tb GEMEENTEPRAAT m •sr NOTITIES EN MEDEDELINGEN VAN DE GEMEENTE VENRAY Redactie: G. A. Schütte, Bureau voorlichting en inspraak Werk aan de W HET EDUCATIEPLAN GEMEENTELIJK COMBIBAD VENRAY 0 O Aan de hand van foto's worden in een activiteit van het Regionaal Jeugdcentrum de verschillen duidelijk gemaakt tussen de westerse en de derde wereld. De vorige week zün we begon nen u uit te leggen wat een educatieplan inhoudt. We hebben aangegeven, dat dat plan betrek king heeft op het „leren" als men de schoolbanken reeds heeft ver laten. Er zün mensen, die om verschil lende redenen behoefte hebben om iets te leren: om IN TE HALEN, waarvoor men vroeger geen kans kreeg; om BIJ TE BLIJVEN in de maatschappij omwille van een stuk ALGEME NE ONTWIKKELING. Ook z\jn we de vorige keer in gegaan op de Venrayse situatie waarbinnen de bevolking van Venray haar wensen t.a.v. iets leren kan bevredigen. In dit artikel willen we ingaan op de voorwaarden die volgens de samenstellers van het educatief plan nodig zün, willen we in de gemeente Venray zo goed moge- lük tegemoet komen aan de wen sen op het terren van de educa tie. INFORMATIE EN ADVIES Een heel belangrijke zaak als het gaat om iets leren of willen leren is goede, tijdige en nuttige infor matie. De werkgroep heeft in het educatief plan daarom apart aan deze kwestie aandacht besteed. Zij komt in feite tot de volgende be langrijke conclusies: De instellingen en organisaties zullen b.v. middels 'n goede en regelmatig uit te geven gids de bewoners uit Venray op de hoog te houden en brengen van de diverse mogelijkheden. In samenwerking tussen vooral de instellingen met beroeps krachten zal een permanent be reikbare informatie-mogelijkheid moeten ontstaan Mensen die iets willen leren moeten hier terecht kunnen, niet alleen voor zake lijke informatie maar ook voor een advies als zij niet precies weten wat ze willen of wat het beste voor hen .zou kunnen zijn. In het vorige artikel hebben we beschreven wait men zich moet voorstellen als het gaat om activi teiten en mogelijkheden voor vol wassenen om nog iets te leren. Nu is dat gemakkelijker gezegd dan gedaan. Immers, er komt nogal wat bij kijken om „wensen" tot realiteit te maken. Over een aantal van de dingen die nodig zijn doet de werk groep uitspraken. ORGANISATIES Op de eerste plaats zullen er or ganisaties nodig zün die de ac tiviteiten opzetten, voorbereiden en uitvoeren. Een groot aantal van deze organisaties is er al. Door de werkgroep is hiervan een overzicht gegeven. Tevens is aangegeven wel ke taken deze organisaties zouden kunnen en moeten vervullen. De voornaamste conclusie die de werk groep stelt zün de volgende: In principe zün er voldoende organisaties om bestaande en nieuwe taken uit te voeren. Voorkomen moet worden dat nog meer nieuwe organisaties ontstaan. Nieuwe activiteiten zullen dan ook zoveel mogelijk moeten worden opgezet via sa menwerking tussen al bestaande organisaties. Samenwerking tussen organisa ties is niet alleen belangrijk voor nieuwe activiteiten maar ook voor de kwaliteit van be staande activiteiten. MANKRACHT Waar wel behoefte aan zal be staan is voldoende mankracht. Door de werkgroep wordt gesignaleerd dat er zeker nog uitbreiding van beroepskrachten nodig is voor o.a. het Plaatselük Educatief Centrum en de Volksuniversiteit om datgene te bereiken wat nodig en wenselük is. Ook zal rekening gehouden kun nen worden met vrijwilligers. Met name bü de vrouwenorganisaties bestaa behoefte aan goed en vol doende vrijwillig kader voor het leiden van organisaties. Inzet van vrijwilligers bij uitvoering van cur sussen acht de werkgroep om di verse redenen moeilük haarbaar. HUISVESTING Omdat de meeste cursussen voor volwassenen in de avonduren plaats vinden is de werkgroep van me ning dat hierover nauwelijks of geen aparte accommodaties nodig zijn. De werkgroep pleit vooral voor: goed gebruik van sociaal-cultu rele accommodaties in dorpen en wijken. Hiermee wordt dan tevens bereikt dat de aktivitei- t>en zo dicht mogelük bij de mensen uitgevoerd worden. De gemeente dient dan wel te zor gen voor goede en goed ge outilleerde accommodaties en voor eventuele verwüzing; goed gebruik van scholen en bijbehorend instrumentarium. In de praktijk gebeurt dit reeds. Een mogelüke taak ziet de werk groep weggelegd voor verwij zing en bemiddeling door „Net werk" (Servicecentrum t.b.v. kleuter- en basisonderwüs). SUBSIDIëRING De werkgroep constateert dat de diverse educatieve voorzieningen op allerlei manieren worden gefinan cierd en gesubsidieerd Om een paar voorbeelden te geven: de avond-MAVO wordt geheel gesubsidieerd door het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen; het Vormingswerk voor Jong Volwassenen wordt grotendeels betaald- door datzelfde ministerie en een aanvullende subsidie van de gemeenten; het Open Schoolwerk wordt ook geheel betaald door het minis- Sportactlvlteiten tijden» een door de Molukse stichting Batu Madaun georganiseerd weekend. 21 MEI INSPRAAK AVOND EDUCATIEPLAN Stap voor stap nadert de welzü'nsplanning van de ge meente Venray haar eind punt.. Met het gereedkomen van het concept educatief- plan is weer een stap in die richting gezet. Het educatief plan gaat in op de behoefte die er bestaat aan onderwijs, beroepsscho ling op latere leeftüd en hoe dit georganiseerd kan/moet worden. Op DONDERDAG 21 MEI zal een inspraakavond wor den gehouden over dit plan. Het is dan voor iedereen mo gelük zün of haar mening te zeggen over het plan en sug gesties te doen voor het plan. De avond zal worden gehouden in de burgerzaal van het raadhuis en begint om 19.30 uur. Bent U geïnteresseerd naar dé inhoud van het concept educatiefplan? U kunt het le zen in de infotiek in de hal van het raadhuis. U kunt een exemplaar van 't plan krijgen bü de heer R. Zeelen op het raadhuis (kamer 106). terie van Onderwijs en Weten schappen Daarin komt nu ver andering omdat ook de gemeen ten gaan betalen; het P-E.C. wordt betaald door de gemeenten. Deze krijgen daarbij wel een bijdrage van 't ministerie voor Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk; allerlei cursussen van vrouwen organisaties, Volksuniversiteit enz. worden geheel betaald door de gemeente. In alle gevallen wordt er een bü* drage gevraagd van de deelnemers. Ook in de toekomst zal deze situa tie zo blijven. Dit is o.a. duidelijk geworden uit plannen van de rijks overheid. De werkgroep is van mening dat daarom voor de toekomst zoveel mogelijk gebruik gemaakt moet worden van subsidies van het rijk. Dit betekent dus: goed letten op de mogelijkheden. Verder dient er een subsidieverordening opgesteld te worden voor die cursusussen die door de gemeente betaald worden. Extra aandacht vraagt de werk groep voor enkele specifieke pro blemen hierbü- Zo is men van me ning dat de subsidiëring van de Volksuniversiteit veranderd moet worden. Eveneens is men van me ning dat vrouwenorganisaties een soort basissubsidie zouden moeten kunnen krijgen. SAMENWERKING EN ADVIES Op diverse plaatsen in het educa tief plan wordt iets gezegd over het belang van een goede samen werking. De werkgroep is van me ning dat deze samenwerking er moet zün om o.a. de volgende rede nen: voorkomen dat er steeds nieuwe organisaties komen voor nieuwe activiteiten; samenwerking kan huidige acti viteiten verbeteren; voorkomen kan worden dat er een soort concurrentie ontstaat; samenwerking kan soms geld besparen. Daarom heeft de werkgroep een aantal voorstellen gedaan hoe deze samenwerking gestalte zou kunnen krijgen. Bü al deze voorstellen wordt wel van het grootste belang geacht dat: alle organisaties ook willen mee werken; gezocht wordt naar zo n prak tisch en nuttig mogelijke manie ren om samen te werken. De werkgroep verwacht dat ook in de toekomst veel vragen en problemen opgelost moesten, wor den rond het leren van en door volwassen mensen. Zü is daarom van mening dat er een permanente adviesgroep moet komen voor het beleid in de gemeente. Deze advies groep zou onderdeel moeten zijn van de raadscommissie voor On- derwüs Vormingswerk en Recreatie. REALISEERBAAR1 Plannen maken is goed en nood- zakelük, we moeten altüd probe ren vooruit te küken. Maar plannen kosten meestal ook, en soms veel, geld- Ook de werkgroep ziet wel in dat niet alles zonder meer haal baar is. Zij heeft dan ook aange geven welke plannen over meerde re jaren uitgesmeerd kunnen wor den. Met andere woorden: zij heeft prioriteiten gesteld. Maar zijn deze plannen te ver wezenlijken? Het antwoord op deze vraag zal door de gemeenteraad van Venray moeten worden gegeven als deze in het najaar zich uitspreekt over het gemeentelük welzijnsplan. Dit wel- zijnsplan zal worden samengesteld uit een aantal deelplannen. Maar ook dan ^al de ruimte die er is binnen de gemeentebegroting, paal en perk stellen aan de uitvoering van het welzünsplan. Deel plan Gezondheidszorg in concept gereed In het kader van de verschui ving van beleidsverantwoordelük- heden op het terrein van het wel- zün van landelüke naar plaatse- lüke overheden heeft het gemeen tebestuur in 1979 besloten ook 'n plan op te stellen ten aanzien van de gezondheidszorg. De daarvoor ingestelde werkgroep is inmiddels zover gereed met het werk dat de belanghebbenden, dus gebruikers van gezondheidszorg, beroepsbeoe fenaren en instellingen in de ge legenheid worden gesteld op het concept-plan in te spreken. Dit kan zowel schriftelijk gebeuren als mondeling tijdens de aanstaande dinsdag 19 mei te houden hoorzit ting. Deze begint om 20.00 uur en vindt plaats in de burgerzaal van het raadhuis. Waar gaat het plan over? Ge zondheidszorg is een erg breed be grip. Naast al datgene, dat door huisartsen, tandartsen, apothekers enz. gedaan wordt, moet ook het werk van onder meer ziekenhui zen, verpleegtehuizen. Kruisvereni gingen, G.G.Z. en wat dies meer zij tot gezondheidszorg worden ge rekend. Omdat de verantwoordelijkheden van het gemeentebestuur zich op grond van een kortgeleden nieuw tot stand gekomen wet (Wet Voor zieningen Gezondheidszorg) beper ken tot de zogenaamde eerstelijns gezondheidszorg en de basisgezond heidszorg heeft de werkgroep die het deelplan heeft opgesteld beslo ten al hetgeen behoort tot de zgn. tweede lijn buiten beschouwing te laten bij de planning. Een groot aantal mensen zal zich afvragen wat men bedoelt met eer ste en tweede lijn. Tot de eerste lijn behoren alle niet-gespeciali- seerde voorzieningen waar boven dien meestal, zonder dat men door iemand wordt verwezen, recht streeks een beroep op kan worden gedaan. Veelal zijn die voorzienin gen dan ook in 't dorp of de wijk zelf te vinden, zodat mensen die er gebruik van moeten maken ze vrij gemakkelijk kan bereiken. Nu we dit weten is het niet zo moeilijk meer aan te geven wat dan de tweede lü nsgezondsheids- zorg is. Vrijwel alle voorzieningen waarop niet rechtstreeks een be roep kan worden gedaan, waarnaar men dus meestal wordt verwezen door b.v. huisarts of maatschappe lijk werker, behoren tot de twee de lijn. Ook ziekenhuizen, ver pleegtehuizen e-d. behoren dan ook tot de tweede lijn, evenals specia listen. Dikwijls kan men in de tweede lijn ook niet worden be handeld vanuit de thuissituatie. De nota. die de werkgroep heeft opgesteld, kent uiteraard een over zicht van al de instellingen en voorzieningen die Venray op het terrein van de eerstelijnsgezond heidszorg heeft. Daarbij is ook aangegeven of men in dat werk met bepaalde problemen (knelpun ten) te maken heeft. De werkgroep heeft in een kort hoofdstuk proberen te formuleren welke taken het gemeentebestuur in de gezondheidszorg heeft en welke uitgangspunten daarbij zou den moeten worden gehanteerd, 't Gemeentebestuur-mag er naar de mening van de werkgroep van uit gaan dat elke burger zelf verant woordelijk is voor de gezondheid van zichzelf en zijn gezin. Wel zal het gemeentebestuur er voor moe ten zorgen dat mensen onder zo optimaal mogelijke omstandigheden met betrekking tot de gezondheid kunnen leven Dit betekent onder meer dat de plaatselijke overheid er voor moet zorgen dat er vol doende voorzeningen zün of ko men die mensen kunnen helpen bü het zo gezond mogeilijk leven Uiteraard komt de werkgroep gezondheidszorg ook tot een aantal aanbevelingen Hieraan zullen wij een volgende keer nog ruims aan dacht besteden in dit blad Informatie over het deelplan ge zondheidszorg is verkrijgbaar In 't raadhuis, de heer B Suilen, afde ling sociaal-culturele en maat- schappelüke zaken, telefoon 83838, toestel 229 Vragen...? Wendt u tot de gemeentelijke voorlichter VERVALLEN SPREEKUREN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Burgemeester mr. H. J M. Defesche zal op de maandagen 18 en 25 mei geen spreekuur houden. Het spreekuur van wethouder J. van Oers vervalt op maandag 18 mei a.s. en wethouder J Loonen zal op de maandagen 8 en 15 juni geen spreek uur houden. Wethouder G. Schols zal maan dag 18 mei a.s. geen spreekuur houden. VERORDENING WINKELSLUI TINGSWET 1976 Burgemeester en wethouders van Venray maken hierbij bekend dat in het raadhuis. Raadhuisstraat 1 (ka mer 119). voor een ieder ter lezing is neergelegd het besluit van de raad dezer gemeente, d.d. 24 februari 1981. nr. R 790, tot vaststelling van een verordening (vrijstelingsverordening) als bedoeld in artikel 9. lid 2. van de Winkelsluitingswet 1976. Deze verordening is door de staats secretaris van economische zaken goedgekeurd bij besluit d.d. 10 april 1981. nr. 781/WSW/58, en treedt in werking op 1 juni 1981. Venray. 15 mei 1981 Burgemeester en wethouders vnd., mr. H. J. M. Defesche, burgemeester J. M. Poels. secretaris BEKENDMAKING BESTEMMINGSPLAN DE WIEEN De burgemeester van Venray maakt bekend dat de gemeenteraad in zijn vergadering van 31 maart 1981, op grond van het bepaalde in artikel 21 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, heeft besloten te verklaren, dat de vaststelling wordt voorbereid van het bestemmingsplan De Wieën voor wat betreft het perceel In de Wieën 8. zoals dat is aangegeven op de bij het besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekening. Het besluit houdt verband met de bouw van een vervangende schuur bij de woning. Het voorbereidingsbesluit met bijbe horende tekening ligt met ingang van heden voor een ieder ter inzage bij de afdeling ruimtelijke ordening, kamer 201 van het raadhuis. Venray, 15 mei 1981 De burgemeester voornoemd. mr. H. J. M. Defesche BEKENDMAKING VERKEERSTMAATREGELEN MERSELOSEWEG EN AAN DEN DRIL Burgemeester en wethouders van Venray. maken hierbij bekend hun be sluit van 13 mei 1981 waarbij in ver band met de aanleg van riolering in een gedeelte van de Merseloswg en Aan den Dril. tot de volgende ver keersmaatregelen is besloten: met ingang van 19 mei tot 4 juli 1981 of zoveel korter of langer als inver- band met de werkzaamheden moge lijk dan wel noodzakelijk is: I. door het plaatsen van borden 11 van bijlage II van het Reglement ver keersregels en verkeerstekens geslo ten te verklaren in beide richtingen voor alle verkeer behalve voetgangers: a. in de periode van 19 mei tot 2 juni 1981 Aan den Dril over een afstand van ca. 100 m vanaf de Merseloseweg; b. vanaf 2 juni 1981 tot 4 juli voui- noemd gedeelte van de Merseose- weg. gelegen tussen Biezenvenne- ke en Aan den Dril. II. Voor zover genoemde werkzaam heden dit toelaten en de veiligheid van personen of goederen niet in ge vaar wordt gebracht ontheffing te ver lenen van de onder I. genoemde ver keersmaatregelen ten behoeve van be stuurders van motorvoertuigen op meer dan twee wielen: a. wanneer zij woonachtig zijn of hun bedrijf uitoefenen aan de onder I. vermelde weg(en) en de woning of het bedrijf niet langs een andere weg met het door hen bestuurde motorvoertuig kunnen bereiken; b. wanneer zij het motorvoertuig be sturen in opdracht of met toestem ming van de onder a. vermelde personen en onder aan die perso nen gestelde voorwaarden. c. wanneer aangetoond of aanneme lijk gemaakt kan worden dat zij gedurende de tijd dat de onder I. genoemde verkeersmaatregel geldt, gebruik moeten maken van de on der I. vermelde weg(en) voor het laden of lossen van goederen of voor het verrichten van noodzake lijke werkzaamheden met het door hen bestuurde motorvoertuig en deze activiteiten niet of bezwaar lijk op andere wijze kunnen verrich ten. Belanghebbenden kunnen tegen dit besluit binnen dertig dagen na de dag waarop het besluit gepubliceerd is beroep aantekenen. Het beroepschrift wordt aan de Ko ningin gericht en ingediend bij de Commissaris van de Koningin. Venray, Burgemeester en wethouders vnd., mr. H. J. M. Defesche, burgemeester J. M. Poels, secretaris PARKWEG 2 VENRAY TELEFOON 04780-82069 Verkoop seizoenabonnementen Verkoop van seizoenabonnementen aan de kassa van het zwembad. Openingstijden kassa: maandag t. e. m. zondag van 10.00 - 18.00 u. Tarieven GEZINSABONNEMENTEN geldig voor het hele gezin 107, PERSOONLIJKE ABONNEMENTEN personen tot 16 jaar 32,50 personen vanaf 16 jjaar 50,50 Bovenstaande abonnementen zijn geldig voor de periode van 1 mei tot 1 september, uitsluitend voor het buitenbad. 10 badenboekjejs kinderen 17, 30 badenboekjes kinderen 46, 50 badenboekjes kinderen 71,50 volwassenen 23, volwassenen 62, volwassenen 94,50 Bovenstaande meerbadenboekjes zijn geldig voor binnen- en buitenbad. Losse entree kinderen 1,85 volwassenen 2,40 Comité Recreatiesport ondersteuning en stimulering *on de recreotieve sportbeoefening voor jong en oud 5e Fietsdriedaagse 25, 26 en 27 mei 26 en woensdag 27 mei van 17.30 to il 19.00 uur. De kosten bedragen 2.per difp en 5,voor alle drie de dagen. In verband met het lustrum zijn o dit jaar weer 6^9 originele herinnoL ringen voor de deelnemers. Een erg Ba grote opkomst wordt verwacht. Tobbedansenin Venray Een unieke gebeurtenis Herinnert u zich nog de voor het eerst in september 1980 gehouden Kerkdorpenfietstocht? Dat was plm. 75 km fietsen door Venray en haar 10 kerkdorpen en dat allemaal op één dag. Het was een groot succes want maar liefst 360 mensen hebben toen aan deze activiteit deelgenomen. De deelnemers die achteraf zadelpijn en spierpijn hadden waren desondanks erg enthousiast over de tocht. Nu organiseert het Comité Recrea- sport Venray wederom een fietseve- nement, n.l. de inmiddels 5e Fiets driedaagse en wel op 25. 26 en 27 mei 1981. De Fietsdriedaagse viert zogezegd dit jaar het 1e lustrum en wordt zoals men weet. iedere jaar met succes georganiseerd waarbij het zich steeds een grotere bekendheid heeft weten te verwerven. Elk jaar doen er steeds meer men sen mee aan deze unieke fietsmani festatie. Er wordt tijdens deze 3 dagen een afstand van plm. 85 km afgelegd, waarbij men kan kiezen tussen fiets- trimlochten dan wel fiets-oriëntatie- tochten. Deze activiteit leent zich uitstekend voor het fietsen in groepsverband. Men kan genieten van de mooie na tuur en eventueel gezamenlijk be paalde opdrachten uitvoeren. Tijdens de tochten is er ook een rustpauze opgenomen, waarin men wordt voor zien van een versnapering, om daarna weer met frisse moed de tocht af te leggen. Starten en inschrijven bij: Sporthal De Wetteling op maandag 25. dinsdag Het Comité Recreatiesport Venr» organiseert in het kader van zijn 1 lustrum van de sportieve recreati van 27 juni t.m. 5 juli een aantal ac tiviteiten. Een van deze activiteit» is het tobbe dansen. Wat is tobbe-dansen? Men gaat, met een eigen gemal vaartuig, waarvan men denkt dat blijft drijven, via een platform en e glijbaan te water. In het water staat een paal n* daaraan een bel. Wanneer men d bel luidt stopt de tijd. Er worden verschillende prijze voor deze aktiviteit beschikbaar gi steld te weten: een persprijs voor hi mooiste en origineelste model; pechprijs (spreekt voor zich) en 1e. 2e en 3e prijs voor de snelstk deelnemers. t e Deelname is voor iedereen moge*, lijk (mits men een beetje kan zwe? r( men). Men kan zowel individueel st»| ten of met meerdere personen tegel( Men hoeft aleen maar een vaarti te maken en mee te doen. voor i rest wordt gezorgd. Doe mee aan deze unieke activiteC* nieuw voor Venray. AFSLUITING DEEL MERSELOSEWEG In verband met het realiseren van het bestemmingsplan Vlakwater II wordt in de komende weken riolering gelegd in de Merseloseweg en Aan den Dril. In verband daarmee zal Aan den Dril en een gedeelte van de Merseloseweg een aantal weken voor alle verkeer worden afgesloten. Vanaf dinsdag 19 mei tot begin juni zal Aan den Dril vanaf de Mer seloseweg over ongeveer 100 meter voor alle verkeer zijn afgesloten. Zodra dit weggedeelte weer voor verkeer kan worden opengesteld, wordt begonnen aan de aanleg van riolering in de Merseloseweg. Dan zal de Merseloseweg vanaf Aan den Dril tot en met het kruispunt Biezenvenneke voor alle verkeer wor den afgesloten Met dit werk zullen ongeveer vijf weken zijn gemoeid. Tijdens de afsluitingsperiode zal het verkeer door middel van de bekende oranje borden via de Hoopweg en Aan den Dril worden omgeleid. Tijdens deze afsluiting van de Mer seloseweg wordt het fietsverkeer over het Biezenvenneke omgeleid, met uit zondering van enkele dagen wann« M de kruising Merseloseweg-Biezenve|Jj neke van riolering wordt voorzien. Tijdens het Pinksterweekend neer In Merselo muziekfeesten en Aid Merselse Dag worden georgs seerd (6, 7 en 8 Juni a.s.) zal Merseloseweg voor alle verkeer opend zijn, zodat Merselo geen e moeilijkheden In de weg wordt geli Donderdag geen commissie vergadering van Sociale Zaken: In verband met het ontbreki b van voldoende agendapunten gafhi de vergadering van de commiss voor sociale zaken, maatschap? lük werk en volksgezondheid a ti donderdag niet door. OOK OP DE VOLGENDE PAGINA NOG MEER „GEMEENTEPRAAT" artui or

Peel en Maas | 1981 | | pagina 12