakerstraat begon men met de grootscheepse verdelgings- aktie van de daar gesignaleerde kakker lakken. C. J. M. Simons, leraar aan de LTS nam afscheid wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De commissaris van de koningin in de provincie Limburg, drs. J. Kremers, opende de nieuwbouw van het psychia trisch centrum Venray aan de Stations weg en aan de Overloonseweg. De informatiemarkt voor mensen die zelf een bedrijf willen beginnen of uitbouwen blijkt een groot succes. De 23ste avondwandelvierdaagse ging van start. Oirlo staat in het teken van de gouden bruiloft van het paar Philipsen- vande Ven. De open dagen bij de rioolwater zuiveringsinstallatie trokken vele bezoe kers. Het college van b. en w. heeft be sloten tot intrekking van de pensionver gunning voor buitenlandse werknemers in het pension Paterslaan 1 Burgemeester Defesche opende het orthopedisch atelier G. Litjens aan de St. Odastraat. Het glas werd geheven op het 50- jarig bestaan van Garage Van Haren, Forddealer. JULI Een tiental jongelui uit Venray gaat 1000 km fietsen voor het gehandi capte kind. Het betreft een groep van Jong Nederland die dit initiatief nam. Aan de Willemstraat woont het gouden bruidpaar Truyen-van Gerven. Het. is 35 jaar gelden dat op de Paardekopweg te Ysselsteyn begonnen werd met de aanleg van het Duits sol- datenkerkhof. Burgemeester Defesche mocht de heer W. Kusters de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau opspelden voor het feit dat hij 36 jaar secretaris zaakvoerder is geweest van de Boeren bond Leunen. Er zijn voor het vliegveld De Peel geen plannen tot permanente aktive- ring. Het blijft een tijdelijke uitwijk- haven voor één squadron. De dorpsraad Heide zet de verlan gens op een rijtje qua verkeersveiligheid en dorpsverfraaiïng. Bewoners van de schakelwoningen aan de Polkastraat en Rumbastraat konden het tijdens een hoorzitting moeilijk eens worden over het wel of niet uitbreiden van hun woningen. Bij G.S. zal de wijziging van het bestem mingsplan aangevraagd worden, opdat uitbreiding over de volle breedte van de achtergevel mogelijk wordt. Venray is weer een zaak rijker: de Printshop aan de Jan Hensenstraat. Op 75-jarige leeftijd overleed te Ysselsteyn oud-raadslid M. J. H. Jen- niskens. In Echt overleed W. C. J. Kooien, die sinds 1978 aldaar gemeentesecretaris was, nadat hij 15 jaar lang deel heeft uitgemaakt van het Venrayse ambtena renkorps. Peter Winnen behaalde in de Tour de France de overwinning op de zware etappe van Morzine naar l'Alpe d'Huex en werd daarmee Venrays sportman van het jaar. De gemeenteraad stelde de afval stof fenverordening vast. Op initiatief van het VVV Venray zal tijdens de zomermaanden straat toneel opgevoerd worden. Het kerkplein van Sint Petrus Ban den zal grondig opgeknapt worden. Venray is een vereniging rijker ge worden: een fiets-cross-club. Minister Tuynman heeft de gemeente Venray een rijksbijdrage van 912.000,toegezegd voor het treffen van fietsvoorzieningen langs de Henri Dunantstraat en een gedeelte van de Stationsweg. De gemeenteraad ging akkoord met een experimenteel arbeidsprojekt voor jeugdigen in Venray. De raad heeft besloten het STUW (Stuurgroep Jeugdwerkloosheid) om te zetten in een stichting, waardoor zij kan optreden als werkgeefster van jeugdige werklozen, die kunnen gaan meedraaien in het Experimentele Ar beidsprojekt voor jeugdige werklozen. Venray 'kent onder zijn niet onbeduidende vliegende have aan post duiven een nationaal kampioen Dax: het betreft een grijze duivin van dhr. Chr. Cuppen. Pater C. Scheepers van de Orde der Ongeschoeide Carmelieten te Smakt vierde zijn 25-jarig Priesterfeest. Het echtpaar Jacobs-Lenssen aan de Meidoornstraat vierde zijn gouden bruiloft. „Samenwerking Venray" heeft het college van b. en w. gevraagd of het bereid is de gemeente Venray bij de staatssecretaris van binnenlandse zaken aan te melden als proefgemeente met de (nog af te kondigen) nieuwe richtlijnen voor het opstellen van de gemeentebe groting te kunnen oefenen. Dr. Fisher, ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek in Nederland, kwam naar Venray om zijn dank uit te spreken aan de Ysselsteynse bevolking voor de wijze waarop zij ieder jaar weer de Duitse jongeren ontvangt. De Internationale Vredesmars, welke op 21 juni in Kopenhagen is gestart, arriveerde in Venray op hun weg naar het einddoel: Parijs. AUGUSTUS De Venrayse kermis van 1981 gaat de geschiedenis in als de grootste kermis welke ooit in Venray heeft gestaan: liefst 35 attracties sieren de pleinen. Fanfare Ons Genoegen uit Oirlo verwierf op het Wereldmuziekconcours in Kerkrade ruimschoots een eerste prijs in de eerste divisie. DONDERDAG 31 DECEMBER 1981 Nr. 53 HONDERDENTWEEDE JAARGANG Pentagon herrees uit de as en her opende na een half jaar werkzaamheden aan het door brand verwoeste pand. Het staat nu definitief vast dat de arbeiderswoningen aan de Maashese- weg en Odastraat niet gerenoveerd zullen worden, aldus besloten in de commissie voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Burgemeester Defesche mocht Teng van der Sterren de versierselen op spelden, behorende bij de onderschei ding Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. 85.000.- werd beschikbaar gesteld door de commissie van openbare werken voor het groot onderhoud van Free Wheelin. Het college van b. en w. gaat paal en perk stellen aan het herbouwen in het buitengebied. Er zullen strengere richt lijnen opgesteld worden. Heel Merselo was uitgelopen om de Fidelen Rosentaler de gelukwensen aan te bieden i.v.m. het behalen van de Benelux blaastest van de NCRV. Op sobere wijze vond de over bracht plaats van het beheer van het Duits soldatenkerkhof te Ysselsteyn aan de nieuwe beheerder, de heer Voigt. Aan Peter Winnen is het - zij het zijdelings - te danken dat op 31 augustus in Venray een groots wieler- festijn werd georganiseerd onder de naam: „De Nacht van Venray". Met instemming van alle raads leden werd het bestemmingsplan Bui tengebied goedgekeurd na een mam moet-vergadering van 7 uur. SEPTEMBER „Venray, daar zit muziek in", was ook dit jaar weer het motto van de september-feesten georganiseerd door de Koninklijke Harmonie Euterpe. Venray nam afscheid van de zomer met een groots opgezette en goed geslaagde taptoe. De oud Venrayer André Goumans werd in de dekenale Lambertuskerk in Meerveldhoven tot priester gewijd door Mgr. J. Bluyssen. Op 20 september ging de nieuwe priester voor in de St. Petrus Bandenkerk en verzorgde de preek. Het is inmiddels alweer 10 jaar geleden dat de fam. van Bergen in Oos- trum startte met een dierenasiel. De heer P. A. van Lierop nam afscheid van het Opleidingsinstituut voor verpleegkundige en verzorgende beroepen Den Hoebert te Venray. De verkeerslichten, geplaatst op de kruising Merseloseweg-Westsingel wer den in gebruik genomen, waardoor de verkeersafwikkeling alhier zal worden verbeterd. Op feestelijke wijze werd 't driehonderjarig bestaan van de Veltum se kapel gevierd. Men is volop bezig met de recon structie van het plein voor de Petrus Banden toren. De historische ploeg-, dors- en showdag te Ysselsteyn is een groot succes geworden. De wijkvereniging Veltum schrijft een „brief op poten" aan de raadsleden over de fatale gevolgen voor Veltum wanneer een wijkcentrum uitblijft!!! J. Kousemaker nam in een infor mele bijeenkomst afscheid van het Oranjecomité waar hij 20 jaar een aktief lid van is geweest. Een groep Fransen, waarvan de grootvaders en een enkele vader in de vorige eeuw vanuit Venray als schapen handelaren naar de omgeving van Lille zijn vertrokken, bezochten Venray. De gemeente ontving van het Rijk een dusdanige subsidie, dat niets meer de aanleg van de overstortvijver aan de Metaalweg in de weg staat. Deze maand telt Venray 1400 werkloze mannen en 81 werkloze vrou wen. OKTOBER: Gedeputeerde Staten onthouden de goedkeuring aan de planherziening van het Centrumplan, voornamelijk op financiële gronden. „Geef elkaar de hand" is de titel voor een groots opgezette manifestatie in de hal van het raadhuis en in de Wet- teling in het kader van het Jaar voor Gehandicapten. Ysselsteyn viert het 60-jarig be staan van de LLTB. Geleidelijk zal de gemeente haar eigen beeldmerk, een z.g. „huisstijl" in voeren met de bedoeling haar herken baarheid te vergroten. In Leunen viert het gouden paar Janssen-Achten zijn gouden huwelijks feest. Het college van b. en w. komt met de „Nota Gehandicaptenbeleid" om op het gebied van wonen, de toegankelijk heid van openbare gebouwen, het verkeer en de dienstverlening een aantal concrete zaken aan te pakken. In Brukske werd een 36-jarige vrouw door haar echtgenoot om het leven gebracht. In Oirlo werd een onbe kende dode vrouw gevonden. De burgemeesters van de gemeen ten Oploo/St. Anthonis, Bakel/Mil- heeze, Venray en Vierlingsbeek plaats ten broederlijk en eensgezind de nieuwe vredepaal op het punt waar de gemeenten Oploo, Bakel en Venray elkaar raken. Met het hijsen van de politievlag heeft gouverneur dr. J. Kremers het nieuwe politiebureau officieel geopend. Het filmaanbod in Venray wordt tot het maximum haalbare opgevoerd met de opening van het Select-theater, een derde bioscoopzaal. Zuster Petronella Janssen her denkt het feit dat zij 65 jaar geleden geprofest werd in de orde van de Zusters Ursulinen. De deur van de nieuwe school „De Vlaswei" in Landweert werd openge steld om de jeugd vrije doorgang te geven. 280 uur tokkelen voor het Lour- deswerk was het record, dat beoogd en behaald werd door Lady Krullebol en Taranta. De nieuwe generatie Thomassen viert het honderdjarig bestaan van hun drie zaken. H. Thijssen, wiskundeleraar, verlaat het Boschveldcollege wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De gemeente Venray wordt verlost van de garantiebijdrage, groot 2 ton, voor het instandhouden van het spoor lijntje vanaf station Oostrum naar het industrieterrein De Witte Vennen. De gemeente behoeft nu „slechts" 30.000 gulden te betalen voor onderhoud e.d. Autorijders krijgen van de politie drie weken de tijd om hun auto „winterklaar" te maken i.v.m. groot scheepse controles die gehouden gaan worden door diverse politiekorpsen. Omdat de gemeente reeds voor 50 miljoen aan grond bezit, stemde de raad tegen een ontbinding van de pachtover eenkomst in Oirlo, wat het bedrag met 80.000,—zou vergroten. ten. De gemeentelijke sociale dienst werd de laatste vier jaar voor een totaal bedrag van 80.000,opgelicht door 'n inwoonster van Venray. Venray telde deze maand enkele feestvierende verenigingen: 15 jaar gemengde zangvereniging „Crescen do" 12'/2 jr. Welfare Schuttersveld 60 jaar toneelvereniging Comedia Leu nen. Veltum I wordt het proefgebied voor heel Venray wat betreft een ingrij pende vermindering van de openbare verlichting in Venray. NOVEMBER De winst van Ysselsteyns gouden bestaansfeest, zijnde 30 mille, was de eerste aanzet tot de verwezenlijking van de nieuwe kantine bij het sportpark, die nu een fraaie aanwinst is. Het Venrays gemeentebestuur ging op excursie naar Enschede om daarvan iets op te steken bij het besturen van 'n gemeente. Op 31 oktober overleed de heer Piet Gerrits, oud-direkteur van de Lagere Agrarische School te Venray. De heer A. Bollen, leraar aan de L.T.S, te Venray, heeft, na 32 jaar als praktijkleraar werkzaam te zijn ge weest, zijn werkzaamheden aldaar beëindigd. De commissie voor financiën en belastingen beraadt zich over een extra verhoging van de begraafrechten met 10%, naast de reeds in september aanvaardde 4% verhoging. Zo wordt begraven in Venray een dure aangele genheid. De 83-jarige Piet Janssen, oftewel Piet den Brouwer, werd tijdens het Caeciliafeest van de Koninklijke Har monie Euterpe" in de bloemetjes gezet, wegens zijn 60-jarig lidmaat schap. Met het her en der bezuinigen van zo'n 3 4 miljoen hoopt de gemeente toch Gedeputeerde Staten te bewegen i alsnog de verlangde goedkeuring voor het Centrumplan af te geven. Frits Hovens, al 33 jaar verslagge ver van Peel en Maas, kreeg de uitnodi ging 10 dagen de gast te zijn van de Duitse regering voor de vele positieve artikelen welke hij geschreven heeft over het Duits soldatenkerkhof in Ysselsteyn. Joekskapel De Plaarzèk vierde als eerste Venrayse joekskapel het eerste lustrum. Sint Nicolaas deed ook dit jaar weer Venray aan op zijn jaarlijkse be zoek aan Nederland. Pastoor Barnhoorn zegende het nieuwe wegkruis in, op de scheiding van de Kruisstraat en de St. Antoniusstraat, dat na de oorlog in verval was geraakt en opgeruimd werd. Van de Stichting Comité voor de Zomerpostzegels ontving Veldeke Ven ray, op voordracht van de commissaris van de Koningin in Limburg mr. J. Kre mers, 2000,als bijdrage in de ontwikkeling en opzet van een dialecto- logisch kaartsysteem alsmede de uitgave van een boekwerk over de Venrayse volkscultuur. De heer M. J. v. d. Heuvel, oud gemeenteontvanger, werd officieel door het college van b. en w. gehuldigd in verband met het feit dat hij 40 jaar in overheidsdienst was. De Piëlhazen kozen weer hun 4 carnavalsliedjes voor het seizoen 1981- 1982. De voormalige wasserij De Peelparel werd omgetoverd in Taxicen- trale v. d. Beuken en in 'n sportschool. De gemeenteraad slaagde erin om de begroting van het dienstjaar 1982 sluitend te maken: van alle kanten zal worden bezuinigd en de onroerendgoed- belasting zal verhoogd worden. De eerste Vietnamese bootvluchte- - lingen die in december 1980 in Venray zijn komen wonen blijken dankzij een daartoe ingestelde kerngroep, een goede opvang gekregen te hebben. Mevr. H, Poels-Peters. sinds 1974 Provinciaal Statenlid, zal zich niet meer herkiesbaar stellen voor deze funktie. Zij moest deze keuze maken omdat het CDA-reglement geen dubbele funktie (statenlid en raadslid) tolereert. Het aantal werkloze mannen in Venray steeg tot 1465. Het aantal vrouwelijke werklozen steeg tot 830. Het Dorpsradenoverleg Venray heeft zich schriftelijk gericht tot alle 'n leesbare krant fraktievoorzitters van Gedeputeerde Staten van Limburg om bezwaar aan te tekenen tegen het Streekplan van de provincie. In dit plan wordt gepleit voor bevolkingsconcentraties in Venray en daarmee een beperking van de woning bouw in de kerkdorpen. De raad gaf zijn fiat aan de ruiling van het pand Vercauteren met het pand van Berden modeboetiek, dat 'n onderdeel is van het plan de Rose Vlek. Tijdens de kringkontaktdag van de LLTB, KPJ en LVB werd Johan Loonen koninklijk onderscheiden voor zijn daadwerkelijke inzet voor de landbouworganisaties Het was voor alle frakties een zeer onaangename verrassing dat het be stemmingsplan .Buitengebied'461812 gulden in kosten hoger bleek te liggen. B. en w. stelden voor een aanvullend krediet te voteren.. Men kon niet anders, dan dit beschikbaar stellen. DECEMBER De aktie om Venray verkeersvei liger te maken blijkt een succes voor de politie in die zin, dat er, ondanks de gratis keuringen, toch nog een aantal auto's niet in orde zijn. Venrays politie hield de eerste al coholcontrole met gebruikmaking van het nieuwe ademanalyse-apparaat, de z.g. alcoholmok. Het is een unicum in onze provin cie dat de Venrayse stockcarracing de beschikking krijgt over een eigen baan. Oud-minister Albeda gaf het start sein aan het POL-projekt, waarmee een 20-tal jongelui in dit projekt de kans krijgen zich in 4 jaar tijd tot zelfstandi gen op te werken. Verschillende raadsfrakties heb ben tijdens de algemene beschouwingen laten blijken niet veel te voelen voor de forse stijging van de onroerendgoed- belasting van 6% of 9,75%. Na veel plusssen en minnen kwam de raad uit eindelijk op 7% verhoging. De nieuwe vredepaal, in november geplaatst op het punt waar drie gemeen ten elkaar raken, werd gestolen. Burgemeester Defesche opent de nieuwe huisvesting van het Geschied- en Oudheidkundig Musem Venray in het Freulekeshuus. Het bestuur van de Openbare Bi bliotheek spreekt een duidelijke voor keur uit voor de huisvesting van de bi bliotheek in de huidige TOP-garage, aangezien de vestiging in de Rose Vlek alleen maar uitstel betekent. In de algemene ledenvergadering van de vastelaovesvereniging „De Piël haas" werd de heer L. Janssen benoemd als nieuwe voorzitter. Het college van b. erf w. slaagde er in een sluitende begroting voor 1982 aan te bieden, dankzij een fiks aantal bezui nigingen. Wethouder van Oers opent officieel het nieuwe clubhuis van S.V. Merselo. B. Kersten en P. v. d. Boogaart zullen de plaatsen innemen binnen de gemeenteraad van de PvdA-raadsleden Mevr. Klerk-Jans en J. Konings. In plan Landweert II startte weer een project leerlingen-bouwplaats van aannemingsbedrijf Verhoeven: het be treft de bouw van 21 bejaardenwonin gen. Op 73-jarige leeftijd overleed dhr. Henk Vorst. Hij was van 1946 tot 1972 sekretaris van onze gemeente. In die funktie heeft hij zich bijzonder ingezet om de bestaansmogelijkheden van de bewoners in onze gemeente te bevorde ren, o.a. door peelontginningen en in dustrievestiging. te Castenray overleed tengevolge van een noodlottig ongeval, op 78-jari- ge leeftijd, dhr. Martinus Kuijpers. De heer Kuijpers was vele jaren koster van de Castenrayse parochiekerk en dirigent van de plaatselijke zangverenigingen. Ook na zijn pensionering bleef hij de helpende hand reiken. In Oirlo vierde Electro Gommans het 50-jarig bestaan van hun bedrijf. Smid Jan begon er in 1931 als fietsen maker. Zijn zoon en kleinzoon bouw den de zaak uit tot een modern bijde tijds bedrijf. Aangekondigd werd de sluiting van „Sjalom", het meisjesinternaat aan de Gasstraat. Na het lopende schooljaar zal een andere bestemming voor het gebouw gevonden moeten worden. De Aid Venrodse lërepries 1981 werd door het bestuur van Veldeke Venray uitgereikt aan Johan Jeuken te Amsterdam. Een tentoonstelling van zijn schilderijen werd in het vooruit zicht gesteld. Het aantal mannelijke werklozen in omze gemeente zal bij het begin van 1982 de 1600 hebben overschreden....

Peel en Maas | 1981 | | pagina 9