ebberinkr"— Bouw van 2 scholen in Landweert medewerking gevraagd van alle Venrayers Grafschennis kindergraven HALVE PRIJS Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Ook bij het proefdraaien voor „Stedenspel'' TEN CATE TRICOT HEREN PYAMA'S VOLKSTRAUERTAG BURGEMEESTER KREEG VENRAY IN DUIZEND STUKKEN BENOEMING RIJ DAG 21 N0VE1BER 1980 Nr. 47 HONDERDENEERSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN UITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Vandaag, vrijdag 21 november houden de Venrayse sport<st)ers en denk(st)ers, die deelnemen aan het N.C.R.V. Stedenspel hun „ge nerale repetitie" als Scheemda en Lopik elkaar bestrijden in de Leidse Groenoordhallen. Niet al leen zal de sportploeg alle te spe len opdrachten uitvoeren om te kijken welke prestaties bereikt kunnen worden, maar ook de den kers komen in het geweer. Er wordt net gedaan alsof de via de televisie te stellen vragen aan Venray worden gesteld. Dan zal Wijken of de Venrayse organisa tie van het denkgedeelte goed functioneert. Graag wordt een beroep gedaan op iedereen, die wil meedenken. Weet men het antwoord op een van de moeilijke door de N.C.R.V. te stellen vragen, dan kan men VIJFMAAL ACHT (88888) bellen. In het documentatiecentrum van »nk Xerox, worden enkele t v.- wtellen opgesteld. Direct na het skend worden van de vragen zal in de boeken duiken om het ntwoord te vinden. Een aantal telefonistes bemannen «vrouwen in dit geval) de tele- ontoestellen om de antwoorden, vanuit de bevolking binnen- ainen, direct door te geven. Het is t gewoon „droogoefenen", dat niet beeld komt. uiteraard. Het gaat leen maar om uit te proberen of it uitgedachte systeem werkt. Er wordt op vrijdag 21 november i alle medewerking gerekend, op- II men op 16 januari a.s. in Arn- :m een goed figuur kan slaan, in gaal het wezenlijk om de naam m Venray DE SPELEN In een van de hallen van Rank Xerox, waar de sport jongens en -meisjes hard trainen voor de 16e januari, worden de zes door Scheemda en Lopik te spelen wed strijden, nagespeeld. WINDSURFEN Aan de start staat 1 dame per koppel op een windsurf (een ski op wieltjes) met 1 voet in een op het midden van de ski gemonteerde rubberhoes. Zij houdt de mast vast. Aan de mast is een „scharnierend" trektouw beves tigd van ca. 40 meter. Een ander meisje haalt de surfster over de af stand van 40 meter binnen. Tijdens het binnenhalen moet een slalom- parcours worden afgelegd. Het met de voeten op de grond komen en hel missen van süamlompaaltjes wordt MANNETJESPUTTERS: De ster- Zoals te verwachten was, was de iblieke belangstelling voor de iied- t-keuze, voor de Piëlhazen, j.l. odag, weer enorm groot. Reeds n half uur voor de aanvang had m vijftigtal wachtenden zich al m een goede zitplaats verzekerd. toen het programma eenmaal aaiende was raakte zaal In den «ed prop vod. Dank zij de vlotte medewerking n de verscheidene Joekskapellen n het vocale gedeelte telkens irden afgewisseld met de vrolijke mken van een dezer gezelschap- in. deze gelegenheid werd ook af- heid genomen van Geert Mulders Vorst van de Piëlhazen, welke nktie hij een viertal jaren heeft rvuld. Als zijn opvolger werd ge- rtaUeerd Wim Smits, maar die Best voor deze camavalszondag leiding nog bij oud-Vorst Geert Piëlhazen-voondtiter G. Thijssen uiteindelijk de definitieve lied- ikeuze bekend maken. Als eerste werd bekroond een creatie van Frits Linssen die dit liedje samen met Engelbert Oudenhoven zong. De ti tel van deze top-hit luidt: Wat haj ze de kemoete ien. Michel Claessens kreeg de tweede prijs met „Als de léste zonne- straole" waarvoor Wim Smits de tekst schreef en Frans Veihofstad de muziek verzorgde. Derde werd „Ge- zoondheid'* gezongen do:r Trijn en Paul Min en waarvan Rie Schmitz de tekst en de muziek leverde. Als vierde en laatste geklasseerde schlager kwam „Weej viere vastel- aovend" op de proppen. Evenals het eerste liedje, was dit afkomstig van Frits Linssen in samenzang met Engelbert Oudenhoven. De resterende vier liedjes komen dus niet in aanmerking om op de camavalssingel 1981 opgenomen te worden. Al met al was dit da® weer een daverend begin van het nieuwe car navalsseizoen, dat goede beloftes in houdt voor de nabije toekomst. EBBERINK EXTRA PRIJS voor de ke jongens moeten een plateau op tillen, waarop een meisje staat. Een voor een moeten zandzakken van plm. 2 kg. op het plateau worden geworpen, welke door het meisje over het plateau worden verdeeld. Als de vier krachtpatsers het pla teau niet meer kunnen houden, valt het terug op daaronder geplaatste bokken. De zandzakken worden ge teld en het meeste gewicht wint. DE FAKIR: Aan de start ligt een fakir op een rollend bed. Met zijn voeten kan hij zich afzetten en zich aldus voortbewegen. Aan het bed is een aanhanger gemonteerd met uit steeksels. Over een afstand van 25 meter moet de fakir een parcours met aan weerszijden ballonnen, afleggen. Wijkt hij van de n hte koers af, De sportploeg is volop in training dan zullen de uitsteeksels de bal lonnen doen springen. Het team met het grootste aantal heel gebleven ballonnen wint. PRINSES OP DE ERWT: Op een grote luchtmatras ligt een prinses in bed. Vier als lakeien geklede he ren staan naast de matras en be schikken per duo over tempexplaten van 1 m2. Op het startschot moeten de heren de plaat op de matras on der de prinses schuiven. Dit her haalt zich totdat het aantal platen op is. Het team met de meeste pla ten wint. PIRATENBRUG: In het bassin liggen op 80 cm van elkaar 5 vlon ders. De deelnemers staan in een pinalenschip en hebben de beschik king over vijf planken. Via de plan ken mag men zich van vlonder naar vlonder verplaatsen. Valt een deel nemer in het water, dan moet hij terug naar het schip en opnieuw beginnen. Het team met de snelste tijd wint. AKTUELE DENKER: Wanneer de aktuele denker een vraag mist, dan komt een bokser in akbie. Deze moet een boksbal, die aan een op lopende rail hangt, in een bepaald vak stoten Per gemiste vraag mag de sporter net zo vaak stoten als hij wil om de bal in het goede vak te krijgen. Hij heeft voor het totale spel slechts vijf minuten. Overschrijdt hij deze limiet dan is het spel ook voor de denker afgelopen. Wethouder J. van Oers verwacht dal men in de tweede helft van ja nuari ijs en weder dienende kan boginncn met de bouw van twee scholen in plan Landweert. Een school is bestemd als bijzonde re. de andere ais openbare school. Beide scholen krijgen 6 leslokalen, 2 werkruimten en een speelvertrek voor dc kleuters. In beide scholen, bestemd voor hel basisonderwijs, wordt ook hot kleuteronderwijs on dergebracht. De bijzondere school ook wel katholieke school genoemd wordt gebouwd in opdracht van het R.K. Schoolbestuur en dient ter vervan ging van de huidige Ursulaschool aan de Maasheseweg, welke t.z.t. wordt opgeheven. De openbare school, met de ge meente als schoolbestuur en op drachtgever, wordt gelijktijdig ge bouwd. omdat men inmiddels uit ervaring weet, dat een derde deel van de schooljeugd openbaar onder wijs gaat volgen- Men wil niet, zo als destijds in Veltum, achteraf ge confronteerd worden met de nood zaak van een openbare school. Wel bouwt men hier niet direct 6 les lokalen maar slechts 4; de twee an deer volgen zodra daar behoefte aan Beide scholen worden in eikaars onmiddellijke nabijheid gebouwd en zijn gesitueerd langs de huidige Servatiusweg. Voor de jongste leer- Een gestaag neervallende regen kon zondag niet verhinderen dat op 't Duitse Militaire kerkhof te Yssel- steyn op stijlvolle wijze de gevalle nen uit de eerste en tweede wereld oorlog werden herdacht. De vocale medewerking van het gemengd koor Vivace uiit Ysselsteyn en van het Mannenkoor uit Goch kwam door de regen niet volledig tot zijn recht. Overigens belette de regen niet, dat de Duitse Aalmoe zenier van het Na to-hoofdkwa rti er te Brunssum zijn te hoog gestemde herdenkingsrede volledig uitsprak, en daardoor aan belangstelling in boette. Namens de Duitse regering sprak Generaal Konsul dr. Hans Wailblin- ger uit Rotterdam. Twee peletons van de Bundeswehr uit Budel zorgden voor de ceremo niële imlijsting van het gebeuren. Aanwezig waren vertegenwoordi gende officieren van de Bundes wehr, van het Naito-hoofdkwartier en van het Nederlandse leger. En natuurlijk ontbraken niet de Ven rayse gasten burgemeester Defesche, kapitein b.d. L. Timmermans en de pastores van Uden en Janssen. De heer Bredtenbach heeft bij de ze gelegenheid nog een onderhoud gehal met de personeeLsvertegen- woorddger van het kerkhof, tenein de het Presidium van de Volksbund in Kassei over de Ysselsteynse si tuatie te kunnen informeren. Eerst op 4 december a.s. zal dat Presidium een uitspraak doen over de ge wraakte leiding van de heer Ritter. lingen, tot en met de derde klas, komen er aparte speelplaatsen', ter wijl de oudere leerlingen gezamen lijk één grote speelplaats krijgen. Met is de bedoelin„ dat de jeugd ook in de avonduren, en in het al gemeen buiten schooltijd, van deze speelplaats gebruik kan maken. Dank zij enkele voorzieningen is het zonder meer mogelijk, dat in de winter deze speelplaats onder water wordt gezet om een ijsbaan te ma ken. Ook is er een schaak- of dam- veld geprojékteerd, waarlangs een tribuneachtige verhoging voor de toeschouwers wordt gemaakt. De VVV afdeling Venray, bezit al een jaar of zeven over grote schaak stukken. speciaal voor buitengebruik. Het bestuur van de WV over weegt deze aan de toekomstige scholen ter beschikking te stellen. In de scholen worden geen gym nastieklokalen ingericht. De gym lessen zullen namelijk in een ;e bouwen sporthal gegeven moeten worden. Met de bouw van deze sporthal hoopt men in de tweede helft van volgend jaar te kunnen beginnen. Gepland is, dat de nieuwe scholen uiterlijk begin oktober 1981 gereed zullen zijn. Het ligt in de bedoeling t.z.t. nog 3 scholen in plan Land weert te gaan bouwen. Hierbij is men uitgegaan van de bouw van 2400 woningen. Wordt dit woning - aantal lager men spreekt al van maximaal 1800 dan wordt natuur lijk ook het aantal scholen minder. Twee verschillende architecten- buro's hebben de plannen voor de ze scholen ontwikkeld. De bijzon dere school, onder architectuur van Architectenbureau De Vries te Ven ray, wordt in de meer traditionele trant van „recht-toe, recht-aan" ge bouwd, terwijl de plannen voor de openbare school, onder architec tuur van Architectenbureau Duy- sers te Kerkrade, wijzen op een speelse ligging en serre-achtige lo kalen. Uiterlijk heeft men wel ge zorgd voor enige eenheid, door de daklijnen in elkaar te laten over lopen. Bij deze scholen is ook af gestapt van de gebruikelijke platte daken. De elilende die men daarmee bij andere schalen géhad heeft, was een gerede aanleiding om hier nu schuine daken te projekteren. Ook de bekende „gangen" zijn uit beide scholen verdwenen. De loka len zijn rond een grote aula gegroe peerd. Met de bouw van beide scholen is een bedrag gemoeid van ruim 4,3 miljoen gulden .Hierbij is de inrich ting van de openbare school inbe grepen. De bijzondere school, met als hoofd de heer H. Roling, kan vermoedelijk de inrichting van de huidige Ursula-school ..meenemen". Op uitnodiging van het Sint Ni- colaasgilde uit Venray heeft burge meester ny\ H. J. M. Defesche vo rige week een reis naar Madrid ge maakt om daar uit handen van Sint Nicolaas de eerste puzzel „Venray in duizend stukken" in ontvangst te nemen. In het bisschoppelijk paleis werd alles al in gereedheid gebracht voor de komende reis van de goedheilig man naar Nederland. Ondanks de ze grote drukte werd de Venrayse burgemeester in audiëntie ontvan gen om als eerste Venray er uit handen van de Bisschop van Mira de legpuzzel in ontvangst te nemen. Sint Nicolaas stelde het bijzonder op prijs, dat de burgemeester zelf naar Madrid was gekomen. Hij was er n.l. van overtuigd, dat vele Ven rayers deze unieke puzzel op hun verlanglijstje willen zetten. De be jaarde, doch immer vitale bisschop vertelde, dat zijn zwarte knechten op dat moment bezig waren om pakken Venrayse legpuzzels in de ruimen van de stoomboot te laden. Voordat burgemeester Defesche weer naar Venray vertrok was hij nog even getuige van de grote be drijvigheid in de haven, waar het schip met geschenken werd volge stopt, voordat het naar Veere ver trok. Spaanse fotograaf José Sombre- Onverlaten hebben op een nog onbekend tijdstip, grafschennis ge pleegd op het kerkhof rond de St. Petrus Bandenkeric te Venray. Een achttal kindergraven werden op een verschrikkelijke manier verwoest. In de zeventiger jaren werd, zo als bekend, het kerkhof geruimd en overgebracht naar de algemene be graafplaats Boschhuizen. Enkele graven waarvan de nabestaanden niet bekend waren, óf waarvan de nabestaanden op dat moment wei gerden toestemming te geven om de stoffelijke resten te laten overbren gen, bleven op het kerkhof achter. In hoofdzaak waren dat acht kin dergraven, uit de jaren '50 en '60, gelegen op het kerkhofgedeelte ach ter Coenen aan de Hofstraat Van uit de zuidzijde is dit gedeelte af gesloten, en derhalve alleen nog maar bereikbaar via de Hofstraat en het Kerkpad. Dit gedeelte ligt dan ook praktisch geheel ingeslo ten en verlaten. Zo kan het gebeu ren dat er in maanden tijds geen enkele bezoeker komt Vanuit het Kerkbestuur heeft men onlangs nog kon takt gezocht met de nabestaanden van de daar begraven kinderen, in een poging om alsnog toestemming te krijgen dit kerkhof-gedeelte te ruimen. Dit mede met het oog op de dikwijls niet al te fraaie toestand waarin Het opzettelijk schenden van de plaats waar een lijk begraven is, alsmede het op zettelijk en wederrechtelijk vernielen of beschadigen van het daarop gestelde gedenk teken, is in Nederland straf baar met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. deze graven verkeerden. Dde kon takten waren van dien aard, dat mo gelijke ruiming binnen afzienbare tijd zou kunnen gebeuren. Maar nu zijn deze acht kinder graven door onverlaten op een af schuwelijke manier vermeld, Naam platen, kruisen, sierranden, alles is kapot geslagen en vertrapt, in een zinloze vernielzucht. Met het oog op de te verwachten ruiming, voelt het Kerkbestuur er niet veel voor, om er een politie zaak van te maken. Enkele familie leden willen dat echter toch doen. Het is vrijwel zeker dat deze ver nielingen enkele maanden geleden geschied zijn na de laatste maai- beurt. Inmiddels was het Kerkbe stuur druk doende om de nabe staanden te bereiken. Tijdens een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van de 14 Rode Kruiscolonnes in Noord Limburg op 18 november j.l., heeft de heer P. Rippe uit Venray afscheid genomen van Staf- en Districtscolonne Lim burg Noord, als chef staf van dit rero heeft ons een foto van het be zoek van de burgemeester aan Sint Nicolaas toegezonden. Op de foto: de overhandiging van de puzzel op het bordes van het paleis van St. Nicolaas in Madrid. district. De heer Rippe krijgt een andere funktie binnen het Rode Kruis. Op voordracht van de kringver gadering zal hij op 6 december a.s. worden geïnstalleerd als kring-\ commissaris van het Rode Kruis in Limburg. De heer J. B. Lagaiune uit Maas tricht, de huidige kringcommüssaris draagt op die datum tijdens een bij zondere vergadering het Bestuur van de Kring over. Na deze vergadering, weflke zal plaats hebben in de Oranjerie te Roermond is er van 16 - 17 uur ge legenheid om afscheid te nemen van de heer Lagaune en kennis te maken met de nieuwe kringeom-

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1