WATER SAWECO mag niet bouwen Nieuwe taakstelling voor Vereniging Venray Vooruit? WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING OPEN HUIS Kinderduster NIEUWE PASTOOR Stichting Ontmoetingsruimte Smakt-Holthees krijgt f 10.000," van Jantje Beton Uit de commissie voor cultuur PRIESTERWIJDING IN DE PATERSKERK Boschveldcollege neemt afscheid van pater W. Timmermans JDAG 24 OKTOBER 1980 Nr. 43 HONDERDENEERSTE JAARGANG PEEL EN MAAS )0R AL UW DRANKEN GAVE DRUKKER» VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY )TESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 82727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 27 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALF JAAR f 10,- UITSLUITEND BU VOORUITBETALING g water is het eigenlijk vreemd eld. Je verwenst het, wanneer tgèrekend in je vakantie er te van krijgt; je waardeert het iet 's zomers zo droog is, dat de sen van het dak vallen. de rest vergeet je eenvou- dat water een der belangrijkste en in de natuur is. Zó gemak- l is er onder normale omstan- eden aan te komen. Je draait ra an open en je kunt je was- thee zetten, het toilet doorspoe- de was doen, de ruiten zemen, ten water geven, eten koken en niet al door alleen even die iele handeling van de kraan draaien te verrichten, aar wat gebeurt er als je raan opendraait en er komt óf Biaal niets uit óf roestig water tn modderstraal. nachtjes aan kan men hierover enray meepraten. De Waterled- maatschappij Noord Limburg is alijk bezig om in de verschillen- rijken de waterleidingbuizen 'n unmaakbeurt te geven. is nodig, omdat in de buizen vorming optreedt. Een bepaald elte van het buizennet wordt sloten, schoongemaakt en er in de wijk spuit het vuile wa- uit een waterleidingput, t behoort tot de goede gewoon - an de Waterleidingmaatschappij sren de aangeslotenen te waar- wen. Dat gebeurt dan met een tje, dat meestal enkele dagen te voren in de brievenbus wordt opt, Men is dan op het euvel bereid en men kan dan voor smaatregelen treffen door b.v. watervoorraadje aan te leggen de droge uurtjes. laas, hot kan ook mis gaan, 7.0- n Vcnray al een paar keer ge- l is. De ene wijk werd keurig S gewaarschuwd, dat er op een laid tijdstip geen leidingwater :(jgen zou zijn en de andere wijk net gewaarschuwd zat zonder ruppel van het noodzakelijkste erger, niot-gewaarsclvuwde ewoners, die argeloos de kraan idraaiiden, werden getrakteerd oestig of modderig water, tot kan voorkomen in randge- en, zoals b.v. vorige week in um 1", vertelt dan een woord- rder van de Waterleidingmaat- PPU. bewoners van Veltum II wa tevoren gewaarschuwd, maar de in de buizen bevindende roest- l koerste in de richting van de loze bewoners van Veltum I en eving. t zoiets kan voorkomen is toch kwalijke zaak en kan tot zeer rettige situaties leiden. «veel mensen in het niet te vo- gewaarschuwde gebied hadden de wasmachine aanstaan Na terugkeer van het water draalde nachine haar wasprogramma af, de huisvrouw moest konsta- 1, dat de was er nog vuiler uit- t. dan zij er in gegaan was. lij zijn tegen dergelijke akke- es verzekerd", zegt de Water- ogmaatschappij. Maar wie zal fchade claimen, wanneer na drie- naai wassen het ergste vuil er af is? at te zeggen van een huisarts, na een patiënt te hebben gehol- zijn handen wil wassen en dan konstateren, dat de kraan og staat? l wat te doen als je van het toi- gebruik gemaakt hebt en de ipoelinrichting het vertikt we igebrek aan water? dan zeggen we nog maar niets die dame, die dagen heeft lo- rillen van de zenuwen omdat op een bepaalde dag naar de larts moest. Op van de zenuwen gt zij de verdoving maar wordt door de tandarts weer naar huis uurd omdat hij tot zijn schrik i gekonstateerd, dat er geen ppel water uit zijn kraan komt. *t zijn vervelende dingen voor nensen om maar eens een vari- op een bekend gezegde van 1 van Vliet te gebruiken, aar zonder meer ook een slech- leurt voor de Waterleidingmaat- appij, die secuurder bij dergedij- werkzaamheden te werk zou eten gaan. tot zij dit in het vervolg zal doen voor de hand, want de maat- ippij is vorige week wel over- eld met boze en zeer boze tele- tttjes. En terecht. boekhandel an den munchhof U ook dinsdags de gehele dag geopend Vorige week woensdag heeft de afdeling Rechtspraak van de Raad van State uitspraak gedaan in het door de Milieugroep Venray aan hangig gemaakte AROB-beroep te gen bouwplannen van Saweco Oirlo beter bekend als de Boerenbond van Oirlo. In de nog ongemotiveerde uit spraak wordt de Milieugroep, wat haar bezwaren betreft, in het gelijk gesteld, en dat betekent dat Saweco geen mengvoederfabriek op het in dustrieterrein de Witte Vennen te Oostrum mag bouwen. En hiermee is de toestemming tot het bouwen, d.d. 16 januari 1979 door Gedepu teerde Staten verleend, nietig ver klaard. GESCHIEDENIS Op 2 maart 1978 had het bestuur van Saweco een eerste gesprek met de gemeente, over uitbreiding van de gebouwen te Oirlo. De gemeente was echter niet erg gelukkig met deze bouwplannen, praktisch aan de rand van het centrum van Oirlo. Men adviseerde Saweco dan ook el ders een plaats te zoeken. In gesprekken met b. en w. viel dan de keuze op de Witte Vennen. Er werd een bouwaanvrage inge diend en in augustus 1978 ging de commissie ruimtelijke ordening met de voorgenomen bouwplannen ak koord. Zoals te doen gebruikelijk hebben de bouwplannen in oktober d.a.v. voor eenieder ter inzage gelegen. Zij die er bezwaren togen hadden kon den deze kenibaar maken. Er kwa men echter geen reakties en daar om werd in november de bouwaan vrage doorgestuurd naar G.S. in Maastricht. Op 16 januari 1979 gaf Gedepu teerde Staten dan toestemming om te bouwen op het industrieterrein de Witte Vennen. Het bestuur van Saweco ging De directie van de Psychiatrische Centra in Venray is voornemens op zondag 2 november een open dag te houden. Het betreft hier de nieuwe opname-afdeling aan de Oostsingel, waar elke belangstellende op die dag welkom is van half twee tot half vijf. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van deze afdeling en de verbindingswegen tussen de verschillende gebouwen. Volgende week komen wij nog na der op dit gebeuren terug. met capuchon fijne badstof in blauw of bruin voor de extra goedkope prijs van 29,50 voor de kleinste maten €n de grotere maten 34,50 na inspraak van haar eigen leden verder met het ontwikkelen van de plannen. En zo werden in maart af spraken gemaakt over de grondaan kopen. Hiervoor gaf de gemeente raad met slechts enkele tegen stemmers op 29 mei toestemming. Eerst toen ageerde de Milieugroep feitelijk veel te laat en diende een schorsingsverzoek in bij de Raad van State. Die schorsing werd verkregen en de hele zaak werd op 10 juli weer terugverwezen naar Gedeputeerde Staten. Op 23 augustus hielden Gedepu teerde Staten over deze kwestie een hoorzitting wat tien dagen later, op 4 september, tot de uitspraak leidde, dat de bezwaren van de Milieugroep niet ontvankelijk werden verklaard. Daarmee zou de zaak een voor Sa weco gelukkig einde hebben kunnen nemen, maar voor de Milieugroep bestond nog de mogelijkheid om te gen de uitspraak van G.S. in beroep te gaan. Dat deed men dan ook Linnen 30 dagen weer bij de Raad van State. Nu, een jaar later, heeft de Raad van State dan een onherroepelijke beslissing genomen: Saweco mag daar niet bouwen; de Milieugroep werd in het gelijk gesteld. Dat betekent dan voor Saweco een schadepost van wellicht een ton aan voorbereidingskosten, planning en onderzoek, wat voorkomen had kunnen worden, indien de bezwaren van de Milieugroep tijdig binnen de wettelijke termijn waren in gediend. Maar intussen blijft Saweco na twee en een half jaar nog steeds zitten met de broodnodige uitbrei dingsplannen. Uitbreidingsplannen, welke men nu weer in Oirlo zal proberen te verwezenlijken. Bespre kingen met de architect zijn hier over al gevoerd. Wij kunnen ons echter voorstel len, dat de gemeente, evenmin als twee en een half jaar geleden, zo gelukkig zal zijn met een dergelijk fabrieksgebouw in Oirlo. Want men is er niét alleen met de fabnieks- bouw; men mag voor dé toekomst bijvoorbeeld een toenemend inten sief vrachtvervoer over Oirlo's se cundaire wegen verwachten. En dat vergt dan weer structurele maatre gelen van gemeentezijde, waarvoor in feite geen geld beschikbaar is. Een voor alle partijen tevreden oplossing zien we zo direkt nog niet zitten Feit is echter wel dat de werk gelegenheid voor 40 werknemers op de tocht komt te staan. Als opvolger van pastoor G. A. Jessen te Merselo is benoemd Pas toor W. J. Jans. Pastoor Jessen, die na 16 jaar in Merselo werkzaam te zijn geweest, om gezondheidsredenen ontslag nam, is reeds enkele weken met emeritaat te Arcen A.s. zondag zullen zijn oud-parochianen officieel afscheid nemen. Zijn opvolger, Pastoor Jans, is af komstig van het Brabantse plaats je Zeeland. Hij werd in 1935 pries ter gewijd in de orde van de paters SVD. Deze orde is hier beter be kend als de Paters van Steyl en de Paters van het Missiehuis St. Willi- brord in Deume. Na zijn wijding was hij o.m. werkzaam in een plaatsje nabij Antwerpen, waar hij behalve in het parochiewerk ook ak- tief was in het jeugdwerk en het onderwijs. Na de oorlog, in 1946, vertrok hij naar de Amerikaanse missies van de SVD, als missionaris onder de ne gers. De orde van de SVD is daar reeds veel jaren als zodanig werk zaam, en momenteel zijn er 6 neger- bisschoppen die bij deze paters hun opleiding genoten. Zeven jaar geleden 'kwam pater Jans op vakantie in Nederland te- Het Nationaal Jeugd Fonds be kend van de jaarlijkse aktie van Jantje Beton heeft besloten een bijdrage van 10.000 gulden beschik baar te stellen aan de Stichting Ont moetingsruimte Smakt/Holthees. Dit bedrag is bestemd voor de gedeelte lijke financiering van de aanschaf van inventaris voor de nieuwe blok hut. De Stichting Ontmoetingsruimte Smakt/Holthees is één van de ruim tweehonderd vijf tig plaatselijke groe peringen die het Nationaal Jeugd Fonds in de afgelopen periode fi nancieel heeft kunnen ondersteu- Het gaat hierbij om allerlei pro- jekten voor de jeugd in ons land. Voor nieuwe mogelijkheden en nieuwe voorzieningen. Voor bestaand werk in nood. Konkrete hulp voor o.a. speeltui nen, jeugdverenigingen, kinderboer derijen, speélotheken, clubhuizen e.d. Soms gaat het om een geringe startbijdrage voor een intiatief van een groepje ouders, soms ook om een fors bedrag voor een veelbelo vend plan van een plaatselijke j eugd vereniging. Het Nationaal Jeugd Fonds werkt als een stimulerende organisatie op de achtergrond, die oplossingen zoekt voor financiële noodsituaties, experimenten mogelijk maakt en helpt als zinvolle plaatselijke initia tieven steun verdienen. In de vergadering van de com missie voor cultuur, welke deze week gehouden werd, kwam o.m. de ontwerp-begroting 1981 aan dc orde. Dat resulteerde in enkele in teressante discussiepunten als me diatheek, museum en Veltumse kapel. Terwijl bovendien aan Ven ray Vooruit een nieuwe taakstel ling toebedacht werd op het ge bied van behouden en onderhoud van onze kuituurgoederen. BELANGSTELLING VOOR OUDE MUZIEK KIOSK De oude muziekkio^k welke al geruime lijd niet meer als zodanig gebruikt, wordt en erg versleten is, wordt door de gemeente afgestoten. Zo is reeds vorig jaar beslist, maar „het ding" staal er nu maar te staain, terwijl er twee dorpsraden (Merselo en Ysselrteyo) zijn, die er belangstelling voor hébben. De ge meente is bereid om de kiosk „om niet" af te staan, alleen zal wet houder Loonen met de geïnteres seerden moeten overleggen wie er eigenaar wordt. Mogelijk dat ook een gecombineerd gebruik verwe zenlijkt kan worden. MONUMENTJES IN BRUKSKE Het lag al geruime tijd in de be doeling om in Brukske enkele kunst voorwerpen te plaatsen. Gedacht was aan de ingang van deze wijk en in het winkelcentrum. De ge meente zou daarbij profiteren van de subsidie welke aan beeldende Vlaggen verwijderd Een gevaarlijke streek werd door vandalen uitgehaald door de veilig- heidsvlaggen rond het schietterrein van de schuttersgilde St. Anna nabij de Endepoel weg te halen en ze er gens neer te gooien. Die vlaggen worden geplaatst als er op het schietterrein geschoten wordt. Als de vlaggen verwijderd zijn kunnen wandelaars denken dat het schiet terrein veilig is. Een jongen had de vlaggen reeds opgespoord en ze de politie ter hand gesteld. rug. Hij werd aldra aangeklampt door de pastoor van het naburige Uden, die dringend om een eerste kapelaan verlegen zat. Pater Jans nam die funktie aan en werd daar bij ook nog hulp-aalmoezenier bij de Amerikaanse soldaten op de vliegbasis Volkel. Hij zou daar in het Brabantse ge rust nog vele jaren dienst hebben gedaan, was het niet dat hij onlangs tot pastoor werd benoemd in de pa rochie van St. Jan de Doper te Mer selo. Een eerste kennismaking met het kerkbestuur en de dorpsraad heeft reeds plaatsgevonden, en we geloven wel tot aller tevredenheid. Volgende week zaterdagovond zal in een plechtige eucharistieviering pastoor Jans door deken Theunis- sen worden geïnstalleerd. kunstenaars wordt verstrekt. Nu blijkt echter dat de kunstenaresse die het beeld voor de ingang van de wijk zeu willen maken, niet meer onder die subsidieregeling valt. En dat betekent dan, dat de totale kos ten voor rekening van de gemeen te zouden komen. Maar dat kan bruintje niet trekken; dus voorlopig daar geen monumentje. Een monumentje in het winkel centrum wordt even aan de kant ge schoven omdat er reorganisatie plannen bestaan, zowel wat betreft de winkelindeling als de aanikleding van het exterieur. MEDIATHEEK Zoals bekend mag zijn, ligt het in de bedoeling, dat in de Rose Vlek te zijner tijd een mediatheek wordt gebouwd, waarin dan ook de bi bliotheek wordt ondergebracht, wel ke nu nog op twee lokaties gehuis vest is, namelijk in de Schoolstraat en aan de Julianasingel. Dat „te zijner tijd" zou dan ongeveer 1985 moeten zijn, eerder komt de Rose Vlék niet tot ontplooiing. Maar de bibliotheek kampt nu al met ruimteproblemen. Reden waar om men een tijdelijk alternatief heeft gezocht voor de Rose Vlek. Dat alternatief is er gekomen in het aanbod van een Venrays bedrijf om de vrijkomende ruimte voor dat doel te willen verhuren. De beide vesti gingen van de bibliotheek zouden dan weer onder één dak gebracht kunnen worden. De te treffen bouw kundige voorzieningen wil de ver huurder voor zijn rekening nemen. Het ligt aan de te vragen huurprijs en de huurtermijn, of men met el kaar in overeenstemming kan ko men. Dat wordt nu allemaal uitge zocht, waarbij het bibliotheekbe- stuur grote haast betracht. In de commissie voor cultuur, waar dit punt aan de orde kwam, vertelde de voorzitter, burgemeester Defesche, dat de Rose Vlek niet staat of valt met een mediatheek. Zo nodig zou er ook een ander open baar gebouw gevestigd kunnen wor den. Het lijkt ons dan ter overweging waard om er een tweede Schutters veld te gaan bouwen. De leefbaar heid van Venray-centrum (dat zo genaamd aan het leeglopen is) wordt er door bevorderd, terwijl ander zijds de bejaarden veel meer bij de dagelijkse gebeurtenissen worden betrokken. Overigens werd in de commissie niet duidelijk waar dat alternatief voor een mediatheek dan wel is ge legen. Vermoedelijk kan men daar over komende week nadere mede deling doen. MUSEUM In deze vergadering hebben de heren Den Brok, Colsen en mevr. van den Bogaart hun kritiek over de Venrayse museum-in-wording niet onder stoelen of banken gesto ken. De heer Den Brok noemde het een doodgeboren kindje. Elk edukatief element ontbreekt er aan. Er is geen beleid. Niemand weet wat er ge beurt. Het is te veel ambtenaren- werk. Wat de financiële konsekwen- ties zijn weet ook geen mens. Ideeën welke worden aangedragen komen bij de een of andere „adviseur" te recht en daar kan niets en mag niets. Het gaat allemaal zo moei zaam. En wanneer wordt de zaak nu opengesteld? Er is een expositie aangekondigd van Venrayse schil derijen van Van der Drift in okto ber of november .Dat is nu ook weer op de lange baan geschoven. Na deze klachtenregen, herinner de de heer Den Brok er nog eens aan, dat men al jaren geleden had gesteld, dat een museum niet onder „het archief" moest ressorteren. Dat is nu tóch gebeurd, met alle minder prettige gevolgen van dien. De voorzütter, burgemeester De fesche, was kennelijk een beetje overdonderd door deze kritiek. Maar zo er al de indruk mocht leven, dat door het ambtenarenwerk de zaak vertraagd werd, dam moest hij dit ten zeerste ontkennen. Het gebouw is nog steeds niet klaar. Oorzaak: voornamelijk technische voorzienin gen welke hun beloop moeten heb ben. Overigens zegde hij toe enige be leidslijnen op een rijtje te zullen zet'ten. VELTUMSE KAPEL Nog steeds is er geen beslissing genomen over het gebruik van de Veltumse Kapel. Men heeft al eens gedacht aan een religieus museum met o.m. de originele beélden uit de veldkapellen, maar dat is door het besluit om van het Freulekeshuus een museum te maken, voorgoed van de baan. Het kerkbestuur van de Vredeskerk, dat enkele jaren ge leden de kapel voor een symbolische prijs aan de gemeente heeft ver kocht, loopt al lang met plannen rond om de kapel weer te betrekken in de eredienst, met name om er huwelijksinzegeningen te verrichten. Het grote probleem is de verwar ming van de kapel. Het kerkbestuur is hierover met de gemeente in overleg. Er moet namelijk voor de ze verwarming (welke zeker ook het behoud van het interieur ten goede komt) een gasleiding worden aange legd. Op korte termijn maig men hier resultaten verwachten. VELDKRUIZEN EN KAPELLEN Op de agenda van deze commissie stond o.m. de vraag „hoe kun je als gemeente stimulerend optreden met betrekking tot onderhoud en in standhouden van veldkruizen en -kapellen? Het was zelfs voor de voorzitter, burgemeester Defesche, een verras sing dat we in ons Venray nog 21 akpellen hebben en een dertigtal wegkruizen. Het antwoord op de gestelde vraag kwam in feite van de heer Colsen. die als oud-bestuurslid van „VEN RAY VOORUIT" enkele suggesties deponeerde. Venray Vooruit is een „slapende" vereniging. Kort na de oorlog opgericht, stimuleerde zij het oprichten van bijvoorbeeld de Ven rayse afdeling van het Rode Kruis en de oprichting van een Venrayse VW. Ook de schoonheidscommissie (later welstandscommissie) kwam voort uit Venray Vooruit. Als ge heugensteuntje: in die schoonheids commissie hadden onder meer en kele Venrayse architecten ritting, onder leiding van Pater Briels. Des tijds bevorderde Venray Vooruit ook het herstel van de wegkapellen en -kruizen. Nu onlangs middels VW een com missie werd gevormd om te onder zoeken of en hoe de oude granieten grafkruizen en -stenen rond de Gro te Kerk hersteld en geconserveerd konden worden, werd de idee ge opperd de slapende Vereniging Ven ray Vooruit weer nieuw leven in te blazen en naast het herstel van de grafstenen ook het herstel van de veldkapelllen en -kruisen te laten verzorgen. Venray Vooruit heeft rog enige financiële armslag door een be staande bankrekening en door eige naresse te zijn van het houten ge bouw c.q. winkel tegenover het Duitse kerkhof. Uit die financiële ipiddelen zou den die renovatiewerkzaamheden verricht kunnen worden, óf inge bracht kunnen worden in een fonds dat middels bijdragen van kerkbe sturen en gemeente tot in lengte van dagen voor een konstant onderhoud van deze monumenten kan zorgen. Men is er zich wèl van bewust dat er problemen zouden kunnen ont staan met eigenaren van kapellen en kruisen, die geen bemoeienissen van buitenaf dulden. Maar uit er varing weten wij dat het dikwijls ook de kosten zijn die het bood- nodige herstel op de lange baan schuiven. (Red.) Bekijken we de inventarisatielijst van veldkapellen, welke 20 jaar ge leden door Ben Kruysen werd sa mengesteld, dan zien we dat er in middels enkele kapellen verdwenen zijn. Dat mag over 20 jaar weer niet het geval zijn Het initiatief is genomen. Laat men het met spoed uitwerken. Op zondag 26 oktober a.s. zal Pas tor Ton van Oosterhout ofm, de priesterwijding ontvangen uit da handen van mgr. R. Staverman ofm. De plechtigheid vindt plaats in de Paterskerk (Leunseweg) en begint om 14.00 uur. Omdat de kerk maar een beperkt aantal plaatsen heeft is de volgend? regeling getroffen: Alleen personen die in het bezit zijn van een toegangskaart kunnen in de kerk plaats krijgen. Deze kaarten zijn verkrijgbaar, voor zover nog voorradig, na de Eucharistieviering resp. op zaterdag om 19.00 uur en zondag om 10.00 u. in de Zonneliedkerk (Brukske). Op vrijdag 31 Oktober gaat pater WilMbald Timmermans O.F.M. met pensioen. In hem verliest het Bosch veldcollege een markante figuur. Als telg uit een echte onderwijs- familie heeft pater Timmermans heel zijn leven gewijd aan scholen van de paters franciscanen. Van 1946 tot 1961 was hij gods dienstleraar en prefect aan het Ber- nardinuscollege te Heerlen. Na een paar jaar aan het college te Katwijk a.d. Rijn kwam hij in 1963 naar „het Lyceum voor Jong ens" te Venray. Ook hier combi neerde hij de functie van prefect met die van godsdienstleraar. In deze dubbelfunctie werd hij 'n centrale figuur op de school! nauw betrokken bij de dagelijkse gang van zaken was hij vooral voor de brugklassers de vertrouwen wek kende vader-figuur. Vele jaren leidde hij ook de studie na school tijd, soms voor heel grote groepen. Velen heeft hij daarbij de smaak bijgebracht voor rust en stilte als onmisbare elementen van een goed studieklimaat. Bekendheid verwierf pater Tim mermans zich ook door zijn initia tieven op het sportieve vlak. Bij heel veel jongeren in de wijde om geving heeft hij vooral het volley balspel enorm gestimuleerd, vaak tot lang na hun schooljaren. Succes sen op nationaal niveau zijn daarbij niet uitgebleven. De tijden zijn veranderd. Gewij zigde opvattingen over dicipline op school en over godsdienstonderwijs hadden direct te maken met zijn voornaamste functies. Ofschoon van nature niet gewend water bij de wijn te doen heeft hij toch geprobeerd aansluiting te vin den bij de ontwikkelingen van de tijd; daarbij heeft hij echter steeds in heel eigen, persoonlijke stijl zijn taken vervuld. "Wie hem bij gelegenheid van dit afscheid d? hand wil drukken, is van harte welkom op de receptie die de school hem aanbiedt: vrijdag 31 oktober, 16.00 tot 18.00 uur, op het Boschveldcollege.

Peel en Maas | 1980 | | pagina 1