TANZANIA vraagt aandacht ALS HET OM GRAS ebberink Autobedrijf van Haren BV Handelsonderneming TH. VOESTEN I PLAYTEX I VAN DEN MUNCKHOF TEKENWEDSTRIJD VOOR KINDEREN Uw 50-jarige Ford-dealer en zijn medewerkers danken allen voor hun aanwezigheid tijdens het ,,open huis", het afgelopen weekend en voor de geweldige, spontane reakties die zij tijdens de jubileumviering mochten ervaren. Maar vooral willen wij dankzeggen voor het ver trouwen wat onze relaties ons bedrijf gedurende de afgelopen 50 jaar hebben geschonken. Dat is voor ons de basis waarop wij de toekomst met vertrouwen tegemoet durven zien. Ton Huijgen is een paar weken bij zijn ouders op vakantie in de Veltumse Engelenstraat. Samen met zijn vrouw Ria en beide zoontjes Bart en Jeroen zijn zij een paar weken terug in Nedèrland. Terug uit Tanzania, waar Ton als enig bevoegd arts werkt in het ziekenhuis van Kibara. Dit plaatsje, niet veel meer dan een verzameling lemen hutten ligt halverwege de sleden Mwanza en Musoma op een schiereiland' in het enorme Victo- riameer. Een weg vol kuilen en diepe wielsporen verbindt Kibara met de hoofdstad Dar es Salaam, 1150 kilometer verderop aan de-'In dische Oceaan. Er zijn in de steden van Tanza nia grotere ziekennuizen, maar Ton Huijgen is werkzaam in een van de ongeveer 150 eenmansposten van Tanzania. Het is moeilijk om daar mensen voor te vinden. Dat zit 'm vooral in de eenzaamheid. Het valt op de duur niet mee cm honder den kilometers in de omtrek de enige Europeaan te zijn in een kaal en dor land, soms zo vlak als de polders in Holland. Maar dan heet en stoffig. Geen koele duik in het Victoriameer, want het water daar van wemelt van de ziektekiemen. Het ziekenhuis van Kibara, Ki bara Hospital, werd twintig jaar geleden gesticht door Nederlandse zusters van J.M.J. Het verzorgings gebied is zo groot .als ons Brabant en Limburg samen. Voor de 145.000 inwoners van dat gebied zijn er welgeteld 138 bedden. Een handje vol ziekenhuismedewerkers hielpen vorig jaar samen met Ton Huijgen 25.500 mensen in de polikliniek. Minstens zes dagen per week een minstens twaalf uur per dag. Ton zelf deed in 1980 200 grote en 713 kleine operaties, want spe cialisten die zijn er in Kilbara niet. Als de genarator weer eens uit viel, werden de bevallingen bij kaarslicht gedaan. Een echt missieverhaal? Nee, kei harde realiteit. Het gaat bar slecht in Tanzania. Door de enorm gestegen kosten van energie is het land een bank roet nabij. In één jaar tijds zijn de prijzen voor medicijnen 100% gestegen. Over de laatste zes maan den van 1980 bedroegen de tekor ten van Kibara Hospital 43.000, Oorzaken: kostbare reparaties aan apparatuur, de bouw van nieuwe toiletten op last van een inspec teur en het sluiten van overheids- ziekenhuizen wegens geld- en me dicijnengebrek. Daardoor komen steeds meer mensen noodgedwon gen naar Kibara. Ton Huijgen zit dus in financiële zorgen. De kosten in Kibara zijn niet meer op te brengen. En toch moet zijn werk daar door kunnen gaan. Zelf reist hij deze vakantieweken in Nederland stad en land af om overal en ergens hulp los te peu teren. Van een echte vakantie zal niets terecht komen. U kunt Ton Huijgen helpen op girorekening 31 84 07ö ten name van Vrienden van Kibara in Zeist of tijdens de kollekte, die zaterdag 4 en zondag 5 juli a.s. in de Vre- deskerk zal worden gehouden. On der de diensten van komend week end zal Ton Huijgen in deze kerk vertellen over zijn zware, maar boeiende werk in het verre Tan zania. Ook al is het voor U bijna va- kantietijd: 't ziekenhuis in Kilbara niet vergeten. |l Y i BOEKHANDEL Grotesfraat 68 Telefoon 82727 van 6 tot en met 12 jaar Ook kinderen kunnen iets doen voor de Vredesmars 1981. Op 16 juni is er een vredesmars begonnen in Kopenhagen van 60 tot 80 vrouwen. .Die vrouwen lo pen vanuit Denemarken, via Duits land, Nederland, België naar Pa rijs. Daar is in augustus een her denking van de slachtoffers van de eerste atoombom. Die atoombom isin 1945 op Hi roshima in Japan gevallen. Deze ene bom heeft Hiroshima bijna he lemaal verwoest. Ongeveer 45.000 mensen gingen dood op die dag. 3 Dagen later viel er ook op Naga saki een atoombom. Daarvoor was er nog nooit een atoombom ge bruikt. De eerste atoombom heeft een grote stad vxerwoest. Daarna was het hele gebied nog lang ge vaarlijk, want een atoombom werkt lang na. Mensen die ha een atoom bom nog leven, kunnen altijd nog sterven of ziektes oplopen. Zij kunnen kinderen krijgen, die niet gezond zijn. Verschillende landen zijn later kernbommen gaan maken. Daarom is het goed mogelijk, dat in een oorlog kernbommen gebruikt wor den. De vrouwen en vele anderen die de Vredesmars 1981 lopen zijn te gen kernbommen. Ze willen alle kernwapens uit Europa. Kernwa pens zijn veel te gevaarlijk. Deze vredesmars komt ook door Venray. Jullie kunnen meehelpen aan de ze Vredesmars 1981 door een teke ning te maken. Zo gaat de wed strijd: Maak een tekening, die over de Vredesmars 1981 gaat. Onder de tekening op een apart vel schrij ven: VREDESMARS "81. Wat je met de tekening kunt doen: Je kunt de tekening thuis voor het raam ophangen. Dan ko men er mensen langs, kijken er naar en praten er misschien met elkaar over. De bedoeling van de Vredesmars is, dat iedereen in de gaten krijgt hoe gevaarlijk kernwapens zijn. Op donderdag 16 juli, kun je je tekening naar het schouwburgplein in Venray brengen. Iedereen die een tekening brengt krijgt een sticker. Alle tekeningen worden dan opgehangen. We hopen dat er veel mensen naar komen kijken. Voor de beste tekeningen is cr een prijs. Die wordt dan op die dag uitgereikt. In de volgende krant staat, hoe laat je op 16 juli de tekening naar het schouwburgplein kunt brengen. Als je op vakantie gaar cn je wilt je tekening ook op 't schouw burgplein hebben, geef hem dan aan iemand mee. Veel succes. Comité Internationale Vredesmars '81 Raadhuisstraat 38 - Venray Tel. 04780 85300 ATCO kooi maaiers in div. uitvoeringen en breedte QUALCAST cirkelmaaiers met en zonder wiel aandrijving MUftRAY cirkelmaaiers een staaltje van Amerikaanse perfectie met en zonder wielaandrijving MURRAY zitmaaiers met 5-7 pk motor handgestart en 8 pk met electische starter Murray tuintractoren met 11 en 16 pk motor electrische starter XENOAH bosmaaiersbekend om zijn krachtige motor,licht gewicht de. maaikoppen zijn voorzien van anti-vastloop inrichting I8aandfeSelfnas vas"fcze'fc tussen draaiende en stil- Geschikt voor alle soorten maaiwerk zoals van bermentaluud s en slootkanten WEED-EATER kanten maaiers voor het lichtere werk met nylon koord. Onderhoud Garantie Service Reparatie Adives bij: Rouwkuilenweg 16, Ysseisteyn Telefoon 04785-556 Spookauto in Leunen Zondagmorgen zette een automo biliste uit Leunen haar auto, welke voorzien is van een automatische versnellingsbak, op een oprit, voor de garage, om vervolgens de ga ragedeuren epen te maken. Voor zij uitstapte zette ze de automaat in de vrijstand. Terwijl ze de ga rage opende reed de auto, waarvan de motor was blijven lopen, ach teruit de oprit af en botste tegen een tuinmuurtje op. Tengevolge van deze botsing schoo: de auto maat in de vooruit en botste de auto, nog steeds onbestuuid, voor uit tegen een geparkeerde auto. De „spookauto" schoot hierna door en kwam tegen een verder gelegen tuinmuurtje tot stilstand. Tenge volge van de capriolen van de au to werd deze zelf aan de voor- en achterzijde behoorlijk beschadigd, terwijl de beide tuinmuurtjes ge heel of gedeeltelijk omver werden gereden. De aanvankelijke besuur ster kwam met de schrik vrij. Venielingen T. uit Ysseisteyn deed aan gifte van vernieling van een ruit van zijn voordeur, vermoedelijk dcor baldadige jeugd. I. uit Venray deed aangifte dat in Utrecht zijn auto met een bijtende vloeistof was bewerkt, waardoor een schade van 1500 gld. is ontstaan. Onbekenden hebben de slag boom en het electrisch gedeelte daarvan, van de doorgang van het appartementengedeelte Pa tershof aan de Patersstraat vernield. Er ontstond daardoor een behoorlijke schade. Poces vebaal geluidsoverlast Reeds meerdere malen hadden omwonenden van een dancing bij de politie geklaagd over geluids overlast. Zaterdagavond was het weer zo erg dat de gewaarschuwde politie de hulp inriep van een des kundige van de gemeente, die met een geluidsmeter in aktie kwam. Overduidelijk kwam vast te staan dat het muzikale lawaai het aan vaardbare verre overschreed. Pro ces verbaal werd aangezegd. Alcohol Een 27-jarige Venrayse auto bestuurder werd door de politie aangehouden waarbij geconsta teerd werd dat hij gedronken had. Tot tweemaal tce werd een blaas pijpje gebruikt, met voor de chauf feur gunstig resultaat. Nu kwam hij er met een rijverbod van 8 uur vanaf. Een 29-jarige autobestuurder afkomstig uit Nijmegen moest, na dat de blaasproeven voor hem on gunstig waren uitgevallen, de bloedproef ondergaan. Hij kreeg 'n proces verbaal aangezegd. In over leg met de Officier van Justitie werd zijn rijbewijs ingevorderd, terwijl zijn auto voor een techni sche keuring in beslag werd geno men. Een 28 jarige autobestuurder af komstig uit Wanssom werd hier aangehouden. De politie konstateer- de dat de bestuurder gedronken had. Na de gebruikelijke blaas proeven moest hij de bloedproef ondergaan. Met een rijverbod en de aanzegging dat proces verbaal zal worden opgemaakt werd hij huiswaarts gezonden. AUbiaI m I Marktstraat S. Venray. telefoon 04780-81294 Diefstal Van een personenauto uit Venray werd 'n tochtraampje ver nield en uit de auto werd een handtasje ontvreemd. Totale scha de 350 gulden. Een Venrayse eigenaar van een personenauto kwam tot de ont dekking dat midde's braak toe gang tot zijn auto was verkregen. Een cassetterecorder bleek gestolen te zijn. De eigenaresse van een per sonenauto kwam eveneens tot de ontdekking dat mert geweld toe gang tot haar auto was verkregen. Gestolen werden een radio-casset terecorder, 2 boxen on 1 gereed schapssetje. De totale waarde van Deze diefstal vond plaats op de het gestolene bedroeg 500 gulden, parkeerplaats bij de Veltumse Klef- fen. Op diezelfde parkeerplaats was ook ingebroken in een andere auto. Ook daar bleek de radio- cassetterecorder verdwenen te zijn benevens 2 duplolampen. en een reserveset lampen. Totale waarde 200 gulden. Een Venrayenaar deed aangifte van diefstal van drie schapen (2 ooien en 1 ram) van ongeveer 5 maanden oud, die samen in een weide liepen. Een jongeman uit Venray deed aangifte van diefstal van zijn le deren jack uit een café alhier. Twee gewonden op Deurneseweg Maandagmiddag te omstreeks half vier stond op de Deurneseweg een personenauto voorgesorteerd om 'n inrit in te rijden. .Een achterop ko mende vrachtauto botste tegen die voorgesorteerde auto op. Na deze botsing schoof de auto door en kwam in frnfcale botsing met een tegemoetkomende personenauto. Zo wel de bestuurster van de voorge,- sorteerde auto als de bestuurder van de andere personenauto moes ten met verschillende verwondin gen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Beide personenauto's werden zwaar beschadigd.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 10