Tweeduizend zieken in Venray trouwe luisteraars ziekenomroep Y astelao vesliedj e Leenen POELS WERELDRECORD „TOKKELEN" Zuster Fernanda (Kidiri) blij gemaakt met f 6000 dode huisdieren WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Venrayse Kunst kring organiseert tentoonstellingen in 1981 Meubelen afvoerregeling Zondag a.s. definitieve keuze Dodenherden king op Duits soldaten- kerkhof Leiding op soldaten- kerkhof Gezellig zangfestijn Veltumse kapel wordt gebruiksklaar gemaakt 25 jaar Geschied- en oudheidkun dige kring RIJDAG 14 NOVEMBER 1980 Nr. 46 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN ITGAVE DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY ROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR 10,- UITSLUITEND BIJ VOORUITBETALING Mgende week vrijdag, 21 novem- zal burgemeester Defesche in ize St. Anna officieel de nieuwe (jo-studio van de Venrayse Om- ep Stichting openen. Hiermee heeft VOS, beter bekend als de Zie- jomroep, na ruim twee jaar een ïeel eigen onderkomen in een van souterrains van St. Anna. Daags deze officiële opening krijgen he rstellenden van 2 tot 5 uur de •nheid om een kijkje te komen ZIEKENOMROEP n oktober 1978 kwam na veel «■bereidend werk de eerste uit- ding van de VOS tot stand. De idopnamen werden voornamelijk naakt in de lokaties St. Servatius St. Anna. maar soms ook in De luze of in het St. Elisabeth-zie- huis. De uitzendingen hebben ook middels de eigen huisradio lats uiteraard voor elke instel- op een andere dag. omdat men 'opnamebandjes moet doorgeven, lu men de beschikking heeft ge- gen over een eigen studio be- inde uit een opname/uitzend-af- ng met twee spreekcabines en redaktier-ruimte is het straks mogelijk door rechtstreek- telefoonverbindingen direkte uit- Küngen te gaan verzorgen, die de diverse instellingen dan ook ijktijdig kunnen worden uitge- iden. ,7 3et is nu mogelijk het aantal in stellingen dat „mee-doet" uit te breiden, zoals de Laterije, het Vin- eentiushuis en Het Schuttersveld. Ook zou het helemaal niet denk beeldig zijn dat de uitzendingen van de Ziekenomroep beluisterd kunnen worden door thuisliggende langdu rige zieken. Het „menu" van de uitzendingen is in die twee jaar tijds praktisch onveranderd gebleven. Zeer popu lair is het verzoekplatenprogramma van anderhalf uur, waarin b.v. groeten en gelukwensen met een „gevraagde plaat" muzikaal worden omlijst. Niet minder interessant is het uurtje „fijne luistermuziek", zoals men dait niet op Hilversum 3 kan beluisterenUiteraard wordt ook hier rekening gehouden met be paalde verlangens van de zieke toe hoorders. Een derde rubriek is het nieuws en de aktualiteiten Dank zij ver schillende „vaste bijdragers" brengt men het lokale nieuws, zo nodig uitgebreid met enkele aktualiteiten, bijvoorbeeld op sportgebied of der gelijke. Zo speelde men onlangs nog in op de manifestatie van oude am bachten; op de nieuwe grammofoon plaat van Peter Haans; op het jubi leum van Euterpe enz. VRIJWILLIGERS De samenstellers van het gehele programma zijn een groep enthou siaste vrijwilligers uit de deelne mende instellingen met als super visor het Stichtingsbestuur. Van hen hadden verschillenden al enige ervaring met een eigen huis-radio, maar hebben nu hun hart verpand aan de Ziekenomroep. Ze hebben zelfs daadwerkelijk meegewerkt aan de realisatie van hun nieuwe ho me. Men zou hier kunnen spreken van een gecombineerde huis-radio. FINANCIËN Toen destijds de Ziekenomroep „van de grond" kwam. was het suk kelen met de financiën. Middels een bedelbrief kreeg men een startkapi taal bijeen. Ook de diverse instel lingen droegen en dragen bij in de financiële lasten. Maar men kreeg ook donaties van middenstanders; van de aktie Zomerpostzegéls; van partikulieren en zelfs door erfenis sen. De meest nodige apparatuur kreeg men in bruikleen van de lan delijke vereniging van ziekenhuis- omroepen ,en het laat zich aanzien dat men deze apparatuur in eigen dom mag houden. Maar nu men een éigen studio heeft, gaan de gedachten en plan nen al weer verder. Zo wil men een eigen discotheek gaan opbouwen en de aanwezige apparatuur uitbreiden. Zo ver is men echter nog niet. Blij toe is men dat men nu een eigen onderkomen heeft met heel veel mogelijkheden voor de nabije toe komst. Een dagelijkse uitzending van de Zickcnomixep is er daar slechts één van De heren Linskens en van den Biggelaar in de nieuwe Ziekenomroep-studio uwend op de succesvolle (onstellingen die de Venrayse ikring in de afgelopen zomers It georganiseerd, is voor het ko- I jaar wederom een grote zo- rexpositie gepland. Deze zal een [llektie kunstwerken omvatten kunstenaars uit Belgisdh Lim- Deze tentoonstelling zal wor- ITgeorganiseerd in samenwerking de Provinciale Dienst voor ambachten van de provincie >urg en de Dienst voor Cultuur k genoemde provincie, beide ge- te Hasselt. Deze tentoon- Üllng zal worden gehouden van Ijuni t.m. 19 juli, in aansluiting |en presentatie van de betreffende tie in gemeentemuseum de huur te Weert. Deze co-pro- jrtie biedt vele voordelen, o.a. van iciële aard. let is in de praktijk gebleken dat [de schouwburgfoyer, ook tijdens I theaterseizoen, zonder al te gro- I bezwaren, minder kwetsbare lobjectcn tentoongesteld kun- il worden. Dit heeft de Venrayse kring er toe gebracht in sa- rerking met het museum van iel van Dam en het Cultureel te Venlo, voor het komend ook een voorjaars- en een tentoonstelling te organiseren, jenoemde zal een kollektie van l 50 schilderijen, aquarellen en fcfiek omvatten, met als thema jnburgse topografie. Onder de „de groeten uit Limburg" i reeds enkele van dergelijke aities in en buiten Limburg ge len, met groot succes. Een bij- attraktie van deze manifes- t vormt een begeleidende lang- Iplaat met liedjes van Lim- chansonniers. De hoes van e plaat is oen soort catalogus bij >sitie, die gepland is van 1 - I april a.s. 1 de herfst is een tentoonstel- voorzien van Limburgse gra- i Deze zal gehouden worden van J november tot en met 21 decern- j. Het ligt in de bedoeling voor Idrie tentoonstellingen wederom I nodige publiciteit te voeren en ral ook de met het onderwijs ge- kontakten nader uit te bou- De voorbije zomcrtentoonstel- K heeft 39 schoolklassen uit Ven- getrokken. Verwacht mag wor- p dat ook komend jaar het onder- S zal inhaken op de geboden kans f kennismaking met eigentijdse lende kunst uit de eigen regio. Was U al bij in Horst Speciaal adres voor massief eiken meubelen De CAV 27 MC kan trots zijn dat twee van haar leden „de Taranta en de Pussycat" het wereldrecord Tokkelen voor 2 man met 256 uur op hun naam naar Venray hebben gehaald. Na veel voorbereidingen gingen ze op 27 oktober om 20.00 uur van start. Het startsein werd gegeven door de Lollypop van Buitenzorg (onze bekende etherpiraat). Het was wel even wennen aan het ritme van één uur op en één uur slapen. Zaterdagavond was er een leuk programma, verzorgd door Radio Buitenzorg discjookey Loïlypop, met als speciale gast Frits Rademakers. Zondagmiddag 2 nov. was er leu ke muziek van de Vrijbuiters. Inmiddels zaten Pussycat en Ta ranta in een moeilijke periode met veel drukte om zich heen. Daar kwam nog bij dat Taranta een klein ongelukje had gehad hij het drin ken van een kop hete soep. Hij had zijn verhemelte verbrand. 's Woensdags was er feest voor de kinderen, wat erg geslaagd is. Het was een feestelijk gezicht al die ballonnen bij café De Klomp voor de deur de luoht in te zien gaan. 's Avonds oogstte Pierre Cnoops een enorm succes. Af en toe was het voor de jongens moeilijk, vooral tussen 5 en 7 uur 's morgens, om het juiste aantal breakers te krijgen. Ook hun stem banden lieten het wat afweten, waarvoor zij van het publiek vele recepten kregen, van zoute haring tot hoestsiroop. Intussen had men bericht gekregen dat het recordtok- kelen niet op 240 uur stond maar op 179 uur. Dat werd donderdag morgen om 7 uur geëvenaard, wat gepaard ging met het aanbieden van bloemen en een kolossale taart. Onverwoestbaar bleven de tokke laars het toch op htm geplande 256 uur aanhouden. En dat werd in een stampvolle zaal café De Klomp zondagmiddag om 12 uui behaald. Op dat moment waren de jongens „Leo en Jo" nog net zo flit en opti mistisch als toen zij begonnen wa ren. Ze werden uitbundig gefelici teerd met cadeau's en natuurlijk flink in de bloemen gezet. Om 2 uur begon het officiële pro gramma, georganiseerd door de Mack-fanclub en de CAV Venray. Jammer dat enkele transportbedrij ven uit onze omgeving de toe gezegde Mack's niet gestuurd heb ben voor de show. Maar er waren er toch een negental. Helaas wat laat, kwam dan toch de prachtige showtruck „De Petersbrit" uit de bekende film Smookie and the Ban- did. Om 15 uur werden de twee tok kelaars feestelijk afgehaald bij café De Klomp door een convooi van Mack-truoks. Begeleid door het Jachthoorn- en Trompettenkorps S.t. Petrus Banden trok men naar „den Engel" waar het feestprogramma reeds volop bezig was. Tussen dit programma door wer den Leo en Jo nogmaals officieel gehuldigd. Al met al kunnen we zeggen dat dit heel festijn een groot succes was en dat de in het vooruitzicht gestel de dag voor het Zorgenkind er ze ker komt. Dit succes is mede tot stand ge komen door de sponsors van adver tenties en reclameborden. Ook mo gen wij niiet vergeten dat wij 12 da gen en nachten te gast waren bij Nelly en Dolf van zaal café De Klomp, het eten wat al die 12 dagen prima verzorgd werd door Snackbar Petri, Grotestraat. De gebruikte ap paratuur was van de fa. Gommans te Oirlo: „Matador"; de grote an tenne werd geplaatst door fa. H. Peetere te Oirlo en fa. H. Spreeu- wenberg te Ysselsteym. Zeer veel ondersteuning en prijzen werden ontvangen van de fa. Unisteam. Voor de medische begeleiding zorg den o.a. dokter Franken en „Lady Franka" Lid van het Rode Kruis, die bijna al die dagen de gezondheid van Jo en Leo gecontroleerd hébben. Ook alle helpers schrijvers of eenieder die een helpende hand toe gestoken heeft: BEDANKT! Tot slot wiillen wij ook alle brea kers, waarvan de Pussycat en de Taranta zeer zeker afhankelijk wa ren, langs deze weg bedanken. Het waren in totaal 8641 breakers. De uitslag van de loterij in de programmaboekjes le prijs: nieuwe fiets dames of he ren nr. 554; 2e prijs 3-deLig vaaenstel nr. 1624; GESLAAGDE AKTIE IN HET SCHUTTERSVELD siezuster het geld in ontvangst, da te kort toen haar zondagmid dag de opbrengst van de boel- kraam, de lotenverkoop en kollck- tegeld werd aangeboden. Zicht baar onder de indruk nam de mis siezuster het geld in ont vangst. Zij kon de aanwezigen de verze- ring geven, dat het geld goed be steed zou worden aan haar be jaarden in Kidiri op Java. Zuster Fernanda blijft nog tot Tweede Kerstdag in Nederland en wellicht zal zij met nog meer dan 6.000,- teruggaan naar haar „missiesta tie". Bijgestaan door veel helpende handen hebben de bejaarden van „Het Schuttersveld" lang gewerkt aan de voorbereiding van de aktie ten bate van Kidiri. Op de eerste plaats kon men de vrijetijdsproduk- ten van de Schuttersveldbewoners bewonderen. Daarnaast was een z.g. „boclkraam" ingericht. Dit was een kraam waar tal van tweedehands- spulletjes ten bate van Zuster Fer nanda aan de man werden ge tracht. Velen, ook van buiten Het Schuttersveld hadden hiervoor spul letjes aangedragen. Zo veel zelfs, dat nog gemakkelijk een volgende bcelkraam zal kunnen worden in gericht. Dit onderdeel bleek dus wel een succes. Odk de verkoop van de loten liep gesmeerd, al viel de belangstelling 's morgens ietwat tegen, 's Middags echter liep Het Schuttersveld lek ker vol met belangstellenden en be- gen geleidelijk aan het geld voor de zuster binnen te stromen. De op brengst van deze aktie bedroeg niet minder dan 2.000,De directeur van Het Schuttersveld kon aan dit bedrag nog de mooie som van 4.000,— toevoegen. Dit geld was in de afgelopen maanden bijeen ge collecteerd tijdens de eucharistie vieringen. Om vijf uur zondagmiddag vond de trekking plaats van de verloting met als hoofdprijs het door Zuster Fernanda beschikbaar gestelde wandkleed. Degene, die in het bezit is van het blauwe lotnummer 123 kan het kleed komen afhalen. Een tafellaken met zes servetten viel op het blauwe lotnummer 36 terwijl een Indisch gebatikte loper werd gewonnen door de houd(st)er van 't rose lotnummer 10. BEELTENIS GEVRAAGD Voor de herinrichting van een der Venrayse veldikapellen moet een bééld gemaakt worden van de H. Martinus met mantel en staf. Hiervoor heeft men echter een beeldje of afbeelding als model no dig. Wie kan helpen? Natuurlijk in bruikleen. Reakties graag aan het bureau van dit blad. 3e prijs houten schemerlamp nr. 621; 4e prijs prachtig servies nr. 2091; 5e prijs is afgehaald 6e tot 10e prijs is een Holland Duck ure: 2517 - 1566 - 1425 - 2271. Een Holland Duck is al afgehaald. Deze prijzen kunnen afgehaald wor den bij G. A. Janssen, Harpstraat 33, Venray, tel. 04780-85839. Het college van b. en w. heeft in het kader van de nota „Verwerking Afvalstoffen in Venray in 1980 en volgende jaren" getracht een oplos sing te vinden voor het probleem van de afvoer van dode huisdieren. Gebleken is echter, dat het inrich ten van een dierenbegraafplaats of de plaatsing van een verbrandings installatie zowel praktisch als fi nancieel niet haalbaar zijn. Hoewel b. en w. de eventuele emotionele bezwaren onderkennen bij afvoer van dode huisdieren via een destructie-container, heeft men toch tot deze vorm van afvoer zoals momenteel geschiedt moe ten besluiten in de hoop, dat er in de toekomst een betere of elegan tere afdoening van dit probleem komt. De kadavers van huisdieren worden nu via de fa. Verkoeyen te Leunen naar het destructiebedrijf in Son afgevoerd. Zij is bereid hier mee door te gaan, mits het aanbie den vande kadavers aan regels wordt gebonden. Besloten is thans, dat bij aanbie ding van een huisdierkadaver, zo wel door partikulieren als door de dienst gemeentewerken, een bon is vereist. Deze bon is tegen betaling van 5,bij het complex van de dienst gemeentewerken, Acaciastraat 15, verkrijgbaar. Het aanbieden van de kadavers kan geschieden op maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 16.00 uur en op zaterdag van 08.00 tot 12.00 uur. Nog binnen het oktaaf van de elf de van elfde organiseert Vastel- aovesvereniging „De Piëlhaas" op zendag 16 november a.s. de eerste camavalsaktiviteit. Evenals vori ge jaren bestaat deze uit de finale van liedjes, welke op de carnaval- plaat worden uitgebracht. Maar het hoogtepunt van deze dag, welke gehouden wordt in zaal „In den Engel" zal ongetwijfeld zijn het aftreden van Vorst Geert en de installatie van de nieuwe Vorst Wim. De liedjesmatinee ,die vorig jaar voor het eerst werd gehouden en een groot succes is geworden, begint om twaalf uur. Een half uur eerder zal de Joekskapel „Dikke Mik" be ginnen met de stemming er in te blazen. In totaal zuillen acht liedjes tweemaal ten gehore worden ge bracht. Zij zullen worden beoor deeld door een jury, waarvan er vier uit het publiek zullen worden gekozen. Het liedjesprogramma werdt afgewisseld door het optre den van acht Venrayse Joekskapel- len: Efkes Waachte, Dikke Mik, Rats d'r Naeve, Nao Venarot, De Plaarzèk, Mcj Zat, De Toetzengers, Blaos urn Op en Half um Half. Zoals gewoon lijk zullen de liedjes muzikaal wor den begeleid door de Hofkapel on der leiding van Herman Stevens. Nadat de nieuwe vorst een muzi kale hulde in ontvangst heeft geno men zal de voorzitter van de Vastel- aovesvereniging, Gerard Thijssen, de uitslag van de liedjes-selectie békend maken. Na de finale, welke zal bestaan uit massale samenzang van beken de Venrayse camavalsschlagers volgt een gezellig samenzijn met muziek van de Joékskapellen en de Hofkapel. VORSTENRAADSBAL Zaterdagavond wordt tijdens een vorstenraadsbal in ,,'t Verrekeshuus" in Merselo door alle vorsten uit het Venrayse cannavalsrijk afscheid ge nomen van de vertrekkende Vorst Geert. LIEDJESAVOND BEJAARDEN Op donderdagavond 18 november zal tijdens een carnavalsavond in „Het Schuttersveld" de liedjes, wel ke door de bejaarden zijn ingezon den. worden beoordeeld. Zij worden ten gehore gebracht door Wim Smits en begeleid door Cor v. d. Cruijsen. Aan het programma, dat om half acht begint, werkt o.m. de bekende buUtreedner „Tempke" mee. Op zondag 16 november herden ken de Duitsers hun doden op Volkstrauertag. Die herdenking vindt op het Duits soldatenkerkhof tc Ys- selsteyn plaats in een plechtigheid bij het hoofdkruis, welke om 11 uur aanvangt. De Generaal Konsul van de Duit se Bondsrepubliek schrijft in de uit nodiging aan de vele gasten dat hel 40 jaar geleden is dat de door niets te rechtvaardigen aanval van Duits land op het neutrale Nederland plaats had. Naast de gevallenen van de beide wereldoorlogen zullen ook herdacht worden de slachtoffers van de concentratiekampen, de ge vallen verzetstrijders en de slacht offers van de bombardementen. Het programma van de plechtig heid is als volgt. Na de zang van het gemengd koor Vivace uit Ysselsteyn en het Mannenkoor uit Goch (o.l.v, de Venrayer J. v. d. Tillaart) houdt de aalmoezenier J. Seves van het NATO hoofdkwartier uit Brunssum een toespraak. Tussen de gezangen van de twee koren door, zal de Ge neral Konsul van de Bondsrepubliek Dr. H. Waibldnger uit Rotterdam, een toespraak houden namens de Duitse regering. Nadat verschillen de kransen zijn gelegd zal een trom petblazer „Ich hatt' einem Kame- rade'blazen. Hoewel niet eerder dan op 4 de cember a.s. de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge bijeenkomt, om te praten over het door de Ys- selsteynse tuinlieden geëiste ontslag van beheerder Joachim Ritter, is hij intussen met onmiddellijke ingang ontheven van zijn leidersfunktae op het Duitse militaire kerkhof van Ysselsteyn. Ritter zal zich alleen nog mogen bezighouden met de regeling van ontvangsten van bezoekers. Voor man Van der Pas heeft de dagelijk se leiding over de tuinlieden gekre gen. Met deze voorlopige maatregel is een staking van de ze ven hoveniers op het kerkhof voor komen. Zoals bekend verweten de tuin lieden de beheerder onmenselijke behandeling van het personeel. Zij dreigden het werk te zullen neer leggen, wanneer Ritter niet zou wor den ontslagen. De aktde van de tuin lieden werd gesteund door de Voe dingsbond F.N.V. Op Allerzielen deelden de tuin lieden pamfletten uit aan de bezoe kers. Hierin werden de klachten van de tuinlieden uiteengezet en met stakinng gedreigd, wanneer vanuit Duitsland geen maatregelen tegen de Duitse beheerder zouden worden genomen. Op 4 december zal de Volksbund beraadslagen over de eis van de ho veniers, dat Ritter moet verdwij nen. Daarna volgt een gesprek met de vakbond, die al heeft laten we ten een andere oplossing niet te zullen aanvaarden. Voorlopig zullen de lopende za ken door een vertegenwoordiger van de Volksbund met de Nederlandse voorman worden geregeld. Nog steeds in het kader van het zeventigjarig bestaan van het Venrays Mannenkoor werden in het afgelcpen weekend in de schouw burg zangersdagen georganiseerd. Hieraan werd deelgenomen door een vijftiental voornamelijk uit Noord Limburg afkomstige mainnen- zangkoren. Er werd gezongen voor een uit drie leden bestaande jury, die voor het eerst afzag van een klassificalie voor de koren. Het voordeel hiervan was, dat de koren vrij en ongedwongen hun repertoire zonder last van „plankenkoorts" ten gehore konden brengen Wel kre gen de koren van de jury wijze raadgevingen mee naar huis. Dit met het doel aldus veen woord voerder van de jury Om de man- nenzang in Limburg op een nog ho ger plan te kunnen brengen. Gehoopt werd, dat in de toekomst zangkoren uit Limburg en Belgisch Limburg elkaar op dergelijke ge zellige zangersdagen zouden kunnen ontmoeten. De eerste aanzet hiertoe werd in het weekend al gegeven door het opnemen van een Belgische verte genwoordiger in de jury. Binnen het krediet, dat destijds door de raad beschikbaar is gesteld voor de uitwendige restauratie van de Veltumse kapel, is het mogelijk dit gebouw gebruiksklaar te maken. Het Kerkbestuur Christus Koning krijgt toestemming van het college om de kapel te mogen gebruiken, waarbij de exploitatiekosten en de kosten van het dagelijks onderhoud voor rekening van het kerkbestuur komen, terwijl de kosten van groot onderhoud voor rekening van de gemeente blijven. De kapel zal om niet 'ter beschik king worden gesteld. In het huur contract zal de verplichting worden opgenomen, dat ook andere paro chies tegen kostprijs gebruik mogen maken, een en ander conform de suggesties van de commissie voor cultuur. Maandag 17 november a-s. viert de Geschied- en Oudheidkundigei Kring Venray en Omgeving het 25-jarig bestaan. Een mijlpaal, waarbij het past even stil te staan. Om 19.00 uur wordt in de Grote Kerk een H. Mis gelezen voor de leden en overleden leden van de Kring; om 20.00 uur houdt de heer H. Knoors oud-voorzitter van de Kring in zaal „In den En gel" een lezing over het leven en werken van Peter Helnrich Co- ninx in het licht van zijn tijd. Na deze lezing volgt een gezellig sa menzijn, dat muzikaal zal worden omlijst door het duo Haans.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1