Geen extra korting woningbouw in de kerkdorpen? ADVENTS- CONCERT inde Grote Kerk POELS KERSTCONCERTEN Venrayse koren in de Paterskerk op zaterdag 20, zondag 21 december WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING LEO KLOKKE 0 jaar bij overheid Weer recordpoging 27 MC in Venray ATTENTIE Slagers en bakkers dicht Meubelen Meer dan 1000 werklozen in Venray KIJKDAG bij de politie dubbelglas Aan de religieusen van Venray e.o. Succes voor de Dr. Poelsschool Dr. H. L TAN NEEMT AFSCHEID VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 Nr. 50 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN ITGAVE DRUKKERI) VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Vandaag, vrijdag 12 december 80, viert de heer Leo Klokke het It dat hij 40 jaar in (erkende) rerheidsdienst is geweest, waarvan im 22 jaar bij hét onderwijs aan scholengemeenschap „Jerusalem''. Daartoe zal op die dag om 11.00 ir een H. Mis worden opgedragen de parochiekerk van St. Petrus' inden en wordt hem later op die g door de school, voor vrienden bekenden, een receptie aangebo- n. De receptie zal plaatsvinden n 16.30 tot 17.30 uur in de docen- nkamer van „Jerusalem", Iieuvel- raat 4. Wie op deze school heeft gegeten lesgegeven heeft kent de heer okke als de altijd vriendelijke en dienstige man, gekleed in een ekkeloos witte amanuensisjas. Op 1 september 1958 begon Leo op t toenmalige gymnasium St. An- da en de M.M.S. St. Oda. Naast zijn administratieve taak sisteerde hij toen mère Paule en jlen de heer Buwalda bij de les- natuur- en scheikunde. Onder- js was toen nog „gewoon je best en?* en in de klas was het „recht ten, opletten en je mond dicht" blazen. De amanuensis haalde toen issendoor' voor deze of gene nog Ui eens een pakje sigaretten in het rp of ontwierp in een „verloren rtje" een nieuw demonstratie- paraat. Het was de tijd van auw-wilto meisjes uniformen, lan- glimmcnde gangen die naar ienwas roken en waar mère's wil et was en datgene "wat zij deed cl gedaan was. Daar zou echter in zeventiger jaren wel verandering komen De bekende welgemeende vrien- llijkhéid en nauwgezetheid van Leo n niet het resultaat van oen zor gloos bestaan of een spanningloos irledcn. Hij werd géboren in 1917 te Ba- via (liet huidige Jakarta), als vier- van een gezin van elf kinderen, y behoorde tot de generatie Indi- Che Nederlanders, die de rekening an een eeuwen durend koloniaal üwind geprcsenltoerd zou krijger- Na het onderwijs slaagde hij voor n Mulo-b examen en breidde hij n kennis met boekhouden voor de ■aktijk en ned. handelscorrespon- Itttie uit, om na zijn dienstplicht het K.N.I.L. (sergeant) als klerk het Min. van Gezondheid te Ba- via een veelbelovende toekomst te aan beginnen. Enkele jaren later (1943) echter is st nog maar de vraag of hij twee- raai Japans concentratiekamp zal /erleven. Zestien dagen na de oombom op Hirosjima verandert ed.-Indië voor goed in de repu- iék Indonesië en breekt voor de ederlanders aldaar opnieuw een Mogelijke tijd aan. Leo is inmiddéls gehuwd en moet l> het ministerie nieuwe Indone- sche krachten inwerken totdat kwestie Nieuw-Guinea een defi- itieve streep zet achter zijn minis- eriële carrière en hij enkele jaren ater in de rang van hoofdcommies jn géboortéland 9amen met zijn rouw en vier kinderen moei ont luchten. Een maand later heeft ijn vroegere werkgever een nieuwe aan voor Leo: de montage afdeling ij Inalfa. In 1958 is hij op Jerusa- em gekomen. Zondag 14 december a.s. om 0.00 lur start de Dubbel Funny met een ecordpoginig 1 mans tokkelen in taverne „De Open Haard" in het rinkelcentrum 't Bruikske te Ven- ay. Tijdens deze rekordpoging zul- en certificaten van ontvangst afge- even worden tegen een bijdrage ran 1,per stuk. De opbrengst ral zonder aftrek van kosten, geheel en goede komen van de Ziekenom roep Venray. Verder is er een mogelijkheid roor het geven van een bijdrage in ioor de Ziekenomroep Venray ge- iloten en verzegélde emmers. Tij- lens deze dagen (wij streven naar |80 uur) zal de Taverne geopend van 's morgens 09.00 uur tot rs nachts 02.00 uur. Wij hopen op uw aller medewer king en gulle gaven. Tot breaks en [tot ziens. Dubbel Funny De gemeente Venray hanteert sinds enkele jaren de „Beleidslijnen Kleine Kernen", waarin ook de wo ningbouw in onze Kerkdorpen wordt geregeld. Nu heeft de Provincie onlangs een „Voorontwerp Streekplan voor Noord- en Midden-Limburg" het licht doen zien, waarin o.m. even eens de woningbouw in de kleine kernen wordt geregeld. De gemeen ten hebben de gelegenheid gehad om op dit voorontwerp inspraak te plegen. Dat heeft de gejneen'te Ven ray dan ook gedaan en met name gereageerd tegen de provinciale stelling dat 15% van de woningbe hoefte op de kleine kernen moet worden overgeheveld naar de grote kernen c.q. stad. Juist voor Venray komt deze eis hard aan. Want döor het hanteren van de „Beleidslijnen Kleine Ker nen" wordt er hier al jaren voor gezorgd dat alleen autochtonen op de kerkdorpen mogen bouwen. Oos- ,trum en Leunen blijven daarbij buiten beschouwing, omdat dit zo genaamde overloopkernen zijn van het centrum Venray. Door dat strakke gemeentelijke beleid is de woningbouw op enze kerkdorpen beslist niet groter .geweest dan strikt nodig was. Wanneer de Provincie nu gaat voorschrijven dat daar nu 15% minder gebouwd mag worden, dan verwacht men grote problemen en denkt men dat de leefbaarheid in de kleine kernen er niet beter op wordt. Want 15% minder bouwen betekent toch nog altijd per 6 wo ningen 1 minder. In een bijeenkomst van het col lege van b. en w. met deputé Mas tenbroek het Dorpsradenoverleg, de In verband met de Kerst en Nieuwjaarsfeesten zal Peel en Maas in die twee weken een dag eerder verschijnen, dat wil dus zeggen dat U zo wel op woensdag 24 als op woensdag 31 december Peel en Maas in de brievenbus kunt vinden. Wy verzoeken de inzenders van verslagen, mededelingen en advertenties daar uu reeds rekening mee tc houden, dat zU hun bijdragen ook één dag eerder dienen in tc leveren. Mede op advies van het Bedrijf schap Slagersbedrijf blijven ook in Venray de slagerswinkels op zater dag 27 december gesloten. De gezamenlijke bakkers van Venray hebben ook al lot een der gelijke maatregel besloten. Dat betekent dus, dat men vanaf woensdag 5 uur tot maandag 9 uur bij slagers en bakkers aan een geslo ten deur komt. Voor de huismoe ders de moeilijke taak om verstan dig voor vier a vijf dagen in te ko pen. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen Het aantal mannelijke werklozen, in onze gemeente is de 1000 gepas seerd. Was dit aantal op 31 oktober nog 847 op 30 november j.l. was !het al gestegen tot 980. In een maand tijd dus 133 werklozen meer oftewel ruim 4 per dag. En dat betekent dan theoretisch dat we op St. Nico- laas-avond de 1000 overschreden zijn. Ten opzichte van 30 november vorig jaar is in Venray het aantal mannelijke werklozen met ruim 77% gestegen; van 553 tot 980. Ver reweg het 'hoogste percentage in on ze provincie. Ook het aantal vrouwelijke werk lozen is weer stijgende en bedraagt thans 684 tegenover 531 het vorig jaar op 30 november. Stuurgroep Volkshuisvesting en de Commissie voor Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting, stelden b. en w. onder meer, dat Venray ge- sraft gaat worden voor het goede beleid dat al jaren gevoerd wordt. Had men, zoals vele andere gemeen ten, iedereen maar laten bouwen op de kerkdorpen, dan was de voorge stelde korting van 15% veel minder hard aangekomen. Feitelijk heeft het beleid van b. en w. al een zelf regulerend karakter gehad. Want, gaat men de bouwcijfers en de bouvvaanvragen van de laatste jaren of meer moeten bouwen. Maar dat exact 14,7% minder gebouwd is dan waaraan behoefte bestond. De heer H. Philipsen, als voorzit ter van het Dorpsradenoverleg, vroeg in het Streekplan geen per centages te noemen, maar uitdruk kelijk te stellen dat op de kicine kernen alleen voor eigen mensen gebouwd mag worden. Mede door de bestaande achterstand zouden we dan misschien in een jaar wel 100% Het Streekplan is o.m. bedoeld regelt zich in de loop der jaren alle maal wel vanzelf. Volgens hem moet het in de toekomst ook moge lijk zijn, dat autochtonen, die door woninggebrek elders zijn gaan wo nen, desgewenst weer in hun eigen dorp kunnen terugkeren. Uiteraard had deputé Masten broek alle respekt voor de Venrayse „Beleidslijnen". We kregen zelfs de indruk dat ze bij de Provincie ge diend hebben als leidraad voor het gewraakte „Streekplan Ook het beleid, dat Venray dientengevolge gevoerd heeft, verdiende alle res- pök't aldus de Deputé. Hij moest toegeven dat Venray daardoor nu Do korpchef van de Venrayse Ge meentepolitie maakt bekend dat op zaterdag 13 december van 9 tot 16 uur gelegenheid is tot het bezichti gen van gevonden rijwielen, in het bureau Wiihelminastraat 15a. Niet afgehaalde rijwielen worden aan de handel verkocht. schilderwerken b.v. Venray Plataanstraat 12 Venray tel. 04780-82635 bestraft dreigde te worden. Aange zien alle reakties/inspraakgegevens op het „Streekplan" nog geordend moéten worden en hierover op zijn vroegst in het voorjaar gesproken kan worden, kon deputé Masten broek nu natuurlijk geen concrele toezegging doen; wat niet zeggen wil, dat hij geen. begrip had voor het Venrayse standpunt. Het Streekplan is o.m. bedoeld om de woningbouw-concentratie in de grote kernen (stad) te bevorderen en goed gescheiden te houden van het buitengebied. De al jaren duren de trek naar het platteland moet in omgekeerde richting geleid worden. De stad moet een „trek" gaan uit oefenen op de kleine kernen. Het is een zorg van het provinciale be stuur, dat het uitbouwen van de kleine kernen kostbare landbouw grond gaat kosten of het milieu aan tast. Men pleit dan ook allereerst voor het „inbreiden' van woningen dus bouwen op braakliggende stukken grond binnen de kleine kernen. Deputé Mastenbroek was er van overtuigd dat het „Streekplan" straks om de vier jaar moet eva lueren bijgesteld worden fle xibel gemaakt worden. De provincie wil daarbij niet voor politie-agent spelen, maar juist met de gemeen ten samenwerken. Terwijl de deputé stelde, dat het onmogelijk is op de kleine kernen allerlei voorzieningen te treffen om de leefbaarheid te bevorderen, kwam uit de vergadering de opmer king, dat de voorzieningen welke er op de kleine kernen al zijn, door de Het St. Nicolaasfeest is weer voor bij. De speculaaspoppen hebben plaats gemaakt voor de kerstkaar ten, de St. Nicolaaskoppen zijn ver vangen door de figuur Kerstman en de chocoladeletters zijn ingewisseld voor de kerstkransen. De Kersttijd is aangebroken. Ieder wil zich voorbereiden op 't a.s. Kerstfeest op eigen wijze en al is er dan sinds der '60 veel in onze opvattingen over geloof, godsdienst en tradities veranderd, het vieren van Kerstmis heeft betrekkelijk weinig geleden! Wat zou Kerstmis 1980 zijn zon der 'n Kerstmuziekje in de straten, zonder de kerststal in de huizen, zonder die bonte of zilveren kerst boom in orrze kamers? In de vastentijd voor Pasen zijn de uitvoeringen van de Mattheus- passie bijna vergeten en al die eie ren met Pasen zijn ook al niet meer zo gezond; 't feest van Kerstmis echter zonder „Stille Nacht" en zonder „De Herdertjes" is bijna on denkbaar. Wat dacht U van een Kerstmis zonder avond- of nacht mis? Kerstmis zonder een kerstcon cert? De vijf Venrayse koren: de ge mengde zangvereniging Ars Musica, het bejaardenkoor Crescendo, het dameskoor Venrode, het Venray's Mannenkoor en de Zangers van Sint Frans bieden U ook dit jaar weer de gelegenheid om naar hun concert te luisteren en om met hen enkele bekende kerstliederen mee te zin gen. Dit concert zal plaatsvinden op zaterdag 20 december om 20.00 uur en op zondag 21 december om 16.00 uur, beide concerten in de Paters kerk aan de Leunseweg in Venray. U herinnert zich nog wel vorig jaar: Een mooi concert, maar met koude voeten naar huis! Daar is echter het volgende op gevonden: de gerepareerde verwarming kan tij dens het concert blijven branden en het concert belooft nog mooier te worden. Een programma-onderdeel mogen we wel verklappen: Het con cert wordt besloten met een uitvoe ring van het békende werk van Hubert Kuypers „Transeamus usque ad Bethlehem gezongen door alle aanwezige koren. Een programma boekje (ad 1, met teksten en. toelichting is ver krijgbaar achter in de kerk. Komt U ons helpen een fijn con cert te geven? Komen de jongeren onder de lezers ook? Toe, gooi het maar in de groep en stel het bijwo nen van het kerstconcert maar ter discussie.... en doe eens mee. Je doet er veel mensen een plezier mee. Kerstmis is toch ook o.a. het feest van „ellkaar 'n plezier doen?" TRANSEAMUS USQUE AD BETHLEHEM! Graag nodigen we U allen uit voor onze gezamenlijke adventsviering. Donderdag 18 december om 20.00 uur komen we samen voor een eucharistieviering en wel in de Kruuze. Verder hebben we Mevrouw An- ny Matti uit Utrecht bereid gevon den om ons een lezing te geven ge titeld: De emancipatie van de vrouw in kerk en samenleving. Da tum 23 januari van 13.30-21.30 in de Kruuze. Ook andere belangstel lenden zijn hier van harte welkom. zr. Philomena Kusters provinciale plannen wel eens over bodig kunnen worden terwijl men in de stad dergelijke voorzie ningen weer gaat treffen. Dat is kapitaalsvernietiging. Even juist was de opmerking, dat men nu naast een eigen structuur plan een structuurplan van hei ge west en een structuurplan van de streek heeft. Door de bomen kan men het bos niet meer zien. De heer Konings wilde toch wel duidelijk gesteld zien dat het onder de verantwoordelijkheid van de raad valt dat er op de kerkdorpen niet ongeremd gebouwd wordt. Hij achtte de raad daar beslist wel capabel voor. En dan nemen we als raad een koopwoning van een autochtoon gerust op de koop toe. Deputé Mastenbroek die- zoals ge zegd, geen enkele toezegging kon doen, gaf toch enige hoop, door te stellen dat het om een vertrouwens relatie gaat tussen gemeente en pro vincie. Wat hem betreft moet het mogelijk zijn om gerechtvaardigde wensen nader te bespreken. Dinsdag 2 december j.l. nam een delegatie van de vijfde klas van de Dr .Poelsschool deel aan een scho lenquiz in de Oranjerie te Roer mond waar zij het moesten opnemen tegen 17 andere scholen uit Lim burg en het Land van Cuyk. Door de leerlingen zelf van de 5e klas van de Dr. Poëlsschool was een pannel gekozen van vier leerlingen, die de kleuren van de school zou gaan verdedigen. De meestervragen kwamen voor rekening van de heer Herman Stevens. De vier pannel- leden, t.w. Lian Beerkens, Ingeborg Mijling, Quinta Vennekens en Paul Willems, vormden een bijzonder goed geheel. Hoewel Boxmeer de le prijs in de waeht sleepte, wist de Dr. Poelsschool beslag te leggen op een zeer eervolle tweede plaats, waarvoor de school een bedrag van 500,in ontvangst mocht nemen. De presentatie in Roermond was in handen van Dick Passchier en Judith Bosch. Uiteraard waren de pannélled'en vergezeld van hun klasgenoten, ter wijl ook voor de ouders van de vier „specialisten" een plaatsje in de bus was gereserveerd. GROTE MARKT VENRAY Op zondag 14 december om 16.00 uur zal Venrays Gemengde Zang vereniging „Ars Musica" o.l.v. Rob Berben (zie foto) een advents- concert verzorgen. Het blokfluitensemble van de Venrayse Muziek school zal eveneens haar medewerking verlenen. Gezien het succes van vorig jaar en de opkomst van vele belangstellenden werd dit jaar besloten het concert te houden in de Grotekerk. Door koor en en semble zullen werken worden uitgevoerd van E. Pepping, B. Gesius, G. Quaedvlieg, L. Luzzaschi, G. Grillo, G. Frescobaldi, A. Bertali, M. Praetoruis, L. Toebosch, G. Handel, A. Vivaldi, H. Poser en J. Bach, terwijl ook nog plaats gevonden is voor samenzang met de belang stellenden. Na donderdag reeds afscheid ge nomen te hebben van de bewoners van De Kruuze, zal dokter H. L. Tan maandag a.s. van 17.00 tot 19.00 uur in het psychogeriatrisch ver pleegtehuis een receptie aangebo den krijgen, waarin hij afscheid neemt van het personeel, zijn vrien den en genodigden. Dokter Tan sluit daarmee een succesvolle carrière als medicus af; waarvan 20 jaar in dienst van de hulpbehoevende oudere mensen en speciaal sinds 1 januari 1968 als genees'heer-direkteur van De Kruu ze te Venray. Toch betekent dit vervroegde pen sioen geen non-aMiviteit voor deze altijd vriendelijke dokter. Hij is al weer een studie begonnen in de ac cupunctuur en heeft reeds kontak ten met andere instellingen welke nog van zijn kennis en ervaring wil len profiteren. „Ik ga nu zelf in praktijk bren gen wat ik altijd verkondigd heb, dat 'het beter is leven aan de jaren toe te voegen, in plaats van jaren aan het levenEn hij probeert dit nog te verduidelijken, door te zeggen, dat het niet zo belangrijk is of iemand 80 of 90 jaar wordt; „het gaat er om of hij of zij met die jaren gelukkig is geweest." Op 5 september 1937 komt H. L. Tan voor het eerst als 18-jarige in Nederland aan, om als medisch stu dent in Utrecht te gaan studeren. Op 6 november 1944 doet hij er „stiekum" zijn doktoraal examen. Op dezelfde dag voeren de Engelsen een bombardement uit op het spoorwegemplacement van Utrecht. De aangrenzende neurologisch psy chologische kliniek, waar dokter Tan zijn examen doet, krijg; een voltreffer. Acht en twintig doden zijn er te betreuren. De wachtkamer waarin hij uren van te voren door bracht, is niet meer Het laatste oorlogsjaar assisteert hij nog in Utrecht in een huisartsen praktijk, speciaal om bevallingen te verrichten. De nood is er zo geste gen dat er nog geen kolen meer zijn om water warm te maken. Kasten en trapleuningen worden als brand stof gebruikt. Menige bevalling werd er bij het licht van een stompje kaars verricht. Op 1 Oapril 1945 viert hij in Leep- derveld aan het Overijssels Ka naal de bevrijding door de Ca nadezen. Twee jaar is dokter Tan dan al gemeen assistent in het gemeente ziekenhuis te Schiedam, om dan me dio 1948 voor een éénjarig kortver- band naar Nederlands Oost-Indië te worden uitgezonden. Zo komt hij dan na 11 jaar weer op zijn geboor te-eiland Banka terug. Niet alleen de medische zorg van de Nederlandse militairen èn van de eilandbevolking wordt aan hem toevertrouwd, maar ook de medi sche zorg van de daar geïnterneerde leiders van de Djokja-republiek: Soekarno, Hatta en anderen. Vol trots toont dokter Tan nu nog foto's waarop hij en „de gevangenen" werden vereeuwigd. En later, bij zijn verloving en huwelijk mocht hij van deze Indonesische leiders nog schriftelijke gelukwensen ont vangen. In 1949 komt dokter Tan weer terug in Schiedam, om in datzelfde jaar als assistent interne afdeling in Rotterdam te worden benoemd. Na drie maanden tropisch ziek ten in Den Haag te hebben gestu deerd, vertrekt dokter Tan in 1958 weer naar Indonesië, als internist met standplaats Djakarta. In Indo nesië heerst dan een anti Neder landse hetze, omdat ons land Nieuw Guinea of-te-wel West-Irian niet aan Indonesi4 wil afstaan. Dokter Tan, die als vertegenwoordiger van vele sociale instellingen én van de nederlands-sprekende Gereformeer de Kerk, duidelijk het stempel „Hol land-minded" kreeg opgedrukt, zag zich begin 1960 genoodzaakt terug te keren naar Nederland. Hier specialiseerde hij zich dan in de „ouderdoms geneeskunde" en mocht daarbij in Rotterdam-Zuid een psychogeriatrisch verpleeghuis opbouwen. Acht jaar later doet hij dan zijn intrede in Huize De Kruu ze. Twaalf jaar heeft hij zijn zegen rijk werk hier in Venray mogen verrichten. Met pijn in het hart neemt hij afscheid van de bewonerg. Hij zal hen missen. Maar ook zij zullen nog vele jaren de beste her inneringen aan dokter Tan ^bewaren.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1