S.V.VENRAY GOED OP DREEF X PEEL EN MAAS Mijmeringen rond de stevig verankerde Vredepaal ©b dom melskens Demonstratie kleurvergroten dokawerk en PEEL EN MAAS ook üw krant Anleg negende tennisbaan VREDESBERAAD VENRAY VOORDEELTIPSÜ! Zilveren hoofdagent politie Twaalf en een half jaar Welfare Het Schuttersveld v# LIMBURG? (van onze eigen verslaggever) Jy. Venray doet het erg goed tijdens ■^tweede seizoen in de eerste klasse werd in de tot nu toe gespeelde trijden het maximale puntental lid hetgeen resulteerde in een ositie op de ranglijst. Mede door de misstappen van de achtervolgende jen, is de voorsprong maar liefst dopen tot 5 punten. de huidige spelersgroep in jouwing neemt, ziet dat de jaarlijk- verschrijvingsperiode niet onge- I [tt aan de club voorbij gegaan is, ■fcankshet verlies van Wim van Loon stopte en het vertrek van John ennans naar het Nijmeegse NEC, 1 de selectie per saldo vooral in de dteeen stuk sterker, g e min of meer verwachte terugkeer Wim Vievermans kreeg zijn beslag Venrayse middenvelder bracht in kielzog de vooral conditioneel onder sterke Frans Muysers mee. rGerrie Delauw keerde via hoofd- ier Panningen terug van eerste lionist Helmond Sport. Juist door ervaring betekent hij een geweldige terking. Het meest opmerkelijke echter de entree van linksbuiten Cuppen uit Horst. Het gemak tmee hij de overstap van de vierde naar de eerste klas maakte, mag iratief genoemd worden voor diens ddige voetbalcapaciteiten. Met na- passeervermogen is van bijzon- ;kwaliteit. Haar ook in eigen gelederen vond Venray versterking. De jeugdige ik Eibers speelde zich tijdens de nwedstrijden voor de competitie in dftal ten koste van good-old Grad tels. Het plotselinge stoppen van roerder Wim Van Loon werd door ieuwe trainer Henk Rayer opgevan- door het posteren van de pas irige Pieter Delauw als laatste man. loor al deze wijzigingen werd szins overschaduwd dat de spelers I Jack Lenssen, Theo Philipsen en Keyzers hun club trouw bleven anks het feit dat ze over belangstel van gerenommeerde clubs niet te jenhadden. ,V. Venray zal vooral via de inbreng trainer en begeleiding deze en ere talenten definitief aan zich ct te verplichten, al is dat voorwaar i gemakkelijke opgave, oals reeds gememoreerd ligt de it van dit jonge team vooral in de die; Venray heeft meer dan precies ie voetballers. Hoe goed het hikbare spelersmateriaal is, blijkt lit bezetting van de reservebank, rterst is daar ene Huub Thuyls die iwaar niet regelmatig in de basis I, maar desalniettemin als pinchhit- ngclmatig van zich doet spreken, ik hij niet scoort is hii echter voor [roie supportersschare een geliefd jwerp van gesprek. Hans Arts en b Coppus welke jarenlang vaste keus waren voor de basis-elf, hebben dit seizoen flinke concurrentie gekregen. Hun juiste mentaliteit blijkt wanneer ze in het veld verschijnen; iedere moge lijkheid grijpen ze aan om zich nadrukkelijk te manifesteren. Het optreden van Hans Arts in een -verdedi gende rol bleek voor velen een revelatie. De enige tijd geblesseerde kersverse aanvoerder Sjef Keyzers werd door Hans Arts goed vervangen. Ondanks de enthousiate en optimis tische teneur die als een rode draad door dit verhaal heen loopt, past toch ook enige realiteitszin waar het de toekomst betreft. De competitie duurt immers 24 wedstrijden en is bij lange na niet beslist. Zwakke punten werden door een meer ervaren tegenstander als het Weertse Wilhelmina '08 genadeloos blootgelegd: In het bijzonder tegen de meer ervaren ploegen zal de jonge Venrayse ploeg goed op haar tellen moeten passen. De zware uitwedstrijden tegen oud-hoofdklasser SVN (22 no vember) en runner-up Tiglieja "(29 november) kunnen als graadmeter fun geren voor de werkelijke kracht van de rood-witten. Vooreerst echter ontmoet Venray a.s zondag op eigen terrein Susteren dat de punten bitterhard nodig heeft. Getuige onderstaande stand zouden onze Vier- lingsbeekse voetbalvrienden een Ven rayse overwinning met vreugde begroe ten. Stand: 1 S.V. Venray 6—12 19-6 2Tiglieja 5— 7 11-7 3 Meerssen 5- 7 6-4 4 Maasbracht 5- 6 8-5 5 Wilhelmina '08 6— 6 12-8 6 Heerlen 5— 5 11-8 7 RKONS 5- 5 5-4 8 SVN 4— 4 8-5 9 Walram 5— 4 10-12 10 Almania 5— 4 7-11 11 SV Blerick 6- 4 5-10 12 Susteren 6- 3 8-18 13 Volharding 5— 1 2-14 Foto Film Dom Melskens te Venray is gestart het donkere kamer gebeuren op een meer geschoolde wijze onder de aandacht van de fotoliefhebbers te brengen. De bedrijfsdonkere kamers in Venray en Boxmeer staan sinds 1 oktober j.l. open voor iedereen die problemen heeft met het kleurvergroten of voor diegene die eens nader kennis willen maken met deze materie. Het inkijken van analysers en uitleg van alle voorkomende donkere kamer- apparatuur kan op deze wijze efficient en vakkundig geschieden. Voor hen die zich liever bezighouden met de afwer king van zwart-wit films worden oude technieken en kneepjes van het vak uitgelegd en het hoe en waarom van een en ander wordt met de klant besproken. Om het geheel nog meer onder de aandacht te brengen wordt 20 november a.s. van 19.00 - 21.00 uur een grote demonstratie kleurvergroten gegeven in de zaak aan de Schoolstraat, terwijl op 28 november van 14.00 tot 18.00 uur een enorme demonstratie volgt zowel op het gebied van de zwart wit als de kleur- technieken. Dit laatste gaat gebeuren in een grote oplegger die (mits de gemeente toestemming geeft) op het terrein van de rose vlek komt te staan. Voor nadere inlichtingen kunt U altijd terecht bij: Dom Melskens, Schoolstraat 15 te Venray. (adv.) Na veel jaren moeizaam pogen is het de gemeente eindelijk gelukt de grond in eigendom te krijgen, waarop de negen de en laatste tennisbaan van het tennispark Vlakwater gepland staat. Niets staat dus de afwerking van het tennispark in de weg. De negende baan zal worden aangelegd lussen de huidige baan 2 en de tennishal „Schaapskooi 2" en komt dus als het ware tegen het terras te liggen. Nu de grond eigendom van de gemeente is geworden, kan ook de aanleg van een parkeerterrein worden verwezenlijkt al zal in verband met de kosten zeker geen „model"-parkeerter- rein kunnen worden aangelegd. Maar alles is beter, dan de zandvlakte van tegenwoordig, welke bij slecht weer nauwelijks begaanbaar is. In 1974 werden vier tennisbanen aangelegd en in 1975 werd het tennis park uitgebreid met nog eens vier banen. Bij het beschikbaar stellen van het krediet door de gemeenteraad in 1975 was tevens voorzien in de aanleg van de negende baan en het parkeerterrein. Deze plannen konden niet worden uitgevoerd omdat er moeilijkheden waren met de grondverwerving. LICHTE SCHADE Een autobestuurder reed vanaf de Langstraat de kruising Paterslaan-Lan- geweg op maar verleende geen voorrang aan een over de Patcrslaan komende personenauto. Bij de daardoor ontstane botsing bleef het bij lichte schade aan beide auto's. UPPORTERS SUPPORTERS SUPPORTERS let bestuur van S.V.Venray is voornemens om bij alle uit-wedstrijden 1 of 2 supporters-bussen te laten rijden, ivoorwaarde dat er voldoende belangstelling is iisper wedstrijd: f 10,00 voor volwassenen f 5,00 voor kinderen. (interesseerden dienen onderstaande bon in te vullen en te zenden aan: L.G. van Haren, inz. S.V.Venray, Raadhuisstraat 38, Venray of af te geven in de kantine van S.V.Venray hdergetekende wenst gebruik te maken van de supporters bus bij uitwedstrijden van S.V.Venray en zal bij ddoende deelname f 50,00 voor 5 uitwedstrijden vooruit betalen. aam: dres: Donplaats: Industriebond CNV start spreekuur Vanaf 16 november start de Indus triebond C.N.V. een maandelijks spreekuur. In verband met het gestaag groeien van het leden bestand is er de behoefte ontstaan eeft vast spreekuur in te stellen. Op dit spreekuur zal buiten het af delingsbestuur, tevens de distriktsbe- stuurder aanwezig zijn* Vragen, betreffende de werksituatie, vakbonds-informatie, enz. zullen wij voor U trachten te beantwoorden. De spreekuren zijn vastgelegd elke derde maandag van de maand van 19.00 tot 21.00 uur in zaal 3 Schouwburg Ven ray, achteringang. Dit is het derde bericht van het Vredesberaad Venray over de demon stratie op 21 november in Amsterdam. We kunnen u verheugd mededelen dat er al 67 buskaarten zijn verkocht! De bus vertrekt zaterdagmorgen 21 novem ber vanaf het Zuid Oosterbusstation om half negen. De verkoop van buskaarten gaat door! OPROEP aan de 50 ers in Venray e.o. Vijftig-plussers in Venray en omge ving. Wij hebben onze kinderen met liefde en naar vermogen zo goed mogelijk groot gebracht. We hebben ze leren lopen, eten, tanden poetsen, we hebben met ze gelachen en gehuild, ze laten leren om hen als zelfstandige mensen in de maatschappij te zetten. Maar.... onze generatie heeft hen ook opgezadeld met kernbewapening, kern energie. Het zijn onze kinderen die zich nu daartegen verzetten. Laten wij hen nog langer alleen staan? Laten we van onze pracht meiden en jongens nog langer zeggen dat het kabaaischoppers zijn? Diep in ons hart weten wij dat ze gelijk hebben met hun protesten. En nu is het onze beurt om iets van hen te leren. VRIJDAG 13 NOVEMBER 1981 Nr. 46 HONDERDENTWEEDE JAARGANG DIASET bestaande uit: diamagazijn 100 diaraampjes diasnijapparaat met verlichting voor f. 42,50; Titelletters vanaf 18,00 Plakpers vanaf 29,00 Diasorteerraam vanaf 27,50 verrekijkers miniatuurmodel nu 30% korting Negatiefalbum vanaf 11.90 Fotoalbum HENZO vanaf 9,90 Lijstjes vanaf 6,00 Fototassen vanaf 49,50 POLAROID DIRECT CAMERA v.a.119,- incl.tas en film POCKETCAMERA'S vanaf 39,50 KLEINBEELD- COMPACTCAMERA's vanaf 69,00 KOOP UW FOTO ROLLETJES PER 2 of 3 TEGELIJK :en stuk VOORDELIGER FILM TIJDENS DE FEESTDAGEN MET EEN NIZOCAMERA INTREGAAL 5 f. 895,00 Projectiescherm 125 x 125 vanaf 49.50 Projectietafels vanaf 27,00 Filmafstrijktang vanaf 11,00 Blaaskwastjes vanaf 5,90 KODAKBELICHTINGS SCHIJF De ideale methode om de belichting: tijd van Uw kleur of zw.w.vergrotir te bepalen 15,00 Draadon tspanner vanaf 6.90 Retoucheerset vanaf 7,00 Retoucheerpense- len v.a./. 7.20 DIAPROJECTOR ZEISS IKON AUTO FOCUS slechts /.249,0C gELECTR.FLITSERS vanaf 49,5( Draadontspanners vanaf 6,9C Zelfontspanners vanaf 29,5( STATIEVEN vanaf 5' VENRAY SCHOOLSTRAAT 15 04780-83467 Wij, 50 ers, moeten naar Duiten kenbaar maken dat ook onze generatie geen kernbewapening in welke vorm dan ook wenst. Wij willen dat verschrikkelijke geweld ook niet op onze moeder Aarde. En, denkend aan het gezegde „Ver beter de wereld, begin bij jezelf, be ginnen wij bij ons eigen Nederland. Wat andere landen doen moeten zij zelf overwegen en beslissen. Wij, 50 ers willen niet langer kuddedieren zijn. Verzamel uw moed en kom over de drempel heen, breng naar buiten dat u geen atoomgeweld wenst! Ga mee met de bus naar Amsterdam 21 november a.s. Retourpriijs Amster dam 15,00 per persoon. Voorverkoop buskaarten: E. Berben, Sambastraat 23, tel. 04780- 86171. Inlichtingen Vredesberaad Venray, Veltumse Kleffen 114, Venray, tel. 04780-84145. De 50 ers van het Vredesberaad' Venray Op de lie van de 1 le 1976 werd hier in Venray de joekskapel De Plaarzèk opgericht. Dat 5-jarig bestaan viert men dit weekend, op zaterdag 14 november, met een receptie van 19.00 tot 21.00tiur in restaurant Vlak watert. Na dit min of meer officiële gebeuren is er een feestavond waaraan alle Venrayse joekskapellen deelnemen en bovendien nog de Hofkapel o.l.v. Herman Ste vens. De oprichting was destijds een gevolg van het gebrek aan blaasmuziek tijdens de carnavalsdagen, zowel bij de optoch ten als in decafé's. Men slaagde er in voldoende aspirant leden bij elkaar te krijgen en op 11 november 1976 was Venrays eerste joekskapel een feit. De kersverse leden hadderr allen op een enkele uitzondering na, één ding gemeen: men wist wat musiceren betreft letterlijk van toeten noch blazen. Nie mand bezat bovendien een instrument. Het was derhalve zaak een goede leermeester - instructeur - dirigent - componist - arrangeur - adviseur aan te trekken en men vond dit schaap met vijf poten in de persoon van Jo van Els. k rook, die vier burgemeesters op ïdag 31 oktober uit de vredespijp ben getrokken, is vervlogen. De* we, houten vredepaal - een ge- mk van de Venrayse V.V.V. aan depeel - staat in de grond in de erstc noordwesthoek van de gemeen- Venray. Hij geeft het punt aan waar juiste grens ligt tussen de gemeenten nray, Bakel/Milheeze en Oploo/Sint thonis. De burgemeester van de 'de gemeente, Vierlingsbeek, die Kger ook betrokken is geweest bij de wenlange Peeltwisten, is benoemd „toeziend voogd", tond de vredepaal is intussen een Weke meter beton gestort, zodat men leker niet meer mee zal gaan slepen. Rust en stilte zijn teruggekeerd op die k, ginds ver weg, achter in de (depeel. Vredige stilte.... vredige tog éénmaal willen wij herinneren het waarom van die paal ten weve van degenen, die de geschiede- van de Vredepeel niet kennen. Dat tn wij door het plaatsen van een ikel van de hand van de heer H. wna, streekarchivaris van het Land 'Cuijk. :n hiermee laten wij ook het doek len over een roerige historie, totdat I wellicht weer moet worden opge- iit. Misschien over vierentwintig jaar, Vredepeel een halve eeuw bestaat... DE VREDEPEEL EN ZIJN VREDEPAAL 0 p 7 mei 1308 geeft de heer Jan van lijk zijn gehele gemeente vanaf het ihtsgebied van Mere tot Beke dan in gebruik bij de ingezetenen van de *pcn Zannebeke, Beke en Loen uit de parochianen van deze plaatsen, (der voorwaarde dat een geringe cijns heil van zijn ziel jaarlijks wordt vol- anaan de kerken van St. Jan te Sam- tk en van St. Laurentius te Vierlings beek. De betreffende oorkonde is nog in origineel aanwezig in het dorpsarchief van Sambeek. De Maasdorpen Sam- beek en Vierlingsbeek zijn oeroud en stammen als kerkdorp zeker uit de 12e eeuw. Een zo vroege vermelding van het peeldorpje Overloon valt hierbij echt op. Het stuk gemene hei- en peelgrond, dat Jan van Cuijk ter beschikking stelt aan voornoemde drie dorpen, was slechts zeer vaag afgebakend in de uitgestrekte wildernis van de peel. Ook de landsheer aan de westkant van het peelgebied, te weten hertog Jan van Brabant, geeft in 1325 aan de kerspellieden van Bakel en Aarle een groot stuk peel uit. En enige tijd later doet hertog Reinoud van Gelre en Gulik voor die van Venrav hetzelfde. Waar lagen nu de grenzen in deze peel tussen de gebieden van de Cuijklanders van het O verambt, die van Rode in het Land van Kessel en de eigenlijke Bra banders van de Peellandse Meijerij? Niemand wist dat precies. Zo nu en dan werd de grens bij benadering zichtbaar gemaakt door toedoen van greppels, aardhopen of staken. Als weer en wind dit alles na verloop van tijd vernield hadden, werd wederom overgegaan tot f heroprichting, waarbij nogal eens een partijdige opschuiving van de limiet plaats vond. Bij het Cuijklandse stuk deden die van Maashees en Holthees niet mee, daar hun schepenbank en kerspel met de beide kapellen pas in de 15e eeuw ge stalte kreeg en zich in het geheel niet peelwaarts uitstrekte. De afbakening van de grens tussen het Land van Cuijk en het Land van Kessel in 1553 door ambtenaren van keizer Karei V heeft meer betrekking op het gebied van de Willibrordusput en het dal van de Loo- beek. De kleine nederzettingen Groe ningen en Vortum deden met Vierlings beek mee, zoals ook die van Mullem en de Sambeekse Hoek deelden in de vruchten van het dorp Sambeek. Het plaatsje Oploo moet uit de sche penbank van Sambeek en het gehucht de Sambeekse Hoek mogelijk al in de 14e eeuw zijn voortgekomen, daar an ders latere aanspraken van de hoge hals heerlijkheid Oploo op het medegebruik van de peel van het Overambt en het medegekibbel over de Vredepeel in later tijd niet valt te verklaren. Dit dorp had immers tot 1942 geen enkele grens gemeen met de provinciale Brabants- Limburgse grens, hiervan gescheiden door uitpriemende stukken van de oude gemeenten Sambeek, Vierlingsbeek en Maashees, welke laatste gemeente zich na de Franse tijd over Overloon had ontfermd. Die van Oploo c.a. slaagden er echter in bij de gemeentelijke herindeling van 1942 niet alleen het gehele peelgebied van Sambeek met Stevensbeek en Westerbeek in te palmen, maar ook de punten van de gemeenten Vierlingsbeek en Maashees c.a. af te knabbelen, zodat deze schone peelgemeente thans de vorm heeft van een zeppelinachtige luchtballon met als passagierschuitje er onderaan het afge snoepte stukje van de beide zuidelijke gemeenten van het Overambt. Stuwende kracht bij dit alles was burgemeester Goossens, 'n oude rot die van genoegen glimlachte bij het horen van de begrippen grond en ontginning. Hij trachtte zoveel mogelijk het onheil te herstellen voor het Land van Cuijk, Hierover afgeroepen door de heer A. F. van Beurden, landmeter en historisch veelschrijver, die in het begin van de jaren twintig eerst de zaak van vooral Sambeek had gediend, maar door het listige bijenvolk op een of andere manier verleid moet zijn, zodat hij onverwachts in 1924 de zijde van die van Venray koos bij de peelgeschillen. Over de grenzen in de peel tussen die van Venray (het Land van Kessel), Ba kel (het Kwartier van Peelland in de Meijerij) en de zuidelijke Cuijklandse gemeenten is altijd veel te doen geweest. Het was meestal een niet te ontwarren kluwen van ruzie tusseh deze drie par tijen met nog veel onderling getwist bo vendien. Die van Sambeek, Vierlings beek, Overloon en Oploo hadden op hun beurt ook weer herhaaldelijk strijd om hun aandeel in de Cuijklandse peel van het Overambt. Na jarenlange geschillen werden die van Sambeek en Oploo het rond 1835 eens over het gebruik van een betwist gebied op hun grenzen, dat bij de scheiding en deling de Twist wordt genoemd. Groter waren de geschillen tussen de grote drie. Geduren de gehele 16e en 17e eeuw wemelt het van de processen. Na veel gemeet werd men het in 1716 eens, toen krachtens het Tractaat van Venlo de grenzen tussen de Generaliteit en de nieuwe Pruisische heren in het Opper- Gelderse definitief moesten worden afgebakend. Men was in Den Haag te vreden met de vestigingen Venlo en Ste- vensweert en men was niet van plan zich jegens het bevriende Pruisen voor een waardeloos stuk peel en heide uit te slo ven. Het gevolg was dat die van Venray na een ingewikkeld gemeet van kerk toren tot kerktoren verweg het grootste stuk van de betwiste gemene vredepeel toegewezen kregen ten koste van de Cuijklanders en vooral van die van Ba kel. Enkele stevige palen bakenden het gebied af, waarvan de Vredepaal het voornaamste was, gelegen op het uiterste noordwestelijke puntje van het Venrayse gebied, als een doorn prie mend in het Brabantse land. Wel behielden de Cuijklanders bepaalde rechten van turfsteken en het zetten van bijenkorven op dit stuk heidegrond van Opper-Gelre krachtens de akte van Jan van Cuijk van 1308. Deze rechtspositie werd in de loop van de 18e en 19e eeuw herhaaldelijk door die van Venray aangetast, totdat kort na 1920 de Venrayse burgemeester de Cuijklanders gewoonweg van de op Venray's territoir gelegen Vredepeel wegjoeg, ondanks zeer oude rechten. Groot verzet van die van Sambeek, Oploo, Vierlingsbeek en Maashees was het gevolg. De Cuijk landse rechten ebden langzaam weg, mede omdat van Beurden een omme zwaai maakte. Na uitstel door crisis en oorlog werd het geschil uiteindelijk toch geregeld. In het begin van de jaren 'vijftig werd de Vredepeel ontgonnen, waarbij de gemeenten Vierlingsbeek en Oploo als troost voor hun verloren gegane rechten enkele ontginnings boerderijen konden claimen. De tijden waren toen nog net niet rijp voor het veilig stellen van een uniek natuurge bied. De Vredepeel behoorde nu definitief in al zijn juridische vormen tot de provincie Limburg en de gemeente Venray. In 1955 werd in de zuid-westelijke hoek van het ontgonnen gebied het dorp Vredepeel gesticht. Vorig jaar werd het 25-jarig bestaan hiervan feestelijk her dacht. Toen werd ook een monumentje onthuld, voorstellende de vredepaal. Eigenlijk had deze paal moeten worden heropgericht op het punt waar de drie gemeenten Venray, Bakel en Oploo samenkomen. Afgelopen zomer bekok stoofden de burgemeesters van deze ge meenten en van het er historisch zo nauw bij betrokken Vierlingsbeek om deze zaak eens en voor altijd te regelen. Een echte vredepaal of geen, maar niet eentje op een verkeerde plaats. Van daar, dat zaterdag 31 oktober j.l. deze paal werd heropgericht, precies op de plek waar de kadastrale tegel ander halve meter diep ligt, nou ja, eigenlijk een paar meter westwaarts, zodat aan Bakel nogmaals enkele vierkante meters zullen worden ontrukt. De vredepaal is nu voor alle eeuwen herplaatst, geschillen zijn voor altijd bijgelegd Vorige week kon voor het eerst in de kantine van het nieuwe politiebureau een jubilaris gehuldigd worden. De hul diging vond plaats omdat de sympathie ke hoofdagent Herman Kramer 25 jaar in overheidsdienst werkzaam was. Hij was vergezeld van zijn echtgenote, zoon en dochter. Het was burgemeester De- fesche die als eerste lovende woorden sprak aan het adres van de jubilaris. Kramer begon zijn dienst als mari nier. Vervolgens kwam hij bij het wapen van de Koninklijke Merachaus- see, tot zijn benoeming gemeentepolitie in Vlaardingen. Sinds 1970 is hij lid van het Venrayse politiekorps. Burgemeester Defesche dankte de jubilaris voor zijn inzet voor de Venrayse gemeenschap. In die dank vertolkte hij ook waarderende woorden aan het adres van Herman's echtgenote. Korpschef G. de Bruin prees het doorzettingsvermogen, zijn doortas tendheid en het bevorderen van de goede band onder het korps. De jubi laris is goed van de tongriem gesneden, aldus de korpschef, en dat was bij de uitoefening van de hem opgedragen taak een pluspunt. Ook zijn wellevend heid stelde hij ten voorbeeld. Brigadier Sjef Janssen moest de jubi laris huldigen namens drie facetten: als voorzitter van de Algemene Christelijke Politiéfederatie, als vertegenwoordiger van het Representatiefonds en als leider van het E-team, in welk team de jubila ris is ingedeeld. Vanzelfsprekend werden de gebruike lijke cadeaux overhandigd en werd mevr. Kramer in de bloemen gezet. In zijn dankwoord vroeg Herman zich af, waaraan hij die lovende woorden allemaal verdiend had, maar van zijn bekende welsprekendheid was nu weinig te bespeuren De welfare van Het Schuttersveld be stond afgelopen weekend 121/2 jaar. Hier werd dan ook extra aandacht aan besteed door de voorzitter van de Stich ting Bejaardencentrum Venray, de heer E. J. Knoet bij de opening van de tentoonstelling, vrijdagavond. Twee bewoners, die vanaf het begin hebben meegedaan en de leidsters ont vingen een attentie. De bewoners die aktief meewerken werden in de bloemetjes gezet. Tevens deelde de heer Knoet mede, dat bij de a.s. verbouwing ook gedacht is aan de welfare, in het kader van een eigen ruimte. De tentoonstelling was weer een groot succes. De uitslag van de loterij is als volgt: nr. 492 geborduurd tafellaken nr. 623 stola nr. 434 schortje nr. 670 wandkleedje (uil) nr. 307 wandkleedje (eekhoorn) K DE KERK EN HET BISDOM ROERMOND jqw^KFN DR:mÉc7Köommmm^: Hoe katholiek is Limburg? Dat is een vraag die zich niet zo eenvoudig laat be antwoorden, al was het maar omdat re ligiositeit, en daarmee ook katholiciteit, zich niet laten meten. Bij dat alles komt nog dat de situatie van de kerk in Nederland zo moeilijk is gworden dat vragen over de katholiciteit niet meer te beantwoorden zijn. Immers, allerlei groeperingen binnen die kerk beweren de alleenverkoop van de ware katholici teit te hebben. En die claims worden zo nadrukkelijk en met zoveel gebrek aan onderling begrip ter tafel gelegd, dat het hoe en wat van de katholiciteit volledig aan het oog wordt onttrokken door de algemene verwarring die er als gevolg daarvan heerst. Het is duidelijk, de Rooms-Katholie- ke Kerk van Nederland is in botsing gekomen met de haar omringende werkelijkheid en daardoor ook met zichzelf. Dat is de voornaamste conclu sie die iedereen die het wedervaren van de kerk gedurende de laatste kwart eeuw heeft gevolgd, gedwongen is te trekken. Dat geldt overigens niet allen voor de kerk van Nederland, het geldt' in groot bestek ook voor vrijwel de hele wereldkerk en in klein bestek voor de kerk van Limburg. Tot in de jaren vijftig was het bisdom Limburg een „ideaal" diocees. Het overgrote deel van de mensen in deze besloten en sterk op tradities gerichte provincie, die in grenzen gelijk was aan het bisdom Roermond, was katholiek. Maar datzelfde diocees werd krachtig omgewoeld in de jaren zestig en de spanningen op de grenzen van behou denheid, en vernieuwing waren juist in Limburg goed voelbaar. In het boek HOE KATHOLIEK IS LIMBURG? is een poging gedaan iets te zeggen over de relatie tussen de kerk en samenleving en meer in het bijzonder de relatie van de kerk met de katholieke organisaties, met het gezin, met de priesters, met het onderwijs en met het volksgeloof. Dit boek is vooral een journalistieke terugblik op een kwart eeuw met een stormachtige ontwikkeling binnen de kerk. Het boek in geschreven door de theoloog en docent Dr. Theo Koop manschap en de journalist Jo Wijnen. De uitgave is verluchtigd met vele foto's. Het boek is o.a. te koop in boekhandel van den Munckhof voor 28,90.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 11