Ten geleide Vigilat ut quiescant 84888 80800 Gelukkig is het zover: het nieuwe Ven rayse politiebureau is klaar. Na jaren lang improviseren, plannen maken, nieu we situaties bestuderen, is de nieuwe huisvesting een feit Aan een volstrekt ontoereikende huisvesting, verspreid over drie panden, komt een gelukkig einde. Een sober maar toch fraai en efficiënt gebouw is aan d'e Leunseweg verrezen. Het is een goede zaak om bij gelegen heid van de ingebruikneming en de offi ciële opening van het nieuwe politie bureau een speciale krant uit te geven om daardoor alle burgers van Venray hiermee bekend te maken en deelgenoot te maken van de voldoening van hun politiekorps maar ook om door die publi catie de burgers wat korter bij de politie te brengen. Van harte hoop ik dat velen van de geboden gelegenheid op de zogenaamde ,,open dagen" ook gebruiik zullen maken om het inwendige van het nieuwe bu reau te gaan bekijken. Ook dat kan weer bijdragen tot het makkelijker maken voor de burgers om in voorkomende gevallen ook kontakt op te nemen met „hun" politie. Want de politie is er voor en ten dienste van de gemeenschap. Zij waakt over onze veiligheid en biedt hulp aan ieder die ze behoeft, vaak in samen werking met andere diensten zoals de ambulancedienst en de brandweer. Daarvoor krijgt de politie een goede opleiding die voor hem de basis vormt voor zijn taakvervulling. Doch niet alleen daardoor kan hij zijn funktie goed ver vullen. Hij oefent zijn taak uit in de gemeen schap, met al haar eigen geaardheden, met alle mogelijke typische situaties, met diverse risico's en problematieken en is daarbij evenzeer ook zelf lid van die gemeenschap. Ondanks het feit dat de politie de hulp en steun voor iedereen wil zijn, daarbij heel dikwijls ook in moeilijke persoonlijke situaties probeert hulp en raad te geven, is en blijft de politie ook de beschermer van de rechtsorde, het geen soms noodzaakt tot optreden tegen diegenen die de rechtsorde verstoren. Van harte hoop ik dat de communica tie, het kontakt tussen politie en burgers en omgekeerd in Venray in belangrijke mate zullen worden bevorderd door de totstandkoming van het nieuwe bureau. Intussen kan dat bureau hoe be langrijk het ook is om een goede politie zorg mogelijk te maken slechts een hulpmiddel zijn; de feitelijke kontakten zullen door de mensen zelf gemaakt moe ten worden. Tenslotte wens ik korpsleiding en per soneel van harte geluk met het nieuwe bureau en verbind daaraan de wens dat het werk van het korps in en buiten het bureau tot zegen van onze Venrayse be volking zal mogen zijn. De burgemeester van Venray, mr'. H. J. M. Defesche. Vanaf maandag 1 september zijn alle bureaus van de Ven rayse gemeentepolitie onder gebracht in 't nieuwe gebouw aan de Leunseweg 4, telefo nisch bereikbaar onder no. het alarmnummer blijft Om het publiek kennis te laten maken met het nieuwe onder komen van de Venrayse gemeentepolitie worden er volgende maand enkele open dagen gehouden. Wij komen daar uiteraard nog tijdig op terug. Een voorlopig programma is nu reeds vast gesteld: 9 oktober: officiële opening van het nieuwe politiebureau; muzikale opluis tering door 't muziekkorps van de gemeentepolitie Maastricht. 14 oktober: 'smiddags ballonwedstrijd voor kinderen van 4 tot 10 jaar vanaf de parkeerplaats tegenover sporthal De Wetteling, Zuidsingel- 17 oktober: eerste open dag. 24 oktober: tweede open dag. Onder dit devies werkt de gemeente politie in Nederland. Vertaald luidt deze Latijnse spreuk: „Hij wake opdat u rus te". Een en ander zou kunnen inhouden, dat de politie er slechts is om u uw nachtrust te gunnen. Dat zou toch wel erg beperkt zijn. Ik zou de spreuk willen vertalen met: „Wij blijven wakker voor u!" In ons veelzijdige politievak kan dit onnoemelijk veel inhouden. Te denken valt bijvoorbeeld aan een agent met een huilende kleuter op zijn arm, die vader en moeder weer gerust stelt en bijvoor beeld aan deze zelfde agent, volledig onherkenbaar vermomd in een grimmig ME-pak, Daartussen in ligt een wereld van werkzaamheden van de meest uit eenlopende soort. Dat kunnen werkzaamheden zijn die de aandacht trekken van de Nederlandse burger en die positief, zowel als negatief breed uitgesponnen worden in de Neder landse pers. De meeste werkzaamheden onttrekken zich veelal aan ieders waar neming, daarvan wordt niets gepubli ceerd. Niet om iets te verbergen, doch veeleer om mensen in hun privé-sfeer te beschermen. Waar mensen met elkaar een gemeenschap vormen ontstaan span ningen. In dit spanningsveld werkt de politie. Wie is dan die politie? Dat is een man of vrouw, die moge lijk gehuwd is, kinderen heeft, met zijn linker been uit bed kan stappen, buik pijn cf griep kan hebben, zorgen kan hebben over een zieke moeder, blij kan zijn omdat de zon schijnt: kortom een- doodgewone man of vrouw zoals iedere ander. Iemand die met de burgerij ook graag een gemeenschap wil vormen. In de afgelopen elf jaar heeft het Venrayse politiekorps, thans 56 mannen en vrouwen, de politiedienst uitgeoefend. Startend in 1969 met een groepje van ongeveer 10-mensen. Deze kleine groep moest nog enige maanden geassisteerd worden door enige leden van het korps rijkspolitie. In 1970 krijgt onze gemeentepolitie een „eigen gezicht". Uit stad en land sollici teerden velen en dan verschijnt de politie in eigen surveillanceauto's op straat. De sterkte groeit uit naar -30. Vele pogingen zijn aangewend om het politiekorps beter te huisvesten. Ik denk daarbij aan een verbouwing van de oude landbouwschool, het gebouw waar later de jeugdsociëteit De Brak haar onderkomen kreeg. Een aanzienlijke ver bouwing van het oude groepsbureau van de rijkspolitie aan de Wilhelminastraat zou vervolgens uitkomst moeten bieden. Dan waren er plannen om oude gebou wen voor politiebureau geschikt te ma ken. Het ene na het andere plan gaat de „ijskast" in. Eerst in 1976 begrijpt men, dat nieuw- bouw mogelijk goedkoper is dan ver bouw van oude gebouwen. In de daarop volgende jaren is er veel gesproken, veel gedacht en veel gerekend. Dan in 1980 wordt aan de Leunseweg gestart met nieuwbouw. Zo staat er dan nu een prachtig politiebureau, gebouwd door een Venrayse architekt en een Ven rayse aannemer. Vanaf nu hoeft er: niet meer geïmpro viseerd te worden, kunnen wij mensen op een fatsoenlijke manier ontvangen, kunnen wij mensen in moeilijkheden de zo noodzakelijke privacy geven, kunnen wij veilig werken, kunnen wij alle sur veillanceauto's in deze uitgestrekte ge meente weer via de radio ontvangen, kunnen wij optimaal dienstbaar zijn aan de burgerij, kunnen wij elkaar weer ont moeten, want wij waren van elkaar aan het vervreemden. Zo kon ik nog meer opnoemen. Het feit dat de politie jarenlang was verdeeld over drie gebouwen lokte nog wel eens ongenoegen uit, niet alleen bij de ambte naren zelf maar ook bij de burgerij. Wij gaven vaak de indruk de burger van het kastje naar de muur te sturen. Het be grip dienstverlening kwam daardoor op de tocht te staan. Dat heeft veel span ningen veroorzaakt bij de politie. Ondanks alle ongemakken hebben ve len zich daar toch niet door laten be- invloeden en hebben zij hun werk ge daan zo goed en zo kwaad als dat ging. Ik spreek daarover graag mijn bewonde ring en waardering uit en durf dan ook te stellen dat* de* Venrayse politieambte naar gemotiveerd is voor zijn beroep. Ik heb ook veel waardering voor velen uit de Venrayse burgerij die ons vaak van grote steun zijn geweest bij ons werk. Het duidelijkste was dit bij twee geruchtmakende zaken van de laatste ja ren, de moord op een oude smid en de vergiftigingsaffaire. Wij beseffen dat het vaak aan ons zelf ligt of de burger bereid is mee te werken met de politie. Naast onze taak als opsporingsapparaat hebben wij een taak om het welzijn van de Venrayse burgers mede te helpen be vorderen. Wij zijn ons daar goed van bewust en vinden deze maatschappelijke taak fascinerend. Mede daarom kozen wij voor dit beroep. Thans staan wij voor een moeilijke toe komst in een tijd van tanende welvaart. Onze taak zal daarom zwaarder worden. Het respect van de burger voor zijn politie, hangt grotendeels af van de wijze waarop de politie haar taak uitoefent. Moge het ons gegeven zijn, dat wij nog lange jaren en dan nog beter dan in de afgelopen tijd uw Venrayse politie mogen zijn. G. H. De Bruijn, hoofdinspecteur-korpschef van politie.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 2