MEISJESPENSIONAAT GAAT VERDWIJNEN De Wetteling ROUWEN Aid Venrodse Iërepries 500 speelgoed. Sportpark De Wieën Olygas in Oostrum Verkiezing wijraad Smakterheide Free Wheelin HET ODAPARK AFSCHEID Belangstelling voor tennissport op de kerkdorpen Viering koninginne dag en subsidie jeugdcarnaval Poging tot doodslag huivredebreuk en vernieling Het postkantoor in Venray INGEZONDEN en boek voor kerst en wintertijd Subsidie voor het Limb. Symphonie Orkest Dividend Limagas niet ten algemenen nutte Iel schoolinternaatJerusalem" dat lergcbracht is in de boerderij „Sja- aan de Gasstraat, zal aan het ide van het schooljaar 1981-1982 wor- opgeheven. Daarmee komt een ideaan een bijna 150 jaar oude instel- voor opvoeding en vorming, dat ens het laatste katholieke meisjes-in- maatis. In feite is dit internaat een kleinscha- voortzetting van het pensionaat van Zusters Ursulinen in Venray. Na koop van het klooster en het ernaat door de zusters aan de meente werden in dit internaat 50 risjes gehuisvest. In 1974 werd de ormalige boerderij tot internaat ver- Xiwd. Hij is zowel wat uiterlijk als inrichting betreft een van de mooiste gebouwen in Venray. In 1976 werd een bestuur benoemd, dat zich zou bezighouden met de over name van het internaat van de Zusters Ursulinen. Twee jaar later werd een Stichting in het leven geroepen, waarin de zusters niet meer waren vertegen woordigd. Getracht werd het gebouw ter beschikking te stellen van de jeugd, doch hiervoor was bij het ministerie van C.R.M. geen subsidie te krijgen. De steeds hoger wordende kosten en het uitblijven van een overheidsbeslis- sing over financiële steun aan school internaten, maakten het voortbestaan van het internaat steeds moeilijker. Het tekort is inmiddels tot 200.000,op gelopen. In het internaat wonen op dit moment 27 meisjes, waaronder een zevental buitenlandse. Van de meer dan 100 aanvragen m het begin van het schooljaar konden slechts negen meisjes worden geplaatst. De anderen vielen af omdat het wel haast ondoenlijk is om 15.000,per jaar voor kost en inwoning te betalen. Aan het einde van het schooljaar 1981/1982 gaat „Sjalom" dus dicht. Voor een vijftal meisjes, dat in 1983 examen moet doen zal een oplossing worden gezocht óf in Stevensbeek óf bij particulieren. De sluiting betekent ook afvloeiing voor de elf personeelsleden w.o. groeps- en studiebegeleidsters, een kok en 5 parttimers. Nout ter Horst uit de Van Venrode- in te Venray heeft een verlaat Sinter- ascadeau gekregen. Uit een stapel n 17.500 tekeningen die waren [estuurd bij de ,,Edor" kleurwed- ijd werd zijn kunstwerk beloond. Nout ter Horst kreeg een waardeb n 500,tot welk bedrag hij telgoed mag uitzoeken. De gemeente hoopt het komend jaar 19.500,- méér inkomsten te krijgen van het sportpark c.q. sporthal De Wieën. In de zomer van 1982 worden namelijk ten behoeve van een KNVB- jeugdvoetbalkamp verschillende ge meentelijke sportaccommodaties be schikbaar gesteld. De daaruit voort vloeiende inkomsten worden geraamd op/19.500.-. In de wijk Smakterheide is al een aantal jaren een wijkraad aktief. De wijkraad bestaat uit een groep mensen die opkomt voor de belangen van alle wijkbewoners Anders gezegd: bevorderen van de leefbaarheid en belangen behartigen. De wijkraad doet dit door het organiseren van sport- en spelmiddagen of een sinterklaasviering. Maar ook door met de gemeente te praten over verbeteringen in de wijk, b.v. verlich ting, verkeersproblemen en speelveldje, bouw van nieuwe woningen. Allemaal zaken die van gemeenschappelijk be lang zijn voor alle wijkbewoners. Jong en oud. De wijkraad wordt door de gemeente Venray gezien als een gesprekspartner voor zaken die deze wijk aangaan. Het is belangrijk dat alle wijkbewo ners kunnen bepalen hoe de wijkraad is samengesteld, dus wie de wijk vertegenwoordigt. Daarom zullen op 16 januari 1982 verkiezingen worden gehouden. Het is van groot belang dat alle inwoners van Smakterheide op 16 januari deelnemen aan de wijkraadsverkiezingen door hun stem uit te brengen. Een sterke wijkraad is in ieders belang. Nog beter is het, wanneer u denkt voor de wijk iets te kunnen doen, om uzelf kandidaat te stellen voor de wijkraad. [U moet wel in de wijk wonen en ouder dan 18 jaar zijn]. U kunt dit doen tot en met 27 december bij het secretariaat van de wijkraad, Maasheseweg 71. Als een subsidie ten behoeve van jeugdwerk en jeugdvorming ontvangt Free Wheelin (S.R. '65) een gemeente lijke bijdrage van ruim 112.000,—. Het laatste half jaar rommelt het een beetje in dit jeugdonderkomen. De jeugd die er geregeld kwam, komt er niet meer, omdat het bestuur een ander beleid voorstaat en „andere jeugd" naar binnen wil halen. Volgens wethouder van Oers is dat een experiment, waarvoor je ze de ruimte moet geven, mits er kans van slagen is. Feit is echter, dat het bezoekersaantal ook nu (met dat nieuw beleid) terugloopt. En dat betekent dan weer minder inkomsten en hogere tekorten. In 1982 zullen de plannen voor Free Wheelin definitief afgerond en vastegesteld moeten worden, aldus de wethouder. De heer Reintjes (Kerkdorpen) was zeer pessimistisch: als de zaak begint te verlopen, gaat het fout dat is te doen gebruikelijk. Ook de heer Willems (PvdA) sprak zijn bezorgdheid uit. Het exploitatie tekort van het komende jaar zal ten laste komen van de gemeente. Op een vraag van het raadslid Reintjes (Kerkdorpen), deelde wethou der van Oers mede, dat in de raadsver gadering van januari nadere mededelin gen over het Odapark zullen worden gedaan. De heer Reintjes had gevraagd hoe het stond met de openstelling, het gebruik en het beheer van dit park. Nog onlangs zijn schoningswerk- zaamheden in dit park verricht. Bij de aankoop van dit park, werd destijds uitdrukkelijk gesteld, dat het park ten voordele van het publiek moest komen zij het dat onbeperkte openstelling niet goed mogelijk zou zijn. Na zes jaar enthousiast en energiek pionieren in de parochie Brukske gaan onze zuster Johanna en Chiara binnen kort met pensioen. Als de ouderdom zachtjesaan met gebreken komt, moet het front jammer genoeg worden ingekort. Maar we kunnen ze natuurlijk niet zó laten gaan! Na de eucharistieviering van zaterdag en Zondag 2 en 3 januari, kunt u in de ontmoetingsruimte van de kerk in het Brukske afscheid van hen nemen. Wij hopen van harte dat zij nog jéren voor de boeg hebben, en dat ze nog veel leven aan hun jaren mogen toevoegen, een leven, vol fijne herinneringen aan het Zonnelied, en vol hoop om elders de finale te mogen componeren die hun leven helemóól volledig zal maken. Pastores en kerkbestuur Brukske Bij de behandeling van de gemeente begroting is in de raad ook gesproken over mogelijkheden voor tennisbanen in de dorpen. De aanleiding hiertoe was o.m. een brief aan de leden van het college en raad. De brief was opgsteld door initiatiefbestuur Leunen-Veulen- Heide, initiatiefgroep Oirlo-Castenray en het bestuur van de tennisvereniging Merselo-Vredepeel en was geschreven, omdat enkele zinsneden in de toelich ting op de begroting erop leken te dui den, dat het gemeentebestuur totstand koming van Tennisaccommodaties in de dorpen niet zag zitten. In het deelplan sport voor het welzijnsbeleid konstateert de werkgroep al, dat geen enkele tak van sport zo explosief is gegroeid, als de tennis sport, de op één na grootste georgani seerde sporttak in heel Nederland. De twee tennisverenigingen in Venray-kom tellen, volgens het deelplan Sport 666 leden (TC Venray) en 150 leden (TC Rodhe). Uit de eerder genoemde brief blijkt, dat de tennisvereniging Merselo- Vredepeel 128 leden telt, ondanks afwezigheid van accommodatie. Met medewerking van een particulier was er in het afgelopen seizoen wel de mogelijkheid om lessen te nemen. Maar liefst 99 personen namen hieraan deel. De tennisvereniging werd in maart van dit iaar definitief opgericht, toen uit een eerder .gehouden enquête bleek, dat 108 personen hiervoor belangstelling had den. In de andere dorpen heeft men inmiddels ook dergelijke enquêtes ge houden. Uit de enquête, gehouden door de initiatiefgroep Leunen-Veulen-Heide kwamen 172 aanmeldingen. De enquête gehouden in Oirlo-Castenray, leverde 120reakties op. Uit de gegevens blijkt, dat de belang stelling vooral groot is bij de volwasse nen, vooral in de leeftijdsgroep van 30 tot 50 jaar en dat het aantal vrouwelijke deelnemers groter is, dan het aantal mannelijke deelnemers. Het uitreiken van een onderscheiding of het nu een koninklijke of een kerkelijke is gaat meestal gepaard met enige geheimzinnigheid. Degene, die gedecoreerd wordt, weet van niets en degene, die decoreert weet wel een smoesje om binnen te komen. Zo ging het ook vorige week vrijdag, toen het vijf man tellende bestuur van Veldeke Venray „doordrong" tot in de woning van Johan Jeuken, de naieve Venrayse schilder. Mevrouw Jeuken was jarig en daarom waren kinderen en kleinkinderen allemaal op bezoek. Maar het was niet om de jarige, maar wel om haar man te doen. Johan Jeuken was uitverkoren om wegens zijn bijdragen aan de Venrayse volkscultuur de Aid Venrodse Iërepries 1981 in ontvangst te nemen. Omdat de gezondheidstoestand van de onderschei dene het niet toeliet, dat de prijs - in De PvdA-fraktie vindt de redenering van het gemeentebestuur niet logisch. Enerzijds stelt men dat 'n dubbeltje per inwoner voor kinderfeesten op konin ginnedag zeer terecht is. En dat het jammer is dat men dat bedrag in de loop der jaren niet heeft kunnen verhogen. Kinderfeesten dusop kosten van de gemeenschap (en niet op kosten van de koningin).... Anderzijds stelt men dat de subsidie aan het jeugdcarnaval moet vervallen, omdat die carnaval vieren op kosten van de gemeenschap. Overigens kon de PvdA zich wel met dit laatste standpunt verenigen, maar dan zou men óók van dat dubbeltje voor koninginnedag af moeten. Dat laatste werd dan in een amendement voorgesteld, maar dat leverde geen steun op bij de andere frakties. Men blijft dus koninginnedag vieren op kosten van de gemeenschap.... En die kosten bedragen dan voor de gehele gemeente/ 3360,—. De fraktie Samenwerking was tegen de afschaffing van subsidie voor de jeugdcarnaval. Zij vonden dat men de vereniging niet zo in eens voor het blok kon zetten. In een amendement stelde men voor die subsidie te verlagen met 6%. En dat de raad het hier niet unaniem met elkaar eens was, bleek uit de stemming: twaalf leden vóór verla ging van de subsidie negen leden tegen verlaging van de subsidie, oftewel voor afschaffing van die subsidie.... De Venrayse politie heeft donderdag avond de grootste moeite gehad om twee hevig bloedende vechtersbazen, die ook nog onder invloed van drank verkeerden, zodanig tot bedaren te brengen dat aan het tweetal medische hulp kon worden verleend in het zieken huis. Bij de politie kwamen van verschil lende kanten meldingen binnen dat er in een flat aan de Zuidsingel gevochten werd. Het echtpaar A., wonende in die flat, beiden rond de 50 jaar, werden nabij de flat geheel overstuur en met kapot gescheurde kleren aangetroffen. Volgens hun verklaringen waren twee knapen hun woning binnengedrongen en hadden het echtpaar in elkaar geslagen. Bij onderzoek in de flat werden daar grote vernielingen aangetroffen. Aan wezig waren er de gebroeders W. 26 en 21 jaqr oud. Het tweetal zat niet alleen onder het bloed volgens de politie bloedde er één als een rund maar ook de gang en woonkamer van de flat bleken onder het bloed te zitten. Het meubilair was vernield en met bloed besmeurd. De voordeur was met bruut geweld ingetrapt. Wat de oorzaak is geweest van deze uitbarsting is nog niet bekend. Nadat het tweetal met de grootste moeite in het Venrayse ziekenhuis was behandeld werden zij ingesloten op het politiebureau. Het tweetal heeft proces verbaal aangezegd gekregen terzake poging tot doodslag, huisvredebreuk en vernieling. Vrijdag rond het middaguur werd het tweetal huiswaarts gezonden. Venray werd uitgereikt, kwam het bestuur van Veldeke naar Amsterdam. Voorzitter Koos Swinkels ging in zijn toespraak uitvoerig in op het werk van deze schilder, die op zijn eigen manier belangrijke bijdragen heeft geleverd aan de Venrayse Volkscultuur. „Hier ien Amsterdam zien ze ow waerk gaer, um- dat 't en moi schilderstuk is um nor te kieke.' Ien Venroi kieke ze behalve dat ok nog nor en schildereej, die ower aid Venroy göt. Dubbel-óp dus", zei de heer Swinkels. Hij beloofde Johan Jeuken te zijner tijd een expositie in Venray te houden van werken van deze naieve schilder. Veldeke hoopt hierbij de hulp van andere Venrayers te krijgen omdat de vereniging dat nooit op eigen kracht kan verwezenlijken. Voor degenen, die Johan Jeuken schriftelijk willen feliciteren is hier zijn adres: Koninginneweg 9, Amsterdam. Rouwen, dit woord heeft voor de meesten van ons een onaangename klank. Men heeft dan in gedachten de uiterlijke rouw zoals zwarte kleding, rouwbanden etc. Rouwen is echter veel meer. Het is, hoe tegenstrijdig dit ook klinkt, een levensproces. Het is een proces waarin een bepaalde volgorde zit, zoals bij alle levensprocessen het geval is. Als men een kind of een partner ver liest aan de dood grijpt dit zo ontzettend diep in het zieleleven van degene die achterblijft, dat men daar vaak niet meer echt uit kan komen. Men moet dan door dit rouwproces heen en de fases daarvan doorgaan in een bepaalde volgorde wil men het leven weer enigszins kunnen accepteren. So.ns echter doet dat zo'n vreselijke pijn dat men niet in staat is er doorheen te komen, en dan blijft men steken met het gevolg dat het verlies nooit verwerkt wordt en zomaar ineens weer naar boven borrelt én men de pijn weer ondraaglijk op zich af voelt komen. De eerste fase van rouw ondergaat mén meestal als een soort verdoving. „Men" zegt dan ook vaak wat is hij of zij flink. Maar het is dan alles ook zo onwezenlijk; hoe kan men op dat moment bevatten dat het voor altijd is. Men ondergaat dat als een soort film, het is of je jezelf bekijkt, je verricht alle handelingen als in een droomtoestand en dat noemt men dan flink zijn. Echter na de eerste verdoving komt de realiteit, de vaak verpletterende ge dachte dat het een afscheid voor altijd is. Men wordt dan opstandig en denkt vaak waarom moest mij dat nou gebeuren of men voelt een zekere wrok tegen diegene die is heengegaan; Waar om liet je mij alleen? Men grijpt dan vaak naar middelen die de verdoving doen voortduren: pillen, drank, sigaretten etc. Toch hoeft dit niet zo. In het westen van ons land is een aantal rouwgroepen ontstaan die men sen helpen door deze moeilijke levens fase heen te komen. Zo'n groep bestaat dan uit b.v. een aantal ouderparen die een kind hebben verloren, een maatschappelijk werker, al of niet een arts en iemand die het zelf ervaren heeft, die dus weet wat die ouders door moeten maken, omdat hij of zij dit zelf ook heeft doorgemaakt. Dan worden er ook situaties herken baar gemaakt. Er komen in zo'n periode vaak de meest vreemde gedach ten naar boven. Soms zo vreemd, dat de betreffende persoon er bijna nief over durft te praten uit angst voor gek versleten te worden. Met die anderen komt men dan tot de konklusie dat men niet alleen zo denkt, ook zij hebben van die vreemde gedach ten. Het is dan een opluchting er over te kunnen praten en men leert ook de fases herkennen waar men doorheen moet, wil het rouwproces een natuurlijk en goed verloop hebben. Zo, dat men na verloop van tijd de draad van het leven weer kan oppakken en er vaak rijker uit tevoorschijn komt. Ook is het zo, dat er een verschil is tussen het beleven van verdriet van man en vrouw. Hierdoor komt het dat men zich nog eenzamer en onbegrepen gaat voelen. In zo'n groep komt dan tot uiting dat het heel normaal is en leert men accepteren dat een man heel wat anders beleeft dan een vrouw en zo komt dan meer begrip tussen de part ners. Je ontdekt dat je niet de enige bent die er zo voorzit en kunt steun van elkaar krijgen en ook aan elkaar geven. Nu willen wij in Venray ook een dergelijke groep samenstellen als blijkt dat hier behoefte aan is. Wij denken in eerste instantie aan ouders die een kind verloren hebben. Wij, dat zijn Dini Abrahamsen, die zelf een zoon verloren heeft en heeft deelgenomen aan een dergelijke rouw- verwerkingsgroep. Later heeft zij zelf meerdere malen zo'n groep geleid om op haar beurt anderen te helpen. En de maatschappelijk werker Kees Mole naar, verbonden aan het R.I.M. en het ziekenhuis. Mocht bovenstaande U aanspreken dan kunt U met een van beiden kontakt opnemen. Mevrouw Dini Abrahamsen, tel. 88600 (na 14.00 uur). De heer Kees Molenaar, tel. 83100 (R.I.M., de Clockert). Wie nog gedacht heeft dat Venray binnen afzienbare tijd een geheel nieuw postkantoor zou krijgen bijvoor beeld op het Gouden Leeuw-terrein heeft het helemaal mis. Dat bleek enkele maanden geleden al. toen in de hal van het postkantoor een „overval-vrije" balie werd gebouwd. Ook voor het komende jaar staan er verbouwingsplannen voor het postkan toor op stapel. Mede omdat het postkantoor nu voor invaliden (rolstoe len) onbereikbaar is, wordt dan een nieuwe ingang gemaakt aan de Post- straat. Geachte redaktie. In Peel en Maas van vorige week, in de rubriek Gemeentepraat, wordt nog eens de aandacht gevestigd op het sneeuwvrij maken van trottoirs. Dit nadat even uit de doeken werd gedaan, dat de gemeente mede uit zuinigheids overwegingen alleen de doorgaande wegen onder handen kan nemen. En als stok achter de deur: wist u dat u op grond van de algemene politiever ordening verplicht bent het trottoir voor uw huis sneeuwvrij te maken? Ja dat weten we onderhand wel. Daar wordt ons telkenjare op gewezen. Maar dan mogen we wel verwachten dat zij, die ons dit voorschrijven, het verplichte goede voorbeeld zullen geven. Probeer maar eens over het trottoir het gemeentehuis te bereiken. Dat daar nog niemand zijn nek of andere lichaams delen heeft gebroken, is welhaast een wonder. En dan bij het nieuwe politiebureau, bij de heren die eventueel verbaliserend tegen ons op zouden moeten treden. Meer dan eenmaal geveegd is er beslist niet, om van de minimale breedte van 1 meter schoon maken maar te zwijgen. Maar ook de semi-overheid doet het al niet veel beter. Bekijk de voetgan gersoversteekplaats bij het postkantoor maar eens. Om van de straat het trottoir te bereiken, moet men over minstens 1 meter brede strook van ijs en sneeuw zien te glibberen. En waar de sneeuwschaaf geweest is, zijn de trottoirkolken in een keer mooi dichten verstopt.... Kijk, voor mensen recht van lijf en leden, is al dat sneeuw en ijs nog wel te doorstaan. Maar voor de bejaarden is het een schrikbeeld. Onder hen zijn er, die al twee, drie weken geen stap meer buiten de deur hebben gezet, bang als ze zijn dat ze komen te vallen. Dat moet voor ons gewone mensen wel een aansporing zijn, de trottoirs schoon te maken, maar zeker voor de overheid een directe aanleiding om de hand in eigen boezem te steken... Heren, bedankt voor de plaatsruimte. J.P. Hulp aan Polen, het schijnt zo moeilijk maar het is toch verfoeilijk, dat ze moeten omzeilen aan de grens wat maakt dat nou, 'n mens i$ toch 'n mens. Als je het leest in grote grossen Polen, je moest het zelf oplossen, besef je pas de averij en die van ons, is er ook bij. We zijn egoïsten, tot en met, maar getroost je, het kan nog net, als jullie bellen 04780-83825 We laten ons niet kennen, dat'is buiten kijf. Verdomme, we zullen het toch wel kraken één dorp gelukkig te gaan maken. Dus Venray, adopteren wij, het dorpje NOWY-KLINCZ kan er nog wel bij Mensen, bovenstaande is maar parodie, maar zien jullie wat ik ook zie? U kunt helpen, nou en nu POLEN, HET WACHT OP U! Ik zag ze vorige week vetrekken, en ik moet zeggen dat ik me ook niet meer goed kon houden. Het is fantastisch wat Nederland weer op de been heeft gebracht. Allemaal die DUCKIE'S goeie reis. Heb je wel nodig bij dat slechte weer. JONGENS, ZET HEM OP. PROGRAMMA SPORTHAL DE WETTELING van 25 dec. 1981 t.m. 1 jan. 1982 Vrijdag 25 december: le Kerstdag. Geen aktiviteiten. Zaterdag 26 december: 10.00-18.00 NeVoBo distrikts volley baltoernooi. 18.00-22.00 MHCV zaalhockey Zondag 27 december: 08.00-09.30 MHCV zaalhockey 09.30-12.00 Badminton 12.00-14.00 Manual handbalcomp. 14.00-18.00 Korfbalcomp. 18.00-22.30 MHCV zaalhockeycomp 20.15 Venray heren 3-HMHC 21.00 Venlo-HMHC 21.45 Venray-Venlo Maandag 28 december: 09.00-11.30 Korfbal basisscholen 12.30-16.00 Basketbal basisscholen 18.00-22.00 VC Rooytr. Zaalvoetbalcompetitie: 22.00 Veronica-EJP 4 23.00 EJP3-de Klomp 2 Dinsdag 29 dec.: 09.00-16,00 SVV zaalv. 18.00-21.00 VC Rooytr. 21.00-23.00 Badminton Woensdag 30 dec.: 09.00-16.00 SVV zaalv. 19.00-22.30 Badminton 22.30-24.00 ZVV de Wetteling Donderdag 31 december: 09.00-16.00 SVV zaalv. Vrijdag 1 januari: 12.00-18.00 Nieuwjaarsbijeenkomst „Trefcentrum" Zoals bekend heeft Polygas een procedure „gewonnen" dat was jgespannen tegen de gemeente. De neente stelde dat de tanks op het tionsemplacement in Oostrum veel te ht bij de daar gebouwde woningen Maar dat is niet juist. De neente heeft veel te dicht bij de polyi tanks gebouwd.... Maar evengoed zou Polygas een roei-installatie ter beveiliging moeten nbrengen. Dat wordt 'n dure geschie- tnis. De gemeente en Polygas zijn daar g over aan het onderhandelen. In iruari wordt een concreet uitsluitsel rwacht van het hoe en wat en inneer. Maar het zal er vermoedelijk cl op uitdraaien, dat Polygas daar met n tanks zal Raan verdwijnen Een dezer dagen verscheen een kerst- lek onder de titel ZIJ VOLGEN DE IER. Het boek, geschreven door Jan aaijkens, kreeg de ondertitel „Kerst- oek voor het hele gezin". Dat betekent Dder meer dat het boek ook bedoeld is wr alle categorieën, van groot tot cin. Er staan bijvoorbeeld verhalen in wr de leeftijdsgroepen van 6-8 jaar, 10 jaar, 10-12 jaar en ouderen. Het oek waar een heel gezin dus wat aan an hebben. Een aantal verhalen in dit Dek zijn lang geleden geschreven, ikele zijn meer dan dertig jaar oud. ndsdien hebben zich stormachtige be- egingen voorgedaan in de religieuze (levingswereld. Tegen de achtergrond an deze ontwikkeling zou men dit erstboek dus een „ouderwets" boek lunnen noemen. Maar ouderwets kan lok een merkteken zijn van degelijk- leid en betrouwbaarheid. En in dit pval betekent het allerminst hetzelfde Is achterhaald. Immers: het kerstfeest een der weinige feesten die de storm tijden met alle glans hebben oorstaan. En nog altijd is Kerstmis in :ler leven een rustpunt, een moment an bezinning in onze jachtige dagen. In 11 van gezinnen wordt het feest nog ge- ierd op een manier zoals dat in een ver erleden werd doorgegeven. Dat bete ent onder meer, dat het Kerstfeest erst en vooral een huiselijk gebeuren is. Kerstmis: het mag duidelijk sporen ertonen van een veralgemening die als ijverschijnsel van onze welvaartsjaren t feest onttakeld heeft tot een feest, het mag een andere inhoud ge regen hebben, voor zeer velen heeft het erstfeest dezelfde betekenis bewaard Is het voor hun ouders en grootouders Het heeft voor hen nog dezelfde evoelswaarde, die nauw verbonden is beejden uit onze jeugd. Het eldere beieren van de klokken in de trakke vriesnacht, de helverlichte kerk, et traditionele worstebrood. Dit kerstboek kan een handreiking ieden aan deze huiselijke viering. Het namelijk een huiselijk boek, letterlijk oor jong en oud. Niet alleen een boek iet verhalen, maar ook met spelletjes ie we vroeger deden en met liedjes, rkrljgbaar In boekhandel vd Munckhof Over continuering van dit jeugdvoet balkamp in de volgende jaren zullen na afloop nog gesprekken worden gevoerd. Volgens de heer Willems (PvdA) ko men de eigen bewoners niet voor gebruik van de sportaccommodaties in aanmerking. Volgens wethouder van Oers is er geen sprake van selectieve voorkeur op dit gebied. Vanuit de plaatselijke bevol king is er in de vakantietijd geen enkele aanvraag. En het jeugdkamp wordt iuist in de vakantietiid eehouden. De subsidie aan het L.S.O. was voor vele raadsleden weer 'n doorn in het oog. De fraktie Samenwerking was nog het mildst: zij willen de besprekingen met de andere subsidiërende gemeenten het komend jaar afwachten, voordat men 'n definitief standpunt inneemt. De Partij van de Arbeid bleef echter beslist tegenstander van deze subsidie. Zij hadden uitgeteld dat de gemeente elke Venrayse bezoeker aan een L.S.O. uitvoering in de schouwburg als het ware met 500,subsidieert. Terwijl er bij die bezoekers toch mensen waren die 'n hogere entreeprijs konden betalen De PvdA-fraktie in de Venrayse gemeenteraad zou graag gezien hebben dat Limagas een beetje minder dividend aan de aandeelhouders (waaronder de gemeente Venray) zou uitkeren, en inplaats daarvan de gasprijzen wat goedkoper zou maken.... Het college van b. en w. antwoordde daarop, dat de vaststelling van de aard- gasprijzen een landelijke zaak is, waarop de gemeenten weinig of geen invloed kunnen uitoefenen. Wel kan gesteld worden dat de hoogte van het dividend van Limagas een wezenlijk be standdeel uitmaakt van de totale inkomsten van de gemeente Venray. En als zodanig beïnvloedt het dividend ook de hoogte van de belastingdruk in onze gemeente. Gesteld kan dan worden, dat het dividend van Limagas indirekt ten goede komt aan de burgers van de gemeente Venray. De heer Willems (PvdA) vond dat geen goede gang van zaken, want nu betalen de gasgebruikers feitelijk ook voor de niet gasgebruikers.... Maar omdat zulks nu eenmaal een landelijke regeling is, moet men er zich maar bij neerleggen.... Hoewel men liever gezien had, dat dan maar onren dabele aansluitingen coulanter behan deld zouden worden.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 11