Ook Heide had eens een molen PEEL EN MAAS VENRAY SCHOUWBURG- NIEUWS 30 jaar geleden St. J GEOPEND. St. Pe\t*S Tienduizend gulden GEVONDEN ZO ZIJN ONZE MANIEREN Voorselectie van carnavalsliedjes Veltum proefgebied voor bezuiniging op straatverlichting Wat reeds lang als gerucht besproken zal thans werkelijkheid worden. Tegen ieders verwachting in hebben boeren van het gehucht de Heide het in tot het bouwen van een coöpera- cvft windgraanmolen doorgezet. Zo Igon een bericht in Peel en Maas van 9 nuari 1901. Het luidde verder als fel: Het gangwerk - assen en roeden - af- omstig van een molen te Tiel is bereids ingekocht en deze week al naar de jngewezen plaats aan de Heide ver eerd. De werkzaamheden zijn opgedragen de heren Jan Wijnhoven, molen- uaker, en Gerard Poels, metselaar. Als men nagaat dat hiermede het ge- graanmolens reeds stijgt tot 10, dan ordt duidelijk, dat de meeste voor- ai van het molenaarsvak verkeken Met dit alles komen we tot de over using, dat de coöperatie tegenwoordig ene schrikbarende macht is, welke op |cn duur de neringdoende middenstand net vernietiging bedreigt. Het vervoer van de onderdelen uit Hel naar de Heide was echter niet clemaal op rolletjes gegaan. Want in ander bericht in hetzelfde Peel en (aas-nummer valt het volgende te oen. Bij het vervoer eener ijzeren molen- oede, bestemd voor de molen aan de leide, brak in de Hofstraat een der ;ettingen waarin het zware stuk hing, net het gevolg dat een gedeelte der o«lc op de voeten viel van den heer Jan Gijnhoven. Ofschoon vrij ernstig gekneusd, had 929 [bij 25-jarig bestaan van de K»len]:Zittend [v.l.n.r.) J. van Meijel, Litjens, Th. Droesen (voorz.), J. inssen, P. Derikx, Th. Michels. usndc (v.l.n.r.): A. van Heister, S. utten, E. Poels, G. Wismans, J. van empen, W. van Meijel, J. van Dijck, Simons (molenaar). deze nog reden genoeg om zich te ver heugen over den goeden afloop van het ongeluk. OPRICHTING COÖPERATIEVE VERENIGING Op 6 februari 1904 werd door notaris^ M. Linssen te Venray een akte opge maakt waarbij 19 inwoners van Heide verklaarden een coöperatieve vereniging op te richten onder de naam: Coöpera tieve Sint Joseph's Molen. De personen die de akte onderteken den waren: Gerardus Wismans, Theo- door Droesen, Johannes van Meijel, Hubert Camps, Thomas Michels, Lam bert Poels, Peter van Kempen, Gerard Arts, Mathijs Linders, Anna Claes, Jan Janssen, Johannes Janssen, Sebastiaan Rutten, Willem van Meijel (allen wonende aan de Heide), Antoon van Heyster, Peter Litjens, Hendrik Drab- bels, Peter Derikx (allen wonende aan het Volen) en Frans Coppens, wonende aan deNachtigaal. In een uit 13 punten vastgestelde sta tuten werd o.m. bepaald: 1-Om lid te zijn moet men meerder jarig zijn en tevens inwoner van de Heide of het Volen. 2. De Vereniging wordt aangegaan voor de lijd van 29 jaar, ingaande 15 maart 1904. 3. Het is de leden verboden op straffe en boete, door het bestuur te bepalen en vast te stellen, elders dan aan de St. Josephmolen hunne granen of vruchten te laten malen. Nadat de akte geplaatst was in de Staatscourant van zaterdag 20 februari 1904, vroeg Th. Droesen - als president van de Vereniging - op 1 maart 1904 aan de gemeente toestemming tot het op richten van een windmolen. In zijn verzoek zegt hij, dat de molen zal worden opgericht op het perceel sectie D nr. 2523, op de vereiste afstand van 50 m. van de openbare weg zal komen te liggen en een hoogte zal krijgen van 18 meter. Nadat was komen vast te staan dat de bouw voldeed aan de vereiste voor waarden en niemand van de omwonen den bezwaar had ingediend tegen de bouw van de molen, verleende de ge meente op 29-3-1904 de gevraagde vergunning. De molenbouwer en zijn personeel moeten hierna met zeer veel voortvarendheid aan het werk zijn gegaan, want op 9 juli 1904 werd de molen reeds in werking Resteld. De Coöperatieve vereeniging HEIDE, beric'rt bij deie non het Vt-NRiV, HCIOE cn omi'reken. ca' -j van «f heden hun MOLEN hebben Door eens prompte bedieoing hoopt :y ilï punst eenieder te verderven. Maalloon van 100. Il«>l Ili-MIIM.' Aldus valt te lezen in een advertentie in Peel en Maas van 9 juli 1904, waarin ook wordt bericht dat het maalloon 1/25e zal zijn. Hoe zag de molen - de tiende die Venray intussen rijk was - er uit? Hel was een berg- of beltmolen met 2 koppels maalstenen. Zoals reeds ge zegd, was het maalwerk afkomstig uit Tiel, van de aldaar op de Tolhuiswal staande Gasthuismolen, die na geruime tijd buiten gebruik te zijn geweest, in 1904/1905 werd gesloopt. De hoogte tot aan de kap bedroeg 14 meter en de wieken hadden een vlucht van 26 meter. De belthoogte bedroeg 3 meter. Als molenaar werd aangesteld Piet Simons, in 1880 in Vortum geboren.In 1936 werd hij opgevolgd door zijn zoon J. Simons, die reeds vanaf 1922 op de molen werkzaam was. Uit de Moleninventarisatie van 1933 blijkt dat men toen nog uitsluitend van windkracht gebruik maakte en dat de molen verzekerd was bij de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappijafdeling Noord-Brabant te Grave. ANDERE EIGENAAR In 1935 deed de Coöperatie de molen van de hand. Voor een bedrag van 5.000,- werd ze toen overgenomen door de L.L.T.B.-afdeling Heide. Na de vaak „slappe" tijden van de crisis-jaren dertig, brak de 2e Wereld oorlog aan. Zoals op de meeste molens werd er toen veel clandestien gemalen. Maar de molen droeg ook een steen tje bij in de strijd tegen de gehate bezet ters. Aan de stand van de wieken konden de onderduikers zien of het voor hen veilig of onveilig was. En in de laatste week voor de bevrij ding (18-10-'44), toen er steeds meer Engelse granaten op Venray neer kwamen, bood de molen (de romp had in de berg een muurdikte van 80 cm.) een veilig onderkomen aan 35 in de buurt woonachtige inwoners van Heide. Het lot dat zo veel molens in Noord- Limburg trof - dat ze werden opgebla zen door de terugtrekkende Duitsers - bleef de molen van Heide bespaard. Waarschijnlijk konden ze hun plannen niet uitvoeren doordat ze verrast werden door de snelheid van de Engelse opmars. Na de oorlog, toen de productie van granen snel steeg en de wind toch dik wijls verstek liet gaan, ging. men, mede uit concurrentie-overwegingen, over op electrische bemaling (in een naast de molen gelegen loods). De molen deed daarom maar zelden meer dienst. Rust roest zegt het spreekwoord en dat geldt zeker voor molens. De molen geraakte hierdoor steeds meer in verval. SLOPING Eind april 1954 werd in een 1 ring van de L.L.T.B.-afdeling Heide besloten de molen te slopen. Van de 48 aanwezige leden stemden 3 tegen de afbraak. Met veel pijn in het hart stemden 45 leden vóór afbraak, omdat men van mening was dat een bedrag van 7500,- aan reparatiekosten voor een kleine gemeenschap als Heide niet op te brengen was. Pogingen van diverse instanties, zoals Monumentenzorg, de Hollandsche mo len, Heemschut en de gemeente Venray om de molen alsnog te behouden, al was het alleen maar als landschappelijk schoon, liepen uiteindelijk op niets uit. In april-mei 1958 was voor de molen het definitieve einde aangebroken. Molenmaker Beijk uit Afferden voerde met veel tegenzin - zijn beroep was molenbouwer - de sloop uit. Zijn pijn werd enigszins verlicht door de gedachte dat de wieken en het drijfwerk een goede bestemming kre gen. Ze werden gebruikt voor de wind molen „Nooit Gedacht" in zijn woon plaats Afferden. W. Willemsen BRASIL TROPICAL TE GAST IN STREEKSCHOUWBURG VENRAY Op dinsdag 27 oktober a.s. brengt de groep Brasil Tropical, die tot de vaste gasten van de Streekschouwburg Ven ray behoort, een wervelende show. Brasil Tropical heeft de laatste jaren een nationale en internationale reputatie opgebouwd. Het is een uit dansers en musici samengesteld ensem ble, dat meer presenteert dan alleen fol klore. Vaak wordt in een deel van het programma teruggegrepen naar oude volksdansen en oude volksverhalen (meestal uit de slaventijd): daarnaast tonen zij ook een scala van vrolijke rit mische en sportieve expressies uit het Brazilië van nu. De finale van hun show wordt altijd gevormd door het nummer Carnaval in Rio. De leden van de groep komen om beurten op in de meest exotische kostuums, in allerlei kleuren, met veren, glitters en hoofdtooien van soms wel een meter hoog. Kostuums, die afkomstig zijn van het Carnaval in Rio de Janeiro en daar wordt niet op een dubbeltje gekeken als het om dat jaar lijkse carnaval gaat. Alles bij elkaar zijn de shows van Brasil Tropical het best te omschrijven als feesten van klank en kleur en bovenal ritme. Een ritme dat menige schouwburgbezoeker in het verleden heeft aangestoken, want na elke show van Brasil Tropical wordt het publiek uitgenodigd door de danders om met hen mee te doen.... En dat lukt altijd. ZONDAGOCHTENDCONCERT 25 oktober 1981 - 11.30 uur KAMERORKEST VAN HET LIMBURGS SYMPHONIE ORKEST o.I.v. Gil Sharon solist: Alexander Petrasxh, cello Mozart: Divertimento, KV 138 Allegro Andante Presto Haydn: Celloconcert in C (solist A. Petrasch Moderato Adagio Allegro Molto Grieg: Holberg Suite, op. 40 Allegro vivace Sarabade Gavotte Air Allegro con brio Alexander Petrasch werd op 22 maart 1941 geboren te Leningrad. Hij stu deerde aanvankelijk aan de Speciale Muziekschool verbonden aan het Con servatorium en nadien aan het ponser- vatorium zelf van zijn geboorteplaats. Na het behalen van het hoger diploma cello, volgde hij de z.g. aspirèntiir, een soort normaalschool waar leerkrachten voor het hoger muziekonderwijs wor den gevormd. Reeds op 16-jarige leeftijd trad hij samen met het symfonie-orkest van Leningrad op als solist in Dvorak's celloconcert. Gedurende acht jaar was hij hoog leraar aan het Conservatorium van Novosibirsk. Tijdens deze periode trad hij op als solist in de voornaamste steden van de Sovjet Unie. Van 1968 tot 1975 werkte hij aan een proefschrift over de instrumentale sonate en suite in de Vroeg Barok, waarmee hij in Leningrad promoveerde tot doctor in de muziekwetenschappen In 1978 emigreerde hij met zijn echtgenote Sofia Shapiro naar Neder land, waar hij sedertdien als solo-cellist van het Limburgs Symphonie Orkest fungeert. Entree 7.50; 4,- kinderen, C. J.P. en Pas 65. OVERLOONS TONEEL START SERIE AMATEURTONEEL IN STREEKSCHOUWBURG VENRAY Op zondag 25 oktober a.s. te 20.15 uur is in de Venrayse schouwburg de première van het jubileumstuk van het Overloons Toneel. Uitgevoerd wordt: „DE HEER VAN POURCEAUGNAC" van Molière. Het is een komisch blijspel in de stijl van de Comedia dell'Arte, een geïmproviseerd volkstoneel, stammend uit de 16e - 17e eeuw. Molière zelf noemde dit stuk een comedie-ballet, want de toneelscènes worden zo nu en dan afgewisseld met musical-achtige gedeelten vol muziek, zang en dans. De ondertitel van het stuk „Een vrijage vol hindernissen", geeft de inhoud van het stuk goed weer. Een meisje, Juliette, wil enkel en alleen trouwen met Eraste, haar min naar. Haar vader, Oronto, is hier fel tegen en wil haar dwingen te trouwen met de Heer van Pourceaugnac. Eraste smeedt samen met Sganarelle, zijn knecht, een listig plan om dit huwelijk te dwarsbomen. Ze worden bijgestaan door Nérine, de kamenierster van Juliette en Juliette zelf. Dokters, apothekers, advokaten, gerechtsdiena ren en andere figuren laten ze opdraven om hun plan te doen slagen. Het hele stuk door is het Sganarelle die alles leidt, intrigeert en die mensen tegen el kaar uitspeelt. In totaal is er de laatste maanden door zo'n 25 personen aan dit stuk ge werkt. Ook aan dekor, kostuums, zang en dans is weer veel aandacht besteed. Alles bij elkaar is het een afwisselend geheel geworden, waarin humor en kolder het belangrijkste zijn. De entree voor deze voorstelling bedraagt 5,—. Houders van een PAS 65 of C.J.P. betalen slechts/2,50. VRIJDAG 23 OKTOBER 1981 Nr. 43 HONDERDENTWEEDE JAARGANG Het Showkorps St. Petrus Banden heeft na de reis naar Romersheim en het onverwachte optreden in Melderslo enige maanden rust. Deze week staat alleen een serenade op het programma bij het jonge paar Carla en Toine. Dit feest zal plaats vin den op vrijdag 23 oktober in de „Wieënhof", waar de leden zich om 18.30 uur verzamelen. Het ministerie van justitie heeft een beloning van 10.000 gulden in het vooruitzicht gesteld, voor een tip, welke leidt tot de oplossing van de moordzaak van de 22-jarige vrouw uit Eindhoven, wiens stoffe?ijk overschot in een maisveld tussen Oostrum en Oirlo werd gevonden en die vermoedelijk gewurgd is. Er zijn bij het districtsbijstandsteam, welk team is aangevuld met leden van de recherche van Eindhoven en Venray, wel enkele tips binnengekomen, maar die brengen alsnog geen oplossing. De vrouw met het hondje heeft zich tot op heden nog niet gemeld. Het is een moeizaam onderzoek, omdat tussen het tijdstip van de moord en het vinden van het slachtoffer nogal wat tijd verloren is gegaan. Ook zijn er wenig of geen aanknopingspunten. Het onderzoek concentreert zich nu hoofdzakelijk rond Eindhoven en Nis- telrode. VOOR HONDERDEN GULDENS SCHADE DOOR VANDALISME Voor honderden guldens schade werd er het afgelopen weekend aangericht door puur vandalisme in het opleidings instituut voor verpleegkundigen „Den Hoebert". Op het achterterrein werden uit 9 bloembakken alle planten getrokken en her en der verspreid. Twaalf tuinstoelen werden met grof geweld vernield. Vier ruiten waren aan diggelen gegooid. Ook werd met geweld toegang verschaft tot enkele lokalen en ook daar werden zinloze vernielingen aangericht. Door openstaande bovenlichten werden sier- appels naar binnen gegooid. Omdat de politie aanneemt dat die vernielingen nogal wat tijd vergden, denkt men dat er wel getuigen zullen zijn. Deze worden verzocht zich in verbinding te willen stellen met de politie. Die heeft ons verzekerd dat elke tip beslist anoniem zal worden behan deld, Men behoeft geen angst te hebben; niemand komt de naam van de tipgever te weten. Men dient er het algemeen belang bij dat die vandalen hun gerechte straf zullen krijgen. DIEFSTAL VAN AUTO ANTENNES Tot driemaal toe werden op het politiebureau aangiften gedaan van' diefstallen van auto-antennes. De auto's stonden normaal geparkeerd. VERNIELING Er werd aangifte gedaan van vernie ling van een electriciteitskastje, op de hoek van de rondweg Brukske-Tango- straat. De bedrading lag op straaten dat had levensgevaarlijk kunnen zijn. DRANK IN BESTUURDER Een 33-jarige autobestuurder, af komstig uit Geertruidenberg, is er achter gekomen, dat de Venrayse politie best weet te ontdekken of bestuurders hebben gedronken. Het pijple blazen m de bloedproef moest hij ondergaan. Met de aanzegging van een rijverbod en een procesverbaal in 't vooruitzicht werd hij huiswaarts gezonden. BEJAARDE BESTUURDER LETTE NIET OP Een 75-jarige autobestuurder uit Venray wilde vanaf de Sportlaan linksaf de Zuidsingel oprijden. Hij stopte tussen de twee rijstroken, reed weg en bemerkte te laat een uit de richting Leunseweg komende bedrijfsauto. Bij de daarop ontstane botsing bleef het bij materiële schade. GEEN VISITEKAARTJE Een inwoner uit Meerlo-Wanssum parkeerde zijn personenauto bij de Venrayse sporthal. Bij terugkeer ont dekte hij dat zijn auto behoorlijk beschadigd was aan rechter voorspat bord en bumper. Hij kon van de dader geen visistekaarje ontdekken. van 12 t.m. 15 okt. 1981 1 bankbiljet van 100,- en 2 bankbil jetten vab 25,--. 1 Kindërbril. 1 blauwe spijkerbroek, 1 blauwe blouse en een blauw hesje. 2 Sleutels aam metalen ring. 2 Sleutelringen met 5 sleutels, t.w.: 1 sleutel met baard voor zien van ..J" en 1 fiets- of bromfiets sleutel no. 49s en 3 kleine sleuteltjes 1 Slof sigaretten, inhoudende 8 pakjes Caballero. 1 Paraplu, kleur rood met blauw en wit. Frame van de bromfiets is alleen voorzien van de cilinderkop. Voor informatie en inlichtingen kunt U zich wenden tot de Gemeente Politie Venray, Leunseweg 4, tel. 04780-84888 toestel 34. In de nacht van woensdag op donderdag moest een aantal „ban-de- bommers" zo nodig hun stellingname tegen alles wat met oorlogstuig te maken heeft uitdragen. In plaats, dat zij dat fatsoenlijk met affiches of iets dergelijks deden, maakten zij gebruik van verf/spuitbus. Hensenius op het Henseniusplein werd toegetakeld met het ban-de-bom teken. Ariaens-Sport in de Grotestraat kreeg een besmeurde muur en ook enkele winkeliers buiten het centrum ontdekten het nachtelijk „schilderwerk" op hun muren en etalages. Meestal zijn ban-de-bommers men sen, die hun mond vol hebben over de zorg voor het Milieu. Het bekladden van andermans eigendommen is ook een vorm van milieuvervuiling, afgezien van de kosten waarmee men anderen opzadelt. Laat men daar maar eens aan denken voordat men verf en kwast ter hand neemt In een volle schouwburg vond de voorselectie plaats van de carnavals liedjes, waarvan er straks op een nader te bepalen datum door een jury een aantal wordt uitgezocht om te worden gezongen tijdens de komende vastel- aovesviering. Er waren voor de voor selectie tien liedjes ingezonden. Achter de liedjes stonden weer bekende namen van tekstdichters, com ponisten en zangers, zoals Frans Ver hofstad, Frits Linssen, Engelbert Oudenhoven, Pierre Pijpers, Michel Claessens, Wiel Swaghoven etc. en enkele nieuwe „artiesten". Van de tien liedjes werden de volgende schlagers voorgeselecteerd na dat zij waren gezongen onder begelei ding van de Hofkapel o.I.v. Herman Stevens: „Ik pès of ut paést", „Oei, oei, oei, St. Oeike", „Wat is now Ven- roi", „Wette wat....", „Ze zien der wér", „De Rooyse maagd", ,,'n Vas- telaovesliedje", en „De Vastelaoves- hemel". Vorig jaar, bij het behandelen van de begroting 1981, heeft de gemeenteraad besloten het snoeimes te zetten in de straatverlichting. Op een totaalbedrag van rond 300.000.-- zou 25.000,- moeten worden bezuinigd. In de gemeente staan ongveer 4.000 lichtmasten. Het meeste komen de z.g. „paddestoeltjes" voor. Dit zijn 4.75 m hoge palen met een schaalvormige armatuur. Het zijn er - welgeteld - 1903, welke voornamelijk in de woonstraten zijn geplaatst; Dan zijn er nog 1132 6 Vi m hoge lichtmasten van het z.g. „vuistmodel", welke in hoofdzaak langs de grotere wegen staan. Wanneer er 25.000,- moet worden bezuinigd, dan betekent dat, dat gemiddeld 40Tb van de meest voorko mende lichtmasten moet worden ge doofd, hetgeen ongetwijfeld een forse ingreep is. Daarnaast zou van de resterende 60Tbindien nodig, het brandrooster moeten worden aangepast. Wanneer lichtmasten móeten worden gedoofd, zouden deze volgens het bezuinigingsplan, ook kunnen worden weggehaald om ze te herplaatsen in nieuwe bestemmingsplannen. Zo kan dus worden bespaard op drie fronten: op stroomkosten, op de aanschaf van nieuwe lichtmasten èn op energiever bruik. Op voorstel van de commissie voor de openbare werken wil het college van b. en w. eerst een proef nemen met het doven van een aantal lichtmasten, voordat tot het verwijderen van de gedoofde lichtpunten wordt besloten. Hierbij is de woonwijk Veltum als proefgebied aangewezen. Maandag a.s. zullen alle aan deze „operatie" verbonden consequenties met de Wijkvereniging Veltum worden doorgesproken. Als de gemeente en de wijkvereniging elkaar kunnen vinden tijdens dit voorbereidend gesprek, zal bij wijze van proef een aantal straatlan taarns worden, gedoofd voor de duur van b.v. twee maanden. Daarna gaat men weer aan tafel zitten om de resultaten van de proef te bespreken. Het zal van deze proef afhangen of het bezuinigingsplan al dan niet zal worden doorgevoerd. Enquete in Smakt over riolering De dorpsraad Smakt heeft door middel van een enquête de bewoners van de Sint Jozeflaan gepolst of zij iets voelen voor aanleg van riolering en bereid zijn daarvoor baatbelasting óf (wanneer men in een huurwoning woont) huurverhoging te betalen. Gezien de positieve uitslag van de enqête - rond 90To was akkoord - zal het advies van de commissie voor openbare werken worden gevraagd over het beschikbaar stellen van een krediet door de gemeenteraad voor de aanleg van de riolering. Ook met het gemeentebestuur van Vierlingsbeek wórdt nog van gedachten gewisseld omdat een gedeelte van het riool op grondgebied van Vierlingsbeek komt te liggen, terwijl ook aansluiting op het rioolstelsel van die gemeente moet plaatsvinden. BONTEKOESTRAAT De bewoners van de Bontekoestraat hebben het gemeentebestuur verzocht deze straat gesloten te verklaren voor motorvoertuigen. Het college vindt dit echter niet wenselijk omdat het nood zakelijk verlenen van ontheffingen van het inrijverbod aan aanwonenden ook anderenv ongetwijfeld gaan zondigen tegen het inrijverbod. Wanneer die aanwonenden hiertegen geen bezwaar hebben, zal de Bontekoe straat wel kunnen worden opengesteld voor (brom)fietsverkeer in beide rich tingen omdat deze straat een prima funktie heeft voor met name fietsende scholieren op hun route van en naar school. Of dan ook het instellen van een par keerverbod in deze straat nodig zal zijn kan dan te zijner tijd met de bewoners worden bekeken. „BEESTACHTIG" Op woensdag 14 oktober is in de jeugdbibliotheek te Venray een knutsel- middag geweest. Dit in het kader van de Kinderboekenweek 1981 en tevens als afsluiting van het leesprogramma: „Beestachtig". Om een leesdiploma te behalen werd aan de kinderen gevraagd 7 boeken over dieren te lezen. Tijdens de knutselmiddag werd dit thema aangehouden. Als materialen werd gekozen: lapjes, wol, papier, karton, verf e.d. Van 2 tot 4 uur werd volop ge knutseld, waarbij zo'n 50 kinderen meededen. Om half 5 werden de leesdiploma's uitgereikt door Dhr. van de Hoff, voorzitter van de Jeugdnatuurwacht. Na een inleidend praatje over dieren reikte hij aan zo'n 70 kinderen het lees diploma uit. Rond half 6 was de knutselmiddag afgelopen. De kinderen, die deze woensdag niet aanwezig konden zijn, kunnen hun leesdiploma's alsnog afhalen in de jeugdbibliotheek. van zaterdag 13 okt. 1951 - no. 41 Ten gemeentehuize werd aan tien Venrayers het ere-teken voor Vrijheid en Vréde uitgereikt. De wachtmeesters N. Vroon en G. van Helden gingen Venray verlaten. Vroon werd postcommandant te Heyt- huizen en van Helden werd overge plaatst naar Gennep. Hun opvolgers waren de wachtmeesters Temme en Prins. Op twee boerderijen in Oirlo werd vogelpest geconstateerd. 400 kippen werden afgemaakt en verbrand. Er werd een ophokgebod afgekondigd. Uit het jaarverslag van de LLTB Merselo lezen we dat in het afgelopen jaar 2.157.400 kg. was omgezet, voor een bedragen van 641.000,— Oud-adjudant Delissen werd de gou den medaille uitgereikt wegens 36 jaar trouwe dienst. Aanbesteed werd de herbouw van bakkerij en winkel van de familie Cus- ters op de Grote Markt. Laagste inschrijver was Raedts te Oostrum voor ƒ37.450.-. Op initiatief van enkele jongeren werd op de Boshuizen een nieuw veldkruis opgericht. De inzegening geschiedde door pastoor Asselbergs, die in een grote stoet, waaronder de Oostrumse Harmonie en verschillende jeugdbewe gingen, zich naar de Boshuizen hadden begeven. Zondag 21 oktober zal het 3e eeuw feest van het Gymnasium gevierd worden. UIT PEEL EN MAAS van zaterdag 20 okt. 19&1 - no. 42 De gemeente ontving de goedkeuring voor de bouw van de nieuwe ambacht school. Met de bouw zal nog volgende week begonnen worden. ■k A.s. zondag wordt in Maashees de nieuwe kerk in gebruik genomen. Tot dan had men een noodkerk, gevestigd boven Garage cup. In Castenray brandde de boerderij van W. tot de grond af. Een passerende motorrijder die de brand ontdekte, slaagde er in de bewoners te wekken, waardoor ze nog op het nippertje het huis konden verlaten. 18 oktober: Venray herdacht zijn bevrijding. In de Petrus Bandenkerk was er 's morgens een plechtige H. Mis en 'a avonds een plechtig Lof. Na af loop formeerde zich een grote stoet naar het oorlogsmonument, waar voor de 250 Venrayse oorlogsslachtoffers gebeden werd. Na enkele treffende woorden van de burgemeester werd door hem een krans aan de voet van het monument gelegd. Velen volgden dit voorbeeld - vooral jongeren - zodat zich een groot bloementapijt voor het monument uitstrekte.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 9