MARKTPROBLEMEN 4 DAGEN TAFELTENNIS AGENDA De Wetteling Herstel van de veldkapellen n langdurige geschiedenis INGEZONDEN VELDEKE GEVONDEN VOORWERPEN VERLINDEN JUWGLIGR MONUMENTEN COMMISSIE Aid Venrodse Iërepries voor Piet Cleph as GEEN WERK? K 211 Wijkraad Smakterheid reageert op inspraak straatnaamgeving Als wijkraad Smakterheide willen we reageren op het artikel uit Peel en Maas van 3 april. De wijkraad heeft, uit de beperkte aantal door de gemeente aangedragen straatnamen, haar keuze gemaakt. We kozen die namen die naar onze me ning pasten in onze wijk. De commissie van cultuur keurde deze echter zonder meer af. We konden gedeeltelijk meegaan in die afkeuring van de commissie, dat een van beide straatnamen niet dui delijk was en teveel omvatend; n.l. Instrumentenstraat. Maar de commissie stelde ons toen twee onaanvaardbare straatnamen voor. We hebben toen vastgehouden aan onze eerste keus met toevoeging van een nieuwe straatnaam als ver vanging van Instrumentenstraat. Deze werden cfoor de gemeente goedge keurd en nu voelt de commissie zich gepasseerd, omdat wij als wijkraad een eigen mening hebben. Mogen we misschien. Tenslotte is het onze wijk waarin wij wonen. En we denken toch wel dat we als vertegenwoordi gers uit die wijk wat betreft de straat naamgeving een groot aandeel mogen hebben in de definitieve keuze daar van. Waar blijft anders onze zo veelbe sproken INSPRAAK? werkloze bouwvakkers hun onvrij willige vrije tijd zinvol willen be steden en dat onderhoud en herstel van Venrayse monumentjes willen gaan verzorgen Het is bedroevend, dat men met veilen bereid is alles te doen om deze veldkapellen, kruisen en graf stenen voor het nageslacht te be waren; men aan de andere kant moet ervaren dat er nog steeds mensen zijn die er plezier in heb ben, de zaak te vernielen en te beschadigen. Zo werd bijvoorbeeld in het St. Rochuskapelletje ie Vel- tum een smeedijzeren kandelaar van de muur gerukt. Gelukkig vond men hem later in het plantsoen terug. Maar het kost weer het no dige geld aan reparaie e.d. Geld dat men eldeis voor herstel kan gebruiken Tijdens de wekelijkse maandag- morgenmarkt staan de kramen aan de westkant, met het gesloten front naar de winkels van Markthof. Op rich al geen prettig uitzicht voor die winkeliers, maar er staan bo vendien achter die kramen nog een pf twee auto's, half geparkeerd op iet trottoir. En dat is nu niet pre- een uitnodigend gegeven aan het winkelend publiek. Commen- van een van die winkeliers: oen de kramen anders stonden had maandagsmorgens een be- loorlijke omzet, nu kan ik de zaak net zo goed sluiten. De heer H. Ebberink, lid van de >ommissie voor handel- en midden- tandszaken, heeft genoemd pro- leem al menig keer in de com- iie ter tafel gebracht en ge raagd de kramen om te draaien, [ódat ze met het front naar het iarkthof staan. In een vorige ver- adering was toegezegd dat hier- ver in de Marktcommissie gespro- zou worden Dat is tot nog toe liet gebeurd, maar a.s .maandag omt die marktcommissie in een ergadering bijeen en dan kan nijnheer Ebberink namens die win- eliers zijn verlangens nog eens iaar voren brengen en toelichten. Een ander marktprobleem vormt - sinds de reconstructie van het ;eniusplein de viskraam op kop" van de Grotestraat. Nauw verbonden de bloemen- lenst ie k y. taarm. kraam in het weekend. Namens de winkeliers van het Winkelcentrum heeSfc de heer Reyn- ders daarover in de commissie voor handel- en middenstandszaken al menigmaal een balletje opgewor pen. Het standpunt van de win keliers: we hebben die bunker daar niet laten opruimen om er kramen voor in de plaats te zetten. Van gemeentewege ligt er de toezegging daar een aangekleed terras in te richten, te exploiteren door een of meer mensen van de horeca. B. en W. zien nu nog geen en kele noodzaak die kramen daar te weren. Volgens informatie bij het publiek is men met deze stand plaats best tevreden. Dit dan toch in duidelijke tegenstelling met het Winkelcentrum. Daar heeft men zelfs problemen met het langzaam maar zeker binnendringen van kra men in de Grotestraat nabij het oude raadhuis Men kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de gemeente te veel kramerijen toe stemming geeft naar Venray te ko men. Zij zien veel liever de kramen op het terrein van de Gouden Leeuw terecht komen, óf op het schouwburgplein. Een meer nuttig gebruik van dat plein zou hun in ziens aanbevelenswaardig zijn. Hoe het ook zij, de heer Reynders mag het standpunt van het Win kelcentrum nog eens uit de doeken doen op de vergadering van de Marktcommissie. - Kompleet in jongens- en meisjes- kleding van 4-16 jaar goede kwaliteiten; betaalbare prij zen. Volledige service: niet goed, geld terug. Nevenstaand artikel werd geschreven vóórdat de voor zitter van Veldeke Venray, de heer Swinkels, j.l. maandag bekend maakte dat ook Vel deke Venray zich met het herstel en beveiliging van Venray s wegka pellen zal gaan bemoeien. Hij deed dit tijdens de uitreiking van de Aid Venrodse Iërepries aan de heer Piet Clephas. Veldeke Venray wil er zich achter spannen dat de co- pieën welke van de heilige beeldjes uit de kapellen zijn gemaakt, ook werkelijk in die kapellen geplaatst gaan wor den. Daarvoor zijn natuurlijk veiligheidsvoorzieningen no dig. En hoewel zulks niet letterlijk gezegd werd, kre gen we de indruk dat Velde ke die beveil'igingskosten zal willen betalen. We zouden anders ook niet goed weten waar dat geld vandaan moet komenOverigens met alle respekt voor deze plan nen wordt het herstel van de kapellen door deze voor nemens alleen maar urgenter. Het zal zaak zijn daarvoor geldmiddelen te vinden. En niet alleen geld; ook mensen die hun handen uit de mou wen willen seken om dat her stel te verzorgen. We blijven er bij, dat het anders een langdurige ge schiedenis gaat worden. Te lang wellicht ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van de huisartsen Loonen, Corver, Ver- cauteren, De Vocht en Schmeetz D.J. VERCAUTEREN Merseloseweg 33, telefoon 82200 Weekenddienst voor de patiënten van de huisartsen Bloemen, Franken, Lankveld, van Thiel, de Muinck Keizer en Wittgen TH. LANKVELD Langstraat 76, telefoon 83558 DR. KEIJZER van Beurdenweg 10, Ysselsteyn telefoon 04785-777 neemt waar voor eigen praktijk. Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10 tot 11 uur; 's middags van 17 tot 18 uur. ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER Telefoon 04780-81333 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN APOTHEEK DE MONNIKSKAP Paterslaan-hoek Patersstraat, tel. 80140 van heden vrijdagavond 18 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 9.00 tot 13 00 en van 17.00 tot 18.00 uur; zondag: van 10.00 tot 12.00 en van 17.00 tot 18.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY Voor spoedeisende gevallen, uitsluitend na telefonisce afspraahk, neemt waar G. VALLEN, telefoon 86605 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Venray, Meerlo en Wanssum Zr. C. Peeters-Janssen tel. 04780-81269 TJITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS De Clockert, Bergweg 4, Venray Geopend van maandag tot en met vrijdag van: 08.30 tot 09.00 uur en van unn 00'LI W 00 91 In het weekend uitsluitend via de wijkverpleegkundige van de zon dagsdienst. K AMERBEMIDDELIN G SBURO De Clockert, Venray, TeL 83100 Openingstijden: maandag 9-12 uur; dinsdag 15.00-19.00 uur; vrijdag 12.00-15.00 uur. KINDERDAGVERBLIJF „DUIMELOT" Heuvelstraat Venray tel. 87110 Geopend van ma tm vr 8.00 17.30 u SPREEKUUR WIJKVERPLEEGKUNDIGEN Iedere morgen van 08.30 tot 09.00 u. behalve in het weekend. Na 09.00 uur kunnen eventuele be richten gedurende de gehele dag worden doorgegeven via tel. 81269. GEZINSVERZORGING EN BEJAARDENHULP Westsingel 5 Venray tel. 04780-86363 spreekuur maandag t.m. vrijdag van 9 tot 10 uur. GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clockert, Bergweg 4, tel. 81269 Uitsluitend volgens afspraak. SPEEKUUR DIETISTE Uitsluitend op afspraak via tel. 81269 VERLOSKUNDIGE DIENST Vroedvrouw Stevens-Heinen Merseloseweg 23. Venray telefoon 04780-81152 van 32 maart Lm. 6 april 1981 Een paar bruine laarzen. Geel kleurige knip/klap portemonnaie met inhoud. Een sleutelbos waar van diverse huissleutels ritten. Bos met sleutels met nagelknipper en rond plaatje. Een donkerbruine sleuteletui inhoudende: 1 koffer- sleuteltje plus kastsleuteltje voor zien van nr. 305 en 2.50 aan kleingeld. Voor informatie kunt u zich wen- gemeentepolitie Venray Grotestraat den tot de administratie van de 1, tel. 04780-84888 toestel 30. PROGRAMMA SPORTHAL VAN 10 t.m. 16 APRIL 2981 Vrijdag 10 april: Dames zaalvoetbal: 19.30 E.J.P. 1—E.J.P. 2 20.30 Huldigingswedstrijd: De WettelingSelectie Regio I Zaalvoetbal vr: 21.30 E.J.P.Bruël Eindhoven 22.30 Vlakwater zaalvoetbal vr. Zaterdag 11 april: 09.00-18.00 Volleybaltoernooi Ned. Credietbank (12 teams) 18.00-20.00 Batu Badaun mini-voetbaltoernooi 20.00 Bouten zaalv. vr. 22.00 opbouw Judotoernooi Zondag 12 april: 09.00-27.00 Judotoernooi 20.00-31.00 Vermeulen zaalv. vr. Maandag 13 april: 18.00-21.30 VC Rooy tr. 21.30 zaalvoetbal 21.30-22.30 Stappers zaalv. vt. 18.00-22.00 VC Rooy tr. Dinsdag 14 april: 21.00-23.00 Badminton Woensdag 25 april: 29.30-22.30 Badminton 22.30-23.30 de Wetteling zaalv. vr. Donderdag 16 april: 19.00-20.30 VC Rooy tr. 20.30-21.30 Ford zaalv. vr. VENRAY I HELMOND \^roieslraal 2 I Ameidestraat V§/ toren". En nu dan, de ereprijs 1980 voor Piet Clephas. Piet Clephas mocht vele felicita ties in ontvangst nemen en dit te meer toen het gezelschap naar de ten zijne ere ingerichte tentoon stelling in de hal van het raadhuis ging kijken. Niet alleen rijn er door hem gemaakte bèeldjes en koperen voorwerpen etc. te bezich tigen, maar men heeft ook een fo tografisch overzicht gegeven van de wegkruizen en veldkapellen uit ons Venrayse land. Wij kunnen iedereen van harte aanbevelen hier even een kijkje te gaan nemen. De tentoonstelling is nog tot heden vrijdagavond open. Op de foto het overhandiger. van de oorkonde, behoren bij de Iëre pries voor Piet Clephas. Van 18 tot en met 21 april organi seert tafeltennisvereniging Red Stars uit Venray 4 grote iafeltennistoernooi- en. Zover de vereniging bekend is, is dit uniek in tafeltennissend Nederland. De meeste toernooien duren 1 of 2 dagen, maar dit toernooi duurt 4 volle dagen. Plaats van het sportieve strijdtoneel is sporthal ,,De Wetteling". Op alle dagen zal om 9.00 uur het startsein gegeven worden, behalve op de eer ste dag (aanvang 10.00 uur). Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 18 april In samenwerking met de Invaliden Sportvereniging Venray is dit toernooi opgezet in verband met het jaar voor gehandicapten. De inschrijvingen zijn uit geheel Nederland, zoals uit Gro ningen, Amsterdam, Leiden, Maastricht, Den Bosch, Gouda, en natuurlijk ook Venray. Het lig! in de bedoeling dat een ieder zoveel mogelijk wedstrijden speelt, terwijl later op de dag de sterksten uit de voorrondes hun krachten kunnen meten. Het aantal deelnemers(sters) bedraagt 120, Hier onder bevinden zich verschillende olympiagangers. Een ervan is Jan Verstraelen uit Blitterswijck. (Zie foto) Zondag 19 april Op deze dag komt de jeugd uit de zuidelijke afdelingen van de Neder landse Tafeltennisbond aan bod. Vrij wel alle sterke verenigingen van onder de rivieren hebben zich ingeschre ven. Totaal doen er 89 meisjes en 225 jongens mee. Maandag 20 april Nu kunnen de senioren (17 jaar en ouder) zich met elkaar meten. In de hoogste klasse heren zijn we verze kerd van een aantal toppartijen, want de bezetting in deze klasse is enorm. Totaal aantal deelnemers: 191, deel neemsters: 51. Dinsdag 21 april Scholierentoernooi voor alle basis scholen uit de gemeente Venray voor alle 3e, 4e. 5e en 6e klassers. Zo'n 400 personen doen hier aan mee. Zoals men ziet vergt deze hele on derneming een maandenlange voorbe reiding. Ook op de wedstrijddagen zelf zal veel organisatorisch vermogen vereist zijn. Als een van de grootste tafeltennisverenigingen uit Nederland vindt Red Stars, dat een dergelijk karwei met zoveel enthousiaste leden haalbaar moet zijn. Mocht u met Pasen niet weten waar naar toe te gaan, breng dan eens een bezoekje aan de sporthal De entree is gratis. Nog steeds is er geen gemeente lijke monumentencommissde samen gesteld hoewel dit punt al verschil lende keren op de agenda van de commissie voor cultuur heeft ge staan. Zoals bekend zou deze monumen tencommissie een lijst van gebou wen en voorwerpen moeten samen stellen van typisch Venrays voor komens met 't doel deze gebouwen of voorwerpen ook voor het nage slacht te bewaren en te conser veren. Het uitblijven van die commissie heeft twee oorzaken, aldus deze week burgemeester Defesche. De Geschied- en Oudheidkundige Kring heeft wel een commissielid voorgedragen, maar een aangezoch te architect/adviseur van Monu mentenzorg in dit district wil geer. zitting nemen in een plaatselijke commissie hoewel hij desgewenst wel bereid zou zijn te adviseren. Gepoogd zal nu worden uit de kring van Noord Limburgse archi tecten iemand te vinden die erva ring heeft met restauratiewerken. En dan moet er nog iemand aan gezocht worden uit de beeldende kunst. De tweede oorzaak van het uit blijven van een monumentencom missie is dat Venrayse monumen tenverordening nu al maanden bij de Monumentenraad in Den Haag ligt te wachten op goedkeuring. Maar daar is nog zo onwaarschijn lijk veel af te werken, dat wij hier in Venray nog maanden kun nen wachten. Volgens de burgemeester is er nu een nifeuw model verordening ver schenen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, welke de goedkeuring heeft van de Monu mentenraad. Wellicht is het moge lijk daarmee nu reeds te gaan wer ken. In ieder geval probeert men zo wel de commissie als de verorde ning voor de volgende vergadering in kannen en kruiken te hebben. Inbraak L. uit Venray deed aangifte van inbraak in zijn aan de Bakelsedijk staande tuinhuisje. Door middel van verbreking van een ruit was toegang verkregen, Ontvreemd werd een cas setterecorder en 27 cassettebandjes, alsmede een gaslamp. Onder zeer grote belangstelling werd j.l. maandag aan de heer Piet Clephas de Aid Venrods Iërepries 1980 uitgereikt. De heer K. Swin kels voorzitter van Veldeke schetste in een interessante speech de verdiensten van Piet Clephas op het gebied van kopersmeden, beeld houwen en andere kunstzinnige uitingen, waardoor hij aan Venray ,,'n stukske van zien aide glorie het teruggegève". Hij lanceerde daarbij ook de bedoeling van Vel deke Venray om de veldkapellen weer te „bemannen'' met de co- pieën welke Piet Clephas destijds gemaakt heeft. Wij verwijzen in dit verband ook naar het artikel over de restauratie van de Venrayse veldkapellen in dit blad. De Aid Venrodse Iërepries werd in 1975 door Veldeke Venray in gesteld. In 1976 kreeg Cees Boon als eerste deze onderscheiding voor het behoud en herstel van het hoekpand Zwitserlood in de Paters straat. In 1977 ging de prijs naar Giel Kusters als erkenning voor zijn teken- en schilderwerk, spe ciaal van oude Venrayse „pleks- kes". In 1978 werd de onderschei ding uitgereikt aan Huub Schols, die deze terech verdiende voor zijn artikelenreeks „Venray van vroe ger'1. Thej Min kreeg in 1979 de Ereprijs bij het verschijnen van zijn boekje „Rond den machtigen Vorige week donderdag werd Noord Limburg geschokt dogr het massa ontslag bij Rank Xerfox. Noord Lim burg heeft er weer 413 werklozen bij! Het zijn maar cijfers, maar achter die cijfers gaat veel menselijk leed schuil. De Stuurgroep (Jeugd-) Werkloos heid. de Regionale Instelling voor de Maatschappelijke Dienstverlening en de Stichting Samenlevingsopbouw Nrd. Limburg voelen zich zeer sterk be trokken bij de gebeurtenissen. Als hulp- en dienstverlenende in stanties willen wij werklozen en men sen die nauw betrokken zijn bij werk loosheid een helpende hand bieden. Wij kunnen ons voorstellen, dat de mensen die al langer werkloos zijn, en die net werkloos geworden zijn, alsook hun gezinsleden er behoefte aan hebben met anderen daarover te praten. Misschien is het ook belang rijk. dat mensen er over kunnen pra ten. Het geeft de mogelijkheid een stukje onmacht, een gevoel van te leurstelling, een gevoel van radeloos heid, naar buiten te brengen. Het geeft ook de mogelijkheid een aantal praktische zaken, waar werklozen mee te maken krijgen, met elkaar door te nemen. Hebt u er behoefte aan om met iemand te praten over dit probleem, neem dan kontakt met ons op. U kunt ons telefonisch bereiken op de volgende nummers: 04780-83100, Regionaal Instituut voor Maatschappelijke Dienstverlening; 04780-86245, Stuurgroep (Jeugd-) Werkloosheid; 04780-83730, Stichting Samenlevings opbouw Noordelijk Limburg. Herstel van de kapel aan de Scheiweg Op het ogenbliek is de heer J. an Toor met een paar stel LTS- scrlingen bezig met de restauratie is k, an een drietal veldkapellen. Dit >m i omt voornamelijk neer, op het nieuwen van de daken, en. het leuw stucadoren of repareren 'an de binnenmuren. Aan de Overloonseweg t.e.v. J.H, Martinus en Barbara was Vö et herstel een niet zo omvangrij- 0 |S e zaak. Het ging hier voomame- '6 ijk om het repareren van het »ng- en sluitwerk, het schoonma- cn en opnieuw schilderen van het lenwerk. Voor deze laatste 2 Vanfrsten wil de buurt zich gaarne be- e« thikbaar stellen. Het harig- en luitwerk wordt inmiddels gescou- eerd, om het voor verder verval e behoeden. Aan de Deurneseweg t.e.v. H. Iphonsus en Antonius zijn de TS-leerlingen bezig een nieuw dak maken. Alle oude houten bin- waren erg verrot. Dank zij 'n >ede relatie kan Jan van Toor raks beschikken over een partij- je leien waarmee het dak weer ompleet in z'n oude luister her- leid kan worden. Een gepensio- |A leerde dakdekker met ruime erva- 13 ing in het hangen van leien, zal e jongens precies vertellen hoe 5 w 1st allemaal moet gebeuren. Aan de Scheiweg t.e.v. SL An- a, Maria en Antonius zijn LTS- erlingen eveneens bezig met het emieuwen van het kapellendak. Dit kapelletje verkeerde in een Sr slechte toestand. En als het (l ik vernieuwd is, moet er nog heel cel aan het metsel- en stucadoor- *erk gerepareerd worden. Bij de ruilverkaveling is het weg rit een flink eind omhoog gehaald irdoor het kapelletje ver bene- het peH ligt. Dat heeft tot ge- dat het regenwater zich bij kapelletje verzamelt en het "werk aantast Het is de be- ng dat rondom het kapelletje gleuf gegraven wordt waarin kiezel gestort wordt. Het regen water kan dan vlugger in de grond trekken. Drie groepjes van elk twee jon gens leerlingen timmeren hebben 'het herstel van deze kapel letjes als praktij'kwerk toebedeeld gekregen. In de derde klas hebben ze ook enig metselonderricht ge1 had en ze kunnen nu zonodig zélf kleine metselwerk reparaties uit voeren. Ze kunnen er zo'n 12 uur per week aan werken wind en weder dienende. Maar dat betekent wel dat men in de handjes mag klappen als er drie kapelden per schooljaar worden opgeleverd Met een kostbaar aantal van zo'n kleine dertig kapellen wordt het dan wel een kwestie van vele ja ren- Dat is natuurlijk geen oplossing met alle respect voor wat het LTS-bestuur en de leerlingen doen. Ook de financiële konsekwenties van onderhoud en herstel dient ©en betere basis te krijgen. De 1000,- die de gemeente beschikbaar stelt voor de aanschaf van materialen, is bij lange na niet voldoende. Dat bedrag zou men feitelijk alleen al bij het kapelletje aan de Scheiweg nodig hebben, was het niet dat men improviseert en met hulp van an deren de zaken toch rond probeert te krijgen. Particulier initiatief eventueel on der supervisie en advies van LTS of gemeente zal meer en meer van de grond moeten komen. Dat heb ben zelfs enkele studenten uit het Biezenvenneke begrepen. Zij heb ben aangeboden het St. Oda kapel letje aan de Hoenderstraat eens flink schoon te maken en opnieuw in de verf te zetten. Mits »nen dan ook regelmatig voor onderhoud blijft zorgen is dat een zeer lof waardige zaak. De idee van de VW om een fonds te stichten met de financiële nalatenschap van het voormalige Venray Vooruit om daaruit het on derhoud van wegkapellen, veldkrui- Herstel van de kapel aan de Deurneseweg sen en oude grafstenen te bekosti gen, is nog steeds niet verwezen lijkt. Enige haast lijkt ons gebo den, want elk uitstel van de nood zakelijke onderhoud, werkt verval in de hand. We moeten er zuinig mee zijnl En misschien dat een of meer

Peel en Maas | 1981 | | pagina 3