ebberink Gemeente beplantte fk ha voor verfaaiim Dank zij bezuinigingsaktie van raad slechts 6% stijging onroerendgoed-belasting Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING V liegbasis „De PeeF' I e vera 1 Kerst volkszang ^rOECUfïflï NIEUW Corduroybroek „SACRAMENTO" cowboyntodel, de prijs is 25- De bijpassende blousonjackets zijn er ook, de prijs is 50,- Peel en Maas /RIJDAG 19 DECEMBER 1980 Nr. 51 HONDERDENEERSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN jlTGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY iROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING De afdeling Venray van D'66 jeft in een brief aan het college yi b. en w. en de raadsfra'kties op leuw haar bezorgdheid uitgespro- en over het steeds meer aktiveren tn de Vliegbasis De Peel. Gezien de uitlatingen van ene pi\ein van Rijwick, aldus D'66, kt het toch wel dat het moment ke uitspraken worden gedaan te- komen is, dat er enkele duida- het aktiveren van deze viieg- asis. En wanneer de reaktie van het emeentebestuur op een dagblad- ericht goed is weergegeven zo onStateert D'66 dan lijkt het op of de gemeente in haar 'be nd al rekening houdt met het de- nitief aktiveren van het vliegveld dat de gevolgen hiervan zich al ten zullen beperken tot Merselo. Volgens D'66 is het van groot be ing dat de gemeente op verschil- nde plaatsen en tijdstippen ge- lidsmetingen gaat verrichten; me- ingen vraagt bij de instellingen rer de geluidshinder in de afge- pen jaren; ervaringen verzamelt an gemeenten waar eveneens een ilitair vliegveld operationeel rerd Vooruitlopend op de beantwoor- ing van deze brief, konstateerde irgemeester Defesche deze week de begrotingsbehandeling een fliegveld complex" dat elke grond ist. Volgens hom zijn er geen iannen om de Peel operationeel Ic aken. Het gemeentebestuur blijft hter de vinger aan de pols hou- en Onze ïjc v. Kerstprijsjes zullen voor U een aange- name verrassing zijn, komt U maar.jjf Ca GROTE MARKT 71 ZONDAG 21 DECEMBER Sinds 1977 organiseert de werk- oep R.K. - Prot. samenwerking i de zondag voorafgaande aan èrstmis een voLkszangdienst. Deze menkomst welke een oecume- isch karakter draagt, heeft als oei Samen ons Zingend op het erstfeest voor te bereiden. De bo- ïngenoemde werkgroep heeft deze menkomst voorbereid en gaf het ederom als thema mee: „Wij ko en tesamen, zingend het kerst- «st tegemoet". In 1977 en 1978 was het nog een ein aantal mensen dat naar deze erstvolkszang kwam; in 1979 wa rn het er al beduidend meer. Men hoopt nu in het vierde jaar Dg meer mensen te ontmoeten en Chet een betekenis zal krijgen r velen; als begin van het kerst- ïest. Deze kerstvolkszang wordt gehou- op zondag 21 december om uur in de Sint Petrus Ban- erk. Toen de gemeenteraad op 25 no vember j.l. begon met het hou den van dé algemene beschou wingen op de begroting voor het komende dienstjaar zag' het er niet zo best uit met de gemeen telijke financiën. Men had te ma ken met een niet sluitende begro ting waarop een tekort voor kwam van 271.000,Daarnaast lag een prioriteitenlijst van het college van b. en w., dat er niet om loog. Zou men als gemeente raad achter dit door het college van b. en w- gepresenteerde cij fermateriaal gaan staan, dan had dit tct gevolg gehad dat de In woners van Venray op 1 januari a.s. zouden worden geconfron teerd met een verhoging van maar liefst 22°/o van de cnroe- rendgcedbelasting, in plaats van de door de minister geadviseerde 6°/o Reeds bij de algemene beschou wingen bleek, dat de gemeente raad niet van zins was om de bevolking van Venray, die toch al door alle mogelijke regerings maatregelen met loonstop en prijsverhogingen op allerlei ge bied wordt geconfronteerd, nóg eens een aderlating te laten on dergaan door een sterke verho ging van deze belasting. Doordat het college van b. en w. naar aanleiding van die algemene beschouwingen gehoor had gege ven aan een aantal door de ver schillende frakties voorgestelde bezuinigingen, startte de gemeen teraad j.l. maandag met een 9% verhoging van de onroerendgoed- belasting als uitgangspunt. Na niet minder dan elf uur in tensief en constructief vergaderen speelde de gemeenteraad het in eendrachtige samenwerking klaar, door het toepassen van nóg meer bezuinigingen, de onroerendgoed- belasting met niet meer dan 6°/« te laten stijgen- Daarbij mttfiklc men de begroting ook nog slui tend, met een post „onvoorziene uitgaven" van 108.000,op de koop toe. Hoewel het college van b. en w. zich aanvankelijk zoals dat ove rigens een goed college betaamt niet met alle bezuinigingsvoorstel len kon verenigingen, was het aan. het eiinde van de marathonzitting de raadsvoorzitter zelf, die zijn bij zondere waardering voor de ge meenteraad uitsprak voor de con structieve behandeling van de be groting, welke uiteindelijk deze gunstige uitkomst had gebracht. Het is een ondoenlijke zaak om in kort bestek oftewel dn één ar tikel elf uur discussiëren weer te geven. Vandaag beperken we ons tot de extra bezuinigingen en cor recties wel'ke de raadsfrakties aan droegen, om volgende week nog eens uitvoerig op de begrotingsbe handeling terug te komen. AMENDEMENTEN De vier grote frakties, Samen werking, Kerkdorpen, Partij van de Arbeid en VVD, dienden een amen dement in, waarbij duidelijk ge steld werd, dat de onroerendgoed- belasting niet boven de door de mi nister geadviseerde 6% verhoging mag uitgaan. Zij hadden respekt voor de gewijzigde voorstellen van b. en w. maar vonden de bezuini gingen nog te weinig en stelden ge zamenlijk vooralsnog de volgende 'korrekties toe te passen: een besparing van 5440,op de vergoedingen aan. kommissie leden, niet-raadsleden. Door een goede planning van de vergaderin gen moet zulks mogelijk zijn- De totaal geraamde kosten waren hier 25.000,—; 8300,kon er teruggedraaid worden bij de subsidies jeugdwerk en jeugdvorming. Dat was ook vol gens het college een reëel bedrag. Er blijft voor deze doelstellingen nog altijd 106.700,over. 2160,was slechts een kleine verhoging, die de raadsleden voor stelden toe te passen op de ge meentelijke pachten. Het totaal hier te ontvangen bedrag wordt nu 96.939. 7013,meenden b. en w. in 1981 te moeten 'betalen voor de 13 glascontainers die in onze gemeen te staan opgesteld. De heer Willems (PvdA) was hier de grote bezuini ger- Volgens hem moet dit geheel kosteloos om tegen een minieme vergoeding gaan. De andere frak ties geloofden hem en wensten eveneens hiervoor geen geld be schikbaar te stellen. Onnodig te zeggen dat het college hier heel an ders over dacht. Een voorbereidingskrediet van 60.000,voor een (eventuele) bouw van een brandweerkazerne, betekende voorlopig een jaarlijkse last van 11.400,en dat zagen de raadsleden niet zitten. Zelfs als men het geluk had een DACW-sub- sidie in de wacht te slepen had men toch nog onvoldoende finan- oiën om te kunnen bouwen. Overi gens moet men wel een bouwplan hebben om voor een DACW-subsi die in aanmerking te komen De grootste besparing werd ad ministratief gekregen door de post onvoorzien te gebruiken voor ver vroegde afschrijvingen. Daardoor 'werd 188.858,aan ruimte ge realiseerd binnen de begroting. De leden van het college de vier stemgerechtigde wethouders stemden tegen de hierboven voorgestelde bezuinigingen, maar waren natuurlijk geen partij te gen de raadsleden. VERDERE KORREKTIES Volgens de heer Willems (PvdA) waren er geen 5000,- no dig om in 1981 een arbeidskrach tentelling te houden- Zijn laatste informaties waren dat er via het Arbeidsbureau mogelijkheden wa ren om gratis tellers'1 te krijgen. B. en W. waren daar nog niet zo van overtuigd maar kregen slechts van één raadsld steun toen een amendement van de PvdA, de Kerkdorpen en de VVD het voor stel van het college lieten vallen. PvdA en WD hadden ook een gezamenlijk amendement legen de voorgestelde verbouwing van het politiebureau, o.a. ten behoeve van het jeugdonderkomen De Spring plank. Als straks het oude politie bureau wordt verkocht, houdt men geld genoeg over om voor de jeugd te kunnen zorgen. Nu resulteert verbouw tot een jaarlijkse last van 17.500,Het werd een nek-aan- nok race want met 12 tegen 11 stemmen besloot de raad tot ver koop, zodra de. politie daar vertrok ken is. Het leek er wel op, dat een raadslid verkeerd gestemd had.... Het waren eveneens de PvdA cm de VVD die een gezamenlijk amendement 'hadden tegen de voor genomen plaatsing van verkeers lichten op de kruising Westsingel Merscloseweg- In anderhalf jaar waren daar 16 ongevallen gebeurd. Volgens de VVD zou een verkeers- leidende politieagent op de spits uren daar veel nutliger zijn. De PvdA vond verkeerslichten de zo veelste hindernis in ons siimgelstel- sel. Door verkeerslichten zou de Westsingel regelmatig verstopt ra ken, aldus de heer Konings en over een half jaar begint men dan weer te praten over een zo broodnodige reconstructie van die singel, waar we toch geen geld voor hebben. Beide partijen kregen op hun amendement slechts 1 stem van de andere partijen. Het komende jaar krijgen we dus verkeerslichten op de Westsingel-Merseloseweg. Fietsstroken op de Stationsweg en fietsvoorzieningen in Venray- centrum kunnen goed uit het be staande budget van openbare wer ken betaald worden. Dat behoeft geen aparte jaarlijkse last van 2660,te worden, aldus de PvdA. Maar de drie fraktieleden kregen geen enkele steun van de overige partijen. Dus die fietsvoorzieningen komen er aan. B. en W, hadden op aandrin gen van de raadsleden drastisch het mes gezet in de subsidies aan in stellingen die elders zijn gevestigd en niet binnen de gemeente opere ren- Zó drastisch, dat leden van de fraktie Samenwerking danig ge schrokken waren en middeis een amendement alsnog subsidie pro beerden te verkrijgen voor het Ko ning Wïlhelminafonds (kankerbe strijding), het Rheumafonds, het Astmafonds, de Nierstichting, de Hartstichting en het Blindenwezen. Elk 330,of 1 cent per inwoner moest toch wel mogelijk zijn. Maar dal bleek niet het geval te zijr.. Slechts 10 stemden voor deze sub sidies, 13 tegen. Een ander amendement van Samenwerking behelsde het niet uitbestedefi van het groenonder houd langs de nieuwe Noordsingel, Oostsingel, Henri Dunantstraat en Kulut II. In eigen beheer uitge voerd zou dat 30.000,besparen. De WD was iets milder en meen de dat men zelf wel onderhoud kan plegen tot een bedrag van 20.000. Toen dit voorstel in stèmming werd gebracht, had de voorzitter er nog even op geattendeerd dat men geen kans zag dit werk met eigen mankracht te doen. En mis schien werd daarom het WD-voor- stel afgewezen- Wethouder mevr, .Tniten-Tielen speelde kennelijk op het gemoed van de raadsleden, door le vertel len dat dit onderhoud wordt uit besteed aan het Werkvoorziening schap, dat toch al zo moeilijk aan o^irachten 'komt, en bovendien ook de aanleg van deze groenvoorzie ning had verzorgd. En die mede deling was voldoende om het amen dement terug te nemen Een amendement om ook de Molenstiohting toch maar een klei ne subsidie 100,—) te geven, kreeg slechts 8 stemmers voor. Daaruit bleek weer eens, dat zelfs niet alle leden van Samenwerking hun eigen amendementen steunden. De Stichting Regionaal Dienst verleningscentrum Kleinbedrijf Limburg blijkt een soort borgslel- lnigsfonds te zijn waar reeds, 15 Venrayse zaken van profiteerden en er zouden nog 13 aanvragen uit Venray in behandeling zijn. Zoiets moest toch gesubsidieerd worden met 660Zó meende Samenwer king en daarmee was zelfs het Op een tochtje door de gemeente zagen we, dat „men" in de Han- dri-k waarschijnlijk voorbereidingen aan treffen was voor een derde Paalzitwedstrijd in Venray. Nieuwsgierig geworden door de ze aanblik, maar tevens verbaasd over het plaatsen van de palen, zo ver van Venray af, hebben we ons licht opgestoken bij de gemeente. En daar hoorden we het volgende: In het kader van de wegverbe- tering van de Handrik te Merselo is destijds langs deze weg een boombeplanting aangebracht. Op een onderlinge afstand van vier meter werden afwisselend essen en wilgen geplant. Aanvankelijk was het de bedoe ling om de essenaanplant te hand haven, maar dat de wilgen na ver loop van tijd zouden worden op geruimd om de essen in hun ver dere groei niet te belemmeren. Op het ogeniblik is het zover, dat de bomen elkaar hinderen waar door de essen in hun groei worden belemmerda Met andere woorden: de tijd is aangebroken om de wil gen te verwijderen. Maar intussen zijn ook de inzich ten veranderd en vindt men het jammer om de bijl in de wilgen- stammen te zetten. Bovendien is gebleken dat deze afwisselende be planting uitstekend past in het beeklandschap van de Loobeek. De gemeentelijke plantsoenen-, dienst zag mogelijkheden om de wilgen te behouden door deze te knotten in plaats* van te rooien- Ook in de toekomst hoopt men de wilgen te kunnen toehouden door de bomen regelmatig te knotten. college het eens. De heer Willems kennelijk in de war legde een stemverklaring af: zijn fraktie was tegen het voorstel. Maar direct daarop moest hij dit herroepen: zijn fraktie was óók voor. En dan tenslotte werd er door Samenwerking nog één kleine wij ziging in de subsidielijst voorge steld n.l. 150,voor de St- Eli- sabeth-kliniek te Heerlen (beter bekend als de Vroedvrouwenschool). Maar ook voor dit zakcentje waren niet alle raadsleden te vinden: 8 stemden voor en 15 tegen- En hier willen wij het voorlopig bij laten. Volgende week komen wij nader terug op de verschillende begrotings posten en op de algemene beschou wingen die de raadsleden daarover gehouden hebben. Plaatsgebrek ver hinderd ons nu om „de vrolijke rioot" van twee dagen vergaderen te publi ceren, het zogenaamde zout in de pap, „de krentjes in de begrotings- mik...." Die krijgt u ook volgende week OUD-VENRAYSE KAPELAAN OVERLEDEN In Heythuysen overleed vorige week zond'ag oud-deken W. Geurts. Onder grote belangstelling vond j.l. zaterdag aldaar de begrafenis plaats. Hij was 82 jaar oud. W. Geurts was van 1927 tot en met 1934 kapelaan in Venray. Hij was destijds o.m. moderator van de H. Familie afdeling Venray en van de Werkliedentoond, waarvan hier een groepsfoto. Kennelijk was men hier in Ven ray best tevreden met kapelaan Geurts. In Peel en Maas van 6 ok tober 1934 lezen we over zijn af scheid o.m. dat er nog pogingen in het werk gesteld waren om zijn be noeming aan de O.L. Vrouwekerk te Maastricht ongedaan te maken. Uit de vele afscheidsgeschenken noe men we: een prachtige smyrna ta pijt en een met schildpad ingeleg de renaissance pendule. Op de foto van links naar rechts: Jan Dirks, Jacob Smits, Johan van Gerven, Harire Odenhoven, Kape laan W. Geurts, Hubert van Boven, Thijs Kapelle en Piet Evers. OPENSTELLING POST KANTOREN OP 24 EN 31 DECEMBER 1980 Postkantoor Venray op 24 decem ber geopend van 0830 u. - 15.00 u.; op 31 december geopend van 08 30 u - 13.00 u. Postagentschappen Kiosk, Veltumse Kleffen en Ysselsteyn zijn op 24 de cember en 31 december geopend van 09.00 u. - 12.00 u. De afdeling bebossing en plant soenen van de gemeente heeft de vorst vrije decemberdagen benut om liet aanzien van Venray te ver fraaien. Bvendien is men druk in. de weer geweest om in het voor jaar Venray-kom een fleurig aan zien te geven. Op de eerste plaats zijn 21 essen geplant op de daarvoor bestemde plaatsen rond het Henseniusplein. Verder hebben de beplantingsakti- viteiten zich afgespeeld langs de Noord- en Oostsingel en de Nieuwe Maasheseweg. Ten behoeve van landschappe lijke beplantingen heeft men 17.500 stuks bodembedeikkers en vaste planten geplant- Langs de singels en de nieuwe Maasheseweg zijn 408 esdoorns, paardékastanjes, plata nen, berken, eiken essen en zilver- linden geplant Alles bij elkaar heeft de gemeen te een oppervlakte van 2% ha van planten en 'bomen voorzien Tenslotte zijn er nog 10.000 bo tanische tulpen en narcissen voor verwildering de grond ingegaan. „Verwildering" wil in dit geval zeggen, dat de bollen niet meer uit de grond worden gehaald als ze uitgebloeid zijn- Men laat ze uit bezuindgingsoverwegingen gewoon in de grond verwilderen. Dan heeft men toch een aantal jaren mooie bloemen in de parken en plantsoe nen. En nu maar hopen dat de pas geplante bomen niet het slacht offer worden van baldadigheid zo als destijds langs de Zuidsingel volgende week In verband met het Kerstfeest verschijnt ons blad volgende week op woensdag 24 december. Voor zover dit ook buiten de gemeente mogelük is wordt ons weekblad op die woensdag bezorgd. Wij doen een dringend beroep op adverteerders, correspondenten e.d. om toch vooral zo spoedig mogelijk hun kopy bij ons in te leveren. Zo mogelijk zelfs gaarne nog dit week end. In ieder geval sluit de ge legenheid tot inleveren dinsdag voor de middag. KALENDER VAN VENRAY De Rabobank heeft een schitte rende vier-kleurendruk kalender met foto's van Venray het licht doen zien. Fotostudio Gerard Kruysen die de foto's leverde, heeft bij uitstek fraaie opnamen gemaakt. Het ge heel is een fijne vorm van Venray- proration, welke alle respect ver dient en waarmee de Ranbobank ongetwijfeld velen aan zich ver plicht heeft.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1