deropbouw van het dorp weer ter hand te nemen. Met grote voortvarendheid werd in pand De Haan (thans Mooren) begon nen, met in het linker gedeelte de ziuvelwinkel van Voesten en in het rechter gedeelte de manufacturen winkel van Thomasen. In 1949 werd de grond aangekocht ter plekke waar thans Thomassen Mode is gevestigd. Als een van de eerste herbouwde panden kwam de winkel van Jan Thomassen klaar in de Grotestraat. GROTE GROEI Met de groei van Venray, groeide ook de zaak van Thomassen. Na eerst de etalages van het pand van de zadelmaker Roefs tegenover Gro testraat 27 te hebben gebruikt werd daar later in het pand het kleuterhuis „Bambino" (de voorloper van Cloffy) ondergebracht. Geleidelijk aan ging men zich in het pand Grotestraat 27 specialiseren. De „Winkel van Sinkel" waar men behalve dames- en herenkleding, ba by- en kleuterartikelen, stoffen, bed den, ledikanten etc., ook balatum en cocosmatten verkocht, ging zich toe leggen op mode-artikelen. Sinds 1955, toen zoon Karei de zaak ging runnen, is de zaak regelma tig vergroot en aangepast aan de eisen van de tijd. VERWOESTING De oorlogsjaren kwamen met alle ellende van schaarste en distributie. Maar Jan Thomassen bleef er op uit trekken om zijn klanten in en rond Venray te bedienen. Intussen had zijn zaak een goede en bekende klank gekregen in de verre omtrek. NA DE OORLOG Toen kwam de donkere oktober maand van 1944 met het bombarde ment van Venray. Zijn kinderen, die thans de zaak van hun vader op drie plaatsen voortzetten, weten het zich nog allemaal te herinneren. Terwijl men angstig bijeen zat in de kelder, werd de winkel door bommen getrof fen. Wat in vele jaren was opge bouwd, ging op deze trieste oktober dag verloren in de grote brand van Venray. Door oorlogsgeweld werden de winkel en het woonhuis van de familie Thomassen vernield Thomassen Interieurverzorging in de Wilhelminastraat 2.600,het pand Grotestraat 30 (thans Cloffy Junior Mode). Rond de dertiger jaren nam zoon Jan Thomassen de nering van zijn vader over. Hij ging zich specialiseren in de manufacturenhandel en deed de handel in zuivelprodukten en koloniale waren van de hand. in zijn winkel trof men manufactu ren in de meest uitgebreide zin van het woord aan: graslinnen, manches ter, schortebont, garen en band, vul lingen voor kussens en matrassen, beddegoed, allerlei stoffen etc. Intussen was hij zover gekomen, dat hij dagelijks met een Harley David son zijn klanten in wijde omgeving van Venray, tot diep in Noord Brabant kon bezoeken. INTERIEURVERZORGING De geschiedenis van Thomassen In terieurverzorging is een verhaal, apart en vindt zijn oorsprong in 1963. Het kerkbestuur van St. Petrus Ban den had het pand Hanraets in de te was bereid dit pand, met de tuin, welke doorliep tot aan de School straat met Thomassen te ruilen voor een stuk grond op de hoek van de Wilhelminastraat/Julianasingel. In 1965 bouwde hier Hans Thomassen zijn meubelzaak, welke in 1976 werd uit gebreid tot 2000 m2 verkoopvloerop- hoogwaardige kwaliteit en goede merkartikelen verkopen. In de loop van de jaren werd door degelijke kwaliteit en een ouderwetse service-verlening een uitstekende re putatie opgebouwd welke bekend is in heel Noord Limburg, Oost Brabant en Zuid Gelderland. OPTIMISME Ondanks de economische teruggang blijven de gebroeders Thomassen en hun eega's de toekomst vol vertrouw en tegemoet zien. In de voorbije hon derd jaar heeft de naam Thomassen garant gestaan voor persoonlijke aan dacht voor de klant, ouderwetse serviceverlening en artikelen van uit stekende kwaliteit. Zij zijn er van overtuigd dat deze garantie en hechte basis vormt voor de toekomst. Van daar hun optimisme. MET HART EN ZIEL Het verhaal van „Honderd jaar Tho massen" zou niet uit zijn, wanneer „Moeder Thomassen", de echtgenote van de in 1969 overleden Jan Tho massen niet zou worden genoemd. Als zakenvrouw in hart en nieren heeft zij zich met nooit aflatende ijver voor de drie Thomassen-zaken ingezet. Zij kocht in, zij delegeerde, zij bestuurde. In latere jaren kende men haar als „de vrouw achter de kassa" en de laatste jaren is zij met haar 77 levensjaren nog niet weg te denken uit de zaak, waarvan zij een wezenlijk onderdeel is geworden, op haar stoel naast de kassa. Niet actief weliswaar, maar wel aanwezig in een van de zaken, waaraan zij haar beste krach ten heeft gegeven. THOMASSEN 100 JAAR Grotestraat geërfd en bij' inschrijving verkocht aan Thomassen. Toen reeds speelde de gemeente met de gedachte hier eens een door braak tussen Grotestraat en School straat te realiseren. Zij zag daarom met lede ogen de verkoop van dit pand aan Thomassen aan. De gemeen- pervlak. De derde Thomassen-zaak onder de naar Thomassen Interieur verzorging was een feit. HOOGWAARDIGE KWALITEIT De drie zaken van Thomassen heb ben dit gemeen met elkaar, dat zij alle gespecialiseerd zijn en alleen De nieuwe generatie Thomassen, die thans het honderdjarig bestaan van de drie zaken gaat vieren, wil aan het eeuwfeest geen uitbundige viering verbinden. Daar is de tijd niet naar. Wat zij wèl willen is de klanten la ten meeprofiteren van feestaanbiedin- gen tegen feestelijke prijzen. En hoe zij dat doen is in de ko mende maanden te zien aan hun ad vertenties. De familie werd geëvacueerd naar Beek en Donk en kwam in 1945 in Venray terug om met zovelen de we- is bijna niet voor te stellen, dat de wieg van de drie gerenom- Venrayse zaken Thomassen Modehuis, Thomassen Inte- de veenkolonie Helenaveen, genoemd naar de echtgenote van de pionier Jan van de Griendt, Helena Panis. en Cloffy Junior Mode, honderd jaar geleden in heeft gestaan. Toen Karei Thomassan in 1881 in deze amper dertig jaar oude veenkolonie zijn handel in manufacturen en koloniale waren begon, samen met zijn vrouw Theodora van Wely, zal het daar beslist was honderd jaar geleden in 1881 Helenaveen helemaal? het midden van de vorige eeuw kochten Jan en Nicolaas van de uit Den Bosch en G.J.W. Carp uit Arnhem 610 bunder veen de gemeente Deurne en kregen van de regering toestemming kanaal door dit veen te graven. Aan deze Helenavaart ontstond geen vetpot zijn geweest. De bewoners van zijn geboortegrond waren eenvoudige, zeg maar arme turfstekers en de sociale omstandigheden waren er niet al te best. Hiervoor behoeft men de boeken van Antoon Coolen en de oud-Venrayer Herman Maas maar te lezen. Hij was een van de eerste Venray- ers, die zich de weelde van een auto kon permitteren. Uit zijn' autonummer P 125 blijkt wel. dat ook in de pro vincie Limburg in die dagen het bezit van een auto tot de zeldzaamheden behoorde. Modehuis Thomassen in de Grotestraat Geen wonder, dat Karei Thomassen er op uit trok naar welvarender stre ken in het aangrenzende Brabant en Limburg om zijn handel te slijten. Volgens de gebruiken van die tijd zou hij er wel met hondekar of paard en wagen op uit zijn getrokken. In vele gevallen ruilde hij zijn manufacturen hij de boeren voor boter, kaas en eieren, die dan weer een welkome aanvulling vormden voor zijn handel in koloniale waren. Enkele jaren later liet hij Helena veen voor wat het was en verhuisde met zijn jonge gezin en handel naar Lottum. SCHAAPSCOMPAGNIE Dat Karei Thomassen in 1892 naar De laatste grote verbouwing heeft in 1979 plaatsgevonden. De 1200 m2 verkoopvloeroppervlakte werd totaal veranderd en gemoderniseerd door een van de grootste westeuropese in terieurbouwers. tot een van de meest moderne modezaken in de regio. Foto gemaakt omstreeks 1930. In het pand Grotestraat 30 werd tot aan de bevrii- ding zaken gedaan. Op hetzelfde perceel is nu Cloffy Junior Mode gevestigd. Venray verhuisde, vindt in feite zijn oorzaak in de Venrayse Schaapscom pagnie. Het verhaal wil, dat Karei Thomas sen op zijn tochten door het Brabant se en Limburgse land in contact kwam met de handelaren van de Schaaps compagnie. Ook Venray was in die jaren nu niet bepaald een welvarend dorp al vormde het toch al een cen trum voor de wijde regio. Hier bloeide een schapenhandel onder de naam Schaapscompagnie. Vanuit Venray zwermden de schapen handelaren uit naar België, Frankrijk, zelfs naar Rusland en Argentinië. Van deze schapenhandelaren, die met hun kudden rondtrokken, moet SNEEUWSTORM Vandaag de dag is een „reisje" naar Oploo, Sint Anthonis. Wanroy of Mill een peuleschilletje. Echter niet in de dertiger jaren. Zijn zoons weten zich nu nog een Kerstavond te herinneren waarop va der Thomassen met zijn auto bestellin gen moest wegbrengen naar Oploo. In die dagen ging het zo. dat bestel lingen collectief werden „gedropt" op een centrale plaats. De klanten kwa men hun bestellingen daar zelf afha len. Zo ook op deze Kerstavond. Thuis vierde men Kerstavond doch vader kwam die avond niet thuis. In de loop van eerste Kerstdag kwam hij thuis van zijn barre tocht naar Oploo. Onderweg was hij nabij de steenfabriek in Overloon verrast door een sneeuwstorm, waardoor zijn auto was vastgelopen in een metershoog opgewaaide sneeuwberg Voor de ondernemende handelaar in manufacturen en koloniale waren was dit aanleiding om zijn geluk daar te proberen. In 1892 verhuisde hij met zijn gezin van Lottum naar Venray en vestigde zijn handel in een pand aan de Gro testraat, waarin thans bakkerij Rongen is gevestigd. Ook vanuit Venray trok hij de boer op om zijn negotie te slijten. Ongetwijfeld heeft Karei Thomassen vanuit Venray goede zaken gedaan, want enkele jaren later kocht hij voor Karei Thomassen hebben gehoord, dat Venray voor neringdoenden meer be tekenis had. dan de Maasdorpen. Cloffy Junior Mode in de Grotestraat

Peel en Maas | 1981 | | pagina 11