VERENIGINGSNIEUWS üwv PEEL EN MAAS POLITIERECHTER Venrayse Omroep Stichting 'De Meikers' biologiese winkel fTERPENIEUWS L.V.B. VENRAY Jeugdcentrum „DeSpringplank" C.D.A. Venrays Mannenkoor K.V.V. Venray De Zonnebloem N//, vrijwilligers 1 centrale CPN bijeenkomst Kollekte voor het Nationaal Rheuma- Kursus voor amateurfilmers in Venray St. Theobaldusgilde Overloon Middenstands handelsavondschool Helden A.s. donderdag 5 maart om 20.00 uur repetitie voor 't gehele koor. Ka de pauze nog wat nakaarten over de carnaval en herringschel- le De dames zijn ook van harte welkom. Donderdag 12 maart om 20.00 uur repetitie voor 't gehele koor. Zondag 22 maart optreden te Helden. Ook de „Toetzengers'' zul len hun medewerking verlenen. Vertrek per bus om 9 uur bij de Burggraaf, uiteraard in uniform. De jaarvergadering wordt ge houden a.s. donderdag 26 maart en begint niet om 20.00 uur, maar om 19.30 uur in de Burggraaf. Reis Ahrweiler: 28. 29 en 30 augustus, alwaar we allen in pen sions dicht bij het centrum worden ondergebracht. Afmelden bij H. Gommans, tel. 82687 of de Burggraaf, tel. 81244. Donderdag 5 maart: geen repetitie. Donderdag 12 maart: 19.30 repetitie harmonieorkest Maandag 1G maart: 20.00 bestuursvergadering. LEERLINGENOPLEIDING: Donderdag 5 maart: géén repetitie jeugdharmonie. Donderdag 12 maart: 18.30 repetitie jeugdharmonie DRUMBAND: Zaterdag 7 maart: om 1100 uur v.m. papier-contai ner laden. Drumband is aan de beurt. Vele handen Zondag 8 maart: 10.30 uur repetitie. Afmelden harmonieorkest bij de secretaris - telefoon 80225, jeugdle den bij de heer Racdts, tel. 82803 en drumband bij de heer van Els. tel. 86824 Telefoon clubgebouw: 82515. Denken wjj ook nog aan de oud- papier-aktie .Breng donderdagavond uw oud papier mee. Zaterdags is de opslagruimte ge opend van 11 tot 12 uur. Agenda: Vrijdag 6 maart: .om 18.30 voor alten sopranen om 19.15 voor tenoren en bassen Zondag 8 maart: om 10.15 Hoogmis ;n de Paters kerk. Maandag 9 maart: om 18.30 voor de alten. Dinsdag 10 maart: om 18.30 voor de sopranen Woensdag 11 maart: om 18.30 „vrije repetitie" met aansluitend om 19.15 spelavond (hr. Remmers). Eventuele afmeldingen: secretariaat Langstraat 104 Venray, tel. 81690. Algemeen Met de drukke carnavalsdagen achter ons. richten we ons nu weer op het komend Paasgebeu- ren Een goed repetitiebezoek is nodig. Denken we daaraan? DAMESKOOR Zaterdag 7 maart zingen we om 19.00 uur in de Vredeskerk, tijdens de avondmis; boven bij het orgeL Woensdag 11 maart om 20.00 uur generale repetitie voor het hele koor, in de school „De Essel'aan de Ursulastraat. Zondag 15 maart om 11.30.uur in de schouwburg ons zondagoch tendconcert, tesamen met D.S.V. In uniform. Als U verhinderd bent, graag uw afmelding aan mevr. v. d. Waerden, tel. 83659. of aan mevr. v. d. Beke- rom. tel. 83332. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING „ARS MUSICA" Dinsdag 10 maart, 19.30 uur re- Petitie voor de alten; om 20.00 uur voor het hele koor in de Essel, Ursulastraat. Zondag 29 maart gaan we zingen in de St. Jan te Den Bosch. Nadere mededelingen volgen. Indien U verhinderd bent dan gelieve U zich af te melden bij: dhr. J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 81221 of Mw. W. Manders-Weijers, Oranjestraat 7, teL 86159. JONGERENKOOR „CAPRICCIO" Zondag 8 maart: 10.30 Tenoren en Bassen. 11.00 Het hele koor. Maandag 9 maart: 19.00 De sopranen, daarna even tueel alten. Dinsdag 10 maart: 19.00 De alten, eventueel de so pranen. JONGERENORKEST „BOJEMA" Vrydag 6 maart: 18.45 De strijkers, violen en celli; 20.00 het hele orkest. AGEVOLE en SALTARELLO Alleen Saltarello heeft zaterdag repetitie om 16.30 uur. De repetitie van Agevoie wordt waarschijnlijk gehouden op dins dagavond 10 maart om 20.00 uur, maar ook dit kan nog veranderen. Contributie betalen, dat is me ook wat om daar zo lang mee te wachten. Op maandag 9 maart is er een bijeenkomst voor de leden van de L.V.B.: bestuursverkiezing, winter- programma opstellen en uitstapje bespreken in het zaaltje bij de Vredeskerk. aanvang half acht. Hopend op een goede opkomst. KATHOLIEKE VROUWEN VERENIGING VENRAY Woensdag 11 maart ledenverga dering in zaal In den Engel. Deze avond wordt verzorgd door de heer Herijgers over „de tuinkruiden". Aanvang 20.00 uur. Vrouwenkafé Venray Op maandag 9 maart a.s. viert het vrouwenkafé Venray de In ternationale Vrouwendag. Deze dag staat in het teken van de vrouwen bevrijdingsstrijd over de hele we reld. Dit betekent dat we als vrou wen samen moeten blijven vechten ter verbetering van onze positie. Denk maar aan: het rechit hebben op werk, goede voorzieningen voor kinderopvang, voor het beschik kingsrecht over eigen leven en li chaam en voor legalisering van abortus. Deze avond staat ook in het teken van de vrouwen in an dere landen. Vrouwen die moeten vechten voor een beter bestaan en voor vrede tegen onderdrukking en martelingen van de mensen in hun land. Landen waar zelfs de kinderen gemarteld worden. De avond in het vrouwenkafé begint om 20.00 uur met een videoband over: „Vrouwen en Ver zet''. Daarna is er gelegenheid tot diskussie hierover. Verder zullen er stands aanwezig zijn van: Amnesty International Philippijnen groep Nederland Wij Vrouwen Eisen Polisario Nederlandse Vrouwen Beweging Vrouwen uit Urugay Vrouwen Vrijheidsstrijd Zuid-Afri- ka Venrayse Vrouwen voor Vrede. Ook zal er een kollekte plaats vinden voor de vrouwen en kin deren in El Salvador. De entree voor deze avond is gratis. Vrouwenkafé Hoenderstraat 10, Venray F.N.V. BESTUURSVERGADERING Agenda voor de F.N.V. bestuurs vergadering d.d. 9 maart 1981 in zaal Sijbers, Merseloseweg te Ven ray. 1 Opening en mededelingen. 2 Notulen 21 jan. 1981. 3 Bestuur van aangesloten bonden. 4 Aktiviteitenplan 1981: ledenwerf- plancampagne. 5 Begroting 1981. 6 Vakbondsschool. 7 Sluiting. Invullen belastingformulieren voor de leden bij de FNV aange sloten bonden. Voor Venray e.o., Horst/Sevenum, Meerlo-Wanssum, Broekhuizenvorst e.o. VENRAY: in het nieuwe wijk centrum ,,'t Brukske" op dinsdag 10, 17, 24 en 31 maart en 7 april 1981. van 19.30-22.30 uur. Zij die overdag kunnen, is er ge legenheid in het kantoor van de Bouw- en Houtbond, Burg. v. d. Loostraat 2b te Venray, tel. 81795: vanaf 4 maart elke woensdagmid dag van 14.00-17.00 uur en elke maandag- en vrijdagochtend van 9.00-12.00 uur. Voor al deze zittingen dient men vooraf telefonisch een afspraak te maken, met bovengenoemd kantoor. Lidmaatschapskaart of wikkel vak bondsblad meebrengen. Inlichtingen over mee te bren gen gegevens over 1980, krijgt men bij deze afspraak. Dit alles wordt zeer vertrouwe lijk en in uiterste geheimhouding behandeld. FNV West Kring Nrd. Limburg sekr. H. Nooijen, Burg. v. d. Loostraat 19 5801 EB Venray - Tel. 87498 REGIO VENRAY Op dinsdag 10 maart, 14.00 uur zaal In den Engel, organiseert de regio Venray van de Zonnebloem een ontspanndngsmiddag voor haar gasten. Het is de bedoeling dit jaar meerdere middagen te verzorgen. U zult omtrent de data tijdig wor den ingelicht. A.s. dinsdag zullen foto's van de Boottocht 1980 te bezichtigen zijn. Verder zullen enkele vrijwilligers (sters) van de Zonnebloem het po dium betreden om U te laten ge nieten van hun toneel- en voor drachtkunst. Dus tot dinsdag! Hallo jongelui. Carnaval 1981 is weer voorbij en voor dè Spring plank is het wel bijzonder goed geslaagd. Nadat Prins Eire van de Springplank afgelopen vrijdag een goed geslaagde carnavalsavond kon onderstrepen, was het zondag he lemaal raak: een le prijs werd be haald met de groep in de kinder optocht. Een mooi resultaat wat toch mogelijk was met wat sa menwerking. En wij gaan door. As. weekend, zaterdag en zondag, is er weer disco. Het is gewoon gebleken dat er behoefte bestaat aan deze ontspanning. Dus allen tot 16 jaar naar onze alcoholvrije dis co weekends. Aan onze vaste leden nog even de aandacht om de kon- tributie aan te vullen. OPEN JONGERENCENTRUM FREE WHEELIN VENRAY zoekt: Jongeren van 16 t.m. 24 jaar uit de gemeente Venray die mee wil len werken in de werkgroep pro- gramma-aktiviteiten, met name het organiseren van optredens van popgroepen, theatergroepen en an dere zaken die jongeren aanspre ken. Bovendien worden jongeren ge vraagd voor de andere werkgroe pen als barwerkgroep, diskogroep en bestuur. Informatie: Hans van Bruinesse p/a Hoenderstraat 10, Venray tel. 04780-83293 H.V. MANUAL VENRAY zoekt: Vrijwilligers voor de begeleiding van jeugdteams bij de wedstrijden en eventueel coaching en/of trai ning verzorgen. H.V. Manual beoeft de handbal sport met ongeveer 150 leden (waarvan 80 jeugdigen). Er zijn ongeveer 14 kompetitiewedstrijden per jaar. Per week is een uur trainen. Bij voorkeur iemand bo ven de 18 jaar. Informatie: L. Ketelslegers, De Haanstraat 21, Leunen tel. 04780-81235 VRIJYV1LLIGERSCENTRALE De vrijwilligerscentrale wil de organisaties in het jeugd(sport)- en jongerenwerk ondersteunen bij het zoeken naar vrijwilligers en even tuele gegadigden wegwijs maken in wat er allemaal te doen is in het vrijwilligerswerk op dit gebied. Door onder andere het plaatsen van bovenstaande berichten. Organisaties die van deze gele genheid gebruik willen maken kun nen informeren bij de Vrijwilligers centrale, Bergweg 4 le Venray, tel. 04780-83676. Ook mensen die geïnteresseerd zijn in het jeugd- en jongerenwerk en inlichtingen willen hebben over de verschillende organisaties kun nen er terecht. VOOR KOOPKRACHT EN WERK De CPN Venray-Horst organi seert a.s. dinsdag 10 maart in zaal In den Engel een openbare discus siebijeenkomst. Aanvang 8 uur. Onder het motto: „Wat te doen" zal John Gielen, distraktssekretaris van het CPN distrikt Limburg, aandacht schenken aan: inleveren, afkalvende koopkracht, ontslagen en werkloosheid, investeringspre mies. Tegen deze gevolgen van het huidige sociaal-economisch beleid, heeft de CPN concrete plannen. Dat alternatief wil zij ook onder de Venrayse bevolking ter discussie stellen. Voor meer inlichtingen: CPN Venray-Horst, Haammakerstraat 86, Venray, telefoon 04780-80294. Evenals andere jaren valt de lan delijke kollekte voor het Ntetionaal Rheumafonds in de maand maart, en wel van 9 t.m. 15 maart. In deze week gaan ook in Ven ray, evenals in zijn tien kerkdor pen, collectrices en collectanten met het bekende Rheumazakje op stap om U een bijdrage te vragen voor deze meer dan vijftig jaar bestaande instelling, waarvan de volgende aktiviteiten uitgaan: het geven van individuele hulp; het stimuleren van rekreatie (vakantie); het organiseren van kreatieve dagen; het geven van voorlichting door lezingen en film; het steunen van het weten schappelijk onderzoek; het uitbreiden van opnamecapa citeit in Rheumaklinieken. U ziet, er wordt erg veel gedaan, maar dat is alleen mogelijk door uw financiële steun. Daarom ho pen wij, dat U ook dit jaar weer bereid zult zijn bij te dragen, tot verlichting van de nood van uw, door rheuma getroffen medemens. Het Plaatselijk Comité 3 AVONDEN IN MAART 1981 Om aanstaande en' beginnende filmers op weg te helpen organi seert de NOVA (Nederlandse Or ganisatie Van Amateurfilmers) een 3 avonden omvattende filmkursus. Deze kursus wordt gehouden op de maandagavonden 16, 23 en 30 maart a.s. in „de Clockert" te Venray en begint om 20.00 uur. Kursusleider is de heer G Ver- hesen. Verdeeld over drie avonden wordt, ondersteund door films uit de praktijk en instruktieve dia's gesproken over: wat is film; film- opbouw; eigenschappen van film kamera en lens; voorbereiding tot filmopnamen; kamera hantering; montagemogelijkheden; apparatuur en geluid. Bovendien is er gelegenheid om uw eigen films te projekteren om er over van gedachten te wisselen met de medekursisten, een goede gelegenheid om van elkaar te leren hoe het wel kan en hoe het niet moet. Natuurlijk is er op de avon den gelegenheid om. uw vragen te stellen en een antwoord daarop te vinden. De gehele kursus is opgezet voor beginnende amateurfilmers die met eenvoudige apparatuur tot een suksesvoller produkt willen ko men. Wie de kursus wil volgen dient zich telefonisch (03402-25434) of schriftelijk aan te melden bij het NOVA-kantoor, Postbus 177, 3430 AD Nieuwgein en het kursusgpld ad 30,- (voor NOVA-leden 25,-) zo spoedig mogelijk over te maken op giro 78 27 17 t.n.v. NOVA te Nieuwegein, onder vermelding van „Kursus Venray" en eventueel lid maatschapsnummer. Na aanmelding zal een deelnemerskaart worden toegezonden. Postbus 320 - Venray St- Anna: psychiatrisch centrum Venray: maandag van 15.00 tot 16.30 uur „Voor iedereen voor elk wat wils", een programma van lichte mu ziek. donderdag van 15.00 tot 16.30 uur „Nieuws en aktualiteiten", waar na het verzoëkplatenprogramma. St. Servatius: psychiatrisch centrum Venray: vrydag van 10.00 tot 11.00 uur: „Nieuws" en het programma „fijne luistermuziek". vrydag vaji 15.30 tot 17.00 uur „Nieuws en informaties'', vervol gens het programma „fijne luis termuziek". Tot slot van dit prc- gramma „Zomaar muziek'' met het verzoekplatenprogramma. De Kruuze: geriatrisch centrum Venray: dinsdag van 15.00 tot 16.00 u- het programma „Fijne luistermu ziek". vrydag van 15.00 tot 16.00 u. het programma „Nieuws en informa ties" en het programma „Ver zoekplaten" St. Elisabethstreekziekenhuis Ven ray: te beluisteren via kanaal 4: dinsdag van 10.15 tot 11.00 uur het programma „Fijne luister muziek".! donderdag van 10.15 tot 11.45 u.: speciaal programma voor de jeugdige luisteraars, vervolgens „Nieuws en ak tualiteiten" daarna het „verzoekplaiten- programmd"- Zij die personen uit de hierboven genoemde instellingen een muzikale groet willen brengen, kunnen dit doen door een briefje te schrijven naar de Venrayse Omroep Stichting, Postbus 320 te Venray. Eventueel kunt U ook een for muliertje vragen bij het afdelings hoofd om dan een plaatje aan te vragen en/of een muzikale groet te doen. Gelieve wel duidelijk te vermelden naam, nummer van de kamer, en de afdeling van het betreffende ziekenhuis van diegene voor wie de plaat is bestemd, maar ook wie de afzender is. VRIJDAG 6 MAART 1981 Nr. 10 HONDERDENTWEEDE JAARGANG GEM. VIERLINGSBEEK DORPSLIJSTEN OF CDA LIJST? Tot nu toe zijn de landelijke po litieke parijen niet in onze ge meenteraad vertegenwoordigd. Wij hebben dorpslijsten, te weten: lijst Vierlingsbeetk, Holthees, Vortum, Maashees, Overloon. De laatste tijd doen de lands- politieke partijen steeds meer hun intrede in de gemeenteraad, zie Boxmeer, Venray enz. Gaat Vier lingsbeek ook deze kant uit? Enige lijd geleden is dit onder werp al in het nieuws gekomen in het Boxmeer Weekblad. Dit heeft de tongen reeds los gemaakt. We willen de discussie hierover voort zetten in een openbare vergadering, georganiseerd door het CDA, op 10 maart a.s. in het gemeenschapshuis te Overloon (naast de kerk). Aanvang half negen. De sprekers op deze avond zul len zijn: de heer Arn. v. d. Berg, sekretaris vna het CDA van de provincie Brabant en de heer A v. d. Pas, wethouder van onze ge meente. De heer Arn. v. d. Berg is in het dagelijks leven direkteur van de stichting Jeugd en Jongeren werk Noord Brabant. Hij zal het standpunt van het CDA toelichten, terwijl de heer v. d. Pas een aanzet voor de dis cussie zal maken. U bent van harte welkom. Tevens kunt U die avond infor matie ontvangen betreffende de verkiezingscampagne voor dit jaar voor de tweede kamer. MOOI SUKSES VAN TAMBOERS Vorige week zondag nam 'n ensemble deel aan de solistenpara de in Vught. Aan deze solisten parade konden meedoen diegenen die op het solistenconcors in Reek een eerste prijs hadden behaald. Op deze sclistenparade zouden de kam pioenen er uit komen. De drum mers behaalden 64 punten wat een eerste prijs betekende, maar het waren er niet genoeg om zich kampioen iri hun divisie te mogen noemen. Volgens de sekretaris van de Bossche Bond kan er maar een kampioen worden, maar het is al een grote eer om aan deze parade mee te doen, waar alleen de besten voor uitgenodigd werden. PAPIERAKTIE Zaterdag 7 maart zal het Gilde weer het oudpapier verzamelen van de inwoners, tenminste als U het bewaard hebt voor het Gilde. Zet U het dan ook nog op tijd aan de straat, en goed verpakt, dan zijn weer alle faktoren aanwezig om deze papieraktie te doen sla gen. Op tijd d.w.z. half 10 aan de straat. Voor uw medewerking in deze wordt U weer hartelijk dank gezegd door het Gilde. VERGADERING DRUMBAND Maandag 9 maart zal de drum band van het St. Theobaldusgilde een vergadering beleggen, waar eventueel verschillende zaken aan de orde komen. Ook alle nieuwelingen zijn van harte welkom op deze bijeenkomst die zal beginnen om half 8 en ein digen om half 10. Deze bijeen komst wordt uiteraard gehouden in het Gildehuis, waar ook de in structeurs vertegenwoordigd zullen zijn. Per 1 oktober 1980, de teldatum voor de -Middenstandscursus te Helden, waren 105 cursisten inge schreven, t.w. 50 dames en 55 heren. Dat deze onderwijsinstelling een streekfunktie heeft, wordt duide lijk als men ziet, waar de ver schillende leerlingen vandaan ko men. Een vierde van de deelnemers komt uit de gemeente Helden. De rest uit Venlo, Maasbree, Baarlo, Kessel, Neer, Haelen, Buggenum, Horst, Hegelsom, Venray, Roggel, Heythuysen, Meijel, Vlodrop, Bae- xem, Sevenum, Asten, Deurne, Ar- cen, Velden en Grubbenvorst. De Middenstandscursus is voor diverse mensen een vorm van „tweede kans" onderwijs, hetgeen mag blijken uit onderstaande ver deling naar leeftijd. aantal leerlingen Tot 20 jaar 16 Van 20 tot 30 jaar 65 Van 30 tot 40 jaar 22 Boven 40 jaar 2 De gemiddelde leeftijd is 25,2 jaar. Van de dames die de cursus bezoe ken is de helft gehuwd. Ook de opleiding voor het prak tij kdiploma boekhouden voorziet voor de regio Helden in een be hoefte, getuige het aantal aanmel dingen uit Helden en omstreken. De vraag naar een dergelijke op leiding, aansluitend aan de Mid denstandscursus, deed bestuur en lerarenteam van de Middenstands handelsavondschool Helden, beslui ten met zo'n cursus te beginnen. De opzet is als bij de Midden standscursus n.l. 3 lessen van 50 minuten per lesavond en gegeven door verschillende leerkrachten. In juni hopen diverse cursisten hun diploma te behalen. In augustus start de nieuwe cursus weer. STICHTING Onjangs is er op Bindstraat 2A de biologiese winkel „de Meikers" geopend. Velen vragen zich af of dat nu wel zo nodig is, er zijn toch al genoeg van die „reform- zaken'' zegt men. Een reformwin kel zijn wij echter beslist niet; in dit artikel proberen we duidelijk te maken waar het ons nu eigen lijk om gaat. De ontwikkelingen in de maat schappij van vandaag zijn helaas nog steeds gebaseerd op het prin cipe van economische groei en dus ook van de groei van de kon- sumptie in het algemeen. Er wor den steeds meer waardeloze pro- dukten geproduceerd, niet omdat ze nodig zijn, maar om het sys teem in stand te houden. Overbo dige produkten worden door mid del van reklame e.d. wel nodig „gepraat". Alles gaat in wegwerp verpakkingen, produkties zijn vaak ook van wegwerpkwaliteit. Geld staat centraal, mensen en milieu worden volkomen over het hoofd gezien. Dat zien wij niet zitten en daar proberen we iets aan te doen door zelf op éen verantwoorde manier te werken. Speciaal in de voedselbranohe, waar wij in zitten, is het erg oe- langrijk dat er op een mens- en milieuvriendelijke manier gewerkt wordt. Wanneer in deze sektor het geld centraal komt te staan dan ontstaan vanzelf de toestanden zo als we die allemaal kennen: groot schalige boerenbedrijven, de effi ciency op deze „fabrieken" gewaar borgd door grote, zware machines (die de landbouwgronden verpes ten), tonnen kunstmest en onkruid verdelgers, varkensfokkerijen, leg batterijen, konservenfabrieken, kleur- en smaakmakers, hormonen, van alle voedingswaarde beroofde kant-en-klaar verpakte etenswaren in de supermarkt en ga zo maar door. Nee!!! Zeggen wij. Wat doen wij dan wel? Wij bren gen eerlijke produkten aan de man, d.w.z. voedingsmiddelen die op een mens- en milieuvriendelijke ge teeld en eventueel verwerkt zijn. Er is dus in ieder geval zonder bare massaproduktie, kunnen de produkten duurder uitvallen, maar door de zorg die eraan besteed is, is de kwaliteit uiteraard ook hoger, kunstmest en spuitmiddelen ge werkt om een voor de mens gezond produkt te waarborgen. Ook kleur-, geur- en smaakstoffen of konser- veringsmiddelen kermen we niet. Bovendien zijn alle produkten op kleinschalige bedrijven geprodu ceerd, d.w.z. NIET op grote agra rische „fabrieken'' maar op kleine boerenbedrijven waar niet één soort gewas wordt vertrouwd maar waar de zogenaamde mengkultuur wordt toegepast (van alles wat dus), anders kun je ook niet biologies boeren. Ook de verwerkende be drijfjes werken kleinschalig, ze be trekken de produkten uit de regio en werken in de eerste plaats mét mensen en vóór mensen en NIET voor geld; bij de meeste bedrijven is het belangrijkste kriterium na melijk nog altijd het geld. Aangezien deze manier yan wer ken tijdrovender is dan de gang- Een stelletje idealisten zullen veel mensen zeggen Maar denk dan eens even na. Als we zo doorgaan met onze maat schappij zoals we nu doen, dan is het zeer snel met ons gedaan. Het wordt reeds van alle kanten voor speld; energie voorraden raken op, grondstoffen raken op, mensen krijgen allerlei „vreemde bescha- vingsziekten" en waardoor zou dat allemaal kom,en We moeten een nieuwe weg in slaan, het moet uit zijn met het puur economisch en puur commer cieel denken. De mensen en de na tuur moeten ons uitgangspunt vor men en NIET meer het materiële en het geld! Nu zijn we ook precies aangeland bij het verschil tussen een biolo giese winkel en een gewone re formzaak. Een reformzaak dénkt niet kleinschalig maar commercieel. De reformgroothandels zijn even commerciële instellingen als welk staat centraal en niet de mensen en de natuur. Dat is van de buiten kant trouwens al duidelijk zicht baar; reformzaken zijn luxe zaken, verkopen relatief goedkopere pro dukten door massaproduktie en dus mindere kwaliteit. Wij daarentegen houden het sim pel, we zij iets duurder maar de kwaliteit staat er dan ook voor en bovendien verkopen we een volle dig pakket noodzakelijke volwaar dige voeding. Onze openingstijden zijn als volgt: maandag 10 - 18.00 uur; dinsdag 10.00 - 12.30 uur; woensdag 10.00 - 18.00 uur; donderdag gesloten vrijdag 10.00 - 21.00 uur; zaterdag 10.00 - 15.00 uur. Middagpauze houden we van 12.30 tot 13.30 uur. Welkomd DAAR zaten ze. de beide mannen, rustig en gezellig bij hun zoveelste glaasje. De gezelligheid was eigenlijk de oorzaak van alles. Daardoor waren ze in het café blijven plakken, terwijl de ene borrel de andere volgde. Zoals het in zo'n geval gebruikelijk is, begon het in hun hoofden wat wazig te worden en met schrik telden ze de streepjes op het bierviltje. Achter op een enveloppe berekenden ze hoeveel ze zouden moeten betalen Een tikkeltje ontnuchterd, beseften ze dat ze meer geconsumeerd hadden dan het kapitaal in de gezamen lijke portemonnees bedroeg. Nuchtere mannen zouden naar de caféhouder zijn gegaan om dat ronduit te bekennen. Maar deze mannen waren niet nuchter. Zij waren net in die toestand waarin de mens zich verbeeldt buitengewoon sluw en helder te kunnen denken. En dat is hun noodlot geworden. Zij besloten een uitvlucht te bedenken om zonder betaling weg te kunnen komen. Als die smoes goed was, dachten ze, was alles in orde. Ze bestelden er nog maar een vanwege het lumineuze idee, en ook om de fantasie wat aan het werk te zetten. Een goed verhaal is goud waard! Maar noe kom je op het juiste tijdstip aan het juiste smoesje? Dat is het probleem. Om beurten deden de beide mannen een voorstel. Tot ze op het definitieve plan kwamen, dat de oplossing zou moeten brengen. Ze besloten ruzie te gaan maken samen. Dan zouden ze allerlei bedreigingen aan elkanders adres uitend naar buiten gaan En buiten zouden ze de fiets pakken en naar huis peddelen. Om alles vlot te laten verlopen, bestelden ze er nog eentje. En ondertussen begonnen ze luidkeels tegen elkaar te schelden, zodat ze de aandacht van de overige cafébezoekers trokken. Tenslotte riep de een: 'Dat laat ik me niet zeggen! Kom maar eens mee naar buiten als je durft! Dan zullen we eens even afrekenen!' Aldus draafden de vrienden tierend achter elkaar aan naar buiten. Maar niet om af te rekenen. Zij hadOen hun rol echter zo natuurlijk gespeelO, Oat 0e caféhouder en de andere bezoekers ongerust mee gingen. En ook 0e buurtbewoners gingen zich er mee bemoeien. Van op de fiets stappen kon geen sprake zijn. Hoe graag de mannen het ook gewild hadden. Ze hadden hun spel iets te echt gespeeld. Er zat dus niets anders op. dan ten aanschouwe van de toegestroomde massa met elkaar op de vuist te gaan Buurtgenoten kwamen de vechtenden scheiden. Maar zij deden hun vredelievende plicht wel wat te hardhandig, waardoor de vrienden echt gebelgd raakten. De aanvankelijk schertsend bedoelde klappengeverij werd nu in het ernstige genre voortgezet, met als gevolg dat enkele behulpzame vredestichters met een gezwollen oog huiswaarts keerden. In de verwarring van het moment heeft de caféhouder werkelijk vergeten naar het geld van de borrels te vragen. Wat dat betreft was de list gelukt, maar wegens mishandeling moesten de vrienden een fikse boete betalen, waardoor het nog een dure avond werd, duurder dan de rekening van de caféhouder geweest zou zijn.

Peel en Maas | 1981 | | pagina 9